Onverwacht 2i misme over snelle opleving economie Vandaag Amateur-archeoloog Tjerk Vermaning verdacht van vervalsing Max Lewin had contact met Oosteuropese inlichtingendienst Zeeland gaat rampen op de Westerschelde efficiënter bestrijden Sabbathjaar kan werkloosheid terugdringen Man (27) uit Hoofdplaat wordt voorgeleid wegens poging tot doodslag op ex-vriendin d w d Niet dragen autogordel vergroot kans op medescliuld aan ongeluk Prehistorische voorwerpen zelf in de grond gestopt? Nettowinst Philips verminderd met 165 miljoen UIT ONDERZOEK METRO-AANSLAG BLIJKT: maart J-v Prij zen Zwitserland Vlissings meisje overleeft val van acht meter 80.000 jaar 125 mille PATIëNTE NIET BIJGEKOMEN NA OPERATIE Samenwerking Voorstel PPR ONASSIS NAAR LAATSTE RUSTPLAATS OPGEWACHT &119120 Vr.ZaJZo. 21122,23 Due - v. Hoofdredacteur L. Lejjenüekker Redactie- en administratie-adres Kieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 7!» 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V.. Reigerstraat 16, Breda. J. .O id 27e jaargang No. 7611 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ..ullend" fa» V krediet y (.«dtreden zot w toestem (Van onze redactie buitenland) BRUSSSElh De Europese ministers van Financiën hebben .isteren in Brussel onverwacht de visie van de Europese ommissie (het dagelijks bestuur van de EEG) bevestigd d«t er in de tweede helft van dit jaar een eco nomische opleving te verwachten is. Vooral di Duitse delegatie toonde zich daar optimistisch over. De Duits s e iden, zo zei de Nederlandse minister van Finan ciën di IV Duisenberg, dat thans reeds tekenen van een opleving te zien zijn. Precies een week geleden, op de Europese topconferentie in Dublin, /.ui de Nederlandse minister president, drs. J. den l'yl, nog, dal de Duitse bonds kanselier, Helmut Schmidt, ui terst pessimistische geluiden over de economie had laten horen en veridaard had dat de recessie op het punt stond om te slaan in een depressie zoals in de jaren dertig. BEWOLKT MET AF EN TOE SNEEUW Krachtige noordooster. Maximumtemperatuur! vier graden. STAD EN STREEK Naftakrakers krijgen poetsbeurt pagina BINNEN- EN BUITENLAND Omroepen ongelukkig met medianota pagina 9 Klein verdedigt de totale studentenstop pagina 11 Schokkende expositie over ae vrouw pagina 12 SPORT Kees Rijvers: Uitgeschakeld te worden door Benfica geen ramp voor PSV pagina IE DE KLEINE STEM Versier een ei voor de paaswedstrijd pagina U RADIO EN TELEVISIE Eerder ophouden met werken: meer arbeid voor anderen, meer koopkracht pagina 15 MERIJN Archeo loog De ministers van financiën hebben besloten, diat er con tact zal worden opgenomen met de Amerikiane-n om te praten over „aanzwengelen van de Amerikaanse conjunc tuur". De Nederlandse minister, Duisenberg, is akkoord gegaan met de Nederlandse paragraph in het commissie-document, dat de richtlijnen geeft voor het re volgen economise'', be leid in de negen EEG-lidstaten. Nederland heeft gesteld dat de Nederlandse consumentenprij zen dit jaar met 8 a 9 procent zullen stijgen in plaats van met aciht procent zoals de Eu ropese Commissie had voor speld. Duisenberg was ak koord met de visie van de Europese Commissie, dat de in ons land getroffen maatregelen om de werkgelegenheid op te vijzelen, zullen leiden tot een aanzienlijke verhoging van het netto-financieringstekort, na melijk van 0,8 pet. van het bruto-binnenlands pro-dukt in 1974 tot meer dan drie pet. in 1975. De Nederlandse minister acht het voornaamste van wat zich dinsdag in Brussel heeft afgespeeld, de positieve h on ding van de „slang-landen" te genover het formele Zwitserse verzoek om tot een club van slanglanden te gaan behoren. Belangrijk is, aldus Duisen berg, dat deze slanglanden hangend een formeel besluit dat binnen een maand kan vallen, ja gezegd hebben tegen Zwitserland. Frankrijk is op dit moment nog niet zover, dat het weer deel kan gaan uitmaken van de muntslang, maar de inten tie om dat wel te doen, blijft daar bestaan. