RIJF ER Nieuwe serie dijkverzwaringen Zestienjarige accordeonist kampioen Middelburg: aanpassen moeilijk Programma Zeeuwse boompl an toopt i taling tmg OPEN CAISSONDAM KRIJGT OP PAPIER AL AARDIG VORM Vrouwenmanifestatie in Middelburg fflirlfFfe ^j|Ln Kerk krijgt goede beurt door verkoop verenigingsgebouw MODERNE MUZIEK IN MIDDELBURG itslagen hietingen Jdorpe BESPREKING ONTWIKKELINGSPLAN stad streek m OVERZICHT OVERLEG Sneeuw Gemeente Goes haalt bevrijdings vuur SALDO KvK OVER 1974 Uitvoering Marijke- school Axel DINSDAG 18 MAART 1975 van wat in de nacht van p Ü5 november 1972 voor. Verklaringen van de Ne- ndse gewezen vrouw van ïtte, die toen alles noz was met haar man in Sas Gent een sexboetiek en van het betrokgen >aar waren niet geheel ge. uidend. Vaststaat dat ze i el'kaar kenden, it wordt hier In Metz <)us groots proces met, behalve eschukligtje. die overigens goed Nederlands als s spreekt, een aantal Vla. en en Nederlanders in de drollen. 3 1mmwmammmm iggevers) ■avond gehouden districts. Vrije van Sluis heeft dijk- dat de aanslagen voor de rden. een onzer verslaggevers) ,AAUW Aan de zon- diieting, gehouden in café Caluwé, namen 40 schut- deel. Uitslag: hoge vogel: Herwegh uit Koewacht; e zijvogel: A. de Nijs uit tweede zij vogel: P, ne uit Hulst; grootste 1 (4): P. Boone uit 1NGSTDIJK Aan de dagsohieting op twee en, gehouden in café P. Dijk, namen 30 schutters Uitslag: Op wip één: ho- 'ogel: R. Kint uit Koe lt; eerste zijvogel: G. Pau- uiiit Groenendijk; tweede gek it. Herwegh uit iwaarde; extra hoge vo- P. Claessens uit Lams- de;. Op wip twee: hoge K. Maayer uit Tilburg; zij vogel: F. van Kruys- üt Kloosterzande; tweede gel: P. Claessens uit waarde; extra hoge vo- J. Pauwels uit Axel; enprijzen: F. van Kruys- uit Kloosterzande en 1. els uit Axeb MSWAARDE Aan de iigschieting op twee wip- gehouden in café P. sens, namen 73 schuttere Uitslaig: Op wip één: ho- »gel: P. Martens uit Koe- ij eerste yijvogel: W. be uit Laimswaarde; Ie zijvogel: R. de Kint ioewacht; (grootste aantal K. Claessens uit Lams- le. Op wip twee: hoge B. de Schepper uit waarde; eerste zijvogel: an Driessche uit Lams te; tweede zij vogel: W. be uit Lamawaarde; ex- )ge vogel: B. de Schepper amswaarde; grootste aan- 1: A. van Dijk uit Vogel- Ie. 5ENISSE Aan de za- 'schieting, gehouden in erenigingsgebouw, namen tutters deel. Uitslag: ho- )gel: A. Rem ij n; eerste el: E. de Maat; tweede el: P. de Waal, allen uit isse: grootste aantal (5); Gassen uit Kloosterzan- i-ENISSE Aan de zon* ïieting, gehouden in het giragsgebouw, namen 57 ers deel. Uitslag: hoge J. de Waal uit Onsenis- >rste zijvogel: F. van sen uit Kloosterzande: zij vogel: A. Verhoeven oosterzande: eerste extra vogel: F. van Kruyssen oosterzande: tweede ex- ge vogel: A. Verhoeven Kloosterzande grootste (2): P. v.d. Velpen uit sse. Vijfenveer- ïutters namen deel aan hieting op de liggende ie in café Centraal te rpe werd gehouden. De hoogvogel: A. Slock, ewacht; eerste zij vogel: ker uit Axel; tweede 1: G. van Hoeve rht; grootste aantal (5): Mey en J. Bouwens uit Zuiddorpe. Volgen* :hietlng zaterdag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een open caissondam in de Oos- terschelde beginnen, zij het op papier, al aardig vorm te krijgen. Door een lange reeks van werkgroepen en stuur groepen worden op dit moment alle aspecten van de ko mende afsluiting bestudeerd en uitgewerkt. Dit jaar zal al begonnen worden met de verzwaring van djjken in de volgende gebieden: Een dijkvak op Schouwen - Duiveland ten westen va het havenkanaal van Zierikzee. dat een laaggelegen nieuw bouwwijk beschermt. Lengte: ca. 3,5 kilometer. Het dijkvak Jonkvrouw Annapolder, Katspolder en Leendert Abrahampolder op Noord-Beveland. dat het zuid oostelijk deel van Noord-Be veland beveiligt. Lengte: ca. 2,8 km. Het in het waterschap Tho- len gelegen dijkvak van de polders Muyen, Oudeland en Noordpolder, dat