EXTRA Motor niet alleen schoon maar ook zuinig Aanbod van boten voor woelig water groter ^7 y| Nog veel snufjes voor op 't water Ruim 230 exposanten vullen met imposante schepen en toebehoren de RAI Vergrendel uw buitenboordmotor wanneer u in de haven ligt nr - VOOR DE VISSNOB 18t/m 23 maart Beslag Wereldprimeur 3 Prijsstijging minimum 20.000 motoren Lichter Aggregaten Rompvormen Snelheid Groter schip Bouwpakketten I TOP Wereldprimeur 5: De op de werf in Italië gebouwde ..Amergiass 43" van Amergiass B V is een van de grote trekpleisters op de Hiswa Dit polyester motorjacht 12.80x4.60 m) heeft twee 250 pk dieselmotoren. Wereldprimeur 1: De Passaat 610 van Pentune Marine B V. is een polyester motorboot met een lengte van 6.10 m en breedte van 2.60 m; vier slaapplaatsen. his Wereldprimeur 2: Een eigen om werp van Jachtbouw gebr. Zui derveld is deze stalen paviljoen- kotter (10x10x3.30 m) met 92 pk binnenboordmotor. Prijs f82.000,- Wereldprimeur 3: De Polaris Beta, een polyester motorkruiser (7.35x2.80 meter) met een 40 pk binnenboordmotor. Deze volwaardige motorkruiser kost omstreeks f 35.000,- Wereldprimeur 4: De polyester overnaads geconstrueerde Engelse vissersboot de Drummer (7.00x3.00 meter) is van Curinco Yachts. In Nederland wordt dit schip afgetimmerd en gemotoriseerd. Wereldprimeur 6: Met drie verschillende motoren (50. 75 of 115pk) kan de ,.Orca 790" van Freelex worden uitgevoerd. Deze polyester cabin cruiser (7.90x2.95 m) kost tussen de f 52.950,- en f 55.950,- LIEFST ZES WERELDPRIMEURS Na het geweldige succes van de Hiswa Zeil- en Kampeertentoon- stelling in de RAI, is het thans de beurt aan de „zwaardere klasse (zowel wat volume in het water als wat de aanschafkosten betreft) om het nieuwe waterseizoen in te luiden. Van dinsdag 18 tol en met zon dag 23 maart zijn in alle hallen van het RAI-complex (met uitzonde ring van de Amstelhal) weer de mooiste en duurste schepen te bewonderen. De Hiswa is dit jaar nog imposanter geworden omdal ruim 230 exposanten thans zoveel show-ruimte ter beschikking heb ben kregen, dal voor alle schepen een flinke ruimte, en dikwijls in een bijzonder fraai decor, is vrij gemaakt. Tijdens de Hiswa Zeil- en Kam peer bleek de splitsing tussen hel lichte en zwaardere materiaal al een goede greep. De zeilboten kwamen duidelijk beter tot hun recht De Hiswa Motor kan in deze entourage zeker uitgroeien tot een ware kijk-show En zo is de Auto-RAI ook eens begonnen. Onder de tienduizenden Neder landers die de komende dagen de kassa's van de RAI zullen passe ren (de Hiswa is dagelijks open van lO.OOtot I7.00envan I9.00to! 22.00. op zaterdag en zondag van 10.00 lot 17.00 uur. zullen zich niet zoveel echte kopers bevinden. Daarvoor zijn de meeste schepen te duur. Hiswa Motor zal dan ook vaker dan voorheen gecombi neerd worden met een „Dagje Amsterdam". Hel Hella-zoeklicht, dat men van uit de kajuit kan bedienen, is een van de vele nuttige accessoires op de liswa: De watersportliefhebbers, die tij dens de Hiswa-zeiltentoonstelling de kans voorbij hebben laten gaan om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen-op het gebied van accessoires, beslag en bijvoorbeeld nautische appara tuur, kunnen nog op de Hiswa- Motor terecht. Veel exposanten hebben namelijk hun expositie ruimte in stand gehouden. De ontwikkelingen van het afge lopen jaar zijn er vooral op gericht geweest om het de recreant op het water zo gemakkelijk mogelijk te maken. Daarnaast is er ook duide lijk een trend te bespeuren om niet alleen het instrumentarium nog nauwkeuriger te maken, maar op vallend is ook dat ten aanzien van kompassen en andere nautische apparatuur, de bedieningsmoge lijkheden belangrijk zijn verge makkelijkt. Tussen het beslag zijn vele nieuwtjes te vinden, terwijl er ook rond de ankers, stuurwielen, ver lichting. generatoren, gas en bui tenverlichting voor de snuffelaars veel nieuws te ontdekken