Zeeuwse titelstrijd zwemmen: nieuwe organisatievorm Rollenzesdaagse in Kapellebrug TOMIE VEERMAN Conferentie over geweld in voetbal in Monaco Cross der Azen zonder Mikkola sport Geschonden Furtuoos Feest bij Breskens Waterpolo in Moerbeke FAVORIETEN Atletiek wedstrijden in Kapelle ZATERDAG 8 MAART 1975 I STRIJD IN 3D GEHEEL OPEN (Van onze sportredactie) HULST/TERNEUZEN/GOES - De spanning in de derde klasse D van het Zeeuwse amateurvoetbal neemt iedere week toe. Grootste sensatie is ongetwijfeld de geweldige duikeling die Vosmeer de laatste weken gemaakt heeft. Vos meer stond ruimee maand geleden nog aan de leiding met een onaantastbaar lijkende voorsprong op de concurrentie, maar het onmogelijke gebeurde vorige week. In de rechtstreekse confrontatie met mede-titelkandidaat Sprundel werd Vos meer van de eerste plaats gewipt. Het noodlot van vorig seizoen toen Vosmeer eveneens lange tijd onbedreigd op de titel.leek af te gaan dreigt zich te herhalen. De strijd is nu weer helemaal open. Met nog een vijftal wedstrijden te gaan zijn er nog een aantal titelkandidaten over. Onderaan is de spanning eveneens te snijden. Laagst ge klasseerd staat nog steeds Vo gelwaarde, de ploeg van Bert van der Meijden. Maar ook on deraan kunnen de rollen binnen een tweetal weken gekeerd zijn. De gekste dingen zijn mogelijk. Axel bijvoorbeeld - twee weken geleden zeil nog in acuut degra datiegevaar - heeft als het zon dag wint van Sprundel weer vo lop kampioenschapkansen. Maar bij verlies moet het blijven oppassen niet in moeilijkheden te komen. Vogelwaarde-spits Peter Er- pelinck ziet het duel tegen mede-degradatiekandidaat METO optimistisch tegemoet. Erpelinck: „Van METO winnen we gewoon. We zitten in de lift na de overwinningen op Jong Ambon en HW'24. Let op mijn woorden, er gaan dit jaar twee ploegen degraderen waarvan niemand dat op dit moment zou verwachten. Vogelwaarde is er in ieder geval niet bij..." Overigens kwam Vogelwaarde zondag lang niet ongeschonden uit het bikkelharde gevecht met Jong Ambon te voorschijn. Er pelinck: Richard van Dijk heeft de hele week nog niet kunnen werken. Die werd met een bran card het veld afgedragen. Ge vreesd werd voor een been breuk, maar de schade bleef be perkt. Hij zit nu thuis, been in het verband met kneuzingen en een bloeduitstorting. Zoals het er nu naar uitziet zou ze je zeggen dat hij zondag niet meespelen kan, maar bij Vogelwaarde is zoiets moeilijk te voorspellen. Het zijn harde jongens." Peter Erpelinck zelf raakte tegen Jong Ambon eveneens geblesseerd, evenals zijn ploeggenoten William Vonck en keeper Nieuwelinck. Vonck en Nieuwelinck hebben deze week niet kunnen trainen, maar zullen er net als Peter Er pelinck zondag zeker bij kunnen zijn. In dit belangrijke duel tegen METO kan Vogelwaarde zijn beste krachten eenvoudig niet missen. Streekderby met grote belangen is eveneens HW'24-Steen. Goede midden moters, beiden in de achtervol ging op de koplopers. De Hul- sterse equipe van Guust Voet heeft een puntje voorsprong op Steen en bij winst zit er weer alles in voor HVV'24. Axel, weer helemaal de oude na de terug keer van Piet Verpoorte onder de lat, gaat zoals eerder gemeld naar Sprundel. Trainer Rudi Steel: „Voor ons een belangrijk duel. Als we er in slagen ook Sprundel te wippen, dan horen we er ineens weer helemaal bij. Dat had niemand een maand ge leden durven voorspellen. Het zelfvertrouwen is echter hele maal terug. Na successen onder andere tegen Vosmeer en Goes geloven de jongens er weer he lemaal in. We gaan er vol opti misme heen. Sprundel zal de punten verre van cadeau krij gen, dat kan ik je wel verzeke ren". Goes-Breskens is voor beide teams van groot belang. Winst betekent voor een van beide teams dat het grootste degrada tiegevaar