„Tehuis gehandicapten dringende noodzaak" Mavo-meisjes en KWL-jongens wonnen toernooi Oostburg De Stem/De Vrije Zeeuw VMZ: Colle indui Acceptabel koffieconcert in Axel Heikantse Komedie oogstte lof in Sint Niklaas Kritiek secretaris Katholieke Oudervereniging Kandidaat-EHBO'ers behandelden reeks fictieve ongevallen SCHOOLKWESTIE ST.-JANSTEEN Pastor Verstijnei gaat naar Nispei Dutch Swing College Band trok geen volle zaal Kopers zaten nacht voor winkel Iets kouder stad streek ZEEUWSE ORGANISATIE ZATERDAG HUEST: Clinge Vijf Europese titels voor jonge slager uit Axel Mr. Boersma burgemeester? ..OPEN DAG" TR1CO NOBLE Zeeuwse Land schap toont dia-serie In zeeland TER BEVO STANKGOl OVER VLISSINGl MAANDAG 10 MAART 1975 2 MAANDAG 10 M/> (Van onze correspondent) AXEL In Axel werd zon dagmiddag een koffieconcert gegeven door de internationaal bekende violi't.e Vera Beths en haar vaste begeleider Stanley Hoogland. Het programma voor de pauze bestond uit de FAE sonate uit 1853, waarvan de componisten Dietrich en Brahms elk een deel schreven en waarvan Schumann twee delen voor zijn rekening nam. Samengevoegd vormen deze •werken als het ware een sona te, die bedoeld was als cadeau voor de toen zeer beroemde violist Joachim. Ondanks dat deze werken niet de beste cre aties zijn van deze meesters, gaf het duo toch een zeer ac ceptabele vertolking. Waar schijnlijk had de violiste in het begin wat te kampen met de vrij droge akoestiek in de hal. Het was wel jamer dat voor dit concert geen vleugel gebruikt werd. Stanley Hoogland moest zich nu behelpen met een ove rigens goede piano, die echter aan Schumann en Brahms niet die glans en draagkracht kon geven, waar hun muziek om vraagt. Na de pauze werd begonnen met Dumka van de Tsjechi sche componist Janacek. Deze compositie gaf aan de violisten de gelegenheid haar prachtige toon te laten horen. Het hoog tepunt van het concert was de sonate voor viool en piano uit 1916 van Debussy. In deze zeer rijpe Debussy (zijn laatste werk) worden de technische mogelijkheden van de viool volledig benut. Het werk werd zowel door de violiste als door de pianist subliem vertolkt. Ook hier deed het ontbreken van een vleugel ook enige af breuk aan de totalklank. Het mag ln dit verband wel eens gezegd worden dat de nadruk alleen gelegd wordt op de so list, terwijl de piano slechts als een begeleiding gezien wordt. In de meeste kamermuziek echter neemt de piano-partij echter op zijn minst een plaats in die evenredig is aan die van de andere partner. Veel lof dan ook voor Stanley Hoogland. De drie dansen van de Hon gaarse componist Kodaly vormden een briljante afslui ting van dit concert. Deze ty pisch Hongaarse, op volksme lodieën gebaseerde muziek werd zeer overtuigend ge bracht. (Van onze correspondent) HULST Er moet in Zeeuwsch-Vlaanderen zo snel mogelijk een gezinsvervangend te huis komen voor lichamelijk gehandicapten. De belangstelling er voor, maar vooral de be hoefte er aan is bijzonder groot. Dit bleek zaterdagmiddag op een bijeenkomst van de .Ge handicapten Organisatie Nederland" afdeling Zeeland die werd gehouden in „Den Dul- laert" te Hulst. (Van een onzerverslaggevers» SINT-NIKLAAS Met veel waardering beloonde het wat tegenvallende aantal bezoekers tijdens het éénakterfestival in Sint-Niklaas de opvoering van het stuk „Een twee in de maat' door de Heikantse Komedie Tijdens het festival, dat vrijdag- en zaterdagavond in Sint-Niklaas werd gehouden, traden