OPNIEUW VERLIES IJ SHOCKEYPLOEG BVAS: NIET MEER DAN 120 RENNERS Draaisma: Topruiters rommelen wel eens Medische begeleiding gering Kort geding Ajav- Arie Haan Sint Nicolaas overleden Die droom kan werkelijkheid worden. Even een paar simpele kruisjes zetten. SPONSOR BIJ NK-DAMMEN EK honkbal in Nederland SCHIJNDOOD Als ik zondag mijn slag sla inde Nationale Lotto gaik .werken in de vakantie. en neem ik verder vrijaf. Sponsors dreigen met boycot sport Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Communiqué In de kist Kreupel Wonderdokter DINSDAG 18 MAART 1975 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Ajaeied Arie Haan. die sinds vorige week in onmin leeft met managet Hans Kraay en niet meer in aanmer king komt vim» de A-selectie. zal binnenkort een kort geding aan spannen tegen A|ax. De Amsterdamse advocaat, mr Vorst (enige tijd terug ook de advocaat van Piet Keizer) heeft daartoe opdracht gekregen via Haans zaakwaarnemer Donald Speelman Eind deze week zal de dagvaarding afkomen en aangezien Haan en zijn advo caat van het gerezen conflict geen arbitragezaak willen ma ken. maar een spoedeisende zaak. zal het korl geding wel binnen 14 dagen dienen Haan „Ik kan en mag verder geen commentaar geven Ik kan verder ook nietsdoen Deze zaak is nu in handen van mijn advo caat en hij regelt alles" Haan heeft van Ajax ook een boete ge kregen van 1 500 gulden Dit naai aanleiding van de uitlatin gen die Haan verleden week deed tn de pers over hel beleid van Hans Kraay Het is de hoog ste boete die Ajax in een keer een speler heeft opgelegd Inmiddels hebben zich al en kele buitenlandse clubs bij Arie Haan gemeld nu zij van het con flict hebben gehoord Haan wil in principe zijn contract, dat loopt tot juli 1976. afmaken Een van de clubs die serieuze be langstelling hebben getoond zou een Belgische eerste-divisie- club zijn Arie Haan IHOO gulden boete en voorlopig tn het C-reoni (Van een speciale verslaggever) SAPPORO - De verrassingen in het WK-ijshoekey groep B volgen elkaar in hoog tempo op. Alleen Nederland doel daar niet aan mee, al is (alen op zich van de Oranjeformatie ook voor de insiders hier in Sapporo een even onbegrijpelijke als sensa- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - De belan genvereniging van amateur sponsors (BVAS) zal bij de KNWU erop aandringen om er voortaan streng op toe te zien, dat in de amaleurklassiekers in Nederland met meer dan 120 renners mogen vertrekken. Dit naar aanleiding van de dood van Kees Sl. Nirolaas die gisteren overleed na een val in de Ronde van Zuid-Holland voor ama teurs afgelopen zaterdag. Tegen de regels van de wielre- nunie in en tegen de afspraken die de BV AS mei de organisato ren van klassiekere in Neder land maakten stonden er nl za terdag in Den Haag meer dan 150 coureurs aan het vertrek Volgens de BVAS isdat aantal te hoog voor een klassieker De BVAS zal voor zondag als de Omloop van de Baronie op het programma slaat er op toe zien dat het organiserend comité zich aan het aantal van 120 ver trekkers zal houden. Mocht dat niet gebeuren en zou de KNWU niet ingrijpen dan dreigen en kele belangrijke sponsors in de amateurwielrennenj hun ploe gen voor de klassiekere in West-Brabant terug te trekken Overigens staan er op de voorlo pige inschrtjvingslijst van de Omloop van de Baronie al meer dan 130 namen tionele zaak. Nederland verloor kansloos met 6-1 van Roemenië. West-Duitsland was plotseling de grote favoriet na hel falen van de Oostduitsers tegen Zwit serland. In