Schellekoorden zijn de grote hobby van Sluiskilse huisvrouw ZEEUWS POPFESTIVAL IN ZUIDLANDTHEATER Eigen bodem Een zekere Vincent FAMILIESITUATIES DIT POLEN BIJ 'T KIEKKOT Top-4 Twee eenaeters voor Sartre's huis clos IN GESPREK MET. SPRAAK IRMa BRACKE GERDI PREGER Burn Al Steward Daily Country Gert de Meyer Link KFE Modeshow in Ooslburg SLUISKIL Op een zonnige zaterdag stonden ze ineens voor mijn neus Op de fiets waren ze van Sluiskil naar Axel komen rijden. Hij deed het woord Zij hield zich een beetje verlegen la chend, een hoofddoekje om het hoofd geknoopt, nogal op de achtergrond Of ik eens langs wilde komen. Zijn vrouw kon zo geweldig mooi borduren. Ze had al 16 verschillende schellekoor den gemaakt Ze wisten al haast niet meer, waar ze er mee naar toe moesten En regelmatig reis den ze met de trein en de bus het hele land door op zoek naar handwerkwinkels waar nog pa tronen te krijgen waren, die ze nog niet had. Zijn vrouw knikte alleen maar en samen stapten ze opgewekt weer op de fietsen, nadat ik had toegezegd gauw eens naar de Louisastraat 27 in Sluiskil te komen. Wat doe je in zo'n geval? Na tuurlijk ga je. Ik moest wel bijna een half uur voor die ellendige rot brug wachten, toen er zeker 10 schepen van de gelegenheid gebruik maakten, dat de brug open stond. Maar de zon scheen precies door het autoraampje, dat ik helemaal had open ge draaid en ik had nog net een si garetje in m'n tas zitten. Toen ik het huis van Irama Bracke-Lammens (46 jaar, een geboren Koewachtse) binnen stapte, moest ik op onverklaar bare wijze plotseling aan een oud-tante van mijn moeder denken. Musschien ka wam het door de wat ouderwetse, lieve sfeer van kunstbloemen, porse leinen beeldjes, het monotone getik van drie klokken en het schaaltje met kunstfruit, dat op de tafel stond Mijn gastvrouw kwam gauw genoeg los en bin nen de kortste keren babbelde ze honderduit over de hobby, waar ze helemaal gek van is; bordu ren. „Ik borduur soms wel acht uren op een dag", vertelt Irma Bracke, in sappig Koewachts. Vroeger heb ik nog wel thuis naaiwerk voor de mensen ge daan, maar daar ben ik lang ge leden al mee gestopt, want dat is zulk zenuwachtig werk en ik ben van nature ai zo zenuwach tig. Zo'n jaar of tien geleden ben ik met handwerken begonnen. Tapijtjes Smirna, weet je wel. Maar een jaar of vier later zag ik ergens die schellekoorden en die tafelkleden en toen dacht ik „Het gebeurt wel, dat ik 's mor gens om halfzes al zit te bordu ren Dan moet m'n man vroeg op (hij werkt bij de N S M en ik ga nou eenmaal nooit terug naar bed. Tussendoor werk ik in het huis. 'oh", zegt ze er plotseling tussendoor, „ik ben hier zo graag De mensen vragen wel eens of we hier niet veel zwart van de fabrieken krijgen, maar dat valt best mee en bovendien geef ik er niks om. We gaan veel weg, maar ik zit ook net zo graag in huis en als ik dan wat te bor duren heb, horen ze me niet. „dat zou ik ook wel graag willen doen", „toen heb ik eerst een paar tafelkleden gemaakt en la ter ben ik helemaal op die schel lekoorden gevallen Ik ben er gemiddeld een week of drie mee bezig, maar het is hopeloos duur", verzucht ze, „als je na gaat dat zo'n pakket al gauw 60 kost en dat je voor de klein tjes ook al 40 moet betalen. Bovendien is het nog een inge- ikkelde zaak ook hoor", zegt e waarschuwend, „want som mige mensen weten er helemaal geen weg mee. Hier kijk maar eens,zegt Irama Brackeenlaat een beeldig koord-m-wording zien, met allemaal vogels in felle kleuren, „hier zitten maar liefst 67 verschillende kleuren in, die onderling maar heel weinig ver schillen. Wat klets ik veel he", zegt ze verontschuldigend, „maar ik zou er de hele dag wel over kun nen praten Ik zou het ook best leutig vinden, als er iemand zou komen kijken Ik heb er ook wel eens wat verkocht hoor Niet om er aan te verdienen, maar om er materialen voor terug te kunnen kopen Ik heb van één patroon wel eens 13 schellekoorden