is. Als nouveauté brengt ..Federal van Voorden B.V." de Capilano hydraulische stuurmachines, waarvan de pomp thans een va riabele opbrengst heeft. Hierdoor is het mogelijk de kracht en de snelheid van de stuurbewegingen nauwkeurig zelf te bepalen. De belangrijkheid van deze ten toonstelling. die internationaal in de afgelopen 20 jaar een schitte rende positie heeft weten op te bouwen, wordt ditmaal weer be wezen door de 6 wereldprimeurs die worden geëxposeerd. De polyester toerboot Passaat 610. de polyester motorkruiser Po laris Beta, de polyester overnaads geconstrueerde Engelse vissers boot de Drammer, de stalen pavil- joenkotter Curtevenne 1000 K. het polyester motorjacht Amer giass 43 en de polyester cabin cruiser Orca 790, hebben om die reden een speciale plaats op deze show gekregen. Maar naast deze wereldpri meurs zijn er ruim 30 schepen te bewonderen die nog nooit in Ne derland te zien waren. Niet alleen motor-, familie-, weekend- en o.a. dagkruisers, maar ook een hecht- houten sportboot van ..Dane Aquasport", een polyester jeugd- boot (ook met zeiltuig leverbaar) van ..Weeghel BV" en bijvoor beeld een 2-persoons Hovercraft van „Poly Nederland BV". Het behoeft natuurlijk geen be toog dat men ook op deze Hiswa weer geconfronteerd wordt met prijsstijgingen. De loonkostenstij- -ging en de ontwikkeling in de ma- teriaalprijzen heeft ook zijn weer slag gevonden op het prijsniveau van de pleziervaartuigen. Fabrikanten van pleziervaar tuigen die typen boten in uiteenlo pende grootten produceren, heb ben veelal het kleinste type schip ui) hun collectie, met veel minder dan het gemiddelde in prijs ver hoogd. De middelgrote boot houdt in prijs gelijke tred met de alge mene prijsstijging. Opvallend is tenslotte dat het aantal zware schepen (zwaarder dan 5 ton) dit jaar ongeveer 20% hoger is. dan bij voorgaande ten toonstellingen.. JACK ARENTSEN Hiswa-molor brengt natuurlijk een volledig overzicht van de kracht bronnen. Niet alleen produceren verschillende motoren in vergelijking met het verleden minder geluid, maar ook de motoren zün schoner" geworden. Het produceren van schonere, geluidarme en veilige motoren met een zeer laag brandstofverbruik, z(jn de gegevens waarmee de ingenieurs de afgelopen tijd te maken hebben gekregen. En de ontwikkelingen op dit gebied zijn in Amsterdam al in ruime schaal te bewonderen. Hiswa-motor geeft een schitterend overzicht kan de ..bolen-markt" in Nederland. Naast schepen, zoals deze ..Trintella 5 (afmetingen 14.63111 00 bij4.06 bij 1.80 meter en een zeiloppervlak van 119.50 vierkante meter en een Perkins 6 cilinder 115 pk dieselmotor) kan men op de komende show ook terecht voor zeer eenvoudige roei-, vis-, en bijboten, alsmede voor een rijk aanbod van motorboten. Het geluid van een goed merk buitenboordmotor is momenteel gemiddeld 69 decibel op 25 meter afstand. In vergelijking met de au tomotor een belangrijk winstpunt, want de krachtbron van de vier wieler produceert nog altijd op zo'n 25 meter afstand een geluid van ongeveer 80 decibel. Ook het brandstof verbruik is welhaast tot een minimum be perkt. Dit heeft men voornamelijk weten te realiseren door de perfec tie van de tweetaktmotor nog ver der op te voeren. De Nederlandse watervloot „consumeert" overi gens niet zoveel brandstof. De gemiddelde watersporter gebruikt zijn buitenboordmotor ongeveer 50 uur per seizoen en meer dan 30% van die tijd vaart hij met kwart-gas of minder. De totale sportvloot gebruikt per seizoen overigens evenveel brandstof als het gehele Nederlandse autopark in een halve dag! De vraag naar buitenboordmo toren blijft de laatste jaren sterk toenemen. Leverden in 1964 de gezamenlijke Nederlandse water sportbedrijven nog maar 9000 nieuwe buitenboordmotoren af. in het afgelopen jaar werden zo'n kleine 20 000 buitenboordmoto ren achtet de boten gemonteerd. In 1974 werden in de iachtsector 4000 nieuwe binnenbooi