drie Belgische en drie Nederlandse toneelgezelschap pen op. Het geheel van het vertoonde spel tijdens het fes tival lag volgens de aanwezige critici ver boven de middel maat van het amateurtoneel. Tijdens de nabesprekingen over het ten tonele gevoerde was er vooral lof voor het spel van de toneelvereniging uit Bertogenbosch. De Heikantse Komedie bracht een goede voorstelling van een wat zwak stuk, zo vond men. „Een twee in de maat" handelt, zoals to neelliefhebbers vorig jaar tij dens opvoeringen in Hulst en Sluiskil al hebben kunnen constateren, over een Russi sche en Tsjechische soldaat, die tegenover elkaar komen te staan en door middel van een samenspraak het absurde van de oorlog duidelijk maken. Wilfried Vlassenrood, Wim Riemens, Ria de Putter en Mien van Alem waren de uit voerenden. Fons Pierssens was de regisseUT, ÏVan een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN In 1 kanttekeningen, geplaatst bij een kranteartikel over een verklaring, die het schoolbe- j stuur van Sint-Jansteen in fe bruari heeft uitgegeven over de Steense schoolstrijd, heeft een dezer dagen de heer A.J. de Beurs, secretaris van de Nederlandse Katholieke Ou dervereniging te Den Haag kritiek geleverd op de hou ding van het schoolbestuur. Over de passage: „Het -schoolbestuur vindt het goed dat de ouders van leerlingen in het schoolbestuur vertegen woordigd zijn," zegt de heer De Beurs: „Het schoolbestuur heeft niets goed te vinden. Volgens zijn statuten wijzen de ouders twee leden als lid van het schoolbestuur aan. Verder laat de heer De Beurs uitkomen dat het schoolbe stuur er niets mee te maken heefi wie het oudercomité aanwijst. Dat het schoolbe stuur een bepaalde ouder on aanvaardbaar zou vinden krijgt van de heer De Beurs de volgende kanttekening: „Hiermee gaat het schoolbe stuur de grenzen van zijn be voegdheid verre en zelfs tot in het onbehoorlijke te buiten." Dat aille personeelsleden hun Aanrijding Op het mo ment dat de bestuurder P. de M. uit St.-Jansteen op de Gra venstraat in Clinge een daar geparkeerde auto passeerde, reed deze plotseling weg. Bei de wagens kwamen met el kaar in botsing, waarbij de auto van De M. aan heel de rechterzijde werd beschadigd. De bestuurder van de auto die de aanrijding veroorzaakte, de Belg F. W. uit St.-Gillis Waas bleek onder invloed te verke ren. vertrouwen in het oudercomité hebben opgezegd, legt volgens de heer De Beurs niet zoveel gewicht in de schaal. Hij vindt dat het personeel niet vrij staat ten opzichte van het schoolbestuur en dat op zijn minst van morele dwang spra ke is. Een werkcommissie is mo menteel bezig met het opstel len van een behoefte-rapport Voorzitter G. van Schaik, die in deze commissie zitting heeft, zei te hopen dat over ongeveer een jaar begonnen zal worden met de bouw er gens in Zeeuwsch-Vlaanderen. Be werkcommissie wil met de bouw zo vlug mogelijk van start gaan omdat de bouwkos ten iedere dag duurder wor den en vooral omdat de men sen erop zitten te wachten. Volgens de heer Van Schaik is de ontwikkeling op het punt van de huisvesting voor ge handicapten slechts traag op gang gekomen, maar hii con stateerde met genoegen dat er thans toch meer schot in komt Zeeuwsch-Vlaanderen beschikt op dit ogenblik over twee ge zinsvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten, na melijk in St.