FC Amsterdam: regen van kritiek WK hockey dreigt een farce te worden DICK MffllfiA H EL GESCHORST PARIJS-NICE BEGINT MET MINI-TIJDRIT libelle libelle libelle Ken waardevol bezit! J CEES BAL VIERDE Deel bestnnr Schalke tegen komst Marinho sport God o God Zege Fussien Nederlaag Anderlecht Eén winnaar in de lotto Lycurgus: verbod Chris Evert verdiende meer dan Ashe Fijn! Weer een nieuwe dikke Libelle met onder andere: Bar bra en Liza WAT BENT U? Zonnige Zomermode KRUIDEN- WIJZER Libelle bracht baby •VRIJDAG 7 MAART 1975 19 27 (Van een van onze verslagge vers) AMSTERDAM - In de Duitse en Nederlandse kranten daalde gisteren een regen van kritiek neer op FC Amsterdam voor de schandelijke vertoning woens dagavond in Köln tegen FC Köln. De Amsterdammers, die voor de Duitsers beslist geen lie verdjes waren maakten niet minder dan 38 overtredingen. Dat is het dubbele van het ge middelde van een ere-divisie wedstrijd. Ze kregen vijf gele kaarten plus een rode en verlo ren met 5-1. „Horror-krieger", noemde het Keulse blad Express de Amster dammers. Joep Derwall, de toe komstige bondscoach noemde het optreden van FC Amster dam: Een schande voor het Nederlandse voetbal, dat bijna het beste van de wereld is Kortom, er bleef gisteren niets van de Lieverdjes over. De boosdoeners, die als ter- reurzaaiers werden afgeschil derd deerde het niet. Met en niet omdat blauwe plekken en schrammen op de benen trainden zij gisteren in het Olympisch stadion licht voor de competitiewedstrijd van zondag in het Geusselt tegen MVV. „Flauwe kul noemde Pim van der Meent, de progres- sieve trainer, de regen van kn- l O C11P l S tiek. „Horror-krieger", dat houdt sterk verband met oorlog In oorlogen vallen doden en ge wonden Is er een gewonde ge vallen? Ja, één. Zimmermann van Köln. Maar die verrekte een werd We hebben hard gespeeld, maar er is niets gebeurd. Ik zie dan ook niet in waarom we tegen MW niet net zo zouden kunnen spelen." spier, omdat hij zich verstapte hij aangevallen Van der Meent gaf gisteren nog een - in zijn ogen - plausi bele verklaring voor het kei harde optreden tegen Köln. „We hebben het er in de bus tijdens de terugreis uitgebreid over ge had. Wij spelen met onze jonge jongens tegen die Duitsers, die gemiddeld 28 tot 30 jaar zijn. sterk op de man. Nou zijn die Duitsers in de competitie ge wend dat ze de bal twee meter voor zich uit kunnen spelen. Tegen ons kregen ze de kans niet, dus gingen ze lopen sarren. Ze zijn oud en geroutineerd ge noeg om te weten hoe dat moet. Ze liepen geniepige trappen uit te delen en onze spelers in het gezicht te spuwen. Nou, als ik van iemand een rochel in mijn fezicht krijg moet hij niet gek ijken als hij een schop terug krijgt." Van der Meent vindt de kri tiek daarom niet terecht. „Na tuurlijk niet", zei hij gisteren in de nieuwe spelersroom in het Olympisch stadion. „In de rust, toen het nog een één was zei ie dereen. Godo God, ze spelen wel hard maar ze voetballen ook goed en weten die Duitsers op afstand te houden.Stel nou dat we met een gunstige uitgangs positie voor de return in Am sterdam uit Köln vertrokken waren Dan had de pers wel an ders geschreven. Professioneel voetbal, had men dan geschre ven en: in het Europa-cup voet bal telt alleen het resultaat. Wij hadden gewoon de pech dat we - mede door de tegenwerking van de scheidsrechter - met een grote nederlaag naar huis gin gen." (Van onze speciale verslaggever) KOEALA LOEMPOER - Het toernooi om de derde wereldbe ker voor hockeyteams dreigt een farce te worden. Een tombola, die niets meer met het serieus bedrijven van topsport te maken heeft. Een loterij met alleen maar nieten. Wat er gisteren al lemaal in Koeala Loempoer ge beurde, tart elke beschrijving. Het toernooi startte het afge lopen weekeinde al onder een ongelukkig gesternte, want na de vlekkeloos verlopen ope ningsceremonie moest zondag Nederland - Spanje worden uit gesteld, omdat een plotselinge, hevige tropische regenbui het veld van het Merdekastadion in een moeras had veranderd. Daarna bleef het vallen en op staan met het voortzetten van het wedstrijdschema. Het re gende verder elke dag, de ene keer korter, de andere keer lan ger en de top van de internatio nale hockeyfederatie (tevens de leiders van het toernooi) besloot zijn toevlucht te nemen tot de vroege ochtenduren, als het niet pleegt te regenen, en tevoren aangewezen reserveterreinen, die zelfs beter zijn dan de velden van de hoofdstadions, maar geen accommodatie rijk zijn. Tot zover was het geheel nog wel te verdedigen. Enkele wedstrij den moesten desondanks toch wegens de aanhoudende regen (het weer heeft men ondanks het bestaan van regenbezweerders zelfs in Maleisië niet in de hand) worden afgelast, maar er was nog wel plaats in het ruim opge zette programma (uitgangs punt: niet te veel duels achter elkaar in de hitte) om nieuwe in delingen te maken. Voor gisteren was alleen Ma leisië - Polen (groep A) op het veld van de Kilatclub even bui ten Koeala Loempoer vastges teld op een matineus tijdstip (08.00 uur). Dit treffen werd niet gestoord door regenval en Ma leisië won normaal met 3-1. Maar voor de late middaguren (vanaf 15.00 uur) waren nog vier wedstrijden vastgesteld. Aan vankelijk was er nog niets aan de hand Engeland - Argentinië (groep B, Kilatclub) en Pakistan Nieuw Zeeland (groep A, Mer dekastadion) begonnen op tijd. Maar om halfvier besloten de weergoden hun gehele voorraad regenwater over de Maleisische hoofdstad uit te storten en toen begonnen de moeilijkheden pas goed. De Nederlandse ploeg, die om 16.45 uur op de Kilatclub tegen Spanje moest aantreden, vertrok hoofdschuddend met de bus uit hotel Merlin. De regen hoosde onderweg tegen de ra men, straten waren ondergelo pen, omdat de putten de stroom niet konden verwerken, scooters en auto's stonden half onder wa ter. Bij aankomst op de Kilat club konden de spelers hun ogen niet geloven. Het gehele terrein, enkele uren daarvoor nog een prachtige groene weide, was veranderd in een binnenmeer, geschikt voor zeilboten en hen gelaars, maar natuurlijk niet voor hockey. De wedstrijd Engeland - Ar gentinië was in de rust bij de overigens verrrassende) stand 1-0 voor de Argentijnen ge staakt. De Nederlandse ploeg be hoefde niet eens uit de bus te stappen. Een drietal „verzopen" Engelsen mocht meeliften en onder het genot van dampende thee werd de terugtocht naarhet hotel aanvaard Intussen was in het Merdekastadion het duel tussen Pakistan en Nieuw Zee land na veertig minuten bij de stand 1-0 voor de Aziaten ge staakt. Toen zijn de afgevaar digden van de FIH kennelijk