het dorp St. Maartensdijk beveiligt. Leng te: ca, 5.8 km. Tenslotte wordt in Noord- Brabant 'bezien af dit jaar nog een aanvang kan worden ge naakt met de venbeterings- werken van de zuidelijk van Bergen op Zoom gelegen pol der en een in slechte staat verkerend dijkvakje ter lengte van 200 meter langs het Vol kerak, nabij de Volkerakpol- der. De voorbereiding en uitvoe ring van de dijkversterMngs- werkzaamheden wordt opge dragen aan een bouwbureau, dat in Goes zal worden geves tigd De opbouw ervan, te al in volle gang. Voor de verdere verzwaring van de dijkvakken rond de Oosterschelde zal zo spoedig mogelijk een urgentie programma voor de jaren 1976 tot en met 1979 worden opge steld. In een brief aan de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, waarin minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) een overzicht geeft van de stand van zaken met betrekking tot de voorberei- dingswerkzaamheden van het Oosterschelde-project, deelt de bewindsman mee, dat er een rtuurgroep is ingesteld, die de algemene leiding van het ge hele project heeft, alsmede een projectgroep, die de werk zaamheden coördineert en het eigenlijke onderzoek leidt. In de projectgroep zijn de be trokken diensten van rijkswa terstaat vertegenwoordigt. De diverse onderdelen van de toe komstige werkzaamheden worden bestudeerd door maar liefst 11 werkgroepen. Zo is er o.m. een werkgroep „cais- sonontwerp", die een groot aanlal principe-ontwerpen van caissons uitwerkt, waarmee het modelonderzoek Cgolf- kracht, doorlaatbaarheidkan starten. Ook is er een werk groep die nagaat, welke syste men voor de afsluiting van de caissons gebruikt kunnen wor den, een werkgroep, die een paaifundering ontwerpt indien zou blijken, dat een fundering op staal in een deel of in het geheel van de sluitgaten nietj aan de eisen zal voldoen en een werkgroep die zich bezig houdt met het vervoer en het plaatsen van de caissons. Samen met een werkeom- missie onder leiding van het hoofd van de deltadienst voe ren de provinciale besturen van Brabant en Zeeland mo menteel besprekingen over de wijze van compartimentering van de Oosterschelde. Tenslotte is er, zo dealt mi nister Westerterp mee, een tweetal overleggroepen in het teven geroepen om zich bezig te houden met het verbeteren van de maatregelen in het ka der van de stormvloed-waar schuwingen. Ook het KNMI is hierbij betrokken. Laatstge noemd instituut werkt mo menteel aan een groot aantal verbeteringen op gebied van de stormvloedvoorspellingen. Ten behoeve hiervan wil men samen met rijkswater staat en Shell onder meer ko men tot het situeren van twee waarnemingsstations op be staande olie- of gasiproduktie- platforms in de Noordzee Er wordt naar gestreefd om dit jaar al een dergelijk station te doen functioneren. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld hoor het KNMI op maandag om 18.00 uur: plaatselijk sneeuw- of regenbui-en, ook opklaringen. Aanhoudend vrij koud Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 8, min. temp. omstreeks -1 graad, max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren ion 1 tot 8, min. temp: om streeks -1 graad, max. temp: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. waterstanden Konstanz 280 -1, Rheinfel- den 196 onv., Plittersdorf 330 -6. Maxau 39 plus 2, Plochin- £en 148 -1, Mannheim 214 onv., Steinbach 162 plus 5. Mauu 251 plus 1, Bingen 126 - 3. Kaub 165 -7, Tr.er 283 plus 2. Koblenz 186 -4. Keulen 155 •5. Ruhrort 313 onv., Lobith 940 plus 1, Pannerdense kop 912 plus 1, Nijmegen 739 plus 1, IJsselkop 85R onv. Eefde I.fssel 410 onv. Deventer 289 plus 4, Katerveer Spoolder- sluis 55 plus 4, Monsin 5460 plus 6, Borgharen 3969 -1. Be'feld 1153 plus 8, Grave be neden de sluis 502 onv. WAGENINGEN (ANP) Tot nu toe hebben 80 gemeen ten waaronder de gemeente Goes zich aangemeld om in Wageningen „de stad de^ bevrijding" het bevrijdings