I rker Verlies SPD verwacht in Rijnland-Palts Ontwikkelingsplan voor Tilburgse hogeschool „Deel van eigen loon weggeven öf niet soms VANDAAG HERDENKING VAN 99- BLOODY SUNDAY" IN AMERIKAANSE SELMA Als u morgen in de toto een rijtje met alles fout hebt, dan wensen wij u van harte proficiat. JAN ZUIDGEEST OVER ACTIE BISDOM Keerpunt in strijd burgerrechten negers WÊÊÊÊmmKÊÊÊÊmmi reluvine anenburg/ etten-leur Behoefte Arbeiders Overdrijven Sparen Kwetsbaarder Werkloosheid Andriessen betreurt eenzijdigheid in pamflet vastenactie binnenland buitenland Ontvoering Lorenz speelt mee Meer drugs achterhaald in Spanje Geen nauwere samenwerking met hoger beroepsonderwijs Geen ontheffing Kalkar-bijdrage voor T.H. Delft KEERPUNT ACTIE VREES WALLACE LrijMÜ O IVtH/Att 1 IJ. j vel het terrein van ïn wordt gevraagd onroerend goed binnen afzienbare rganisatorische en 'elke vakman voelt onde positie? Breda, gevormd door kf abrieken N.V. en Ve- shterondememing van conventionele verven ebben wij op korte tor sen van ;e man tot 35 jaar met voornamelijk telefoni- n deze kan adviseren ize produkten alsmede p verftechnisch terrein gelegd op kontaktuele n en de servicebereld- met bijgevoegde pas- eelsdienst, Gen Mac- la Holland ■40 jaar, H.E.A.O.-niveau ieel), moderne talen in geschrift, soortgelijke -nanschap, (actuele eigen- moet bereid zijn nnen- en buiten- ngstelling heeft, schriftelijke et uitvoerige i de heer >sen, afdeling ken, Spyer, r Zwanenburg erkstraat 8, BONN Voor de Westduitse SPD staat het sein weer op storm wanneer er morgen in de deelstaat Rijnland Palts een nieuwe landdag gekozen wordt. De ook in februari weer gestegen werkloosheid (tot 1,8 miljoen mannen en vrouwen) en de inflatie had den de vooruitzichten voor de partij van Helmut Schmidt toch «1 vertroebeld, maar de ontvoering van Peter Lorenz maakte de perspectieven nog duisterder. Tot overmaat van ramp was Schmidt, die een veel grotere populariteit dan zijn eigen partij geniet, ziek geworden, zodat hij niet zelf op venkie- zingstournee kon gaan om zieltjes te winnen. Er bestaat daarom geen enkele twijfel aan dat minister-presi dent Helmut Kohl, voorzitter van de federale CDU, ook de volgende vier jaren in Mainz zal regeren. Reeds nu doet hij dat met een absolute meerder heid van 50 procent en het is niet onwaarschijnlijk, dat zijn partij nu tegen 55% van de stemmen in de wacht zal sle pen. Hierbij helpen hem niet op de eerste plaats de twijfelaars, die de CDU kiezen omdat deze zich als een betere waarborg voor de veiligheid presenteert, maar de eigen aanhangers, die in het vooruitzicht van een stralende overwinning aanvan kelijk niet naar de stembus wilden en nu na de ontvoering van Peter Lorenz besloten hebben veiligheidshalve toch maar te gaan Een spannende vraag is het of de door de gunst van de kie zers ook niet meer gezegende FDP kans ziet haar 5,9% te behouden. Het verlies van slechts één procent zou bete kenen, dat de partij niet meer in de landdag vertegenwoor digd zal zijn. Om dit gevaar te ontgaan, besloot het Rijnland- Paltse partijcongres als enige in heel West-Duitsland on langs een coalitie met de CDU aan te gaan. maar het ziet er niet naar uit, dat KoWI op de liberale hulp aangewezen zal zijn. Bovendien zou het pure theo rie gebleven zijn wanneer de FDP voor de SPD geopteerd zou hebben, want de SPD zal zeker nog wel wat van haar huidige 40.5 procent moeten inboeten, en dan zijn de enkele le procenten van de FDP ook niet