ranche -dames erste ag JfWEM. Aardappelen in de voortuin jt.fj6.cL Fusie heeft alleen zin met toepassing van kernenergie Rijden meteen Mercedes-Benz geeftu het gevoelvan zekerheid en totaleperfektie. Wij zorgen er voor datdit zo blijft. veilig zitten in een solide compartiment, dank zij DAF's kooiconstructie gebouwd uit veiligheid stad streek Nieuwe energie-reus Onbeantwoorde vragen Vanzelfsprekend Opklaringen Voordelen Personeel Draagvlak Andere motleven Juridisch Kruininqen Uoorjaaró mantefó e geweest". Mevrouw Esselbrugge be aamt dit nadrukkelijk. Vele merken zijn er in die tijd a door de Esselbruggens ver kocht en er zijn heel wat gebruikte auto's uit Engeland r geïmporteerd. Zo'n jaar o£ 17 geleden werd de spinnerij v van de Nederlandsch-Inöi- e sche Suiker Unie aan de Bui tenweg overgenomen en in dat pand werd het garagebe drijf Cito gevestigd. Langza merhand nam het bussenbe- r stand toe en 25 jaar geleden n begon men het personeels- vervoer voor de N.S.M. te doen. Eerst met één bus, nu e met veertien. Nu wordt er ook personeel vervoerd voor n Dow Chemical, de Hero en e Philips. Is het niet moeilijk e om te stoppen, als je zo innig 1 verknocht bent aan je be- g drijf? „Ik blijf adviseur", vindt de heer Esselbrugge, it „Als je stopt, als je er niet e meer bent, kun je ook geen a adviezen meer geven. De zaak draait nu goed". Vrijdagmiddag van half p zes tot acht uur wordt er e tijdens een receptie in „Zo- e merlust" van de heer P. H. d Esselbrugge afscheid geno- il men. i correspondent) ed in de dames eerste klasse van de i Hulst de eerste nederlaag van het i een aantrekkelijk duel in het zand it Morres-team nu tot op twee pun- .tatie van de Morres-dames in deze worden onderlijnd, want zij bleven dstrijden zonder een enkel verlies- tussen W Hulst 3 en Atek uiteindelijk werd W Hulst nipt maar verdiend winnaar- CVC had weinig medelijden met Hako Daf dat met duide lijke cijfers werd verslag® De uitslagen: Joma-vo 2 - CVC 2—1, GVC - W Hulst 3 2-2, W Hulst 3 - Atek 2—1. VC Cactus - Jomavo 2 03, CVC - Hako Daf 40. Derde klasse: Evenals SC Morres 1 in de eerste klasse doet SC Morres 2 het uitste kend in de derde klasse. Het staat bovenaan met een voor sprong van drie punten op mavo 3 en Linex Voorwaarts 1. De derby tussen SC Morres 2 en SC Morres 3 eindigde» een onbedreigde overwinni™ van het tweede team. Liner Voorwaarts 2 stuurde JomaW 3 met een onverwachte neder laag terug naar huis. Line* Voorwaarts 1 op zijn beur_ had weinig medelijden meI Neckermann dat kansloj* werd verslagen: Tegen Morres 2 werd het voor Nee kermann otmieuw een Sr0 nederlaag. Linex Voorwaarts behaalde opnieuw de v0' wins+ ditmaal ten koste v.alI KPJ 2. SC Morres 3 was me' opgewassen tegen Jomavo De uitslagen: SC Morres 2- SC Morres 3 4—0, Linex Voor waarts 2 - Jomavo 3 3—>- Linex Voorwaarts 1 - Necker mann 40. SC Morres f Neckermann 40. L»c- Voorwaarts 1 - KPJ 2 3-— Jomavo 3 - SC Morres 3 4" 0. ADVIES: TOCH STROOMREUS TPTat De Stem in september 1974 ai voorspelde Is nu be- waarheid geworden: de provinciale elektriciteits maat schappijen van Zeeland, Brabant en Limburg willen gaan fuse ren tot één grote energie-gigant. Doel van deze fusie is nigt zo zeer kostenbesparing al is dat altijd meegenomen maar een bundeling van alle beschikbare kennis, financiën en onder zoeksmogelijkheden vanwege verwachte ontwikkelingen op het gebied van de kernenergie. Duidelijk een kernfusie dus en wel in die mate, dat die hele samensmelting niet zal door gaan als het parlement de verdere overschakeling op kernener gie zou tegenhouden of via een landelijk produktiebedrijf zou willen realiseren. Dit voorbehoud verrast ons niet. In september reeds, in de aankondiging van de fusie, meldde De Stem, dat de toepas sing van kernenergie een zeer belangrijke rol speelde bij het (toen nog geheime) overleg over vergaande vormen van sa menwerking. Een aantal leden van de Brabantse Staten heeft toen naar aanleiding van die publicatie vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. En