ife Zeeuw ZEVIBEL wil vismijn in Colijnsplaat behouden Minim umprijs garnalen moet omhoog Kindermusical in Sas van Gent Grote drukte bij afscheid post- kantoorhoudster KRITIEK OP ZWIJGZAAMHEID RIJKSWATERSTAAT BEJAARDEN STOPPEL DIJK DOKEN IN OUDE TIJD Green Spot zonder prik Zelzate in de stank van eigen Green Spot zonder prik VICE-VOORZITTER ONS BELANG Bejaarden- werk Hoek in de knel CPN SOLIDAIR MEI PZEM- PERSONEEL Meer passagiers en auto's per P.S.D. „Verklaring De Koster was juist vuilbelt Buien Hulst C.R.M. geeft voorlichting in Zeeland Terneuzen PvdA EN PPR IN BORSELE sestr 0, expositie van Rus. ie iconen (t.m. 19 mei) >end: dag. 10.00-17.00 uur en feestdagen 12.00-17.od S ïseum voor N.Z.-Beve- (di. t.m. zat. 10.00-12.00 en van 13.30-17.00 uur). uele archeologie" (tot 12 ST oscoopgebouw: 20.00 uup. man with the golden euo, adhuLs, Burgerzaal: Expo. werk Nederlandse Leer- in Academie voor Schone ten Sint Niklaas (t-m. lo Geopend: ma. tot zat 12.00 en 13.30-17.00 uur. DELBURG tytheater: 20.00 uur: Se* ntoortijd. euws Kunstenaarscentrum; ige Noordstr. 57): Hendrik tman, grafimathematica 10 april). Geopend: di. tot 14.00-17.00 uur. Stadhuis shal: Hans Pruyen met te- ngen, gouaches, en schil, en (tot 13 april). Dag. -17.00 uur en zondas -17.00 uur. TBURG deltheater: 20.00 uur: nachten met Susan, O! ga, Piet, Albert en Sandra TERDAM Doelen, (Eduard Flipse 14.00 uur en 19.00 uur: ■nationaal Gaudeamus olkersconcours. Tweede e. De Doelen, (Kleine 14.00 uur: Passiecon- Historisch Museum: 20.15 Stijlkamer-Muziek onder icien van het Goethe In- t. Het Mirandakwartet, St. •enskerk: 20.15 uur: Orgel, ert door Bernard Barte- m.m.v. Peter Masseurs pet VAN GENT Jerie Uilenspiegel, West- 71: Koen Mertens expo- keramiek en metaalplas- n tot 26 mrt. Geopend: lijks van 9.00-12.00 en -18.00 uur, vrijdag tot uur, zondag 14.00-18.00 Woensdagmiddag geslo- ,De Vlaanderen", exposi- werken van kunstschilder Verschuren en wand- Ivervaardagster Digna uw (t.m. 14 april). SEUZEN xor: 20.00 uur: Gold. 14 tihof, Schilderijen Cees Langevelde (t.m. 31 t). Geopend: ma. t.m. zat. 10.00-18.00 uur. Terneuzrn ■um. Burg. Geillstraat 2. Zeeland, Kunstuitleen 12 april), open di. t.m. an 14.00-17.00 uur. SINGEN lambra: 20.00 uur: The 18 j. TDORPE lerie Troutzaerte, Singel ixpositie kleinplastiek en mek van Stolk (tot 1 Geopend di. t.m. za. 18.0C uur, zondag 14.00- uur. Op maandag geslo- WERPEN 4.S.: Komedieplaats 10: uur: „De dood van een tlsreiziger" van A. Mil- louwhurg: 20.00 uur: „Mi- ilina" van Carlo Goldonl d.T.G. pij De Stem B.V. 7920 (4 lijnen); HULST: ;n); GOES: Klokstraat 1. 17 00 uur. iur, en zondag van 20.00 - Midden-Zeeland 01100- kantoor Nieuwstraat 9, entzlaan 50, Terneuzen, eeland drs J Bouwman», 8030. privé Zuidvliet- acteur Midden Zeeland: es. tel 01100 8030. privé redacteur voor Terneu- kantoor Nipuwstraa, «L lordstraat 45 Hoek, teL ieeuwsch Vlaanderen H. tel 01140 3751 privé eren1 R van der Helm, 370; toto-tourna list voor /straat 9. 1'erneuzen, teL Terneuzen tel 01150- 1 Troelstralaan 8, Axel, 40 - 3751. 