)S '70 splijt verder VERHOGING MINIMUM (JEUGD)LONEN EN AOW- AWW-PENSIOENEN Overstromingen in Sydney TWEE BRITSE TREINROVERS VRIJ Offensief tegen de Koerden bestempeld als volkerenmoord Kissinger heeft weer drukke pendeldienst LONEN BEGIN DIT JAAR RUIM 4% OMHOOG OOK 5 HOOFDBESTUURSLEDEN BEDANKEN De lichtgewicht Singer Starlet Notarissen weigeren verklaring van „niet- jood zijn Ex-wethouder Riethof boos over PSP-schorsing binnenland buitenland Rangeerders ziek van stank een miljoen gulden aan prijzen Verweer Drees „Groeiende zorg" Brief van De Brauw Waterschade van 1,7 miljoen 'trouwens die nieuwe thee van KG rggoed Boekenweek Kissinger blijft DINSDAG 11 MAART 1975 9 1 GENèVE (DPA) De parti culiere Internationale Vereni ging voor de Rechten van de Hens heeft het offensief dat het Iraakse leger tegen de op standige Koerden in het noorden van Irak begonnen z"u zijn, al bestempeld als volkerenmoord. Deze term wordt gebruikt in telegrammen die de vereni ging gezonden heeft aan secre taris-generaal Waldheim van de V.N. het internationale co mité van het Rode Kruis, de liiga van Rode-Kruisverenigin gen en de hoge commissaris van de V.N. voor vluchtelin genzaken, prins Sadroeddin Aga Chan. In het telegram wordt gezegd dat na het in Algiers tussen Irak en Iran gesloten aklkoord de grens van Iran voor hulpgoederen ten behoeve van de Koerden ge sloten is en dat interventie op korte termijn noodzakelijk is, wil een volkerenmoord voor komen worden. Iran en Irak hebben eind vorige week in Algiers, waar toen de oliepro ducerende landen bijeen wa ren, een akkoord over hun grensgeschillen gesloten. Dit akkoord hield ook in dat de twee landen zich zouden ont houden van steun aan onder mijnende groeperingen op el- kaars grondgebied. De steun van Iran aan de rebellerende Koerden in Irak zou stopgezet worden. ELST (ANP) Op het spoorwegemplacement van de gemeente Eist (Gld) zijn maandagmorgen de werkzaam heden enige tijd gestaakt. Oorzaak hiervan was dat het personeel onwel werd van dampen die rond het emplace ment hingen. Ze bleken af komstig van de chemische fa briek Luxan in Eist. Twee man NS-perscxneel heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint,heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzet mee! DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 april 1975 gaan. zoals vorige week gemeld, het minimumloon en de minimumjeugd lonen omhoog met 1,7 pet. Deze bijzondere verhoging houdt verband met de achterstand die in 1974 is ontstaan ten gevolge van loonsverhogingen in vaste bedragen en vloeren in de prijs compensatie. Bovendien houdt deze bijzondere verhoging een compensatie in voor het verschil in ontwikkeling tussen ver. diende lonen en regelingslonen over 1973. Het ministerie van Sociale Zaken heeft gisteren de exacte nieuwe bedragen bekend gemaakt. De bruto minimumloonbedragen voor werknemers van 23 jaar cn ouder stijgen per 1 april 1975 van 1 1.254,50 tot f 1.275,30 per maand, per week van f 289,50 tot f 294,30 en per dag van f 57.90 tot 58.86. De minimumjeugdloonbedragen zullen de volgende verhoging ondergaan: per maand f 1.160,40 tot f 1.179,70 f 1.066,30 tot f 1.084,00 f 972,20 tot f 988,40 f 878,20 tot f 892,70 f 784.10 tot f 797,10 f 690,00 tot f 701,40 f 595,90 tot f 605.80 Bü een dag partiële leerplicht: f 476,72 tot f 484.64 15 jaar 501,80 tot f 510.10 Bij twee dagen partiële leerplicht: t 301.08 tot f 306,06 Met ingang van 1 april worden ook de AOW- en AWW-pen- sioenen met 1,7 pet. verhoogd. Bovendien zullen deze pensioenen dan nog met 2 pet. worden verhoogd. Deze laatste verhoging is bedoeld als compensatie voor de voorgenomen veplaging van de loonbelasting per 1 april, waarvan de bejaarden en de weduwen, die alleen of nagenoeg alleen op de AOW of AWW zijn aangewezen, niet profiteren. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe pensioenbedragen: AOW per jaar van per maand van gehuwde bejaarden f 10.908 tot f 11,316 f 909,00 tot f 943,00 ongehuwde bejaarden f 7.698 tot f 7.986 f 641.50 tot f 665.50 AWW Leeftijd 22 jaar 21 jaar 20 jaar '0 jaar 18 jaar 17 jaar 16 jaar per week f 267,80 tot f 272,20 f 246,10 tot f 250,20 f 224,40 tot f 228.10 f 202,70 tot f 206,00 f 180,90 tot f 183,90 f 159,20 tot f 161,90 f 137.50 tot f 139.80 f 110,00 tot f 111,84 f 115.80 tot f 117.70 f 69,48 tot f 70.62 weduwen met kinderen weduwen zonder kinderen wezen tot 10 jaar wezen van 10-16 jaar wezen van 16-27 jaar f 10.908 tot f 11.316 f 909.00 tot f 943.00 f 7.698 tot f 7.986 f 641,50 tot f 665,50 f 2.490 tot f 2.586 f 207,50 tot f 215,50 f 3.660 tot f 3.798 f 305,00 tot f 316,50 f 4.770 tot f 4.950 f 397,50 tot f 412.50 De Sociale Verzekeringsbank zal de nieuwe AOW- en AWW- pensioenen zonodig als voorschot in het algemeen ai in de maand april 1975 uitbetalen. Als gevolg van de verhoging van de AOW-pensioenen worden Per 1 april 1975 ook de toelatingsgrens en de premie-inkomens grenzen voor de verschillende klassen van de bejaardenverzeke ring opgetrokken. De verhoging van deze grenzen is nodig om te voorkomen, dat bejaarden wegens de verhoging van hun AOW-pensioen de bejaardenverzekering moeten verlaten dan wel in een hogere inkomensklasse zullen vallen. De toelatings grens is per 1 april 1975 vastgesteld op f 16.353. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De partij raad van DS'70 zal zaterdag in een zwaar gevecht gewik keld raken met de politieke leider Drees jr. nu gisteren ook vijf leden van het hoofd bestuur hun aftreden bekend hebben gemaakt. Zoals gemeld besloten verle den week vier leden van de fractie de Tweede Kamer te verlaten. Zowel bestuursleden als kamerleden hebben zich bereid verklaard zich zaterdag tegenover de partijraad volle dig te verantwoorden. Deze verantwoording zou wel eens de kop van Drees Jr. kunnen kosten, aldus politieke insi ders. Onlangs heeft dezelfde partijraad al het aftreden van Drees jr. geëist. De vijf bestuursleden die gisteren hun aftreden bekend maakten zijn: ds. N. K. van den Akker, mevr. M. Brou wer-Van Wijk, prof. dr. A. Heertje, F,. A. Jacobsen en mr. A. P. Mensert Spaanderman. Het kamerlid De Brauw heeft gisteren al zijn ontslagbrief waarover elders op deze pagi na meer ingediend. Politiek leider Drees heelt verklaard, dat hij zich bij een besluit van de partijraad zal neerleggen als de raad zijn vertrek zal eisen. ,.Een duide lijk meer rechtse koers wil ik niet vertolken" aldus Drees. Hij verweerde zich ook tegen het verwijt dat hij de deur wil openhouden naar de Partij van de Arbeid. ,.Ik meen dat terugkeer naar de PvdA on mogelijk is. Het socialisme moet een belangrijke inspira tiebron voor het werk van DS'70 zijn, maar ik opereer links van het midden". Hij verweet anderen een ruk naar rechts te willen maken, waar bij het onderscheid met de oppositiepartij WD en CHU zou worden uitgewist. Maai" nu de spanningen zijn ontla den geloofde de heer Drees dat de rust en eensgezindheid zullen wederkeren in zijn par tij. „Onze mogelijkheden zijn nu veel beter. We zullen een stuk van ons conservatief beeld verliezen, wat we onge lukkigerwijs wel eens had den". De