in F abrieksinstallaties m bedrijf zonder vergunning .Bestu ursrayon West-Brabant bij Zeeland Speelse fantasie van Barbara SLIJPER, WARREN EN DE VOGELS 3 Geen strand meer bij Groede Protest tegen uitbreiding Zuid-Chemie iollo repeteert StadhuiskeWer MR. HUBER DRAAIT CONCEPT- STRUCTUURSCHETS OM Parkietenclub heeft groter bestuur Bayer treft regeling met boeren stad streek 1m—tuti oorjaars- itvoering Oranjebloem .I.K. geeft Itvoering (1st Droog SCHOLIEREN IN KAPELLE PLANTEN BOOMPJES 2 WOENSDAG 12 MAART 1975 - fpondent) Verstraeten werd het in drijfsvolleybalcompetitie in In liet van naaste concurrent achtervolger KPJ 1 verras- tex Sport, Met een wedstrijd rong van Lybeert op KPJ •alen 1 reeds vier punten. een onzer verslaggevers) iLUIS De Sluise re- ijkerskamer d'Oranjebloeni in hotel Centraal, verdeeld r twee uitvoeringen, haar irjaarsuitvoering. Onder re- van de heer A. Versprille rd met veel succes het ispel Tropenkolder van M. Os-Loetfen opgevoerd, gens het weikomstwoordje i de voorzitter van de re- ijkerskamer was het de be ling met dit stuk de leden plezierige avond te bezor- en daarin is men wel |laagd. oor allerlei omstandighe- beschikt de kamer dit slechts over een beperkte lersikern en het is hierdoor t gemakkelijk een geschikt k te vinden. Regisseur Ver- ille is daarin toch geslaagd dat hij o.m. kon beschikken ir enkele geroutineerde ichten. In dit geval met na- l de heer J. Boogaard die in stuk het voordeel had dat zijn ervaringen in het ho- labedrijf met succes kon in- fiigen. Goede vertolkingen k van de heer C. Wester- Jele en de dames R. de ■rek, M. Warmerdam en T. 1 Puydt. De jongere mede- Irker B. Daalhuizen gaf een hvaurdbare vertolking van i werkstudent, hoewel voor bij hem bleek dat een rol in i blijspel soms moeilijker te frullen is dan het meespe- in een drame. Een gezellig besloot de voorjaarsuitvoe- van de rederijkerskamer. Ian een onzer verslaggevers) LUIS Door de brand in openbare en christelijke ooi aan de Kloosterstraat in is kan muziekgezelschap jllo tijdelijk haar repetitie aal in de voormalige open- e school niet gebruiken. Ids gemeld is het oude ooigebouw na de brand er in gebruik genomen, een |iatie die wel enkele maan- zal duren gezien de om- iig van de herstelwerkzaam- ien aan de uitgebrande ooi. de gemeenteraad zijn dl- se malen stemmen opge- In het oude schoolgebouw "te breken of er een andere temming voor te vinden. Iuk bij' een ongeluk is dat r het uitblijven van een lissing hierover een noori- sslng voor de getroffen olen kon gevonden wor- let gemeentebestuur heeft jiddels de stadhuiskelder Apollo beschikbaar gesteld repetitieruimte, iets waar- het bestuur erg blij is it mede in verband met het ïende festival op 11 mei knen de repetities node ge it worden. |n een onzer verslaggevers) „UIS De Sluise gym- iekvereniging W.I.K. geeft dag 14 maart, in de ge- jnteliike sportzaal aan de IeshouwerUstraat, de jaar- se uitvoering. e jongens en meisjes kun- bij die gelegenheid ouders andere belangstellenden tu- wat zij mans zijn aan itok, ringen, brug etc. e uitvoering wordt beslo- met een eompetitiewed- d van het herenteam van volleybalclub W.I.K., die zelfstandige afdeling van ,'ymnastiekvereniging is. ouwengilde Vandaag nsdag) heeft het katho- vrouw°ngnlde vertoning het klankbeeld „De sweg der mensen in deze op het programma staan, klankbeeld, dat te zien en loren is in de kapel van de we Hoeve, is gemaakt de heer P. Vereecken uit Paiuwels. Aanvang acht (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Comple te fabrieksinstallaties, waar onder de grootste en gevaar lijkste, zijn in het Antweipse