DUIZENDEN MSI PASEN NAAR TAIZé OP TOPCONFERENTIE IN DUBLIN Harde opstelling EEG tegen Britse houding Wijde mode van Denis Over bed plassen gesproken Franz-Josef Strauss weer in opspraak 9 Pandbrief biljetten ANARCHISTEN ZOUDEN TERUG WILLEN GAAN NAAR DUITSLAND STICHTING: IAAT GRONINGERS KOMEN Westland Utrecht Mariner-10 klaar voor scheervlucht langs Mercurius Opdracht voor een studie beleid permanente vorming binnenland buitenland LEEK LEIDT PAROCHIE IN ZAÏRE Truc smokkelaar hasj mislukt Zuidafrikaanse communist Fischer naar huis Juist Bankroet Ook nu nog normale lintjesregen papiep tw pen Theologie tegen verhoogde afgifteprijs I22_ DINSDAG 11 MAART 1975 10 TAIZé (ANP) Van goede vrijdag tot paasmaandag vindt bij de oekumenische klooster gemeenschap van Taizé in Frankrijk een grote internatio nale jongerenbijeenkomst plaats in het kader van het jongerenconcilie. Er worden duizenden deelnemers ver wacht uit de gehele wereld, aldus deelt de kloostergemeen schap mee. Vorig jaar augustus werd het concilie, na 4 jaar voorbe reiding, geopend met een drie- daagse samenkomst, v..aa 35.000 jongeren uit 120 landen deelnamen. 3800 Van hen kwamen uit Nederland. Daar na zijn er regionale bijeen komsten belegd in de beide. Amerika's, onder meer ;n een Mexicaanse krottenwijk. In mei zijn er ontmoetingen met de negers van Alabama. Het conciliethema Strijd en Bezinning legt tegelijkertijd de nadruk op het engagement, vooral voor de armen en de onderdrukten in de Derde We reld, en op gebed en comtem- platie. Eind maart zal het concilie vooral nader ingaan op de Brief aan het Volk van God. welke vorig jaar in Taizé werd opgesteld. Na een kriti sche analyse va.n de situatie in de wereld, „die voor de mees te mensen onbewoonbaar is", spreekt de brief over de posi tieve en negatieve rol van de kerken. Sommige kerken zijn een bevrijdende kracht en daardoor een uitstraling van Gods heerlijkheid, terwijl een ander deel van het volk van God aldus de brief een verbond sluit met de bestaan de ongelijkheid en daardoor ongeloofwaardig wordt. Over de bedoeling van het concilie zei het voorbereiding steam vorig iaar in Taiz-: De jongeren willen vormen van evangelisch lever terugvinden en zo mogelijk ook van ge meenschapsleven. Van daaruit willen we de kerk opnieuw uitvinden". DUBLIN (ANP) Hoe langer hoe meer is gisteren in Dublin, op de Europese topconferentie duidelijk ge worden dat de partners van het Verenigd Koninkrijk in de EEG niet langer genoe gen nemen met een half slachtige houding van de Britse premier Wilson. Niemand van de in Dublin aanwezige ministers heeft zich tot dusverre pessimis tisch uitgelaten over de kan sen met Engeland een ver gelijk te bereiken. Wel Is duidelijk dat als er vanavond een akkoord is, de Britse premier Harold Wilson zijn collega's moet laten weten dat hij zijn „heronderhande lingen" over de Britse lid- maatschapsvoorwaarden nu als afgesloten beschouwt. Over die Britse houding tot nu toe was gisteren in Dublin duidelijk irritatie merkbaar. De Luxemburgse premier, Gaston Thorn, zei tegen jour nalisten dait het nu afgelopen moet zijn met het maken van voorbehouden van Britse kant. Duitsers en Fransen zitten op dezelfde lijn. Een Duitse woordvoerder wees op de lan ge reeks van „extra's" welke de Britten nu al verkregen hebben: speciale landbouw prijzen, hulp aan de Britse (Van onze redactie buitenland) PASADENA Met een ra- ketstoot van drie seconden is de Amerikaanse Mariner-10 ruimteverkenner uit de koers gehaald die hem met de pla neet Mercurius zou hebben doen botsen en is gebracht in een baan die moet uitlopen op de eerste „scheervlucht" uit de geschiedenis. Op 16 