PS 7Q-FRACT1E W TWEEDE KAMER SPLIJT UITEEN Vandaai REI OM DISCRIMINATIE Reis Van JOODS JOURNALIST der Stoel aan zijden draad Mosselexport naar Frankrijk door staking bemoeilijkt TENMINSTE DERTIEN DODEN NA BESTORMING HOTEL IN TEE AVIV Houding Drees aanleiding Buitenbussenbeleid soepeler Bureau hielp werklozen aan clandestien wt.k "y Christina profiteert van nieuw wetsartikel BOSSCHENAAR AANGEHOUDEN IN BELGIË Visum voor Saoedi-Arabië geweigerd Vlissingse over Kamer wil lagere stijging tarief openbaar vervoer w d V Z 1 5 6 7 8 12 lel 14 fe 19 20 21 22 26 21 '26 29 VERKLARING POGING Korter werken voor 350 man bij Bruynzeel na aanrijding Nederlandsche Bank verlaagt tarieven 1 Directeur Dr W A J M Harkx Hoofdredacteur L. Leyendekkcr VRIJDAG 7 MAART 1975 Redactie- en administratie-adres: Kieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 7b 20 Gironummer 1114111 t.n.v Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. 27e jaargang No. 7602 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op korte termjjn zullen vier van de zes leden van de Tweede Kamerfractie van DS'70 hun lidmaat schap van de Kamer en van de partij opzeggen. Zjj kunnen zich niet langer verenigen met het zeer persoonlijke beleid dat fractieleider dr. W. Drees jr. wenst te voeren. De vier leden zijn. partijvoorzitter en oud-ininister mr. M. de Brauw, oud-fractieleider Jan Berger en de fractieleden mr. K. Keuning en S. Keuning. Een dezer dagen zal hun de finitieve besluit vallen. Zij verwachten niet dat nog een compromis mogelijk is. In liet uittreden van deze vier leden komt de al geruime tijd in DS'70 heersende con troverse over de lijn die de partij moet volgen naar bui ten. Het viertal vertegenwoor digt de officiële partijlijn, die er op is gericht DS'70 in be leid en presentatie om te vor men tot een gematigd hervor mende partij van het midden en daartoe contacten te leggen met partijen en groeperingen die hetzelfde voorstaan. Drees is dc voorman van de - andere stroming in de partij, die er op uit is de PvdA waaruit DS'70 voortkomt in wat men noemt „redelijker spoor" te brengen. Partijvoorzitter mr. De VRIJ BEWOLKT MET ENIGE REGEN. Maximumtemperatuur: Tien graden. STAD EN STREEK ZLM zette aanvullende maatregelen op een rijtje Pagina 3 Terneuzense kasteleins klagen steen en been Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Keetje Tippel: roman tiek in mooie beelden Pagina 9 BINNEN- EN BUITENLAND Engelenwerk niet ge waardeerd Pagina 15 Sahel-ellende goed voor fotoprijs Pagina 17 SPORT Chaos bij Hockey-kam- pioenschappen Pagina 19 MERIJNTJE: Ik zag het toch al donker in voor PSV Brauw gaf tegenover ons gis termiddag toe, dat de breuk aanstaande is en niet meer te lijmen schijnt. Het hoogtepunt van de controverse is tot nog toe binnenskamers gebleven. De controverse is aangewak kerd door de openlijke kri tiek, die prof. Heertje, be stuurslid van DS'70 heeft geuit op het beleid van Drees. Hij deed dat juist op het mo ment, dat de partij ernstig te lijden had van het Proloog- optreden door mevrouw Van V eenendaal-Van Meehelen. Heertje stelde voor die mis kleun ook Drees persoonlijk verantwoordelij k. Tussen de fractieleden 011 derling en tussen fractie en hoofdbestuur zijn in de afgelo pen maanden vele gesprekken gevoerd in een poging de breuk te voorkomen. Dr. Drees heeft zich in die ge sprekken tot slechts één con cessie bereid getoond, maar verbond daaraan wel voor- waanden. Hij bood aan terug te treden als politiek leider van DS'70 mits zijn plaats zou worden ingenomen door par tij-secretaris Ruud Nijhof, een aanhanger van de lijn-Drees. Nijhof staat op de kandidaten lijst vijftiende. Hij