toereikend om dit duo aan de regering te helpen. De ontvoering van Lorenz zal op de uitslag van de verkie zingen in Rijnland Palts een grotere invloed uitoefenen dan in Berlijn afgelopen zondag het geval was. De stemming is hier onder de bevolking veel radicaler en verbitterder. Vooral hier eist een groot deel van de bevolking dat men ge kidnapte politici maar aan hun ontvoerders moet opofferen, omdat alleen op die manier de autoriteit van de staat be waard blijft. Ook is men hier meer dan elders geneigd de doodstraf in te voeren en zelfs de oorlogstoestand uit te roe pen. „Per slot van rekening", zo zei deze week een van de meest vooraanstaande CDU-po- litici „hebben de anarchisten ons de oorlog verklaard en daar moeten wij dian maar naar bandelen". (Van onze redactie binnenland) ALGERCIRAS (AFP) De hoeveelheid verdovende mid delen di« in Spanje in beslag wordt genomen stijgt. In 1974 bedroeg de vangst 5.587 kg tegen 4.040 kg in 1973. Aligerciras blijft de stad waar de meeste verdovende middelen in beslag worden ge nomen. Afgelopen jaar was dat 2.566 kg. Er werden daar bij 243 personen aangehouden, onder wie verscheidene Ne derlanders. In Algerciras ko men vele schepen aan uit Ma rokko, waar veel hasjiesj wordt gewonnen. (Van onze mder wijsredacteur) TILBURG Er komt een ontwikkelingsplan voor de Til burgse hogeschool. Het wordt in juni aan de Hogeschoolraad aangeboden. Het gesprekstuk zal een beleidsplan omvatten, alsmede het plan dat de lijnen aangeeft waarlangs de interne en externe ontwikkelingen waarmee de hogeschool in het eigen gebied te maken heeft, aangeeft. Het is de bedoeling, dat „een profiel van de hoge school" uitgaat van de eigen situatie. Een situatie die sterk wordt beïnvloed door de onze kerheid over de weg die men onderwijskundig zal moeten gaan en mogelijkheden die men voor onderzoek heeft en krijgt. Dat is donderdag m de ver gadering van de Hogeschool- raad uitvoerig ter sprake ge komen. Heel duidelijk werd daarbij dat men de mogelijkheid van hechte samenwei-kmg met het hoger beroepsonderwijs en zijn in de regio werkzame in. stituten niet meer zo ziet zitten Zeker niet het college van be stuur. Duidelijk werd ook dat in dat college twee standpun ten m.b.t. de verhouding hoge school en hoger beroepsonder wijs diametraal tegenover staan. Een situatie die in feite niet kan lelden tot een krach tig streven vanuit de Hoge school om met het Hoger Be roepsonderwijs vastere relaties dan heel incidentele en vrij blijvende aan te gaan kno pen Het college achtte de tijd niet rijp voor ontwikkelingen die gericht zijn op het ont staan van een samenwerkings orgaan met liet Hoger Beroeps onderwijs. Het vreest dat een initiatief in die richting vanuit de Hogeschool vanuit de HBO- instellingen niet in goede aar de zal vallen. Een extra hinderpaal daarbij ls het feit dat de Technische Hogeschool over de samenwer king van het wetenschappelijk onderwijs en het Hoger Be roepsonderwijs heel andere opvattingen heeft dan de Til burgse Hogeschool Ook die Technische School wenst het college van bestuur met voor het hoofd te stoten. In de ver gadering is uitgesproken dat de Tilburgse Hogeschool met grote interne moeilijkheden kampt. De groei van de Hoge school blijft achter; de autono me faculteiten zoeken naai een basis van waaruit ónder wijs en onderzoek moet wor den gericht op nieuwe doel stellingen. De interfacultaire samenwerking laat te wensen over en er is een tekort aan personeel. In