wat antwoordde G.S, op 16 oktober 1974? „De oriënterende gesprekken rond samen werking tussen genoemde bedrijven zijn niet begonnen op grond van de toepassing van kernenergie". Het komt ons voor dat dit antwoord niet helemaal in overeenstemming is met het voorbehoud van nu: geen kernenergie dan geen fusie. Wisten G.S. toen niet wat er aan de hand was? Zij waren in ieder ge val evenals hun Zeeuwse en Limburgse collega's op dat mo ment met een sterke delegatie in de fusiecommissie vertegen woordigd. Op zichzelf is de fusie van PZEM, PN'EM en PLEM zeer wel verdedigbaar. De oliecrisis heeft onze onaanvaardbare af hankelijkheid van de olie als energiestof pijnlijk duidelijk aan getoond. Ook Nederland zit, ondanks het aardgas, met een levensgroot energieprobleem, dat alleen door een bundeling van krachten adequaat kan worden aangepakt. Desalniettemin roept deze fusie vragen op. Bij energiereuzen van dit formaat deien technocraten de la kens uit. Die willen wel eens met oogkleppen rondlopen als het gaat om zaken, die niet direct in hun straatje liggen. Zo heeft ons het gemak verontrust waarmee directies van provin ciale energiebedrijven de gevaren wegwuiven van het gebruik van kernenergie. Toch zijn het werkelijk niet alleen de milieu- hobby-isten, die zich zorgen maken over het nog steeds niet opgeloste probleem van de radio-actieve afval. En er is nog een probleem bijgekomen. Miljoenen Amerika nen hebben afgelopen weekeinde op hun TV kunnen zien hoe gemakkelijk het is om plutonium te stelen en zelf een atoom bom te maken. In die documentaire trad een 20-jarige student op die „het was simpel" er in geslaagd was in vijf weken zelf een atoombom te maken met plutonium en materiaal, dat hij in een ijzerzaak gekocht had. Hij confronteerde daarmee het publiek met een vraag, die de- politie in vele landen al lang slapeloze nachten bezorgt: hoe kunnen wij voorkomen dat politieke terroristen zich van dit levensgevaarlijke chan tagemiddel gaan bedienen? TVfa het onopgeloste probleem van de veiligheid is er dat van - de controle door de volksvertegenwoordiging. De Provin ciale Staten c.q. de gemeentebesturen hebben in werkelijkheid nu al heel weinig te vertellen over hun „eigen" energiebedrij ven. Als die nu samengaan blijft er helemaal niets over van de democratische controle. De geringe aandacht, die dit zeer be langrijke aspect in het fusie-rapport krijgt doet vermoeden, dat de fusiepartners de controle-kwestie meer zien als een ver velende maar nu eenmaal onvermijdelijk gegeven dan als een vanzelfsprekendheid.. En het is vanzelfsprekend, dat er controle is op het doen en laten van belangrijke bedrijven als het onderhavige. Wel of geen kernenergie, nieuwe kerncentrales in Zeeland, overplaat sing van personeel, prijsstelling, veiligheidsaspecten etc. etc lijn geen zaken, die achter gesloten deuren geregeld mogen worden. Zij, die aan deze fusie hun fiat moeten geven, zouden te kort schieten als zij aan hun ja of nee niet een gedegen onder zoek zouden doen voorafgaan. Vocruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 "ur: Overwegend droog met later opklaringen. Iets hogere temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. ■Voor zaterdag. Aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp: omstreeks 3 gra den, max. temp: omstreeks 7 Kraden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 90 precent. Kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6, thin, temp: omstreeks 3 gra nen, max temp: omstreeks 8 graden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een ge heel droog etmaal: 60 pro cent. Konstanz 281 plus 1, Rheln- fefden 196 plus 3, Plittersdorf 350 plus 15, Maxau 406 plus 22, Plochingen 148 plus 1, Mannheim 214 min 6, Stein- bach 150 plus 3, Mainz 247 min 1, Hingen 124 min 3, Kaub 164 min 2, Trier 293 plus 5, Koblenz 188 min 5, Keulen 154 min 10. Ruhrort 319 plus 1, Lobith 946 plus 1, Pannerdense Kop 918 plus 3, Nijmegen 743 min 1, IJsselkop 857 plus 2, Eefde IJssel 402 min 6, Deventer 