Kist van AZ mist twee keer strafschop SPRINTGEWELD BARST WEER LOS IN ORANGE IJsselmeervogels rekende op 5-11 Dubbele uitgave ronde van Zuid-Holland Indepcndiente klopt Atletico Madrid Limburgers op achterstand RESULTATEN Thureau op dreef Parijs-Nice Had u óók al drie dochters en u kreeg er deze maand een vierde bij? Proficiat Lotto en toto door Hein Groothuis Jan Raas: laarsjes Blessure Visser valt mee IJSSELMEERVOGELSWILSKRACHT (Van onze sportredactie) ALKMAAR - Pure wilskracht heeft IJsselmeervogels gisteren in de sensationeel verlopen bekerwedstrijd tegen AZ'67 op de toppen van zijn kunnen gebracht. Geen Spakenburger had in zijn stoutste dromen een 2-0-voorsprong voor ogen gezien, maar na 30 minuten voetbal stond die wel op het scorebord. AZ'67 - een furoremaker toch - vergiste zich verschrikkelijk in het opportunisme van de IJsselmeervogels. In de 23e minuut leed Cees de Vries balverlies aan Vedder. die al zijn sprintvermogen aansprak, Vonk afschudde en vervolgens doelman Voo.vs passeerde (0-1Vonk kwam zeven minuten later weer snelheid tekort. Hij kon de pass van Henk de Graaf niet onderscheppen en Jan de Graaf dook op volle snelheid in het gat. Vooys kon toen o<l niets meer uitrichten en IJsselmeervogels leidde niet 0-2. AZ'67 had nog niet veel an ders gedaan dan wat strovuur ontsteken via individueleacties, want IJsselmeervogels dook tus sen elke combinatie De nuch tere aanpak ging vruchten af werp?" AZ '67 ging steeds chao tischer op zoek naar ruimte en ontwikkelde nauwelijks snel heid Pas na rust kwam die in het Alkmaarse spel, toen de bal veel directer werd gespeeld In de tweede minuut na de hervatting werd een hoekschop niet ver ge noeg weggewerkt (AZ'67 kreeg overigens 24 hoekschoppen te nemen) en Kist kon uithalen (1-2) AZ'67 beheerste het duel daarna volledig, al raakte IJs selmeervogels steeds beter inge speeld op de snufjes, die de Noordhollandse combinatie in petto bleek te hebben. Een de marrage van Vosmaer kwam echter" te onverwacht en Kok legde de AZ-rechtsbuiten neer. Kist zou de strafschop verzor gen. maar hij schoot over De ge lijkmaker kwam toch toen Suu- rendonk drie minuten later een effectvolle vrije schop van Vos maer inkopte (2-2). De verwachte Ineenstorting van IJsselmeervogels bleef evenwel uit. De ploeg uit Spa kenburg beet door, veronacht zaamde alle pijn. alle kramp en dat maakte AZ'67 alleen maar nerveuzer. De eredivisieclub schoot gehaast en sprong onbe holpen om met goede kansen. Geen goals en IJsselmeervogels begroette de verlenging als een overwinning. Een afgang kon het nooit meer worden, want wie zo lang staande blijft in een duel van dergelijke importantie, heeft wel meer gedaan dan rede lijkerwijs mag worden ver wacht. Ook de verlenging kwam IJsselmeervogels zonder kleer scheuren door IJsselmeervogels verdedigde alleen maar en kwam enkele malen fortuinlijk uit de hoek waar de klappen moesten vallen. IJsselmeervogels ontsnapte echter door zijn bewonderens waardige vasthoudendheid en zijn compromisloze aanpak Het kwam aan op penalties en dan vallen verschillen tussen ama teurvoetbal en profvoetbal weg Dan komt het aan op de sterkste zenuwen en de meeste balcon trole IJsselmeervogels en de et telijke duizenden aanhangers op de tribune vreesden hel ergste toen Spel bos wel scoorde en Bram de Graaf tegen de paal mikte. Wildbret echter faalde, de grandioze doelman De Feyter stopte de inzet van AZ- middenvelder Van de Berg bracht de partijen weer op ge lijke voet. Vosmaers inzet was ongrijpbaar voor De Feyter, maar Vooys kreeg Burgmans trap nog bijna onder controle. De bal was echter te hard inge schoten (2-2) Mol en Zwaan be nutten beiden hun mogelijkheid perfect maar toen - in de sche mering - faalde weer Kees Kist Doelman De Feyter stopte zijn schot. Op de schouders van Ben de Graaf werd de last gelegd, die de absolute triomf voor IJssel meervogels voor heel Spaken burg, zou bevatten De Graaf verrichtte