voorbij is. Vooral Goes stelt de laatste weken teleur. Lery van der Velde, die Goes aan het eind van dit seizoen gaat ver laten, ziet zijn team steeds ver der afzakken. Goes kan zich geen nieuwe nederlaag veroor loven. maar het zal dan wel be ter moeten aanpakken dan zon dag tegen Axel, toen futloos met 2-0 verloren werd In de vierde klasse is het aan tal titelkandidaten uitgebreid tot vier. Ging het aanvankelijk tussen RCS en Hontenisse, Zie- rikzee en Zeeland Sport hebben zich bij dit duo gevoegd. Het best staat RCS er nog steeds voor. De Souburgers hebben zondag een gemakkelijk karwei tegen Noormannen dat op de voorlaatste plaats staat en nor maal gesproken geen problemen mag opleveren. Hontenisse krijgt het normaal heel wat moeilijker tegen Zeeland Sport. Hontenisse-voorzitter Schelf hout: „We mogen niet verleizen, anders vallen we definitief uit de boot. Bij winst blijft het ho pen op een misstap van RCS. We hebben het nu niet meer in eigen hand". Zierikzee kan zijn tweede plaats behouden nu het veel zwakkere Biervliet op be zoek komt. Sluiskil staat er be labberd voor. De ploeg van se cretaris Van Hijfte kan de de gradatie bijna niet meer ontlo pen. Als zondag tegen Zeelandia opnieuw wordt verloren is de zaak vrijwel bekeken. Bij winst kan het zich nog vastklampen aan Noormannen en Biervliet. Koewacht-Klinge is een derby met de eeren vijfde plaats op de ranglijst als inzet. Terneuzen, een maand gele den nog in de running om een van de topplaatsen in de tweed klass B, is flink gekelderd de laatste tijd. Nu moet het zelfs oppassen niet in aanmerking te komen voor een van de degrada tieplaatsen. Zondag krijgen de Kattouw-boys SC Gastel op be zoek en winnen is een dringende noodzaak. Vlissingen voelt zich in de eerste klasse E allerminst prettig op de laatste plaats. Na het duel tegen Veerse Boys zal daar helaas voor de Zeeuwen waarschijnlijk weinig aan ver anderd zijn. Winst op RKTVV zoude formatie van Piet Lin- denberg in veiliger haven kun nen loodsen. Het Goese Robur (op bovenstaande foto) draait ook dit seizoen redelijk goed mee in de race om de titel. Trainer Hans de Ridder is vooral te spreken over de uistekende sfeer die er heerst in zijn selectiegroep. Toch heeft hij enige zorgen omdat het er naar uitziet dat rechtsachter Adrie de Marco en doelman Tonnie Weijers door blessures voorlopig n iet beschikbaar zijnVolgens De Ridder kan Robur een heel eind komen in deze competitie wanneer de aanpak intensief blijft. Maar uiterst moeilijk zal het blijven om het kampioenschap te behalen, temeer omdat de kopgroep groter is dan vorig jaar. (Van onze sportredactie) BRESKENS - De voetbal vereniging Breskens, uitko mend in de derde klasse D van het district Zuid I viert op zaterdag 12 april het 55- jarig jubileum. De feesta vond ter gelegenheid van dit jubileum zal worden gehou den in „De Uitkomt" in Breskens en begint om 20.00 uur. Het muzikale gedeelte tijdens deze feestavond zal worden ver zorgd door de „Guanita's". Ten bate van de verenigingskas zui len er die avond verschillende spelen worden gehouden. De toegang is alleen bedoeld voor leden en seizoenkaarthouders van Breskens. In verband met het 55-jarig bestaan houdt de jeugdcommis sie een aantal toernooien voorde jeugd. Op 31 mei is het de beurt aan de Cl- C2- en D1 -jeugd, op 7 juni komt de BI- B2- en B3- jeugd aan bod en op 14 juni de Al - en A2-jeugd. (Van onze sportredactie) MOERBEKE - In het zwem bad van het Belgische Moerbeke wordt zondag 16 maart de waterpolo-competitie van de Kring Zeeland voortgezet met een tweetal wedstrijden voor de kringcompetitie en één beker duel. De zwem- en poloclub De Schelde heeft de leiding bij deze wedstrijden. Het programma luidt: 14.30 uur: De Schelde - Bruinvis (he ren beker); 15.10 