„Vrouw geeft de doorslag bij het kopen van een huis' Ook zelf doen moet geleerd worden Onderhoud kstraai Betonwerken MAKELAAR H. G. VAN GASTEL: Geen (ver)koop-piek Oud en nieuw Uitkijken Katoentapijt Afwerking Hout VOORPAGINA: AD KARREMANS VORMGEVING: AD VAN GURP PI EINDREDACTIE: RIEJA VAN AART Metselen Algemeen Tuin iïÊii £3 ik i£u±\ji DAOHLAD VOOR ZUIDWEsr Nt.OKRLA.ND VOORJAARSNUMMER 1975 LEENHOUTS' AANNEMINGS BEDRIJF B.V. Tel. 01178-1443* LEENHOUTS' AANNEMINGS BEDRIJF B.V. Tel. 01178-1443* LEENHOUTS' AANNEMINGS BEDRIJF B.V. Tel. 01178-1443* LEENHOUTS' AANNEMINGS BEDRIJF B.V. Tel. 01178-1443* gereedschappen sportartikelen Ifijke artikelen „Ik beweer altijd, dat de vrouw het huis koopt - dat zij althans de doorslag geeft of een koop doorgaat of niet." Makelaar H.G. van Gastel uit Arnhem spreekt uit jaren lange ervaring. Hij vindt het trouwens terecht, dat de vrouw zo'n centrale positie inneemt: „Zij zit het meeste thuis." En dan met een glimlach: „Tenminste.tot nu toe." Het is de makelaar wel dui delijk geworden, dat de vrouw en de man elk een eigen kijk op een huis hebben. De man be ziet het object voornamelijk met een technisch oog: hoe zijn het dak en de goten, zitten er scheuren in de muren? De vrouw kijkt naar de keuken en of het huis bewerkelijk is. Maar dat de vrouw minder kri tisch zou kijken, durft hij niet te beweren. „Ze benadert het huis gewoon heel anders. Zij zal er bijvoorbeeld eerder aan denken of de scholen makke lijk bereikbaar zijn." Velen verkeren in de veron derstelling, dat er een aan trekkelijke periode zou zijn voor koop en verkoop van een huis: het voorjaar en de vroege zomer. „Natuurlijk is het dat ook wel een beetje," aldus ma kelaar Van Gastel. „Het ziet er nu eenmaal fleuriger uit wan neer alles in bloei staal. Maar toch is het niet zo, dat wij kun nen spreken van een piek in de huizenomzet. Dat loopt het hele jaar door omdat het van erg veel factoren afhangt: overplaatsing, overlijden en in het algemeen het feit dat men niet een-twee-drie een huis koopt. Wel zullen veel mensen een verhuizing uitstellen tot juli-augustus om de kinderen niet tijdens een schooljaar te hoeven overplaatsen." Een heel belangrijke rol is de staat van onderhoud van een huis gaan spelen. Van Gastel: „Twee jaar geleden was dat nog niet zo belangrijk, omdat de kosten van onderhoud toen nog voor de belasting aftrek baar waren. In die tijd hadden sommigen zelfs voorkeur voor een verwaarloosd huis. Dat is nu duidelijk anders. Een huis moet er wel goed uitzien, want men wil geen hoge kosten ma ken." Dat wil zeggen, dat een huis zowel binnen als buiten be hoorlijk in de verf moet zitten. Het moet een behoorlijke keu ken en een dito badkamer of douchecel hebben. Makelaar Van Gastel: „Een goed onderhouden woning is beter te verkopen dan een uit gewoonde keet. Alleen het be hang speelt eigenlijk nauwe lijks mee. De meesten gaan toch niet in het behang van de vorige bewoner zitten." Nóg een verkoopa rgument is de ligging van een huis. Een tuin op het zuiden speelt vooral mee bij nieuwbouwpro jecten. Huizen, die aan deze wens tegemoet komen, gaan meestal net eerst van de hand. Bij de bestaande bouw spelen weer andere factoren een rol. Daarbij gaat het volgens ma kelaar Van Gastel ook om de ligging op zich. Makelaar Van Gastel weer spreekt de verhalen, dat de huizenmarkt op dit moment slecht zou zijn. „Ik heb het bij voorbeeld in januari hart stikke druk gehad, terwijl dat vorig jaar niet het geval was." Je kunt trouwens volgens hem niet spreken van één huizen markt. Er zijn allemaal deel markten: oud- en nieuwbouw en dat weer onderverdeeld in prijzensectoren. In de bestaande bouw, die over het algemeen wat beter loopt dan de nieuwbouw, lig gen huizen tot een bedrag van 70.000 gulden (inclusief kos ten koper en overdrachtskos ten) behoorlijk in de markt. Ook in huizen boven de 150.000 gulden is een behoor lijke handel. In de categorie daartussen ligt het wat moei lijker. In de nieuwbouw lopen de projecten tussen de 80.000 en 100 000 gulden wat traag, al zal tedere bouwondernemer z'n afwijkende ervaringen hebben. Op de vraag of hij een lijstje met raadgevingen kan samen stellen, antwoordt de heer Van Gastel: „Er zijn een aantal dingen, die je gewoon goed moet regelen. Als ik van ie mand opdracht krijg tot ver koop van een huis, dan zullen we net eerst eens moeten wor den over de prijs: wat is een haalbare kaart? Men moet trouwens een open oog hebben voor de