vuur te halen. Een gebeurte nis, die plaats zaïl vinden in de nacht van 4 op 5 mei, tegeno ver het voormalige hotel „De Wereld", de plaats waarop 5 mei 1945 de Duitse generaal Johannes Blaskowitz zijn leger overgaf aan d-e geallieerden, waarmee de bevrijding van West-Nederland een feit werd. Het Wagendngse bevrijdings vuur is afkomstig uit Norman- dië en werd in 1955 door esta fettelopers overgebracht. Sindsdien brandt het als eeu wige vlam in het Waigeningse aardgasstation. Elk jaar wordt deze vlam door estafettelopers overgebracht naar „De We reld", waar er een bevrijdings- toorts wordt ontstoken. Ook dit jaar zal dat weer het geval zijn. Demonstratie klederdracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De inte gratie van vrouwen in Frank rijk is veel verder dan in Nederland. In dat opzicht zijn wij nog een achtergebleven gebied. Waarschijnlijk is dit de invloed van het Calvinis tisch denken, dat een bepaald schuldgevoel kweekt als vrou wen hun vleugels willen uit slaan". Dit zei gistermiddag me vrouw drs. N. Rempt tijdens de manifestatie die door de (Van onze correspondent) AXEL Cor Reeminsen, de 16-jarige succesvolle Axel- se accordeonist, heeft in het afgelopen weekend weer van zich doen spreken. In het Belgische Spa slaagde hij er zon dag in wereldkampioen te worden in de klasse professio nals B. Het is voor de tweede ach tereenvolgende keer, d-at Cor heeft meegedaan aan deze Jaarlijksewereldkampioen schappen. „En maar liefst vier klassen hoger dan het vorig j-aar",vertelde zijn trotse moe der ('Cor werkzaam als ban ketbakker bij de firma Kar melk in Terneuzen was noig niet thuis) „want toen won hij het wereldkampioenschap in de klasse semi-professionals. Zijn leraar vond echter dat hij meel kon. Eerlijk gezegd vond ik de sprong nogal groot, maar hij heeft todh gehaald". V-an de 100 uit te reiken punten wist C-or er met het verplichte stuk Martine Valse Morgen, woensdag 19 maart Bengen op Zoom 7.20 en 19.47 Hansweert 6.34 en 19.02 Terneuzen 5.55 en 18.25 \rii«rin,je!, 5 27 en 17.56 Wemeldinge 7.11 en 19.38 van Fr-amz Lebrun en Jean Saint-Paul er 92 in de wacht te s-lepen. Iets waar hij niet over te vrecien was, want hij had best wat meer punten willen halen. Het'was een heel moeilijke wedstrijd, met excuses van de kant van de jury en de orga nisators, omdat de twee maan den die de kandidaten hadden gekregen om het stuk in te studeren eigenlijk te ko-rt wa ren. Cor krijigt nog steeds les van de heer Stei-j-aert uit Asse nede die les geeft aan het conservatorium in Gent. Sinds kort bezoekt Cor ook een avond in de week ds muzieka cademie in Gent om zich ver der te bekwamen. In zijn klas waren er twaallf leerlingen be gonnen met dit moeilijke stuk maar Cor was de eni-ge die overbleef en die het zondag tegen vijf medespelers op moest nemen. Nog drie klas sen kan hij verder en dan i-s hij aan de absolute top. Ge middeld studeert Cor drie vier uur per dag. Dit k-an om dat hij als partieel leerplichtige over behoorlijk wat vrije tijd beschikt. In juni worden de Europese kampioenschappen in Tilburg gehouden waar Cor Reeminsen waarschijnlijk oo-k a-an mee zal doen. afdelinig Middelburg van de Nederlandse Vere-nugdng van Huisvrouwen werd georgani seerd in het kader van het Internationale Ja-ar van de Vrouw. Mevrouw Rempt kwam tot deze opmerking toen tijdens een summiere dis cussie de opmerking uit de zaak kwam: „Wat doen we aan het waldkerschudden van de Weste-uxopese vrouw". Mevrouw Rempt, die 's mor gens een inleiding had gehou den over haar w-erk in de delegatie bij de Verenigde Na ties, vondt dat men voor de bewustwording van de vrouw onder meer lid moest warden van welke politieke partij dan ook. „Als het maar een be wuste keuze is", zo zei ze. Van belang voor de integra tie van de vrouw in de samen leving is de houding van de „wederhelften". „Weinig mannen zi-jn vod- wassen in dit opzicht, dat