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De drieja rige Willy Veenendaal uiit Vldssingen is gisteren na een val van acht meter zwaar ge wond opgenomen in een zie kenhuis. Het meisje heeft waarschijnlijk spelenderwijs een klapraam geopend. De va der van het meisje lag te sla pen toen zij viel. Haar moe der was niet thuis. Het meisje is met hersenletsel opgenomen in het Bethesdaziekenhuis. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Wanneei Iemand betrokken raakt bij een verkeersongeval en in strijd met de wettelijke be paling die op 1 juni van kracht wordt, geen autogor del heeft gebruikt, kan deze nalatigheid een element vor men van medeschuld aan de gevolgen van het ongeval hetgeen van invloed kan zijn bij de schaderegeling. Aldus een verklaring van de Nederlandse vereniging vooi automobielassuradeuren. Als voorbeeld noemt de ver eniging een automobilist die zich op de linker weghelft begeeft en bezig is met een inhaalmanoeuvre die niet ver antwoord Is en waardoor een frontale botsing met een an dere auto ontstaat. Daardoor ■innen ernstige schadegeval- ontstaan en als de be stuurder van de tegemoet komende auto - de onschul dige partij derhalve - niet zijn gordel draagt en daar door een veel ernstiger letsel oploopt als in het geval dat hij de gordel wel zou hebben gedragen, dan kan er in zo'n geval toch sprake zijn van medesehuld aan de ernstige gevolgen, omdat hij zich niet heeft gehouden aan de wet telijke bepaling de gordel te dragen. Hetzelfde is van toe passing op de passagier naast de bestuurder. Uiteraard is hierbij het laatste woord aan d,e rechter en er zullen door jurisprudentie in dit opzicht beleidsregels moeten ont staan, aldus de verzekeraars. Het is niet te verwachten dat In de polissen bepalingen zullen worden opgenomen, dié kunnen leiden dat verlies of vermindering van de uit kering als men de gordel niet. zou dragen. Niettemin moet men ernstig worden ge waarschuwd voor een moge lijke consequentie van het niet voldoen aan de wettelij ke verplichting. (Zie ook onze financiële pag.) Prof. Waterbolk van het biologisch archeologisch instituut van de Groningse uni versiteit, mr. Oldenbeek, officier van justitie te Assen, luitenant Brink van de rijkspoli tie en de commissaris der koningin in Drente, mevrouw Schildhuis (v.l.n.r.) geven pen uiteenzetting over de zaak-Vermaning. de ervaringen die iik met het biologisch-archeologisch insti tuut van de rijksuniversiteit in Groningen heb gehad", al dus Vermaning. GRONINGEN (ANP) De rijksuniversiteit te Groningen heeft meegedeeld dat een groot deel van de paleolitische vuistbijlen en andere vuurste nen werktuigen, afkomstig zijn van de Drentse amateur- archeoloog Tjerk Vermaning, vervalsingen zijn. Vele honderden van deze voorwerpen zijn in het bezit van musea en particulieren. Zo is een collectie van ca. 490 werktuigen die gevonden zou den zijn in Hij ken (Dr.), in 1968 aangekocht door de stich ting Ned. Instituut voor anth ropologic en in bruikleen ge geven aan het provinciaal mu seum van Drente. Tjerk Ver maning is gisteren in Meppel door de politie aangehouden. Tot de vervalsingen zouden ook behoren de twee in 