Postzegels vormen steeds vaker beleggingsobject Telderstichting in rapport „Milieu, groei en schaarste" Tussen de Wielen MOBOETOENIEUWE MESSIAS IN ZAÏRE Polo van Volkswagen lijkt opvallend veel op Audi 50 OPLOSSINGEN ZOEKEN IN VN-VERBAND binnenland WffmWffW KUNST DESKUNDIG MUNT Boeten fors omhoog in Spanje Amerikaanse Chrysler in SPANNING KRITIEK ORIGINALITEIT BEKNOTTING ALLEENHEERSER ZATERDAG 15 MAART 1975 j LONDEN (ANP) - Om zich te vrijwaren voor de gevolgen van de inflatie en de daling van de aandelen koersen hebben investeer ders hun blik laten vallen op vastgoed, juwelen, kunstwerken, antiek en goud. Momenteel voelen steeds meer mensen zich aangetrokken tot de filate lie als vorm van geldbeleg ging. Rijke zakenlui vragen L011- dense filatelisten om advies, omdat ze bereid zijn oude ze gels aan te schaffen die zo duur als een huis in het stadscen trum zijn. In de kantoren, waar in zeldzame zegels wordt gehandeld, wordt nu in big- busi ness ter men gesproken over hetgeen heel wat mensen als een hobby voor scholieren beschouwen. John Webb, directeur van een Londense postzegelhandel en adviseur inzake investerin gen, gaf zijn mening als volgt weer: „De postzegels zijn slechts aan minimale prijs- schommelingen onderhevig in een periode van economische veranderingen". Voor een minimuminveste ring van 500 pond sterling (on geveer 3.000 gulden) krijgt een klant een „portefeuille" van zeldzame zegels die een inves tering over een periode van 5 tot 10 jaar moet betekenen, mits de handelaars ervan over tuigd zijn dat die zegels jaar lijks met tenminste 10 percent in waarde toenemen. De waarde van de zegels is veel stabieler dan die van kunstwerken. Bovendien is er volgens Joh Webb weinig of geen gevaar voor valse postze gels, gezien de geringe afme tingen en de kenmerken van de postzegels. Sommige zegels tonen een spectaculaire waardever meerdering Zo steeg een sor timent van zeldzame postze gels verleden jaar met 28 94 percent in waarde. Een blok van zes postzegels uit Saksen, daterend van 1850, dat in 1968 hun zolder miljoenen waard zijn Er zijn slechts weinig ze gels, na 1900 uitgegeven, die werkelijk waarde hebben. Tot de uitzonderingen behoort de zegel van 5 dollar die in 1967 werd uitgegeven door het Ca ribische eiland Anguilla dat zich toen afscheidde van de ei landen St.-Kitts en Nevis. Deze zegel, waarop „onafhan kelijk Anguilla" staat, is mo menteel 800 pond (ongeveer 4.800 gulden) waard. aan de internationale devie- zenhandel onderworpen is. De meeste transacties ge beuren onderhands, maar er worden ook regelmatig veilin gen gehouden waardoor men aanwijzingen krijgt over de actuele waarde van bepaalde postzegels. De filatelie blijft nochtans over het algemeen het domein van de meer bescheiden ver zamelaar die gemakkelijk te de Stille Oceaan en ook uit de emiraten aan de Perzische Golf die voortdurend nieuwe postzegels uitgeven en er een uitvoerprodukt van hebben gemaakt. Postorderfirma's verkopen die zegels met aan zienlijke winst. De filatelie vergt inmiddels zowel van de gewone verzame laar als van de investeerder heel wat deskundigheid. Waar zal hij bijvoorbeeld uiterst zeldzame stukken vinden, zoals een gaaf exemplaar van de Britse zegel van 1 penny uit 1840 (zwart), met brede witte randen, die gedrukt is van de t gegraveerde plaat nr. 11 en bovendien op een zondag in mei is afgestempeld met het J gearceerde Maltezerkruis van t het postkantoor te Watton- under-Edge De waarde van de zegel kaï. immers stijgen door een zeldzame afstempe ling of door het feit dat hij op een interessante brief is ge plakt. 