1839. MAANDAG 24 MAART 1975 (ADVERTENTIE) CHEWING GUM (Van onze correspondent) BRESKENS „De huidige garnalenprijs staat in geen ver houding tot de gestegen kosten van de visserij", aldus zaterdag de vice-voorzitter van de Breskense visserstvereniging „Ons Be lang". „De boycot-actie van de Breskense vissers tegen de im port van buitenlandse garnalen moet dan ook gezien worden als een actie tegen oneerlijke concurrentie, omdat sommige lan den geen minimum-uriis hebben", zo stelde de heer J. de Bliek De bijeenkomst van de Breskense vissers vond plaats in de kantine van de Vismijn. Terugziend op het afgelopen jaar sprak de waarnemend voorzitter van een slecht jaar voor de visserij. „Donkere wolken pakken zich samen bo ren de vloot, ten gevolge van de quotering. En voorlopig verwacht ik geen verbete ring". zo meende de heer De Bnek. Hij voegde eraan toe dat hij de consequenties van de beperking van de vangsten nog niet kon onverzien. „Een gToot deel van het bedrijfsle ven denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen, maar ze zullen van een koude kennis thuis komen", zo voorspelde hij. De heer De Bliek herinner de er de aanwezigen aan dat cr volgens het ministerie van Landbouw en Visserij 100 vis- kotters te veel in Nederland zijn. Kotters die dus moeten „afvloeien". Hp vroeg zich af, of de instelling van 'n ontwik- kelings- of saneringsfonds voor de visserij voldoende zou zijn om de gevolgen van de afvloeiing en van de quotering op te vangen. Hij betwijfelde het ook of hogere prijzen veel zouden helpen, daarbij aante kenend dat er vooral afzet- noeilijkheden zijn met bevro ren en ook wel met verse vis. Moeilijkheden die de prijzen wel drukken. „Over de garnalenvisserij in het bijzonder zei de waarne mend voorzitter: „De vangst op de garnalen neemt toe. De garnalenvisserij moet op inter nationaal niveau afgeschermd worden". De heer De Bliek hield in zijn rede ook nog een pleidooi voor de garnalenpel- machine. Een machine die vol gens herr de pelprijs lager zal maken en ervoor zou zorgen dat er een beter produkt op de markt kwam. Hij pleitte voor een onderzoek van overheids- hoogwater Morgen, dinsdag 25 maart Bergen op Zoom 1.48 14.27 Hansweert 1.01 en 13.41 Terneuzen 0.26 en 13.04 Vlissingen O.Oil en 12.34 Wemeldinge 1.39 en 14.08 wege naar de mogelijkheden van een dergelijke machine. De Breskense vissers heb ben overigens ook beroep aan getekend tegen een beslissing van de Raad van de Arbeid om zogenaamde Peel-vissers geen kinderbijslag te geven Schippers-eigenaren gaan op korte termijn een vergadering over dit allang slepende pro bleem beleggen. Vanuit het bestuur werd verder nog mee gjdeeld dat er bij de gemeen te Oostburg een aanvraag is ingediend om ter gedachtenis van de kortelings overleden voorzitter Jan de Winde een gelenksteen te plaatsen in de Vismijn. Tijdens de rondvraag -amen de verzanddngspro- blemen van de Breskense ha ven nog aan de orde, evenals de zogenaamde Vismijn-com missie. Bij de vissers bleek er behoefte te zijn deze niet func tionerende commissie nieuw leven in te blazen. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT De vereniging tot bevordering van de Zeeuwse Visserij Belangen (ZEVIBEL) heeft al in september 1972 schriftelijk de aandacht van Rijkswaterstaat ge vraagd voor de vismijn in Colijnsplaat. Sindsdien heeft ZEVIBEL Rijkswaterstaat nog herhaalde malen over dit onderwerp aangeschreven. Maar tot op de dag van vandaag heeft Rijkswaterstaat op die brieven geen enkel antwoord gegeven. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI: Maartse buien en vrij koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon 1 tot 8, min. temp: omstreeks 1 graad, max. temp: omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent Voor woensdag: aantal uren zon 1 tot 8. min. temp: om streeks 1 graad, max. temp; omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Met muzikale begeleiding van de eigen accordeoniste, mevrouw Driesse, hebben le den van de bejaardenbond Stoppeldijk tijdens de jaarver gadering een ontspanningpro gramma verzorgd. He' programma, voorname lijk bestaande uit gezongen nummers bracht zoals pastoor Backx (de geestelijk adviseur) in zijr. toelichting al voorspel de veel ernst en luim uit de oude tijd. De prestaties van de bejaarden werden door hun medeleden met veel gelach en applaus vanuit de zaal be loond. De jaarvergadering begon met een eucharistieviering voor de overleden leden van de bond. Pastoor Backx pleitte tijdens de dienst voor saamho righeid, verdraagzaamheid en goede verstandhouding onder de bejaarden. Na een koffie pauze werd onder leiding van voorzitter De Bakker in snel tempo de agenda afgewerkt. De verslagen bleken in orde. Hoewel men besloot de contri butie van tien gulden naar twaalf gulden te verhogen verwacht men voor dit iaar toch een nadeflliig saJdo. De heren J. Wante, J. Mas- son en J. Serrarens werden als bestuursleden herkozen. Ge steld werd, dat de laatste twee. die onlangs aan het be stuur werden toegevoegd, voor een welkome versterking heb ben gezorgd. Kringleiaer C. van Aert zet te na het huishoudelijk ge deelte een en ander uiteen over de koppeling van aow en aww aan het minimumloon- CVan een onzer verslaggevers) HOEK Het open bejaar- denwerk in Hoek kampt nog steeds met een groot ruimte gebrek. Dit kwam deze week nog eens duidelijk naar voren tijdens een vergadering van het contactorgaan in Hoek. De heer J. Kieia, werkzaam bij de stichting open bejaardenwera in Terneuzen, vertelde tijdens de vergadering het een en an der over de ruimte-perikelen van de Hoekse bejaarden. De huidige soosruimte voor de bejaarden bevindt zich in het voormalige gemeentehuis. Er zijn al long plannen om dit gebouw te verbouwen en te vergroten met de er naast lig gende brandweerganage en het badhuis. Volgens de heer Kie ia houdt de gemeente Terneu zen die plannen op. De heer Kiela vertelde dat er soms zo'n tachtig a honderd bejaar den in het gemeentehuis op eengepakt zitten „als haringen in een ton", zo voegde hij daar nog aan toe. Hij vertelde ook dat er on langs een bejaarde was flauw gevallen wegens derook. Het eoosbezoek in Hoek ls binnen een jaar verdubbeld. Hoek telt zo'n kleine zeshon derd bejaarden. Een van de aanwezigen de heer J. van der Peijl stelde een vraag over de mogelijke bouw van een openbare biblio theek in Hoek en wanneer de ze voorziening gerealiseerd zou kunnen worden. De heer D. Hoffius, voorzatter van het contactorgaan zei dat de raad er al leng bij het ooMlege van B. en W. van Terneuzen op aandrong om een bibliotheek in Hoek te vestigen. Overigens bleek uit die reac ties van de aanwezigen dat de inwoners van Hoek het gevoel hebben dat veel voorzieningen voor cteze kern door de ge meente Terneuzen op de lange baan wo-rden geschoven- Dit verklaarde zaterdagmorgen ZEVIBEL-voorzitter A. Loc- kefeer op een vergadering in café Zeelandia in Colijnsplaat. De heer Lockefeer zei over deze zwijgzaamheid niet erg gelukkig te zijn. Want een fat soenlijk mens had recht op een fatsoenlijk antwoord. De ZEVIBEL-vergadering was belegd rond de vraag over het voortbestaan van de ge meentelijke vismijn in Colijns plaat. De gemeente Kortgene heeft sluiting in overweging, omdat de verliezen sinds 1968 zijn opgelopen tot zo'n 3 ton. In Colijnsplaat worden hoofd zakelijk garnalen aangevoerd. Deze aanvoer is de laatste ja ren danig teruggelopen. Hoofdoorzaak daarvan waren volgens de aanwezige vissers de Deltawerken en met