Economie centraal in Portugese problemen DE VLECHT VAN DE PORTUGESE MAJOOR JOSë 0S0RI0 Sta op uw wolkje. Europese Commissie: economische opleving im SURINAME BLIJFT BELEEFD TEGENOVER KLM l een Honda brommer soop? Portugal waarheen? (ESI) PSP overhandigde opbrengst actie aan zusterpartij MES I buitenland lektro-Ton asauto- iten NU 579,- NU 569- NU 498- lektro-Ton Drs. Roemers uit Academische Raad Campma-koffiemelk, i 't wolkje lekker voorde koffie! natuurlijk lekker van wenneker 'a METZLER- Moeder liet haar kinderen sterke medicijnen slikken Minister Pronk Ajax NAC beroofd SCHIN OP GEUt Valkenburg. Extra even.. Gidsen en folders mi gheden in kleur, ulS Postbus 45. Valkenburg I trum, hoeven Dste kwaliteitskeuze na ;tral v.a. f 8995,—, X-?- *oledo van f 7995,— Bergland v.a. t 469o^ ingang Bosbad Hoevpn 1.00 uur. cn occasions rtenten - etc. die stacaravans >arte slaapkamers, nionr. I (ravans, met gegioten ook.mooie opknan" aparte kinderslaaS en mooie pak,,a Alles voor spotprti,,: ■I Putseweg 26, Oss.5 01647-2488. vrijdag 14 maart 1975 15 nten net tjes ctel, tel. DOP polyester liler met rdmotor, I 2.750.- ïen. Tel ur. •ster speedboot Evinrude buu ski's en toeb, Te bevr. o I .01670-4472. jg ïeel gevraagd rs den ters geld en autovergoedinp >58-1997. Tussen 18.30 Walcheren) vraagt /verk(st)er Tel. 01186—1255. Zoute- i lassers 'ertificaat, le pijpfittera lolatieplaatwerkers Tpi 2125 - 42782. studio Neelemans, Hulst, jette werkster dag per week. igd voor geheel sch-Vlaanderen ijsverkopers igen auto of wagen van ïdrijf. Hoge bijverdien- lichtingen bij: Jo Jans- Wilhelminastr. 109. St in. Tel.: 01140-3085. Huizen WONING o 1 boerderij- 0T nu of later. Tel. 01106- te koop, Churchillweg 15, Te bevr.Den Waghe- tstr. 12. Hulst. woongaard ;taat het huis dat u zoekt koophuizen in 6 edities .4 dagen nieuwe aanbie- overal verkrijgbaar f woongaard >taat het huis dat u zoekt koophuizen in 6 edities dagen nieuwe aanbie- overal verkrijgbaar delijk een huis? luizen en Verhuizen, 160 ikke pocket vol verhuis- n juridische en fiscale iwaardigheden over hui- open en juizen huren: >are lectuur voor ieder een ander huis denkt. 1 1,- af te halen bij elke 3ank. /an huurflat aar koophuis? luizen en Verhuizen. 160 ikke pocket vol verhuis- j n juridische en fiscale waardigheden over hui open en huizen huren: are lectuur voor i eder n een ander huis denkt 1,- af te halen bij elke 3ank. nbergschenhoek' traat, woonhuis f 62.500, d. berg co. ir i.o.g. lid NBM, aak. regio Breda, Nwe, :enstraat 43, Breda, tel. 1421. :antieverblijven voor weekends of va- een compleet ingerichte aan de kust van Wal- strand 1-12970. Tel. 01196 ir. huur gevraagd met tuin of halve villa. SK7454C dit blad. Huisdieren EST bouviers met stam* Vagevuur 14 Lepel* 01641-3214. 3 duitse HERDERS n, tevens een Duitse teef 5 maanden. Aie imboom ingeënt en ont* Kennel het Zoute bek- Koevoets. Heul 87, Hoe- 01653-2327. t kijken bij USSI 5 kg vasprogramma's a droogeffekt van IJNEN sprogramma's 748,— sprogramma's ■798,— nciering mogelijk snelle service mekenstraat 13® eda 01600-31226 De revolutie heeft ook de krotten bereikt. „Wij wiilen een beter leven", lees ik in Curreira op een affiche. Paradise now", heet de film in een bioscoop er niet ver andaan. Beide wensen zullen voorlopig een utopie blijven voor de mensen in de achterbuurten en de duizenden, die in weinig betere omstandigheden op het platteland wonen. Zeker, plan nen voor sociale woningbouw, plannen voor meer werkgele genheid, voor beter onderwijs om het analfabetisme uit te roeien zijn er in overvloed, maar een legeschatkist belet voorlopig de uitvoering er van. De regering zou de werkloze armen ook meer steun willen geven de ww-uitkering be draagt na een flinke optrekking in december j.l. ruim 260 gulden per maandmaar wederom: er is geen geld. De in flatie holt zo hard dat enorme prijsstijgingen de hogere uit keringen meer dan teniet doen. Zelfs de bagalao, een Por tugees volgsgerecht is niet meer te betalen. Op het Ministerie van Fi nancien verneeide een noge ambtenaar, die zijn naam liever niet genoemd zag, met, dat de economie „cie Achilleshiel van het revoluti onaire proces is". Zij was mét de koloniale oorlogen het hart van Portugals pro blemen, zij is het nog. Het economische ziektebeeld zl.