200.000 duiven op Franse vluchten Zeeuwse duivensport aan vooravond nieuw seizoen w&mm I Echtpaar uit Graauw verzorgt al zestien jaar lang vakantiereizen voor de jeugd Piet Suy uit Absdale al 25 keer kampioen „TAFELTENNISFAMILIE" MANGNUS Stabiliteit Vlucht- programma Blanes Patronaat Donderdag 13 maart 1975 TERNEUZEN - Voor de ruim 2100 Zeeuwse duiven sportliefhebbers aangesloten bij een vereniging in de afde ling Zeeland van de Zuid Nederlandse Bond van Post- duivenhouders (Zondagvlie gers) en ongeveer 700 leden van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Algemene Bond van Zaterdagvliegers staat het vliegseizoen weer voor de deur. Voor een leek vrijwel onop gemerkt heerst er op de hokken de laatste tijd van de beoefe naars van deze sport een meer dan gewone drukte. Alles wordt weer in gereedheid gebracht voor de start van het nieuwe sei zoen dat met rasse schreden na dert. De broedbakken zijn weer aangebracht en nieuw leven in de vorm van een aantal ge kweekte jonge duiven verscheen op de hokken, ontstaan uit een koppeling van oude doffers en duivinnen. Een koppeling van „die" en „die" duif, waarvan de liefhebber hoopt een juiste be slissing te hebben genomen, want een verkeerde koppeling kan onplezierige gevolgen heb ben. Hoewel er natuurlijk ook door een aantal wel gexperi- menteerd zal zijn door het toe passen van diverse kruisingen, met de stille hoop dat hieruit goede jonge vogels zijn voortge komen. In de afgelopen wintermaan den hebben heel wat gebeurte nissen op duivensportgebied plaatsgevonden. Zoals kampi- oenendagen waarop de echte vliegduiven uit het voorbije sei zoen zaten te pronken naast spe cifieke tentoonstellingsduiven, schitterend van bouw, een lust voor het oog om te zien, vereni gingstentoonstellingen en ook de talrijke verkopingen. „Wie koopt ze toch allemaal en toch worden ze verkocht", hoorden we onlangs nog een „melker" zich afvragen. Maar even later toen we op zijn hok een paar duiven meenden te zien die hij bij ons vorig bezoek, enige tijd daarvoor nog niet had, gaf hij toe ze deze winter te hebben ge kocht, om er in de toekomst de kwaliteit van zijn kolonie mee te versterken. Toch blijft het vliegseizoen de meest aantrekkelijke periode in deze sport. Zeker, de duiven- houder beleeft ook in de tijd dat er geen wedvluchten zijn een ze ker genoegen aan zijn duiven, zoals aan het proces van koppe len, kweken en hoe zich dit ver der ontwikkelt, het broeden en het ontluikend leven als uitein delijk resultaat,"waarvan hij het slagen veelal ziet als een voor bode van een vliegseizoen dat vele goede beloften inhoudt. Het aantal duivenhouders bleef vorig seizoen zowat gelijk aan dat van het voorgaande jaar en dat is, de vergrijzing in deze sport in acht genomen, een vooruitgang. Zeker is dat het aantal duiven dat wordt gehou den per liefhebber toeneemt. Een bewijs daarvan is dat in 1974 door 194.000 duiven aan de Franse wedvluchten werd deel genomen tegen 178 000 in 1973. De verwachting dat het er dit jaar meer dan 200.000 zullen worden is dan ook alleszins ge rechtvaardigd te meer daarvoor de Zeeuwse Derbyvlucht vanuit Orleans te houden op 9 augustus meer dan 18.000 zogenaamde derbyringen door de liefhebbers zijn aangekocht. Zodat deze zesde Derby Orleans, afhanke lijk van de verliezen aan jonge duiven in het voorseizoen, dit jaar wel eens een recordaantal jonge duiven in concours kan brengen. Het vliegseizoen nadert met rasse schreden. Nog een paar weken en dan wordt reeds be gonnen met de eerste aanleer- vluchten. Dan verschijnt weer op gezette tijden in vrijwel alle Zeeuwse plaatsen het ver trouwde beeld van duivenhou ders die hun duiven gaan inkor- ven Dat gebeurt dan meestal in een bepaald cafe. Als U