vertrekkende bestuurs leden zeggen in een verkla ring, dat DS'70 haar politieke geloofwaardigheid heeft verlo ren. „In het kader van de huidige DS'70 kan niet waar gemaakt meer worden het streven naar een gematigde, moderne hervormingspartij, waarin elementen van zowel liberalisme als socialisme tot een zinvolle synthese worden verbonden zonder confessione le binding en waarvoor in het centrum van het politieke veld van Nederland reële perspec tieven bestaan". Zij zeggen verder de laatste maanden met groeiende zorg de ontwikke lingen binnen de partij ge volgd te hebben. Het door het vorige congres aanvaarde stra tegierapport leek althans de kans te bieden dat de partij zich op één noemer van poli tieke inzet zou bunnen vereni gen. Sindsdien is een element, de socialistische herkomst en oriëntering, dominant naar vo ren gebracht. Drees heeft als politiek leider geen bereidheid getoond deze ontwikkelingen tegen te gaan. Deze situatie heeft tot onwerkbare verhou dingen aanleiding gegeven, al dus de vijf hoofdbestuursle den. DEN HAAG In een brief aan de leden van het hoofdbestuur van DS'70 heeft oud-minister jhr. mr. 51. de Brauw fijn aftreden als partij voorzitter van DS'70 be kendgemaakt. Volgens deze brief heeft hij tot zijn ontzetting in de af gelopen weken moeten waarnemen dat een deel van het hoofdbestuur en van de Kamerfractie zich heeft gesteld achter de methoden van nieuw- links (in de PvdA). Mr de Brauw schrijft onder meer: „Zowel de fractie voorzitter als enige Ie den van het hoofdbe stuur hebben zich vanaf begin januari op een heilloos pad begeven, waarbij steun werd ver leend aan een bewust opgezet aetiepatroon. dat tot doel had om buiten het hoofdbestuur om in de partijraad besluiten te forderen die indruis ten tegen de tot dan to» plaatsgevonden besluit vorming in het hoofdhe- stuur" „Bovendien", aldus jhr. De Brauw, „heeft nader fractieberaad uit gewezen, dat de fractie voorzitter (dr. W. Drees jr. red.) wenst voort te gaan op een weg die splitsing der partijgele deren bewerkstelligt in Dlaats van de eenheid van DS'70 te bevorde ren" „Er zijn grenzen aan iemands zelfrespect Ik ben niet bereid een voorzittersfunctie te be kleden van een in zich zelf gespleten partij, die gedoemd is in dorpspoli tieke rellen te verval len", zo schrijft de ver bolgen mr. De Brauw. die zijn tijd en energie niet meer wenst te be steden aan een partij, „waarin een sfeer van wantrouwen, van hetze en conflicten heerst". UTRECHT (ANP) De openbare bibliotheek en de boekhandel Broese-Kemink B.V. aan de Stadhuisbrug in Utrecht hebben gisteren voor minstens f 1.7 miljoen water schade opgelopen, In de nacht van zondag op maandag is bij de openbare bibliotheek op de derde verdieping van het ge bouw een aansluitstuk van de centrale verwarming gespron gen. Op de benedenetage is de boekhandel gevestigd, die nog geen jaar geleden is geo pend. (ADVERTENTIE) R—ilhiinlüe Sydney Auto's bijna ge heel door het water opge slokt in Redfern, een voor stadje van Sydney. De erg ste regenval in de geschiede nis van Sydney heeft giste ren binnen enkele uren ver scheidene voorsteden var, de Australische miljoenenstad in eilanden en vele straten in rivieren veranderd Tal rijke auto's zijn de haven in- gespoeld. Vele huizen Hepen onder en verscheidene ge bouwen stortten in. In 't kort DE procureur-generaal van het hoogste Westduitse gerechts hof heeft gisteren de 48-jarige Guenter Guillaume. die advi seur van ex-bondskanselier Willy Brandt is geweest, en diens echtgenote officieel in staat van beschuldiging ge