-t er als volgt uit: Inflatie: 2s procent. Lonen: 20 tot 60 procent gestegen. Prijzen: Stijgingspercenta ge niet exact voorhanden, schatting: 24 tot 30 pro cent. Betalingsbalans: Tekort volgens het laatste cijfer: 750 miljoen gulden. Handelsbalans: tekort 30 miljard gulden. De revolutie betekende voor de Portugese economie niet onmiddellijk een ommezwaai Mijn zegsman wees op deze oorzaken: De loonsverhogingen die de regering moest toestaan om de sociale onrust na de coup in te dammen. De afwachtende houding van de emigranten, de gast arbeiders, die sinds de coup minder geld naar Portugal overmaken en dat liever op de buitenlandse banken laten staan. Een cijfer: in 1973 werd 650 jniljoen dollar overgemaakt. In 1974 „nog geen vijftig procent van dat bedrag" De aarzelende houdung bij de in Portugal en in de kolo niën opererende buitenlandse bedrijven. Volgens mijn zegsman op het ministerie van Financiën, die dit even ehecvrte bij de Bank van Portugal, heeft het buiten land in 1974, met Amerika koploper, 7 procent min der geïnvesteerd vergeleken met 1973, In 1973 steeg het percentage met 7.6 procent tn vergelijking met 1972. Tenslotte openbaart zich een gevoelige dahng van het toeiisme, in 1973 nog goed voor een inkomstenpost van anderhalf miljard gulden. Het dalingspercentage over 1974 is nog niet bekend. Nog enkele opmerkingen over de buitenlandse onder nemingen. Zij hebben voor de coup van april 1974 in Portugal miljarden geïnves teerd omdat zij belasting- voorrechten genoten, goedko pe arbeidskrachten konden krijgen, geen sores hadden door stakingen en een groot deel van de winst uit Portu gal konden halen. Na de om wenteling tonen zij een ze ker wantrouwen. Portugal staat waarschijnlijk op 't li jst je van de voor investeerders riskante landen. Het woord economische sabotage wordt in dit verband herhaaldelijk genoemd. Ook wordt er ge roepen, dat de multinationals erop uit zijn de Portugese economie te wurgen. Op het Ministerie van Fi nanciën deed mijn zegsman zijn uiterste best deze zaak te relativeren. „Het is nor maal, dat het bedrijfsleven, uiterst gevoelig voor sociale onrust, in deze situatie een afwachtende houding aan neemt", zegt hij. Hij ontken de niet, dat er sabotage ge pleegd wordt, „maar wij kennen slechts vier ernstige gevallen". Dr. José Dias (36, sociolo gie Leuven), leider van BA SE, een beweging die ver- tal kingen heeft in de gehele Portugese vakbeweging, denkt daar anders over. „De grote bedrijven gebruiken ondoorzichtige trucjes om zich aan hun verantwoorde lijkheid te onttrekken. Dat zal volgens het boekje wel geen sabotage zijn, maar het is voor mij sabotage. Voorbeel den: investeringsplannen, 'die in de fase van uitvoering Dr. José Dias verkeerden, worden om „technische redenen" opge schort; mensen worden op straat gezet, zogenaamd om dat er geen werk meer is, in werkelijsneid omdat de - 7 nst iets geringer zou wor den door hogere lonen, die nog de laagste (minimum loon 396 gulden per maand) z in in West-Europa. Lenin- ger van banken aan kleine en middelgrote bedrijven worden bijna niet meer ver strekt. Gevolg: tientallen gaan over de kop" Je hoort in Portugal overi gens de meest wilde verha len over economische sabota ge. De CIA