maart moet de Mariner-10 tot binnen 131 zeemijlen van de noord pool van Mercurius komen en daarvan televisiebeelden naar de aarde sturen De Mariner heeft al ruim 940 miljoen zeemijlen in de ruimte afgelegd en heeft al één studie gemaakt van Venus en twee van Mercurius. De „scheervlucht" was ei genlijk helemaal niet voorge nomen. maar de geleerden in Pasadena willen wel wat meer te weten komen over het zwakke magnetische veld van Mercurius dat op een van de vorige passeervluchten werd ontdekt. Daarom werd vrijdag de koers van de Mariner-10 gewijzigd. De „scheervlucht" wordt de laatste prestatie van de ruim teverkenner. De aarde kan zijn gedrag nauwelijks meer controleren en de brandstof is vrijwel op. Na de scheervlucht zal de Mariner-10 niet meer hanteerbaar zijn en zal men hem aan zijn lot overlaten en doelloos laten draaien rondom de zon. (ADVERTENTIE) boeren, de oprichting van een Europees regionaal ontwikke lingsfonds, het akkoord van Lomé dat van groot voordeel is voor de Gemenebestlanden, etc. De Duitsers voelen voor het in het leven roepen van een mechanisme dat de EEG-lan- den, die het niet Best gaat, in staat stelt wat minder bij te dragen aan de Europese begro ting. Maar een Duitse woord voerder zei dat Duitsland toch eersit nog wel duidelijk ge maakt wil zien wat deze op lossing andere common-mar ket-landen gaat kosten. Nederland heeft altijd wel willend gestaan tegenover En geland, hoewel het met som mige Britse eisen het tooh ook wel eens moeilijk gehad heeft. De minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, wees zondag nog op de waar schijnlijkheid dait als Engeland de gemeenschap verlaat, het zwaartepunt van de gemeen schap in Bonn komt te lig gen. Premier Den Uyl heeft eer der al verklaard het scheppen van de mogelijkheid van ver mindering van de Britse bij drage redelijk te winden om dat de economische achteruit gang in het Verenigd Konink- Denis Deux heeft gisteren haar kleding voor voorjaar en zomer getcond Links op de foto een blauwe poplin regen mantel met capuchon en wijde rug. Rechts ook een poplin regenmantel. Deze laatste heeft een lichte Khakikleur ge kregen en kan met of zonder ceintuur worden gedragen. 71e Spanje kent,kent Osborne sherr; (Van onze correspondent) BONN De Westduitse ge heime dienst beschikt over aanwijzingen dat de anarchis ten, die in ruil voor de uitle vering van de gekidnapte Pe ter Lorenz vrijgelaten werden, vanuit Zuid-Jemen willen pro beren naar de Bondsrepubliek terug te keren. Kennelijk hebben zij de be doeling hier onder te duiken om hun anarchistische activi teiten voort te zetten. In Bonn is men er echter nog niet ze ker van, dat de regering van Zuid-Jemen de drie vrouwen en twee mannen inderdaad het bevel gegeven heeft het land te verlaten. Officieel is de Westduitse regering er ten minste niet van verwittigd, dat zij uitgewezen zullen wor den. Hoewel de meeste Westduit sers te spreken waren over de manier waarop de socialisti sche liberale coalitieregering de ontvoeringszaak van Peter Lorenz heeft behandeld is de ze regering de steun van de meerderheid van de kiezers kwijt. Dit blijkt uit de resul taten van een opiniepeiling die vlak na de vrijlating van Lo renz is gehouden door het Em- nid Instituut voor Opiniepei ling. 46 Procent van de onder vraagden gaf de voorkeur aan de Christen Demokratische (Jnie. terwijl de Sociaal-Demo- kratén (SPD) en de Liberalen (FDP) gezamenlijk niet ver der kwamen dan 43 procent. Op de vraag of de doodstraf moet worden ingevoerd voor ontvoerders antwoordde 48 procent in de leeftijdsgroep van 16 tot 19 jaar bevestigend. In de overige leeftijdsgroepen kwamen 46, 56 en 61 