ieder geval zal in het ontwikkelingsplan met die eigen problemen rekening gehouden moeten worden. Daarnaast zal de behoefte van de regio aan hoger onderwijs voorzieningen een uitgangs punt dienen te zijn. (ADVERTENTIE) kelijk iets aan te kunnen pakken". vastenaktie: werken aan verandering We zouden toe moeten naar een zelf gekozen plafond op het te besteden deel van je loon of salaris. Kijk, je kunt moeilijk tegen je baas zeggenhoud de helft of eenderde van mijn salaris maar. Dat is technisch vaak erg moe lijk, maar bovendien weet je dan niet wat er met dat geld gebeurt. Waarom niet zelf die helft, dat derde deel of dat kwart van je inkomen elke maand een (vaste) bestemming geven b.v. de Vastenactie, of X-Y, of een politieke partij". Jan Zuidgeest ziet nog heel wat meer remmende factoren dan de internationa le verwevenheid van bijna alle zaken die hij op econo misch en maatschappelijk terrein veranderd zou willen zien. „Velen zijn apatisch geworden, anderen aarzelen om trun kinderen op zo'n al ternatief spoor te zetten, voor steeds meer mensen is vakantie een andere „luxe" een behoefte geworden, ei genlijk werkt alles de andere kant uit, de reclame voorop. En ik weet wel, als kerken de onheilsprofeet gaan uit hangen. (In de geest van: zo kan het niet langer met de welvaart en verspilling enz.) dan krijg je gemakkelijk te horenDie kerken moeten altijd iets te preken en te vermanen hebben en nu ver zet tegen milieuvervuiling en energieverspilling in de mo de is, gooien de kerken zich daarop". Aldus dr. Jan Znidgeest, staflid van het Diocesaan Pas toraal Centrum van het bis dom Breda en als lid van de werkgroep kerk en samenle ving nauw betrokken bij de actie voor een nieuwe le vensstijl „Vastentijd als proeftijd". Sinds de lancering van de ze actie, ongeveer een ma-and geleden, blijft de vraag naar de folders waarin de werk groep haar gedachten uiteen zet, stijgen en de oplage be weegt zich intussen rond de 200.000. Zelfs uit België ko men aanvragen. Vanwaar dat succes? Jan Zuidgeest: „Het zit in de lucht hè. Het is een soort antwoord op veel nega tieve ervaringen, met het mi lieu, in het verkeer, met de „welva-axtsziekten". Als ik terug denk aan het geluksge voel van veel mensen op de autoloze zondagen - ondanks de vervelende kant voor sommigen -, dan denk ik dat veel mensen zo'n oproep tot versobering zo ervaren als ik maar niet in m'n eentje die andere kant hoef uit te roeien, don wil ik best eens iets proberen." Je moet een dergleijke ac tie ook niet overdrijven, vindt hij. Deze actie en de oproep van de Raad van Kerken die eraan voorafging, het is allemaal nog maar prü begin. Bovendien, stelt Jan Zuidgeest nadrukkelijk „Zo'n dag per week een nieuwe stijl van leven uit proberen, een dag soberder, minder verspillend leven, een dag bewust extra aan dacht voor de mensen in je omgeving, voor de natuur, voor. bezinning, zo'n dag is geen doel, maar een middeL Tenslotte, wat doet zo'n dag je nou helemaal. Ik heb het nu zelf ook ervaren, je voelt het nauwelijks. Evenmin als je het echt voelt wanneer je 10 of 25 gulden stort voor een of ander goed doel." Vandaar dat Zuidgeest steeds meer geporteerd raakt voor het idee om - wil je werke lijk iets doen - jezelf te ver plichten alvast met een klei ner inkomen genoegen te ne men. Vooruitlopend op het uiteindelijk streven: een eer lijker verdeling van de goe deren dezer aarde. Pleiten voor inkomensnivellering blijft anders toch te