1856 first surface printed !ssu« J WO km «mqraved issue J 1.1847 first embossed issue 1 Deze serie van drie zegels werd met toeslag uitgegeven ter gelegenheid van een grote filatelistische tentoonstelling die in 1970 in Londen werd gehouden. een waarde had van 28 000 pond (ongeveer 168 000 gul den), werd in 1972-1973 op 35.000 pond (ongeveer 210 000 gulden) geschat In 1974 had het blok een waarde van 50.000 pond (ongeveer 300.000 gulden). Dit zijn „klassieke" zegels en daar moet op gewezen wor den om het enthousiasme te temperen van hen die menen dat oude vergeelde brieven op Volgens dehandelaars is het grote voordeel van de zeld zame postzegels hun „verhan delbaarheid". Zij vormen een soort internationale munt, die kan worden verkocht als de ei genaar dit wenst. Bovendien zijn ze niet gebonden aan be perkende maatregelen waar- herkennen is aan zijn uitrus ting: pincet en loep. Een jongen die begint te ver zamelen, koopt bij een hande laar voor een paar gulden een partij massagoed. Maar ook deze bescheiden vorm van ver zamelen is een uitgebreide handel geworden. Er worden massa's postzegels ingevoerd uit kleine staatjes als Liech tenstein en Andorra, kleine ei landen in de Caribische Zee en De filatelie heeft ook haar risico's zowel voor de verzame laar als voor de investeerder Gezien de enorme waarde van sommige verzamelingen en zelfs van bepaalde, afzonder lijke zegels zijn postzegels een begeerde buit voor dieven. Op grote tentoonstellingen, waar het tentoongestelde materiaal miljoenen guldens vertegen woordigt, worden dan ook uit zonderlijke veiligheidsmaat regelen getroffen. De bezoe kers worden via een televisie installatie met gesloten circuit in het oog gehouden en een alarmsysteem staat recht streeks in verbinding met het dichtstbijzijnde politiebu reau. De Volkswagen Polo (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - Milieu en schaarste aan grondstoffen vra gen om een aantal maatregelen. De vervuiler bijvoorbeeld moet betalen voor zijn vervuiling; produkten dienen van een hoogwaardige kwaliteit te zijn om langer mee te gaan dan nu het geval is; kerncentrales zou den - indien onvermijdelijk - het best op kunstmatige eilan den in zee geplaatst kunnen worden, evenals sterk vervui lende of schadelijke industri eën; en het probleem van over- bevolking vraagt er onder an- geT> *n ook voor de gaslevering - het gebruik van kolen dient t.e het Rijnwater dan zou Neder land zich moeten bezinnen op het nemen van tegenmaatrege len. ELEKTRICITEIT Een ander advies betreft het opwekken van elektriciteit. De stichting is van mening, dat - gezien de verdeeldheid over de veiligheid van kerncentrales - de Nederlandse regering zich voorlopig moet bezighouden met het ontwikkelen van kolen gestookte centrales (zoals vroe- dere om immigratie af te rem men en vreemdelingen met zachte hand geleidelijk naar huis te sturen. Ziedaar een kleine greep uit de aanbevelingen, die staan op gesomd in het rapport „Milieu, groei en schaarste", een uitgave van de Teldersstichting - het wetenschappelijk bureau van de schiktheid - altijd "no, VVD. De stichting is na bestu- worden gemaakt van stimuleren, zodat bij het opra ken van het aardgas teruggeval len kan worden op een verlaten maar beproefde methode. (De samenstellers van het Rapport van Rome menen dat de wereld voorraad kolen nog voor ±500 jaar voldoende is). In een later stadium kan - bij gebleken ge- gebruik ring van allerlei wetenschappe lijke bevindingen (de jobstijdin gen van de Club van Rome bij voorbeeld) gekomen tot een li berale zienswijze op de proble men en vanuit deze zienswijze ontstond een beleidslijn inclu sief aanbevelingen, die in het genoemde rapport zijn neerge legd. gie. In het uiterste geval zou toch tot bouw van kernenergiecen trales kunnen worden besloten, maar dan niet in bevolkingscen tra Hetgeen voor ons Kleine land betekent: het bouwen van kunstmatige eilanden in zee waarop die dingen kunnen staan en het liefst aangevuld met voor de gezondheid schadelijke in dustrieën. Met „de vervuiler betaalt" theorie denken de samenstellers van het rapport meer vliegen in een klap te slaan. Ten eerste: fa brikanten dragen zo bij aan een overheidspot ter bestrijding van vervuiling Doordat bijgevolg de fabrikant de extra last in zijn prijs zal doorberekenen bedenkt de consument zich eerst wel of hij het in prijs verhoogde pro- dukt nodig heeft