procent rijk van de laatste jaren ertoe geleid heeft dat het aandeel van de Engelse economie, in het totaal van die gemeen schappelijke produktie be paald lager is uitgevallen. De Belgische premier Leo Tindemans en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Re- naat v-an Elsalande, zullen op de Europese Raad voorstellen regelmatig bijeenkomsten van EG-vakministers te houden oom de economische situatie van de gemeenschap nauwlettend in het oog te houden. De Neder landse premier, drs. Joop den Uyl gaat in Dublin de aan dacht van zijn collega's vesti gen op het sterk expansionis tisch beleid dat momenteel in Nederland wordt gevoerd.Het Nederlandse „relance-pro- gramma' 'kreeg vorig jaar de cember in Parijs, evenals trou wens de Duitse economische maatregelen lof toegezwaaid van de andere Europese lei- ders. KINSHASA (NC News Ser vice) Zaïre heeft zijn eer ste parochie die geleid wordt door een leek, een getrouwde man met zes kinderen. De parochieleider werd de zer dagen geïnstalleerd door kardinaal Malula van Kinsha sa- Voor de installatie vroeg de kardinaal de instemming van de vrouw van de paro- chieleider en van de parochie gemeenschap van Kinshasa, waar de man gaat werken en waar geen vaste priester is. In een commentaar noemt Radio Vaticana deze aanstelling een teken van een nieuw tijdperk van de plaatselijke kerk van Kinshasa, dat zal leiden tot de verrijking van het christelijk leven met Afrikaanse waarden en tot het volledige engage ment van de leek SCHIPHOL (ANP) Dou aneambtenaren hebben op Schiphol de 46-jarige Schotse verwarmingsmonteur G. R. S. uit Edinburg bij de uitgang van de aankomsthal aangehou den, nadat zij in zijn koffertje vijftien kilogram hasj hadden ontdekt. De man werd tei beschik king van de rijkspolitie op Schiphol gesteld. Tijdens het verhoor werd de rijkspolitie opgebeld door iemand die zei deel uit te maken van het Britse consulaat in Amster dam. Deze vroeg of hij bemid deling mocht verlenen. Uit een telefoontje met het Britse con sulaat bleek dat daar niets be kend was. De man die had opgebeld verscheen op Schip hol en viel door de mand. PRETORIA (Reuter) Bram Fischer, voormalig lei der van de Zuidafrikaanse communistische partij, mag naar huis. Dit heeft de minis ter van Justitie gisteren be kendgemaakt. Bram Fischer is 66 jaar. Hij werd in 1966 gevangen gezet en op beschuldiging van sa menzwering tegen de staat tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij ligt al enige tijd in een ziekenhuis voor een behandeling tegen kan ker. Ti.ïii ik een meisje van ze ven te logeren had en ontdek te dat haar bed 's morgens drijfnat was, dacht ik dat het een ongelukje was, totdat haar moeder mij vertelde dat liaar kinderen rond die leeftijd nog lang niet zindelijk zijn 's nachts. Zo ook een neefje van vijf, een buurmeisje van zes, de kleinzoon van een vriendin, enzovoorts enzovoorts. Kortom, zo langzamerhand krijg ik steeds meer de indruk dat er onder de huidige bevolking van kleuter- en lagere school een flink aantal bedplassen zit. Dat is dan heel wat andern dan - pak weg - twintig jaar geleden, toen mijn kinderen nog klein waren en toen ecu kind geacht werd rond cén jaar overdag en rond twee jaar 's nachts zindelijk te zijn. Dat ging dan niet vanzelf maar was het gevolg van veel ijver en tucht, van belonen en mopperen en uit bed halen om midden in de nacht een plas te doen. De stellingen van Spock en aanverwante zielen deden toen nog geen opgeld en het gros van de ouders trachtte zich te behelpen met overgeleverde re ceptuur van voorgaande gene raties. Met de opkomst van de verschillende „gogen", als zelfstandig studievak, wijzi- den