FBO niet gelukkig met Inter- football Feyenoord-manager Bros: nog geen onderhandelingen JUVENTUS HEEFT VEEL TE DANKEN AAN DOELMAN ZOFF UNIEKE SFEER BIJ MINI-VOETBAL Leeds United bang voor Johan Crnyff Wereldrecord voor Kondakov Die droom kan werkelijkheid worden. Even een paar simpele kruisjes zetten. Wereldteam zonder Neeskens Als ik zondag win in de Nationale Lotto, sla ik geen Europa Cup-finale meerovet PaasprBgramffla Geslaagde rentree Lubanski Spektakel sport Haal meteen eenfonMRer Stap terug BOliMA MAG ('AMB1TR MET TRAIU DINSDAG 25 MAART 1975 i bet hoofd (Ven een van onze verslaggevers) AMSTERDAM Hoewel nog niet officieel hangt het bureau InterfootbaU al een boycot bovi van een groot aantal clubs uit het betaalde voetbal. De FBO (Federatie Van Betaalde Voetbalorganisaties) beeft neb in een vergadering niet gelukkig getoond met de initiatievea die Cor Coster, Piet Keizer en Maarten de Voa, die samen InterfootbaU vormen, en willen gaan ontplooien. De FBO is bang, dat het bureau een te grote greep zal krijgen op spelen en clubs en dat zij de belangen van de clubs niet zal dienen. Joop van de Krenk, directeur van de FBO, heeft te kennen ge geven, dat de achterban niet erg enthousiast meer is over Inter footbaU alhoewel hij en Klaas Molenaar zich allang zeer en thousiast toonden over de doel stellingen van het bureau. Maarten de Vos zegt dat Inter footbaU met van plan is de „zaak" op te doeken, ook al zou de FBO zijn boycot willen door zetten InterfootbaU heeft al 47 voetballers onder contract, en die zegt de Vos laten we natuur lijk met in de kou staan Wij zijn een onafhankelijk bureau en onze bedoeling is het totale be lang te dienen Wij dachten dat we met iets zinnigs aan de gang waren Wij hebben al onze plan nen openlijk kenbaar gemaakt en ik geloof dat onze openheid het op den duur zal winnen. Tot nu toe hebben we nog geen za ken in Nederland gedaan Toch is er al angst Op 14 april begin nen we pas officieel te werken We hebben nu aUeen nog maar voorlopige contracten met spe lers Wij hebben bovendien een hoop interne goodwül ge- k wee Kt, maar het tiiKt me dat die al tegen ons werkt. De FBO zal echter nooit een speler kun nen adviseren met om geen con tact op te nemen Trouwens, erts ook een niet onaanzienlijk aan tal clubs dat het standpunt van de FBO zal negeren. En bij die clubs zijn met de eerste de be ste." s Johan Cruyff. LONDEN (AP)-Leed» Uni- om „Johan Cruyff uit te schakel—", waarna de Eu ropacup voor het grijp— ligt. Cruyff speelt met Bareel—a in de halve finale van het toer nooi om de Europabeker voor Uad*kampioenen tegen Leeds tl nltod. De Engelse supporters tien de Nederlandse ster als het grootste obstakel tussen Leeds de finale. M— herinnert zich in Enge land hoe vorige zomer in Weet-Duitsland Bertie Vogts Cruyff in de finale om de we reldbeker in toom hield Maar wie zal het werk van Vogts doen als Leeds tegen Barce lona —eelt? Waarschijnlijk wordt dat ofwel Paul Madeley of Terry Yorath. Madeley. een van de meest stijlvolle verdedigers ter we reld, ts altijd moeilijk te passe ren Maar Yorath is een harde, niets ontziende verdediger en mogelijk acht Leeds hem daarom nog geschikter om Cruyff testoppen. Ian MacFar- lane, trainer van Manchester City dat in november met 2-3 van Barcelona verloor, zegt dat Cruyff de sleutelfiguur bij de Spanjaarden is. „Cruyff is duidelijk het grootste