zou dus pas Kamerlid kunnen worden als alle hogergeplaatste kandi daten voor de eer zouden be danken. (ADVERTENTIE) m geopend van 10-17 en 19-22 uur; ;a. en zo. 10-17 uur, toegang f5,-' <inderen tot 14 jaar f 2,50 Amsterdam Irein-Toegang-biljetten bij NS-stations (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als prinses Christina op 28 juni in hel huwelijk zal treden met Jor ge Guilermo, zal zij als eer ste gebruik maken van een riieuw artikel in het burger lijk wetboek, waarin de mo gelijkheid wordt geschapen dal in het buitenland woon achtige Nederlanders in Ne derland mogen trouwen. Toen het kabinet in no vember vorig jaar besloot bovengenoemde wijziging van bet burgerlijk wetboek voor te stellen kon zij niet bevroeden, dat al zo spoedig een belangrijk huwelijk met het nieuwe wetsartikel ge baat zou zijn. Op dit moment is het voor in het buitenland woonachti ge Nederlanders nog niet mogelijk in Nederland te trouwen omdat de wet voor schrijft dat de huwelijksaan gifte altijd moet geschieden bij een ambtenaar van de burgerlijke stand in de woonplaats van een der par tijen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Dc Belgische en Nederlandse justitie hebben in nauwe samenwerking vier Ne derlanders ontmaskerd, die er een fictief uitzendbureau op na hielden, dat werkloze en in de ziektewet lopende Nederlan ders aan werk hielp in Antwerpen. Op deze manier verdiende het uitzendbureau, dat de naam Leasing Service Bouwkraeht droeg en in Oud- Leusden was gevestigd in nog geen zes maanden tijd ruim 20 miljoen frank (anderhalf mil joen gulden). De Belgische justitie gelooft dat deze ontdekking slechts het topje van een enorme ijs berg is. Vermoedelijk zijn er honderden Nederlandse werk lozen en zogenaamde zieken aan het werk in België, waar ze naast hun Nederlandse soci ale uitkeringen een volledig Belgisch loon krijgen. Gearresteerd werd de 32-jari- ge G.H. uit Den Bosch. Hij is vermoedelijk de baas en het brein van het bureau. Via een Antwerps uitzendbureau, Con- structa Corp., stelde hij ruim vijftig Nederlandse werklozen en zieken ter beschikking van bouwbedrijven, die op hun beurt wel te goeder trouw wa ren. De arbeiders kregen een net toloon uitbetaald. De sociale premies die de aannemers be taalden gingen regelrecht via het Antwerps bureau naar Oud-Leusden. Hierdoor ver diende het viertal, waarvan er no,g drie op vrije voeten zijn, de som van ruim 20 miljoen frank. De justitie vermoedt dat in meer Belgische bedrij ven, met name in Antwerpen., maar ook in Meehelen en mo gelijk in Brussel Nederlanders clandestien werken. Maar over cijfers beschikt de Belgische justitie niet. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De komende reis van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken naar Saoedi-Arabië hangt aan een zijden draad. De regering van dat land zal niet toe staan dat in het gezelschap van de minister ook Nederland se journalisten van joodse afkomst meereizen. Minister aVn der Stoel heeft in een eerste reactie al laten weten, dat dc Nederlandse regering geen discriminatie tussen Nederland se burgers duldt. tuigd is dat „het vriendschap pelijke Nederlandse volk zich bewust is van d.e kwaadaardi ge oogmerken van deze boos aardige publikatie, kort voor het officiële bezoek van de minister van Buitenlandse za ken aan Saoedi-Arabië. Dit bezoek heeft in eerste instantie ten doel, aldus de verklaring. „het versterken van de vriendschapsbanden en het verdiepen van het hartelij ke begrip tussen de twee lan den en naties, dat de histori sche en vriendschappelijke be trekkingen, welke hen verbin den, weerspiegelt. Een feit, dat terecht doet