VMZ: „Beluchting kanaal een lapmiddel College Goes wil twee industriehallen bouwen Tweeduizend bezoekers bij hondenshow Grote brand verwoestte twee scholen in Sluis jinfm Voedingsbond NK V vóór samenwerking met NVV-broeders 5? Pastor Verstijnen gaat naar Nispen Iets kouder Volvostaking Gent voorbij Contactavond gemeente in Heinkenszand WEER CHEMISCHE STOF BIJ »«W «VERBOORD stad streek TER BEVORDERING VAN WERKGELEGENHEID STANKGOLF OVER VLISSINGEN Politierapport ..Henri Dunant" naar Wolphaartsdijk Contactavond peuterspeel zaal De Veste THOR in Sas heeft nieuwe voorzitter Politierapport MAANDAG 10 MAART 1973 (Van e«n onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vere niging Milieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat in een brief meegedeeld het Bel gisch» idee om het water van het Kanaal van Gent naar Terneuzen door middel van beluchting van meer zuurstof te vooraien, slechts een Jan middel" te vinden. Wat het Kanaal van Gent naar Terneuzen betreft mag hij de Nederlands-Belgische grens volgens de traktaats- voorwaarden uit 1060 liet zuurstofgehalte van het water niet lager zijn dan dertig pree cent van de verzadlgingswaar- de. Volgens de V.M.Z. gaat het hierbij niet zozeer om het zuurstofgehalte, maar om de waterkwaliteit. De V.M.Z. voert aan dat door het beluch ten van het kanaal het pen van een grote hoeveelhe: zuurstof in het kanaalwater) mogelijk wel aan de eisen van het traktaat kan worden vol daan, maar dat daarbij dan toch niet aan de geest van het traktaat wordt tegemoetgeko men!. De vervuiling van het water blijft namelijk even groot. De V.M.Z. zegt: „Het kanaalwater blijft even onge schikt als leefmilieu voor plantaardig en dierlijk leven en even ongeschikt voor recre atieve doeleinden." In de brief aan de minister zegt de V.M.Z. dal de afval stoffen zoveel mogelijk uk plaatse - op het fabriekster rein- of in reinlgingsinstalls<- ties moeten worden afgebro ken, voordat het afvalwater in het openbaar water wordt ge loosd. „Wanneer in de in ont werp zijnde traktaatsvoor- waarden voor het Baalhoekke- naial tevens kwaliteitseisen voor het water van het Kanaal Terneuzen-Gent worden opge nomen, zal daarbij dan duide lijk gesteld moeten worden dat de normen voor de water kwaliteit moeten gelden voor water onder natuurlijke om standigheden". zo beëindigt de V.M.Z. de brief aan minister Westertenp. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de mon ding van de Weaterschelda stonk het gisterochtend hevig, Fr werd een oHe-achtige gae- lucht geroken. Met name ia Vlisungen werd veel over da stank geklaagd en de politie daar werd bedolven onder da telefonische klachten van mensen, die hoofdpijn hadden gekregen af misselijk waren geworden. Rond elf uur verdween de stank en weiden ook da klachten minder. Een onder zoek van de gemeentepolitie \an VLiasingen en de rijkspoli tie te water naar de oorzaak ervan leverde weinig concrete gegevens op Wel ontstond het vermoeden, dat de stank ver oorzaakt zou kunnen zijn door de enkele honderden liters Ai- ro-60, een chemisohe vloeistof die lijkt op zware huisbrando lie, die in de nacht van zater dag op zondag bij Dow Cho- m ié ail tijdens het laden van een Duitse tanker overboord gingen. Dit bleek bij nader onderzoek niet het geval te zijn. (Vaa oom correspondent) HANSWEERT Raster M. Verstijnen van de parochie Oost-Zuid Bevelend heeft met ingang van 1 april 1915 een benoeming aanvaard als pas toer te Nispen. Pastor M. Verstijnen is 14 ,iaar werkzaam geweest in Oost-Zuid-Beveland. Berst sinds een jaar woont hij op 'ie pastorie te Hansweert. Daar voor ie hij steeds woonachtig geweest te Rilland-Bath. Hij is te Rilland nog gardiaan ge weest van het klooster dar Kapucijnen. Het klooster te Rilland werd opgeheven en daarna werd pastor Verstijnen belast met de zielzorg te Ril land-Bath. Bij de samenvoe ging van de parochies tot de parochie Oost-Znid-Bewelnnd werd hij als pastor van deze parochie besnoemd. Als zodanig is hij 5,5 jaar werkzaam