BRUG 292 WERD SLAGVELD IN METROSTRIJD Scheuring dreigt in Britse Labour-partij Uwbankis op Goede Vrijdag gesloten. DE SLAG OM DE MEUWMARKTBUURT Geld moet rollen PARTICULIERE ACTIE NEDERLANDERS TEGEN FRANSE KALIMIJNEN Kwart Nederlanders lid boekenclub binnenland buitenland Confrontatie Waterkanon Gejoel Haat vervoer Pasen Ambulance tXNIOAG IS MfcART Onder dekking van een met anti-metroleuzen beschilderde kever vuurt een Amsterdamse agent een traangasgra- Agenten moesten puin, parkeermeters en andere obstakels van de rijweg verwijderen naat naar een van de gekraakte penden, die ontruimd moesten worden. om een ambulance op zijn doortocht te assisteren. AMSTERDAM Brug 292, smal geslagen over een groezelig stinkend grachtje, dat de Kromboomssloot in tweeën deelt, is het slag hoedje geweest van de „oorlog" op de Nieuwmarkt in Amsterdam. Tegen 1 uur terugkerend van een spontane demonstratie op en rond de Dam worden de honderden jongeren op deze brug opgewacht door op scherp staande marechaus sees. Onder het scanderen van verhitte leuzen als „Am sterdam, politiestad" worden de voorste linies steeds dich ter naar deze gehelmde en niet wapenstok uitgeruste or dehandhavers gedrukt Een hardhandige confrontatie kan niet uitblijven. Een ge brilde jongeman, zich vast klemmend aan een stok va» een spandoek stapt over de onzichtbare streep, wat voor de marechaussees het sein op groen doet springen. Een wa penstok zwiept op hem neer. En een paar seconden volgen er meer. De voorste linies leveren een verwoed maar kansloos geveoht. Een meisje wordt geveld door een poli- tieknupipel en blijft bloedend liggen. Terwijl de achterhoe de haar woede koelt in een orkaan van „Sieg Heil" trek ken de voorste linies zich verkreukeld en beursgesla- gen terug. Het meisje wordt weggedragen naar ijsbar La Stella op de hoek, waarvan de eigenaar in aller ijl zijn deur op de knip heeft gezet. Terwijl de agenten hun ver frommelde, met verf bespo ten uniformjassen fatsoene ren, duikt er een pantserwa gen op. Halverwege brug 292 stopt de kolos en zet zijn waterkanonnen op volle kracht open. Sommige jonge ren vluchten een steeg in. Voor de al afgeranselde voorste linies is er geen ruimte om terug te trekken. Bovendien peinzen ze daar ook niet over. Dan maar de beuk erin. Een kans daarvoor krijgen ze echter niet. Want de water kanonnen zijn oppermachtig. Een in zwart leer gestoken jongeman klemt zich vast aan de brugleuning. Voor de straf wordt hij gedurende vier minuten onder vuur ge nomen. Het mag echter niet helpen, want als de staalhar de waterstraal zich van zijn rug afwendt, steekt hij tri omfantelijk zijn linkervuist omhoog. Lotgenoten proberen met hun aan flarden gespoten spandoeken onder deze wa terstralen dioor te duiken. Twee slagen daarin, maar worden door de achter de pantserwagen weggedoken agenten teruggedreven. een felle charge uitgevoerd. Enkele meters voor mij loopt een jonge kerel tegen „oom agent" op. Met een hevig bloedende neus druipt hij af. Als de marechaussee weer terugtrekt dringen de woe dende Amsterdammers weer op. Een van hen test de ve ren van een op de kade ge parkeerde bestelauto. Als er beweging in het vehikel komt, krijgt hij assistentie. En nauwelijks een minuut later is de bestelauto dwars over de kade gezet. Iemand schreeuwt: „Om flikkeren dat kreng". Maar dit commando gaat de Amsterdammers te De woede verandert in zicht bare haat Over de linker kant van de Krom boomsloot trekken groepen demonstran ten dreigend op. Klinkers