hel wonder AZ'67 was door een amateurclub uit het bekertoernooi gezet Jan Vedder van IJsselmeervogels scoort het eerste doelpunt AZ-doelman Vooys is kans loos (Van onze sportredactie) ALKMAAR - Aangeslagen, maar niel schuldig. Zo voelde Kees Kist zirh gisteren tegen de avond na afloop van de zo sensa tioneel verlopen bekerwedstrijd tussen AZ'67 en IJsselmeervo gels Aangeslagen omdat hij het was, die de vijlde en beslissende strafschop nam en gestopt zag door Jos de Feyter, de doelman van de zaterdagclub. En dat terwijl Kist in de wedstrijd zelf ook al een penalty niet verzil verde. Kist verzuchtte: „Onbegrijpe lijk dat die vent die knal stopte. Ik kan rustig zeggen, dat ik nog nooit een strafschop zo zuiver genomen heb De ba) zat vijf centimeter binnen de paal en op heuphoogte. Idealer kan het bijna niet, maar hij pakte hem Jos de Feijter, overge lukkig uiteraard kon wel ver klaren hoe hij die gloeiende ko gel van Kist kon onderscheppen DeFeyter: „Kist haddie gemiste strafschop van hem naast de linkerhoek geduwd Dus ik heb me voorgenomen op dezelfde hoek te gokken en ik kreeg ge lijk". De Feyter voegde daar aan toe, dat er woensdag voor het treffen met AZ door zijn op strafschoppen was getrain maar dat de Spakenburgers zonder enige illusie naar Alk maar waren vertrokken DeFey ter „We hebben het et niet met zoveel woorden ovei gehad, maar in de ploeg kon je toch merken dat iedereen tevreden zou zijn met een nederlaag kleiner dan 5-0" Jan Vedder van IJsselmeervogels gaf echter aan dat er van tevoren toch wel gedacht werd aaneen mogelijke verrassing Vedder „We wisten dat de centrale verdediging van AZ erg lamgzaam was En dat is ook wel gebleken want tn het begin I iepen we Spe I bos en Von k aan alle kanten voorbij" Iets wat Van Rijnsoever van AZ toe gaf „ln de eerste helft hebben we lopen slapen Voot hetzelfde geld hadden we toen al met 3-0 achter gestaan Dit resultaat is natuurlijk leuk voor die jongens. maar dit had nooit mogen ge beuren aldus Van Rijnsoever Joop Brand, trainer van AZ wilde niet zoveel kwijt Logisch, want AZ miste door de uitscha keling een unieke kans op het eerste grote voetbalsucces in de nog prille historie van de club Brand „Ik heb groot respect voor de prestatie van de spelers van IJsselmeervogels In de tweede helft en in de verlenging zalen ze er stuk voor stuk hele maal doorheen, maar ze bleven doorgaan Soms vielen ze van narigheid om met kramp, maar ze trokken even aan een teen en gingen verder" Brand, die toegaf dat zijn ploeg erg veel fouten had ge maakt. wilde echter niet afdin gen op het succes van de zater dagformatie. Brand: „Als je bij het strafschoppen nemen de eer ste tegen de paal schiet, maar er dan vier achter elkaar feilloos benut dan verdien je te winnen". IJsselmeervogels-trainer Pierre Stevenaart nadat bekend was geworden dal zijn ploeg FC Twente zal ontmoeten in de halve finale om de strijd voor de KNVB-beker: „Jammer voor FC Twente. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De ronde van Zuid-Holland wordt za terdag een uniek evenement in de historie van de Neder landse wielersport. Voor het eerst zal de bekende wieler klassieker bijna gelijktijdig zowel door amateurs als door proffesionals worden gere den. De amateurs vertrekken om half een vanuit Den Haag voor een rit over 153 kilometer. De (Van onze speciale verslag gever) ORANGE - Het spel van se conden, waarvan Franco Bi- tossi dankbaar profiteerde - hij nam door zijn tweede plaats achter Esclassan in de massa-spurt in Orange de leiding in het algemeen klas sement over van Freddy Maertens, die geen bonifica tie pakte - duurde ook giste ren voort in Parijs-Nice. In tegenstelling tot voorgaande dagen werd er echter bijzon der hard gekoerst. En een ander winstpunt was dat Eddy Merckx, de man die door iedereen uiterst nauw lettend in de gaten wordt ge houden, zich voor het eerst liet zien. Driemaal demar reerde de wereldkampioen in