en of de con currerende firma hetzelfde niet goedkoper levert. Aldus is de kans op een zuiniger inkoopbe- leid door de consument voor de hand liggend, waardoor de De volkswagen Polo maakt deze week op de Autosalon te Genève zijn opwachting. De bo reling, die gezien kan worden als de uiteindelijke opvolger van de kever (al verzekert de fabriek dat deze nog lang in produktie zal blijven), is de kleinste en lichtste VW die ooit gemaakt is. Hij lijkt als twee druppels wa ter op de Audi 50 die vorig jaar werd geïntroduceerd, afgezien van het embleem en ook afge zien het interieur dat bij de Polo aanzienlijk eenvoudiger is dan bij de Audi. Verder kreeg de Polo een zwakkere motor dan de Audi met een inhoud van 895cc tegen 1093 cc die 40 dinpk ver mogen heeft tegen 50 van de Audi en als gevolg daarvan ligt zijn topsnelheid met 132 kilome ter per uur tien kilometer lager dan die van de Audi en ook is zijn acceleratievermogen zwak ker. In technisch opzicht zijn be ide wagens verder vrijwel gelijk aan elkaar met dit verschil dat de Polo trommelremmen ron dom heeft en de Audi schijf-, remmen voor en er zijn geringe verschillen ten aanzien van banden- en velgenmaten. Wat interieur betreft is de Polo echter aanzienlijk soberder dan de Audi al valt er met een pakket extra's natuurlijk wel wat te versieren. Daarbij kun je echter de vraag stellen of je voor die totaalprijs die je dan betaalt je niet beter een Audi kunt aan schaffen, een vraag waarop nu nog geen antwoord gegeven kan worden omdat Volkswagen de prijs van de Polo nog met be kend heeft gemaakt. Evenals de Audi 50 neemt ook de Polo genoegen met gewone benzine waarmede hij volgens de fabrieksopgave zuinig om springt: bij normaal gebruik 1 liter op 13,7 km. en bij een con stante snelheid van 80 km per uur 1 liter op 19,2 km. Erg fraaie cijfers maar de praktijk zal uit wijzen of ze al dan niet gekleurd zijn. Alle belangrijke onderdelen kunnen gemakkelijk vervangen worden, de voorspatborden zijn •rnt cinf „n„„„ i;k„ rwlj1"=" rai aan de carrosserie geschroefd en rale idee van een bevolkingsno- du.ide,iike.en doelgerichte aan- wielophanging, wiellagers, Pak van de problemen, die de scharnieren, sloten en stuurin- L 1 Nederland nadere ^ereld van vHandaag bezighou beschouwing. Als eerste punt den B wordt genoemd emancipatie van de vrouw, en verder: ver in de wielkasten en heeft - zoals alle VW's - een centraal stop contact voor aansluiting op de computer diagnose. Olie verver sen is slechts tweemaal per jaar nodig of elke 7500 kilometer en de diagnose met onderhouds beurt eenmaal per jaar of elke 15.000 kilometer. Vermoedelijk gaat de Polo standaard 8500 gulden kosten. De Polo heeft een achterdeur die bij normaal gebruik toegang geeft tot een laadruimte van 284 liter; klapt men de achterbank neer dan wordt de bagageruimte 637 liter en tot aan het aak zelfs van 900 liter. sterkst vervuilende industrieën zichzelf uit de markt prijzen en anderzijds het gebruik van grondstoffen op een lager pitje komt te staan. Duidelijk wordt echter ge steld: „Continuïteit in het beleid is van groot belang, zowel in verband met de werkgelegen heid als om het ondernemen nog aantrekkelijk te doen zijn. Ab rupte beleidsombuigingen, die de continuïteit ernstig kunnen beïnvloeden, dienen dan ook vermeden te worden". Het stel len van milieukwaliteitsnormen zal dientengevolge - en zo stel len de samenstellers het ook - over een periode van bijvoorbe eld tien jaar moeten worden verdeeld. BEVOLKING antwoorde gezinsplanning, on derzoek naar nieuwe anti conceptiemiddelen, nalaten van alles wat op het kindertal een stimulerende invloed kan heb ben, bevordering van emigratie en beperking van immigratie en als laatste punt het geleidelijk terugdringen van het aantal gas tarbeiders. Onder het temperen van het kindertal wordt ver staan een geleidelijke afschaf fing van de kinderbijslag (een overblijfsel uit de oorlogsperio de, maar dit terzijde) en kinder aftrek voor derde en volgende kinderen en een