Biervliet won van water Tekst: Rein v.d. Helm ïllemaai Een vis wijst molenaar de windrichting. Flink hoogteverschil van vroeger eiland. »Haringkaker kreeg standbeeld Wie heden ten dag de provin ciale weg Breskens-Hoek be rijdt ziet halverwege links van hem, als het ware op een soort verhoging, het aloude stddje Biervliet liggen. Die hoogtever schillen zijn nog een laatste aanduiding van het feit dat vroeger Biervliet een der vele ei landen van west-Zeeuws- Vlaanderen was, zo hoog gele gen dat noch de Élisabethsvloed in 1404 nochdeinundatiesuitde Tachtigjarige oorlog het geheel vermochten blank te zetten. Zelfs de Allerheiligenvloed van 1570 werd - zij het op uiterste nippertje - overleefd. En iedere keer opnieuw werd geprobeerd het bij de vloeden verloren ge- gane land terug te winnen. On versaagd en hardwerkend, tegengeslagen slikkend en steeds weer proberen en probe ren. Vijftien polders in totaal wer den sinds 1524 drooggelegd en de vruchtbare klei geschikt ge maakt voor de landbouw, een der, pijlers waarop Biervliet eeuwenlang gedreven heeft. De eerste polder die werd droogge legd was de Zoutepolder in 1524. De laatste de Braakman polder, drooggelegd in 1952. En met de drooggelegde Braakman begon een nieuwe pe riode in de eeuwenoude historie van Biervliet. Tot 1952 was Biervliet een gemeente die vrij geïsoleerd in het uiterste noord oosten van west-Zeeuws- Vlaanderen lag. De bevolking was vrijwel geheel op het „wes ten" georiënteerd, wat heden ten dage nog tot uiting komt bij de marktdagen in Oostburg, die door vele Biervlietnaars wordt bezocht, hoewel de nieuwe ge meente Terneuzen - waarote Biervliet sedert de herindeling behoort - op dezelfde dagen markt houdt Lagere seholieren volgen dikwijls'voorgezet on derwijs in Oostburg en - om maar een heel ander voorbeeld te noemen - de afdeling Biervliet van de N.C.B. maakt nog steeds integrerend deel uit van kring west van deze boerenbond. Na de drooglegging van de Braak man echter lag ook het „ooste lijk" deel binnen berijdbare af stand en „slaat men de vleugels uit" naar andere plaatsen, een ontwikkeling die zich na de her indeling verder voortzette. Wie Biervliet zegt, zegt ook Willem-Beukelsz. De fiere zoon van de vroegere haven van Noord-Vlaanderen, die dank zij het haringkaken de grondslag legde voor een florerende tak van de visserij. Biervliet eert zijn grote zoon en mocht een of andere Neder lander zijn vaderlandse ge schiedenis vergeten zijn en op een goede dag in Biervliet „ver dwalen" dan wordt hij wel met zijn neus op het feit gedrukt dat hij in de stad van Willem Be- ukelsz is. Midden op het stille Marktplein immers prijkt hij in graniet gehouwen, het haring kaakmesje in de handen van de zuidwester op het hoofd. In een der gebrandschilderde ramen van het eeuwenoude hervormde kerkje is overigens nog een afbe elding van hem te zien. Een weerhaan is voorts in Biervliet onbekend. Hier hebben ze op het voormalige stadhuis - thans'een openbaar etablissement met de toepasselijke naam Het Oude Raedhuys - een windharing ge plaatst. Hij geeft de windrich ting overigens net zo perfect aan als de haan Opvallend is wel dat een hanngkraam in het stadje van de Haringen - want zo luidt de bijnaam van de Biervliet naars - niet te vinden is. Biervliet is echter de laatste jaren erin geslaagd nog op an dere gronden een grote bekend heid te krijgen. De Geuzenfees ten die bij de herdenking van 700 jaar stadsrechfen werden georganiseerd, sloegen bij in woners en bezoekers zö aan dat een gezonde basis werd gevon den ieder jaar Geuzendag te houden. Toch is van het verleden van Biervliet vandaag de dag weinig meer terug te vinden. Zo b v van de vesting Biervliet, tijdens twisten in achterliggende eeu wen een plek waar militaire ogen begerig naar keken. De wallen zijn geslecht en eigenlijk herinnert alleen de naam van het bejaardentehuis Ter Walle nog aan dit krijgshaftig verle den. Veel ging voorts verloren tijdens de gevechtshandelingen in eind 1944, toen Biervliet ge ruime tijd in de frontlinie kwam te liggen. Straatnamen herinne ren overigens nog wel aan „die goede oude tijd". DeTuinstraat, zoals die officieel te boek staat, heet in de volksmond nog De Kaai, hoewel niemand van de 'katoenen huidige Biervlietnaars daar ooit een schip heeft zien afmeren. De band met het verleden zal dit jaar nog wat verstevigd wor den als honderden leden van de familie Van Biervliet, (groten deels een Belgische aangelegen heid) een reünie beleggen in het stadje waaraan hun naam isont- leend Het zal een klap geven, dat blijkt wel uit de grondige voorbereidingen, waarbij ook het Geuzencomité betrokken is. en weer helemaal e; soepel leer en Oud Vlaams plaveisel in het centrum. ^jsssssspss? tmmmm ïMtÈW&ÊfWf*?? Normale prij's 32.95 SLECHTS Het voormalige stadhuis doet dienst als café. Hervormde kerk. voorkomend op monumentenlijst

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9