steld. Hem wordt landverraad en schending van staatsgehei men verweten. ZEKER vijf mensen zijn om gekomen en 49 anderen ge wond geraakt bij een hotel brand in Osaka in Japan. Vijf tig mensen zijn gered door de brandweer die de brand een uur na de melding had geblust met behulp van 58 brandweer auto's. DE Bouwbond NVV vindt de plannen van de regering om de huren jaarlijks met acht procent te verhogen (nu zes procent) redelijk. De huuront- wikkellng kan niet los worden gezien van de mogelijkheid om tot een goede en verant woorde exploitatie te komen van woningen. PREMIER John Vorster van Zuid-Afrika heeft bekendge maakt dat hii het verzoek van president William Tolbert van Liberia heeft ontvangen om te ijveren voor een regeling van de kwestie-Rhodesië. DE Joegoslavische balling Bo rivoje Blagojevic is door een onbekende in Brussel doodge schoten. Blagojevic was leider van een anti-Titobeweging in België DE 17-jarige goeroe Maharaj Ji heeft een dochter. Zijn 25- jarige echtgenote. Doerja Ji de vroegere Marilyn Johnson uit San Diego heeft het leven geschonken aan een dochter van rond acht noni DE rechtbank in Amsterdam heeft de 25-jarige Maleisiër Pak Y. T. wegens het smokke len van vijf kilo heroïne ver oordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was vier jaar geëist. Zijn maat Keon W. C. kreeg drie jaar. AMSTERDAM (ANP) De Commissie voor de Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB) is evenals de Neder landse boekhandel meer dan tevreden over het resultaat van de van 28 februari tot 8 maart gehouden 40ste boeken week. Volgens voorlopige schattingen heeft de boeken week een om zet verhoging te zien gegeven van meer dan derhg or" (en opzichte van vurig jaar. (Van onze correspondent) LONDEN Roy „Buster" Edwards (44) en James White (55), twee leden van de gang sterbende, die in augustus 1963 de postireii Glasgow-I.on- den plunderden, worden vol gende maand op erewoord vrijgelaten. Dit gebeurt met goedkeuring van de minister van binnenlandse zaken en justitie, Roy Jenkins. Hun vrijlating schijnt erop te wijzen, dat de invloedrijke personen, die de grote trein- roof beraamden, achter de schermen aan de touwtjes blij ven trekken. De spectaculaire treinroof bracht de dieven 2,6 miljoen pond op, waarvan 2.35 miljoen pond nooit terugge vonden werd. Het pond ster ling was in dlie tijd nog niet gedevalueerd. Zodra Edwards en White weer op vrije voeten lopen, maken ook de zwaarst gestraf te treinrovers een betere kans om relatief vroeg uit de ge vangenis te mogen. Zeven van de gangsters hebben dertig jaar gekregen Een lid van dit groepje, Ronald Biggs is ont snapt en verblijft veilig in Zuid-Amerika. De Britten zijn er vomiig jaar niet in geslaagd zijn uitlevering door Brazilië te bekomen. Elders in deze editie meer over deze Biggs. Bruce Reynolds, de laatste treinrover die gepakt werd, zwierf vijf jaar rond in Euro pa en Amerika. Uiteindelijk wera nij gearresteerd in het Engelse graafschap Devon. Hij kreeg 25 jaar gevangenis straf. White en Edwards waren tot in de zomer van 1966 voort vluchtig. White kreeg 16 ja-ar. waarvan hij 8,5 jaar uitgeze ten heeft, en Edwards 15, waarvan hij tot nu toe 8 jaar doorbracht in de gevangenis ANKARA (DPA) De Amerikaanse minister van hui- tenlandse zaken, Henry Kissinger, is gistermiddag in Anka ra aangekomen voor besprekingen over Cyprus met pre mier Sadi Irmak, president Fahri Koroturk en zijn ambt genoot Mfclih Esenbel. Voordat hij naar het Midden-Oosten ging had hij vorige week in Brussel de kwestie besproken met de