]W WILLY BROK AMP: MISHANDELDE IJSHOC „Biefstuk en mayonaise vlogen door de lucht" Pompzwengel DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND STUNTS PIJNLIJK BLUNDERS GEEN SPIJT FANATIEK LIEFDE COMFORTABEL VERSTANDIG imp Kaai (Van onze sportredactie) MAASTRICHT-Dinsdag jongstleden werd Willy Brokamp 29 jaar. Hij vierde het feest in intieme kring in Maastricht. Die avond lag hij al vroeg in bed, want hij dacht al aan zijn volgende wedstrijd met Ajax...zijn. ïeel Italiaans® ishandschoen )voerd (water- 11.75 van G. ■xport, Krulle- al merk „Pirt- 50,- van Pin- ind artikel uit us een ge- Zwolle. jii idea van maal een imfortabele oom frame uin geruite ding (be- 45, pagina 39.50. stbus 400, hoofdprijs: ro-Focus film- -606. Een ge le van 899,- 1 I ntinenta, Am- v\ i - -v.- hoofdprijs: zig-zag naai- larlet, winkel- ten geschenk Imsterdam. ifdprijs: obanden ter 40,- beschik- >r Continental rsfoort. sin DEN HAAG pgD I I l ntal letters K <an niet wor- fleerd of gete- nog niet In. de „ER ZIJN BIJ AJAX TEVEEL KAPITEINS" „In Amsterdam leef ik ook rustig," zegt hij; „Anders zou ik nu geen goede conditie hebben. Ik vergelijk mijn huidige conditie met die van twee jaar geleden toen ik mijn beste seizoen maakte." Niettemin heeft hij bij Ajax nog niet de hoofdrol gespeeld, die men had verwacht. Bro kamp: „Dat klopt, ik voetbal nog niet zoals het eigenlijk zou moeten zijn. Ik heb mijn eigen spel nog niet kunnen ontwikke len. Vergeet niet dat voor mij de situatie bij Ajax heel anders is dan bij MVV. Bij Ajax moet ik veel terug-verdedigen, opko mende backs afstoppen. Dat gaat natuurlijk ten koste van mijn aanvallende kracht. Wij noemen dit: vuil werk opknap- oen. Het is soms ondankbaar, maar wel nuttig voor het elftal." centreren. Bovendien moet het hele elftal goed draaien, wil je zelf tot opvallende prestaties komen. Ajax speelt nog te wis selvallig, de ene week gaat het uitstekend en de andere week valt ons spel tegen. We kunnen geen constante vorm vasthou den." „De mensen zullen wel weer reggen, hij heeft al tijd iets, maar ik ben nog altijd geblesseerd. Een onwillige spier in de buik, die soms erg pijnlijk is. Het ge volg daarvan is dat ik drie dagen in de week geen schietoefenin gen kan doen en maar voor 60 procent kan trainen. Als je dan weet dat ik het liefst keihard train, dan begrijp je wel dat ik de topvorm moeilijk te pakken kan krijgen. Slechts als ik kei hard getraind heb kan ik me rondags voor 100 procent con- Hoe kan het gebeuren, dat Ajax op eigen veld met 2-0 voor staat tegen FC Amsterdam en ten slotte verliest met 4-2? Bro kamp: „Het eerste half uur voetbalden we uitstekend. We kwamen op 2-0 en toen dachten sen aantal spelers kennelijk weer aan de gouden jaren van weieer. Ze dachten dat ons niets meer kon gebeuren. Er werd een bal tussen de benen van de tegenstander door gespeeld, je kent dat wel. Niemand laat zich kleineren, dat wekt extra weer standen op, dus je kunt veel be ter rustig blijven doorvoetbal len, dan dergelijke stunts uitha len. Ajax verloor de concentra tie en toen was het met ons ge beurd." „Het gekke is, dat als Ajax een misstap doet, die harder aan komt dan wanneer andere top clubs struikelen. Als Ajax ver liest lees je. weer een stukje ging verlorenIk wil eraan henn ieren dat we meer dan de helft van de competitie erop hebben zitten en dat Ajax slechts één aunt achter staat op Feye- noord.Hebben PSV en Feye- loord dan geen blunders ge maakt? Ik geloof dat de neder laag tegen FC Amsterdam een santal spelers de ogen heeft ge spend. Zondag waren ze erg down, maandag ook nog. Toen was het over We hebben een grote kans om het kampioen schap te behalen. We krijgen PSV en Feyenoord nog thuis dus waarom zouden wij niet in het kampioenschap geloven? Het is alweer een half jaar ge leden dat Willy Brokamp aan Ajax werd verkocht. Zijn trans fer baardedestijdsopzien. Heeft Brokamp geen spijt dat hij zijn sleutelpositie bij MW en het goede leventje in Maastricht heeft opgegeven? „Geen mo ment heb ik die stap betreurd," luidt het antwoord. „Heimwee naar Maastricht heb ik