ge weest. hoogwater Morgen, dinsdag 11 maart Ber|en op Zoom 3.13 Hansweert 2.15 en 14.42 Terneuzen 1.38 en 14.03 Vlissingen 1.12 en 13.33 Wemeldinge 3.04 en 15.23 Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Vöor dinsdag: Aantel uren zon: 0 tot 5 graden, min. temp.: omstreeks 4 graden, max. temp.: omstreeks 7 gra den. kans op een droge perio den van minstens 12 uur: 80 prooent. kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. min. temp.: om streeks 2 graden, max. temp.: omstreeks 7 graden, kans op ten droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheei droog etmaal: 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES Onder de seven projecten, die burgemeester en wethouders van Goes op kor te termijn willen laten uitvoeren te* bestrijding van de werkloosheid, valt ook de bouw van twee industriehallen, B. en W. leggen de zeven projecten ter goedkeuring voor aan de gemeenteraad in de raadsvergadering van donderdag 20 maart om 19.00 uur in het stad huis te Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zondagmorgen heeft op de Vaa der Spiegel straat te Goes een eenzijdig verkeersongeval plaatsgevon den. Een personenauto, be stuurd door S.B. (26) uit Goes reed ter hoogte van de Volks- Wagengarage tegen een lan taarnpaal aan. De bestuurder diende met gebroken ribben per ambulance overgebracht te worden naar het Bergsicht ziekenhuis te Goes. Het enge- val is onstaan doordat de be stuurder oververmoeid achter het stuur was gaan ratten. IJZBNIHJKE Op de Pro- vincialeweg te IJzendijke heeft een aanrijding plaatsge vonden tussen een personen auto en een bromfietser. De auto die bestuurd werd door N.J, de K. uit Waarde gaf hij het linksaf slaan geen voor rang aan brommer P.W. uit Biervliet toen deze rechtdoor wilde rijden, W. werd ge schept en kiwam via een duik in de berm terecht. Hij liro een beenbreuk op en werd in het ziekenhuis te Oostburg op genomen. OOSTBURG In de Tech nische School te Oostbuxg it in de nacht van saterdag op zondag ingebroken. Door het forceren van een ruit in de achterdeur is men de school binnengekomen. Er wordt oen gering bedrag aan geld ver mist. SAS VAN GUNT Zater dagmorgen ontdekte de Buit eer D.H.P. uit Glad back (Woutfalen) dat van zijn auto) die stond geparkeerd v<mr ho tel Centraal te Sas van Gent, een voorwiel was gestolen. De dieven hadden de auto opge krikt en er later, op de plaate waar het voorwiel ontbrank, «tenen onder gelegd- BAS VAN GENT Op het kruispunt Rijksweg-Westeluts te Sas van Gent verleende A.F. de R. uit Westdorpe, toen hij met zijn auto naar zün woonplaats reed, geen voor rang aan de Terneuzense auto bestuurder, M.J.V. die richting België reed. De beide auto's waren total loss. SLUISKIL Zaterdaga vond om zes uur werd de rijkspolitie te Sas van Gent door de directeur van de groendrogerij op het Kanaalei land te Sluiskil gealarmeerd dat er onbevoegden op het tor- rein waren. Door de rijkspoli tie werden aangehouden, de S5-jarige Axelaar A.J.M.H. die 23 zakjes (ongeveer 25 kilo gram, ter waarde van f 180) pulpblokjes o.p het bedrijf oet- vreemd had. TERNEUZEN Zondag morgen alarmeerde de bewa king van DOW de gemeente politie te Terneuzen, dat er in de nabijheid van DOW ge stroopt werd. Na een wilde achtervolging kon de auto van de stropers aan de Axelse Sas sing worden aangehouden. Een der inzittenden wist toch te ontsnappen. De bestuurder W.E.L. van L. uit Bouchaute (B.) kon worden gearresteerd, In de auto werden een jacht geweer, 22 patronen, drie wil de konijntjes en een haas aangetroffen. Tegen de Belg werd proces verbaal on gemaakt. VLISSINGEN Zaterdaga vond is op de Boulevard Evert- sen M.Q. uit Vlissingen onder invloed van alcohol met zijn personenauto tegen de voor pand 52 rechts van de weg geparkeerd staanidé auto aan gereden van M.K. uit Vlissin gen, Beide auto's werden zwaar beschadigd. De zeven projecten zijn naast de twee industriehallen het baggeren van de vesten, de verbetering van de wonin gen aan de Manhuintuin, de