f,;U Klein blijft bij algehele loting Apartheid blijft Vorsters richtsnoer Engelen van soldaten Tot 8%% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN r "J Deze week actie tegen verkorting van studieduur ZUID-AFRIKA TUSSEN VERANDERING EN GEWELD (1) een goede grote bank goed Wils BV se? VOOR BEPAALDE STUDIERICHTINGEN: Valse bankbiljetten in Zuid-Nederland Eis negen maanden tegen chauffeur Perzische hasj-lijn binnenland buitenland TTmersy ¥n-^r *2<fr 2S- Kamervragen over verdwijnen „Tussen 12 en 2" Eindhoven wil strenger op l reden tegen prostitutie Indruk Lege beloften Algemene Bank Nederland door JAN WINTRAECKEN Bedpl assen Ooiteen parkeerterrein gezien waar geen brommer meer bij kon? Toch wel handig zo'n brommer! oed loon zijn de leidsvoorwaarden en rzieningen op Wij kennen naast slag een 13e maand. i opgenomen in het oenfonds. lie uit West-B'abant rijden er dagelijks liMillS B.V., Zwijndrecht, t.a.V. de neelszaken. oon, draai 078-25144 de heer enberg. WOENSDAG 19 MAART 1975 1 4 diverse kle#r€h. Mt.niy(?$--) J)iver4Z kantn- M pp.-) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Klein van Wetenschappe lijk Onderwijs lieeft gisteren iii de Tweede Kamer onver kort vastgehouden aan een al gehele loting voor de toelating tot bepaalde universitaire stu dierichtingen ongeacht de be haalde eindexamencijfers. De kamer, die in meerderheid voorkeur bleek te hebben voor een ol andere vorm van „ge wogen" loting, was daarover duidelijk teleurgesteld. Een gewogen loting zou vol gens de staatssecretaris zeer grote uadelen hebben van technisch-administratieve aard. Die nadelen zouden groter zijn, naarmate de weging ge compliceerder zou worden. Een ingewikkelde weging zou bovendien het aantal beroeps procedures sterk doen toene men, zo betoogde de staatsse cretaris. Hij wilde in ieder geval niets weten van het door dr. Vermaat (AR) namens de confessionele partijen bepleite systeem van weging, waarbij allerlei factoren in aanmerking zouden worden genomen zoals: de behaalde eindexamencij fers, de leeftijd van de kandi daten, het aantal malen zitten blijven, het al dan niet ver vuld hebben van de militaire dienst, etc. Evenmin wilde de staatsse cretaris in zijn eigen systeem van algehele loting een uitzon dering maken voor een auto matische toelating van diege nen, die al enkele malen eer der waren uitgeloot. Dat zou volgens hem alleen maar lei den tot steeds grotere wacht tijden voor volgende jaargan gen aankomende studenten. Op die manier zou na een jaar of vier al een wachttijd voor toelating van vijf tot zes jaar zijn ontstaan. De staatssecretaris gaf de Kamer toe, dat een selectieve propaedeuse wellicht wense lijker zou zijn, doch een der gelijk vergelijkend universi tair examen na het eerste stu- DEN HAAG (ANP) Ette lijke duizenden studenten en leden \an het wetenschappe lijke en niet wetenschappelijk personeel van de universitei ten en hogescholen zijn de af gelopen dagen in actie geko men vooral uit protest tegeu het voorstel van het kabinet om de cursusduur in het alge meen le verkorten tot vier jaar. Volgens de actievoerders houdt liet „wetsontwerp her structurering" een verslechte ring van het onderwijs en on derzoek in, en een taakver zwaring voor iedereen. De ac ties duren de hele week en monden 22 maart uit in een demonstratieve optocht door Etrecht, die met een bijeen komst in de Jaarbeurs wordt besloten. Daags tevoren, aldus het Landelijk Overleg Grondra- den (LOG) dat de slotmani festatie heeft georganiseerd, is het de dag van de projectgroe pen. Hiermee wordt de aan dacht gevestigd op nieuwe ontwikkelingen in het weten schappelijk onderwijs. Bezui niging en personeelsstop be moeilijken deze ontwikkelin gen, die evenwel onmogelijk worden door de studieduur verkorting volgens het plan van het kabinet, vreest het LOG. De kritiek op het wetsont werp groeit in kringen van universiteiten en hogescholen maar ook daar buiten. De on