de rechtstreekse con frontatie tussen de beide Duitse grootheden werd dat misver stand door de oostelijken met niet minder dan 5-0 vlot recht gezet. De Italianen putten zo veel moed uit de winst op Nederland, dat zij met hun oudé ploeg ook Joegoslavië verrasten Itali aanse coach AldoFederici „Als we met nul punten waren thuis gekomen. had niemand in Italië ons ook maar iets verweten En nu staan we op een gedeelde eer ste plaats" Omdat Zwitserland gisteravond tegen Japan (2—3) niet tot dezelfde krachtsinspan- LEIDEN (ANP) - De ama teurwielrenner Cees Sint Nico- laas uit 's-Gravendeel is maan dagmorgen in het Elisahethzie- kenhuis te Leiden overleden. Sint Nicolaas (23) kwam za terdag tijdens de ronde van Zuid-Holland ernstig ten val en werd met een schedel basisfrac tuur naar het ziekenhuis ver voerd ning in staat bleek als tegen Oost-Duitsland, zijn er nu vier koplopers met vier punten. Nederland - Roemenië 1-6. Periodestanden 0-2. 0-3 en 1-1. Toeschouwers 6000C scheids rechter Erhard (West- Duitsland) en Valentin (Oosten rijk). straffen Nederland 8 en Roemenië 2 minuten, schoten op doel 68-68 Scoreverloop Basa 1-0, Pisaru 2-0, 2e periode Tu- reanu 3-0. Hutanu 4-0,Tureanu 5-0.3e periode. Decloe 5-1, Tu- reanu 6-1 Japan stuitte op een hard vechtend Zwitserland, dat ech ter niet genoeg weerstand bood om de Japanners van hun tweede overwinning (3-2) af te houden. Het gastland kwam daardoor op de derde plaats, met evenveel punten (vier) als de twee Duitslanderr In de eerste periode kwamen de teams niet verder dan dreigen Pas na ruim yijf minuten in de tweede speel tijd werd er werkelijk gedoel punt. Hanazawa drukte de puck in het net na een goede pass van Wakabayashi. Japan ging daarna aoor, het werd 2-0 door Tanaka. die scoorde op het mo ment dat zijn landgenoot Tono- zaki en de Zwitser Duerst voor twee minuten het ijs af moesten, en 3-0 via opnieuw Hanazawa in de derde periode. Zwitserland veerde onverwacht op en kwam terug tot 3-2 Doelpunten van Berger en Hoffman (met een slapshot van de blauwe lijn) brachten Japan nog m moeilijk heden Zwitserland had aan an- (...WERTENTIE) 13 15 Elke zondag uitslag. derhalve minuut echter te weinig voor de gelijkmaker. Italië - Joegoslavië - Toe schouwers 1000, scheidsrechter Gerber (Zwitserland) en Schweiger (Oost-Duitsland) Straffen Italië 2 minuten, Joe goslavië 6, schoten op doel van Italië 58, Joegoslavië -73 Score verloop Poljansek 1-0, De Toni 1-1, Alberto Da Rin2-1, Kassla- ter 3-1Paljansek 3-2 en Ronato de Toni 3-3. Zonder de zieke topscorer Rudi Hiti hadden de Joegosla- ven geen juist antwoord op hel simpele maar wel effectieve po sitiespel van Italië. West-Duitsland - Oost- Duitsland 0-5. Periodestanden 3-0, 1-0 en 1-0. Toeschouwers 3000 Scheidsrechters Tagaki en Nakano (Japan). Straffen West-Duitsland 15 en Oost- Duitsland 6 strafminuten. Scho ten op doel West-Duitsland 44, Oost-itsland 61 Doelpunten Oost-Duitsland: Dietmar Peters (2x), Rolf Bielas(2x)en Stasche. Zondag viel Oost-Duitsland van de troon als favoriet door de nederlaag tegen de Zwitsers. Maandag herwon de DDR-ploeg die positie door een ondubbel zinnige winst op de Westduit sers, die hun Oosterburen danig hadden onderschat. DE STAND: 1 Oost-Duitsland 3 4 18-11; West-Duitsland 3 4 15-11; Ja pan 3 4 13-9; Italië 3 4 8-9; Joe goslavië 3 3 11-8; Roemenië 3 3 13-12; Zwitserland 3 2 10-13; Nederland 3 0 3-18. kruisjes per kolom. Dat gaat zo. 1Haal een Lotto-formulier bij uw club of winkelier. 