name de aanleg van de werkeilan- den in de Oosterscheldemon- ding- Goede visgronden waren daardoor verloren gegaan. ZEVIBEL wil de vismijn in Colijnsplaat behouden. Een aantal argumenten hiervoor werden zaterdag nog eens op een rijtje gezet. Er diende echter onder meer nagegaan te worden of de vismijn niet goedkoper geëxploiteerd kon worden. Volgens de aanwezi gen was d« huidige perso neelsbezetting te sterk. De ge meente Kortgene diende dui delijk te worden gemaakt, dat de vismijn ook een gemeente lijk belang was. De gemeente diende zich daarom ook eens uit te laten over de vraag hoeveel haar dat belang waard was. De gemeente had zich hiervoor namelijk nog nooit uitgesproken. Met rijkswater staat diende te worden gespro ken in het kader van de Del taschadiewet. Maar ook moest aan rijkswaterstaat recht streeks de vraag worden voorgelegd of deze dienst be reid is een schutsluis te bou wen in de stormstuwcaisson- Vakbonden - Voor de leden van het NKV, NW en CNV wordt dinsdagavond een bij eenkomst belegd in hotel an Oostrum te Hulst. Ze zullen dan op de hoogte worden ge steld van de coa-onderhande lingen voor de textiel-indus- trie. De bijeenkomst begint om half acht. dam van de Oosterschelde. Want na voltooiing van deze dam bestaat er een goed voor uitzicht op terugkeer van goe de garnalengronden buiten dijks. Over de vismijn van Colijnsplaat moest ook kontakt met Gedeputeerde Staten van Zeeland worden opgenomen, vond de vergadering. Gemeen te, provincie en rijkswater staat dienen te zamen een op lossing te vinden van de te korten van de vismijn. Het ZEVIBEL-bestuur legde de aanwezige vissers ook de vraag voor of de aanvoer op de vismijn in Colijnsplaat niet kon worden verhoogd. Dat kwam de opbrengst van de mijnrechten in Colijnsplaat zeer ten goede. Sommige, sche pen voeren nu naar Stellen dam. Voor de prijsstelling hoefde mem dat niet te doen want de prijzen op de vismijn In Colijnsplaat waren altijd bij de hoogste. „Als je iets wilt behouden moet het je ook wat waard zijn", aldus het ZEVI BEL-bestuur tot de aanwezige vissers. (Van een -onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het be stuur van de CPN district Zeeland heeft in een brief aam het personeel van de PZEM, het bestuur van de ABVA en van de NCBO verklaard dlat een eventuele fusie van PZEM, PNEM en PLEM niet ten koste mag gaan van het PZEIM-personeel en van de kleine gebruikers. Het CPN-districtabestuur stelt dat er geen ontslagen on der het PZEM-personeel mo gen vallen, en geen gedwon gen ovenplaatsingen van het personeel mogen plaatsvin den, er van functieverlies on der het personeel geen sprake mag zijn en dat er op geen enkele andere wij ze verslechte ringen voor het PZEM-perso neel ingevoerd mogen worden. (ADVERTENTIE) Mevrouw Rademakers-Verdurmen ontvangt haar cadeau van PTT-directeur Wendelt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Deskun digen van het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat- sohapoelijk Werk zullen tij dens een achttal bijeenkom sten in Zeeland voorlichting geven over de algemene! bij standswet en de rijksgroepsre geling werkloze werkne mers. Deze voorlichtingsbijeen komsten zijn georganiseerd door het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Zeeland in samenwerking met het bu reau Zeeland van C.R.M. Alle avonden beginnen om 20.00 uur. De voorlichtingsa vonden worden achtereenvol gens gehouden op 4 april in Het Anker te Vlissingen, op 7 april in hotel Het Bonte Hert te-Hulst, op 8 april in restau