Neo-fascisme woekert voort ERAPEUTE JFFEURS FA. TALCO iRLACH PVBA stselaars ton- imerlieden ikadoors egers iper- auffeurs agline- ichinisten illdozer- ichinisten ilsmachinisten •rond agline- lldozermonteur ZATERDAG 15 maart 1975 ,,En de politie? Uniformen Mussolini uc blfcM vraagt voor buitenland: etselaars, tlmmerlle- ;n, stukadoors, voe- srs, straatmakers, indwagenchauffeurs, ondwerkers, wegas- ilteerders, voorlieden ifaltverwerking, llft- onteurs (OTIS). inmelden ook zaterdags zondags van 10.00- 00 uur Doch zonder goe- vakkennis onnodig te sol teren. Tel. 080-773360. agt voor België og loon, goede sociale jrzieningen. nmelden dagelijks van 00 tot 17.00 uur ook za- dags en zondags. 1. 080-774395. t met kandidaten voor liploma bezigheidsthe- tool voor bezigheids- eda. deling met vrouwelijke ook stagières in het izigheidstherapie hun ;n met de heer Drs. J. irapieën (toestel 143). int U richten aan de het Psychiatrisch rstraatsebaan 503 te m) tel. (01640)-36900 \NSPORTEN s binnen- en buiten wij op korte termijn /an minimaal 2 jaar kombinatie. rden worden ge- TEN AAN: 2 AJ in 1952 zag het parlementslid Scelha in Italië zijn anti-fascisten wet aangenomen. De oprichting van ,,de" fascistische partij werd bij de wet verboden. Af hieraf blijkt dat mis schien beter van 'n verbod had gesproken kunnen worden tegen de oprichting van „een" fascistische partij. 1 De wet blijkt nu te weinig ruimte te geven. Ze is correct volgens de grondwet. Ze is ge schikt om duidelijk agressie plegende huiten- parlementaire personen en groepen ian te pakken. Maar de officieel in het parlement vertegenwoordigde neo-fascistische partij ontspringt aan die wet. Voornamelijk, omdat het uitrangeren van een gekozen politieke vertegenwoordiging weer strijdig is mei de in de grondwet vastge legde democratische vrijheid. Zolang nog zo veel miljoenen Italianen op 'n partij stemmen zal het een riskante zaak zijn om daar dwars tegen in die groepering te verbieden. Terwijl buiten het parlement de justitie ge bruik kan maken van de wel-Scelba, spelen binnen hel parlement historische, politieke en emotionele factoren een rol. Dat alles geeft de MSI, de neo-fascistische partij, vooralsnog een vrij rustig bestaan, ook al worden soms individuele partijgenoten op het matje geroepen. Italië in Linkse jongeren houden een demonstratie in Rome. door extremistisch geweld werd geboren toen het Mussolini-fascisme stierf. In de politieke vrijheidsroes vlak na de oorlog vonden katholieken en communisten elkaar in de eerste regeringsvormen. Dat huwelijk heeft niet lang ge duurd De Gaspen bouwde met grote energie, wijsheid en voor zichtigheid aan een hecht christen-democratisch blok waarin na korte tijd geen plaats meer was voor de communisten Maar ondanks alle politieke en ideologische tegenstellingen hebben het centrum en links el kaar nooit naar het leven ge staan De beroemde Don Camillo- films blijken steeds meer ju weeltjes van actuele geschiedte- kening Dit maatschappijbeeld bestaat nog Terwijl steeds meei katholieken het minder nauw nemen met de Vatikaanse voor- (Van onze correspondent) ROME - „Communisten verbranden we levend. De rooien zullen in Reggio sterven". Aldus het Zuidilali- aanse parlementslid Ciccio Franco, „varkentje' Franco bijgenaamd, vanwege zijn kleine en gezette postuur. Hij vertegenwoordigt de meest rechtsstemmende Italianen, de mensen die alle hoop gevestigd hebben op de MSI - DN, de „Movimenlo Soziale Italiano Destra Nazionale". De partij die volgens hem uit de politieke chaos van dit moment en de beangstigende sfeer van toenemend geweld, het vaderland een nieu we, sterke en op orde en gezag gebouwde democratie moet geven. In totaal 82 ultra-rechtse par lementsleden proberen dat via de parlementaire weg te berei ken 56 in de Kamer (op een to taal van 630 leden), en 26 in de Senaat (op een totaal van 315 gekozen senatoren) Legaal dus, ondanks het bestaan van een wet, waarbij de oprichting en het functioneren van de neo- fascistische partij werd verbo den Al in 1952! Ontelbare min of