ge maakt en dan had ik er nog wel 10 kunnen maken, zonder dat het me ging vervelen Nu heb ik er eigenlijk al weer veel te veel. Je kunt je kast en alle muren toch niet helemaal met schelle koorden volhangen. Ik zou er best nog wat willen verkopen. Hoeveel zo'n koord dan zou moeten kosten"? Irma denkt even na „Nou, ik denk zo tussen de f 45 en de f 80. „Zaamslae", zegt ze enthou siast, „toen neb ik er ook nog 5 verkocht Dat was pas leuk. Dat was een tentoonstelling voor gewone mensen. Eigenlijk zou zoiets vaker georganiseerd moe ten worden. Ik heb er nog een prijsje gekregen ook Dat bordu ren slokt me zo op, dat ik aan andere hobby's bijna niet toe kom Een schone streekroman lees ik graag en m'n man zet ook wel eens een plaat op, want de televisie moet wel erg goed zijn, anders kijken we niet eens. M'n man vindt het heerlijk om eruit te gaan We gaan ieder jaar wel zo'n keer of vier een weekje met vakantie Dan reizen we met het openbaar vervoer het hele land door. Groningen, Leeu warden, Limburg, overal komen we. Dan kijken we altijd in de boekwinkels vooreen mooi boek en in de handwerkwinkels voor patronen. Mijn man geeft niks om handwerken, maar hij gaat even zo vrolijk mee naar een handwerkzaak. Hij kijkt van te voren zelf de telefoonboeken voor me na, waar ei handwerk winkels zijn. Het zijn echte dag tochtjes hoor, want we komen iedere dag weer naar huis of sla pen wel eens bij familie in Am sterdam. Dan is het iedere dag vroeg op en laat in bed Na zo'n weekje zijn we toch wel moe. Nee, ik ben nog nooit in het buitenland geweest. België"? zegt ze, lachend „dat is toch geen buitenland. Daar komen we iedere veertien dagen. Nee", zegt Irma Bracke hoofdschud dend, „met het buitenland kun nen ze me ook geen plezier doen Als ik mocht kiezen tussen een reisje naar het buitenland en een nieuw pakket voor een schelle koord, koos ik dat pakket voor dat schellekoord Aan wie zou ik in het buitenland toch de weg moeten vragen"? --ij. *T' i-. even er Woensdag 12 maart: de Speye Sas van Gent 20 uur. Donderdag 13 maart: Zuidland-podium-theater 20 uur Vrijdag 14 maart: Buitenlust Oostburg 20 uur. Zaterdag 15 maart: Den Dullaert Hulst 20 uur. Filmhuis 't Kiekkot draait Family Situations. Vrijdag 14 maart: Zuidland- theater Terneuzen 20 uur: Huis Clos Donderdag 20 maart: Luxortheater Terneuzen 20 uur: Filmliga Terneuzen draait Medea. Vrijdag 21 maart: Zuid- landtheater Terneuzen 20.30 uur: Een Zekere Vincent. Zaterdag 22 maart: Zuidlandtheater Terneu zen 18.00 uur: Eigen-bodem festival. m? Donderdag 27 maart de Halle Axel 20 uur: Nederlands Kameror kest. Maandag 31 maart: Sportzaal Sluis 20 uur: Fungus. Op zaterdag 22 maart aan- staande vindt er in het Zuid landtheater in Terneuzen een uniek popgebeuren plaats. De sinds 1 januari actieve werk groep J'UIT Terneuzen organi seert dan namelijk een festival, waaraan een zestal groepen en eenlingen uit Zeeland deelne men. Onder de naam „Eigen Bodem Festival" treden Burn, Link, Daily Country Music, KFE, Gert de Meyer en Al Steward voor het voetlicht in het geheel aangepaste Zuid landtheater. Evenals bij het optreden van Kayak -het eer ste evenement van de werk groep J'UIT Terneuzen- be vindt het optredende volkje zich op een podium in de zaal, terwijl het publiek daarom heen zit. De werkgroepen van J'UIT in het westen is men al drie jaar lang bezig- willen een to taalprogramma voor de jonge ren in Zeeuwsch- Vlaanderen brengen De Terneuzense werkgroep bestaat uit een twintigtal jongeren plus een begeleidingsteam De jongeren zijn voornamelijk afkomstig uit Terneuzen en de kernen. Het tweede evenement in Terneuzen gaat niet minder dan vijf uren duren. Tussen zes en één uur 's avonds zullen volgende week zaterdag de verschillende Zeeuwse muzi kanten het podium bestijgen. Voor slechts vijf piek -waar mnd je tegenwoordig nog ver maak voor één gulden per uur?