kunnen ze ook niet helpen. Van de andere kant moeten wij, vrouwen, ook een andere vrouw gunnen dat ze uit het rollenpatroon wil stappen en niet gelijk klaar staan met op merkingen dat het bij haar thuis ook wel een rommeltje zal zijn". Overigens wees zij er op dat meltje zal zijn". de maatschappij wat harder ls dan het beschermde leventje binnen het gezin. „Je moet eelt op je ziel kweken", zo meende zij- Na de opening van mevrouw C. Janse-De Jonge gaf me vrouw M. van den Boogert een inleiding, verlucht met dia's, over de emancipatiegeschiede nis van de vrouw. „Nederland heeft daarbij niet voorop gelopen", zo merk te ze op. Ze vond dat vrou wenverenigingen strijdbaarder moeten zijn. „Wij moeten van het gezelligheids imago af". Na de lunchpauze, direct ge volgd door de discussie, werd door mevrouw M. de Jager nog een show van Zeeuwse klederdrachten verzorgd waarna de manifestatie na een theepauze een einde nam. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Ka mer van Koophandel en Fa brieken in Midden- en Noord- Zeeland belegt een vergade ring op vrijdag 21 maart om 11.00 uur in restaurant De Brasserie te Middelburg- Op de agenda van de kamer staat onder meer de rekening en de verantwoording over 1974. De rekening 1974 kon worden afgesloten met een voorde'ig saldo van ruim 5500 gulden. De agenda vermeldt verder nog een aantal be-noe mingen in di-verse commissies zoals de commissie detaiThan del en ambacht van de ge meente Goes en de provinciale adviescommissie Zuiveringsbe- neer. (Van onze correspondent). SINT JANSTEEN Van de 140.000 gulden, die de verkoop van het verenigingsgebouw aan de gemeente oplevert zal 80.000 gulden worden gebrui-kt om het interieur van de kerk op te knappen. 60.000 gul-den zal worden gebruikt om een schuld af te lossen. Aldus pas toor Van Leeuwe- (Van onze correspondente) AXEL De kinderen van de openbare Prinses Marijke- school hebber in De Halle met a-lle klassen de jaarlijkse schooluitvoering verzorgd. Veel ouders en andere familie leden woonden de voordrach ten van de Miarijkeleerliiigen bij Klas la bracht een spel van Stien de Bruijn onder de titel „Die nare sommen", met als spe-lers koning Tien en zijn negen onderdanen. Klas 2a ging op de muzikale toer, en klas 3a en 4a bouwden op dat thema voort door een flink aantal volksdansen uit te voe ren. De schooluitvoering werd besloten met een jeugdmusical door de hoogste klassen onder de titel „De tovenaar van Alk- O Cor Reeminsen (Van onze correspondente) MIDDELBURG Als een regionaal ontwikkelingsplan kans van slagen zou hebben dan moeten we afzien van al lerlei compromissen. Dit zei burgemeester P. A. Wolters van Middelburg gistermiddaf tijdens de behandeling van he' >re-advies betreffende dc ioelstellingennota interge- neentelijke structuurschet Midden-Zeeland door de ge meenteraad van Middelburg. Als voorbeeld noemde dt leer Wolters het bezien en vellicht herzien van eigen we gen en bestemmingsplannen. Volgens de structuurschets moeten er grenzen aan de groei worden gesteld. Voor heel Zeeland zijn er voor de komende jaren maar 10.000 woningen gepland. Dat zal in feite inhouden dat deze bouw zich voornamelijk bij de drie groeikernen Middel-burg, Vlis- ïingen en Goes mag voltrek ken. Durven wij dan, als ge- neente afstand te nemen van compromis dat eerder overeen .verd gekomen en durven we onze eigen bestemmingsplan ten herzien?, zo vroeg de heer Woltérs zich af. De ontwikkeling van de laatste Jpjd maakt heel duide lijk dat we ons voor wildgroei van de kleine dorpen moeten hoeden. Want ongebreidelde groei van de kleine kernen betekent in feite een dubbele aantasting van het milieu. De PvdA en de PPR wilden geen aanleg van nieuwe zee- haventerreinen en het meren deel van de sprekers was van mening dat de bouw van land huizen aan banden gelegd moet worden. Als we nu kie zen voor deze nota, stelde de heer D. Boogerd van de