industriegebied in bedrijf, zonder dat daarvoor een be nodigde vergunning is afge geven. „Het is echter nog er ger dan men in het algemeen denkt", aldus de Antwerpse wethouder W. Geldolf. die in zijn hoedanigheid als volks vertegenwoordiger de Belgi sche minister van Arbeid, Califice, donderdagmiddag zal interpelleren. ..Die interpellatie is niet alleen bedoeld antwoord van de minister te krijgen maar tevens om de kat eens goed de bel aan te binden", aldus een naaste medewerker van Gel- dolf gistermorgen op het Ant werpse gemeentehuis. Volgens hem stelt het Antwerpse sche pencollege zich op achter de voorgenomen interpellatie van Geldolf. „Met lede ogen ziet men de ontwikkelingen aan. Als gemeentebestuur kan men overigens weinig doen, want vestigingsvergunningen en ex ploitatievergunningen zijn dik wijls een provinciale of rijks aangelegenheid", zo vertelde hij. In een perscommuniqué wijst Geldolf erop dat ver spreid over 43 merendeels pe trochemische bedrijven min stens 95 fabrieksinstallaties in bedrijf zijn zonder de daar voor vereiste vergunning. Oor zaak is de onderbezetting van de Arbeidsinspectie, waardoor grote vertragingen optreden in de afgifte van wat in Neder land Hinderwetvergunningen zijn. Voor sommige installaties ligt er overigens al een aan vraag sedert 1964 op afdoe ning te wachten. Volgens Geldolf leidt deze onderbezetting tot volkomen onwettige en levensgevaarlijke toestanden, die daarenboven door gebrek aan controle tot een voortdurend gevaar voor bevolking en bij die bedrijven werkzame personeelsleden lei- Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI: Droog weer met zonnige perioden en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: om streeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. DEN HAAG De water hoogten van dinsdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 281 onv., Rheinfelden 196 plus 2. Plit- tersdorf 349 plus 21, Maxau 395 plus 13. Plochingen 148 plus 1, Mannheim 210 plus 1, Steinbach 150 min 4. Mainz 250 plus 4, Bingen 125 onv., Kaub 163 min 2. Trier 304 min 4, Koblenz 192 min 3. Keulen 158 min 2, Ruhrort 321 plus 6, Lobith 943 plus 5, Pan- nerdense Kop 913 plus 5. Nij megen 742 plus 5, IJsselkop 856 plus 3. Eefde IJssel 406 min 10, Deventer 288 min 8, Katerveer-Spoolrtersluis 53 min 1, Monsin 5435 min 19, Borgharen 3986 min 4, Belfeld 1180 mm 2, Grave beneden de sluis 512 min 12. donderdag op Zoom 4.16 en Morgen, maart. Bergen 16.35 Hansweert 3.45 en 15.52 Terneuzen 2.41 en 15.09 "l angen 2 1c* 1 oci Wemeldinge 4.07 en 16.26 13 Union Carbide (na de ramp): geen vergunning. den. „BASF, Petrochim en na genoeg de complete fabrieken van Solvay, werken zonder vergunning", aldus een veront waardigde Geldolf. Hoe gevaarlijk die situatie kan zijn werd eniige tijd gele den bewezen toen een tweetal polyethyleentanks van Union Carbide uitbrandden, waarbij zes doden te betreuren vielen. „Voor deze tanks was zelfs geen aanvraag voor een ver gunning ingediend", aldus Geldolf in zijn communiqué". Inmiddels is hier een onder zoek ingesteld, want dat kan zelfs in. België niet door de beugel. Geldorf zal de minister vra gen op korte termijn maatre gelen te nemen om deskundig personeel voor de Arbeidsin- soectie aan te trekken. Hij zal de minister verder de sugge stie voorleggen naar Neder lands voorbeeld met voorlopi ge vergunningen te werken-, wat controle op de bedrijven mogelijk maakt. Voorts wil hij bouw- en exploitatie-aanvra gen gelijktijdig ingediend zien. Een en ander zal bege leid moeten worden door een efficiënte controle, vindt de Antwerpse schepen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Er