obstakel op zich, maar Leeds is beter toegerust om hem tegemoet te treden dan welke ploeg dan ook", aldus MacFarlane. „Ze hebben Terry Yorath om hem te bewaken en als ze denken, zoals ik denk, dat kracht is waar de Nederlander het 1 minst van houdt, zetten ze Yo rath op Cruyff. Aan de andere kant kunnen ze ook Paul Ma deley bij hem zetten omdat die sneller is". De eerste wedstrijd wordt op 9 april in Leeds ge speeld en de tweede op 23 april in Barcelona. Op dezelfde data komen de andere halve finalis ten, St. Etienne en Bayern München, tegen elkaar uit. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Volgens Feyenoord-manager Guus Brox wordt er beslist niet onderhan deld met PSV over een eventuele transfer van verdediger Wim Rijsbergen naar de Rijvers- ALMA ALTA (Tass) - Joeri Kondakov heeft maandag op de Medeo-baan van Alma Alta tij dens de Russische schaatskam pioenschappen het wereldre cord op de 5000 meter van Ard Schenk verbeterd. Kondakov maakte een tijd van 7 minuten en 8,92 seconden. Het record van Schenk dateerde van4maart 1972,toen deNeder- lander in Inzeil 7.09,8 reed. Kondakov werd dit jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Oslo derde achter kampioen Harm'Kuipers en zijn landge noot Vladimir Iwanov Konda kov kwam toen op de 5000 meter tot 7.38.42. Winnaar Sten Sten- sen kwam niet verder dan 7.31.72. Door de prestatie van Kondakov op de wonderhaan in .Alma Alta heeft Ard Schenk op de overige afstanden nog drie wereldrecords in zijn bezit. Die op de 1500 meter (1.58.7), de 3000 meter (4.08.3) - de tijd van Aleksander Tsigankov van 4.08.2 op 6 januari 1973 werd niet erkend - en de 10.000 meter (14.55.9). Tevens heeft Schenk nog het record over vier afstan den in één wedstrijd: 167.420 punten. formatie. Brox: „Van al die ge ruchten klopt niets. Het is zelfs zo dat we nog moeten onder handelen met Wim Rijsbergen over een eventuele verlenging van zijn contract. We hebben reeds een hele tijd geleden besloten dat we pas na de belangrijkste wedstrijden die ons nog te wachten staan over de contracten gaan pralen En dat geldt evengoed voor Wim Rijs bergen" Arie Haan die al geruime tijd TURIJN - Alle beken ti tels, die Juveatv» dit telleen wellicht zal beha!—heeft de ploeg te dank— DinoZof Zoff.opni—wltaMi I veel niet Italiai kennen, onbetwist beste keeper op dit mi neen a op merkelijke pleegd. Hij gr de doellijn, v (ADVERTENTIE) Zoff heeft dit seizoen tal ven reddingen ge- graaide ballen van llijn, voorkwam, aekere doelpunten met vil en liep vele malen tijd, gerout' dig uit, dat al|n directe tegen standers niet tot scoren konden Juveatue heeft het vooral aan Zoff te daak— dat het momen teel de ranglijst aanvoert, bij de laatste acat voor de Italiaanse beker hoort— dat het is doorge drongen tot de halve fiaalee van het UEFA-toernooi Als de FC Twente de confron tatie met Jav—lus over enkele weken heelhuids tril doorko men, daa sullen de stoere Tuk ken moet— schieten: ia alle stonden, de hele wedstrijd door, hoog laag en hard. Elk brei werk, hoe fantasierijk eek, Hjkt bij voorbaat gedoemd tot mis lukken. T—slotte zal Zoff 6 kruisjes per kolom. Dat gaat zo 1 Haal een Lotto-lormullet WJ uw club ol winkelier 2. Kruis 6 getallen aan per kolom (met een minimum van 2 kolommen) 3 Vul het formulier verder duidelijk correct In 4 Lever het formulier In en betaal uw Inleg (voor f 1,75 hebt u al twéé kansen). 