Griekse minister van buitenlandse zaken, Dimitrios Bitsios. Kissinger had gistermorgen in Jeruzalem vier uren geconfereerd met premier Rabin. Jeruzalem blijkt op het standpunt, te blijven staan dat Egypte tegenover terugtrek king uit de Sinaï een verkla ring moet stellen- dat het van verder gebruik van geweld af ziet. Voor zijn vertrek naar Ankara zei Kissinger, dat zijn missie in het Midden-Oosten langer zal cluren dan was voorzien. Hij weigerde iedere dag een schatting van de kan sen op een akkoord tussen Sy rië, Egypte en Israël te geven. „Wij proberen een belangrijke overeenkomst te bereiken en moeten voorzichtig zijn. Ik ge loot dat het mogelijk is tot overeenstemming te komen". De Israëlische regering zal kunnen beraadslagen over de voorstellen van Cairo en Da mascus tot Kissinger vandaag terugkeert. De Syrische leider, Assad, heeft zich bij de onder handelingen met Kissinger het meest onbuigzaam getoond, Hij wil geen bilaterale over eenkomsten met Jeruzalem en eist een algehele op-lossing van het conflict. Hij wil pas deel nemen aan een conferentie in Genève als ook de Palestijnse bevrijdingsorganisatie wordt uitgenodigd. Intussen heeft Israël bij de Verenigde Naties een kiaeht ingediend naar aanleiding van de vaart van een Egyptische torpedobootjaiger door het Su- 1 5? DEN HAAG jANP) Sinds enige tijd eisen sommi ge staten in het Midden-Oos ten voor het onderhouden van zakelijke contacten een ver klaring dat de betrokkene geen jood is. Die verklaring moet worden afgelegd ten overstaan van een notaris. Het hoofdbestuur van de Konink lijke Notariële Broederschap heeft door middel van een rondschrijven a-an de leden ge adviseerd aan zo'n verklaring niet mee te werken. Het hoofdbestuur is van mening dat dergelijke verklaringen in strijd zijn met de be-ginselen van openbare orde en goede zeden, omdat met deze verkla ring kennelijk wordt beoogd discriminerende maatregelen te treffen tegen mensen die tot het Joodse ras behoren, wat daaronder dan ook m-a-g worden verstaan. Daarnaast meent het hoofdbestuur diat degelijke verklaringen in strijd zijn met het VN-verdrag over de uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie. Dat verdrag is door Nederland bekrachtigd. ez-kanaal, in strijd met de t roepen scheidir.gso verben- komst tussen Israël en Egypte. Het schip, van Russische ma kelij, voer vrijdag door het kanaal. WASHINGTON (AP) Minister van buitenlandse ken Henry Kissinger zal in elk geval aanblijven tot na de presidentsverkiezingen van 1976, zo meldde gisteren het magazine U.S. News and World Report. Het weekblad baseert zijn bericht op uitla tingen van Kissinger's intimi. Het blad zegt: „zoals een van zijn intimi het stelde er zijn in de hele wereld slechts twee mensen n-aar wie Henry luistert, zijn vrouw Nancy en vice-president Nelson Rocke feller, die twee vertellen hem allebei dat hij niet mag over wegen om voor de verkiezin gen af te treden". AMSTERDAM (ANP) „Als het schorsingsbesluit door het hoofdbestuur van de PSP niet voor woensdagavond 12 maart om 20.00 uur is inge trokken zal ik samen met een aantal andere leden van de PSP bekend maken welke consequenties wij daaruit trekken" Dit is de reactie van ex-wethouder Huib Riethof op het schorsingsbesluit, dat zon dag bekend werd gemaakt. Hij zegt de gang van zaken onbe grijpelijk te vinden ook al omdat hij het schorsingsbesluit via de nieuwsmedia moest vernemen. „In de door mij te genover het ANP afgelegde verklaring staat nadrukkelijk dat ik op 19 maart uit de gemeenteraad wegga en dat ik een eventuele