derwijsdeskundigen van de Tweede Kamer zijn en wor den bestookt met bezwaar schriften tegen het voornemen van het kabinet. Uit de reacties en besprekingen blijken ook volksvertegenwoordigers t» betwijfelen of het wel een goede zaak is. Een van de grieven van de universiteiten en hogescholen is, dat de democratisch in gang gezette herprogramme ring van de studie van tafel wordt geveegd als de cursus duur uniform tot vier jaar wordt verkort. Een andere houdt in, dat een meerzijdige ontplooiing van de studenten in de knel komt. Van de kant van het personeel wordt ver nomen, dat hun rechtspositie en werkomstandigheden zullen verslechteren. De rectores magnifici heb ben al laten weten dat zij ontwrichting van de instellin gen van wetenschappelijk on derwijs vrezen. Bovendien voorzien zij door de studie- duurverkorting een versehool- sing in verreweg de meeste studierichtingen, die niet vere nigbaar is met de doelstellin gen van het wetenschappelijk onderwijs. De centra voor onderwijsre search aan universiteiten en hogescholen zijn tot het oor deel gekomen dat het kabinet met zijn herstructurerings plannen een heilloze weg be wandelt. Volgende maand valt de be slissing in de Tweede Kamer. De mening dat het afwijzen van het wetsvoorstel voor waarde is voor verdere „goe de" herprogrammering wint veld. Vandaar, dat het LOG geen amendering wenst, maar zaterdag in Utrecht intrekking van het wetsvoorstel zal ei sen. diejaau- is in de praktijk nog niet uitvoerbaar. Daarom zal er in ieder geval in de eerst komende jaren nog geloot moeten worden om de be schikbare plaatsen. DEN HAAG (ANP) De Tweede -Kamerleden Van Dijk en Keja (beiden VVD) hebben de ministers Boersma van Sociale Zaken en Van Doorn van CRM om inlichtin gen gevraagd over de gevol gen van het verdwijnen van het KRO-radioprogramma „Tussen 12 en 2". Is het waar. aldus de ka merleden dat de leden van het KRO-huisorkest en de presen- tators van het programma is aangezegd, naar ander werk om te zien. Als dit zo is wil len de vragenstellers weten of een dergelijke gang van zaken gebruikelijk is bij een pro grammaverandering van de omroepen. EINDHOVEN De politie waarschuwt er voor dat de laatste tijd steeds meer valse bankbiljetten van vooral f 100,- maar ook f 1000,- in het zuiden van het land in omloop worden gebracht. De briefjes van f 100.- heb ben slechts twee serienum mers te weten 1033929477 en 1038299742. Die met het laatst genoemde nummer zijn duide lijk beter van kwaliteit dan de eerste. Voor een leek is de vervalsing trouwens heel moeilijk te zien. De belang rijkste verschillen met de echte bankbiljetten zijn: dikker papier, geen watermerk, min der „ritselig" iets kleiner en wat fletser. EINDHOVEN De kanton rechter heeft gisteren acht vonnissen geveld wegens pros titutie in Eindhoven. Het wa ren de eerste uitspraken op grond van de gewijzigde alge mene politieverordening, die prostitutie in bepaalde wijken van Eindhoven strafbaar stelt- Slechts één van de gedag vaarde vrouwen verscheen voor de kantonrechter. Zij had „getippeld" om sinterklaasca deautjes voor haar kinderen te kunnen kopen. i'Zj kreeg een ooete van honderd guldèn. De wegblijvers werden forser aangepakt Zij kregen een boete van vierhonderd gulden en een gevangenisstraf van één week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (ADVERTENTIES) In de Zuidafrikaanse ste den zijn de bordjes „slegs vir blankes" bij de liften in de kantoorgebouwen sinds kort verdwenen. Zelfs bij de banken In sommige straten en stadspar ken zijn deze bordjes wegge haald. Ja, er zijn in Zuid- Afrika theaters die nu niet meer uitsluitend voor blan ken maar ook voor negers toegankelijk zijn. Zijn dit de voorboden van belangrijke veranderingen in Zuid-Afrika? Is de regering van premier John Vorster bezig haar politiek jegens de zwarte meerderheid drastisch te herzien? Of fatsoeneert ze alleen maar de in het oog lopende lelijke l'agade van