280 min 6, Katerveer-Spooldersluis 40 min 6. Borgharen 3971 min 4, Belfeld 1162 plus 4, Grave be neden de sluis 507 plus 4. hoogwater MORGEN, zaterdag 15 maart Bergen op Zoom 5.17 en 17.35 Hansweert 4.25 en 16.52 Terneuzen 3.42 en 16.09 Vlissingen 3.13 en 15.34 Wemeldinge 5.08 en 17.26 (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH/MIDDELBURG De drie zuidelijke pro vinciale elektriciteitsbedrijven PZEM (Zeeland), PNEM (Brabant) en PLEM (Limburg) dienen vanwege komende ontwikkelingen op het gebied van de kernenergie op te gaan in één N.V. Zo luidt het advies van een gezamenlijke studiecommissie, die voorgezeten werd door de Commis saris der Koningin in Limburg, mr. Ch. van Rooy. In dit advies wordt één voorbehoud gemaakt: de fusie heeft geen zin als het parlement de verdere toepassing van kernener gie zou blokkeren of in handen zou geven van een lande lijke energieproduktiemaatschappjj. Op vrijdag 13 september vo rig jaar publiceerde De Stem de plannen die er waren om in het zuiden van ons land een stroomreus op te richten. De directies van de PZEM en de PNEM ontkenden het bericht toen en deelden mee, dat er op korte termijn geen besluit ter zake zou zijn te verwach ten. Wanneer de aandeelhou ders (de provinciebesturen en een klein aantal gemeentebe sturen) het advies van de stu diecommissie overnemen „kan er dit jaar al heel wat gebeu ren", zo werd gister-en van de zijde van de PNEM-directie desgevraagd te kennen gege ven. tuur en materialen; een zo goed mogelijke In formatieverwerking; betere benutting van de verscheidenheid in het belas tingpatroon. De drie zuidelijke elektrici teitsmaatschappijen tellen op dit moment samen bijna 5.000 man personeel. Volgens de fu siecommissie kan voor het overgrote deel van dat perso neel functie en standplaats worden gehandhaafd. Voorstel is de hoofdzetel van de nieu we n.v. in Den Bosch te vesti gen. Maar, zegt de commissie, ten behoeve van de werkgele genheid in de drie provincies dient een aantal centrale dien- eten op andere plaatsen dan de hoofdzetel te worden ge vestigd Uitgangspunt voor de fusie besprekingen blijkt te zijn ge weest de verwachting, dat er nog een aanzienlijk opwek- kimgsvermogen dient te wor den opgesteld om in de tachti ger jaren in de drie zuidelijke provincies aan de vraag naar elektrische energie te kunnen voldoen. Op basis van de Energienota (van september vorig jaar) gaat hiet fusierapport ervan uit, dat een deel van dat ver mogen uit kernenergie zal be staam. In dat geval is Zeeland de enige zuidelijke provincie, die over plaatsen beschikt, die uit een oogpunt van koelwa tervoorziening geschikt zijn voor kernenergiecentrales. De Energienota spreekt over drie kerncentrales, waarvan Bors- sele er een zal zijn, met een opwekkingsvermogen van 1900 MW (megawatt). Bouw en ex ploitatie daarvan vereisen een groter 15 nan deel draagvlak dan een der zelfstandige elek- triciteitsmaatsohapppijen heeft. Vergroting vam dat draagvlak is dan ook een van da argumenten voor de fusie van de drie genoemde maat schappijen tot de „zuidelijke stroomreus", die bovendien precies past in het ministeriële „vijf-eilandenplan" voor de energievoorziening in ons land. In het advies worden nog het zo goed mogelijk op elkaar afstemmen van elektri- dteitsproduktie en dus van het br-andstoffenverbruik; normalisatie van appara- De studiecommissie ver wacht ook, dat het samengaan van le drie bedrijven op den duur niet onbelangrijke finan- dële voordelen zal opleveren. Om daarvan een beeld te krij gen is berekend, wat het voor deel zou zijn geweest als de drie al in 1973 gefuseerd zou den zijn geweest. Dat somme tje (waarin uiteraard een aan tal veronderstellingen voor komt) komt uit op een voor deel van f 15 miljoen op een totale omzet van ruim f 690 miljoen. De fusiecommissie is tot de bevinding gekomen, dat, wat de rechtsvorm betreft, de voorkeur duidelijk uitgaat naar een n.v. (de N.V. Ener gie-Maatschappij Zuid-Neder land oftewel de EZN), op te richten door de drie bestaande