latere terugkeer wil onderwerpen aan het oor deel van de leden van de PSP". Na u en de uwen een zo aangenaam mogelijke voortzet ting van de lopende week te hebpan gewenst, verwijl ik nog even bij het verscheiden van DS'70, vooraleer er hele- maals niets meer over is om bij te verwijlen. Heertjemetijd! Zo was de partij, terwijl ze zich vastbeet in de Proloog, al bezig aan haar eigen epiloog. Mede omdat zei dat Phialoog. de rechter Laten wij desondanks het hoofd koel houden, hoewel ik besef dat dat niet meevalt, waar zelfs om en nabij de helft van ons hele hoge bloed- drukmeterbestand overwerkt is. Ik zou er helemaal niet van staan te kijken (een kaartje voor 'n zitplaats heb ik er zelfs niet voor overals Michels en Cruijff naar Koeweit zouden vertrekken. Het zou gewoon de consequente voortzetting van hun, zeker van Cruyffs, vertrek naar Spanje zijn- Voor mij is dit soort voetbal in feite altijd al een oliedom bedrijf geweest. Boltini wil stakende chauf feurs van Meeus in dienst ne men: Toch nog voor de leeu wen?! if Nog meer sportnieuws. Arie Haan Kraayt, maar geen victo rie, vrees ik. De margarine goedkoper, lees ik. Dat wil zeggen voor de kruidenier. Of, wanneer en in hoeverre deze de prijsverla ging doorberekent aan de klandiziemoet hij zelf we ten. Dat is dus een aardig kluifje voor de consument, dames en heren boodschappendoen- (st)ers. Tenslotte smeren we het spul dagelijks op ons da gelijks brood, zodat enige aan dacht voor wat er nu met de prijs gebeurt, heus niet over bodig is. Al ziet u het maar als actiemodel inhet kader van uw bewustwording als consument. Dat klinkt, hè? ir Wat ik ook zo koddig vind is dat de halvarine niet vijf maar tweeënhalve cent goed koper mag worden. Typisch half werk van de Bond van Maragarinefabrikanten: im mers, als de bond had gezegd dat er maar twee cent van de prijs af hoefde, hadden de consumenten geroepen: kapita listen, maar als de bond ge zegd had dat er drie cent af moest dan had je de kruide niers moeten horen: socialis ten! Het lijkt ivat ingewikkeld, maar dat zijn huishoudelijke kwesties altijd. Ik smeer 'em. MERIJN IN een kraakpand aan de Bergstraat in Arnhem is de 21-jarige H.H. uit Apeldoorn dood aangetroffen. De jongen is blijkens de verrichte sectie overleden aan een overmatig gebruik van hard-drugs. DEN HAAG (ANP) De uurlonen van de mannelijke hand arbeiders zijn in januari met ongeveer vijf procent gestegen, zo blijkt uit de indexcijfers van de regelingslonen van volwassen werknemers, samengesteld door het CBS. Ultimo januari be droeg het indexcijfer van de uurlonen der mannelijke hand arbeiders 669 tegen 636 ultimo december 1974, een stijging van 33 punten of iets meer dan vijf^ procent. De stijging van de uurlonen der beambten was kleiner. Het indexcijfer van deze lonen bedroeg per ultimo januari 574 te gen 551 einde december 1974. Dit komt neer op een stijging van 23 punten of iets meer dan vier procent. De uurlonen van alle werknemerscategorieën te zamen stegen met iets minder dan vijf procent. Het indexcijfer hiervan be droeg 643 tegen 614, een stijging van 29 punten of wat minder dan vijf procent. De week- en maandlonen van alle werknemerscategorieën vertoonden een stijging van ongeveer vier procent. Het index cijfer steeg van 545 naar 567 (22 punten). In de sociale maandstatistiek heeft het CBS onlangs medege deeld. dat de lonen per week en per maand voor alle catego rieën werknemers te zamen in 1974 naar raming 14 a 15 procent hoger waren dan in 1973.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9