niet, want ik kom elke week een paar dagen naar huis. Ik heb niet het gevoel dat ik per se het Vrijthof moet ruiken. Bovendien ver schilt de mentaliteit van de Am sterdammers nau welij ks van die van Limburgers. De mensen hebben mij geaccepteerd, ik voel me in Amsterdam thuis." Brokamp heeft een tijdje ge leden zijn baard en snor afge schoren. Hij ziet er mager en af getraind uit. ,,Ik weeg nu weer 76 kilo, zoals in mijn oeste sei zoen. Over de training mopper ik niet, hoewel ik nooit meer zo hard getraind heb als onder Knobel. Aan de training ligt het bij Ajax niet, de meeste spelers hebben een goede conditie. Voor mij zijn 'er andere oorzaken waarom Ajax nog geen con stante vorm kan vasthouden. We hebben ten eerste veel blessures, waardoor we het hele jaar geen drie weken met hetzelfde elftal konden spelen Ten tweede zijn er, sinds Cruyff vertrokken is, te veel kapiteins in het veld Ajax heeft stuk voor stuk goede voet ballers, die willen dus hun zegje loenmaar er kan er maar één zijn die zegt hoe het moet, te veel stemmen in het veld brengen verwarring." Brokamp verkondigt dat hij niet uit is op persoonl ij ke triom fen. „Nee, ik wil enkel goed voetballen voor het elftal. Bij MVV was ik de leider, bij Ajax ben ik één van de spelers. Nog een verschil tussen Ajax en MW: „MVV komt per seizoen zo'n zeven keer geladen in het veld, in die bepaalde wedstrij den bespeur je dat er iets bijzon ders aan de hand is. Bijvoorbe eld in wedstrijden tegen top clubs of in een derbv. Maar Ajax moet elke week geladen aantre den. Want waar we ook komen, Willy Brokamp: Bij Ajax moet ik ook vuil werk opknappen. Dat is soms ondankbaar, maar wel nuttig voor het elftal". elke tegenstander doet voor 200 lemen of even te kijken hoe de procent zijn best om ons te doen situatie is. Je moet de bal snel af struikelen. Je krijgt geen se- spelen, anders lig je op de grond, conde de tijd om een bal aan te zo fanatiek zijn ze tegen ons." (Van onze sportredactie) NIJMEGEN - „Ik werd zachtjes op mijn schouders getikt en toen ik opkeek kreeg ik knalhard een vuist recht in mijn gezicht geplant. Een paar tellen was ik helemaal versuft, maar toen hij opnieuw uit wilde halen, heb ik hem vastgepakt en kreeg hem in de houdgreep op de grond." Tnen begonnen de andere spelers zich ermee te bemoeien en binnen een paar minuten vlogen de bielstuk en de ma yonaise door de lucht De411-jarige Jan Savelkouts uit Nijmegen is het afgelopen weekeinde het slachtoffer ge- Worden van een incident, dat zijn weerga in de Nederlandse ijshockey wereld mei kent Ruim een uur na afloop v an de door hem geleide ontmoeting voor de Cup hernatlonal tus sen Tilburg Trappers en CPL l.uik, werd Savelkou Is dooi de Voor Luik uitkomende Cana dees Larry Scott op met be paald zachtzinnige w tjze voor zijn leiding bedankt Enkele dagen na het incident kan Jan Savelkouts, getooid met een fraai blauw oog en een grote buil op zijn voorhoofd, nog steeds geen verklaring vinden voor het gedrag van Scott. Zegt hij „Het was een bijzon dere sportieve ontmoeting, waarin mijn Belgische collega en ik niet meet dan zeven keer een straf van twee minuten hebben uitgedeeld, drie aan Tilburg Trappers en vier aan Luik Toen deTtlburgerszeven se conden voor het einde van de wedstrijd het winnende doel punt scoorden, ontstond er enige agitatie, omdat er een overtreding aan vooraf zou zijn gegaan, maar dit onge noegen richtte zich tegen mijn Belgische collega Ik bleef vol ledig buiten schot. Nadat een van de Luik-spelers een straf van tien minuten had gekregen luwde de opwinding Wij zijn na afloop gewoon van het ijs afgestapt, al vond ik het wel vreemd, dat de Belgische scheidsrechter onmiddelijk naar huis toe ging Hij zet dat hij de volgende morgen vroeg op moest Later hoorde Jan Savelkouls. dat de Luiksesuporters de no dige dreigementen naar het hoofd van zijn Belgische col lega geslingerd hadden, zo in de trant van ..Wanneer je in Luik komt, maken wij je af." Hoewel het Luikse publiek en ook de spelers in de ijshoc- keywereld bekend staan als ^w^v'vrv- >'T m$É Jan Savelkouls. die de