zich ook de inzichten in ai wat goed en kwaad is voor ees kinderziel en leerden ou deren omzichtiger te werk te gaan bij het aan- en afleren van verschillende hebbelijkhe den Een vooruitgang na eeuwen van reeht-toe-recht-aan-ge- hoorzaanheid, daar niet van. DOOR: GREET BUCHNER Maar zoals alles wat nieuw is, werd ook dit weer overdreven. Zo ook het zindelijk maken of beter gezegd het vanzelf zin delijk laten worden. Enige rondvraag bij moeders van jonge kinderen heeft uitgewe zen dat die doorgaans niets moeten hebben van dat malle gedoe met de pot en rustig wachten tot het kind vanzelf zindelijk wordt. Zonder frus- taties van het kind, zonder Inspanning van de ouders, met veel papieren luiers. Nu lijkt dat allemaal erg mooi, maar de praktijk wijst uit dat een groot aantal kinderen niet vanzelf zindelijk wordt. Met als gevolg dat die stakkerds hetzelfde straffe ceremonieel, waar vroeger peuters van een en twee jaar aan moesten ge loven, op hun vijfde en zesde jaar moeten doorstaan. Alleen komt het dan allemaal veel harder aan en dat niet alleen, het werkt ook minder doel treffend omdat het oude spreekwoord: „Jong geleerd, is oud gedaan" nog steeds niet aan waarde heeft ingeboet. Immers alles wat we onze al lerkleinsten Ieren, blijkt er la ter muurvast in te zitten. Ook als we ze leren om vanaf twee jaar niet meer in bed te plassen. Moeten we dat aan de vier-' vijf- en zesjarigen bijbrengen dan is er veel meer tijd en moeite mee gepaard, nog afge zien van de ellende voor die kinderen bij alle logeer- en kampeerpartijen. Mijn vraag is dan ook of mijn indruk inderdaad juist is en of het vandaag de dag nor- maai is als een kind van twee of drie jaar nog niet zindelijk is. Het zou om te beginnen wel eens aardig zijn om dat zeker te weten. Mocht mijn, uit beperkte rondvraag verkregen indruk, Juist zijn, dan is het boven dien zinvol om eens te kijken of we met de zachtmoedige opvoeding van dit moment wel op de goede weg zijn, want zachtheid voor peuters haalt niets uit als zich dat later wreekt door hardheid voor kleuters en kinderen. (Van onze correspondent) BONN De voorzitter van de Beierse CSU, Franz-Josef Strauss, is wegens het be kend worden van demagogi sche uitlatingen wederom een heftig omstreden figuur in de Westduitse politiek ge worden. Volgens het vandaag verschijnende weekblad „Der Spiegel" heeft Strauss voor zijn partij en voor de CDU een „tactische conceptie" ontwikkeld, die de staat in hoogste gevaar moet bren gen. De bedoeling hiervan is de SPD en de FDP als regeringscoalitie te verdrij ven en zelf de macht over te nemen. De informaties van „Der Spiegel" berusten op een re de, die Strauss op een intern geheim congres van de beide christelijke partijen op 18 en 19 november in Sonthofer gehouden heeft. De inhoud van de acht dagen na de moord op de Berlijnse rech ter Von Drenkmann gehou den rede werd door een van de deelnemers aan het week blad „verraden". Volgens „Der Spiegel" zou Strauss het strikt van de hand gewezen hebben met de middelen van de demo cratie de strijd tegen het extremisme in het binnen land aan te binden. Zo beti telde hij de vorming van een democratisch front tegen de anarchisten ais „dom ge zwam". In plaats daarvan moeten de regeringspartijen SPD en FDP er onophoude lijk van beschuldigd worden, dat zij de staat ten prooi hebben laten vallen aan cri minele politieke gangsters en daarbij zelf werkloos toezien. Franz-Josef Strauss of te verklaren, dat de staat bankroet is. Als tactiek om de regerings partijen te verdrijven zou Strauss ook aanbevolen heb ben alleen maar aan te kla gen en te waarschuwen, maar zelf geen concrete con cepties aan te