opmerken dat deze publikatie slechts ten doel heeft afbreuk te doen aan deze betrekkeingen en grote schade toe te brengen aan de hoogste belangen van Neder land' (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Voor de mos selexporteurs in Yerseke zijn twee verkoopdagen verloren gegaan als gevolg van sta kingsacties, die Franse vissers deze week hebben gevoerd in de Franse havenstad Boulogne. Normaal zouden op deze twee verkoopdagen zo'n 2500 mos- Zou de regering van Saoe- dic-Arabië bij die eis blijven dan overweegt de minister zijn bezoek af te zeggen, zo werd gisteravond in politieke kringen vernomen. Het Tweede-Kamerlid Ter Beek (PvdA) heeft de minis ter gisteravond nog schrifte lijk om commentaar gevraagd. Deze kwestie is aan het rollen gebracht door een artikel in het weekblad Vrij Nederland. Volgens een opgave van het ministerie van Buitenlandse Zaken staalt op de lijst van het gezelschap dat met de minis ter meegaat een Nederlandse journalist van joodse af komst. De voorzitter van de Neder landse Vereniging van Journa listen, de heer Max de Bok, verklaarde gisteravond dat hij van mening is dat geen Ne derlandse journalisten de reis van minister Van der Stoel mogen meemaken indien zou blijken dat Saoedi-Arabië de discriminatie inderdaad door zet. Hij verklaarde zich bereid aan de Verenigingsraad van de NVJ, die zaterdag bijeenkomt, een motie van die strekking voor te leggen. Intussen viel er gisteravond een opmerkelijk verschil te oonstateren in de reacties van de ambassade van Saoedi- Arabië zoals die voor de tv- ruibriek Achter het Nieuws werden afgelegd en die eerder op de dag aan het ANP waren verstrekt. Aanvankelijk werd gezegd dat op girond van de Heilige Koran elke vorm van discriminatie tussen menselij ke wezens verboden is, maar in de tv-uitzending werd verklaard dat Saoedi-Arabië ais-Islamitisch land de toegang weigert aan „joden en niet- religieuzen". In de verklaring, als „nade re toelichting voor het vriend schappelijke Nederlandse volk" wordt tenslotte opge merkt dat de ambassade van Saoedi-Arabië ervan over- De reacties die door de VA- RA-tv werden gereproduceerd klonken aanmerkelijk minder vriendschappelijk. Over de journalistische deelneming zei minister Van der Stoel in de zelfde rubriek onder meer: „Er zijn bepaalde principes waarvan je in geen geval afstand mag doen. Dus geen onderscheid tussen jood:'.- en niet- joodse medeburgers. Het is wel zo dat er evenveel journa listen mee zouden gaan als delegatieleden en wie het eerst komt. het eerst maalt", aldus de minister, „maar er is geen sprake van dat wij zelf censuur hebben toegepast en zo zouden hebben gemanipu leerd dat er op de lijst wel niet-joodse en geen joodse journalisten stonden. Daar is ook geen enkele poging toege- weest". Dat laatste is ook uit het artikel in Vrij Nederland niet gebleken omdat daar uitdruk kelijk is meegedeeld dat de minister vergezellende journa listen op een collectief visum reizen. Het gaat echter om een joodse journalist die niet tot dat gezelschap behoort en wiens afzonderlijke visum- aanvrage is afgewezen. Een zelfde discriminatie heeft zich verleden jaar voorgedaan toen een journalist van Le Monde werd geweigerd. Toen beslo ten de overige Franse journa listen van de reis af te zien. (zie ook comm. op pag. 13) (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Voor meer nieuwe telefoonaansluitingen moeten de tarieven worden verhoogd. Dit hield gisteren staatssecretaris van Huiten (Verkeer en Waterstaat) te vergeefs de Tweede Kamer voor. Ondanks zijn bezwaren drong de meerderheid van de Kamer er toch bij hem op aan (door aanvaarding van een CHU-motie) een