verkleining.van fiscale verschillen tussen ge huwden en ongehuwden. Grote gezinnen komen daarmee niet direct in de kou te staan, want zij zullen volgens het plan zono dig een beroep op de bijstands wet kunnen doen. Al met al een J. v.d. VEN ring sober is uitgerust en dat men zelfs bij aanschaffing van de Polo L nog zaken als de ach terruitverwarming moet ontbe ren. Maar het is misschien zo dat de Polo straks in de uitvoering voor Nedeland wat royaler met dergelijke zaken wordt bedeeld, want Pon zegt dat de kans be staat dat er wat de uitrusting be treft voor ons land een geringe afwijking van de basismodellen mogelijk is. Overigens komt de Polo eerst eind juni in ons land beschik baar. Het is deze zomer oppassen geblazen voor automobilisten die naar Spanje rijden of er een auto huren. De boete, die in Spanje voor verkeersovertre dingen wordt gegeven, is name lijk vijf maal zo hoog geworden. De KNAC meldt dat het over schrijden van een doorgetrok ken streep beboet kan worden met 5500 pesetas of zo'n 235,-, wie geen voorrang verleent komt er met een boete van 3000 pesetas af en een hoge toon aans laan tegen oom agent kost nog eens 600 peseteas extra. De Polo wordt geleverd als standaard an als Polo L en in de laatste uitvoering treft men de volgende zaken aan: ver chroomde in plaats van zilverge- lakte bumpers, sierlijsten' rond de ruiten op de taillelijn en op de drempels, van buiten afsluit bare deuren, achterdeur met gasdemperveersysteem in plaats van een zelfgrendelende stang, hoedeplank boven de bagage ruimte, achterbank wegklap- baar in plaats van uitneembaar, benzinemeter in plaats van con- prijs omlaag richting zijn onderhoudsvrij. De Polo heeft een duurzame be schermende laag op de bodem en trolelampje, ruitenwissers met twee snelheden en automatische terugkeer in de ruststand, wis- automaat en stoffen vloerbe dekking Zelfs in L-uitvoering heeft de Polo geen achterruit verwarming; deze maakt deel uit van het zogenaamde M-pakket dat ook omvat een opbergvak onder het dashboard, een anti-verblindingsspiegel twee achteruitrijlampen en af sluitbare dop voor de bezine- tank. Dat alles maakt wel duidelijk dat de Polo in standaard uitvoe- Als gevolg van de koersdaling van de Amerikaanse dollar heeft Chrysler Nederland alle Ameri kaanse Chrysler personenwa gens met 8 tot 10 procent in prijs verlaagd. De compacts van Ply mouth, Valiant en Dodge Dart zijn 8% goedkoper geworden, de Cordoba en de New Vorker on geveer 10%. De goedkoopste auto uit het Chryslerprogramma is de Plymouth Valiant Custom die nu 21.650 kost, de duurste is de Chrysler New Vorker die f 37.795 kost. 1 Voorop gesteld wordt het streven naar internationale sa menwerking op het gebied van de bevolkingsgroei, het kern probleem van vervuiling en schaarste. In dit verband luidt de aanbeveling intensieve deel name aan organisaties van de Verenigde Naties (bevolkings-, voedsel- en gezondheidspoli tiek) en waar mogelijk directe hulp ter leniging van noden In eigen land valt samenstellers van het rapport ook heel wat te regelen. Op be leidsniveau vallen enkele in het oog springende aanbevelingen op, namelijk het toekennen van meer macht aan de verantwoor delijke minister (aan het hoofd te stellen van het zogenoemde departement van gezondheids zorg en milieubewaking) en het zonodig omzeilen van het par lement Als motivering hierbij wordt aangehaald, dat parle mentariërs niet altijd de wijs heid kunnen hebben om met name op wetenschappelijke ge bieden een oordeel te vellen. Er zijn nog wel meer uitschie tende ideeën De Teldersstich ting doet beleidsvoerders de suggestie om niet schroomvallig te zijn bij onderhandelingen over kwaliteitsverbetering van de Rijn (Bekend is de houding van de Fransen ten aanzien van het lozen van kalizouten) Mocht een van de onderhandelings partners (Frankrijk) niet willen meewerken aan verbetering van Wat gebeurt er met de kerk in Zaïre? De vraag is belangrijk. In de toekomst van het christen dom speelt het Afrikaansechris- tendom