1965 door het provinciaal museum van Drente aangekochte col lecties. Een destijds gehouden controle opgraving leverde toen resultaat op die positief waren voor de echtheid van Vermaninigs voorwerpen. Ach teraf gezien is echter duidelijk geworden dat de voorwerpen voren in de grond zijn ge stopt, aldus het biologisch-ar- cheologisch instituut in Gro ningen. Ook het Fries Museum bezit een collectie afkomstig uit Ravenswoud. Dlit bleken eveneens vervalsingen te zijn. Twijfel aan de echtheid van Vermanimgs vondsten is gere zen doordat de scherpenkanten van de vuurstenen voorwerpen op kunstmatige wijze bleken bijgeslepen. De stenen ver toonden daafdoor een afron ding die enigszins lijkt op de afronding die voorkomt bij echte stukken. Verder bleek er een glansplatina op de ste nen zijn aangebracht, die ver wijderd kon worden. Bij na tuurlijk ontstaan glanspatina is dat niet mogelijk. Het provinciaal bestuur van Drenthe heeft in 1969 Tjerk Vermaning uit Smilde voor zijn werkzaamheden een bij drage van f 10.000 verleend, alsmede een kostenbdjdrage van f 2.000. Voor de volgende jaren zou in wederzijds over leg een nadere regeling wor den ontworpen. Tjerk Vermaning heeft in 1974 een „archeologische vondst" in Eemster (gem. Dwingeloo) afgerond, die. hem 543 stenen werktuigen ople verde. Zij werden volgens hem rond 80.000 jaar geleden gebruikt door Neanderthaler mensen. Vermaning verklaarde di- rekt na dit nieuws dat hij de collectie voor ongeveer een half miljoen gulden uitsluitend in het buitenland wou verkO' pen. „Ik gun het de Neder landse wetenschap niet, gezien Een jaar voor de „grote vondst" van Vermaning ver klaarde de Groningse archeo loog prof. Waterbolk: „De meeste amateur-archeologen kennen hun beperking. Ver maning niet, hetgeen blijkt uit zijn strijd om erkenning via de pers". Prof. Waterbolk legde er de nadruk op dat Tjerk Verma ning bepaald niet mistkend is. In totaal ontving hij voor zijn erst vondsten f 125.000,-. Tjerk Vermaning DE 23 gemeenten rond de Waddenzee zijn sinds gisteren verenigd in een contact- en overlegorgaan, dat zich ga-at bezighouden met aangelegen heden, die „het Waddengebied op enigerlei wijze en in de ruimste zin raken". (Vau onze redactie binnenland) EINDHOVEN Philips heeft in 1974 een nettowinst behaald van f 734 min. tegen f 899 min. in 1973. Zonder de vanaf 1 oktober 1974 geconso lideerde Magnavox Company, V.S., zou de nettowinst f 710 min, hebben bedragen. De nettowinst per aandeel van f 10 is gedaald van f 5,17 tot f 3,99, zonder Magnavox tot f 3,85. De omzet steeg van f 22.563 min. tot f 25.288 min., het bedrijfsresultaat daalde van f 2.597 min. tot f 2.285 mln„ <le winst voor aftrek van belastingen va-n 1 1.929 min- tot f 1.544 min. en de winst f 966 min. tot f 787 min., al dus Philips. Voorgesteld wordt het divi dend onveranderd te bepalen op f 1,80. Rekening houdend met het interimdividend van f 0,60 zal het slatdividend f 1,20 bedragen. De omzet in het vierde kwartaal steeg met 12 pet. van f 6.813 min. tot f 7.645 min. Het bedrijfsresultaat in de laatste drie maanden liep te rug van f 872 tot f 579 min., de winst na aftrek van belas ting van f 331 min. tot f 133 min. en de nettowinst van f 312 min. tot f 120 min. UTRECHT (ANP) De in spectie voor de Volsgezond- heid onderzoekt op het ogen- bli de gang van zaken bij een operatie, vorige week vrijdag in het streekzieken huis prinses Beatrix in Gor- cum, waarbij de patiënte in een coma is geraakt waaruit ze nog niet is bijgekomen. De 38-jarige vrouw uit Goud- riaan was in het streekzie kenhuis opgenomen