spoedprogram te starten voor meer nieuwe telefoonaansluitingen. In het vervolg wordt het beleid rond de plaatsing van buitenbrievenbussen soepeler. Wanneer bewoners die zo'n bus krijgen, bezwaren hebben, is de PTT bereid tot overleg, zo zegde dr. Van Huiten giste ren de Kamer toe. In een mo tie-Beekmans (D'66) was hier om gevraagd. De meerderheid van de Kamer schaarde zich achter deze wens. Het hele buitenbussenproject wordt echter nie' teruggedraaid zoals in de motie was gevraagd. Dit is onmogelijk doordat de 100.000 bussen, die nog moe ten worden geplaatst, al klaar zijn. Niet tegemoet kwam de be windsman aan de wens van de WD (motie) om de buitenbus alleen te laten plaatsen op het erf van de bewoners en niet uitsluitend langs de berijdbare weg. Israëlische militairen doorzoeken de puinhopen van het zwaar beschadigde hotel. Links onder is gedeel telijk zichtbaar het hoofd van een van de gedode guer rilla's. BERGEN OP ZOOM Bruynzeel heeft een werktijd- verkortingsaanvraag ingediend voor ongeveer 350 man van de keukenfabriek in Bergen op .Zoom. Het gaat om de produk- tieafdelingen (volkswoning bouw), alsmede om enige mensen van het kantoor. De aanvraag betreft een dag per week voor een periode van zes weken, ingaande 13 april. Het op grond van de werk loosheidswet uit te keren daggeld voor de dagen, da-t er niet zal worden gewerkt, zal door Bruynzeel worden aange vuld tot 100 pet nettoloon. De vakbonden gaan akkoord met de aanvraag. De heer G. van Gastel, bondsbestuurder van de bouw- en houtbond NKV, zei donderdag dat de groeiende voorraden een ge volg zijn van de terugloop in de bouw. „Het heeft ons ver baasd. dat deze werktijdver korting niet eerder is aange vraagd, vooral ook omdat dat voor de „deuren" in Zaandam al wel is gebeurd", zei hij. In Bergen op Zoom produceert Bruynzeel ook kasten, potlo den en luxe keukens. Er wer ken ongeveer 1.000 mensen. De directie van de kon. fa brieken Diepenbrock en Rei gers B.V. te Ulft (Dru). heeft voor 700 van de 780 perso neelsleden een werkti.idver- korf.ig van vijftig procent aangevraagd. Reden hiervoor is de toename van de voorra den. (Van onze correspnodent) TEL AVIV Het Israëli sche opperbevel heeft gistera vond bekendgemaakt dat er bij de overval van Palestijnse guerrillastrijders op het Sa- voy-hotel in Tel Aviv op zijn minst dertien mensen zijn om gekomen: zeven van de acht guerrilla's, drie Israëlische sol daten en drie burgers. Er zijn elf gewonden. Het is mogelijk dat het dodental nog zal stij gen, omdat er nog steeds in de puinhopen van het hotel naar slachtoffers wordt gezocht. Palestijnse guerrilla-leiders hebben gisteren verklaard dat de overval van donderdagoch tend ten doel had Tel Aviv en de V.S. ervan te overtuigen dat er geen werkelijke vrede in het Midden-Oosten kan zijn zonder Palestijnse goedkeu ring. Het Israëlische leger maakte gistermorgen een einde aan de bezetting van het Savoyhotel in de rosse buurt van Tel Aviv. Acht Palestijnen waren dat hotel binnengedrongen en hadden dertig mensen gegij zeld. Israëlische soldaten be stormden in de morgen het hotel langs alle kanten. Aan het begin van de bestorming deed zich een krachtige explo sie voor waardoor de zuidwes telijke hoek van het hotel tn stortte. Volgens de Israëlische minister van defensie Peres is de explosie vermoedelijk niet het gevolg geweest van een poging van de Palestijnen zich zelf op te blazen. Enkele uren nadat reeds zes Palestijnen dood waren aangetroffen in het ho tel deed zich een nieüwe schietpartij voor. Gebleken was dat twee guer rilla's zich hadden kunnen schuilhouden. Een van hen gaf zioh over, de andere werd ge dood. De guerrilla's