vrijblii- vend. Belangrijk vindt hij hierbij •wel dat je met het terug schroeven van je loon of sa laris niet tot op het bestaans minimum moet gaan. „Ieder zou wel iets moeten kunnen sparen, zodat je uit wat te besteden overblijft kunt kie zen: de een kiest dan een mooiere auto, de ander een kleuren-tv, weer een ander een s tereo-installatie. Het punt is dat we niet meer alles willen hebben." Telkens opnieuw bena drukt Jan Zuidgeest dat noch de kerken, noch de werk groep noch hijzelf willen pretenderen nu -de wijsheid in pacht te hebben en het laatste woord hierin te spre ken. Integendeel, het is eert voorzichtig eerste woord, in de hoop dat er meer en meer discussie over ontstaat. „Niet dat de kerken ermee begon nen zijn. Kabouters, provo's en hippies waren veel eer der. Van de andere kant, als je de encyclieken Populorum Progressio (van Paulus VI) en Pacem in terris (Johannes XXIII) leest, dan begrijp je niet dat we het toen al niet gezien hebben. Zo binnen kerkelijk zijn we al die ja ren bezig geweest". De discussie loopt eigenlijk al. Over de waarschuwingen van -de „Club van Rome", over inkomstennivellering, energieverspilling ligt men niet alleen in ons land, en niet alleen op de economi sche hogescholen, maar ook aan menige borreltafel met elkaar in de clinch. Jan Zuidgeest„De kerken zijn op zoek naar hun eigen rol in deze ontwikkeling. Ik hoop dat we met een groep kerken tot meer concrete ae- tievormen kunnen komen. Politici en vakbonden zie ik nog niet zo gauw iets wezen lijks in die richting aanpak ken. Beide kunnen wel iets van een perspectief bieden, maar ze zijn te zeer gebonden aan hun kiezers en leden en aan d internationale economi sche verhoudingen om war jan Zuidgeest zit echter met een andere kritiek veel meer in zijn maag: „Die uit de hoek van de arbeiders, van de mensen die het nu net een beetje goed hebben. Soms denk ik, dat we boven aan die folder hadden moe ten zeggen: voor jullie niet bedoeld. Kijk, ik verzet me tegen de „consumptiemaat schappij", maar de enigs vorm van cultuurbeleving is voor de arbeider in vroeger jaren en ook nu nog con sumptief. Mag je da-ar wat van zeggen? Van de andere kant tref je ook in deze kringen erg veel verspilling aan. Maar toch lijkt mij diat on ze oproep tot een nieuwe, soberder levensstijl vooral gericht moet zijn op de mid dengroepen en sociaal hoger geplaatsten. Zij zijn dege nen waar de arbeiders sinds jaar en dag tegen opzien en achteraan hollen. Zij moeten er daarom in de eerste plaats voor zorgen dat er een kli maat komt waarin een nieu we levensstijl ruimte krijgt. Dan hoeft het voor de arbei der ook niet meer zo". Jan Zuid-geest vindt dat de sociaal lagere -groepen toch al veel kwetsbaarder zijn en meer nadelen ervaren in on ze samenleving dan anderen. „Neem bijvoorbeeld de gast arbeiders. Degenen die be slissen dat we ze in onze industrie nodig hebben, hoeft er niet i» de fabriek mee samen te werken. Jan-met- de-pet ervaart deze mensen echter als bedreiging van zijn werkgelegenheid, als be dreiging van zijn woongele genheid. De arbeider heeft gij schenkt aan da arma niat van uw aigan bazit, maar gij schankt ham tarug wat ham toabahoort. want gij aigant u toa voor u zalf allaan, wat ala gamaanachappalijk bazit is gsgavan voor hat gabruik van allen. DE AARDE BEHOORT AAN ALLE MENSEN an piet alleen aan da rijken. (ambroaiual vaatanaktia aaman bouwen aan aan rechtvaardige samenleving - voor iadaraan. giro 5850 utrecht of centrale