- kan een ieder het grand gala van de Zeeuwse pop bij wonen. In voorverkoop zijn kaarten verkrijgbaar bij J'UIT op de Markt in Terneuzen. De organisators verwachten, ze ker gezien de grote belangstel ling die er ook voor Kayak be stond, veel publiek Over de optredende muzi kanten op het Eigen Bodem Festival het volgende De for matie Burn is afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen Ger de Bruin, Mare Boënne, Ronald Franckaert en Rudi Weesepoel spelen zogeheten hard-rock Het repertoire van deze groep m opkomst bestaat voor een deel uit eigen werk, voor een deel uit nummers van de Who Niet geheel van eigen bodem afkomstig is Al Steward Deze Duitse muzikant ts een keer bij Lobith het land binnen gedre ven en in Goes blijven ste ken..Daar heeft hij reeds me nigeen verbaasd met zijn won derlijke muziek en bijbeho rende unieke show Steward kan overweg met het orgel, de elektrische piano, de synthesi zer en de mondharmonica. Zingen doet hij ook Het brengt bijna uitsluitend eigen werk, dat omschreven mag worden als „ritmisch, bluesy en emotioneel" De Terneuzense formatie Daily Country Music ts u be kend. Meer dan eens hebben we aan Ko de Loof, Danny Ol- lebeck en Jan Doorns in Pop- spraak aandacht besteed U weel dan ook dat zij country- muziek zullen spelen. Een lichte verademing tus sen al het harde werk, kan de stem van de Temeuzenaar Gert de Meyer zijn Als folk- singer geniet hij reeds een ze kere landelijke bekendheid. Op banjo, gitaar en autoharp brengt hij zaterdagavond 22 maart zeker iets van Pete Seern, want dat is zijn grote favoriet. Muziek van Van Morrison, The Band en Altman Brothers wordt gebracht door Link Geen eigen werk dus, maar wel een heel eigen stijl heeft deze formatie, die grotendeels uit de kanaalzone afkomstig is De groep wordt gevormd door Han de Deckere, Pum Ltnck, Bolhe Ltnck, Co van Reyen, Tonny de Vetter. Harry Geen- sen, Jan de Waard en Hans Burger De groep is voortge komen uil Bloody Picknick Ook niet zo'n klem groepje is KFE (spreek uit Kafe) Reeds eerder besteedden wij aan dacht aan deze formatie, waarvan de meeste leden uit Zeeuwsch- Vlaanderen komen, maar in Amsterdam studeren Aldaar repeleren zij ook op hun professionele geluidsin stallatie Rik Loose, John Wijf fels, Kees Dekker, Bert Schul- te, Leo Verdonck, Roger de Smet en Kees Verdonck ston den kortgeleden nog in het voorprogramma The Country Gazette, toen die groep in Souburg speelde. 1 Down Down - Status Quo 2 Sailor - Sailor 3 100 Years- Joey Dyser 4 Magic - Pilot. Tip Are you ready to Rock - Wizzard verhoudingen en gewoontes, kan tot deavant-gardegerekend worden omdat hij zich niet houdt aan vaste toneelvoor- schnften In „Oswald et Zenai- de" en „II y avait foule au ma- noir" -de twee eenakters van morgenavond- rekent Tardieu af met de in zijn tijd gebruike lijke theatergewoonten In het eerste stuk maakt hij tot in het absurde gebruik van zogeheten „terzijdeshandelingen die niets met de draad van het eigen lijke verhaal te maken hebben, maar die wat duidelijk moeten maken over de personages in het stuk .,11 ya avait foule au ma- noir" heeft als ondertitel „Les Monologues" en dat zegt dus al dat Tardieu de lange monologen op de hak neemt „Oswald et Zenaide" is het verhaal van twee geliefden die van hun ouders niet mogen trouwen Later blijkt dat de lieve oudeluitjes hun kroost al leen maar op de proef hebben Solo-tonelist bij uitstek Jules Croiset is volgende week vrijdag m het Zuidlandtheater m Terneuzen. p0]en heeft al meer dan één Onder de titel „Een zekere Vincent..." brengt hij een toneelportret van Vincent van Goqh De tekst is filmer van klasse geleverd Waj- samengesteld uit de briefwisseling die van Gogh jarenlang met zijn broer Theo voerde. Volgende week pa< Polanskl, Skolimowski zijn meer over deze uitstekende voorstelling. namen die de kenners ongetwij- i feld bekend in de oren klinken. Aan dat rijtje kunnen we sedert enkele jaren ook nog de naam van Krzysztof Zanussi