in paniek geraakt. Terwij) de Nieuwzeelanders dachten dat het gebeurd was en een biertje dronken werden zij ineens naar bussen gedirigeerd (in hun doornatte plunje) om het duel op het merkwaardig genoeg nog wel enigszins bespeelbare TPCA-veld te vervolgen). Prompt diende ploegleider Tony Palmer een fel protest in, maar evengoed moest er worden gehockeyd. Een absurde beslis sing om topspelers, die zich maandenlang op een dergelijk evenement voorbereiden, hal verwege een zo belangrijke wed strijd van de ene bus in de an dere te hijsen om ergens anders verder te spelen. Pakistan won met 2-0 en Palmer protesteerde opnieuw. „Zoiets is toch niet mogelijk?" zei de uiterlijk kalme Kiwi. „Het is ongelooflijk wat hier gebeurd is. Maar ik heb goede hoop dat het protest zal worden geaccepteerd". Tony Palmer zou ongelijk krijgen. Laat in de (Maleisische) avond besloot de FIH het protest af te wijzen. Nieuw Zeeland ging onmiddellijk in beroep en liet zelfs doorschemeren het toernooi anders te verlaten. Maar daarmee was de ellende van gisteren nog niet voorbijNa Pakistan - Nieuw Zeeland moes ten de ploegen van West- Duitsland en India, de toppers van groep B, het veld opdraven, hoewel de in de tropen zonder schemering invallende duister nis hockey onzichtbaar zou ma ken. Beide teamleiders, Hugo Budinger en Balbir Singh start ten om 18 00 uur plaatselijke tijd dan ook terecht onder pro test. Na twaalf minuten in de tweede helft (stand: 1-0 voor India) gespeeld te hebben lieten de scheidsrechters (Piet La thouwers en de Fransman Gil let) inrukken. Later besloot de toernooileiding zowel Engeland Argentinië als India - West- Duitsland helemaal overte laten spelen. Het gehele wedstrijdpro gramma voor de kwalificatie- groepen tot en met maandag 10 maart werd opnieuw ingedeeld. Nederland speelt vanmiddag volgens plan in Ipoh tegen Ma leisië, dat zich met vier punten uit drie wedstrijden als een tij ger zal verzetten. Het al twee keer afgelaste duel met Spanje is nu voor morgenmiddag vastges teld, zondag komt Nederland niet in actie en maandagmiddag moet Polen worden bestreden. Het Nederlands ijshockey-team, dat dinsdag afreist naar het wereldkampioenschap in Japan, traint momenteel intensief in de Pellikaan-hal in Tilburg. Op de foto tweede van links coach Bob Jastremski. ZEIST (ANP) - Dick Nannin- ga, de lange spits van Roda JC is door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd ge schorst naar aanleiding van handtastelijkheden ten aanzien van scheidsrechter Derks in de wedstrijd Roda JC - Ajax. Nan- ninga kreeg ook nog een schor sing van een voorwaardelijke wedstrijd en tweehonderd gul den boete. De uitgebreide lijst van straf fen ziet er verder als volgt uit: Excelsior: M. Israel: 250,-; Excelsior: A. Mud 1 wedstrijd onvoorwaardelijk; NAC: J Be- usenberg: 1 onvoorwaardelijk, 1 voorwaardelijk en 75,-; Tel star: R. Kick. 1 onvoorwaarde lijk met mogelijkheid tot ver weer tegen omzetting; Sparta: J. v. Dop: 1 onvoorwaardelijk; De Graafschap: T. v. Londen: 1 on voorwaardelijk en 150,- met GANDIA (AFP) - De Frans man Jean Jaques Fussien heeft de vierde etappe van de Ronde van de Levant gewonnen. Het was een rit over 176 kilometer van Javita naar Gandia. Fussien won de sprint van het peloton. De Spanjaard Lopez Carril be houdt de