2. Kruis 6 getallen aan per kolom (met een minimum van 2 kolommen). 3. Vul het formulier verder duidelijk en correct in. 4. Lever het formulier in en betaal uw inleg"(voor f 1,75 hebt u al twéé kansen). 5. Zondag weet u of u - bijvoorbeeld - een half miljoen gulden rijker bent. Zo gaat dat. Let op het reservegetal. In Studio Sport (zondagavond) worden de 6 winnende getallen getrokken.Plus een extra getal: het reservegetal. Er wordt dus altijd I getal meer getrokken dan u aan kruist per kolom. Dat reservegetal kan uw geluksgetal zijn als u niet alle 6 winnende getallen hebt aangekruist. Kijk maar. Veel kansen op veel prijzen. ie prijs; 6 goede voorspellingen per kolom Izonder reservegetal) 2e prijs: 5 goed reservegetal 3e prijs: 5 goed (zonder reservegetal) 4e prijs; 4 goed (zonder reservegetal) 5e prijs; 3 goed reservegetal Het reservegetal heeft dus alleen een functie bij de 2e en 5e prijs. Alléén melden bij alles goed. Alléén als u 6 goede voorspellingen (zonder reservegetal) hebt gedaan, is het raadzaam dat even telefonisch door te geven. Het nummer vindt u op het formulier. In alle andere gevallen hoeft u niets te doen. (Van een van onze verslagge vers) DEN BOSCH - Toen dr. F. Nemeth. al» lector verbonden aan de diergeneeskundige fa culteit in Utrecht, anderhalve maand geleden op het Neder land» Hippisch Centrum in Deurne een inleiding hield over misbruik van het paard, zal hij niet hebben bevroed wat zijn woorden voor uitwer king zouden hebben gehad vim» hel eerste Internationale cont our» dal daHrna in Neder land werd gehouden. Indoor Brabant. Dr Nemeth gewaagdeonder andere van wreedheid van lopruiter» tegenover hun paarden en van hei toedienen van doping, zonder overigens nader aan te geven wal hij daar nu precies onder wenste te verstaan Hij wee» echter ook op wantoestanden op an dere niveau» binnen de hippi sche wereld bij de military en de dressuur, de recreatiesport en de maneges, kortom zijn stelling kwam er op neer dal misbruik van het paard - uit onwetendheid danwel mei op zet - op allerlei terreinen voorkwam. In een handvol ptiblikaties die daarop volgden, werden echter alken topruiters al» grote bnosdiM>ner» aange merkt De organisatie van In- door Brabant, opgeschrikt door deze verhalen, kondigde aan verscherpt toezicht te zul len houden, er overigens in één adem aan loevoegend zelf niet in al die wantin:»tanden te ge loven. De maatregelen van de or ganisatoren waren compleet nieuw voor de hippische we reld: voordal het concours vrijdag begon, kreeg iedere deelnemer een in drie (alen ge steld communiqué, waarin de internationale regelementen, die op wreedheid en doping betrekking hebben, stonden vermeld plus de straffen die op deze overtredingen staan. Van deze communiqués werd ook een aantal bij de stallen en het inspringterrein opgehangen. Bovendien was er een tv- camera bij het inspringterrein opgesteld met monitoren on der andere bij de juryleden. Daarnaasl was ook hel aantal toezichthouders verdubbeld. Vanzelf vormden deze maat regelen en de verhalen die eraan vooraf waren gegaan hel gesprek van de dag (en de nacht) op dit Indoor Brabant. De ruiters lachten wat be smuikt en ontkenden en pas sant dal zij zich ooit aan onge oorloofde praktijken hadden schuldig gemaakt. Al was er één - hij zag zich liever niet hij name genoemd - die er zijn hand voor in hel vuur durfde te steken, dal zeker tachtig pro cent van de ruiters op dit In- door Brabant een hoeveelheid tranquillizers en pijnstillers in hun dekenkisten verborgen hadden. Of ze ze ook