bieden. In de ze geest zouden de SFD en de FDP zover gedreven moe ten worden, dat zij gedwon gen worden een noodbegro- ting met drastische belas tingverhogingen op te stellen Een woordvoerder van het SPD-bestuur noemde de uit latingen van Strauss een on verantwoordelijk cynisme van 'n maehtspoliticus". In M(jn- chen liet 't hoofdbestuur van de CSU weliswaar verluiden, dat de woorden van Strauss verdraaid weergegeven wa ren, maar met de verklaring, dat het artikel van „Der Spiegel" op een misbruik van vertrouwen berustte, gaf het tegelijkertijd toe, dat de kern van Strauss' betoog op waarheid berust. In aangename tegenstelling tot de rede van Strauss staan de woorden van de ontvoer de voorzitter van de West- berlijnse CDU, Peter Lorenz. In een interview waarschuw de hij ervoor van de activi teiten van de anarchisten een object van partijpolitiek te maken. Lorenz betitelde het ook als fout wanneer de CDU en de CSU dit zouden doen. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk heeft de katholieke universi teit in Nijmegen opdracht ver leend een studie te maken ter behoefte van een beleid voor het onderzoek op het gebied van de permanente vorming. Daarnaast moet de studie voorstellen opleveren voor een mogelijke opzet van een lan delijk onderzoekprogramma, aldus het weekblad van de universiteit. De studie-opdracht wordt feitelijk uitgevoerd door drs. G. van Enckevort, geassisteerd door een full-time onderzoe ker. Het ligt in de bedoeling de studie uit te voeren als project binnen de faculteit der Sociale Wetenschappen onder begeleiding van twee groepen: een, die wordt samengesteld uit leden van de sociale facul teit en de afdeling onderwijs van het bureau van de univer siteit, en een, die de ministe ries van CRM en van Onder wijs en Wetenschappen zullen formeren. De laatste groep zal onderzoekers en als intermedi- fungeren als klankbord van de air met het „veld" en het be leid. DEN HAAG (ANP) De lintjesregen het toekennen van koninklijke onderschei dingen ter gelegenheid van koninginnedag zal ook dit jaar op de gebruikelijke wijze verlopen. Het kabinet is nog niet toegekomen aan een wij ziging van het decoratiestel sel DEN HAAG (ANP) In plaats van duizenden ambtena ren volgens het plan van de regering te noodzaken met hun familie naar Groningen te verhuizen zouden Groningers in de gelegenheid moeten wor den gesteld in de Haagse ag glomeratie werk te vinden. Dit stelt de stichting Den Haag moet blijven, die zich ten doel stelt het handhaven van Den Haag: als regerings- en administratief centrum, in een brief aan de bijzondere Tweede Kamercommissie voor het Spreidingsbeleid. In de brief aan de Kamercommissie stelt de stichting verder onder meer: vestiging van de centra le dienst van de PTT in Zoe- termeer. mogelijkheden scheppen tot vervroegde pensionering. voorrang voor het vervul len van deze vacatures aan Groningers die bereid zijn zich in Zoetermeer te vesti gen. Brieven voor deze rubriek moet*, met volledige naam en adres wordm ondertekend. Bif publikatie zullen dezi verrrteld worden. Slechts bij hoge uit. zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adree zijn dan bt] de redactie bekend. Publikatie van brie. ven (verkon of onverkort) betekent nWt dat de redactie het In alle gevalle een» I» «net Inhoud, cq. Btftkkinfr Volgens zijn antikel van t mrt. heeft Dr. J. Hulshof S.M. naar mijn mening geen juist begrip van de term „theolo. gie Hij schrijft immers: „Zij (detheologie) is geen kwestie van goede wil, maar van argu menten". In waarheid is zij echter zowel het een als het ander, zd het uiteraard niet onder hetzelfde opzicht. Patej H. raadplege maar Sint