rabobank eindhoven t.g.v. vaatanaktia weinig ervaring niet en ken nis van de andere culturen, waaruit de gastarbeiders ko men, hij staat eerder met zijn mond vol tanden tegeno ver zijn buitenlandse collega dan degenen die wel hun talen kennen en opleiding hebben genoten, maar niet met Turken, Marokkanen, en Spanjaarden hoeven te wer ken. Neem de werkloosheid. De problemen -daarvan ko men veel meer op de nek van de arbeider dan ze mij zouden treffen, want ik zou me best vermaken". Jan Zuidgeest vindt overi gens ook deze gedachte dat daarom de kerk eerst maar eens de midden- en hogere groepen moet aanspreken, zeker geen waarheid als wel ke koe ook. Hij stelt hat graag discutabel. Nog een opmerking van Zuidgeest over die werkloos heid: „De werkloosheid wordt door meer versobering op zich niet enger, nee. Er versobert op dit moment im mers nog nauwelijks iemand, en toch stij-gt de werkloos heid. Juist als we niet verso beren zal die werkloosheid stijgen. Want dan blijven we hogere lonen eisen, wordt ar beider duurder, investeert men nog meer in machines en blijven er minder arbeids plaatsen over". JAN LANDMAN DEN HAAG (ANP) KVP-fractievoorzitter mr. An driessen betreurt de eenzijdig heid in beschrijving, analyse en oplossing in het werk schrift „Geloven in verande ring", uitgegeven door de „Vastenactie Nederland". Het werkschrift staat, in het kader van de bisschoppelijke vasten actie 1975 ten dienste van pastores die in de vastentijd liturgie en prediking verzor gen. nl een brief aan de Vasten actie Nederland merkt de KVP-voorman op dat die een zijdigheid afbreuk doet aan het serieuze pogen van velen, die oprecht trachten hun bij drage te leveren aan verande ring omdat zij in die noodzaak daarvan geloven. In het werkschrift wordt o.m. gesteld dat de christelijke wereldvisie bewust of onbe wust de huidige wereldorde aanneemt die berust op dief stal, uitbuiting een grove on rechtvaardigheid. De christe lijke wereldvisie van nu dient eerder de rijken dan de ver drukten. Ze staat eerder ten dienste van de rijkaards dan van Lazarus, zij accepteert een wereld die is opgebouwd door kolonialisme en kapitalisme. Andriessen noemt deze visie onjuist, evenais de suggestie dat er slechts een keuze zou zijn tussen kapitalisme en so cialisme of communisme. De conclusie dat ons gezamenlijk zoeken misschien zal uitmon den in een „socialisme met een menselijk gezicht" vindt naar zijn opvatting dan ook geen enkele argumentatie. DELFT (ANP) Minister Lubbers van Economische Za ken heeft de technische hoge school in Delft de f 15,- terug gestuurd, waarmee de T.H. be roep had gedaan op de onthef fingsregeling Kalkar-bijdrage. De meerderheid van de hoge schoolraad is teleurgesteld over deze juridische scherp slijperij en is niet van plan op haar besluiten terug te komen. Zij heeft inmiddels diverse politieke partijen, vakcentrales en gemeenteraden gevraagd bij minister Lubbers te protes teren. In een brief heeft het minis terie de T.H. Delft erop gewe zen, dat de regeling alleen geldt voor wie zich persoon lijk in gemoede bezwaard voe len. Rechtspersonen kunnen dus geen beroep op de onthef- finigsregeling doen. DE minister voor ontwikke lingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, zal van 12 tot en met 15 maart de tweede conferentie van de Unido in de Peruaanse hoofdstad Lima bijwonen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Atlanta- Georgia. „Ik heb veertigmaal in de gevangenis gezeten. Hoe