gebruikt hebben valt bij benadering niel te zeg gen. Feit is wel. dal enkele Oostenrijkse ruiters, waaron der Hugo Simon die in hel jachlspringconcour» de eerste en de derde plaats voor zich opeiste, zich volgens de voor schriften lot de officiële diere narts. W J Draaisma. wend den mei het verzoek hun paar den een injectie te geven. De heer Draaisma. veterinair te Oss! „En dal terwijl ze zelf de spuiten in hun kist hadden zit ten. Ze lieten ze me zelf zien." In tegenstelling tot een aan tal lieden in hel hippische we reldje die voor alles willen voorkomen dat er iets naar huiten gedragen wordt wal het aanzien van de sport kan schaden en daarom erg boos Alwin Schockemöhle, die in een paar jaa/heel wat paarden „verslijt". waren over de „misbruik"- puhlicaties, is de heer Druai- sma er eigenlijk wel gelukkig mee, al was de toon hier en daar wel een beetje te sensa tioneel. De heer Draaisma laat er geen twijfel over beslaan, dal er in de top van de ruitersport her en der eens flink wordt ge rommeld. „En dan vooral in Nederland De medische bege leiding van het sportpaard staat hij ons oog op een erg laag pitje. En dal ligt minder aan de dierenartsen, van wie er een aantal echt veel belang stelling vo<» deze zaak heeft. Het zijn veel meer de toprui ters die er niets vim» voelen En dan denk ik vooral aan de handelsstallen." Draaisma verklaart: „Bij zo'n handelsstal telt de ge zondheid van een paard vaak nauwelijks mee. Is hij hijvoor beeld kreupel, dan schrikt men er niet voor terug om, als dat nodig is, zo'n beest een pijn stiller te geven, zodat hij op het moment van verkoop in goede conditie lijkt. De gevolgen achteraf zijn natuurlijk niel gering." Draaisma signaleert ook het feit, dal in tegenstelling tol vroeger veel toppuarden tegenwoordig in enkele jaren tijd volledig worden afgere den.„Vroeger had je paarden die jarenlang aan de top kon den blijven meedraaien. Neem nou bijvoorbeeld Halla, het paard waarmee Winkler veel grote successen heeft behaald. Of Kairouan met Anton Eb ben. Dat kon alleen maar om dat die paarden niet werden overbelast en geen grote risi co's werden genomen. Tegen woordig is dat vaak anders. Kijk maar eens naar Alwin Schockemöhle. Hoeveel paar den verslijt zo'n man niet in een paar jaar tijd?" Draaisma - een man, dat blijkt wel, die van zijd hart geen moordkuil maakt - voegt eraan toe, dat er ook Neder landse topruiters zijn die klaarblijkelijk geen fiducie hebben in de Nederlandse die renartsen. In geval van nood wordt soms de Zwitserse „wonderdokter" Stihl ontbo den, een man die in de interna tionale hippische wereld een grote naam schijnt te hebben, maar volgens Draaisma vol komen len onrechte. Deze Zwitser, die zich voor zijn con- sullen en ingrepen zwaar laat betalen, zou aldus de Osse die renarts, zich teveel laten lei den door commerciële oog merken van zijn cliënt, zonder zich al te veel Ie bekommeren om de belangen van de patient. Draaisma is wel ingenomen met de maatregelen die de or ganisatie van Indoor Brabant heeft genomen, ook al wil dat volgens hem in hel geheel niet zeggen, dat er nu geen zaken gebeuren, die hel daglicht niet kunnen velen. „Kijk, als ze fout willen, dan zal niemand dal kunnen tegenhouden, om dat er altijd wel plaatsen zijn waar je niet kunt controleren. Maar ik geloof dat het met name in preventief opzicht een heilzame werking kan heb ben." Datzelfde zegt de heer R. Könings, die de afgelopen drie dagen belast was mei het toe zicht op het voorterrein. Daar worden de paarden