als leek dan daar toevallig eens bent en U legt Uw oor te luisteren zult U verbaasd staan, want er wordt dan in pure duiventaal gespro ken. Over Heeft-wie-heeft, konings- en keizerspoelen, sprint, scheerweg, over aange duide en onaangeduide series en nog veel meer termen waaraan deze sport zo rijk is. En natuur lijk over het weer, dat in deze tak van sport zo'n belangrijke rol kan spelen. Met de Zeeuwse postduivenhouders hopen we op een seizoen met veel zon en weinig regen. Het vliegprogramma Franse vluchten voor de zondagvliegers voor 1975 verschilt niet veel van dat in voorgaande jaren. Het zit goed in elkaar, al zouden een aantal liefhebbers, voorname lijk de echte Vitessespelers lie ver meerdere keren dan nu het geval is, bijvoorbeeld een wed vlucht vanuit Compiègne zou- 'den kunnen vliegen. De eerste Franse vlucht is op 20 april en een week later staat nogmaals een vlucht vanuit deze lossings plaats Beaumetz op het pro gramma. Vervolgens 4 mei Compiègne. 11 mei Compiègne. 18 mei Dourdan. 25 mei Orleans (provinciaal). 25 mei Beaumetz. 31 mei Moulins (prov. en ZNB). 1 juni Compiègne. 8 juni Dour dan. 14 juni Tours (prov.). 20 juni St. Vincent (prov. en Natio naal). 22 juni Beaumetz. 28 juni Chateauroux (prov. en ZNB). 29 juni Compiègne. 6 juli Dourdan. 12 juli Dourdan. 12 juli Ruffec (prov. en ZNB) 13 juli Beaumetz. 18 juli Dax (prov. en nat). 20 juli Compiègne. 27 juli Dourdan. 3 augustus Beaumetz. 9 augustus Orleans (Derby Zeeland). 17 au gustus Compiegne. 23 augustus Orleans (prov. en tevens Derby Tilburg). 30 augustus Parkes- tone (prov. en ZNB). 6 septem ber Chateauroux (prov. en ZNB). 20 september Bourges (prov. en ZNB). Verder de ook in Nationaal en Internationaal te houden wedvluchten vanuit Pau, München en Barcelona waarvan de juiste data spoedig bekend zullen zijn. Over enkele weken kunnen de liefhebbers hun duiven weer laten inkorven - '''f' '"'/s GRAAUW - De heer en me vrouw Mangnus uit Graauw, in hun dorp en ook ver daarbuiten beter bekend als gewoon Remy en Henny, zijn in de Zeeuwse ta feltennissport niet meer weg te denken. Sinds vele jaren zijn ze de draaischijf van de zo voor treffelijke functionerende tafel tennisvereniging St. Aloysius uit Graauw, die al tientallen Zeeuwse maar ook Nederlandse kampioenen naar voren heeft gebracht, en de laatste jaren is dat gewoon een traditie gewor den. Spetters als René Van Dijk, Paul Matthijssen en Wilfried Dumez. Achter hen staat een keurselectie van jeugdspelers zoals André Louwen, Erwin van Laere, en vooral niet te vergeten de gezusters Vivian en Sterra Blanckaert. Jeugd met eveneens al verschillende Zeeuwse en Ne derlandse titels op zak. Klasse en talent, dat is bij St. Aloysius in Graauw in alle categorieën te vinden. Een verrassing is dat zeker niet, want zowel Remy als Henny staan niet voor honderd maar wel voor tweehonderd procent achter hun vereniging en spelers. Ook zij laten de jeugd niet aan hun lot over, want ook bij hen geldt: Wiedejeugd heeft, heeft de toekomst. Avondaan- avond zijn de tafels bij Remy en Henny bezet, trainen en nog eens trainen. Remy Mangnus, voorzitter, trainer en verder van alles en nog wat, neemt het technische gedeelte voor zijn re kening. Henny Mangnus zorgt voor de papieren rompslomp. Buiten de tafeltennisssport organiseert het echtpaar Mang nus voor de jeugd jaarlijks ook een drietal vakantiereizen, die speciaal voor de jeugd bestemd zijn. Dat gebeurt al zo'n 16 jaar, en vooral de laatste tien jaar neemt daarvoor de belangstel ling steeds toe. jeugd meer interesse had voor de zon. Vanaf 1966 werd het rei splan, buiten enkele reizen naar Joegoslavië, verlegd naar het zonnige Spanje. Waren dat in het begin nog maar enkele rei zen, de belangstelling