elektriciteitsmaatschappijen, over welke de aandelen van de nieuwe n.v. zo redelijk mo gelijk verdeeld moeten wor den. In de Raad van Commis sarissen (minimaal 12 en maximaal 15 personen) dienen de drie colleges van gedepu teerde staten ieder drie com missarissen te benoemen, twee uit het college van G.S. en een uit provinciale staten. Voorts Client bij de samenstelling van de Raad aandacht besteed te worden aain een evenwichtige vertegenwoordiging uit het po-I litieke, maatschappelijke, in- dustriële en wetenschappelijke leven uit de drie provincies. De directie van de EZN zou volgens het rapport kiunnen bestaan uit een directorium, gevormd door de huidige di recteuren van PLEM, PNEM en PZEM. Ten aanzien van de juridis che aspecten besteedt het fu sierapport aandacht aan een effectief toezicht op de be stuurshandelingen en aan re delijke verlangens van open heid, openbaarheid en demo-- oratisohe controle". In een so ciaal statuut, zo zegt het rap port, zal grote aandacht moe ten worden besteed aan dat (relatief klein) deel van het personeel dat van functie of standplaats zal moeten veran deren. FEESTAVOND Op vrijdag 14 maart houdt de Kruiningse buurtvereniging De Kroon haar jaarlijkse feest' avond in Ons Dorpshuis te Kruiningen. welke begint om 20.90 uur. De toneelgroep van 't Zand uit Middelburg brengt de klucht in drie bedrijven. „De Dolle Boel om de voetbal pool!". (ADVERTENTIE) in KYNOCH- TWEED JERSEY KAMGAREN tot maat 56 Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 hoek van Coothplein Breda - tel. 01600-34965 's Maandags de gehele dag gesloten (ADVERTENTIE) Het tuintje van Jan Sam- piemon uit Hoek ziet er wat anders uit dan wat je meest al in nieuwbouwwijken voor de huizen ziet liggen. Geen gazonnetje, geen bloemetjes langs de randen. Er ligt een laagje compost over d grond van .Sampiemon. En als je over een paar maanden nog eens door de Clivialaan loopt, dan staan er aardap pelplanten in de voortuin, terwijl langs de zijkant van hel huis de raapstelen wel opgekomen zullen zijn. Jan Sampiemon gebruikt zijn tuintje namelijk om er onbe spoten groenten in te kwe ken. Het afgelopen Jaar heeft de tuin van Sampiemon en het strookje grond aan de o\ erkant van de straat, dat hij ook mag gebruiken, vol doende onbespoten voedsel opgeleverd voor hemzelf, zijn vrouw en zoontje Mar- tijn. Hij hield er zelfs wat van over, en dat kon hij verkopen aan andere men sen. Maar van de tweehon derd gulden die dat oplever de, kan je natuurlijk niet leven. En dat zou Sampie mon graag doen: van het kweken van onbespoten groenten en kruiden zijn be roep maiken. Daarom heeft biij zich kortgeleden als be drijf bij de Terneuzense Ka mer van Koophandel laten inschrijven, hoewel hij zijn brood nog steeds verdient als bloemenventer. Sampiemon: „Ik heb me bij de Kamer van Koophan del laten inschrijven, omdat ik hoop op die manier mak kelijker geld te kunnen le nen bij de bank. Ik kan na melijk een kwekerij in Kui- taart overnemen. Daar zou ik een prachtig bedrijf van kunnen maken. Maar ik heb hel geld niet om het te ko pen". Al jarenlang is de uit Den Haag afkomstige Sampiemon bezig om een onbespoten kwekerij op te zetten. In zijn jeugd leerde hij tijdens zwerftochten door het West- land de kwekerijen kennen. Op den duur begon hij heel zeker te weten, dat hij zich dat vak eigen wilde maken. Sampiemon: „Wanneer je veel geld wilt verdienen, dan zijn er natuurlijk een hele boel manieren. Maar daar gaat het mij en mijn vrouw niet om. Ik wil in rust, gees telijk evenwicht, in harmonie met mezelf en mijn gezin een beetje verder zien te ko men. Omdat je dan toch iets moet doen om in leven te blijven, lijikt me zo'n kweek- bedrijf een mocrie manier. Het is geweldig leuk werk". Geldgebrek Is er de oor zaak van, dat het allemaal nog niet zo van de grond is gekomen. Al meer dan eens heeft Sampiemon het samen met andere mensen gepro beerd. Hij kan stencils laten zien, waarin nauwkeurig de bedoeling van een alternatie ve kwekerij staan omschre ven. Maar