vlak voor dat ze de ring ingaan nog eens onderhanden genomen en in het verleden gebeurde het nog wel eens dal de edele viervoe ter dan op pijnlijke wijze (het springen tegen een ijzeren balkje, het nemen van de hin dernis van de „verkeerde" kanl etc.) eraan werd herin nerd dat hij zijn benen vooral hoog genoeg diende op Ie trek ken als hij voor een hindernis kwam Ie slaan. Ook de conclu sie van Könings luidt, dat er van de maatregelen wel een preventieve werking is uitge gaan. „Het is enkele keren gebe urd dat een ruiter van tevoren kwam vragen of hij een hin- derhis van één keer op een be paalde manier mocht sprin gen." Hans Günther Winkler zorgde zaterdag voor enige op schudding op het voorterrein, door ie verschijnen mei een paard waarvan de tong met een riempje aan hel bit was geknoopt. Könings: „Nog geen 10 minuten later waren er wel vijf paarden, bij wie hetzelfde was gebeurd. Dal hadden ze natuurlijk van de grote Win kler afgekeken. In overleg met de jury is er ingegrepen. Hel was niel zo ernstig, maar het leek nu niet het juiste moment om, deze voor het paard toch pijnlijke zaak, op zijn beloop te laten." Könings zichzelf geksche rend „de voyeur" noemend, tenslotte nog: „De ruiters moesten vooral wel even aan die camera op hel voorterrein wennen. En aan hel strenge toezicht van mij en mijn assis tenten. Zoals David Broome Hij noemde ons superspio nnen JACQUES VAN LEEUWEN AMSTERDAM (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Dam bond heeft een sponsor gevon den voor het toernooi om het kampioenschap van Nederland dat van 28 maart tot en met 8 april wordt gehouden in de spor thal Oost te Amsterdam. Het is de firma Kalle Infotec, die ge specialiseerd is in moderne communicatie-technieken. Hierdoor is het mogelijk ge worden dat de deelnemers een zakgeld krijgen van twintig gul den per dag Vorig jaar moesten zij nog vijftig gulden storten om te kunnen meedoen. De beste zes van het persoon lijk kampioenschap zijn in elk geval geplaatst voor de landen- wedstrijd tegen de Sovjet Unie De loting voor de eerste ronde had het volgende resultaat Wiersma - Bergsma, Schotanus De Jong, Germain - Drost, Var- kevisser - Hermelink, De Ruitei Van der Sluis en Clerc - Goudt. BARCELONA (ANP) - Tij dens een congres van de CEBA, dat in Barcelona is gehouden, heeft Nederland, dat vertegen woordigd was door de voorzitter van de KNBSB G. van der Heij den en voorts de heren G. Voogd en J. de Pierre, de organisatie van hel Europese honkbalkam pioenschap voor 1977 loegewe zen gekregen. Het is de vierde keer dat Nederland dit toernooi zal organiseren. Twee keer werd het kampioenschap in Amster dam afgewerkt (1958 en I962)ei een maal in Haarlem (1973). Hel congres besloot tot de in stelling van een toernooi mei de Europese titel als inzet voor spe lers van 13 lot en met 15 jaar. Dit toernooi zal voor de eerste keer van 4 tot en met 6 juli in Mann heim worden gehouden. De delegaties van de Neder landse en de Italiaanse bond kwamen tijdens het congres tot overeenstemming over het spe len van een vijftal wedstrijden een zogenaamde „best of five tussen de dames-softbalteams van beide landen Nederland zal voor de eerste keer als gastland optreden. Voor mij deed Arie Haan zachtjes de deur dicht. Ajax is dood. Schijndood. Want waar lijk grote voetbalclubs - Arsenal, Reims, Real Madrid, BenficaSchalke '04, Ajax, Anderlecht, Bayern Munchen, Feye- noord, Manchester United sterven nooit totaal, maar wel pijnlijk. Hoe lang sluipt Magere Hein nu niet rond