die politiek, zonder de fun damenten ervan te willen slepen? Op deze vragen zij» al verbitterde antwoorden gegeven door leiders van 't Afrikaans Nationaal Congres, politieke groeperingen die door de Zuidafrikaanse rege ring verboden zijn. Maar ook de premiers van de thuislan den de „chiefs", steunpilaren eigenlijk van het apartheids- beleid, waren zeer teleurge steld na een onderhoud met Vorster in januari, over de toekomst van de thuislan den. Het ts waar dat Vorster internationaal nogal wat in druk heeft gemaakt met zijn verklaring in december dat hij binnen een jaar belang rijke veranderingen op gang zou brengen, niet alleen in Zuid-Afrika zelf. maar in heel Zuidelijk Afrika. Op dat moment hadden de ge wijzigde omstandigheden in de buurlanden Angola en Mozambique Vorster er al toe gebracht om druk uit te oefenen op premier Smith van Rhodesië om met de na tionalisten te gaan praten. In hel nijvere diplomatieke overleg dat tot een constitu tionele conferentie over Rho desië moet leiden, wordt aan Afrikaanse zijde een sleutel- ril gespeeld door de Zambi- aanse premier Kenneth Ka- oenda. Hij behoort tot de po litici die Vorster het respijt willen toestaan waarom hij gevraagd heeft voor het tot stand brengen van belangrij ke veranderingen. Kaoenda heeft zijn twijfels over wat Vorster bedoelt met belang rijke veranderingen in Zuki'-Afrika zelf, maar ver mijdt momenteel krachtige verklaringen om een politie ke oplossing van de kwestie- Rhodesië niet te bemoeilij ken. „Een regeling van de Rhodesische kwestie heeft op het ogenblik voorrang, ook al is dat niet onze enige zorg", zei Kaoenda onlangs in een interview. Wat Zuid-Afrika betreft sprak hij daarin de hoop uit dat Vorstel', in staat zal zijn zijn invloed in eigen kring aan te wenden om ver anderingen aan te brengen voor het te laat is". Wat er sinds Vorsters zwa re belofte in Zuid-Afrika ge beurd en in plannen naar voren gebracht is, wekt niet de indruk dat Zuid-Afrika de apartheid als richtsnoer voor de binnenlandse poli tiek wenst te verlaten. Dat betekent dus handhaving en verdere uitbouw van de thuislandenpolitiek, die tot doel heeft de 16 min Afrika nen per stam onder te bren gen in bantoestans, waarbin nen zij töt op zekere hoogte hun eigen zaken mogen be hartigen. Een politiek dit ook inhoudt dat de neger geen stem heeft in zaken die Zuid-Afrika als geheel be treffen, zoals de economie de bortoestan-politiek zelf. Tijdens het overleg, dat de acht bantoestanleiders in ja nuari met Vorster hebben gevoerd, is het toenemende verlangen naar onafhanke lijkheid in de thuislanden ter sprake geweest. In een lange monoloog zette Vorster zijn visie uiteen zonder zich op wezenlijke punten vast te leggen. Als belangrijkste concessie kondigde hij een verlichting aan van de pas jesregeling voor de Afrika ner in de blanke stedelijke gebieden, maar zijn betoog gaf de thuislandleiders wei nig hoop omtrent de datum nr. de vorm van een eventue le onafhankelijkheid. Zo wenst chief Gatsha Boethelezi, wiens thuisland, Kwazoeloe, uit 29 losse stuk ken grondgebied bestaat, al leen onafhankelijkheid op basis van 'n aaneengesloten gebied, met de vrijheid om er een veelrassige samenle ving van te maken. Vorster deelde Boethelezi echter mee dat zijn thuisland nooit uit minder dan zes stukken zal kunnen bestaan en het idee van een veelrassig thuisland druist gewoon tegen de grondbeginselen zelf van de apartheidspolitiek in. Boethelezi, principieel te genstander van geweld en voorstander van een geleide lijke politieke oplossing heeft gezegd: „Het is niet aan Pretoria te bepalen dat de burgers van Kwazoeloe al leen zwart mogen zijn. Als Pretoria voortdurend spreekt over zelfbeschikking, dan is het aan ons te beslissen wie de burgers van ons land zul len zijn". Een heel ander uitgang spunt voor hun kritiek heb ben de leiders van de ver bannen politieke groeperin gen ANC en PAC. Boetnele- zi, wiens houding