nam zo sterk toe dat er al gauw drie rei zen van elk veertien dagen op het lijstje kwamen. Kwamen de eerste jaren de reizigers alleen uit Graauw en omstreken, de laatste jaren moeten Remy en Henny al heel wat liefhebbers noteren uit heel Zeeuwsch- Vlaanderen, Zuid-Beveland en zelfs Noord-Brabant. De reis - het zijn allemaal veertiendaagse - moet uiteindelijk voor de echte liefhebbers zijn, want het is en blijft nog steeds een kampeer- vakantie. Henny: „Ik dacht dat het slapen in een tent in Spanje geen probleem is. Natuurlijk re gent het er wel eens, maar het klimaat daar kun je niet verge lijken met dat van hier". Vooral voor de jeugd zijn deze reizen bijzonder in trek. want voor amper 250,- kan men twee weken inclusief slapen, eten en de reis, van de zon in Spanje genieten. Ook voor het komende seizoen staan er weer drie reizen naar Blanes op het programma. Op 28 juni vertrekt de eerste bus, om daarna op 12 juli en 26 juli nogmaals de reis naar Blanes te ondernemen Zowel de heen- als de terugreis wordt in één dag gereden, om zo van elk uur zon in Spanje te kunnen genieten Maar ook aan de veiligheid is gedacht. Henny Mangnus: „Op het eerste gezicht lijkt het misschien voor velen een beetje gevaarlijk om de reis in één dag te maken Maar hier wil ik wel aan toevoegen, dat met elke reis dne ervaren chauf feurs meegaan, die zo eikaar op tijd aflossen". Blanes is een plaatsje op en kele tientallen kilometers van Barcelona, gelegen aan de zon nige Costa Brava Een kilome ters lang strand, waar ook 's avonds de uitgaansmogelijkhe den bijzonder groot zijn Maar Remy en Henny, gedurende de voorbije vijftien jaar „vader en moeder" over de jeugd, zijn dat ook nu nog steeds Op de eerste plaats moeten de jeugdige reizi gers 16 jaar oud zijn, maar ook dan moet men zich aan verschil lende regels houden. „Ze zijn vrij, en toch ergens ook gebon den. Ze mogen gerust 's avonds op stap gaan, maar tijd ts tijd Zo moeten ze als ze 's avonds met komen eten, zich eerst melden, zodat we weten waarom en waai ze naar toe gaan". Voor de jeugd op die leeftijden - en die draait zo rond de 18-19 jaar - zijn de jeugdreizen van de familie Mangnus een mogelijk heid om ergens vrij maar zonder meer onder een deskundige lei ding op vakantie te gaan. Voor de bouwvakvakantie die op 12 juli begint zijn alle plaatsen al volgeboekt, maar ook voor de twee andere reizen is het aantal plaatsen beperkt De jeugdrei- zigers kunnen veertien dagen lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van de zon genieten. Buiten het echtpaar Mangnus gaan verder Pet Lossie en Ge orge van Dorselaar mee om voor het eten etcetera te zorgen. „En", zegt Henny Mangnus, „het is daar een echte Neder landse pot die we koken". Voor Remy en Henny is het steeds het avontuur om elk jaar weer deze reizen te organiseren. „We heb ben het ook eens geprobeerd naar Noorwegen en Zweden, maar daar voelt de jeugd ge woon niets voor Het zuiden is bij hen duidelijk in trek, en daarbij vooral de zee en de zon", aldus Henny die zelf elk jaar na zo'n zes weken in de Spaanse zon niet meer terug te kennen is. PIET DE MAAT. SINT-JANSTEEN -Toen Piet Suy uit handen van wethouder Blommaert van de gemeente Hulst op donderdag 6 maart jl. de beker in ontvangst mocht nemen voor het behaalde kam pioenschap in de categorie koudhloed paarden, was dit voor de 25ste maal dat hij met deze eer ging strijken. 25 jaar achtereen kan niet worden ge zegd, want twee keer in de afge lopen 27 jaren, ging een ander hem voor. De nu 58-jarige Piet Suy is paardenhandelaar van beroep in navolging van zijn vader en grootvader Reeds op 14-jarige leeftijd werd hij door zijn vader de baan opgestuurd om handel te drijven en zo kan hij zich nog goed herinneren dat hij bij landbouwer De Maat in het land van Hulst een paard kocht voor I 150,-. Dit paard had echter verschillende gebreken en hij constateerde direkt dat het een slechte knie had. een „spat" en dat een „krampetrekker" was Do vraagprijs nas Wil.