uur: Schelde- stroom - De Stormvogel 2 (heren kring); 15.50 uur: Bruinvis - De Schelde 2 (heren kring). (Van onze zwemmedewerker) ZELZATE In het zwembad van het Belgische Zelzate worden zondag de Zeeuwse winterzwemkampioenschappen gehouden. Voor dit zware toernooi zijn door de zwemcommissie van de kring Zeeland van de KNZB verscherpte limieten ingesteld zodat alleen de allerbesten aan de start kunnen komen. Zondagmorgen om 11.00 u. J[[)j^XREE Tonnie Veeman: rentree in de zwemsport. wordt een begin gemaakt met de series. Na een pauze van ongeveer twee uur zullen om streeks 15.30 uur de finales worden verzwommen. Deze organisatievorm is nieuw voor Zeeland. In voorgaande jaren werden de series op de zater dagavond afgewerkt. Dat gaf echter altijd reden tot klagen, omdat de deelnemers dan zo laat thuis kwamen. De Bruin vis uit Sas van Gent, aan wie is verzocht de organisatie op zich te nemen, wilde van de zater dagavond af en kreeg van het gemeentebestuur van Zelzate de volledige medewerking om het gehele programma op één dag af te werken, maar dan wel op een zondag. In totaal staan twintig zwemnummers verdeeld over alle leeftijdsgroepen met uit- zondering van de 8- en 9-jarigen op het programma. Door dit zware programma, met de series en finales op één dag hebben de clubs zeer selec tief ingeschreven. Opvallend is dat een aantal topzwemmers en -zwemsters zich beperken tot het zwemmen van één of twee nummers. Zo zal Lenie van Bodegom van De Storm vogel zich volledig kunnen concentreren op haar duel met Nettie Pladdet van De Braak man op de 100 meter schools lag. Beide meisjes zitten slechts 0,9 seconden verwij derd van het Zeeuwse record van Raymonda Vergouwen (De Bruinvis), zodat mogelijk dit record zal sneuvelen. Over igens wordt dit wel tijd, want dit record staat al ruim twintig jaar op de recordtijdenlijst. De Vlissinger Jaap Keijmel daar entegen zal op maar liefst vijf nummers in actie komen, waarbij vier nummers bij de heren. Gezien zijn geweldige vorm van afgelopen zaterdag in Middelburg, waar hij twee Zeeuwse records vermorzelde, moet hij in staat worden ge acht verschillende titels te veroveren. Zijn clubgenote Carla Wil- lems zal het op vier nummers proberen. Ook zij steekt in goede vorm. zodat van haar eveneens een en ander verwacht mag wor den. De grote afwezige is on getwijfeld de Goesenaar Roel Veenstra, die zaterdag in Mid delburg zo verraste op de 100 meter vrije slag. Veenstra moet door werkzaamheden verstek laten gaan. Grote verrassing is het meezwemmen van oud- rugslagkampioen Tonnie Veerman uit Terneuzen. Enkele jaren geleden besloot hij de zwemsport vaarwel te zeggen om zich te gaan werpen op de wielersport. Nu hij daarmee weer gestopt is keert hij terug in de zwemsport. Vooral op de rugslag is hij een grote outsider. Met grote belangstelling wordt op de 100 meter schools lag uitgezien naar het treffen tussen de Stormvogel-heren Jaap Keijmel en Paul Meer man en Guus van de Neste van De Schelde uit Terneuzen. Ook de 100 meter vrije slag kan zeer interessant worden. De verwachting is dat Els van Ta- tenhove uit Hoek het wel zal halen, maar ze zal terdege op de tegenstand van Marjolein van de Neste moeten rekenen. Bij de series zal gebruik worden gemaakt van dubbele tijdwaarneming, zodat de duur van de wedstrijden tot een minimum zal worden be perkt. Of in het wat trage bad van Zelzate Zeeuwse records zullen sneuvelen is nog maar de vraag. Het is bijvoorbeeld Jaap Keijmel in zijn zwem- loopbaan nog nooit gelukt in Zelzate een record te zwem men. KAPELLEBRUG - In Kapel lebrug begint maandag 10 maart de eerste Zeeuwsch-Vlaamse „zesdaagse op rollen" voot volkskoersers en trimmers. Een uniek spektakel waarin behalve alle cracks uit het Zeeuwsch- Vlaamse