5 Zondag weet u of u - bijvoorbeeld - een hall miljoen gulden rijker bent. Zo gaatdat Lel op het reservegetaL In Studio Sport (zondagavond) worden de 6 winnende getallen getrokken Plus een extra getal het reaervegetal. Et wordt dus altijd I getal meer getrokken dan u aan kruist pei kolom Dat reservegetal kan uw geluksgetal rijn als u niet alle 6 winnende getallen hebt aangekruist. Kijk maar. Veel kansen op veel prijzen. is BL'lSj 6 goede voorspellingen per kolom tzonder reservegetal) 2e prijs. 5 goed reservegetal 3e prjjsj 5 goed (zonder reservegetal) 4e pnjS; 4 goed (zonder reservegetal) 5e prijs: 3 goed reservegetal Het reservegetal heeft dus alleen een functie bij dc 2e en 5e prijs Alléén meiden bij alles goed. Alléén als u 6 goede voorspellingen (zonder reservegetal) heht gedaan, is hei raadzaam dat even telefonisch door te geven Het nummer vindt u op hel formulier. In slle andere gevallen hoelt u niets te doen. Dino Zoff meet— word—, nadat eerst nog moet word— afgere kend met de dositoods betoon— verdedigingsmuur v— de zwart-whten uit Turijn. Hoe positief lovend de Ita liaanse sportpers ook over Dino Zoff schrijft, de meesten, dat wil zeggen de werkelijk reële sport journalisten, hebben ook wat triest geconstateerd dat het Ita liaanse clubvoetbal instinctief in dc nationale fout gaat zodra «en tegenstander constant blijft drukken Op so'n moment - zeker als er een voorsprong ver dedigd moet worden trekken zelfs de ervaren Juventus- spelers zich massaal voor de goal terug „Calenaccio"-voetbal heet dat in Italië, het betekent dat een dub het eigen doel volledig afgrendelt. Hamburg heeft on langs nog ervaren hoe effectief dat kan geschied—; hoe gerou tineerd Italian— dat verdedi gende speltype kunnen spelen fn koelbloedigheid of in de des noods grootste paniek, wordt het moreel van die aanvallers zelf volledig geknakt wordt. In Turijn hadden ze op Twente gehoopt, want zij waren mei zo gerust op weer een ontmoeting met een Duitse topclub. Maar Twente? Graag! Nou ja, graag, waar ze zich in Turijn wél zorgen om maken is om de uitwedstrijd om het gela den Twente-publiek, om de hardheid van het spel van Twen te. Vier jaar geleden ontmoetten beide teams elkaar al eens. Het werd twee keer 2-0; teder won een partij pas in de verlen ging sloeg JuventuR toe Boze supporters hebben de Juventus-aanhang toen te vuur en te zwaard de stad uitgejaagd, en dat zijn ze in Turijn nog niet vergeten. Overigens komen twee andere elftallen tegenover elkaar te staan. In die vier jaar tijd is veel gebeurd en prognoses maken op grond van „toen" is pure onzin. De enige overeenkomst is wel licht dat beide teams toonaan gevend zijn in de eigen comjjeti- tie; zij het Juventus wel iets nad rukkelijker. Terwijl Twente moet knokken voor opnieuw een plaats in het volgende UEFA- toernooi, mikt Juventus op de landstitel en dus op de deelname aan het belangrijkste Europese bekertoernooi. Juventus staat momenteel vier punten voor op achtervol ger Napoli, en zelfs vijf en zes punten op de daarop volgende Romeinse clubs Roma en Lavio. Het lijkt riant, maar het is niet genoeg. Met nog acht wedstrij den voor de boeg is de marge te klein om gerust te kunnnen zijn. Het enige voordeel voor Ju ventus is dat de achtervolgers nauwelijks inlopen, en dat ze zondag op zondag de kansen la ten liggen om dichter bij de lijs taanvoerder