ijshockeybond heeft verzocht om m de eerste helft van het volgende seizoen geen wedstrijden van Luik te hoeven leiden. bijzonder fanatiek, heeft Sa velkouls persoonlijk nooit vervelende ervaringen opge daan in door hem geleide wed strijden van CPL „Sterker nog," zegt hij, „ik heb dit sei zoen de wedstrijd Hunters- Luik gefloten en daarin geen enkele strafminuut uitge deeld. Het lijkt me dan ook nauwelijks logisch, dat een speler als Scott een persoon lijke rancune tegen me zou hebben Na afloop van de wedstrijd Tilburg Trappers - CPL hoorde Savelkouls, dat deTil- burgers per se hadden moeten winnen om in de finale van de Cup International te komen Bij een gelijk spel of verlies zou KEV Krefeld in de finale tegenstander zijn geweest van het al geplaatste Luik Maar de Duitsers haddeh al laten we ten niet meer te willen spelen, zodat de Luikenaren automa tisch winnaar zouden zijn van de Cup. Jan Savelkouls zou het wel prettig gevonden hebben, wanneer hij voor de wedstrijd deze feiten geweten had. „Want, dan Voel je bepaalde spanningen op het ijs toch be ter aan," zegt hij. Jan Savelkouls is van plan om de Nederlandse Ijshockey- bond te verzoeken hem in de eerste helft van het volgend seizoen geen wedstrijden van de Luikenaren meer te laten lelden. „Niet in en niet met Luik Ik voel geen wraakge voelens tegen hen, maar Ik kan me voorstellen, dat mijn flui ten toch onwillekeurig wordt beïnvloed door de gebeurte nissen van het afgelopen wee keinde." En Jan Savelkouls vindt, „dat het leuk moet blij ven De Nijmegenaar ziet het scheidrechléren als een hobbv, die bovendien slecht betaaid wordt. „Voor een wedstrijd in de eerste divisie krijg je 25 gulden plus dertig cent per ki lometer reiskostenvergoeding Als je nagaat hoeveel tijd er in een reisje naar Brussel of Gro ningen gaat zitten, dan begin je er alleen maar aan als je er zelf lol in hebt Dal heb ik tot nu toe gehad en dat moei ook zo blijven," vindt hij Voor de Canadees Scotl zal de lol er echter wel vanaf zijn want na zijn handtastelijkhe den tegen Jan Savelkouls hangt hem een levenslange schorsing boven het hoofd.' WIL KESTER We hebben een belangrijke factor tegen, de angst voor Ajax ts geleidelijk aan verdwenen. Als we zondag, na het succes in Enschede tegen FC Twente, met 5 of 6-0 van FC Amsterdam hadden gewonnen, was het res pect weergekeerd. Nu denken veel clubs: Ajax is te pakken en dan gaan ze er nog harder tegen aan. "Brokamp heeft vastgesteld dat Ajax nog veel sympathie heeft in Amsterdam „Ik heb het meegemaakt dat we een uitwed strijd hadden Verloren en dat we de eerstvolgende thuiswedstrijd toch met een warm applaus in ae Meer werden begroet. De men sen uit Amsterdam stellen zich aositiever op dan in Maastricht gebeurt. Het is een goed publiek daar. Ach er zijn natuurlijk su porters, die kankeren als het slecht gaat, maar je proeft bij de meesten toch echte club-liefde. Willy Brokamp heeft besloten om tussen Maastricht en Am sterdam te blijven pendelen Hij heeft een comfortabele Citroen gekocht, die 29.000 gulden kost. ,ln deze auto voel je geen ver- noeidheden" zegt hij Zijn vrouw blijft met de kinderen Maurice (6) en Nicole (4) in Maastricht wonen Willv heeft «elf een kamer gehuurd in een huis dat tegenover de Meer ligt. Als hij dinsdags voor twee dagen thuis komt staan zijn kinderen en de bouvier op hem te wach ten „Ze missen me," zegt hij. „maar zo zal het wel bij iedere pendelaar zijn Voetballen voor Ajax vraagt offers, maar het loont de moeite Ajax betaalt goed en wie zou ik zijn als ik niet kon voetballen? Misschien was ik dan ook een van de duizenden werkelozen in Limburg." .Ik ben niet iemand, die de centen spaart - die als hij zestig laar is - per se een miljoen op de bank moet hebben [k heb dan liever een ton op de bank en voor negen ton geleefd. Dat lijkt mij verstandiger." Tom Okker zag er in 1970 nog uit als een adelborst aan wie de aangeboren ernst van zijn volk niet was voorbij gegaan. Intus sen is hij gedegradeerd tot sergeant-majoor met de aante kening „dienstklopper". Toen Tom nog onze Tommie was en aardig om