-fansteen en in Schoondijke, Een' derde tehuia voor geestelijk gehandicapten is in voorbereiding in Terneu- zen. De heer W. de Ruyter uit Goes, functionaris van de stichting Voorzieningen voor Gehandicapten in Zeeland, be nadrukte eveneens de behoeft» aan een gezinsvervangend te huis voor lichamelijk gehandi capten in Zeeuwsch-Vlaande ren. De lichamelijk gehandi capten zullen worden ge vraagd hoc zii er tegenover staan. De heer De Ruyter schetste eerst in het kort de groei van de gezinsvervangende tehuizen voor gehandicapten in Neder land, waarna hij inging op verschillende vragen die door de aanwezigen werden ge steld. Uit zijn beantwoording kwam onder meer naar voren dat in tegenstelling met vroe ger. de gezinsvervangende te huizen in woonwijken, dicht bij winkels worden oDge- richt. Bij voorkeur pleegt men nieuwbouw, omdat verbouw van bestaande panden door noodzakelijke aanpassingen veel duurder is. De bewoner van een gezinsvervangend te huis is daar alleen 's avonds en in het weekend aanwezig, overdag is hij elders on zijn •werk of op een dagverblijf. In een gezinsvervangend tehuis is ook een begeleidingsteam aan wezig. De leeftijd van de be woners varieert in principe tussen de 18 en 55 jaar. Het te bouwen tehuis voor lichame lijk gehandicapten in Zeeuwsch-Vlaanderen is uit sluitend bestemd voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer De Ruyter had a's voorbeeld een maquette mee gebracht van het in aanbouw zijnde gezinsvervangend te huis voor lichamelijk gehandi capten in Goes. Dit tehuis biedt plaats aan 29 mensen en wordt op I oktober geopend. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Beni Plassehaert, zoon van de Axelse topslager Fons Plassehaert, is bijzonder succesvol geweest tijdens een internationale slagerswedstrijd die in Kopenhagen werd ge houden. Aan deze wedstrijd die elk jaar wordt gehouden in een van de Europese hoofd steden, werd deelgenomen door maar liefst 7000 slagers uit geheel Europa. Er waren maar liefst 200 inzendingen uit Holland, van wie Beni Plassehaert zonder meer de beste was. Hij werd twee keer kam pioen met Ardenneir beenham; kampioen met paté, behaalde een eerste prijs met Gentse preskop en eveneens een eer ste prijs met kooksalami. Fons Plassehaert: „Zonder meer een buitengewone prestatie. Beni heeft zelfs een uitstekende kans om algemeen kampioen te worden, wat zou inhouden dat hij de beste inzendingen had van alle Europese deelne mers. Die uitslag is nog niet bekend. Op dit moment neemt hij al weer deel aan een inter nationale s'agerswedstrijd in Parijs, waar alleen wordt deelgenomen met bloedworst. Die uitslag is ook nog niet bekend". De leden van de Lotusgroep worden door de kandidaat- EHBO'ers in het Patronaatsgebouw „geholpen". (Van onze correspondent) KOEWACHTEr „vloeide" zaterdagmiddag heel wat „bloed' en er moest daarnaast een groot aantal breuken behandeld worden in het parochiehuis tc Koewacht. Het waren gelukkig alleen fictieve gebeurtenissen, die nodig waren om een groot aantal EHBO'ers van 17 afdelingen uit Zeeland op hun kennis te testen. Zaterdag werd in Koewacht namelijk de provinciale EHBO-districtswedstrijd voor geheel Zeeland gehouden. Uiteindelijk was het de EH- BO-afdeling St.