en andere bui tenlandse samenzweerders Gave gevels in Oporto verbergen de sloppen. De taxichauffeur weigert me naar de krottenwijk Curraleira in Lissabon te rijden. Het is hem daar te gevaarlijk. Hij verzoekt me op de Praca Paiva Couceiro uit te stappen. „Maar een paar minuten lopen", verontschuldigt hij zich. Curraleira. Een doolhof van duizenden stenen en houten krotten, waarin grote gezinnen in kleine hokken samen leven, verstoken van elk comfort. De mensen zijn er armoedig ge kleed; en zelfs op een regenachtige, kille dag zie ik kinderen zonder broek, op biote voeten, wel mét een dun T-shirt aan. In de buurt van de Rua Monchique, gelegen langs de rivier Douro in Oporto is het niet anders. Op afstand lijken de vriendelijke, tegen de heuvels gebouwde huisjes zover voorover te hellen, dat zij elk moment in de rivier kunnen tuimelen. Eenmaal in de wijk ben je het mooie panorama snel vergeten. De misère ligt op straat. In Oporto leven een kleine honderdduizend mensen in krottenwijken, in Lissabon zeker 200.000. Op prentbriefkaarten zul je de sloppen vergeefs zoeken. Lopende op de indrukwekken de avenida's in Lissabon en Oporto, waar d e palmen er nog wat winterig uitzien, kun je je de armoede heel moeilijk voorstellen. De hoge gevels van de gebouwen in de steden fungeren blijkbaar als doeltreffende facades. 's Avonds camoufleren de lichtreclames van de multinationals de wijken van de armen, donkere stippen in een helverlichte schijnwelvaart. waren rond, zo wordt be weerd, als vijanden van de werkende klasse. Toen vori ge week de suikerprijs met een paar centavos werd ver hoogd, heette het op een muurkrant in Oporto: „We derom een streek van het internationale kapitalisme om de werkende klasse uit te buiten". Hoe ae economie, die op dit moment gevoelige klap pen krijgt van talloze stakin gen, uit het deficit te halen?. De voorlopige regering heeft het antwoord gegeven in een 184 pagina's tellend rapport „Programma de politica eco- nómica e social". Voornaam ste punten - zie voor de uit voerige inhoud onze kranten van 21 februari - zijn staats controle op industriële sleu telsectoren en sterke inkrim ping van het grootgrondbezit. Terzelfdertijd worden het particuliere eigendom en de vrije ondernemingsgewijze produktie garanties beloofd. De Portugese regering zegt alles te willen doen om het „kwijnende vertrouwen in het nationale bedrijfsleven te her stellen". Een uitvoerige discussie over het programma is in Portugal nauwelijks begon nen. Links zegt wat teleurge steld te zijn, terwijl uit krin gen van de centrum-partijen en het bedrijfsleven geluiden van tevredenheid te horen zijn. In die hoek wordt het rapport gekenschetst als een gematigde aanzet tot over brugging van de achterstand die het land op West-Europa heeft. Dr. Dias, politiek neigend naar links, maar geen vriend van de communisten, zei me: „Er moeten wonderen gebeu ren als het met dit program- m.. lukt. Het maakt geen echte keuze en de paar fami lies die hier een groot deel van het nationale inkomen opstrijken zullen hun macht behouden. De regering wil slechts matige veranderingen tn de eigendomsverhoudin gen. Op die manier kun je niet bereiken wat de rege ring en MFA voor ogen staat: ontmanteling van de kapitaalopeenhoping en be ëindiging van het grootgrond bezit. De staat moet in Por tugal zo snel mogelijk greep krijgen op de strategische punten van de economie. Dat oetekent niet het einde van het kapitalisme en dat hoeft ook met". José Dias, die veel contact heeft met de man in de fa briek, vreest, dat het revolu tionaire proces, vooral in de steden, te grote vaart heeft gekregen, misschien door te felle inzet van bepaalde stu denten- en vakbondskaders, misschien door 't enorme po litiserende vermogen van