te zien, toen al droeg hij tegen zijn jeugd in het ge zicht van de overjarige plichts- betrachter met zich mee. Dat is nu geëvolueerd naar het gelaat van een verongelijkte lijder met terugtraprem. Tennis spelen is een verrichting van hoge ernst. Zeker als er met 6' en om 30.000 ballen gespeeld wordt. Maar ook als je een spel de zegen der beroepsmatigheid absolveert en dus van zijn blijde wezenskenmerk berooft, ook dan behoeven de beoefenaars de komaf van hun spel met te ver loochenen. Dat doet Tom Okker. Dat doen die andere fooien- schransers in mindere mate. Maar als alle profs zo kurkig, zo droogstoppelig, zo stuurs waren als Okker, kwam er geen kip meer kijken. Tom verkoopt zich alleen niet, hij oefent in het openbaar voor zijn eigen begra fenis. Zelden heb ik een sport man zo zelfgenoegzaam en zo diep zien waden in met zo veel zelfbeklag aangemaakte balo righeid. Een knap tennisser met een glazen hart en het moreel van een escargot, die de knoflook al ruikt. Renpaardenbenen op grote voeten en met lange tenen. De duidelijk voet geblesseerde Arthur „Ace" Ashe ace-te hem in set 2 en 3 van de baan. Tom- metje was er „helemaal uit" ge raakt door een incidentje, dat in tennis zoveel voorkomt als spreeuwen te Helenaveen. Ashe hield ook toen hij in set 1 voor de bijl ging dwars door ernst en spanning heen op zijn zwarte gezicht nog iets over van wat eens een sportgrijns en een vaag gevoel voor menszijn en dus voor humor moet zijn ge weest. Naar Ashe kon je kijken zonder de pest in te krijgen, naar Tom niet. Toms melancholie in laatste maar zwak fatalistisch verzet was zo besmettelijk als die laatste rotgriep. Het is toegestaan zich in ge- moede af te vragen hoelang nog zoveel mensen naar dit soort tennissers gaan kijken. Ten eer ste wordt de koek slecht ver kocht en maakt Okker je hem tegen Ten tweede wint de man met de sterkste service of opslag te makkelijk. Als we zo en met name op dit soort matten en vloeren doorgaan, wordt er straks nog slechts geserveerd en verliest de hufter met de meeste dubbele fouten. Die zal dan wel weer Okker heten, want dat kind verliest zijn concentratie en Zet een keeltje op als een vlieg z'n lorgnet wast in zijn spuitwa ter, of wat die lui ook drinken mogen. Ik ben dus lijfelijk naar Rot terdam gegaan en heb daarna bi j een sttnkrijke buurman het hele geval nog eens op video gezien. Er ts natuurlijk verschil, maar het is met zo groot als dat ik de volgende keer wéér naar de ha venstad reis. Al is Duys met zijn prelatenprevel ook niet te har den. Ter plekke kon je beter dan op video constateren, dat Okker op alles wat bewoog dodelijke oogschoten loste. Je bent vedette of je bent het niet. Als de narren zitten, wil de koning wel spelen. Hoe meer capsones hoe hogere Piet. En wij vinden dat fijn We leven in een tijd waarin de ve dette onaantastbaar is. Ik vind dat een fascistische smaak heb ben, maar nog geen teken aan de wand wezen. Nu mogen we toegeven, dat het opstaan en zitten gaan veel vuldig optrad bi) de lijnrechters, die telkens als zij in de televisie kijker kwamen hun stoel wel moesten verlaten, omdat op de binnenkant van de leuning HEINEKEN zichzelf aan te prij zen stond en de lijnrechters ge heel gratis lief wilden zijn omdat de beelden ook naar het bierd rinkende deel van de Verenigde Staten van Amerika gingen. Zo is dat. Die lijnrechters hielden ook verder keurig de goede toon hoogte aan In zware donkere pakken gehulde langharige do mmees met uitgestreken smoe len. die het spel om die luizige 30 000 gulden interpreteerden als een opgang naar de Heer. Ik vond het niet gezellig tn die Rot terdamse hoek. En slechts de eerste set was van een klassen die geen gezelligheid behoeft. Daarna serveerde Ashe wel als het negatief van een tennisengel, maar had een in plaats van prui lende Tompje net zo goed een pompzwengel over de baselijn heen en weer kunnen schuwen. Weet u waar „deuce" vandaan komt? Dat hebben de Britten van het Frans „deux jeux" bij een gejongleerd. Zegt men. JAN WINTRAECKEN JEAN NELISSEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 25