meer gevaar lijke heethoofden en samen zweerders proberen de nieuwe rechtse staat buiten het parle ment om te bereiken Met grof geweld tegen on schuldige landgenoten Met aanslagen op kantoren, treinen, banken, gevangenissen en ka zernes Want uit de komplete verwarring zal nieuw-rechts de macht moeten grijpen, en rechts is best bereid om die verwarring en paniek zelf te veroorzaken De Italiaanse toestand is te meer precair, omdat ook extreem-links de burgeroorlog lijkt na te streven met buiten parlementaire acties, in scherpe tegenstelling tot de parlemen taire en rustige wijze van wer ken van de grote, officiële com munistische partij. .,Is de Italiaanse politie dan zo slecht of zo zwak dat ze niet tegen dat geweld kan v optre den'" Dat is een van de meest gestelde vragen door buitenlan- ers, die over alle goede feno menen van Italië heen, voor alles de zwarten, en minder de rodt terreur (willen) zien en die - ten onrechte - menen dat vandaag nog in Italië een rechtse staats greep zal worden uitgevoerd Een Romeinse politiecommis saris gaf enkele weken terug on gewild het antwoord op deze al gemene vraag Toen groepen jonge neo-fascisten dagenlang een wijk in Rome terroriseerden en de bewoners de politie om De Italiaan moet vandaag de dag leren leven met verwarring op twee fronten: de fascisten in het parlement, de fascisten op straat. Dat nog zoveel Italianen hun stem aan ae fascisten geven komt voornamelijk omdat ze als alternatief een communistisch schrikbewind zien. Het komt in mindere mate, omdat de MSI in al haar starre rechtlijnigheid bijvoorbeeld niets wil weten van echtscheiding, abortus, anti klerikale zaken. Het rechtse kiezersfront voelt zich niettemin onbehaaglijk door het grove geweld op straat. Mochten de ouder geworden Mussolini-bewonderaars al ach ter de schermen aan de touwtjes trekken, in het openbaar ver schijnt vrijwel uitsluitend* de jeugd. Jongelui, grotendeels afkom stig uit brave burgermans middenklassen. leggen bommen en gooien handgranaten Ze binden op een kinderlijke Wild-West-manier zakdoeken over neus en mond en slaan er in regelrechte knokploegen op los. Ze attaqueren politie en carabi nieri, brengen de fascistische groet, demonstreren in beangs tigende massa's, terroriseren middelbare scholen en hele woonwijken. De universiteiten daarente gen zijn veel vaker het „werk terrein voor de linkse sympathi santen, zoals extreem-links (Rode Brigade) ook de zoge naamde politieke ontvoeringen loepast De ontvoering van de magistraat Sossi en hoge perso neelsfunctionarissen bijvoorbe eld van Fiat zijn daarvan de meest sprekende voorbeelden. Ultra-rechts wil van een „ideologische" strijd niets we ten. of is misschien bang daarin te zwak te zijn Het alternatief is i n elk geval geweld De complete lijst is te lang voor een krante pagina In Rome alleen al zijn sinds 1969 meer dan 1500 ter reurdaden uitgevoerd De bloe digste aanslagen op banken, treinen en op straat hebben tien tallen mensen het leven gekort. FRANS WIJ.NANDS schriften, zullen de communis ten er wel voor waken om paus en kerk aan te vallen, want dat kost stemmen! Er blijft op die manier een grote mate van verdraagzaam heid, ook al willen de christen democraten van geen commu nisten in de regering weten. Ondanks alle economische vooruitgang en die politieke lankmoedigheid ontstond een vacuüm waarin de neo-fascisten konden opgroeien Aanvankelijk in het zuiden waar de aanhang nog groot is maai waar het de laatste jaren minder bloedig toe gaat. In de MSI-rijen schaarden zich de paar miljoen Italianen opgegroeid in archaïsche toe standen, gewend aan traditiona lisme, kleine burgers vol frus tratie en ontevredenheid Aanvankelijk klandestien be gonnen als bloeddorstige communisten-haters is de partij via verkiezingen in het parle ment kunnen komen Giorgio Almirante. vlijmscherp en boei end spreker, is partij-secretaris en partij-ideoloog Goed vriend van de Chileense machthebber Pinochet en tot aan zijn dood be reid om de Mussolini-republiek opnieuw in te voeren De eertijds onafhankelijke