de slotfase van de vierde etappe, toen de renners de Mistral in de rug hadden. Hij slaagde er echter niet in te ontsnappen. „ledereen rijdt tegoed. En met zo'n hoge snelheid (op sommige momenten 66 kilometer per uur) is het prartisch uitgesloten dat je weg komt. Er moet al een col op het laatst zijn. wil er wat ge beuren". verklaardde de Belg zijn mislukte vluchtpogingen. De keren dal Merckx probeerde uil het peloton weg te springen, vielen - en dal was natuurlijk geen toevallige omstandigheid - samen met een achtervolging van Poulidor, die op achterstand was gekomen door een lekke tu be. Ondanks de activiteiten van Merckx en het daardoor ver hoogde tempo lukte het Poupou na een formidabele jacht van ongeveer twintig kilometer met behulp van zijn ploeggenoot Talbourdet. die had gewacht, en Ovion (ook pech) weer aanslui- ting met de groep te krijgen. „We hebben ons er echter wel voor uil de naad moeten rijden", aldus Poulidor. De Col de la Republique, waarop de renners voor het eerst en dat is exceptioneel voor Pa rijs - Nice, die meestal met erg slecht weer te kampen heeft - sneeuw ontmoeten, maar wel volkomen schone wegen aan troffen, lag zoals te verwachten was te vroeg in de rit om als scherprechter te fungeren De berg, die direct na de start in St. Etienne beklommen moest wor- den, zorgde wel voor een flinke schifting, maar die werd in en na de afdaling weer teniet gedaan door een slakkegang van de on geveer veertig man sterke kop groep. waarin bijna alle groten zich bevonden Het meeste ge weld op de ruim elf honderd me ter hoge col. het enige opstakel van betekenis in deze etappe, werd ontketend door de Belg Pollentier. de Fransman Tal bourdet en Tino Tabak, die in deze volgorde de top bereikten Vooral van Tabak een opmerke lijke prestatie, omdat hij woensdag met zijn knie sukkel de Tabak „Ik had er vanuaag nog pijn aan, maar daar kon nog wel een beetje bij" De vlucht van het drietal in het begin van de klim werd be antwoord door de kop van het peloton en dat had tot gevolg dat het veld in verschillende stuk ken uiteen scheurde Op grote achterstand raakte een flinke groep met ondermeer Guimard en Karstens, die op het hoogste punt zelfs vier minuten hadden goed te maken Maar dat vormde geen probleem Karstens „Als je met zo'n grote groep bent. kom je altijd weer bij, want de renners in de kopgroep hebben toch geen zin om zich de hele rit tot het uiterste in te spannen". In de finale waarin naast Merckx met name bijzonder sterk gereden werd door Gibi Baronrhelli, die veel kopwerk verrichtte, slaagde Merckx' meesterknecht Joseph Bruvere en Kees Bal als enige erin te ont - snappen. Maar zij konden hun vlucht niet volhouden. Enkele kilometers voor de streep streek het peleton op hen neer, waarna de sprinters, van wie Esclassan ditmaal uitgesproken de snelste was. zich in positie manoeu vreerde. Franco Bitossi de nieuwe leider tn Pants-Nice tiidens de huldi ging Bl'ENOS AIRES (UPI) - In depcndiente heeft in Buenos Ai res de eerste wedstrijd om de wereldbeker voor clubs tegen Atletico Madrid gewonnen met 1-0 De Spaanse ploeg neemt deel in plaats van Ba.vern Miin- chen. de houder van de Europese beker voor landskampioenen. De Duitsers zagen geen brood in de dubbele confrontatie met de Zuidamerikaanse bekerhouder. Het doelpunt in de wedstrijd Independiente - Atletico kwam tn de 33e minuut van de eerste helft op naam van buitenspeler Agustin Balbuena, die raak schoot uit een pass van Bertoni De treffer betekende het einde van een Zuidamerikaans over wicht Doch hoewel Atletico ge durende de rest van de wedstrijd de toon aangaf en verscheidene kansen kreeg, tot een doelpunt kwamen de Europeanen niet. De tweede wedst rijd is in april te Madrid Indien Independiente in de Spaanse hoofdstad over eind blijft is het het tweede jaar dat de Argentijnse club de we- 1 ADVERTENTIE) 't Toeval zit in een klein hoekje Daarom krijgt u „toevallig" een cadeautje