leiding in het algemeen klassement. mogelijkheid tot verweer tegen omzetting; De Graafschap: J. Doornebosch, 1 onvoorwaarde lijk, FC Utrecht: W Mulder: 2 onvoorwaardelijk; PEC/Zwolle: F. Fuselier: 1 onvoorwaardelijk en 1 voorwaardelijk; FC Vlaar- dingen: R. v.d. Bol: 1 onvoor- waardelijken 100,-metmoge lijkheid tot verweer tegen om zetting; FC Vlaardingen: M. Ot- ten: 3 onvoorwaardelijk met mogelijkheid tot verweer tegen omzetting; FC Vlaardingen: J. v.d. Walle: 1 onvoorwaardelijk en 75,-; FC Den Bosch: A. Spijkers: 1 onvoorwaardelijk en f 75,- met mogelijkheid tot verweer tegen omzetting.; Heer enveen: E. Bosman: -1 onvoor waardelijk en 1 voorwaardelijk; Heerenveen: A. Postma: 1 on voorwaardelijk en 1 voorwaar delijk; Helmond Sport: J. Maas akkers: 1 onvoorwaardelijk; Eindhoven: G Kooiman: 1 on voorwaardelijk, 1 voorwaarde lijk en 100,-; Eindhoven: F v d Vleut: 1 onvoorwaardelijk en f 75,-; Heracles: J. Kuipers: 1 onvoorwaardelijk en 75,-; FC Dordrecht: B v.d. Rest: 1 on voorwaardelijk; SVV: R. Koren gevel: 3 onvoorwaardelijk moet mogelijkheid tot verweer tegen omzetting van een wedstrijd; SVV: P. Jeup: 2 onvoorwaarde lijk en 100,-; SW: P. Kleppe: 1 onvoorwaardelijk. Vanavond is er een monde linge behandeling van de zaken van P. v d. Ley (FC Den Bosch) en H. v. Huissteden (FSC). (ADVERTENTIE) Een uitgave van Elsevier. Bij elke boekhandel LEEDS (ANP) - Leeds United heeft de wedstrijd tegen Ander lecht, die een half uur werd on derbroken wegens dichte misf, gewonnen met 3-0. Bij rust leid den de Engelse kampioenen met 2-0. Rudi Glöckner had het duel na 28 minuten gestaakt omdat hij de mist, die er van het begin af was, te dik vond geworden. Na een onderbreking van een half uur hervatte hij de strijd. In onze uitslagen van gisteren stond abusievelijk vermeld dat de wedstrijd bij een 1—0 stand in het voordeel van Leeds was ge staakt. Verdere uitslagen: Europacup II: Real Madrid - Rode Ster Belgrado 2-0 (1-0). UEFA-cup: Juventus Turijn - Hamburger SC 2-0 (2-0). ASSEBROEK (België) - Cees Bal is vierde geworden in een wegwedstrijd voor beroepsren ners in het Belgische Assebroek. Cees Priem werd twaalfde. De overwinning ging naar de Belg Michel Pollentier. Hij legde de 150 kilometer af in drie uur en dertig minuten. Het peloton volgde op 15 seconden. DEN HAAG (ANP) - De cij fers van lotto 9 en toto 9 zijn: Lotto no. 9: Aantal deelnemers: 1.092.966; bruto inleg: fl. 4.299.413,-; prijzenbedrag: fl. 2.008.971,- le prijs: 1 win naar, die netto fl. 500.000,-ont vangt; 2e prijs: 22 winnaars, die elk bruto fl. 9.131,- ontvangen; 3 e prijs: 380 winnaars, die elk per kolom fl. 793,- ontvangen; 4e prijs: 11.666 winnaars, die elk perkolomfl. 34,-ontvangen; 5e prijs: 13.652 winnaars, die elk per kolom fl. 29,- ontvangen. Jackpot voor de lotto a.s. zondag (no. 10) fl. 36.473,- Toto no. 9: Aantal deelne mers: 284.333; bruto inleg: fl. 791.200,-; prijzenbedrag: fl. 375.820,-. le prijs: 2 win naars, die elk bruto fl. 75.164,- ontvangen; 2e prijs: 23 win naars, die elk bruto fl. 4.085,- ontvangen; 3 prijs: 315 win naars, die elk per kolom fl. 417,-ontvangen. DEN HAAG (ANP) - Het bondsbestuur van de Neder landse Volleybal Bond heeft de Groninger eredivisievereniging Lycurgus verboden reclame te voeren voor de landelijke ver eniging tot