reconstructie van de St. Adri- aanstraat, de uitbreiding van de toiletaccommodatie van de aanloophaven, het aanbrengen van douches in de kleedka mers van het Wesselopark en dé bouw van een hoófdenka- mer aan de openbare lagere school in Kattendij-ke. De in vesteringen van deze projecten worden geraamd op bijna 803,000 gulden. Bij de voorgenomen bouw van de twee industriehallen tekenen b. et! w. aan. dat reeds eerder pogingen hiertoe werden ondernemen. Er kon den toen echter niet voldoende gegadigden worden gevonden om met de bouw te kunnen starten. Maar ook nu kan het col-lege geen gegadigden noe men. Niettemin wil het college voor risico van de gemeente nu toch twee kleine hallen gaan bouwen. Eén der argu menten is, dat het voorradig hebben van industriehallen de aantrekking van nieuwe be drijven kan vergemakkelij ken. B. en w. leggen de gemeen teraad verder een meerjaren plan voor, dat voorziet in de vernieuwing en uitbreiding van het materieel voor de Goese brandweer. Dit jaar willen b. en w. daarvoor een bedrag uitgeven van f 338.060,-. Hiervoor moet dan een bluseenheid komen in 'e- Heer Anenddkerke, krijgt Goes zelf twee rijdbare motorepui- ten, krijgt '«-Heer Arendsker- ke een alarmering en wordt begonnen met de installatie van een mofoilofoonn-et. Voor (Vim onze correspondent) GENT Aan de staking in de Volvo autofabrieken te Gent i« een einde gekomen. Vandaag gaaa alle arbeiders weer aan het werk. Vrijdagvoormidd&g betuig den zij met ruime meerder heid hun akkoord met een voorstel voor een nieuwe cao dat donderdagnacht na lange onderhandelingen met de di rectie tot stand kwam. Globaal kregen de arbeiders een loons verhoging vaa 414 frank per uur. 1976 denkt het college aan een uitgave van f 139.800,-. Dan wordt voorzien een motorspuit voor Kattendijke, voltooiing van het mobilofoonnet, en in stallatie van een draadloze alarmering. In 1977 denken b. en w. over te gaan tot de aanschaf van een nieuwe blus eenheid voor de kern Goes kosten f 156.000,-. Voor 1978 tenslotte gaan de gedachten uit naar een trekker-man- schappenwagen voor Wol- phaartsdijk en een poederblus- eenheid te 'a-Heer Arendsker- ke. (Van oen onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Om een intensiever contact tossen de ingezetenen en het gemeen tebestuur te bevorderen, zul len burgemeester en wethou ders van Borsele om de twee maanden een contactavond be leggen voor (te bevolking van de kernen. De eerste contactavond wordt gehheuden op donder dag 13 maart om 19.30 uur in de sportzaal De Stonge voor inwoners van Heinkenszand en het tot deze kern behoren de buitengebied. De bijeenkomsten zijn open baar. Er wordt geen agenda voor vastgesteld. Men kan dus vrijuit vragen stellen of zijn belangen bepleiten omtrent al le zaken waar het gemeente bestuur bij betrokken is. Burgemeester en wethouders stoven er naar om, binnen het raam van de mogelijkheden, duidelijke uiteenzettingen te geven van de problemen, die het gemeentebestuur heeft op te lossen en van de omstandig heden en overwegingen die daarbij een rol spelen. Belang stellenden van buiten Hein kenszand hebben eveneens toegang tot deze bijeenkomst. Spelregels ia echter dat het ac eent valt op de kern Hein kenszand en dat de ingezete nen van deze kern voorrang hebben om vragen te stellen of hun belangen in bespreking te brengen. (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK Op donderdag 13 maart brengt het hospitaalichip Henri Dunant'" van het Nederlandse Rode Kruis een bezoek aan Wolp haartsdijk. De afdeling Wolphaartsdijk van het Rede Kruis zal de patiënten uit Den Haag, die zich aan boord bevinden, een feestelijke ontvangst bereiden. Deze ontvangst zal ziel! tussen 19.00 en 21.15 uur afspelen op de kade van de Landbouwha- ven en aan boord van de Hen ri Dunant. (Van een onzer verslaggevers) GOES Met medewerking van de ouderwerkgroep heb ben de leidsters van de peu terspeelzaal De Veste een con tactavond verzorgd voor de ouders. Mevrouw Kroonenberg. ze nuwarts, hield een, inleiding over de psychologische ont wikkeling vam de peuter. „We moeten niet zo nodig proberen mensen naar ons eigen beeld te maken. Laten we oog heb ben voor het eigene van ieder individu", aldus mevrouw Kroonenberg, die het erg be langrijk voor een harmonieuze ontwikkeling van het kind achtte dat het kind zich veilig voelt. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De heer R. Seits is de nieuwe voorzitter van de turn- en gymnastiekvereniging THOR te Sas van Gent geworden. Tijdens de jaarvergadering deelde zijn voorganger, de heer C. Faas, mee au persoon lijke redenen af te treden en web voor geen andere functie meer beschikbaar te stollen. Deze mededeling kwam voor de leden als een verrassing. De heer Pass stelde self voor de heer- Seits als zijn opvolger te benoemen. De heer Seits dankte de heer Faas voor het geen die vijf jaar als voorzit ter voor de vereniging heelt gedaan. In die tiijd Roeide het ledental van 150 naar onge veer 450 leden. Al eender op de avond - voordat de heer Faas zijn be slissing meedeelde - waren mej. Moelfceir en de heer Seits als bestuurslid herkozen. Pen ningmeester C. Jansen besloot zijn functie neer te leggen. In zijn plaats werd de heer A. Blei jen berg gekozen. Voorge steld werd aan de leden me vrouw Markies als de nieuwe secretaresse. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Bes te hond van do tentoonstelling, die zaterdag door do kynolo- genclub Zeeland in evenemen tenzaal De Stoelemat in Ber gen op Zoom werd gehouden, werd de Ierse setter Longfield Wylie, gefokt door de heer Jacobs uit België, van he* echtpaar De Neef uit Heinin gen (N.B). De tentoonstelling, vooral te zien als clubmatch, is een enorm succes geworden. Niet alleen door het grote aantal ingeschreven honden, maar vooral ook door het grote aan tal bezoekers (2000), dat deze tentoonstelling bezocht. Van de ongeveer zeshonderd leden, die de kynolagenclub Zeeland telt, zijn ongeveer tweehon derd Westbrabanders lid. In gebracht werden 54 jonge hon den (een record-aantal) en 222 honden ouder dan de voorge schreven 24 maanden. Eon bijzonder aspect tijdens de clubmatch-tentoojistelling was het feit, dat de keurmees ters (en keurmeesteressen) tijdens het keuren een duide lijke uitleg gaven en af en toe zelfs bereid waren bepaalde honden voor te brengen als baas of baizin dit naar hun mening niet goed deden. Het is vooral ook aan dit korps keurmeesters, maar ook aan de uitstekende organisatie te danken, dat deze tentoonstel ling een enorm succes is ge worden. Duidelijk werd naar voren gebracht, dat het hier vooral ging om het omgaan van de mens met de hond, waaraan in het algemeen nogal het een en ander ontbreekt. De overige uitslagen luiden: beste ten toonstelling: 2. Saluki - Marco van Klein Vossemberg (eige naar fokker V. d. Spek-Ove- zanden), 3 pekinees. Charming van Michels Home (fokker W. van Bokhoven, eigenares H. v. d. Veeke-Krabbendijke). Bes te kampioensklasse: 1. Das hond langhaar Boby Bobojack van Hofwegen (eigenaar J. Rietbrink (Nw. en St. Joos- land). Fokker A. Scire f, 2 Duitse dag: Olev de Mascoir. fokker mevr. De Rooy, eige naar Van Nahuis-Middelburg Beste jonge hond: 1. Ameri- kanse cocker spaniel Be Gay and be happy of sugar place, fokker en eigenaar M. Luke- Steubaoh Stampersgat, 2. Sibe rian husky Troyka, fokker J. Krijger, eigenaresse D. Muys- Lozemans Roosendaal. De ravage in het lagere school-gebouwencomplex. Hier een beeld van wat er overbleef van de christelijke school. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS In de nacht van vrijdag op zaterdag is in do Kloosterstraat te Sluis het schoolgebouw, waarin zowel de christelijke als de openbare lagere school zijn gehuis vest, door een enorme brand voor een groot deel verwoest. De schade wordt geschat op twee ton. Vermoedelijk is do brand ontstaan doordat een bakoventje is blijven branden. Of dat zo is zal een onderzoek van de recherche moeten uil- wijzen. De ongeveer dertig kinderen van de christelijke lagere school en de ongeveer vijftig leerlingen van de openbare school hebben tot woensdag vrij gekregen. Eerst zullen er voor hen nieuwu boeken en schriften moeten komen ter vervanging van alles wat bij de brand is vernield. De open- ba-re school zal voorlopig dan worden ondergebracht in 't oude schoolgebouw aan de Hoofd straat, dat nu onder meer in- gebruik is als repetitielokaal van het muziekgezelschap Apollo en als jeugdsoos. De christelijke school gaat voorlo pig naar het hervormd jeugd- gebouw. Vermoed wordt dat het maanden zal duren voor dat het door de brand geteis terde schoolgebouw wear bruikbaar zal zijn. De brand werd in de nacht van vrijdag op zaterdag rond twee uur door een buurtbewo ner ontdekt. Het vuur greep enorm snel om zich heen en weldra sloegen hoge vlammen door het dak. De brandweer was snel ter plaatse om het vuur te blussen. Rand acht uur zaterdagochtend was het karwei geklaard. Het dak en de administratieve ruimten hebben het meest van het vuur geleden. De meeste scha- Jongelui bezig met schoonmaakwerkzaamheden, direct de is ontstaan in het deel dat na de brand. do<>r., de christelijke school wordt gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij het laden van de Duitse tanker Raabkarcher 102 met de ge vaarlijke vloeistof Airo 60 zijn in de nacht van zaterdag op zondag enkele honderden li ters van dit spul in het Wes- terscheldewater terecht geko men. De tank van de tanker over stroomde op het moment dat de kapitein even naar de ka juit was gegaan. Op de wal werd de overstroming van de tank snel bemerkt en door het afsluiten van een kraan werd de toevoer naar het schip stopgezet. Van de zijde van Dow Chemical werd meege deeld dat het ongelukje geen verdere problemen heeft opge leverd. Omdat het afgaand tij was, was de vloeistof snel ver dwenen. Van Dow-zijde werd opgemerkt dat hetgeen in de Westerschelde terecht is geko men een zeer kleine hoeveel heid is. Het betrof hier aan merkelijk minder dan wat enige tijd geleden bij het la den in het water terecht kwam (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afde ling Zeeland van de Voedings bond van het N.K.V. heeft za terdag in hotel Rotterdam t» Terneuzen geen bezwaar ge maakt tegen het streven van het bondsbestuur om samen met de Voedingsbond van het N.V.V. één federatie te vor men. Men vond het wel een teleurstelling dat de Voedings bond van het C.N.V. niet wil meedoen. Overigens werd wel da vraag gesteld of er een fusie tussen de drie bonden tol stand zal komen. Hierop werd geantwoord dat daarover no» niet wordt gesproken. Vanuit de vergadering kwam de wen» naar voren dat over de vor deringen van het overleg de achterban tijdig wordt geïn formeerd. De meerderheid van de le den maakte geen bezwaar te gen de gedachte om nog lan ger een strikte binding tussen geloof en vakbond in de doel stelling te handhaven. Van de 28 aanwezigen waren er 22 voor ontkoppeling. Zes wilden de oude doelstelling gehand haafd zien. Gesproken werd ook over bedrijfsbezetting als pressiemiddel. De Zeeuwse le de bleken daar over het alge meen niet veel voor te voelen. Men was van mening dat de Zeeuwse bedrijven in de sec toren bakkerij, horeca, tabak, vleeswaren en landbouw te klein zijn om aan dergelijke maatregelen te kunnen den ken. Men was het er wel over eens dat bij problemen voor elke sector een aparte aanpak moet worden bekeken. De dis cussie over de vakbondszaken kwam eigenlijk pas in de mid daguren op gang. 's Morgens hadden de aanwezigen een uitgebreide uiteenzetting over pensioenen gekregen. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Op de Magretsedij k, nabij Vogel waarde werd een personenauto aangetroffen, waarmee tegen een boom was gereden. De auto was total loss. Hij bleek eigendom te zijn van B., Am- berboomstraat te Terneuzen. Deze miste zijn auto op de morgen van 15 februari. De botsing tegen de boom bleek die dag te hebben plaatsge had.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3