:es En ik heb kinderweet u Militaire opstand in Portugal mislukt Vandaag Portugal waarheen? Broeder Mattheus krijgt PA jaar GEPAKTE JAPANNER WAS BETROKKEN RU GIJZELING FRANSE AMBASSADE it DE SPINOLA VLUCHT NAAR SPANJE Pronk al eerder veroordeeld voor rijden onder invloed Rebellerende para 's: Wij zijn misleid Voorarrest verlengd van drie verdachten hasjsmokkel nt: golf DE DERDE POGING VAN GENERAAL DE SPINOLA Basis Fancos Misleid Praktische tips voor veilige musea Duizend gulden boete voor Karte en Jongbloed Kamermeerderheid wil dit jaar al subsidie voor peuterspeelzalen Van Doorn bereid tot meer hulp aan muziekscholen 14 ^achterruit- 5 verwarming achteruitrijlampen Metalliseerde lak' 1388 onze prijzen voor de kom langs, en U krijgt ïirts, Blouses, Sokken rs. lern zakenbeleid DirecteurDr W A J M Harkx HoofdredacteurL. Leijendekkcr Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011501-79 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 12 MAART 1975 27e jaargang No. 7606 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. De Spinola gevlucht. 5? (Van een onzer verslaggevers) Op de laatste dag van mijn verblijf in Portugal, vorige week woensdag, belde een hoge ambtenaar van het mi nisterie van Economische Za ken me op met het verzoek zijn naam niet te gebruiken in een intervieuw. dat ik en kele dagen tevoren met hem had. „De situatie is rijp voor een staatsgreep. Stakingen, bedrijfsbezettingen, onrust aan de universiteiten, infla tie. De voorwaarden zijn er. And I have got kids, you know. En ik heb kinderen, weet u". De jonge aspirant-luite nant, Teixeira, woordvoerder van de Beweging van de Strijdkrachten (MFA), keek me in het Palacio do Couvo do Moura, zetel van de vijf de divisie, ongeloofwaardig aan, toen ik hem de moge lijkheid van een staatsgreep suggereerde. „Een coup? Niet zo lang WIJ er zijn". Geïffiteerd voegde hij er na een vraag in die richting aan toe: „Natuurlijk zijn er in onze beweging verschillen van opvatting en van inzicht, maar we zijn democratisch en de meerderheid beslist". Ais je een wat nader in zicht trachtte te verkrijgen in wat de minderheid in de strijdkrachten dacht, kreeg je te horen dat de besprekin gen uiterst geheim zijn, maar het stilzwijgen wees op een verdeeldheid binnen de MFA, die men angstvallig trachtte te camoufleren. Die verdeeldheid is niet van vandaag of gisteren. Zij is er eigenlijk geweest sinds het moment van de staats greep op 25 april 1975 en zij kwam naar buiten tijdens de crisissen, die de nog wankele democratie in Portugal bege leidden. (Vervolg op pagina 11.) (Van onze redactie buitenland) LISSABON Eenheden van de Portugese strijdkrachten hebben gisteren kennelijk onder leiding van generaal De Spinola een mislukte poging gedaan het bewind om ver te werpen. Een militaire woordvoerder verklaarde al in de loop van de middag dat de poging was mislukt en dat de regering nog steeds aan de macht is. De Spinola is naar Spanje gevlucht. De Melo gearresteerd. DROOG Op de meeste plaatsen droog. Flinke noord oostenwind. Middag- temperaturen rond 7 graden. STAD EN STREEK Fabrieken in Antwerpen zonder vergunning gebouwd. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Dagen van Lon Nol geteld. Pagina 9 KLEINE STEM Prins Peter „wandelt" door het bos. Pagina 13 SPORT Gerben Karstens tweede in etappe Parijs—Nice. Pagina 14 RADIO EN TELEVISIE David Essex: popzanger in plaats van bajesklant. Pagina MERIJN link dagje voor links Portugal. Bij deze opstand kwamen vliegtuigen van tegen de rege ring in verzet gekomen mili tairen in actie en deden aan vallen op een artilleriekazerne bij het vliegveld van Lissabon. Het vliegveld zelf werd voor alle verkeer gesloten en was gisteravond nog bezet door pa rachutisten. Ooggetuigen zei den dat niet meer dan een of twee bommen waren gegooid. Er zijn ook geen dodelijke slachtoffers gemeld, alleen een paar licht gewonden. De nationale radio had eer der gezegd dat de opstand was uitgevoerd door „degenen die hun privileges hadden verlo ren". Daarmee werden waar schijnlijk bedoeld de conser vatieve elementen in de strijd krachten. die geleidelijk uit in vloedrijke posities waren ver wijderd, nadat generaal Anto nio de Spinola vorig jaar na een krachtmeting met de link se stroming in de strijdkrach ten gedwongen werd af te tre