behoud van de Wad denzee. Sinds de vorige maand speel den de dames- en herenteams in shirts met daarop het vignet van deze landelijke stichting met als opschrift: „Wees wijs met de Waddenzee". Lycurgus- voorzitter Steeman is nogal ont stemd over de houding van de Nevobo.Die toestemming is in getrokken omdat het embleem te groot zou zijn en bovendien omdat daarin een tekst is ver werkt. Het bestuur van Lycur gus, dat er van uitgaat dat het hier gaat om een ideële reclame en met sponsoring niets te ma ken heeft, heeft tegen het opge legde verbod bij de NeVoBo pro test aangetekend. Eventueelzul- len gerechtelijke stappen wor den ondernomen om net verbod ongedaan te maken. DALLA'S (SID) - In de eerste twee maanden van dit jaar heeft Chris Evert net iets meer verdiend dan Arthur Ashe, tot dit mo ment de lijstaanvoerder bij de mannen. Chris Evert, die vijf toernooien meespeelde, haalde een gemiddelde van meer dan 25.000 gulden per toer nooi. Op de lijst van de best betaalde twaalf van WCT en Virginia-slims, waar bij de dames zeer promi nente plaatsen innemen, staat volgens de traditie van de laatste jaren ook weer een Nederlandse naam. Die van Betty Sto ve, die een kleine 60.000 gulden bij elkaar speelde. De naam van Tom Okker komt (nog) niet voorop de lijst van meest succesvolle prijsjagers, want de op stellers hebben slechts re kening gehouden met het geld dat met tennissen is verdiend, niet met de op brengsten van reclame boodschappen. De top-twaalf zijn: 1. Christ Evert (V.St) 131.850 gulden, 2. Arthur Ashe (VSt) 130.430, 3. Martina Navratilova (Tsj) 116.250, 4. Björn Borg (Zwe) 102.100, 5. Marga ret Court (Aus) 98.200, 6. Dick Stockton (VSt) 92.500, 7. Marty Riessen (VSt) 87.250,8. Billie Jean King (VSt) 78.700, 9. Rod Laver (Aus) 74.500, 10. Betty Stöve (Ned) 57.700, 11. John Alexander (Aus) 56.650, 12. Virginia Wade (GBR) 52.890. GELSENKIRCHEN (SID/D- PA) - Een deel van het bestuur van de Bundesligaclub Schalke '04 is het niet eens met het voor nemen van de voorzitter Günter Siebert de Braziliaanse linker vleugelverdediger Francisco Marinho aan te trekken. Siebert, die de club van Ma rinho - FC Botafogo - anderhalf miimiljoen gulden heeft gebo den, heeft het ongenoegen van enkele bestuursleden op zijn hals gehaald, omdat hij de trans fer zelfstandig wil afwerken. Ok bij de spelers komen de onder handelingen tussen Siebert, Ma rinho en Botafogo niet duidelijk over. Aanvoerder Helmuth Kremers: „Wij - de spelers - vin den het vreemd, dat wij er niet bij worden betrokken. Tenslotte moeten wij eventueel met hem samenspelen". Voorzitter Sie bert echter: „Onze spelers heb ben niets te zeggen over het aan- en verkoopbeleid. Kremers moet zich daar buiten houden". Marinho, die deze week naar Gelsenkirchen komt, en zater dag met nog 70.000 toeschou wers in het Parkstadion het duel Schalke '04 - Bayern München bijwoont, staat overigens nog steeds hoog op het verlanglijstje van Olympique Marseille. De onderhandelingen tussen Ma rinho en Siebert verkeren nog in een beginstadium. De Brazili aan stelt hoge eisen en gezien de huidige oppositie binnen het Schalke-bestuur wordt er in Ge lsenkirchen sterk rekening mee gehouden, dat de transfer niet zal doorgaan. (Van onze sportredactie) PARIJS - De 25e uitgave van Parijs - Nice zal