gebreken van een huis en niet proberen die te verdoe zelen, want dat vind ik on ethisch. Het is ook erg belang rijk dat een overeenkomst goed wordt vastgelegd en dat er niet zomaar wat op een kladpapiertje wordt gekrab beld. Men moet daar erg voor zichtig mee zijn, want de mees ten hebben er geen idee van hoeveel bijkomende dingen er zijn." HANS STERNSDORFF „Terug naar de natuur", schreef de Fransman Jean-Jacques Rousseau rond 1750. „Terug naar de natuur", predikten de hippies aan het einde van de jaren zes tig en stichtten communes op het platteland. „Terug naar de natuurpro- dukten", is in 1975 een steeds vaker gehoorde kreet in de we reld van de woninginrichting De opkomst van de kunststof meubelen bijvoorbeeld is tot stilstand gekomen. Niet dat een en ander is verdwenen, maar de grote hausse op dit gebied van een paar jaar geleden is voorbij Er wordt momenteel steeds meer teruggegrepen op natuur- materiaal als cocos (onlangs door een aantal zaken in Neder land opnieuw op de markt ge bracht), sisal, vlas, wol. Zo is er een vanouds bekende tapijtfabriek in het Brabantse Goirle, die niet zo lang geleden een katoentapijt op de markt bracht. „Maar dat kan niet", brulden de kenners in koor. Het kon wel. Verwerkt met ander materiaal bleek het katoentapijt zelfs uitstekende effecten te weeg te brengen. Wol is natuur lijk sterker, maar katoen met zijn specifieke eigenschappen voldeed buiten verwachting goed. Vraag het aan vakmensen en zij zullen antwoorden dat er naast het gebruik van natuur- materialen (ook hout natuurlijk) nóg een bepaald modeverschijn sel is („trend" vinden zij een vervelend woord, dat een gevoel van kunstmatigheid, van opzet telijkheid in zich bergt). De meubelindustrie levert meubels, die aansluiten bij wat er in de maatschappij speelt. En dat zijn ongetwijfeld de wal los sere levensstijlen. Het vrijere le ven van de jonge mensen is terug te vinden in het meubilair, waarvan de vormen wat ronder, dikker worden. De stoffering loopt weer door tot op de vloer; jaren achtereen heeft alles op pootjes gestaan. De grote tafel „in het midden" ontbreekt. Er is geen vast bank stel meer, maar losse stukken Dikkere, rondere vormen: een sprekend voorbeeld. die op zijn tijd ergens anders ge zet kunnen worden Er zijn meubels „om tegenaan te gaan zitten" met kinderen. Er wordt veel meer „gelegen" dan vroe ger Het houdt allemaal verband met het lossere leven dat de ge hele maatschappij uitademt. De Bredase binnenhuisarchi tect P Collette heeft daar een eigen filosofie over. Rondkij kend op meubelbeurzen in ge heel Europa en intensief de hui dige maatschappij meebelevend komt hij tot de volgende gevolg trekking „De terugkomst van de natuurmaterialen, de andere vormen van het meubilair zijn terug Ie brengen op het hele le ven om ons heen. Veel mensen zijn niet meer zo happy met dit leven Er is onbehagen. Op aller lei gebied en in alle lagen van de bevolking En dat drijIt de men sen terug naar hun eigen huis, naar de geborgenheid van de omgeving van de dingen die je kent Die van jezelf zijn. Als je in een stoel kunt weg zakken. geeft dat een gevoel van veiligheid, van omgeven zijn. Die zitkuilengeschiedenis, dat is daar een typerend voorbeeld van Natuurmaterialen zijn ook eigen", bekend Kunststof is en blijft kunststof, hoe mooi de vormen ook kunnen zijn". En dat kan, vindt P. Collette. Hij wijst daarmee op vooral de Italiaanse meubelontwerpers, die van alle markten thuis zijn. „In dat land bestaat er nog geen ver doorgevoerde specialisatie. Daar maakt een ontwerper wat hij of zij mooi vindt. Of dat nu in hout is of van kunststof doet niet terzake Eén en dezelfde fabriek maakt alles". Hij vindt dat een kenmerkend gevolg van de Italiaanse volks aard en de Italiaanse gewoon ten. In dat land kan men de fraaiste kathedralen naast de afschuwelijkste gebouwen vin den. Bij de Italianen, die met hun zeer uitgebreide fantasie de fraaiste ontwerpen kunnen ma ken, ontbreekt het nog wel eens aan de afwerking, aan de techni sche volmaaktheid. „Ze zijn ge boren ontwerpers, maar die technische onvolmaaktheid is bepaald een gemis", aldus P. Collette. Dat neemt niet weg dat hij zeer veel bewondering heeft voor een Italiaanse firma als Cassina, die alle rechten heeft opgekocht van mensen uit de dertiger jaren, als Le Corbusier en Rietveld Die firma, het Bau- haus, gaat die meubels nu uit brengen, opnieuw en bij uitzon dering zeer voortreffelijk afge werkt. „Want dat kunnen