waren in het hotel gekomen vanuit zee. Met twee bootjes waren ze geland op het strand. Nadat ze om zich heen schietend gijzelaars hadden gemaakt, begonnen ze later onderhandelingen met de Israëli's. Ze wilden een vlieg tuig om het land uit te komen. Het uiteindelijke Israëlische antwoord was de bestor ming. Henry Kissinger zei in Lon den over de aanslag: „Wij ver (xirdelen zinloze gewelddaden" en „Dit onderstreept het belan; van vooruitgang naar vrede" Kissinger heeft donderdag nog een boodschap naar Israël ge stuurd over de aanslag op het Sa-voy-hotel. Hij weigerde de inhoud van Je boodschap te onthullen. (Van an-ze correspondent) SCHORE De Vlissingse mevr. E Vermeulen-De Tonge is gisteren overleden aan de verwondingen, die ze dinsdag |1. opliep bij een verkeerson geluk op rijksweg 58 bij Scho- re. De door haar zoon bestuurde wagen kreeg toen geen voor rang van eer an-' "t auto, die plotseling link af s'. seltonnen door de Yersekese mosselhandel op de markt in Boulogne zijn verkocht. De he le haven, waar zich de belang rijkste vismarkt bevindt en die slechts bereikbaar is via een pa-ar kleine bruggetjes, werd geblokkeerd. Dit werd gisteren desge vraagd meegedeeld door wel ingelichte kringen in de mos selexport in Yerseke. Voor de Yerse-kse mossel- handel is Boulogne een van de belangrijkste buitenlandse af zetmarkten. Procentsgewijs gaan er de meeste mossels voor Frankrijk naar toe. Volgens de laatste informa ties, die men gisteren in Yer seke over de toestand ir. Bou logne had ontvangen, begon er licht in de zaak te komen. Naar verwachting zou nog de ze week een oplossing gevon den kunnen worden, zodat vanaf volgende week de han del in Boulogne weer normaal zou kunnen plaatsvinden. Wagens met mossels uit Yerseke hebben overigens de ze week niet onverrichterzake uit Boulogne hoeven terugke ren. In Yerseke was men tevo ren op de hoogte van de ko mende acties van de Franse vissers. Daardoor is de schade voor de Wersekse mosselhandel goed te dragen. Van grote schade zou pas sprake geweest zijn, als de mossels voor ver zending gereed gemaakt zou den zijn. Zouden de mossels daarna weer terug in het wa ter gemoeten hebben wegens stagnatie van de afzet, dan zou zeker 80 procent verloren zijn gegaan. De schade voor visverladers elders uit ons land en uit De nemarken is veel groter. Vol gens een woordvoerder van transportonderneming Van Kla veren uit Den Haag zijn tien tot vijftien Nederlandse vrachtwagens met vis naar ons land teruggekomen. Afspraken voor levering worden kort te voren gemaakt en betaling ge schiedt na de levering. „Nu kunnen wij die afspraken niet nakomen en moeten maar zien de vis elders kwijt te raken". (Van onze Ilaagsered actie). DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer wil dat de stijging van de tarieven voor het openbaar vervoer (trein, bus en tram) lager uitkomt dan de gemid delde stijging van de kosten van levensonderhoud. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat' voelt daarvoor wei nig, zoals hij gisteren in de Tweede Kamer nog eens bena drukte. Geen bezwaar heeft hij te gen de wens van de Kamer, dat in de toekomst éénmaal per jaar de tarieven voor het openbaar vervoer worden ver hoogd en niet meerdere keren. AMSTERDAM (ANP) Om haar tarieven aan te pas sen aan het lagere buitenland se rentepeil, heeft de Neder landsche Bank besloten haar tarieven over dc hele linie met een vol procent te verla gen. Met ingang van vrijdag 7 maart geldt voor het wissel disconto een percentage van 6 pet. voor het promessendiscon- to 7 oct en voor voorschotten in ekening-courant evenccjiS 7 pc.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1