worden haastig uit de straat getrokken. Nadat er enkele voor de gelaarsde agenten zijn neergekwakt, wordt er Intussen heeft de pantserwa gen zijn kranen dichtge draaid. Nauwelijks is hij van btug 292 af of de marechaus see hakt in op de doorweek te voorhoede. Een agent glijdt uit over een hoop kalk. Gejoel klinkt op. Twee de monstranten worden hard handig in een gereedstaande mini overvalwagen gesmeten. Het snerpende gegil van een ziekenauto maakt aan deze slag op brug 292 een einde. De brancards verdwijnen in de ijsbar om voorzien van het gewonde meisje weer te rug te komen. Amsterdammers scanderen nogmaals dat hun stad een pclitiestad is geworden en dat wethouder Lammers een hondelul is. Zijn voet rus tend op een straatklinker verbijt een achter me staan de jongeman zijn woede. HANS TOONEN Toen mijn gulden met een vaart, een betere zaak waar dig, het straatputje inrolde en in ongrijpbare diepten ver dween, grinnikte de man naast me.' „Trek het je niet aan meid. Geld moet rollen". „Dat van dat rollen vind ik best, maar met die put ben ik het niet eens" zei ik vinnig- Daarbij bedacht ik meteen dat dat eigenlijk het kernpro bleem is van de geldbesteding. In de afgelopen welvaartstij den keken we niet zo nauw naar de richting waarin het 3 ld rolde. Er kwam immers altijd wel weer nieuw geld voor de dag en dat kon dan wel weer een andere richting uitrollen. Maar nu, met het einde van de welvaartstijd in zicht, wordt de zaak wat an ders. Nu worden we weer een beetje meer attent op verspil ling, al verstaat de een onder dat woord weer heel wat an ders dan de ander. Sterker, wat de een goed besteed geld vind, dat is in de ogen van de ander niets dan tintoze over-de-balk-gooierij. Het is dan ook niet gemakke lijk om met een definitie van Verspilling aan te komen dra- Qen, al houdt ons aller Van Dale het op nutteloos verte- ren, vermorsenMaar wat is nutteloos? Ook daarover zijn meningen verdeeld. r>us nogmaals, het blijft Moeilijk om de grens tussen »inwol rollen van het geld en tinloos verspillen aan te ge- DOOR:GREET BUCHNER Den, maar voor mezelf zag ik het een dezer dagen toch goed zitten- Dat was dan op de dag waarop ik in de krant zag dat we mast onze drie Hilversum- te zenders, nu ook nog een Vierde zender gaan krijgen. Er wordt niet bij vermeld wie er nu zo nodig op die vierde zender zit te wachten maar wil dat deze minimaal acht miljoen harde guldens per jaar gaat kosten. Verspilling Ik weet het niet, maar die ene dag wist ik wel dat we het geld, naar mijn mening, aan andere dingen zouden moeten besteden. Want die dag was er toevallig ook een uitzending over plastische chi rurgie en wat bleek: we heb ben te weinig geld en midde len in ons land om alle mis maakte mensen op Onvolle wijze te helpen. Er zal bin nenkort dan ook zeker een Stichting Plastische Chirurgie opgericht worden, die dan weer net als de Stichting Hart- en Vaatziekten, Kanker bestrijding, Zorg Asthmapa- tiënten en nog vele andere soortgelijke stichtingen, met de bedelstaf rond zal gaan. Wamt voor de directe zorg voor de noodlijdende mens is er altijd te weinig geld. Die moet maar zien hoe hij of zij het leven redt, zolang wij maar gezond blijven en naar nog weer een vierde Hilver sum kunnen luisteren. Nogmaals, een vierde zender heeft niets te maken met het toenemend aantal ziekten dat bestreden dient te worden. Maar die vierde zender kan wel zonder meer gemist wor den en dan houden we acht miljoen gulden per jaar over- Die zouden we dan - bijvoor