vaak ze me hebben afgeran seld, weet ik niet; ik heb er geen boekhouding van bijge houden. Tien jaar geleden, op 7 maart 1965 lag ik met een gebarsten schedel in het zie kenhuis. Dat was het gevolg van „Bloody Sunday", toen 25.000 mannen, vrouwen en kinderen de protestmars van Selma naar Montgommery in Alabama begonnen. Er werden toen minstens 67 zwarte de monstranten gewond. Op bevel van George Wallace, de gou verneur van Alabama, kwam de Nationale Garde in actie. Gewapend met stokken en zwepen en onder een wolk van traangas begonnen de gar disten en plaatselijke politie mannen op de vreedzame be togers, die werden aangevoerd door dominee Martin Luther King, in te hakken. Overal lagen er gewonden op straat en in het ziekenhuis van „Do Barmhartige Samaritaan" te Selma leek het alsof er een natuurramp had gewoed in Selma". Dit zegt John Lewis, diie 25 jaar was toen Selma en „Bloody Sunday" wereld nieuws werden. Vandaag, za terdag, wordt de mars van Selma naar Montgommery herdacht. Martin Luther King is dood, maar zijn weduwe, Coretta King en andere voor aanstaande negerleiders als Julian Bond en John Lewis zullen aan de spits van een leger vreedzame betogers naar de brug over de Alabama-ri- vier lopen, waar tien jaar go- leden de slachting plaatsvond. Want Selma werd het voor naamste keerpunt in de strijd voor burgerrerhten van de ne gers in het Amerikaanse zui den. Selma schokte het geweten van Amerika en bracht John son ertoe a-1 zijn invloed en macht achter een nieuwe kies wet te zetten, die in augustus 1966 door het Congres werd aanvaard en die in de daarop volgende jaren het politieke landschap in het zuiden dra matisch heeft veranderd. Tot dan toe was het voor naamste middel om de zwarte bevolking van het zuiden poli tiek uit te schakelen de toe passing van een soort kiesexa- men bij de inschrijving van negers in de kiesregisters. Ne gers die de universiteit had den bezocht werden onbe kwaam bevonden door blanke registratiekl-erken, die zelf nauwelijks de lagere school hadden doorlopen. In de staat Louisiana was een typische vraag om de kiesgerechtigd heid der negers te peilen: „Hoeveel schuimbellen zitten er in een stuk zeep. En er waren andere middelen om de negers buiiten de stemlokalen te houden: terreur en brood- rood Morgen moet tl eventjes extra goed opletten bij het nakijken van uw toto-formulier. Want hebt u er een rijtje bij met nul-komma-nul goed, dan...taraboemdiejee! Proficiat! U krijgt een prijs van Bic. En wat voor prijs: een prachtige set Bic ballpoints en Bic Porous Pen's, allemaal ver schillend, liefst drie-en-twintig in totaal, plus noveen extraverrassing.' ■M Dat is wat je noemt een geluk bij een ongelukje. We willen wel graag even een bewijsje zien, dat begrijpt u. Stuur'uw formulier op naar Bic, Neutronweg 4, Roosendaal en u krijgt uw prijs thuisgestuurd. Overigens moet u de komende weken goed ïn de krant blijven kijken. Want Bic blijft »y voorlopig ineenzéérweggeverigebuL.. •OMÜkttBMaUdwn. John Lewis voert nog steeds actie om zwarte kiesgerechtig den in de plattelandsgebieden vam het zuiden te verlossen van hun vrees om zich iin de kiesregisters te laten inschrij ven. Dat is nog steeds gevaar lijk. Maar, er is in de afgelo pen tien jaar veel veranderd. In Dallas County, dat Selma omringt, is de bevolkinig over wegend zwart, maar tien jaar geleden kon men er slechts 2,1% van de kiesgerechtigde negers in de kiesregisters aan treffen. Nu kan 70% van de