zal dit zomerseizoen een flink aantai strandcabi nes minder aan de West- Zeeuwsch-Vlaamse stranden gezet kunnen worden dan voorheen het geval was. Door onder meer de novemberstormen vorig jaar lieeft veel strandaf- kalving plaatsgevonden, waarbij het strandpeil behoorlijk is gedaald. Bij hoog water zal de zee op verschillende plaatsen zelfs tot aan de duinvoet komen. „In Groede kan geen enkele cabine meer ge plaatst worden", zo voorspelde gistermiddag burgemeester A. Schip per tijdens de vergade ring van de financiële commissie in Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een indeling van de provincie Zeeland in twee be- stuursrayons met toevoeging van de gemeenten Reimerswaal, Thoien en St.-Philipsland aan de provincie Noord-Brabant is voor een goed functioneren van de provincie Zeeland onaan vaardbaar. Wanneer men rekening houdt met de wensen, die op verschillende terreinen van de samenleving toch duidelijk aanwezig zijn ten aanzien van de regionalisatie, dan blijft er aan taakstelling voor het pro vinciaal bestuur van Zeeland bij de voorgestelde bestuurlij ke indeling heel weinig ovei, ook wanneer de gemeenten Reimerswaal, Thoien en St. Philipsland aian het bestuurs- rayon Midden-Zeeland zouden worden toegevoegd. Men zou zich dan ook kun nen afvragen, of niet het be- stuursrayon West-Brabant bij de provincie Zeeland kan wor den gevoegd binnen het kader van een nieuw te vormen pro vincie. Bij de laatste gedachte zou de nieuw te vormen pro vincie twee gewesten moeten omvatten, nl. een Westbra bants bestuursrayon- en een Zeeuws bestuursrayon. met dien verstande, dat Goeree- Overflakkee gevoegd moet worden bij het bestuursrayon Zeeland. Tot deze voorlopige slotsom komt mr. F.G.A. Huber, bur gemeester van Goes, In een door hem opgestelde nota naar aanleiding van de door de re gering gepubliceerde ontwerp- structuurschets voor de be stuurlijke indeling van Neder land. Mr Huber noemt de con cept-structuurschets een wat wonderlijk stuk. De gedachte vorming van een landsdeel Zuid-West, waarin Zeeland valt, o.m. ook met de gemeen ten Gouda, Woerden en Lei den en grote steden als Rot terdam, Den Haag en Dor drecht, zal volgens hem maar heel weinig mensen aanspre ken en als zeer willekeurig aandoen. Mr. Huber acht het verder een bezwaar van de huidige discussie over de be stuurlijke indeling, dat men vier belangrijke zaken er niet bijtrekt. Met name wordt niet gesproken over de financiële consequenties van de bestuur lijke indeling. Het takenpak ket voor de bestuursrayons, de plaats van de provincie tussen gewest en rijk en de thans op gang zijnde ontwikkeling met betrekking tot de verschillen de bestuurstaken. Tenslotte legt mr. Huber de nadruk op het belang van de handhaving van Zeeland en tevens uit het oogpunt van een geografische eenheid, vooral met betrek king tot de landbouw en de recreatie tussen de gebieden van Zeeland, West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden. (Van onze corresjxmdent) HULST In café De Ster hield die pafkietenspeciaalclub regio Zeeuwsch-Vlaanderen de ledenvergadering. Besloten werd de contributie te verho gen van 10 gulden tot twaalf gulden vijftig Het inschrijf geld voor nieuwe leden werd op een gulden vijftig gesteld. Het bestuur werd tijdens de vergadering uitgebreid. Het ziet er nu als volgt uit: J. Burm Hulst (voorzitter), A. van Hurck Westkapelle (pen ningmeester), L. de Vos Sint- Jansteen (secretaris), F. van Goethem Clinge, G. Poppe Sint-Jainsteen De onvoldoende en ietwat ongunstige belichting, die, wanneer er geen extra-spots worden ingezet, nu eenmaal aan