de vakbonden - er zijn er 320 in een land met 8,8 miljoen in woners. „Wij hebben haast, te veel haast, de revolutie heeft door allerlei onvoorzie ne gebeurtenissen zoveel dy namiek en energie gekregen, dat bepaalde dingen uit de hand zijn gelopen. Wilde sta kingen en bedrijfsbezettin gen in Lissabon en Oporto zijn er uitingen van. Die ac ties dienen geen sociaal doel, maar een vaag politiek oog merk zonder strategie of pian. Uitgevoerd door ge brekkig georganiseerde men sen". Dr. Dias komt in dit ver band aarzelend tot een op- merKelijke uitspraak: „Het klinkt misschien gek uit mijn mond, maar soms krijg ]e de indruk dat de arbeiders en ook anderen soms nog met goed weten wat zij met de vrijheid moeten doen". Onmiddellijk afzwak kend: „Maar we leren de vrijheid te beheren". (Een tolk vertaalde zijn woorden in het Engels aldus: „We are teaming to manage free dom"). Zulke uitspraken duiden altijd weer op het verleden, op de halve eeuw dictatuur, die. diepe wonden in de Por tugese samenleving heeft achtergelaten. Verzoenen en wonden helen, hadden de militairen zich tot taak ge steld. Het zal een moeilijk en langdurig proces worden, waarbij de nu opgelaaide haat en tegenstellingen de Portugezen zullen blijven achtervolgen. ANTON THEUNISSEN. (Van een onzer verslaggevers) LISSABON Eén week na de berucht ge worden rellen in Oporto in de nacht van 25 op 26 januari beschouwd als het begin van het politieke geweld in het vrije Portugal pro beerde de gisteren gevluchte majoor José Edu- ardo Fernandes de Sanches Osório de PDC, Partido da Democracia Crista, nieuw leven in te blazen in de badplaats Figueira da Foz nabij Coimbra. De kans op een herhaling van de Oporto-gebeurtenissen rond het congres van een andere centrum-partij, CDS, zat er dik in en honderden journalisten reisden naar de kust plaats. Er gebeurde niets. Osório verkocht zijn verhaaltje goed. „De PDC is links noch rechts, alleen progressief. De christendemocratie be strijdt elke vorm van dictatuur". De PDC is in de eerste dagen na de staats greep in 1974 opgericht, maar sukkelde in slaap tot begin 1975 toen majoor Osório de teugels in handen nam. Het leek een succesvolle rentree te worden uit de politieke mist, waarin hij na de woelige dagen van september 1974 met De Spinola was verdwenen. Onder Osório's leiding werd de PDC een ver gaarbak van Spinola's aanhangers en tot de fa vorieten van de partij kan men ook die platte landsmensen rekenen, die geloof blijven hech ten aan de gekleurde vertelsels van het vorige regime over communisten en socialisten. Een verhaal in Lissabon wil, dat de majoor zijn medewerkers de dorpen rond Fatima in stuurde om enkele duizenden handtekeningen te verzamelen om als partij toegang te verkrij gen tot het Portugese politieke toneel. Men zegt, dat het karwei in twee dagen geklaard werd. Op woensdag 26 februari kreeg Osório in Lis sabon de kans waarop hij in Figueira da Foz was voorbereid. Linkse extremisten schopten een PDC-partijmeeting in de war en de con gresgangers bleven tot drie uur in de nacht op gesloten in een sportpaleis. Para's en politie moesten hen ontzetten. Op een persconferentie wees hij de volgende dag op het verslechteren de politieke klimaat. „Laten we ons niet laten misleiden. We zijn op weg naar een communis tische staat en we moeten onze mensen en goe deren beschermen", riep hij uit. Hij voegde er wat opportunistisch aan toe, dat het politieke geweld zijn partij „zekere voordelen" zou kun nen brengen. Wist de majoor op dat moment van de in voorbereiding zijnde coup van deze week? Niemand weet het, maar zijn vlucht uit Portugal wijst wei op een schuldig geweten. DEN H/6VG (ANP) Drs. D. Roemers (60) is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de bewezen diensten