volgens deskundigen een steeds grotere rol, en de ka tholieke kerk van Zaire neemt onder de Afrikaanse kerken een zeer vooraanstaande plaats in. Zaïre heeft meer dan acht mil joen katholieken, ongeveer tweevijfde van de bevolking, en is daarmee het meest katholieke land van Afrika De rooms- katholieke kerk is in Zaïre goed aldus de georganiseerd Zij is in staat be- ■annort - langrijke taken te vervullen op gebied van onderwijs, zieken zorgen landbouwontwikkeling Er zijn in deze uitgestrekte re publiek in Centraal-Afrika vijf tig bisdommen Eenenveertig bisschoppen zijn Afrikanen Van de drieduizend priesters is één vijfde Afrikaan, en van de meer van vijfduizend broeders en zusters ongeveer tweederde De culturele en godsdienstige uitstraling van de rooms- katholieke en protestantse christen Zaire is gemeenschappen bijzondei groot Al jaren lang valt er een groei ende spanning te constateren tussen net Moboetoe-regime en de rooms-katholieke kerk van Zaïre. Het pas verschenen maartnummer van de „Herder-Korrespnndenz" geeft een duidelijk o> zicht van de situatie met bn nde achter grondinformatie. Wat zijn de feiten? Op 24 november 1965 neemt Moboetoe in Zaïre het heft in handen. Hij weet een einde te maken aan de onrust, de moor den, de stamoorlogen en af scheidingsbewegingen die de jonge staat Kongo-Kinsjasa sinds haar onafhankelijkheid in 1960 teisteren Wat Moboetoe vóór alles wil, is eenheid. Hij richt de partij van de Revolutio naire Volksbeweging op, de z.g. M.P R., die al gauw tot eenheid spartij verheven wordt. Op 20 mei 1967 wordt het Mani fest van N'Sele geproclameerd. Dit ma nifest bevat het politieke en so ciale program van de Revolutio naire Volksbeweging. In 1968 wordt de jeugdorganisatie van de Revolutionaire Volksbewe ging gesticht, de z.g J M.P R,, die ook over een politiekebri- gade beschikt Het bestuursap paraat van de republiek komt in handen van de partij Ook de vakbonden, de justitie en het le ger worden tot organen van de eenheidspartij verklaard Uiteraard is er kritiek op deze gang van zaken, met name van de kant van de katholieke kerk. In 196» worden zes studenten van de katholieke universiteit Lovanium doodgeschoten, om dat ze protesteren tegen het ge dwongen lidmaatschap van de eenheidspartij. In de zomer van 1971 vindt een herdenking plaats. De stu denten protesteren en brengen politieke en sociale eisen naar voren. De universiteit wordt voorlopig gesloten en de rege ring besluit alle studenten voor twee jaar in het leger onder te brengen. Weliswaar worden de studenten weer spoedig terug gestuurd naar de universiteit, maar de regeringgaat onmiddel lijk na de onlusten over tot een fusie van de drie bestaande uni versiteiten, de vrije, de katho lieke en de staatsuni versi tei t, tot menten, die herinneren aan de koloniale tijd, worden vernield en verwijderd. In januari 1972 verschijnt er in het weekblad „Afrique chré- tienne"een kritisch artikel over echte en onechte Afrikaanse originaliteit. „Het gaat er niet om, allerlei kreten te slaken over onze originaliteit en de waarden één grote nationale universiteit. Dan begint op 27 oktober 1971 de eerste etappe van de z g ,,Au- thentieiteitsbeweging" Moboe toe wil in tien jaar tljds van Zaïre weer een Afrikaans land maken. Alle vreemde tradities en namen moeten worden afge schaft De staat en de rivier „Kongo" krijgen een nieuwe naam „Zaïre Kinderen, gebo ren uit huwelijken tussen Zaïre- zen en buitenlanders moeten de naam van de Zaïrese huwelijk spartner dragen Alle christe lijke voornamen moeten in Afri kaanse namen veranderd wor den. Standbeelden en monu- van de Afrikaanse cultuur We moeten voor het oog van de we reld de authenticiteit en de waarden daarvan in feiten om zetten". De regering vermoedl (ten onrechte) dat kardinaal Jo seph Maloela. de aartsbisschop van Kin-' a. de schrijver van het art1 is. Op 12 februari 1972 u Maloela het land uitgesti maarenkele maan den latei wordt de kardinaal die zelf een overtuigd voorstan