een expositie in de foyer van Den Duiiaert ten deel valt, doet nauwelijks afbreuk aan het werk van de jonge Amerikaanse, in Groenendijk woonachtige kunstenares Barbara Jean. Want de meer dan twintig bladen, die zij als werkresultaat van het jaar 1975 toont, zijn van een zo grote en blijde kleur- kracht dat zij zelf eerder licht verspreiden dan vra gen. Die meer dan twintig bla den zijn witte vellen karton achtig papier die zij vulde met composities van onbe- ken ie vliegende voorwerpen in zeer heldere en blije kleu ren. Die voorwerpen, getui gend van een lichte, speelse fantasie, bestaan uit geknipt gekleurd papier, dat op de witte ondergrond werd ge plakt. Ik kan mij nauwelijks voorstellen dat iemand die ze ziet niet onmiddeliik onder de charmante blij makende indruk ervan komt. Deze geometrische meestal kantige objecten van wisse lende grootte worden omge ven door evenzovele sierlijke streepjes, puntjes en sliertjes en te midden dlaarvan ont moeten zij elkaar en streven van elkaar weg. Barbara Jean creëert met behulp van deze objecten ontmoetingen en verwijde ringen. Vaak lijkt het erop dat zij een soort eigen ster renhemel tot leven roept met nieuwe, aan haar fantasie ontsproten hemellichamen en constellaties en wat zij de beschouwer daarmee ver schaft zou ik ogenpret in de beste zin van het woord wil len noemen die innerlijk neerslaat in een gevoelvan Werkstuk van Barbra* Jeam in Den Dullaert. vreugde en onbekommerd geluk zoals dat ook over ons kan komen bij het bekijken van kindertekeningen. Bar bara Jaan houdt zich reeds geruime tijd bezig met dq?e zeer eigen composities. Een aanzet tot wat het worden kon en nu geworden is zag men al eens op een vorige expositie, maar wat toen ontbrak was de juiste wijze van vormgeving. Die was toen slordig fn schets matig terwijl ze nü een ade quate. wat precieze en cleane vormgeving gevonden heeft, namelijk die met de rake en scherpe schaarsnede. Interes sant is ook dat zij in Waar schijnlijk het laatste werk haar bewegende voorwerpen meer van nabij, groter en in ruste laat zien. Dan komt zij tot resultaten die de stap naar de beeldhouwkunst niet ver meer doen schijnen. Men zou composities als (ie hare natuurlijk van quasi- diepzinnige en vreemde titels kunnen voorzien. Het pleit voor de intelligente naïviteit van Barbara Jean dat zij dit Jiiet doet. Men kan bij haar composities van alles denken en voelen, maar zij laat het bewust na de kijker op een bepaald spoor te zetten. Haar nieuwe werk geeft (polyin terpretabele) ogenpret, en dat is in een tijd waarin de beeldende kunst vaak door ideeën en quasi-ideeën- vracht overbelast wordt, een met geringe en verheugende zaak. (Gaarne voor bezichti ging aanbevolen. Dat is mo gelijk tot 19 maart aanstaan de. WILLEM ENZINCK Als de beruchte Zeeuwse mentaliteit van warm lopen voor iets nieuws en de aan dacht verliezen wanneer het vrjf maanuen oud is, zich niet al te zeer zal laten gel den, is, dunkt ons, voor net' pas geopende Zeeuws Kun stenaarscentrum aan de Lan ge Noordstraat 57 te Middel burg een grootse toekomst weggelegd. De vooralsnog ter besclnkking staande ruimte is functioneel en gezellig in gericht, Marijke Bijlsma is er een lieve en charmante gastvrouw, die de bezoekers niet alleen op een voortref felijk kopje koffie trakleert maar ook de aanwezige fris se bloemen met liefde om ringt en die op het moment dat wij er waren zelfs ge zorgd had voor de aanwezig heid van een hoogst belang rijk kinetisch natuurele ment: een vlinder, een heuse koninginnepage, die een ge- regelt' pendeldienst onder hield tussen de bloemen en de bezoekers die de thans lo