- en toen zijn bod „tussen in" was, was de koop gesloten Wat kan deze paardenhande laar verhalen doen over de goede oude tijd. Razendsnel kan hij vertellen uit de dertiger jaren toen hij 3 koudbloed veulens kocht voor de totale prijs van 100,-, toen bij keuringen van 18 maandse merries en hengsten die op de markt te Hulst plaats vonden, de handelaren uit ge heel Nederland en ook veel landbouwers de dag vóór de keuring bij hem binnen vielen omdat er in de hotels te Hulst geen plaats meer was en hij deze op banken en stoelen de nacht liet doorbrengen Over zijn han del m werkpaarden voor boeren in de Wieringer- Haarlemmermeer-, Flevopolder en N O polder Dit alles is echter verleden tijd en zijn handel beperkt zich nu nog tot de aan- en verkoop van een enkele koudbloed paard en van lieverlee heeft hij zich nu ook toegelegd op de handel in warm bh te, lp Vim - i zegt Piet, „waren er bij de boe ren in polders ook wel warm- bloedpaarden maar deze wer den alleen gehouden om op zon dag naar de kerk te rijden per rijtuig. Nu zijn het over het al gemeen rijpaarden". Hijzelf heeft echter nqg een best mer- nepaard op zijn landbouwbed rijf; daar doet hij allerlei klusjes mee, maar zijn zoon Marcel wil hier niets van weten en doet al les met de traktor. Alleen in de paardenhandel een bestaan vinden zit er in deze tijd niet meer in en hij is geluk kig dat hij nog tamelijk groot landbouwbedrijf heeft. Naast de paardenhandel drijft hij ook nog een veehandel Op de vraag of de handel in luxe paarden niel moeilijker is dan de handel in koudbloed paarden, weet Piet niet veel verschil Het komt er bij hem op aan dat een paard goede benen en voeten heeft en dat zij correct zijn. De woonkamer van de familie Suy is versierd me' vele tiental len bekers en zeki (,.el een hon derdtal medailles, die allemaal op jaarmarkten en tentoonstel lingen zijn gewonnen. De stimu lans tot het bezoeken van jaar markten is echter zijn vriende lijke echtgenote. Deze zorgde samen met Ko Hulshout dat de paarden volledig „klaar" wer den gemaakt. Zij vinden het dan ook Bijzonder jammer dat Ko vanwege zijn leeftijd de laatste 2 jaren hierbij niet meer kan hei pen, daar deze een bejaarden woning te St.-Jansteen is gaan betrekken. uy plan om de handel in paarden stop te zetten. Hij is er zo van bezeten dat hij zelf zegt dit tot de laatste snik te willen blijven doen. En als er iemand om een paard verlegen zit of iemand heeft een paard teveel, dan kun nen zij zich altijd wenden tot Piet in Absdale, die weet hier voor nog altijd een oplossing te vinden. GUUST REUNS Het begon allemaal met pa- tronaatswerk. Henny zegt daar over: „De laatste jaren is de be langstelling ontzettend toege nomen. De eerste jaren waren het eigenlijk meer bedevaarten Het is eigenlijk allemaal begon- nennu 16 jaar geleden tijdens de wekelijkse patronaatsmidda gen. De jongens die toen mee gingen hadden eerst bij de boe ren hun centjes verdiend, om daarmee de reis te kunnen be kostigen". De eerste reis ging naar Lour- des om daarna Rome een bezoek te brengen. Met veel trots - hei gebeurt uiteindelijk ook niel elke dag dat de paus iemand in audiëntie ontvangt - toom Henny enkele foto's toen men bi; de paus werd ontvangen. Z< zegt: „Ik geloof dat het Johannei is. Zeker weten doe ik het ook niet meer, het is al zo lang gele den". Het derde jaar werd de reis naar Venetië ondernomen. Maai duidelijk was ook toen al dat de t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9