beeld - aan onderzoeken en bestrijdingen van een van de bovengenoemde ziekten en af wijkingen kunnen besteden. Het is maar een idee over de richting waarin het geld zou unnen rollenl In deze, door traangas, schimmige omgeving moesten, politiemensen met schilden en ladders een pand betreden om het te ontruimen. ROTTERDAM (ANP) De civiele rechter zal moeten be slissen of de rechtbank in Rot terdam bevoegd is het proces, dat een Westlandse tuinder te gen de Franse Kalimijnen heeft aangespannen, te behan delen. De tuinder eist vergoe ding van de schade, die het zoute water van de Rijn aan zijn gewassen toebrengt. De Elzasser Kalimijnen zijn voor meer dan eenderde schul dig aan de zoutlast van de Rijn. De Stichting Rijnwater, die het initiatief tot deze par ticuliere actie heeft genomen, tracht met dit prcoes stopzet ting van de Franse zoutlozin- gen te verkrijgen Tijdens de zitting beriep de raadsman van eiser, mr. J. R. Voute, zich op artikel 5 sub 3 van het verdrag van Brussel op grond waarvan iemand in het land waar de schade wordt toegebracht door de rechter opgeroepen kan worden. Het zout wordt in Frankrijk ge loosd, maar brengt in Neder land schade toe. Zowel Neder land als Frankrijk hebben en kele jaren geleden het verdrag ondertekend. De verdediger van de Kali- mijnen, mr. C.D. van Boeseho- ten, trok de uitleg, die zijn tegenpleiter aan het betreffen de artikel gaf ,in twijfel. Hij meende dat de rechtbank in Rotterdam geen bevoegdheid heeft te oordelen over de rechtmatigheid van de lozin gen van het afvalzout, te meer omdat de Kalimijnen zich trikt van de in Frankrijk gel dende voorwaarden van de lo zing houden. Mr. L. Erades, voor wie de pleidooien werden gehouden, zal op maandag 12 mei uit spraak doen. Er zal dan echter nog niets gezegd zijn over de schuldvraag en de schadever goeding. Deze uitspraak be treffende de bevoegdheid van de Rotterdamse rechter kan een precedent scheppen voor de behandeling van de indie ning van een zelfde schade vergoeding door twee andere tuinders uit het Westland op 10 juni bij de rechtbank in Den Haag. (Van onze correspondent) LONDEN Wegens het toe nemende gevaar van een scheuring in de Britse socialis tische partij en de mogelijke val van het kabinet-Wilson, wordt in regeringskringen de verschuiving overwogen van het Europese referendum dat oorspronkelijk doorgang zou vinden in de derde week van juni, naar het begin van de maand, of zelfs naar een da tum op het einde van mei. Het speciale socialistische partij congres, gewijd aan de EEG- kwestie en voorzien voor 17 mei, zou dan verschoven wor den naar april. Het nationale partijbestuui zal zich woensdag uitspreken tegen de voortzetting van het Britse lidmaatschap van de economische gemeenschap. Voor premier Wilson betekent dit dat z'n eigen partij.bestuw gekant is tegen z'n eigen rege- ringspolitiek. In normale om standigheden zou hij ontslag moeten nemen, maar in deze uitzonderlijke situatie zijn de ministers overeengekomen, dat zij wat de EEG betreft met elkaar van mening mogen ver schillen. Het aantal socialistische afge vaardigden, dat zich achter de zeven „afgescheiden minis ters" van de regering schaart, wordt steeds groter. De Schot se Labourpartij heeft geen re kening gehouden met een plei dooi van premier Wilson voor de EEG en zich met 346.000 tegen 280.000 stemmen uitge sproken tegen de voortzetting van het Britse lidmaatschap. Naar aanleiding van een ar tikel over de heer Smulders m De Stem wil ik en ik denk duizenden