Tho. mas (I, 1, 2) en alle auteuu van bekende handboeken, zo als Tanquerey, Diekamp, Hu- gon, Van Nooit en andere-, van wie hij er als jong theolo. gant toch minstens een zal hebben moeten leren kennen. De theologie is een kwestie van willen, indien men haar beschouwt onder het opzicht van haar beginselen. Want de- ze beginselen ontleent zi] rechtstreeks aan de ons dooi het kerkelijk leergezag onfeil- baar voorgehouden Openba ring. En het is de wil, welke met behulp van de genade zo. danig op het verstand inwerkt dat diit de bovennatuurlijke waarheden aanvaartd, waarvai het inziohit immers het vermo gen van onze rede te bovea gaat. De theologie is echter een kwestie van argumenten, indien men haar beschouwt onder het opzicht van de con clusies, welke zij uit de haar gegeven, onveranderlijke, be ginselen afleidt. Niettemin strekt de onfeilbaarheid van het leergezag zich zo ver uit als noodzakelijk is voor het bewaren van de geloofsschat (Vat. II: const. „Lumen genti um"). En hoe ver dit in concre- to is, maakit uiteraard alleen het leergezag zelf uit. In geval is duidelijk, dat de theo logie ook bij het maken van haar gevolgtrekkingen dient te blijven binnen de grenzen, welke het magisterium terzake stelt op nog zal stellen. H BREDA EDUARD SADéE „Het lag niet direct in mijn bedoeling in het betreffende artikel over Küng een defini tie te geven van theologie en ik geef dan ook graag toe dat theologie méér is en méér ver onderstelt dan argumenteren en redeneren. Het ging mij om het volgende: Ook al komt de theologie voort uit het geloof en dient ze het geloof, ze blijft niettemin formeel een kwestie van methodische nauwkeurigheid en weten schappelijke onbevangenheid, die men niet zomaar op veror dening kan afleggen. In de beschrijving van dhr. Sadéé wordt m.i. dé theologie ver eenzelvigd met "één bepaald type van theologie: het aflei den van conclusies uit onver anderlijke beginselen. In feite heeft de theologie, zo li kt me, ook andere functies. Met name dient de theologie het ge omdat het geloof steeds op nieuw van binnenuit om be zinning, verheldering, duiding en verdieping vraagt. Voor zoiets als theologisch onder zoek is in de omschrijving van dhr. Sadée nauwelijks plaats. Toch is dit onderzoek wezen lijk voor de geloofsbezinnmg. In dit gebeuren speelt overi gens niet alleen de theologie een rol. Ze heeft ook niet het laatste woord en biedt onmiddellijke norm voor de geloofsbeleving. Ze is uitein delijk gebonden aan het leer ambt van de Kerk. Maar dat is m.i. slechts één aspect de zaAk. Het leergezag in de Kerk is niet „alleen" de o"' middellijke norm. Het is zelf gebonden aan schrift en tradi tie, en in de uitleg van schrift en traditie heeft de theologie een woord mee te spreke» (niet het enige en niet het laatste, maar wei een belang rijk woord). De theologie m.i. in haar taak tekort schie ten als ze hier niet de nodige vrijheid voor het onderzoek als één van haar wezenlijk' functies zou opeisen". DR. J. HULSHOF SOVJET-partijleider Leonid Breznjev zal waarschijnlijk het op 17 maart beginnende congres van de Hongaarse communistische partij bij»0* neii. (ADVERTENTIE) Er Is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,- en 10.000,-. Tot nader aankondiging is de afgifte prijs van 9V<% Pandbriefbiljetten verhoogd met 15,- voor coupures van 1.000,- en 150,- voor coupures van 10.000,-. Hiermee is het rendement gebracht op 8,92%. Voor de aankoop van Pandbrief biljetten kunt u zich wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus veilig belegd. hypotheekbank nv Middelburg, Lange Delft 72-74,01180-25955.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10