voor een schildklieroperatie. De ingreep werd uitgevoerd door de alge meen chirurg, geassisteerd door twee oorspronkelijk uit Turkije afkomstige anesthesis ten. Tijdens de operatie trad plotseling een hartstilstand op. Toen die was opgeheven bleek het onmogelijk, mevrouw R. weer bij bewustzijn te bren gen. De patiënte is daarop ij- Engs overgebracht naar het -academisch ziekenhuis Utrecht. SOLDATEN hebben gistera vond één gevangene doodge schoten en twee gewond toen zij een poging van gedetineer de leden van het Ierse renu- blikeinse leger verhinderden met behulp van dynamiet te ontsnappen uit de gevangenis van Portlaoise in Ierland. AMSTERDAM „Een der verdachten in de zaak van de verijdelde aanslag op een me trostation in de Biilmermeer, de 55-jarige Amsterdammer Max Lewin heeft, zo is tijdens het onderzoek gebleken, gedu rende geruime tijd verbindin gen onderhouden met een in lichtingendienst van een Oost europees land" Dit heeft de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr- D. F. Hartsui ker. medegedeeld op de vraag waarom de Binnenlandse Vei ligheids Dienst, naar reeds eerder bekend werd gemaakt, ingeschakeld werd bij het on derzoek van de Amsterdamse gemeentepolitie in de metro zaak. „De rijksrecherche stelt tlians een nader onderzoek in naar die genoemde verbindin gen en de eventuele strafbare feiten, die daarbij kunnen zijn gepleegd. De aard van dit on derzoek brengt met zich mee, dat daarover op het ogenblik geen verdere mededelingen kunnen worden gedaan", aldus de hoofdofficier van justitie. De leiding van het onder zoek heeft de Haagse officier van justitie, mr. R. A. Schim mel, die waarnemend officier van justitie in Amsterdam ls. De heer Lewin werd in fe bruari gearresteerd in zijn wo ning in Amsterdam, nadat drie dagen tevoren drie Amster dammers waren aangehouden toen zij een aanslag zouden hebben willen plegen op het In aanbouw zijnde metrostati on Velserpolder in de Bi lmer- meer. Hun aanhouding ge- sch'edde des nachts door poli tiepersoneel dat belast ls met verscherpte controle op de metro-Installaties. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zeeland gaat scheepsrampen op de Wester: schelde en aangrenzende vaarwegen aU het kanaal door Walche ren, het kanaal door Zuid-Beveland en het kanaal van Gent naar Terneuzen, efficiënter bestrijden. Om dat mogelijk te maken richten de gemeenten ronde de Westerschelde, rijkswaterstaat, rijkspolitie te water, het loods wezen, de B.B.-kringen in Mid den-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen en de beide brandweerkringen in deze ge bieden een organisatie op, die bij rampen in actie komt. Op basis van een reeks afspraken kan deze organisatie dan een zo goed mogelijk ge bruik maken van varend ma terieel, van de radio-verbin dingen voor de scheepvaart, van het beperkte aantal lan dingsplaatsen langs de oevers en dergelijke. Vertegenwoordigers vwn de betrokken gemeentebe sturen, van de rijkspolitie te water, rijkswaterstaat en de brandweer- en B.B.-kringen zijn gisteren akkoord gegaan met de samenwerkingsgedaeh- te, die overigens nog in de vergaderingen v-an de diverse gemeenteraden zal moeten worden besproken. Ofschoon men een samenwerking wil met „gesloten beurzen" kan een en ander voor de deelne mende gemeenten foch finan ciële gevolgen hebben. Tij-diens de vergadering van gis termiddag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de problemen, verbonden aan het vervoer van gevaarlijke stof fen per boot. Naar aanleiding van de mededeling - dat echt gevaarlijke stoffen niet meer met