pende tentoonstelling kwa men bekijken. Die tentoonstelling is ge wijd aan het werk van de vogel-aquarellist H.J. Slijper in verband met het feit dat deze aan een nieuwe bundel vogel gedichten -„Betreffende Vogels" geheten- een aantal originelen daarvan zijn hier te zien en deze werpen een nieuw licht op Slijpers kun stenaar scnap. Slijpers naam is vooral be kend door vogelplaten voor scholen. Platen van een hoog informatief gehalte, razend knap van vorm en kleur, maar in artistiek opzicht gortdroog, te weinig vrij en clichématig. Terwijl zijn hier aanwezige grote vogelaqua rellen dóe waarschijnlijk voor deze schoolplaten model gestaan hebben of zouden kunnen hebben deze indruk weer bevestigen, blijkt Slij per zich in zijn miniaturen veel vrijer en artistieker te hebben uitgeleefd. De medaillonmetjes gewijd aan de kerkuil, de twee ge wijd aan het thema van Leda en de Zwaan of de blauwe reiger, alsook nog enkele tekeningen laten dat duide lijk zien. Een blijde verras sing is het altijd te kunnen constateren dat de mogelijk heden van een kunstenaar groter zijn dan men ver moedt en dat is zeker bij Slijper het geval. Verder biedt de expositie enkele facsimiles en tekeningen van Hans Warren, dlie nauw met zijn bundel verband hou den. Als wij ons niet vergissen vogelminiaturen bij droeg. De was diens vroegste publika- tie in boekvorm -jaren gele den- een werk over Nacntvo- gels, -een eerste uiting voor zijn levenslange iiet'dt vuor onze „gevederde vrienden", die in zijn nieuwe bundel eens te meer manifest wordt. Warren keert in zijn gedich ten graag terug naar jeugd- belevenissen met vogels en vertelt daarvan op rustige parlandotoon in vrije verzen. Soms meent men een licht gebrek aan spanning - onver mijdelijk gevolg van de van buitenaf komende of zelfge stelde opdracht - waar te ne men, maar in enkele gedich ten, vooral in die uit de on derafdeling vogels in de Spiegel, komt hij tot de ge balde taaiportretten van vo gels die men in een bundel als deze verwacht. Zoals bij voorbeeld: De Blauwe Reiger HMland op zijn smalst en op zijn grauwst, uitge- Knipi zink tegen bleke, strakke sloten, in de sombere nesten gesteun of een boerin wordt gesmoord In rauwe herfstnachten een nog rauwere kreet over Loevestein, wel zuidwaarts. De Kluut De kluut is gemaakt voor wegtaattechniek wit op zwart en zwart op wii. u, oeide uitgespaard op zilverblauw. Een vogel voor muziek van Debussy, aroomschunn tn zilte flarden langs de la gune. En ook him roepen juicht als bellen, waterslee van de najaden naderend door de branding. Wat op deze expositie ook nog te bezichtigen en m te kijken ligt is het eerste nummer van een eenvoudig gestencild nieuw Zeeuws li terair tijdschrift Siib (met o.a. enkele mooie gedichten van Frans Bijlsma) dat Zeeuwse auteurs publikatie- mogelijkheden wil bieden, waarvan hopelijk een druk gebruik zal worden gemaakt. Waarmee gezegd wil zijn dat een bezoek aan het Zeeuws Kunstenaarscentrum ruim schoots de moeite waard is en meer dan dat: plicht voor wie het artistieke leven in onze provneie ter harte gaat. De expositie is te bezichtigen tot en met 20 maart aan- cf QPN/fA WILLEM ENZINCK Eindredactie Rein van der Helm (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE (B.) Het che mische bedrijf Bayer Rlck- mann, middelpunt van heftige kritiek in het Belgische Brug ge wegens de fluoruitstoot, gaat een procedure beginnen met alle getroffen iandbou- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT-TERNEU- ZEN Een drietal docen ten. woonachtig in Sas van Gent heeft bezwaar aangete kend tegen de uitbreiding van Zuid-Chemie in Sas van