als kroonlid van de Academische Raad. Hij heeft dieze funcite sinds januari 1973 vervuld. De heer Roemers was na de tweede wereldoorlog directeur van het wetenschappelijk bu reau van het NW, later onder meer voorzitter van het NW, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, werknemers- voorzitter van de Stichting van de Arbeid, vice-voorzitter van de SER en burgemeester van Vldssingen. DEN HAAG (ANP) De PSP heeft gisteren In Den Haag een delegatie van haar Portugese zusterpartij (MES) ontvangen en daarbij een ge deelte overhandigd van de op brengst van de actie die de PSP voor de MES heeft ge voerd. Twee leden van het hoofdbestuur van de MES na men f 10.000 in ontvangst, als mede een bedrag van f 500, afkomstig van de anti-NAVO- zegelactis na de PSP. DE Joegoslavische schrijver Ivo Andric, Nobel-prijswin- naar literatuur 1961, is in de leeftijd van 82 jaar in het militaire ziekenhuis in Belgra do overleden. (ADVERTENTIE) PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse minister-pre sident, H. Arron, lieeft tij dens een televisie-interview gezegd dat hij de Nederland se regering steeds zal inlich ten wanneer er in Suriname een beslissing wordt geno men op het gebied van de luchtvaart. (ADVERTENTIE) STRAATSBURG (ANP) De Europese Commissie, het „da gelijks bestuur" van de gemeenschappen, verwacht voor de twee de helft van dit jaar een verbetering van de economische situatie in de negen landen van de gemeenschappelijke markt. De beta lingsbalansen van Frankrijk en Italië ontwikkelen zich gunstig, de inflatie in Frankrijk neemt af. In West-Duitsland, Nederland en België is sprake van een activering van de economie en de nationale banken van Nederland en West-Duitsland hebben de kredietbepalingen soepeler gemaakt, zodat nieuwe horizonnen voor economische activiteiten worden geopend, aldus Haferkamp, lid van de commissie, gisteren in het Europese parlement. Haferkamp waarschuwde er overigens voor, dat zelfs indien de toestand de tweede helft van dit jaar verbetert, er nog talrijke structurele en conjuncturele problemen moeten worden opgelost, die politieke en sociale consequenties hebben. „Wanneer een overeenkomst met de KLM zou worden ver broken of wanneer wij een beslissing op dit gebied heb ben genomen, houdt dat in dat wij tijdig de Nederlandse re gering daarvan in kennis stel len", aldus de heer Airron, die er verder op wees diat zijn regering de beleefdheidsregels kent. De regeringsleider gaf toe, dat er al enkele voorstel len waren gedaan op lucht vaartgebied, maar hij sprak tegen dat er al beslissingen waren genomen. Volgens pre mie. Arron wordt Suriname als jong zelfstandig land nu al „bestormd door alle mogelijke mensen die voorstellen komen doen", maar wordt er niemand weggejaagd. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! ROTTERDAM (ANP) Voor de officier van justitie in Rotterdam is een 28-jarige vrouw geleid, die heeft be kend haar twee kinderen zwa re kalmerende middelen te hebben toegediend, omdat zij lastig zouden zijn geweest. De kinderen, een jongetje van zes en een meisje van acht, kre gen de medicijnen tussen de middag tijdens het eten. Op weg naar school zakten zij in elkaar en werden vervolgens opgenomen in het Sophia-kin- derziekenhuds. Dankzij snel ingrijpen van de artsen zijn de kinderen nu buiten levens gevaar. De moedei' zou tot haar daad gekomen zijn door dat ze in een overspannen toe stand verkeerde, die het ge volg was van moeilijkheden in haar gezin. De medicijnen, die ze haar kinderen gaf, waren haarzelf voorgeschreven. papier oor uw pen Brieven voor deze rubriek moeteo met volledige naam en adre» worden ondertekend. Bi| poblikatie zullen ae ze vermeld worden. Slecht# bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en