-Jansteen die winnaar wend van deze dis trictswedstrijd voor de afde ling Kloosterzande 1. Deze twee EHBO-afdelingen zullen in oktober de Zeeuwse kleo- '•en gaan verdedigen op de na tionale EHBO-wedstrijd in Utrecht. Een dergelijk EHBO-evene- ment als in Koewacht vindt eenmaal per jaar plaats, wan neer het district Zeeland, allo afdelingen bij elkaar roept. Behalve als een wedstrijd ziet men een dergelijk evenement ook als een goede oefening. Een bijzonder pluimpie ver diende ongetwijfeld weer de Lotusgroep. Deze mensen beelden met bijna overtuigen de echtheid de slachtoffers uit en leveren een grote bijdrage aan de oefeningen. De wedstrijd stond onder leiding van dr. W. Aarts uit Hulst, bijgestaan door een ju ry. De einduitslag werd als volgt: I. St.-)Jansteen 2, 2 Kloosterzande 1, 3 gelijk Clin ge 2 en St.-Jansteen 1. 5 ge lijk Westdorpe 1 en Nieuw Namen 2, 7 Vogelwaarde 1. 8 IJzendijke 1, 9 gelijk Kloos terzande 2, Westdorpe 2 en Koewacht 2. Na afloop gaf dr. Aarts een perfecte nabeschouwing van de wedstrijd. Wethouder P Aners reikte dan de prijzen uit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse gedeputeerde rnr. J. Boersma blijkt een van de kandidaten te zijn voor het burgemeesterschap van de ge meente Vlaardingen. De huidi ge burgemeester mr. J. Hous el ens, gaat op 1 april met pen sioen. Mr. Boersma is al» Zeeuwse gedeputeerde nu aan zijn tweede periode bezig. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de sport hal De Veerhoek te Oostburg zijn zaterdagochtend de laatste wedstrijden gespeeld van de basketbalcompetitie voor scho lieren. Bij de meisjes eindigde het team van de christelijke mavo op de eerste plaats. In poule B van de meisjes won Eloy-mavo en bij de jongens ging de eerste prijs naar het Koningin Wilhelminalyceum. De verdere uitslag in poule A voor meisjes was als vollgt: 2. Eloy havo. 3. Eloy athe neum, 4. Koningin Wilhelmina Lyceum. De verdere uitslag in poule B voor meisjes was: 2. Huishoudschool IJzendijke, 3. K.W.L., 4. Huishoudschool Schoondijke. De verdere uit slag bij de jongens: 2. K.W.L. 2, 3. Eloy havo, 4. L.T.S., 5. Eloy mavo, 8. Christelijke ma vo. Topscoorders waren bij de meisjes Inge Kraak en bij de jongens Wim van de Broecke. Zij kregen daarvoor medailles. De bekers werden na afloop uitgereikt door de heer Va" der Ploeg, het hoofd van de christelijke mavo. Als toegift werd een wedstrijd gespeeld tussen de meisjes van K.W.L., die vorig jaar kampioen wer den en de meisjes van de christelijke mavo, die dit jaar wonnen. K.W.L. won met 34- 12. BERGEN OP ZOOM Roxy - 18.45 en 21.18 uur- Keetje Tippel 18 jr. Luxor: Geen filmvoorstelling. GOES. Grand - 20.00 uur:Als ade laars vielen zij aan. 14 jr. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Van de open dag, die Trioo Noble te Aardenburg zaterdag hield in verband met het tienjarig be staan van het bedrijf, hebben vele honderden mensen ge bruik gemaakt van de gele genheid om eens te zien hoe daar wordt gewerkt De directie, bestaande uit de gebroeders Van Turenhout, kreeg in verband met dit jubi leum enorm veel gelukwensen. In verband met de open dag was het bedrijf volop in be drijf, zodat de toeschouwers konden zien hoe de produktie verloopt. De Koninklijke Aar- denburgse Fanfare, waar voor Trico Nofole als sponsor fungeert, bracht zaterdagmid dag een serenade. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Zater dagavond is de bekende Dutch Swing College Band opgetre den tn de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Onder leiding van Peter Sehilperoort zorgde de uit zeven man bestaande formatie voor muziek van hoog gehalte. Jammer was het dat de be langstelling voor deze avond iets beneden de maat bleef. Ondanks het feit dat er vier' tot vijfhonderd mensen waren gekomen, vertoonde de grote feestzaal toch wat lege plek' ken. Het concert duurde een :•"- Solisten wisselden elkaar 'ét muzikale improvisaties, de band was het een f..et-de optreden in' de Vlaan derenhal. Vorig jaar was de formatie aanwezig tijdens het personeelsfeest van Dow Che mical. van een onzer verslaggevers) KAPELLE De stichting Het Zeeuwse Landschap orga niseert op maandag 10 maart om 20.00 uur een bijeenkomst in de Brasserie te Middel burg. Op het programma staat on der meer de vertoning van een dia-serie „Natuurgebieden van Ooster- en Westerschelde", waarbij secretaris W.J. Wolff een en ander zal toelichten. Verder komen de jaarstuk ken 1974 aan de orde en wor den de excursies voor dit jaar besproken. Tenslotte zal de bijeenkomst van de stichting Het Zeeuwse Landschap zich buigen over de vraag hbe de stichting meer donateur* kan krijgen. HULST Bioscoopgebouw 20.00 uur; Gejaagd door de wind, a.L Den Dullaert, Sportlaan 14, expositie Barbara Jean van der Braak met tekeningen (t-m. 14 maart). Open dage. lijks van 8.30-21.00 u. Burger, zaal Stadhuis Expositie por- tretten, schilderijen (t.m. 13 maart). Open ma. t.m. zat. v« 8.30-12.00 u. en van 13.30-lïf» u. KAPELLE. De Vroone - C. D. Vereelt t- straat 74. Expositie Kunst v,\ Zeeland (t.m. 15 maart). Open dagelijks van 9.30-11.30 e; van 13.30 -17.00 uur. Boven dien ma. woe. en vrij. van 19.30 - 21.00 uur. KLOOSTERZANDE Café "t Witte Huis - 15.00 Schieting. KOEWACHT. Café G. van Rumste 15.01 uur Schieting. MIDDELBURG City-Theater: 20.00 uur Th» Exorcist 18 jr. Expositiecentrum Lang» Noordsitraat 57, tentoonstelling gewijd aan de dichtbundel „Betreffende vogels" van Hai* Warren en werk van de illus trator H. Slijper (t.m. 21 maart). Open di. tm. zal vt» 14.00-17.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater 20.00 uur: Thuiv derball. al. ROTTERDAM Martin Be halm Ham» 19.43 uur: Die Dreigroechenoper TERNEUZEN Luxortbeaier: 20.00 Ermmanuetle 18 jr. WH VLISSINGEN Alhambra: 20.00 uur: Op de Franse toer. 18 jr. ZUIDDORPK A. de Block - 14.30 uur: Jaar- marktsch ïetiiig. ANTWERPEN Koo. Ned. Schouwburg - 20.00 uur: Sunshine Boys. K.V.1 Brussel. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Era openingsstunt van het Db eount-house te Sint-Janstrao heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag aardig wat men sen uit bed gehouden. Een verloofd paartje zat zelfs dl hele nacht op de stoep van 4» I winkel. Ter gelegenheid van de ope ning had de eigenaar van tk nieuwe zaak in woningstoffe- ring laten weten dat de eerst! keper zeven meter tapijt van ƒ179 de meter zou kunnen krijgen voor slechts een tient je. De tweede koper kon dan zes meter krijgen voor vijfen twintig gulden. Vrijdagavond om negen uur ging <*e heer Pieters uit Sint Jansteen sa men met zijn verloofde voor de deur zitten om er zeto van te zijn de volgende och tend het eerst aan bod te ko men. In de loop van de avond en de nacht kwamen nog hwl wat meer belangstellenden op- dagen. Ze dropen echter a toen ze zagen dat ze ge» kans meer hadden. Het winnende team van de christelijke Mavo in Oostburg. Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN Nieuwstraet 9, tel. 01190-7920 (4 lijnen): HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat l tel. 01100-8030 (3 lijnen), KANTOORUREN Maandag Lm. vrijdag 819 12.80 en 13.30 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Breda Maandag Lm. vrijdag van 10.00 - 20.00 uur, en zendag van 30.00 - 22.00 uur. tel. 01000 - 22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen: tel 01140-3751. Midden-Zeeland 81100" 4944. REDACTIE t Chef Zeeuwse redactie S C. Augustijn, kantoor Nieuwstrsat Terneuzen, tel 01150 7920. privé Lorentzlaan 50, Terneuzen tel. 01160 - 5745; algemeen redacteur Zeeland dra. J. Bouwman* kantoor Klokstraat 1, Goes tel. 01100 - 8030. privé Zuidvliet straat 53. Goes, tel 01100-8138; redacteur Midden-ZeelaüO- G. van Berkel, kantooi Klokstraat 1. Goes, teL 01100 - 8030, pri" Voorburcht 37, Kapelle tel 01102 2320; redacteur voor Tern»' zen en Kanaalzone P. de Schipper kantoor Nieuwstrsat 3 Terneuzen, tel 01150 - 7020 privé Noordstraat 45 Hoek, 01154 1556, redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen jj Postma, kantoor Steenstraat 14, Hulst, teL 01140 - 3751, pn" Walmoienstraat 12, Hulst tel. 01140 4159 Redacteur voor West-Zeéuwach-Vlaanderen: R. van der He» Melkweg 40, Oostburg, iel 01170 3370; foto-fournalist Zeeland C. J de Boer kantoor Nieuwstraat 9. Terneuzen, »- 01150 7920, privé Langs de Kreek 36, Terneuzen, tel. 3137, ortredactie Zeeland A. Koomen. Troelstralaan 8. Ax* teL OUaS 2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland: W. Hendriks, teL 01140 - 3781. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland C. Menu, tel. 01150 - 5839. (Van een onzer verslagg- MIDDELBURG De ntfing Milieuhygiëne Ta (V.M.Z.) heeft de mi van Verkeer en Watersti een brief meegedeeld lie gische idee om het wate het Kanaal van Gent Terneuzen door middel beluchting van meer zu t« voorzien, slechts een middel" te vinden. (Van een onzér verslage VLISSINGEN In I ding van de Wo stonk het gisterochtend Er werd een olie-a< lucht geroken. Met Vlissingen werd veel stank geklaagd en do daar word bedolven telefonische klachten mensen, die hoofdpijn gekregen of misselijk geworden. Rond elf uur verdw stank en werden c klachten minder. Een z-oek van de gemeent van Vlissingen en de rijk tie te water naar de oc ervan leverde weinig cor gegevens op- Wel ontstem vermoeden, dat de stank oorzaakt zou kunnen zijr de enkele honderden lit io-60, een chemische vli die lijkt op zware huisb lie, die in de nacht vat» dag op zondag bij Dow mie al tijdens het lader een Duitse tanker ove gingen. Dit bleek bij onderzoek niet het gev zijn. (Van HANSWEERT Verstijnen van de Oost-Zuid Bevel and hee ingang van 1 april 19 benoeming aanvaard al* loot te Nispen. Pastor M. Verstijnen .iaar werkzaam Oost-Zuiri-Beveiand. sinds een jaar woont hij pastorie te Hanvweert. voor ie hij steeds geweest te Rilland-Bath. te Rilland tiog gardina weest van het 1 Kapucijnen. Het Rilland werd daarna werd pastor Ve belast met de zielzorg t- land-Bath. Bij de ea«u ging van de parochies 1 parochie Oost-Euid-Bes werd hij als pastor van parochie benoemd. Als zt is hij 5,5 jaar werkzaal weest. Morgen, dinsdag 11 mei Ber|en op Zoom 3.1 Hamsweert 2.15 en 14.43 Terneuzen 1.38 en 14.03 Vlissingen 1.12 en 13.33 Wemeldinge 3.04 en 15.23 Weersvooruitzichten i) fers gemiddeld over land. Voor dinsdag: Aanta' zon: 0 tot 5 graden, teinp.: omstreeks 4 max. temp.: omstreeks den. leans op een droge den van minstens 12 u procent, kans op een droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: A-ante zon: 1 tot 7. min. temp streeks 2 graden, max. omstreeks 7 graden, k: een droge periode var stens 12 uur: 90 procen' op een geheei droog '0 procent.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2