volkskoerswereldje ook een aantal Belgische troe ven in actie komt In totaal ko men zestien ploegen van twee renners - er zijn zestien spon sors aangetrokken voor dil evenement in zaal Fabie - in di arena. In tegenstelling tot dt normale home-trainers, waarbij op twee rollen wordt gereden komen de coureurs op het po dium van Zaal Fabie in actie op vier rollen Er staat nu geen klok achter de renners, maar via aan de fiets verbonden kabels wordt de tijd en de ronde gemeten op een flinke ovale wielerbaan die zich in de zaal bevindt, waar door zowel publiek als renners de strijd uitstekend kunnen vol gen. Elke fiets is verbonden met een coureur die zich op de wie lerbaan bevindt. Deze manier van strijden op de rollen is al enkele jaren bijzonder in trek in België en wordt nu voor het eerst in Zeeuwsch-Vlaanderen geïn troduceerd. De organisatie van dit evenement is in handen van Stan Lauwers uit Antwerpen, zoon van de beroemde „Rupske Lauwers". Vanaf maandag tot en met zaterdag wordt er ge streden op de rollen Alle onder delen die normaal bij een wie- lerzesdaagse worden afgewerkt - bijvoorbeeld sprint, achter volgingen tandemwedstrijden - komen ook aan de orde in deze rollenzesdaagse. Bij een afval- koers bijvoorbeeld plaatsen uit sors die deze rollenzesdaagse elke serie van vier de beste twee hebben mogelijk gemaakt zijn: tijden zich voorde kwartfinale, firma Buisse (Hulst), Firma halve finale en zo door tot de EDSE transportbedrijf (Kapel eindstrijd. Elk onderdeel, waar- lebrug); café Fabie (Kapelle- voor een erkende Belgische jury brug); supermarkt Koemans de en speaker beschikbaar zijn. Backer (Kapellebrug); snacksen wordt gehonoreerd met een pun- diepvriesprodukten D Kerf tensysteem waarbij dagprijzen en eindprijzen zijn te verdienen. Inzet is voornamelijk een fiks aantal bekers en medailles maar er zijn ook geldprijzen te win nen, Waarbij de hoogte van de premie maximaal 50 frank be draagt (ƒ3,50). Ook is er een soort sneeuwbalpremie, die naar de eindoverwinnaars gaat. Alle gesponsorde renners komen uit in originele reclametruien van hun merk. Belangrijkste Zeeuwsch- Vlaamse trimmers en volkskoer sers voor deze eerste rollenzes daagse zijn: Klaas Neef en Jan van Tiel het sterke Terneuzense koppel; het favoriete koppel Piet Everaert (Hulst) en Ronnie Slock (Axel). Slock toont zich regelmatig de rapste coureur in de jongste categorie volkskoer sers en Piet Everaert is de niet te kloppen man bij de „oudere garde". Nico Bakker vormt een koppel met routinier George Wijnacker en het duo Martens- Van Poeijke behoort eveneens tot de kanshebbers. Gaston Thuy zal zijn kunnen eveneens demonstreren, al wordt op dit moment nog naar een koppelge- noot voor hem gezocht. Voort.' komt er een aantal Belgische formaties aan bod. De Zeeuwsch-Vlaamse spon- (Clinge); Edel-gasvulstation M. Walhout-de Visser (Heikant); hotel-restaurant De Korenbeurs (Hulst); cafe-restaurant Cecilia (Hulst); brillenspecialist Be rgmans (Hulst); drankenhandel Citadel (Terneuzen; café 't An ker (Hulst). Elke avond is er een omlijs tingsprogramma samengesteld. Maandagavond om halfacht zul len de sponsors en renners wor den voorgesteld en is er een tijd rit voor koppelt. Dinsdagavond is er een speciale wedstrijd vooi dames ingelast, waarvoor zich nu al een aantal dames hebben aangemeld, terwijl de sponsors eveneens zullen proberen vooi hun „sportieve groepering" nog enkele dames te contracteren Woensdagavond zijn er vraag gesprekken met bekende ren ners en oud-renners zoals Jan Janssen, Ronny de Bisschop en Rik van Steenbergen. Donder dagavond staat de verkiezing van de zesdaagse-miss op hei programma, waarvoor alle schoonheden in spé uit de omge ving zich bij zaal Fabie kunnen opgeven. Vrijdag komen be halve de renners ook de