te komen. Juventus zelf mag dit seizoen niet mopperen. Het heeft tame lijk veel 1-O-overwinningen be haald en werd afgelopen zondag bijvoorbeeld lief behandeld door een volkomen van slag zijnd Inter. „Een lekker middagje uitrus ten", zei Dino Zoff na afloop van die klassieker. „Och, ik mag na tuurlijk geen kritiek hebben, ik heb tenslotte geen kaartje ge kocht," was het commentaar van Juventus-trainer Parola. Hoe slecht die wedstrijd ook was, voor Parola was het een heerlijke middag. Zijn ploeg kon al voetballend wat uitrusten en de concurrenten lieten de pun ten liggen elke aanval brok—, terwij t n en ge- eweg ook (Van onze redactie) BREDA - In onze editie van maandag stond helaas een on volledig programma voor het kom—3e paasweekeinde Het programma ziet er als volgt uit zaterdag 20 maart REDI' ERI PSV VISIE: - Roda JC (20 00), FC Amsterdam - Fey—oord (20 15). FC Twente - Go Ahead Eagles. Tristar - FC Utrecht, Wagenin- gen - Haarlem, NAC - AZ'67 Excelsior - De Graafschap (IS 00), Sparta - Ajax (28/3 20 30), MVV - FC Den Haag EERSTE DIVISIE: FCVW - NEC. Vol—dam - Wil lem SVV - Groningen, SC Amersfoort - Vitesse, PEC/ Zwolle - Fortune SC, Veendam FC Vlaardingen, FC Dordrecht Herades, FC D— Bosch - Eind- hoven, Heerenveen - Helmond Sport. Maandag 31 maart wor- d— de returns gespeeld. gei met Ajax-manager Hans Kraay "geloi week onderhandeld met het Be- in onmin leeft heeft afgelopen Igische Anderlecht. Voorlopig hebben die onderhandelingen nog niets opgeleverd want Arie Haan wil eerst het kort geding dat hij tegen Ajax heeft aange spannen afwachten. Wim Rijsbergen BRUSSEL (BELGA) - Hoe wel Neeskens wel is opgenomen in de selectie voor de benefiet wedstrijd van Paul van Himst van Anderlecht zal hij niet kun nen spelen daar een blessure op gelopen in de competitiewed strijd tegen Atletico nog niet voldoende is hersteld. Wel zullen de Nederlanders Cruyff, Van Hanegem en Rijs bergen in Brussel van de partij zijn. Verder zal gelegenheid strainer Rtnus Michels woens dagavond kunnen beschikken over de volgende spelers: Pele, Altafini, Paulo Cesar (allen Bra zilië), Piot, Van Moer, Lambert (allen België), Heredia, Babing- ton (beiden Argentinië), Sotil (Peru), Amancio (Spanje), Ri vera (Italië), Law (Schotland), Catalinski (Joegoslavië), Deli- caris (Griekenland), Viera (Uru guay), Eusebio (Portugal) en Tomaszewski (Polen). Johan Neeskens WARSCHAU (UPI) - Wlodi- mierz Lubanski, de Poolse voet balinternational, heeft voor zijn club Gornik Zabre een ge slaagde come-back gemaakt. Lubanski, die twee jaar geleden in een interlandwedstrijd tegen Engeland een knieblessure op liep, speelde voor de eerste keer sinds anderhalf jaar weer in competitieverband. Ruim 20 000 toeschouwers brachten de spitsspeier een staande ovatie en kregen tijdens het duel Gornik - Row Rybnik de beloning voor hun komst, toen Lubanski het eerste doel punt maakte. Gornik won uit eindelijk met 3-0. In de laatste twaalf maanden onderging hij twee knieoperaties. •port In kort TENNIS - Tom Okker is maandag in de eerste ronde van het WCT-tennistoernooi van Monte Carlo (groene groep) uit geschakeld door de Fransman Francois Jauffret. De Nederlan der verloor in twee sets: 4-6 en 0-6. TENNIS - Betty Stöve heeft in Dallas samen met Framboise Dürr de finale dames dubbelspel gewonnen van een internatio naal tennistoernooi. De Nederlands-Franse combinatie