jegens de Zuidafrikaanse regeling echt wel onverschrokken mag he ten en de andere bantoestan leiders, zijn voor hen „politie ke pygmeeën zonder gewicht n: Zuid-Afrika" (David Si beko van het PAC). Zij wensen helemaal geen onafhankelijke thuislanden waarbij volgens de huidige toestand 87 procent van het land en nagenoeg de hele grondstoffenrijkdom defini tief in 't bezit van de blanke minderheid zou komen. Zij wensen een Zuid-Afrika, waarin de blanken wel als Afrikanen zullen worden be schouwd. maar op voet van gelijkheid met hun zwarte broeders. een Zuid-Afrika met een meerderheidsbe wind. dat het thuisland is van blank en zwart en ieder een. Volgens David Sibeko van het PAC probeert de Zuidaf rikaanse minderheidsregering alleen maar tijd te winnen aoor het doen van lege belof ten. Hij mist voornemens vai: de kant van Vorster om net ANC en het PAC weer in het land toe te laten en om alle politieke gevangenen in vrijheid te stellen, evenals negenen die onder de wet op hel terrorisme huisarrest hebben. „Ook heeft hij (Vol- ster) nergens de belofte ge daan tot herroeping van de hele apartheidswetgeving, zoals het bantoestanbedrog, dal is voorgesteld als een oplossing voor Zuid-Afrika's rassenproblemen". Tegenover Vorsters plannen om de apartheidswetten te verlich ten stelt Sibeko dat de be- vi rjdingsstri jd de taak van de onderdrukten is en niet vari de onderdrukkers. „Daarom geloven wij niet dat Vorster een proces voor Ue bevrijding van de Afrika nen in Azania (Zuid-Afrika) in gang kan zetten. Wij zelf zullen tot de bevrijdings- strijd moeten overgaan". Ook Keg September, verte genwoordiger in West-Euro pa van het ANC, ziet Vor sters jongste verklaringen als „de gebruikelijke trucjes om de wereldopinie aan zijn kant te krijgen". Maar. an ders dan in het verleden, proeft September er een dui delijke wanhoopsklank in. „Dat komt doordat het re- glem-Vorster nu wordt ge confronteerd met een gewel dige toename van de bevrij- dingsstriid in Zuid- Afrika zeil. Hef regiem-Vorster bliift racistisch en fascistisch van aard. Ons doel bliift dus onveranderd: de macht te grijpen met gebruikmaking *an alle middelen inclusief dp eewanende strijd. Van on derhandelingen is geen spra ke". Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veflïg wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 4 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar e«. ójaar. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten gelden, met ingang van 1 april 1975, de volgende rentepercentages: Kasbiljet met einddatum 1-3-1978:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:7%% Kasbiljet met einddatum 1-3-1980:8% Kasbiljet met einddatum 1-3-1981: Wfo Op apnT1975 betaalt u voor. Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1978: f 820,91 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1978: f8.209,10 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 753,33 Kasbiljet flO.OOOmet einddatum 1-3-1979: f7.533,30 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1980: f 684,96 Kasbiljet flO.OOO met einddatum 1-3-1980: f6.849,60 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1981: f 617,13 Kasbiljet flO.OOOmet einddatum 1-3-1981: f6.171,30 Na 1 april 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. Het is een kwestie van berus ten. God heeft nu eenmaal vier standen geschapen en zulks nooit tegen gesproken. Dat zijn de hogere stand der edellieden, de parate stand der militairen, het kuise standje der clericalen en tenslotte wij van de gewone stand, die ei genlijk niet eens meetelt, want zijn bestaansrecht uit sluitend afleidt uit de dienst baarheid aan de drie waarach tige standen. En zelfs daar zit de klad in. De clericale stand boert duidelijk achteruit, want de kromstaf trekt recht en helt naar links. De rangen van de adel worden verdund door ballotage van slagers, bouwers en lassers met de vlamboog in het heel groot. Uitzondering