dmotoren verkocht. Het gemiddelde vermogen van de buitenboordmotoren bedroeg ongeveer 8 pk En daardoor is het logisch dat de producenten ook al om die reden zijn afgestapt van het fabriceren van motoren met hoge vermogens en meer pk's per kg motorgewicht. Verschillende motoren worden weer uitgevoerd met een lens- pomp. ingebouwde generator en een ingebouwde na-verbrander Deze naverbrander bewerkt extra de uitlaatgassen, zodat deze met minder schadelijke stoffen de mo tor verlaten. Ook de belangstelling voor ag gregaten wordt steeds groter Naast de zwaardere apparatuur zijn er thans ook zeer handzame, goed draagbare aggregaten in de handel gekomen Aan boord van de pleziervaartuigen zijn de ag gregaten niet alleen praktisch, maar ook een bijna niet meer weg te denken extra geworden. 'De ag gregaten leveren vermogen van 12 volt 100 watt gelijkstroom (accu) en veelal 600 Watt 220 Volt wis selstroom voor normale electri- sche apparatuur. Een zeer luxueus en smaakvol ingericht schip is de A polio 32 TT. de Luxe van Holland Sailing". Deze Apollo" met voor- en achterka juit, twee toiletruimtes, douche, oven met tweepits kooktoestelijskast servies en o.a. echolood, snelheidsmeter met dag teller, twee Perkins Dieselmotoren van elk 86 pk die voor een kruissnelheid van 14 knopen kunnen zorgen, kost inclusief BTW 133.600,- Nog duidelijker dan voorheen valt bij de motorboten op dat men de schepen steeds meer geschikt maakt voor wat woeliger water. Het import-aanbod uit de Skandi- navische en de Engelse watersport (Engeland is op de Hiswa present met een collectieve inzending van 13 exposanten) heeft de Neder landse jachtbouwer snel op het spoor gezet van de groeiende vraag naar schepen die op ruimere wate ren ook volledig tot hun recht ko men. En de vraag van de waterspor ters wordt direct volledig beant woord Nu in ons land reeds en kele binnenwateren (vooral in hei westen) min of meer een verzadi gingspunt hebben bereikt, is hei ueen wonder dat men het ..ruime Nop" steeds meer wil zoeken De zee komt op deze Hiswa-Motor dan ook steeds dichterbij En dat alles hgeft natuurlijk in vloed op de rompvormen. Het spitsgat-achterschip is ineens weer erg populair geworden. En daarmee is gelijktijdig het oude twistpunt inde wereld gebracht: is een spitsgat werkelijk de garantie voor een grote zeevaardigheid.' Verschillende andere vormen van het achterschip hebben - volgens de insiders - overigens al een ge lijke of zelfs grotere zeewaardig heid geboden. De boot voor de vissnob deze Ebbtide van ..Navigare"In deze visboot zijn niet alleen drie fauteuils te vinden met armleuningen, maar ook visbunnen met watercirculatie, een hengelkast en laden voor visgerei aan boord. Prijs f 9.400. Een buitenboordmotor tot 80 pk fan gemonteerd worden. Natuurlijk blijft snelheid ook voor een toerboot een zeer be langrijke factor Daarnaast komen zaken als gemakkelijk gedrag bij zeegang, gemakkelijk te behande len tuigage, grotere koersvastheid (bij motorboten), de actieradius, de veiligheid en het comfort van de opvarende op deze expositie ruim aan hun trekken. Met uitzondering van de kleinere boten worden thans bijna alle schepen gemaakt van gewa pend polyester of staal Nog altijd geldt dat men voor gelijke prijs een iets groter schip in staal kan ko pen. dan in het weinig onderhoud vragend polyester. Hel aanbod in de sector van bouwpakketten is beslist met toe genomen Wel worden de zelf bouwers steeds meer tfoor de jachtwerven begeleid. ten erg aantrekkelijke speedboot is de ..Spitfire" van Navigare". De prijs bedraagt I .395.- en de boot wordt geleverd met panoramische voorruit, besturing en een kuipafdekzeil De nieuwe dagkrutser van Shetland heet de .Sealark Het is een gemakkelijk manoeuvreerhare kruiser, waarmee men al met 25 pk kan waterskiën. De ..Sealark" heeft 2 vaste slaapplaatsen. Prijs 5.495,-. I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15