monarchisten - overigens de meest onwezenlijke folkloristi sche en ongevaarlijke groep in de Italiaanse samenleving - werden bij de jongste verkiezin gen grotendeels dooi de neo fascisten opgeslokt De MSI blijft floreren, ondanks het be staan van de wet-Scelba Hooguit worden individuele parlementsleden van hun par lementaire onschendbaarheid ontheven om ze daarna jnstil ice] hulp smeekten, zei de commis saris dat hij beslist geen perso neel tekort had om de rechtse oproerkraaiers uit te schakelen, „maar daar heb ik duidelijke opdrachten en een bijna poli tieke richtlijn voor nodig". En die zijn er te weinig. Ook al zei een diep bedroefde presidenl Leone tijdens de begrafenis van de slachtoffers van een brute aanslag op een plein in Brescia (mei 1974) tegen een huilende vrouw die hem aansprak „dat de staat al het mogelijke doet' „Nee meneer de president, dal doet de staat niet", antwoordde de snikkende vrouw Ze vertolkte daarmee de vage gevoelens en veronderstellingen van vele Italianen Geen won der, want de rechtse extremisten blijven nooit lang achter de tra lies. en telkens weer worden in de legertop hoge officieren gear resteerd en blijken eerzame burgers en topambtenaren be trokken te zijn (geweest) bij rechtse, staatsgevaarlijke acti- Rechtse jongeren op wacht bij portret van een in Milaan vermoorde politieman. viteiten en samenzweringen Men kan dan moeilijk ver wachten dat hel volk rustig gaat slapen, ook al ligt het brood vooi de volgende dag al op de plank, en is de welvaart hoog genoeg geworden om zich als een gemakkelijk-tevreden mens maar verder van niets aan te trekken Italië is een land van en vol uniformen, in de meesl uiteen lopende kleuren, het een nog fraaier dan hel ander Hel heli laar dooi vieren korpsen, on dercfelen en regimenten hun ver jaardagen Soms erg groots Mei de president op een pluche stoel met muziek en demonstraties Er is altijd een triest elemem en dat spinnen de Italianen op melodramatische manier uit Dat is het moment waarop de oresid.-n! Posthoorn de onder scheidingen uitreikt aan de ge vallen leden van het jarige lege ronderdeel Gevallen in de strijd tegen de criminaliteit en tegen de ultra-linkse of meer nog de ultra-rechtse terreur De president is té veel zuider ling om dan zijn ontroering te verbergen Hij kust huilende moeders, nors kijkende vaders en dapper hun tranen verbij tende weduwen Hij nodigt ze vaak uit om naast hem op hel podium té komen, midden tus sen onpersoonlijk kijkende mi nisters en onbewogen opperoffi eieren En dan volgt het défilé, mei -rewacht. de standaard, de mu ziek en de toespraken waarin gezegd wordt dat het voor eens en voor altijd uit moet zijn me! het geweld „Het fascisme' Nooit en nooit weer" Intussen barst het leger en de politiekorpsen van de geruch ten, van de onzekerheid. Een Ita liaans militair is een goed mili tair in de traditionele zin, dat hij vrij klakkeloos de orders op volgt Met gevaar voor eigen le ven moet hij zich in straatrelle tjes verdedigen Meedogenloos hard. en zoals de meeste wes terse militairen heeft ook de Ita liaanse uniformdrager de inge pompte angst voor de commu nisten Hel merkwaardige is alleen dat die politie steeds minder de ultra-linksen, maai steeds vaket de jonge generatie „fascisten' tegenovet zich ziet En al heb ben deze beide groepen het „ge zag en orde' op hun schild staan, de botsingen tussen poli tie en rechtse betogers worden steeds venijniger Het neo-fascisme in Italië aan te pakken wegens rechtse, verboden activiteiten. Voor het overige heeft Almirante vrij spel in het parlement. In het in de maak zijnde nieuwe reglement voor de Italiaanse radio en tv is geen zendtijd voor de MSI inge ruimd en dus dienden de fascis ten duizenden abonnementen ln, die'volgens het parlemen taire spel stuk voor stuk verde digd moesten worden. Met een reglement in dé hand heeft minister-president Moro kunnen voorkomen dat de fa scisten op deze wijze het parle mentaire werk weken aan een stuk zouden boycotten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 17