op deze trieste - kladregel vormt de krachtige militair standdie zich fides et amer handhaaft. Hou en trou. De militaire stand is trouwens ook veruit de glansvolste- Ik waag het nog verder te gaan' Wat de engelen in de hemelen, dat zijn de militairen op de aarde. Geslachtloze wezens van grote macht en gezag. In tegenstelling tot de engelen, die op de vleugels na naakt door het ongetwijfeld goed verwarmde hemelse milieu vliegen, dragen de aardse mi litairen bovendien uniformen. Een generaal in ornaat is mee van het schoonste dat onze culturen hebben voortge bracht. Persoonlijk zie ik lie ver een schout-bij-nacht in ga la dan een jonge meid in d'r pon. Kolonels zijn ook prach tig. Potentiële staatsgrijpers en sterk in het kruis. Niet om niet dat steeds meer militairen in steeds meer landen steeds meer macht overnemen. Ten faveure van volk en vader- l-nd. Op de affuit onder de kromstaf uit Neem nog even de militaire rangen. Ook weer net als bij de engelen des hemels, die negen koren of rangen ken nen. Dat zijn in nauwelijks afdalende lijn: serafijnen, che rubijnen, tronen,, heerschappij en, krachten, machten, overhe den, aartsengelen en engelen- De militaire koren correspon- deren daar precies mee: gene raals, kolonels, majoors, kapi teins, luitenants, sergeants, korporaals, aartssoldaten en soldaten. Een kolonel is zo ge zien. een serafijn en een kapi tein een heerschap. Een tna- joor een troon, een luit een kracht en een korporaal een overheid. Deze symboliek is zo treffend, dat zij een ritmeester van het paard slaat. Misverstanden zijn er om uit de wegen te worden geruimd. Welaan, velen zijn van me ning, dat militairen paraat moeten zijn en een leger over een grote vuurkracht dient te beschikken. Een krijgsmacht zou er zijn om het een of andere vaderland te verdedi gen en andere vaderlanden aan te vallen- Dat is allemaal onjuist. Juist is, dat een krijgsmacht een waarde op en in zichzelf vormt, die zo hoog verheven is dat verdere doel stellingen overbodig en dan ook verboden zijn. Dat er soms ook geschoten wordt, is bijzaak. De militaire activiteit had ook uit balletdansen kun nen bestaan en doet dat dan ook vaak. Geen mooier gezicht dan bersaglieri in strak ge pluimde draf, of eenvoudige infanteristen, trots in de pas voor hun eigen cherubijn en voor de meiden langs de kant. wier liefde voor het uniform zo sterk is, dat ze stuk voor siuk een hoesje breien voor de maarschalkstafdie iedere sol daat immers in zijn ransel draagt. Een leger is er dus niet om veldslagen te slaan, maar om bij voorkeur in vrede stoer aanwezig te zijn. Zo gezien is het ook onzinnig te beweren, dat wij er te veel generaals en te weinig soldaten op na hou den. Omdat vechten niet het doel doch soms slechts dwaas toeval is, is het juist zaak zoveel mogelijk generaals te onderhouden. Ideaal is een le ger, dat uitsluitend uit gene raals en een vloot die uitslui- nd uil admiraals best aait. Su- perideaal is de strijdmacht, die samengesteld is uit één maarschalk, maar dan wel mét staf- D-t superideaal zijn we tot op een steenworp genaderd. Want, heeft u ook met zoveel instemmende genoegdoening gelezen van die unieke verza meling van 30.000 kern wa pens, die de Verenigde Staten van Amerika in volle waak zaamheid koesterend bezitten? Genoeg om de hele wereld op te blazen en te doen wederke ren tot ruimtestof en as. Een enorme dreun en de hele mik mak ligt aan scherven. Een geweldige punt achter de niet fraaie, maar wel bewogen ge schiedenis der mensheid. Alle maal tegelijk naar het hierna maals, want tegen zo'n oplat er biedt zelfs een goedgekeurde bromfietshelm geen af doende bescherming. Achter die bommenberg zit in een in rood en wit opgeleverd schildwachthuisje onze maar schalk met pet op hoofd, staf achter oor eenzaam en moe derziel alleen de meest ge duchte strijdmacht aller tijden te wezen. Zijn poelen rusten op een stoof, zijn rechterwijs vinger op een rode