van Bic. Een prachtige set Bic ballpoints en Bic Porous Pen's,allemaal verschillend, drie-en-twintig in totaal, plus nog een extra verrassing. Wel even een bewijsje opsturen"naar Bic, Neutronweg 4, Roosendaal utt«riijk binnen u degen reldbeker wint. Vorig jaar ging dit ten koste van Juventus, de stand-in van Aiax. De Amster dammers speelden in 1972 om de „coupe intercontinentale" tegen Independiente, die zij wonnen met i-1 (in Buenos Aires) en 3-0 (Amsterdam) Uitblinker in het zeer in de be langstelling staande treffen (ei waren in het stadion van Inde pendiente 95 000 toeschouwers) was de voor Atletico Madrid uitkomende Argentijnse inter national Ramon Heredia. De linker-vleugelverdediger met zijn uitmuntende techniek was de grondlegger van veel aanval len van de Spanjaarden Doch Atletico, met vier Zuidamerika nen in de ploeg, slaagde er met in de scoringsonmacht te door breken De wedstrijd tussen Indepen diente droeg een hard, zij het niet gemeen, karakter De Ne derlandse scheidsrechter Char les Corver - een half uur voor de wedstrijd uitgeloot, grensrech ters waren de Hongaar Palotai en de Italiaan Lattanzi - deelde twee gele kaarten uit In de eer ste helft kreeg Lopez van Inde pendiente er een, in de tweede helfl trof Eusebio van Atletico eenzelfde lot ORANGE - Ben Koken en Theo van der Leeuw, die de col de la Republique in de eerste groep opgingen, kwa men gisteren beiden met ach terstand binnen. Zij hadden echter een geldig excuus. Theo van der Leeuw kreeg op ongeveer twintig kilometer voor de eindstreep een lekke band Van der Leeuw: „Ik kreeg daarna in mijn eentje weer aan sluiting met het peleton. maar kort daarna moest ik lossen Tk kon de anderen gewoon met vol - gen Ik had in die achtervolging teveel van mijn krachten gever gd Ben Koken werd het slachtoffer van het knechtenwerk, dat hij moest opknappen voor Eric Le- man. die een lekke band had ge kregen Koken „Ik raakte ach ter doordat ik Leman mijn wiel gaf Het trieste voor de coureur uit Grevenbicht was dat zijn hulp Leman, die in gezelschap van de Fransman Croyet achter de groep aanhield, niet baatte Leman zag zijn kansom terug te komen in het peleton verstoord door een gesloten spoorwego vergang, na de pech van Stevens en Balague de dag tevoren, voor de tweede maal spelbreker (van onze sportverslaggever) ORANGE - Vanwege de kou zie je in Parijs-Nice de vreemdst uitgedoste renners. De bivak mutsen en maillots zijn allang ingeburgerd. Jan Raas kwam gisteren met een nieuwtje Hij had speciale laars jes aan Raas...Die had ik in Be lgië eens gezien Ze leken me wel handig. Onder de zolen zit een gaatje, zodal er ook ventilatie is liet zijn laarsjes die behoren bij een duikersuitruting'.. (Van onze sportredactie) Van der Leeuw Ned 5.13.42. ORANGE - De uitslag van de vierde etappe (St.- Elienne-Orange over 223 ki lometer) is: 1 Esclassan Fra 5 09 47 met bonificatie 5 09 37, 2 Bitossi Ita z t met bonificatie 5 09 41 3 Guimard Fra z.t. met bonificatie 5 09 45 4 Maertens Bel 5 09 47, 5 Bal Ned. 6 Karstens Ned. 7 Gilson Lux. 8 Coroller Fra. 9 Rouxel Fra, 10 Sibille Fra. 11 Hauvieux Fra. 12 Mar tinez Fra. 13 Mori Ita, 14 Tal bourdet Fra, 15 Dierickx Bel 16 Beyssens Bel. 17 Arbes Fra. 18 Lloyds Eng. 19Thurau Wdl, 20 Merckx Bel Vervolgens hel grote peloton in 5 09 47 88 Het algemene klassement ziet er na de vierde etappe als volgt uit 1 Bitossi Ita 23 29 07, 2 Guimard Fra 23 29 1 1 (18 punten). 