het kapitaal ont breekt hem om al die mooie plannen te realiseren. Sampiemon: „Dat is inder daad heel jammer, ja. Neem nou bijvoorbeeld die krui den. Ik lever grote kweek- bakken, maar ook kleine pot jes met zestien verschillende soorten. Ik heb er een groot bedrijf in Den Haag voor geïnteresseerd. De eigenaar van dat bedrijf zou zo met een 250.000 van die potjes van me willen afnemen. Ik moet alleen eerst een mon ster leveren, en dat zou me tweeduizend gulden kosten. Die heb ik niet. Maar ik ben er van overtuigd, dat ik van die kruiden een miljoenen zaak zou kunnen maken. Ik hel' al gezegd dat dat niet de opzet is, maar het zou kun nen „Restaurant de Molenhoek hiei was eigenlijk mijn eer ste klant. Dat kwam door dat ze daar een bepaald kruid nodig hadden, dat nergens anders te koop was. Maar ik had het .En toen vroegen ze steeds meer, en zo is het hier begonnen" Voorlopig ziet het er niet naai uit dat Sampiemon ln htl groot gaat werken. Maar hij blijft doorzetten in zijn tuin in Hoek, alwaar zijn medeburgers nogal verschil lend op de experimenten van de mini-tuinder hebben gerea geerd. Sampiemon: „Er zijn mensen geweest die hebben geklaagd over stank van de cemposthopen hier aiohter en aan de overkant. Maar dat is onzin. Compost stinkt niet en het is gewoon veel beter om het zelf te maken. Wanneet Je het van de boer gaat ha len, dan zitten er toch altijd weer bestrijdingsmiddelen tussen, en dat wil ik niet. Maar om die mensen tege moet te komen, heb ik wel de laag compost, die op de grond lag, omgewoeld". „Maar ik heb ook heel en thousiaste reacties gehad. Die oude boeren uit het bejaar dentehuis, die hebben hier hele discussies staan voeren, of het nou allemaal wel kon of niet kon. Dan riepen ze me op een gegeven dag naar buiten, omdat er rupsen op mijn kolen zaten. Hoe ik die zonder spuiten dacht weg te krijgen? Dat heb ik toen ge- dana door er vers gemaaid gras op te gooien. Daar kun nen rupsen niet tegen, en ze waren dan ook zo vertrok ken. Dat vonden die boeren natuurlijk prachtig". Hoe meer Sampiemon over zijn tuintje praat, hoe en thousiaster hij wordt. Hij verklaart zich zeer gelukkig te voelen, wanneer hij op zijn stukje grond aan het werk is. Sampiemon: „Voor ik ga werken, ga ik iedere dag een uur de tuin in, ter wijl mijn vrouw het eten aan het klaar maken is. Nee, het Is echt niet zoveel werk. Ik denk inderdaad dat veel meer mensen dit zouden kunnen doen. De grond is hier goed, je hebt er verder echt niet zoveel voor nodig. Ze kunnen bij mij altijd om advies komen. En dan zullen ze zelf wel merken, hoe leuk het is". Sampiemon Is er van over tuigd, dat dit soort dingen goed te doen is, wanneer je het maar met overgave doet. Op den duur krijg je er wel feeling voor, en kan je je instinct een beetje meer in schakelen. Terug dus naar de natuur als het ware. Sampie mon: „Dat geldt ook nog in een ander opzicht. Door die eomposthopen zijn er ook weer allerlei kleinere dier soorten in onze tuin geko men. Kikkers zijn in ons land een tijd lang bijna niet meer te vinden geweest. Wij hebben ze weer in de tuin". Eindredactie Rein van der Helm (ADVERTENTIE) Mercedes-Benz is de standaard waarmee andere auto's vergeleken worden. Dat geldt niet alleen voor de auto, dat geldt ook voor onderhoud en service. De hele levensduur lang. En daarvoor zorgen wij: de Mercedes- Benz dealers. Bij ons werken speciaal geschoolde professionals met liefde en feeling voor Mercedes. Hooggekwalificeerde technici, die uw Mercedes onderhouden alsof het hun eigen auto is. Met behulp van uiterst moderne, van fabriekswege voorgeschreven- appara tuur. Met goede service en uiterste coulance. Daarom geven wij alleen, als Mercedes- Benz dealers, u de zekerheid dat uw perfekte Mercedes ook perfekt blijft. aerceaes- GARAGE 'T WESTEN B.V., Oostburg, Bredestraat 23a, tel. 01170 - 2255 w VAN OEVEREN B.V., Goes, Couwervestraat51, tel. 01100-6100 - Yerseke, 5 Oude Torenstraat 27, tel. 01131 -1348. r

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3