versloeg het Amerikaanse dub bel Julie Anthony-Mona Schal- lau met 7-6 en 6-2. VOETBAL - Het bestuur van Heerenveen gaat zich deze week beraden over een verlenging van het contract met trainer Laslo Zalai Van verschillende kanten wordt op vertrek van Zalai aan gedrongen. LEEUWARDEN (ANP) - De eerste-divisieclub SC Cambuur heeft van de KNVB geen dispen satie gekregen om Atte Bouma als trainer van de A-selectie aan te stellen als opvolger van de vertrekkende Leo Beenhakker. Bouma is niet in het bezit van het vereiste a-diploma. SC Cambuur overweegt nu een trainer-in-ruste aan te trekken die als stroman van Bouma zal fungeren. Een van de kandida ten hiervoor is oud international André Roosen burg, wiens twee zoons tot de a-selectie van SC Cambuur be horen. (Van ouzo sportredactie) ROTTERDAM - Ruim 7000 doldwaze mensen vullen één maal per maand (op donder dag), hunkerend naar goed en opwindend voetbal, de Rot terdamse Ahoy-hal. Mini voetbal to dan liet „gerecht" dal wordt opgediend, overgo ten met een dikke laag span ning en sensatie. De loomma- kende warmte deert de voet balsupporters nauwelijks, zo in de ban zijn ze van de tien t op elitfc jacht zijn naar zo veel mogelijk doelpunten. Er hangt een uoteke stoer in de taal, een ge zelligheid, die men op de voet balvelden nog maar zelden aantreft. Mini-voetbal verovert Ne derland. dankzij de televisie en dankzij een initiatief van Dick van Bommel (hoofd amu sement van de NCRV-tv) heeft de interesse voor zaalvoetbal plotseling ongekende vormen aangenomen. Kreeg het zaal voetbal vroeger weinig aan dacht in Nederland, nu heeft iedere voetballiefhebber na het zien van een mini- wedstrijd op de tv. de mond vol van het voetbal, waann het spelelement op de eerste plaats komt Niet de hardheid, maar de techniek triomfeert in hei zaalvoetbal Angst voor ver wondingen, in het vuur van de strijd opgelopen, bestaat niet, omdat lichamelijk contact is verboden Gele en rode kaar ten behoeven de arbiters niet bij zich te dragen. En als er dan een speler de regel ementen overschrijdt, dan moet hij twee minuten plaats nemen op de strafbank. Dick van Bommel had de mini-voetbalshow aanvanke lijk willen laten spelen door teams gevormd uit elftallen van de ere-divisie. De KNVB, sectie betaald voetbal, die het zaalvoetbal wel heeft geaccep teerd, stak daar echter een stokje voor, zodat Van Bom mel terugviel op de oud- professionals. Alleen Jan Zwartkruis, de trainer-coach van het militaire elftal, trok zich niets aan van de argumen ten van de KNVB en vormde wèl een team van spelers die wekelijks betaald voetbal be drijven. Bijzonder spectaculair zijn de wedstrijden die maande lijks in de Rotterdamse Ahoy-hal worden gespeeld Het spektakel wordt in de hand gewerkt door de kleine speeloppervlakte, het geringe aantal spelers (4 plus de doel man), het ontbreken van de buitenspelregel en het pijlsnel verwisselen van de spelers, hetgeen het tempo verhoogt Men ziet bovendien sterren van weleer aan het werk, die nog weinig van hun techniek verloren hebben en zelfs vol doende conditie hebben om tweemaal een kwartier voluit te jagen op de bal. De acteurs in de Ahoy-hal krijgen per wedstrijd 200 gulden betaald. Per slot van rekenig maken ze deel uit van een show, die ze zo goed mogelijk willen verko pen. Vooral het team van „hoofdstad Amsterdam" doet dat erg goed Onlangs speelde het een