3 Maertens Bel z t (30 pnt 4 Esclassan Fra 23 29 14 5 Merckx Bel 23 29 17, 6 Pol lentier Bel 23 29 17, 7 Knete- mann Ned 23.29.18, 8 Pozo Spa. 9 Bal Ned, 1(1 Zoetemelk Ned z.t., 11 Tabak Ned, 12 Thurau Wdl z t., 13 Delisle Fra. 14 Ovion Fra. 15 Poulidot Fra. 16 Baronchelli Ita 23 29 24 17 Pronk Ned. 18 Raas Ned, 19 Zanoni lla. 20 DanguillaumeFra22 29 26 21 Hinaull Fra. 22 Karstens Ned 23 29.27. (Van onze speciale verslag gever) ORANGE - De vedetten in Parijs-Nice houden ernstig rekening met de Duitser Die- ter Thurau Zij beschouwen de twintig jarige-Raleigh- renner allen als een van de de grote kanshebbers voor de eindzege. Zijn ploegmaat Tino Tabak zei gisteren over de Duitser' „Hij rijdt ontzet tend sterk en gaat heel ge makkelijk naar boven Hij is op het ogenblik zonder meer de beste van onze ploeg." He1 is daarom ook te verwach- fn dat ploegleider Peler Posl zijn formatie in dienst zal stellen van Thurau Te meer daar Ro\ Schuiten niet zo voort re ff pluk draait De Zandvoorter kwam op de col de la Republique tn moeilijkheden en kon zien niet handhaven in hei voorste gelid Op een gegeven ogenblik had hij zelfs een achterstand van veer tig seconden Schuiten Het ging niet zo goed lk moest ge woon lossen Deellende was dat je dooi de misl er geen enkel idee van had hoeveel je achter lag Later ben ik samen met Cees Bal weer bijgekomen beroepsrenners starten om een uur en rijden het zelfde traject met nog een extra lus in het Westland, zodat zij 174 kilome ter afleggen. Voor de Neder landse openingswedstrijd van het nieuwe profseizoen zijn on danks de concurrentie van Parijs-Nice zestig beroepsren ners gecontracteerd. Onder de vertegenwoordigers uit Neder land, België, Frankrijk, West- Duitslannd en Engeland zijn Mark de Meyer, Wilfried David, Staf van Roosbroeck, Jan Kre kels, Willy van Neste, Piet van Katwijk, Albert Hulzebos, Harm Ottenbros, Bas Hordijk, iVim de Waal, Jos Schipper, Leo Duyndam en Gerard Vianen. Voor de amateur editie van de ronde van Zuid-Holland komen twintig sponsorploegen (totaal 146 renners) aan start. DEN HAAG (ANP) - Uitslag van lotto en toto no. 10 Lotto no. 10: Deelnemers: 1 089 628 Bruto inleg fl 4 193 683,-, Prijzen- bedrag fl 2.028 472,-. Ie prijs: geen winnaars. Het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de le prijs van de volgende week en de overige prijsklassen van deze week. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto fl 172 967,- ontvangen. 3e prijs 98 winnaars, die elk bruto fl 4 546,- ontvangen. 4e prijs 9 705 winnaars, die elk per kolom fl 56.- ontvangen. 5e prijs 11 649 winnaars, die elk per kolom fl 46,-ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag (no. 11) 146.734,-. Toto no. 10: Deelnemers 276 624 Bruto inleg fl 758 904,-. Pnjzenbed- rag fl 360 479,-. le prijs 1 winnaar, die bruto fl 144 191,- ontvangt. 2e prijs 17 winnaars, die elk bruto fl 5 301,-ontvangen. 3e prijs 206 winnaars, die elk per kolom fl 612,- ontvangen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM - De blessure die Sparta-verdediger Dries Visser woensdagavond in hel beker duel tegen FC Den Haag opliep is achteraf nogal meegevallen. De definitieve diagnose heeft gisteren uitgemaakt dat Visser aan de hotsing mei FC Den Haag-spits Storm een lichte hersenschudding heeft opver- grhuuden. waarvoor hij vier da gen absolute rust voorgeschre ven heeft gekregen. Foto's hebben uitgewezen dat er geen sprake is van een breuk van het jukbeen, waarvoor eerst werd gevreesd Dit bot is echter wel beschadigd De Utrechtse specialist dr Strikwerda heeft er bij de middenvelders Wal beek en Salfischberger vier we ken absolute rust voor "si_nle ven wegens vrij rnstig Knie blessures Volgenoe week zal een beslissing ovet hel al of met operatief ingrijpen bij Salfisch berger worden genomen Hel is zo goed als zeker dal hij een me niscus heef! •port In 'I kon TENNIS - Huif Thung heef! in de eercte ronde van een interna- tionaa. tenmstoernoonn Hamp ton m drie sets vrloren van de Tsjechoslowaak Jan Piseckv: 2-6, 6—J l -6 Het toernooi maakt deel uit van het zoge naamde BiJJ Riordan-circuit. BASKETBAL - Ondanks een nedei laag van 87-57 tegen Clermont-Ferrand heeft Sparta Praag zich geplaatst voor de fi nale van het toernooi om de Eu ropese basketbalbeker voor landskampioenen bij de dames. De Tsjechische dames hadden de eerste wedstrijd in Praag met 1 'in (.ypwonripn

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19