den. In een via de radio omge roepen verklaring zei premier Vasco Goncalves dat het ging om een „vertwijfelde poging door reactionaire militaire krachten het op 25 april vorig jaar begonnen democratische proces tegen te houden". Op 25 april werd het rechtse be wind van Gaetano door de strijdkrachten ten val ge bracht. De opstand blijkt begonnen te zijn op de luchtmachtbasis Tancos, 100 km. noordelijk van Lissabon, waar opstandige officieren een eenheid para chutisten zover kreeg om een aanval uit te voeren op de artilleriekazerne bij het vlieg veld van Lissabon Generaal Otelo Saraiva de Carvalho, de militaire gouver neur van Lissabon, verklaarde later via de radio dat opstan dige officieren van de para chutisten hun mannen hadden misleid door hiun op te dragen de artilleriekazerne te- omsin gelen omdat de daar gelegerde militairen in opstand waren gekomen tegen de beweging van de strijdkrachten. (De ar tilleristen worden beschouwd als de meest linkse legereen heid in Portugal) opstand kwam, heeft ook tege nover journalisten verk'aard dat hij en zijn mannen misleid zijn. Zij hadden \l, verschei dene officieren te horen ge kregen dat extreem-linkse een staatsgreep voorbereidde en van plan was duizend promi nente burgers en militairen te vermoorden. Deze slachting zou volgens de officieren woensdag plaatsvinden en de samenzweerders zouden zich in de door de parachutisten aangevallen artilleriekazerne in Lissabon bevinden. Later kwamen we er achter dat we verraden waren, aldus de ser geant. Intussen waarschuwde radio Lissabon dat De Spinola was gevlucht van de basis Tancos en „waarschijnlijk" op weg naar de Spaanse grens. De ra dio riep de bevolking in de grensstreek op waakzaam te zijn en benadrukte dat de aan houding van De Spinola van het grootste belang is. Hij is echte- ontsnapt. Terwijl be kend werd dat de eenheid pa rachutisten die bij de opstand betrokken was, zich had over gegeven, bleek De Spinola met zijn gezin per helikopter op de Spaanse basis Talavera da Re- al, net over de grens, te zijn aangekomen. Met De Spinola arriveerde op de Spaanse basis een aantal „De beangstigende en overheersende vraag ten aanzien van Portugal is: heeft de nog geen één jaar oude demo cratie een reële kans tegenover de dreiging van een linkse of rechtse staatsgreep? Brengt de democratie in Portugal zichzelf om zeep of zal zij met het befaamde onzichtbare handje van buitenaf vermoord worden?" Met deze vraag zou de serie artikelen beginnen, waar in onze redacteur Anton Theunissen, juist teruggekeerd van een 14-daags bezoek aan Portugal, een poging onder neemt om de huidige complexe situatie in Portugal te analyseren. Die vraag lijkt inmiddels door de militaire op stand van gisteren, misschien wel sneller beantwoord te worden dan tot nu toe werd verwacht. Over de achtergrond van die staatsgreep-poging en de verontrustende signalen, die de militaire tussenkomst als het ware aankondigden, handelt het eerste artikel in de serie: Portugal waarheen? (Zie pagina 11.) Terwijl de kazerne werd omsingeld, vlogen er twee (propeller)-viiegtuigen en vier helikooter* boven, die bom men afwierrien en parachutis ten aan 6e grond zetten, zo verklaarde generaal De Car valho. Hr ze' voorts dat „re actionaire officieren" de com mandant "-an t>ara->rrl'ta:re re publikeinse garde in het Car- mo-hoofdkwrtier in het cen trum van Lissabon gevangen hadden genomen. Dat was ge neraal Perreira. Een aanhanger van De Soinol". generaal Da- miao, hiaid het bevel overgeno men, maar dit heeft hoogstens enkde uren geduurd. Een sergeant van de eenheid n rac u sten d e gisteren in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bin nenkort zullen alle Ne derlandse musea een pu blicatie ontvangen van de Nederlandse Mu seumvereniging, waarin een groot aantal practl- sche beveiligingsadvie zen staat aangegeven. Minister van Doorn heeft gisteren meege deeld, clat bij de Neder landse museumvereni ging subsidie heeft ver leend om een dergelijke geschrift te verspreiden. De praktische beveili gingsdienst uit genoem de publicatie vormen een aanvullen op een onlangs door het TNO in Delft uitgegeven rapport over de technische be veiliging van musea. De bewindsman deel de de heer Wolff, die vragen stelde, mee. dat hij op de CRM-begroting 1 miljoen gulden heeft uitgetrokken ten behoe ve van de aankoop van uitzonderlijke kunstwer ken en voorwerpen, die voor Nederland verloren dreigen te gaan. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het be stuur van de eredivisievereni ging FC Amsterdam heeft gis teren besloten, dat de spelers Jongbloed en Karte een boete zullen moeten betalen van ie der duizend gulden. Dit naar aanleiding van de incidenten tijdens de UEFA- cupwedstrijd van vorige week in Keulen tegen FC Köln. Verder kreeg Amsterdam-trai ner Pim van der Meent een ernstige berisping van het be stuur voor zijn opmerking na afloop van het duel dat „voet bal oorlog Is". VEURNE (AP) De Belgi sche rechter heeft gisteren het voorarrest voor drie van hasj smokkel verdachte Nederla n ders met een maand ver lengd. Het drietal, W.R. 41, A.S. 39 en W.S. 30 (allen afkomsitg uit Rotterdam) wordt ervan verdacht 1050 kilogram hasj aan boord van het Britse jacht „September Tide" naar de ha ven van Nieuwpoort te hebben vervoerd. Militairen en burgers in een gedeeltelijke loopgraaf voor de kazerne bij het vliegveld van Lissabon, dat werd aangevallen door vliegtuigen en parachutisten, Portugese officieren. Zij zijn door de Spaanse autoriteiten aangehouden in afwachting van een beslissing van de re gering in Madrid. Naar ver luidt heeft de 65-jarige De Spinola gevraagd door te mo gen reizen maar Brazilië, waar hij politiek asiel wil vragen. Het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in middels berichten uit Lissa bon, als zou Spanje bij de opstand zijn betrokken, als on gefundeerd van de hand gewe zen. Het voormalige juntalid en medestander van oud-presi dent De Spinola, generaal Gal- vao de Melo, is gearresteerd. Hij bevindt zioh momenteel in de infanteriekazerne te Viseu, In het noorden van Portugal. Regeringsgetrouwe troepen hebben in de loop van de avond de luchtmachtbasis Tan cos, het centrum van de mis lukte opstand, bezet en de commandant, kolonel Rafael Durao, gearresteerd. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Lis sabon bevestigd dat vier op standige officieren hun toe vlucht in het ambassadege bouw hebben gezocht. Een van hen is generaal Damiao van de republikeinse garde, die in het kader van de opstand het be vel van de commandant van de garde, generaal Ferreira had overgenomen. In verscheidene steden heb ben zich demonstraties ge vormd waarbij uiting werd gegeven aan steun voor de be weging van de strijdkrachten en kreten worden geslaakt als „dood aan de fascisten". De Amerikaanse ambassade wordt door militairen bewaakt en al le straten die naar het gebouw leiden zijn afgesloten. De Portugese communisti sche partij heeft opgeroepen tot een grootscheepse demon stratie in de arena van Lissa bon onder de leuze „tegen de reactie, voor dc beweging van de strijdkrachten". (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG In Haagse politieke kringen betwijfelt men of minister Pronk van Ontwikkelingshulp een on voorwaardelijke veroordeling wegens het rijden onder in vloed van alcohol nog kan ont lopen. Gisteren is namelijk bekend geworden, dat drs. Pronk al eens eerder, namelijk in 1970, wegens hetzelfde feit is ver oordeeld. Hij was toen nog geen minister maar docent aan de Nederlandse Economische Hogeschool (de huidige Eras mus universiteit) te Rotter dam. De rijbevoegdheid werd hem toen voor vijf maanden ontzegd. Het proces tegen de minis ter, die de vorige week onder invloed van alcohol zijn auto bij Elspeet op de Veluwe te pletter reed, zal waarschijnlijk binnen vier weken worden ge voerd. zo heeft de officier van justitie bij de Zwolse recht bank, mr. Van Buuren, laten weten. De officier heeft tegen over journalisten ook te ken nen gegeven, dat hij het ver standig zou vinden, wanneer de minister persoonlijk ter te rechtzitting zou verschijnen. Of de minister deze ra-ad zal opvolgen, is niet bekend, aan gezien hij zioh momenteel op dienstreis in het buitenland bevindt. In parlementaire kringen houdt men zich in deze kwes tie opvallend neutraal. Men wil de uitslag van het komen de proces afwachten, alvorens tot conclusies te komen. Zelfs oppositieleider Wiegel van de VVD wil Pronk op dit mo ment niet naar het politieke leven staan. Wel zijn zowel de meeste regeringspartijen als de oppositie het er over eens, dat Pronk als minister