delta lianen soms toch ook". Scandinaviërs zijn de tegen polen van de Italianen, maar nebben op ontwerpgebied een even grote naam op te houden. Denen en Pinnen stelt men daarbij vaak voorop, gevolgd door de Zweden. De noordse volkeren missen het gevoel aan fantasie, het spontane van bij voorbeeld de Italianen, maar zijn weer kenmerkend voor de peifecte technische afwerking „Hun ontwerpen zijn minder los. Ze bouwen door op fijnheid, afgewogenheid. De strakke vormen worden vastgehouden, hoewel er ook een lichte kente ring merkbaar is", meent P. Col lette. De Scandinaviërs hebben daarnaast het onmiskenbare voordeel van het natuurprodukt hout, dat in hun landen in on voorstelbaar grote hoeveelhe den voorkomt, en waarvan tra ditiegetrouw druk gebruik wordt gemaakt. En er is een grote tendens naar het gebruik van lichtere houtsoorten als es sen en vuren, in een alleszins prachtige vormgeving. En de Nederlandse ontwer pers dan? Die wijken veelal uit naar het buitenland, omdat ons land in feite economisch te klein is. Een jaar aan één ontwerp werken is in Nederland vanwege de economische onhaalbaarheid ondenkbaar Dat kan wel in Ita lië, waar Derk Jan de Vries de grote man is van Olivetti Hier is het wat moeilijker om vaste voet aan de grond te krijgen. De smaak van het publiek blijft in middels even grillig als een ver liefde vrouw; sommigen proe ven alweer een lichte afkeer van zachte kussens, de ronde vor men, hoewel die zeker nog ge ruime tijd het beeld zullen bepa len. v>.. - Waar kun je leren een doe-het-zelver te worden? Eigenlijk alleen in de harde leerschool van de praktijk: proberen, val len en opstaan. De kunst afkijken van de mensen die het allemaal al kunnen: schilderen, timmeren, de gootsteenaf- voer en de stortbak in de wc repareren Hulpvragen aaneen kennis, een buurman die op een of ander gebied vakman is. Alles bij elkaar dus behelpen. Maar er is langzamerhand wel heel wat hulp beschikbaar in de vorm van schriftelijke informa tie, waarin duidelijke foto's en tekeningen het geschreven woord ondersteunen. Een paar van die informatie bronnen laten we hier even de revue passeren Er valt een hele boel uit te leren, waarbij we dan wel nadrukkelijk stellen dat je er zelf ook heel wat aan moet doen Want de nodige bedreven heid krijg je alleen door te oefe nen. Begin daarom ook nooit me teen aan een moeilijk karwei. Alleen op dit gebied is er een speciale, landelijke cursus voor amateurs, die elk jaar in ver schillende plaaisen in ons land wordt gegeven Inlichtingen De Nederlandse Baksteenindustrie, Sonsbeeksingol Arnhem Het bij deze cursus gebruikte lesboek heet „Metselen leer het zelf", dat ook voor wie niet aan de cursus deelneemt zoveel in formatie biedt dat hij er redelijk uit kan leren metselen. derhoud tot woningverbetering en bouwwerkzaamheden. „Het beste doe-het-zelf boek", uit Readers Digest Een soortgelijke uitgave, met de nadruk op eenvoudige karwei tjes en veel illustratie over be paalde werkstukken. De Casa-reeks van Kluwer- Bouwcentrum omvat een aantal boekjes, waarin talrijke onder werpen op DHZ-gebied worden behandeld. Voornamelijk ide- een aandragend, maar ook tech nische aanwijzingen gevend. De boekhandel of de boeken hoek in sommige goede DHZ- winkels kan deze en nog ver scheidene andere uitgaven leve ren De moeite waard o rond te neuzen. In Nederland worden diverse tijdschriften uitgegeven die ge heel of gedeeltelijk aan het zelf-doen gewijd zijn Ideeën., uitgewerkte technische hand leidingen voor allerlei zelf te verrichten wei kzaamheden, alsmede uitvoerige informatie over voor doe-het-zeivers inte ressante materialen en gereed schappen vindt men in het maandblad „Doe Het Zelf". 1 om er eens Allerlei boeken en tijdschriften helpen de beginnende, doe-het-zelver op weg. Nagenoeg alle dliz- voorlichting is op algemene ba sis samengesteld Enkele uitga ven laten we hiet volgen „Het grote doe-het-zelf boek", uitgeverij Kluwer Alge mene Boeken Bevat informatie over de meeste DHZ- technieken, waarmee men in en rond het huis kan worden gecon fronteerd, van reparatie en on- Op tuingebied is een grote verscheidenheid aan hoeken en boekjes We noemen er twee van Elseviers Tuin boek en „Be ter Tuinieren" Wanneer U er naar zoekt in de boekwinkel, zult U vele andere ontdekken. Wie een vijver wil maken, kan bijvoorbeeld veel opsteken uit „Tuinvijvers en waterplanten", uitg Kosmos. MAR GROEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 27