Rode-Kruis- en EH BO-vrij willigere ook enkele vragen stellen. Heeft de heer SmriMers er wel eens aangedracht, da* er straks, ale er een ramp zou gebeuren, wij, met hem en zijn personeel moeten samen werken? Waar die aamenwer king vandaan moet komen snapt niemand. De heer Smul ders plaatst zichzelf en zijn personeel op een voetstuk. Denkt hij soms dat hid enige is die affiles kan? Weet hij ook, dat er veel vrijwilli gers zijn, die duizenden uren onbetaald stage gelopen hebben, op de ziekenhuizen, om te proberen hun medemen sen beter te heipen? Als hij hieraan gedacht had, zou hjj eerder geplaatst artikel met zo gesteld hebben. Of is zijn per soneel bang dat wij vragen om mede stage te lopen op de ziekenauto's? Dat zou hun een overuur kunnen kosten, omdat wij gratis werken. Hetgeen hier gebeurt, heb ik in andere landen niet meegemaakt. Daar berust het vervoer bij een or ganisatie. die ervoor bekend staat nL het Rode Kruis. Niet iedereen is daar gelukkig mee, maar ondanks dat, is de sa menwerking er 1000 maal be ter als hier. Trouwens wat dit betreft kan men nog een ■voorbeeld nemen aan Eindho ven. Daar heeft men geleerd het personeel iedere samen werking met beide handen aan te pakken en er dankbaar voor te zijn. Op het einde van zijn artikel schrijft de heer Smulders, dat wij maar wat aanrotaooien. Maar onze oplei ding hebben wij niet voor niets gekregen en wij hebben een naam hoog te houden geen portemonnee. Daarom zullen wij dit werk voortzetten, on danks negatieve kritiek, omdat geld ons niets kan schelen alt wij hulp bieden, om mede mensen (geen koeien) te bei- pen. A. J. VAN DI« BREDA ften foto met een kort artt- icel in uw blad van 19 maart J.l. leverde mij een paar vra gen op. U geeft een venslag van de „paasviering* op 18 maart j.L voor de bejaarden van St-Willebrord. Volgens ds kalender valt Pasen dit jaar echter op 30 en 31 maart. Waarom moeten mensen zover vooruit hun paasfeest vieren?? Dat we een groot aantal oude ren ondier ons een gezelligs dag, een dagje uit, bezorgen, is natuurlijk een goed ding. Maar als we dat doen in de vastentijd (b.v. met wat ge kleurde eieren) maakt dat van zo'n dag géén Pasen. Ik heb veeü waardering en respect voor de organisators van dit feest. Laten we er echter voor waken om feestdagen te gaan versohuiven naar nietszeggen de data om puur organisatori sche redenen. De pastor van St.-WRlebrord is ongetwijfeld bereid op één van de paasdagen samen met deze groep oudere mensen het paasfeest te vieren en dat lijkt mij ook veel zinvoller. NIEUW-VOSSEMEER J J. Th. KOELMAN (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Bijna een kwart van de Nederlandse bevolking boven de 17 jaar is lid van een boekenclub, negen procent is lid van Boek en Plaat, zeven procent procent van Europa Club International, vijf procent van de Neder landse Boekenclub en drie procent van andere clubs. Wij willen graag voorkomen eraan dat de kantoren van alle dat u tevergeefs bij ons aanklopt, banken op vrijdag 28 maart Daarom herinneren wij u (Goede Vrijdag) gesloten zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken Briovon vow Sow sMt Mtl mo» voHodlgo mm on «hot mordm ondoftolwid. BI) publlkollo wHoo duo vomttld wordon. Stock* Uf hogo <*- ■ondorfng ui von doxo ragol wordon ofgowokon. Noon, on odrw lijn dan M| do radoctio bokond. PobUki*o von Mo wn (voflwnt o» onvoAort) hnofcoo, oM do» do vodacllo bot In oHo go..Bon oom b hm» MimA MM»

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11