de veerboot mee mogen kwam drs- Th. Westerhout, burgemeester van Vlissingen, met de suggestie om ook maar de kanalen door Walcheren, DEN HAAG Het PPR- Eerste Kamerlid Van Kleef wil invoering van een sab- bath-jiaar voor werknemers en werkgevers. „Iediere werkne mer zou eens in de zeven a tien jaar in de gelegenheid moeten worden gesteld tot en tot een heroriëntering en her scholing, in het kader van een permanent onderwijs", zo be toogde deze senator gisteren tijdens het debat over de be groting van minister Boersma (Sociale Zaken). Van invoe ring van het sabbath-jaar ver wacht hij dat de werkloosheid behoorlijk zal worden terugge drongen. In diat „rust- en be- zinningsjaar" moet de werkne mer door die overheid worden doorbetaald. Naast dit opmerkelijke plei dooi wenst dr. Van Kleef ook arbeidstijdverkorting over de hele linie voor iedereen als doeltreffend middel tegen de werkloosheid. Het behoud van loon moet daarbij voorop staan, „al zien' wij dat dit nu no-g niet praktisch te realise ren is", zo erkende deze sena tor, „gezien' de hogere arbeids kosten als gevolg ervan". (V-an onze redactie buitenland) PARIJS Met een Boeing 727 van Olympic Airways is dinsdagochtend het stoffelijk overschot van Aristoteles Onas- sis uit Frankrijk overge bracht naar Griekenland waar de zaterdag overleden scheepsmagnaat op zijn privé- eiland Scorpios ter aarde zal worden besteld. In het toestel reisden 34 mensen mee, onder wie zijn weduwe Jacqueline, Onassis' eniige nog in leven zijnde kind Christina en de Amerikaanse senator Edward Kennedy, broer van Jacqueline Onassis' eerste echtgenoot, de vermoor de president John f. Kenne dy. Z.-Beveland en vam Gent naar Terneuzen te sluiten voor het vervoer van bepaalde zeer ge vaarlijke stoffen. Rijkshaven meester voor de Westerschelde H. Edens vond het een moei lijk uitvoerbare suggestie, om dat voor schepen met gevaar lijke stoffen geen alternatieve vaarwegen kunnen worden aangewezen. Dit is er wel als het Schelde-Rijmkanaal in ge bruik genomen is. (Zie verder pagina 3). (Van een onzer verslaggevers). OOSTBURG Morgen wordt de 27-jarige F.S. uit Hoofdplaat voorgeleid bij de officier van justitie in Middel burg op verdenking van po ging tot doodslag op zijn ex- vriendin E.H. uit Aardenburg- Eede. Gistermorgen wist S., die vanuit de cel in IJzendijke waar hij in de nacht van maandag op dinsdag was op geborgen, was overgebracht naar het politiebureau in Oost burg, aan de aandacht van de politiemensen te ontsnappen, ln een onbewaakt ogenblik zag hij kans het politiebureau te verlaten. Zijn vrijheid was echter van korte duur want in de Brouwerijstraat kon hij coor agenten in hemdsmouwen weer in verzekerde bewaring worden gesteld. S. had maandagmiddag zijn voormalige vriendin, opgewacht nabij het pand van haar baas. Na een woordenwisseling haalde hij een hamer tevoorschijn en sloeg het meisje op naar hoofd. Het meisje viel bloe dend op de grond, en omstan ders zagen kans S. te ovei- meesteren en over te dragen aan de politie. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg en kon na behandeling huiswaarts ke ren. De toegebrachte verwon ding bleek niet zo ernstig. S. had enige jaren geleden om gang met het meisje dat ech ter de relatie verbrak, iets waarmee S. zich niet kon ver enigingen. Herhaaldemalen reeds probeerde hij dit ver broken contact te herstellen. (ADVERTENTIE) geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5 - kinderen tot 14 jaar f2,50 Amsterdam frein-Toegang-biljetten bij NS-station»

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1