knop. Als de maarschalk drukt, is alles voorbij en zal er geen nieuw begin meer zijn. Dan gumt God de standen uit en heerst er gelijkheid in het tijdloze zijn- Waiar wacht die man dan nog op7 papier oor jw pen Briavs» voor deze rubriek modftm met volledige naam «n «dras wordtn ondertekend. Bij publikatie zullen aezo varnfeld wordan. Slechts bij hoga wit- tondaring zal van deze ragel wordan afgeweken. Naam an adraa zijn dan bi) da redactia bekend. Publikatie van brie van (verkort of onverkort) batekant nlaC dat da radactie hat In alle gevallen aarvs h om* Inhoud, c*c|. «trakkfn» Het beeld dat mevr. Greet Buchner schetst van de luiheid van de tegenwoordige moe ders. die hun peutei's maar raak laten plassen totdat ze zo grpot zijn geworden, dat harde maatregelen nodig zijn om de kinderen toch nog zindelijk te krijgen, lijkt mij een grove vertekening van de werkelijk heid. Het is inderdaad nor maal, als een kind van twee of drie nog bezig is zindelijk te worden, en het is waar, dat dit grotendeels „vanzelf' ge beurt. De kern van de moder ne inzichten is. dat veel ijver en tucht, mopperen en uit bed hallen, frustratie en inspan ning, alsmede straffe ceremo niëlen vaak schadelijk en ge woonlijk overbodig zijn, en berusten op een overdreven voorstelling van hetgeen ou derlijk ingiiijipen bereiken kan op dit stukje natuur Dat men nu wat minder ingrijpt, wordt in de praktijk misschien wel bevorderd door de omstandig heid, dat de moderne wasap- paratuiur de huisvrouw het werk heel wat gemakkelijker fteett gemaakt; als zij daar door echter lui wordt kan dat niet aian moderne pedagogi sche inzichten worden geweten! Bij Spock kan men bij her haling dc stelling vinden dat het verkeerd is een gevecht aan te gaan met het kind, maar zeker geen mentaliteit van „laisser aller". Integendeel geeft hij ook t.a.v. zindelijk- heidstrainimg en ook voor de eerste twee jaren al duidelij ke aanwijzingen. Spock en de verschillende „gogieën" wijzen aan de ouders van nu de weg voor een veel betere omgang met hun kinderen dian een „o- vergeleverde receptuur" ooit kan doen. Want met de huidi ge kennis kan de opvoeding aangepast worden aan de ei gen aaird van het kind, zodat dat zich viritj fean ontplooien, zonder dat de opvoeders water in hun wijn hoeven te doen. Tenslotte vraag ik me af of mevr. Buchner wel eens stil heeft gestaan bij de schade die de door haar gepreeen tucht is berokkend? Zij zegt het zelf: „alles wat we onze allerkleinsten leren, blijkt er later muurvast in te zitten". Dat geldt ook voor de hard heid waarmee men kinderen soms gedresseerd heeft. De gedresseerden kennen gewoon lijk hun leven lang geen spon taniteit meer bij zichzelf, noch kunnen zij spontane gevoelens waarderen bij een ander. Voor mij is dat een veel te hoge prijs voor een vroege zinde lijkheid BREDA. N. WIJFFELS KLINISCH PSYCHOLOOG (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Het staat als een paal boven water dat de 30-jarige Beijed P. uit Teheran bepaald niet voor een verrassing stond toen de Utrechtse politie op 4 januari jl. uit zijn Perzische vracht wagencombinatie maar liefst 1.100 kilo hasjies viste. De Pers had tegenover de politie verklaard wel degelijk te we ten dat hij niet uitsluitend van I'erzië naar Nederland was ge reden om bij Calvé in Delft een lading slaolie op te halen, zoals dc officiële vrachtbrie ven keurig vermeldden. Officier van justitie mr. J.M. Ai-ps was wel bereid tot een clemente behandeling van de Pers. Hij eiste negen maan den cel waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier zei nadrukkelijk dat Seijed niet bang hoeft te zijn voor een justitieel Perzisch staartje aan deze affaire. „Ik mag aanne men dat ook in Perzië de in ternationale regel geldt dat ie mand voor één bepaalde zaak ook maai- één keer kan wor den vervolgd. Ais u straks d® gevangenis uitkomt hebt u uw straf gehad".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11