zwarte bevolking naar d« stembus. Vijftien jaar geleden konden zwarten en blanken in de zuidelijke staten nog niet aan dezelfde tafel eten. 21e konden geen water drinken uit dezelf de kraan. De apartheid was volledig en verzet heeft voor tientallen de dood betekend. In Selma begonnen de muren van de apartheid in elkaar te stor ten. Tien jaar geleden waren er in de elf zuidelijk staten slechts zeventig mannen in een. verkiesbare functie, ter wijl er nu 1570 zware mannen en vrouwen zijn in functies die variëren van de nederigste gekozen sheriffs tot burge meesters en leden van de staalparlementen. Twee over wegend blanke steden, Raleigh en Ohapel Hill in Noord-Caro- lina, hebben een zwarte bur gemeester. Atlanta, de grootste stad in het zuiden, heeft een zwarte burgemeester in de persoon van de 35-jari-ge May- nard Jackson. In tal van plaat sen ziet men groeiende coali ties van zwarte en vooruitstre vende blanke kiezers. De in openbare functies geko zen negers maken in het zui den nog slechts twee procent uit van het totaal en 2,5 mil joen zuidelijke negers staan nog steeds niet in de kiezers- registers ingeschreven. On danks de doorbraak na de kieswet van Johnson is de leus van „Het Nieuwe Zuiden" nog meer illusie dan werke lijkheid. Nog in mei 1971 wer den er in de arme delta van Mississippi vijf zwarte mensen door racisten gedood. Een van de slachtoffers was een 18- jarig meisje, Jo Etha Collie- Er zijn nog mear dan 360 ste den in het zuiden die overwe gend zwart zijn, maar waar geen enkele neger een rol speelt in het stadsbestuur. Vooral in de armste platte landsgebieden bestaat onder de negers nog een diepe vrees om zich politiek te doen gel den. Ze vertonen zich liever niet op de veranda van een blanke plantage om zich daar als kiezer te laten inschrijven. Gekleed in jeans maken John Lewis en zijn medewerker» reizen door de zuidelijke sta ten om de kiesgerechtigde ne gers, dlie nog niet in de kiesre gisters ingeschreven staan, er toe te bewegen hun stem op te eisen. Een van de bekendste zwart* burgemeesters in de staat Ala bama is Johnny Ford, een 32- jarige man, die met een blan ke vrouw is getrouwd en die de universiteitsstad Tuskegee (12.000 inwoners) bestuurt. Johnny Ford steunt George Wallace, de gouverneur van Alabama, en dat is iets dat Lewis niet begrijpt. Ford meent echter, dat zijn goede betrekkingen met de gouver neur van Alabama rijke vruchten afwerpen voor Tus kegee en zegt: „Wallace is een meester-politicus, hij beheerst de financiën van de staat en er is geen enkele reden om hem tegen de schenen te schop pen". Hij zegt dat tien jaar na Sel ma, toer Wallace bevel gaf de vreedzame mars van Selma naar Montgommery uiteen te drijven: tien jaar na „Bloody Sunday". Het. is aan d-ie „bloedige zon dag" van Selma te danken, dat de negers van het zuiden een politieke stem hebben/ gekre gen. De vraag of de politieke emancipatie van de zwarte be volking verder zal uitbloeien, of stagneren, kan nog niet worden beantwoord. Optimis ten zeggen, dat „Het Nieuwe Zuiden" een betere verstand houding tussen negers en blanken demonstreert dan in een aantal grote steden van het noorden Tien iaar geleden zou Johnny Ford geen buree- meenter van Tuskegee geweest kunnen zijn, en toen zou het feit, dat hij met een blanke vrouw getrouwd is hem het leven gekost kunnen hebben. En dat is, in het Nieuwe Ame rikaanse Zuiden, de verande ring..

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11