toevoe gen. Hier en daar wordt over hem zelfs gesproken als het wonderkind van de Poolse ci nema. Zanussi debuteerde in 1966 met zijn eindexamenfilm „Dood van een provinciaal" Op ver- schi Uende festivals sleepte hij er vier prijzen mee in de wacht. Darna ontwikkelde hij zich tot een kundig cineast, die zich zo wel op het terrein van de docu mentaire als dat van de speel film beweegt. Familiesituaties is de tweede speelfilm van Zanussi. De rol prent handelt over de jonge ta lentvolle ontwerper Wit, die door een telegram naar zijn ou derlijk huis wordt geroepen Zij vader zou daar op sterven lig gen Zijn vriend Marek njdt hem er naar toe. Zowel de familie als het huis hebben hun merkwaardighe den De vader, die leeft van een kleine werkplaats en het illegaal stoken van wodka, blijkt een al coholicus Verder zijn er in hel oude. halfvergane landhuis nog aanwezig een zure en vermoeide tante en de fraaie zuster van Wit, Bella, een cymes en provo cerend meisje niet een rijk ge voelsleven De aanwezigheid van de vreemdeling Marek brengt de Vorige week donderdag in formeerden wij u op deze plaats over de inhoud van Sartre's „Huis Clos", dat morgenavond (vrijdag) in het kader van een W1KOR-scholentournee in het Zuidlandtheater in Terneuzen gebracht wordt Het helse ver haal van de Franse existentialist wordt na de pauze gespeeld Voordepauze staan twee eenak ters van Jean Tardieu op het programma. Tardieu publiceerde in 1949 een serie van 17 korte toneel stukken, te zamen geheten „Théatre de Chambre" Die ver zamelnaam duidt op de bedoe ling van de auteur De stukjes moeten door een klein gezel schap voor een klein publiek ge speeld worden Net zoals ka mermuziek het best tot zijn recht komt, wanneer het uit voerend ensemble door een niet te grote meute beluisterd wordt Tardieu. die in zijn stukken een satire geeft op menselijke willen stellen. „Les Monolo gues" speelt zich afin een kas teel waar een feestje aan de gang is. Plotseling verdwijnt de ba ron, en men vraagt zich af of hij soms vermoord is Hoewel er ze ven personen in het stuk voor komen, zijn er toch slechts êén acteur en één actrice nodig om het neer te zetten Er is telkens maar een persoon op het toneel, die dan een lange monoloog houdt. Met name ae tweede ee nakter zal van de toeschouwer de nodige oplettendheid vragen, omdat sommige van de persona ges zich niet van algemeen be schaafd Frans bedienen en re gelmatig foutieve zinsconstruc ties produceren. „Huis Clos" is een open schoolvoorstelling Dat bete kent dat in ieder geval tweehon derd scholieren uit de hogere klassen van het middelbaar on derwijs in de zaal zullen zitten Daarnaast zijn er kaarten in de losse verkoop. anderen ertoe ieder voor zich een krachtige dramatische scène weg te geven met als hoofddoel Wit aan het ouderlijk huis te binden. Zelfs Marek laat op dit punt zijn vriend in de steek. Hij heeft trouwens een ex cuus een snel ontloken liefdens leven met Bella. Wit laat zich echter niet meer binden en ver laat in de ochtend het huis Za nussi is vooral geïnteresseerd in de psychologische en sociale as pecten van zijn „familieleven" en hij beschouwt de gebeurte nissen als een metafoor voor de jonge generatie die radicale ver anderingen wil maar vastzit aan afkomst en sociale structuur Wie bovenstaande interessant genoeg vindt om het te bekijken, kan dezer dagen bij één van de voorstellingen van 't Kiekkot te recht. Vanavond in het Zuid landtheater in Terneuzen, mor gen in Buitenlust Oostburg, za terdag in Den Dullaert in Hulst (Van een onzer verslaggeveisj OOSTBURG - Morgen, vrij dag 14 maart, worden er dooi modehuis van der Plas uit Oost burg een tweetal modeshows gegeven In de damesmodezaak op de Markt kunnen belangstel lenden tussen 13 30 en 17 30 uur of tussen 19 00 en 21 00 uur te recht om kenms te nemen van de nieuwe collectie van het Oost- burgse modehuis. J

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8