PvdA, dan kiezen we in feite voor een beperktere groei. Dat houdt te-vens in een verschra ling van de arbeidsmarkt. Daarom moet er meer aan dacht aan de dienstensector worden besteed. Mr. Vos van de VVD meende dat er toch van enige groei sprake moe) zijn. Want als dat ophoudt dan mag je van de bovenregionale voorzieningen ook niet vee) verwachten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Morgen (woensdag) op de nationale boomplantdag heeft, voor wat Zeeland betreft, de officiële ontvangst van een aantal lan delijke- en regionale comitéle den te Veere plaats. Deze bij eenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om kwart voor elf. In totaal zijn er vijf Zeeuwseh-Vlaamse gemeenten. In Veere worden de bomen geplant rond de gro te kerk en dit houdt verband met het monumentenjaar, waartoe 1975 is uitgeroepen. „Van de 15 Zeeuwse ge meenten zijn er in Zeeuwsch- Vlaanderen Vijf die aan dit evenement meewerken", aldus de heer A. M. Verj-aal, diis- trictsopzichter van het Staats bosbeheer in het Braakmange- bied. De achtergrond van deze boomplantdag, waaraan de leerlingen van de hoogste klas van het basisonderwijs mee doen, is de jeugd eerbied voor de natuur te leren. De heer Verjaal vindt dat de betrok kenheid bij de natuur al goede resultaten heeft opgeleverd. Zijn ervaring is dat er in de Zeeuwseh-Vlaamse natuurge bieden weinig door het publiek wordt vernield. Als voorbeel noemde hij de Braakman en daarbij betrok hij zeer duide lijk de jachtopziener van het Braakmangeibied, de heer C. Riemslag, die door zijn lezin gen, toegelicht met dia's, zijn rondleidingen van allerlei groeperingen, baanbrekend werk verricht. AXEL Nabij de Tweede Verkorting worden door de zesdeklassers vam de lagere scholen, dertig bomen geplant. Dit is in het gebied dat het laatste bestek vormt van de ruilverkaveling Koewacht. Dit gebied heeft een oppervlakte van dertig hectare. Het ligt in de bedoeling op het gehele gebied, dat ongeveer 120 hec tare- omvat een groot aantal bo-men een struiken te plan ten. HULST. Heeft als object het sportpark te Sint-Jansteen ge kozen. De aanplant begint om 14 uur. OOSTBURG. Heeft besloten de bomen te laten planten aan de Garsstraat, in de kern van Zuidzande. De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare lagere school begin nen er meer om halftien. SAS VAN GENT. Plant bo men in Westdorpe aan de Schi.pholstraat en aan de Sin gel en in Philippine langs het sportveld. De teerlingen van de hoogste klas van de basisscho len beginnen op beide plaatsen om tien uur. SLUIS. Heeft de boomplant dag gepland ln het uitbrei dingsgebied Retranchement. De leerlingen beginnen om ne gen uur en gaan 's mid-dags naar het vogelreservaat 't Zwin. (Zie ook pagina 9) Het programma dat ons af gelopen vrijdag werd geboden, liet (niet voor het eerst) af wisselend genieten en gruwen van composities van zeer uit eenlopende qualiteit. Het hoogtepunt was onge twijfeld de Tweede Pianoso nate van Pierre Boulez. Eén van de meest overtuigende werken uit de gehete pianoli teratuur, gespeeld door een Geoffrey Maciige die merkbaar zeer gedisponeerd was. Ook Evryali en Iannis Xenakis voor trouwe bezoekers van het Kuiperspoorttheater een oude bekende speelde Madge moedelozer en daardoor boei ender dan bij vorige gelegen heden. De trompettist Peter Mas seurs toonde zich een ware virtuoos op zijn instrument. Helaas bleek het maar al te begrijpelijk dat de werken van Hamilton en Davies die hij (door Madge begeleid) ten gehore bracht, onbekend zijn gebleven. Op éénstemmige in strumenten als trompet valt maakwerk nu eenmaal snel door de mand Het slotconeert in deze reeks is verschoven naar 5 aprii. Het programma wordt nog vastgesteld. (ADVERTENTIE) wereldbekend aroma Leet met plezier Rook de échte Pell Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export tr

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3