rant de Otpril te Goes, op 11 april in hotel De Eenhoorn te Oostburg, op 14 april in café Bout te Poortvliet, op 15 april in restaurant Van Assdhe te Terneuzen, op 18 april in De Schakel te Middelburg' en op 21 april in hervormd vereni gingsgebouw 't Vrij te Zierik- zee. TERNEUZEN De komen de weken houdt de woning bouwvereniging „Terneuzen" een drietal bewonersvergade ringen. De vergaderingen vin den plaats in de Opstandings- kerk in Terneuzen-Zuid. De data van de drie bijeen komsten zijn: 24 maart, aan vang 20 uur. 1 april aanvang 10.30 uur en 3 april aanvang 19.30 uur. DE zesdaagse tentoonstelling Hiswa Motor 75 in het Am sterdamse Rai-gebouw heeft in totaal 69.273 bezoekers getrok ken. De begin deze maand ge houden Hiswa zeilboten- en kampeershow kreeg 138.047 bezoekers. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De to venaar van Alkmaar", zo heet te de musical die de vijfde en zesde klas van de Michael- school te Sas van Gent het afgelopen weekend in het ge bouw „De Roselaer" te Sas van Gent opvoerden. Bij de voorstellingen waren naar schatting zo'n honderddertig aanwezigen. De avond die de leerkracn- ten van de Michaelschool voor de ouders van hun leerlingen op touw zetten bestond overi gens uit twee gedeelten. Voor de pauze was er een vertoning van een dia-serie met als on derwerp: ouderparticipatie. Dat is een vorm van onderwijs waarbij de ouders bij het schoolgebeuren worden be trokken. De Michaelschool te Sas van Gent heeft met de ouderparticipatie al een serieus begin gemaakt. Na de pauze maakten de leerlingen van de hoogste klassen hun opwachting. Het verhaal van de musical speel de op de ALkmaarse kaas markt. Hippies en toeristen werden door een vreemde to venaar tot kabouters en kik kers omgetoverd. Na die ge daanteverwisseling is de to venaar zijn spreuk vergeten, maar op den duur lukt het toch om weer echte mensen op het podium te krijgen. Eind goed al goed, dus ook voor de kinderen die met hun opvoe ring veel applaus oogstten. De decors voor de musical waren vervaardigd door de ouders. Voor de kostuums ver zamelden de kinderen zelf kleren. De levensechte kikker koppen waren afkomstig uit Hulst. (Van onze correspondent) OSSENISSE Onder grote belangstelling heeft mevrouw Rademakers-Verdurmen zaterdagmiddag tijdens een receptie af scheid genomen als poslkantoorhoudster in Oakenisse. „Het is voor mij een grote verrassing, dat u in zo groten getale aanwezig bent," zo dankte ze de vele dorpsgeno ten, familie, P.T.T.-collega's, vrienden en kennissen, die daarvoor naar het parochiehui» waren gekomen. Directeur T. Wendels bood mevrouw Rademakers-Verdur men namens de PTT een tru- meau-meubel aan. In zijn speech merkte hij op, dat de aanwezigheid van veel mensen er op duidde, dat ze een graag geziene figuur is in de Ósse- nisser gemeenschap. Hij voeg de eraan toe, dat mevrouw Pademakers nog gemakkelijk een nieuwe periode van 13 jaar mee zou kunnen, maar dat 65 jaar nu eenmaal de onverbiddelijke leeftijd is om met werken op te houden. In haar afscheidswoord her innerde mevrouw Rademakers ook nog aan haar enige jaren overleden echtgenoot, die zelf ruim 45 jaar aan „de post" verbonden is geweest. Mevrouw Rademakers-Ver durmen, die bijgestaan door haar broer pater Verdurmen, vele bloemen en cadeaus in (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De ver voerscijfers van de Provinciale Stoombootdiensten Zeeland over de eerste maand van dit jaar zijn beduidend gunstiger dan in dezelfde maand vorig jaar. Dit