wedstrijd tegen Rot terdam Ahoy en won met 4-3. Een fantastisch mooi duel, met een schitterende Jaques Swart, Co Prins en Bennie Muller. De wedstrijd wordt binnenkort via de tv uitgezon den. Een waar genot om naar te kijken. Eén avond Ahoy, zich één avond laten onderdompelen in een feestelijk sportgebeuren, zou de vraag kunnen doen op werpen: Vormt het zaalvoet bal, op hoog niveau gespeeld, een bedreiging voor het veld- voetbal? Want de niet te ver smaden voordelen die het zaalvoetbal biedt zijn o.a.: je zit droog en met je neus op het spel, je hebt een hap en een snap bij de hand, en het spel peil is hoog. Wordl zaalvoetbal gespeeld door topspelers, je verveelt je geen minuut, want er is altijd actie. In Noord-Brabant, met als bakermat Breda en Eindho ven. leidt dat zaalvoetbal al een eigen bestaan met een competitie, onderverdeeld in verschillende klassen De toe komst van het zaalvoetbal, mede door het toedoen van de tv-uitzendingen, ziet er voor heel Nederland dan ook roos kleurig uit. Fons van Wissen, aanvoer der van het team Brabant- Limburg, en al jaren lang een fervent aanhanger van het zaalvoetbal, zegt: „Zaal- en veldvoeibal kunnen goed naast elkaar bestaan, temeer daar in de zaal de technische mogelijkheden van een speler veel beter naar voren komen. Daardoor wordt het spelin zicht verruimd Je zou zaal voetbal kunnen zien als een gerichte baltraining, waarbij ook op tempo en conditie wordl gelet Want conditie heb je echt nodig". Gerard Hoenen, momenteel actief in een Belgische derde- divisieclub, eveneens enthou siast deelnemer van de mini voetbalshow, meent „Er zal door de arbiters voor gewaakt moeten worden, dat ruw spel uitblijft Het feit dal de NCRV 15 000 gulden beschikbaar stelt aan de kampioen van deze voetbalshow, leidl ertoe dat er veel verdedigd wordt Ik voor spel dit soort voetbal een grote toekomst, maar vooral in de wintermaanden" „Je mag je natuurlijk afvra gen", vult Van Wissen aan, „wat er gaat gebeuren als de punten gaan tellen Dan zal de zaak toch nog eens goed beke ken moeten worden Daarom ook zullen de arbiters constant moeten blijven optreden". Theo Boosten, een van de vier arbiters, die wedstrijden van het mini-voetbal leidt, vindt de arbitrage erg gemak kelijk. „Omdat de spelers zich bij iedere beslissing die je neemt meteen neerleggen. Ook als je hen voor twee minuten naai de strafbank stuurt. Ik ga eens per maand met plezier naar de Ahoy-hal toe. Je krijgt nauwelijks kritiek en de ver houding tussen de spelers on derling is maximaal. Je moet wel scherper letten op over tredingen, omdat vallen een gevaarlijke kwestie is in de zaal. Ik ben erg positief en daarom vind ik het onbegrijpe lijk dat de UEFA aanmerkin gen maakt op het feit dat wij arbitreren Wat kan men er ei genlijk op tegen hebben? Ik vind dat deze arbitrage toch erg positief overkomt op spe lers en publiek". Hoe dan ook, het zaalvoet bal is eindelijk uit zijn isole ment gehaald. Alles wijst erop, dal zaalvoetbal op den duur een landelijke topsport wordt. Er bestaat al een toernooi om het landskampioenschap dat eenmaal door de club van Fons van Wissen werd gewonnen. (Eindhoven overigens heeft honderd zaalvoetbalclubs!) Volgend seizoen wordt de mini-voetbalshow voortgezet. De verwachting is dat de Ahoy-hal dan keer op keer zal zijn uitverkocht. •THEO VAESSEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13