zou moeten aftreden, wanneer hij tot een onvoorwaardelijke vrijbe' dxstraf zou worden ver oordeeld. DE journalisten in het gebied van Piemonte in Italië zijn gisteren in staking gegaan om het behoud van het dagblad La Gazzetta del Popoio, dat door het personeel in stand wordt gehouden sinds de eige naar in augustus van het vorig jaar besloot tot opheffing we gens bedrijfstekorten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - OOSTER HOUT Broeder Mattheus is vrijgesproken van medeplich tigheid aan de gijzelingsactie in de Scheveningse gevangenis in oktober van het vorige jaar. Maar de Haagse rechtbank oordeelde hem in haar dins dagmorgen uitgesproken von nis wel schuldig aan de leve ring van twee vuurwapens, echter niet van de munitie. Voor het leveren van de pisto len werd Broeder Mattheus tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ver oordeeld. De Bredase mejuf frouw Tineke B. kreeg voor hetzelfde feit een overeen komt ige straf. De Officier van Justitie had veertien da gen geleden tegen beiden tweeëneenhalf jaar geëist. De vier hoofdverdachten van de gijzelingsactie werden veroordeeld tot straffen van vier tot zes jaar. De Palestijn Noeri, die evenals Jan Brou wers ais ontwerper en leider van de actie wordt gezien, kreeg zes jaar, Jan Brouwers vijf. De eis luidde tegen bei den zeven jaar. Daan Denie en de Algerijn Mohammed Kou- dache, die meer ondergeschik te rollen hadden vervuld bij de actie, werden beiden ver oordeeld tot vier jaar cel. Voor de Algerijn is de straf con form de eis, tegen Denie was zes jaar gevorderd. (Vervolg op pagina 9) DEN HAAG (ANP) Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren uitgesproken, dat reeds dit jaar een begin gemaakt moet worden met het subsidiëren van peuterspeelzalen. Leden van de meeste frac ties stelden voor een bedrag van 5,8 miljoen hiervoor ter beschikking te stellen. In de loop van gistermiddag, tijdens de voortzetting van het kamerdebat over de begroting 1975 van CRM, wees minister Van Doorn subsidiëring van peuterspeelzalen van de hand. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Doom (CRM) is in begin- rel bereid in de toekomst de subsidie voor de muziekscho len uit te breiden. Hij noemde het gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over zijn begroting „een dringende zaak, dat daaraan iets wordt gedaan". Concrete toezeggingen kon de bewindsman nog niet doen. omdat aan de hand van de knelpuntennota een nieuwe regeling voor muxiekscholen wordt opgesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Zweedse politie heeft vorige week woensdag met de arrestatie van twee Japanners, die in Stockholm honderden foto's hadden gemaakt van een ge bouwencomplex met zes am bassades, een goede vangst ge daan. Een van de arrestanten is namelijk door de politie in Tokio geïdentificeerd als Nis- jikawa een van de vier deel nemers aan de gijzelingsactie in de Franse ambassade te Den Haag, vorig jaar septem ber. Hoewel het in Stockholm gearresteerde tweetal in het bezit bleek te zijn van valse paspoorten met valse namen, kon de Japanse politie toch aan de hand van door de Zweedse politie verstrekte -fo to's en vingerafdrukken de ware identiteit van een der arrestanten vaststellen. De an dere Japanner is niet bij de politie in Tokio bekend. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag deelde gisteren mee. dal de mogelijkheid bestaat, dat de Nederlandse regering de Zweedse autoriteiten om de uitlevering van Nisjikawa zal vragen. „Er zal door ons ech ter eerst absolute zekerheid moeten worden verkregen, of die ene arrestant in Zweden inderdaad Nisjikawa is. Als daarover geen twijfel meer mogelijk is, zal de regering overleg gaan voeren met de autoriteiten in Zweden, Frank rijk en Japan over de te vol gen procedure", aldus de woordvoerder. „Wij kunnen inderdaad om uitlevering vra gen, want Nisjikawa staat bij ons op de lijst van gezochte misdadigers. Het probleem is echter dat dat ook in Japan en Frankrijk het geval kan zijn" Nisjikawa is vorig jaar sep tember met de drie andera deelnemers aan de gijzelings actie in de Franse ambassade vanuit Syrië waar het viertal heen was gevlogen, naar Zuid- Jemen gereisd. Daar hebben de autoriteiten de Japanners, or» vri'e vneiQn gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1