de rest-van- Ajax? En hoe vaak heeft hij al niet toegeslagen, hard, maar zonder het hart te raken? Het hart van Ajax is een stuk van crazy- Amsterdam, een wereld stad met eigen dorpskern. Hel hart van Ajax is een stuk sfeer en traditie, welhaast kunstzinnig ge schapen door honder dduizend voetbalgekken. Het hart van Ajax is een stuk van Max van Praag, die het echter niet op zijn tong draagt. Het hart van Ajax staat in zilver gevat in de prijzenkast bijeen- getrapt door Johan Cruijff en trawanten. Het hart van Ajax leeft, want Kno kige Hein kan het met zijn roestige rotzeis niet dode lijk treffen. Het is te groot. Maar Ajax sterft wel de langzame pijnlijke schijndood. Niet omdat Johan Cruijff wegging, maar omdat hij deson danks bleef. Ajax raakte dat voetbalschoffie nooit kwijt. Kon hem niet af schrijven en vergeten. Kon dus niet met verse moed opnieuw beginnen. Toen Cruijff ging, weende niemand omdat men er immers vanuit ging dat hij terug zou komen. Cruijff mag van mij honderd worden, maar als hij op het middaguur van zijn eerste Spaanse dag onder een stier gekomen en ge dood was, dan zou heel Ajax hem begraven maar dit seizoen al kampioen geworden zijn. Dan had men vuile en schone han den inelkaar geslagen en was de hele troep in een nieuw startschot geval len. Maar Cruijff leeft en heeft nog steeds een oog op Nederland en dus op Amsterdam en Ajax ge richt. Ajax leeft en heeft met het donkerste, Spaanse, oog voortdurend Cruijffie in het vizier. Ze loensen ervan, maar kun nen het lonken met laten. Maar met heimwee naar de verleden tijd en met de overtuiging van "straks komt Johan terug om ons te redden en weer naar de top te trappen", daar be reik je nu niet meer mee dan een verslapping van de tonus in kuit- en mon- nikskapspier. Arie Haan is, voorlopig, de laatste in een lange rij van droeve bedevaarts- gangers naar Santiago de Compostella. Blootsvoets en met as en boter op het hoofd. Voorop Johan zelf en dan Johan Neeskens, Swart, Keizer, Hulshof, geflankeerd door pel grims van mindere rang en aanzien. Het lijkt op zelfmoord met voorbe dachte rade. Zeker als je langzaam maar conse quent sterren van wereld klasse vervangt door pla neten met locale actiera dius als Geels, Brokamp, Notten. Slechts Dusbaba springt eruit en heeft de juiste brillantine in het haar En zeg niet dat een Rinus Michels heil en ge nezing zou kunnen bren gen. Rinus kan wel een veldslag verliezen, maar geen wonder wrochten. En dat heeft Ajax nodig. Een wonder of tijd die ge neest en wonden heelt. Arie Haan lijkt sterk op het zelfportret van hel zieke Ajax. Volkomen uit vorm, over 't paard, naast de schoenen, vier kilo te zwaar, geen inzet, abso luut geen zelfkritiek, overstuur en in de war, behoefte aan liefde en ge estelijke hulp Maar het blijft intussen moeilijk voetballen met kerels met linkse benen en houten koppen Arie heeft hulp nodig, maar gedraagt zich alsof hij het linkerbeen van Johan en het rechter van Beckenbauer heeft Spelen deed hij al tijden lang alsof hij ook nog een kruiwagen voor tduwde Wat Arie en Ajax nodig hebben is wat rust, wat voorjaar, een blommetje, een neutje En een vent die er de gemakzucht uit snijdt, de lamlendigheid eruit brandt. In die vol gorde JAN WINTRAECKEN TENNIS - De Nederlanders Louk Sanders, René Heffels en Jan Hordijk hebben maandag de derde ronde bereikt van het he ren enkelspel van het interna tionale tennistoernooi te Nice. Sanders kwam twee keer in ac tie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13