der van „echte afrikanisering' is, weer toegelaten Intussen is een nieuw conflict gerezen Het politbureau van de eenheidspar tij verordent dat vanaf 1 april 1972 alle seminaries gesloten moeten worden, die de oprich ting van afdelingen van de jeug dorganisatie van de partij afwij zen De voorzitter van de Zaï rese bisschoppenconferentie, mgr Lesombo, laat nu de groot seminaries sluiten. Voor het eerst treden nu ook de tegenstel lingen en spanningen binnen het Zaïrese episcopaat naar buiten. Vooral de aartsbisschop van Kananga. mgr Martin Bakole, uit heftige kritiek op de autori taire en formele manier van werken binnen hef secretariaat van de Zairese bisschoppencon ferentie, waar de Belgische pa ter Mosmans de leiding heeft. Mgr Bakole besluit in overleg met de staf van zijn seminarie, het seminarie niet te sluiten en het toelaten van de eenheidspar tij als het geringere kwaad te be schouwen Overigens komen ook de andere bisschoppen spoedig tot een overeenkomst met de regering De aanwezig heid van de partij binnen de se minaries wordt toegestaan, maar de activiteiten van de par tij worden aan bepaalde regels onderworpen. Steeds meer blijkt dat het Moboetoe om een systematische beknotting van de kerk begon nen is In novembei 1972 heft de president alle christelijke jeugdverenigingen op Begin 1973 legt hij de vrijheid van de bisschoppen om te vergaderen aan banden Op 24 april 1973 verbiedt het „Département des Affaires Poütiques" alle kerke lijke samenkomsten behalve het kerkbezoek en de biecht. Toch krijgt kardinaal Maloela gedaan dat de bisschoppen in Lubum- bashi samenkomen om de bis schoppensynode in Rome voor te bereiden, juist de kerk van Zaï re, zo houdt kardinaal Maloela de president voor, moet in Rome haar stem laten horen, want het is de stem van een authentiek Afrikaans christendom. In april en mei 1974 mogen de Zairese bisschoppen inderdaad hun afgevaardigden kiezen, maar reeds een maand later vol gen nieuwe maatregelen Kerstmis wordt afgeschaft als openbare feestdag In december moeten kruisbeelden en afbeel dingen van heiligen uit scholen en ziekenhuizen verdwijnen. In dezelfde maand koml de meest ingrijpende maatregel In alle scholen wordt het godsdien stonderwijs afgeschaft en de seminaries worden staatsinstel lingen Tegelijk laat Moboetoe zich zelf lol de nieuwe Messias uil roepen, hel moboetisnie wordt tot nieuwe godsdienst verheven en de partij wordt tol nieuwe kerk van Zaïre verklaard. Deze ontwikkelingen worden verschillend beoordeeld „Eigenlijk voelt de kerk zich niet zo ongelukkig met de al leenheerser Moboetoe en zijn streven naar authenticiteit. Men is ervan overtuigd) dat hij het eerlijk meent met zijn land en bij besturen in Afrika hoort een ze kere mate van persoonsverheer lijking. Moboetoe schept de eenheid die onontbeerlijk is." Aldus een missionaris die geci teerd wordt in het februari nummer van het tijdschrift „Bijeen". Het blad is van me ning dat er in Zaïre aan de hele situatie feitelijk niets veranderd is „De katholieke kerk heeft nog steeds die machtspositie in Zaïre, omdat de meeste Zaïresen meer vertrouwen hebben in hun bisschoppen dan in de regering in het verre Kinsjasa". Ook zou Moboetoe nooit onder stoelen of banken hebben gestoken dat hij een goed katholiek" is. De „Herder-Korrespondenz" is er echter niet zo gerust op. Zij acht de situatie van de katholieke kerk in Zaïre zonder meer zorg wekkend, en kan daarvoor ver wijzen naar de meest recente bisschoppelijke brieven in Zaïre over het geloof in Jezus Christus en over de situatie van de kerk. Er is in ieder geval éen licht punt in het conflict tussen kerk en staat in Zaïre Alle leidende posities in de kerk zijn door Zaï resen overgenomen Hier ligt de toekomst van de kerk van Zaïre. Zij kan zo namelijk duidelijk maken dat het bij het conflict gaat om verschillende Afri kaanse interpretaties van wat Afrikaanse originaliteit uitein delijk inhoudt. J. HULSHOF. I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 24