blijkt uiit het over zicht, dat vorige week werd gepubliceerd. Zowel het aantal vervoerde auto's als het aantal vervoerde passagiers ligt hoger dan in januari 1974 en dat geldt voor zowel Kruiningen-Perkpolder als voor VTissingen-Breskens. In totaal vervoerde de P.S.D. de eerste maand van dit jaar 447.486 passagiers en 162.806 auto's. IN het Olympic-gebergte to het noordwesten van de V.S. is een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Aan boord bevon den zich 16 personen. ontvangst mocht nemen kon digde aan, dat er na haar ac tieve periode nu een tijd van „lekker niets doen" in haar bungalow is aangebroken. i 55 (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De besturen van de PvdA en PPR in Borsele hebben naar aanlei ding van de verklaring van PvdA-PPR-raadslid Joh. de Koster met betrekking tot het planologisch beleid in 's-Hee- renhoek meegedeeld dat zij het tot hun verantwoordelijkheid rekenen dat door hun verte genwoordigers ir de raad een juiste en verantwoorde hou ding wordt ingenomen. Om deze reden hebben de bestu ren, na de tegenstrijdige ver klaringen van het ooilege van B. en W. en De Koster ge meend een onderzoek te moe ten instellen naar de justheid van de verklaring van De Koster. Daarbij is hun, aan de hand van de door hen opgevraagde notulering van de commissie voor milieuhygiëne en ruimte lijke ordening, gebleken dat de verklaringen van De Kos ter juist zijn. Alhoewel for meel onjuist achten zij het ge zien zijn aangevoerde bezwa ren en de gevolgde procedure Juist, dat door hem de ge noemde verklaring aan de pers is afgelegd. Wethouder A. M. Jansen gaf als commentaar, dat de bestu ren van de PvdA en PPR kennelijk zijn afgegaan op de notulen van de bewuste com missie-vergadering, die in het bezit zijn van de heer J. de Koster. De heer Jansen bleef er bij, dat in de commissiever gadering geen definitief stand punt is ingenomen inzake af ronding van 's-Heerenhoek. (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE De vuilstort plaats van Zelzate, gelegen langs de tunnelafrit aan het kanaal van Gent naar Terneu zen, levert de gemeente Zelza te nogal wat moeilijkheden op. Met name in de gemeenteraad is er onlangs nogal wat kritiek geuit op de gang van zaken rondom deze „voorlopige" stortplaats. Zo klaagde een van de raadsleden tegen burgemeester Dansschutter van Zelzate, dat hij al drie jaar lang te horen krijgt: „Dat er nog maar een maand van de stortplaats ge bruik zal worden gemaakt". Gebleken is echter dat de rei nigingsdienst van Zelzate zich schromelijk heeft venkeken op de nTc-itc't van de huidige tortp,aats. Het is nu al zo, dat het opgehoogde huisvuil regel matig met de grond moet wor den bedekt om ook stankover last voor de omwonenden te voorkomen. Die stankoverlast wordt vol gens het naadslid L. Laiureijs trouwens veroorzaakt door het afvalwater van het chemische bedrijf Ungine Kuhlmann. Aan dit bedrijf is inmiddels ge vraagd om 'maatregelen te treffen om de stankoverlast te voorkomen. Het einde van stortperikelen voor Zelzate komt pas wan neer de verbrandingsoven van de intercommunale in gebruik kan worden genomen. Deze wordt gebouwd in Evergem. Wanneer deze geplande ver brandingsoven niet op tijd ge reed is en de huidige stort plaats in Zelzate is verzadigd dan heeft de gemeente een noodoplossing op het oog; een kleine maar nogal diepe kreek in de Stot-Franciscuspoider bij Zelzate. (ADVERTENTIE) De voorstelling in „De Roozelaar".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3