Gent. Het bezwaarschrift van het drietal is voornamelijk gericht tegen de verwachtte geluids hinder. Tijdens een gisteren gehouden hinderwetzitting op Gent lichtten ze hun bezwaren toe. Volgens de bezwaarden, de heren E. Colsen, E. van Lre- re en G. van Vorenveld zou het geluid in het nieuwe la- brieksgedeelte van Zuid-Che mie ook schadelijk zijn voor de werknemers van het be drijf. Uit hun bezwaarschrift bleek dat ze aanmerkelijk ho gere normen wilden voor wat betreft het tegengaan van de het gemeentehuis van Sas van geluidsoverlast. Namens Zuid- Chemie was het hoofd van de technische dienst van het be drijf aanwezig. Uit het ge sprek dat volgde kwam naar voren dat de geluidsmaatsta ven voor de fabriek moeiliik haalbaar waren en dat ze bo vendien erg moeilijk te con troleren waren. Het g„at bi] de uitbreiding van Zuid-Che mie met name om de bouw van een drietal opslagloodsen, waarin echter ook een aantal machines komt te staan. Op het gemeentehuis van Terneuzen waren een aantal veranderingen en uitbreiding en bij Dow Chemioail het on derwerp van een hinderwetzit- ting. Het ging hier om het vergroten van de capaciteit van een stoomcentrale en da aanvraag voor aanleg van een drainage-bed voor bezinksels. Tegen beide uitbreidingen werd geen bezwaar aangete kend. wers in de streek voor een voorlopige regeling van even tueel geleden schade. Dit deelt het bedrijf mee in een pers- eommunijue dat werd opge steld naar aanleiding van de laatste tijd in de pers versche nen artikelen. Bayer wijst de beschuldi ging dat het bedrijf de bevol king zou misleiden pertinent van de hand. De produkten die thans geleverd worden aan afnemers zijn deels afkomstig van andere produktie-eenlie- den van dit Duitse chemische bedrijf, omdat in Brugge slechts één van de zes conti- nu-ovens m gebruik is. „Deze beperking heeft Bayer vrijwil lig ingesteld teneinde de emis sie tot een strikt minimum te beperken", aldus de verkla ring. De produktie zal beperkt blijven tot nieuwe technieken het mogelijk maken bij een volledige produktie de vervui ling beneden de toegelaten maximums te h.n Hef be drijf wijst ook de beschuldi ging van de hand dat het zich zou inlaten met de activiteiten van het comité Broodroof, waarin personeel van Bayer zich teweersteid tegen de ac ties die gevoerd worden tegen het Brugse bedrijf. Zij zien die acties als een aantasting van hen werkgelegenheid. „Het actiecomité Broodroof is een volledig zelfstandig erk- nemersinitiatief", aldus de di rectie van Bayer OP de scheepswerf de Bies- bosch te Dordrecht, is gisteren een 4500 kilo wegende stort- koker uit de stroppen van een kraan gevallen De 39-jarrge J.D. van der Linden uit Dor drecht, werd dodelijk getrof fen. DE tweede kamerleden J.C. Kombrink en A.L. ter Beek (beiden PvdA) zijn door de rechter-commissaris in Am sterdam gisteren gehoord in het gerechtelijk vooronder zoek naar de vermeende po ging tot omkoping van kamer lede met hei -J„ vei vanging van de Starfighter. I (Van een on-zer verslaggevers; KAPELLE Ongeveer 138 leerlingen van basisscholen in Ka pel le, Wemeldinge, Bieze- linge en Schore en van de School voor Schipperskinderen in Wemeldinge gaan op woensdag 19 maart in het Ka der van de jaarlijkse tyoom- olant&an twompjes planten op ■*en terrein aan de Vrnonland- seweg in Kapelle. De plant- activiteiten beginneen om half- rwee. Na afloop vertrekken de scholieren voor een excursie naar net waterwingebied in ossen drecht van de Water- •naatsehappij Zuidwest-Ne- ierlan«d Ho* gezelschap wordt h Mf vijf weer in Kap,;-lie teu u vei wacht. r

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3