edre» zijn dan bl| de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkort of onverkort) beteken» nleC dat de redactie het In alle gevallen een» la met inhoud, cq. strekking Bij minister Pronk is bij de bloedproef 1.41 promille alco hol gevonden; dat is bijna driemaal zoveel als de wette lijk toegestane hoeveelheid. Dus deze minister heeft wel degelijk een strafbaar feit ge pleegd. Wat wil nu minister president Joop den Uijl en zijn kabinet: Min. Pronk handhaven als minister. Ook wanneer deze veroordeeld zou worden wegens het rijden on der invloed van alcohol. In uw krant stond nu al *e lezen dat het vrijwel zeker is, dat er géén onvoorwaardelijke vrij heidsstraf zal worden ge vraagd, en dat min. Pronk een geldboete en een tijdelijke ontzegging van de rijbevoegd heid zal krijgen. Nu vraag ik mij af of dat nu wel eerlijk is, dat nu min. Pronk gehand haafd blijft, en dat het nu al zeker is dat hij een geldboete krijgt, en een tijdelijke ont zegging. Als het nu eens Ie mand was geweest, die geen min. was, die 1.41 promille alcohol had gehad, zou die dan ook met een geldboete en een tijdelijke ontzegging afkomen? Ik geloof van niet. Die andere zou 10 dagen of een maand gevangenisstraf krijgen, mis schien voorwaardelijk, maar meestal onvoorwaardelijk, plus een flinke geldboete en een Jaar of twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid. ETTEN-LEUR J. VAN ZUN- DERT (Op het mament, dat onze parlementaire redactie de verwachting verwoordde, dat minister Pronk wel geen onvoorwaardelijke vrijheidsstraf zou krijgen was het niet bekend, dat hij ai eerder voor eenzelfde feit was veroordeeld (redactie). Als rasechte Bredianaar en Ajax-suppor.ter ben ik tot de conclusie gekomen, dat de Amsterdammers ten onder gaan. Let wel, ik heb totaal geen binding met Ajax, maar ik vind dit een schrijnend leed voor de spelers en sup porters van Ajax. Wat de ene technisch directeur heeft opge bouwd, breekt de andere tech nisch directeur af. Eerst het geval Keizer, toen Rep en Haan, en 'n paar we ken nadien Blankenburg, en nu Haan weer. Hij breekt al leen Ajax niet af, maar ook het Nederlands elftal. Want het zijn allemaal spelers van het Nederlands elftal, dat het zo goed heeft gedaan ln Duits land. En dat hreekt hij af. Moeten dat de supporters van Ajax nemen. Ik dacht van niet. Daarom doe ik een be roep op alle Ajax-supporters om dat te voorkomen. BREDA, W. HUYBREGTS Ik wilde gaarne de heer Pe ter Lammees uit Amsterdam dank zeggen voor zijn inge zonden brief over „NAC be roofd". Wat hij naar voren haalt is volkomen juist. De scheidsrechters zijn inderdaad tegen NAC. Ik durf te stellen opzettelijk. Wat voor blunders zij maken, ziet een blinde dik wijls nog beter. Ik heb mij al dikwijls afgevraagd: NAC waarom blijf je op het veld, stap er af. o.a. tegen Wagenm- gen uit, PSV uit, Roda uit enz. Neem de wedstrijd tegen MVV thuis. NAC maakt een zuiver doelpunt waarmee de stand 2-0 voor NAC was ge worden, scheidsrechter fluit, hij weet zelf niet waarvoor, laat gewoon doorspelen en de bal in het NAC-doel trappen 1-1. Je vraagt je dan wel af hoe kan dat. Daarom NAC: neem het niet meer, wij Bredanaars staan achter jullie. Vecht voor je kans. je moet in de eredivisie blijven, al moeten er alle middelen voor gebruikt worden, want die wonden tegen jullie ook gebruikt. BREDA, J. v. BAAL (ADVERTENTIE) Novio-R Rijden ze mee over de hele wereld. Overal tegen opgewassen. - Vlot model in leuke kleuren. Urenlang probleemloos rijden op erg weinig litertjes. Volautomatisch. Met chroom drager voor- en achter. Veel extra's krijg je kado. Aardig van Honda. de grootste tweewielerfabrikant tér wereld. inlichtingen: Honda Motor N.V. Lierenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15