sponsors tegen elkaar uit op de rollen en zaterdagavond is. de grote finale-avond waarop de uitein delijke beslissingen vallen over dit sportieve gebeuren. De en tree bij deze rollenzesdaagse bedraagt 1,75 of 15 Belgische frank. i Piet Everaert: één van de favorieten in Kapellebrug (Van onze sportmedewerker) KAPELLE - De Goese atle tiekvereniging AV '56 houdt za terdag in Kapelle wedstrijden voor senioren en A-junioren alsmede twee prestatielopen. Wat de prestatielopen allereerst betreft: de kinderen tot 12 jaar moeten 3 kilometer afleggen binnen de tijd van 30 minuten. De eerste loop begint om halft- wee. Om drie uur komen de oudere prestatielopers aan de beurt. De afstand voor hen is 6 kilometer (limiet 50 minuten). Aan beide prestatielopen is een verloting verbonden. De trekking daar van begint om halfvier in „De Vroone". En natuurlijk is er het bekende herinneringsvaantje voor iedereen die binnen de ge stelde tijd binnenkomt. Men kan inschrijven en dat geldt ook voor de wedstrijdatleten in de sport zaal aan de Vroonlandseweg (oude sportterrein). Bij de KNAU-atleten die tussen ae be ide prestatielopen van start gaan bevindt zich ook de win naar van vorig jaar Marien van Prooyen. BRUSSEL (UPI) - Het toene mende geweld in de voetbal sport en eventuele maatregelen, die daar tegen kunnen worden genomen, zijn de voornaamste agenda-punten van de „ronde tafelconferentie", die van 1 tot 3 april a.s. in Monaco wordt ge houden. Een van de voorstellen behelst de invoering van een tien minuten durende uitsluiting voor overtredingen, die net niet ernstig genoeg zijn om iemand voorgoed uit het veld te sturen, maar te ernstig om af te doen met het tonen van de gele kaart. Bij de ronde-tafel-conferentie zijn betrokken officials van de internationale en Europese voetbalfederaties (FIFA en UE FA), club-officials, vertegen woordigers van spelers, scheids rechters en journalisten. De toeneming van agressief gedrag - zowel bij spelers als toeschouwers - bezorgt vele voetbaiofficials hoofdbrekens. Reeds in september 1973 ver klaarde UEFA-voorzitter Ar- temio Franchi tijdens een scheidsrechtersbijeenkomst: „Soms lijkt het er wel op of er een golf van razernij door onze sport raast". Voetbal autoriteiten hebben de scheids rechters opgedragen streng op te treden, vooral tijdens de laatste wedstrijden om de wereldbeker in West-Duitsland. Maar alle waarschuwingen, gele kaarten, schorsingen en verboden om op eigen terrein te spelen ten spijt, schijnt de situatie niet te verbe teren. In persartikelen en bij of ficiële vergaderingen is de vraag herhaaldelijk gesteld: gaat de escalatie van het geweld ver der?. Zal het op de duur de sport vermoorden? Is de noodzaak aanwezig van meer stringente maatregelen? Hoe kunnen spe lers, maar ook het publiek, zo danig worden opgevoed, dat agressief gedrag achterwege blijft? Voetbal-autoriteiten ho pen dat het debat in Monaco over de bedreigingen van de voetbalsport en de maatregelen om die te beteugelen", een ant woord op enkele van die vragen zal geven. EINDHOVEN (ANP) - We reldkampioen Heikki Mikkola uit Finland zal noodgedwongen verstek moeten laten gaan bij de „motorcross der Azen", die vol gens traditie de opening is van het internationale crossseizoen. 1 Mikkola maakte een week ge leden tijdens een training een val waarbij hij een rugwervel brak Hij zai zeker nog zes we ken onder behandeling blijven. Of hij ooit weer zai kunnen rij den is onzeker Voor de halve li ter klasse van het evenement op 16 maart in St.-Anthonis zijn 42 deelnemers geaccepteerd. Van hen zijn de kanshebbers onder meer de Zweedse tweevoudige ex-wereldkampioen Aberg en zijn landgenoten Jonssen, An- dersson Kreng en Hammergren. i i

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 26