niet beginnen met een voorspel in tijdrit vorm van bijna negen kilometer maar met een ritje van slechts 2200 meter. De overheid onthield zijn toestemming aan het oorspron kelijk gedachte parkoers en daardoor moest directeur Jean Leulliot ijlings uitwijken voor zijn proloog. „De afstand mag dan kort zijn", vertelde Leul liot", maar 1000 meter van het parkoers klimt behoorlijk en ik geloof dat zelfs nu nog behoor lijke verschillen staan". zullen ont- In de „koers naar de zon" zijn bonificaties te verdienen op de eindstreep van de etappes In principe is er 5, 3 en 1 seconden vergoeding voor de eerste drie, zou er echter een eindsprint zijn van een grote groep - hetgeen niet onmogelijk is met een deel nemersveld van 112 man - dan zal de „sprintbeloning" worden verdubbeld. Voorwaarde is dat er een groep van ten minste der tig renners op de streep afkomt, de tijdsvergoeding is dan 10, 6 en 3 seconden. Seconden zijn er ook te verdienen op de cols die tussen Parijs en de Azuren kust moeten worden genomen. Op de Col de La Republique (bij Saint Etienne) en op de toppen van Bourigaille en Tanneron (laatste dag) ligt een vergoeding van 6,4, 2 en 1 seconde voor de eerste vier Op de Mont Ventoux (cha let Reynard) kan de vergoeding oplopen tot 30 seconden voor de eersten. De grootte van de boni ficatie op de kale berg is afhan kelijk van de verschillen tussen de eerste renners. Het etappe-schema voor Pa rijs - Nice ziet er als volgt uit: 9 maart: voorspel te Fontenay, tijdrit over 2.200 meter 10 maart: Evry - St.-Doulchard (230'/z km)., 11 maart: La Guer- che - Beaune (204l/i km), 12 maart( Cuisery - St.-Etienne (228'/i km), 13 maart: St.- Etienne - Orange (218 km), 14 maart: Orange - St.-Remy de Provence (162 km), 15 maart: bergklim Mont Paron (9 km) en Toulon - Draguignan (112 km), 16 maart: Seillans - Nice (110 km). Het deelnemersveld voor Pa rijs - Nice ziet er volgens de voorlopige opgave als volgt uit: Gan-Mercier: Zoetemelk (Ned), Poulidor, Talbourdet, Bal (Ned), Perin, Hezard, Misac en Mouri- oux. Gitane: Alain Santy, Ma riano Martinez, Karstens (Ned), Hinault, Arbes, Martin, LeGuil- loux en Teirlinck (Bel) Molteni: Merckx, Bruyere, Beyssens, Delcroix, De Schoenmaecker, Huysmans, Lievens en Spruyt (allen België). Peugeot: Theven- et. Danguillaume, Ovion, Es- classan, Delisle, Rouxel, Sibille en Beon of Catieau. Flandria: Guimard, Maertens (Bel), Van Springel (Bel). Godefroot (Bel), Pollentier (Bel), Ardouin, De Witte (Bel) en Verschaeve (Bel). Poolse amateurploeg: Szur- kowski, Kowalski. Szozda, No- wicki, Brezny, Trebala, Bo- niecki en Zawada. Alsaver: Per- ret, Laurent, Krekels (Ned), Guittierez, Eric Loman (Bel), Van Roosbroeck (Bel), Koken (Ned) en Aling (Ned). Super- Ser: Ocana (Spa), Berland, Syl- vain Vasseur, Peelman (Bel), Ro- siers (Bel), Balague (Spa), Laz- cano (Spa) en Viejo (Spa) Jobo-Sahliers: Coroller, Mil lard, Hauvieux, Legeay, Cor- beau, Blocher, Mattioda em Croyet. Scic: G B Baronchelli, Bitossi, Langhi, Conati, Mori, Rota, Vercelli en G. Baronchelli (allen Italië). Kas: Gonzales- Linares, Aja, Zurano, Oliva, Lo pez Carril, Perurena, Nazabal en Lasa (allen Spanje). TI- Raleigh: Schuiten (Ned), Tabak (Ned), Bracke (Bel), Van der Leeuw (Ned), Thurau (Wdld), Lloyd (Eng), Raas (Ned) en Pronk (Ned). Rokado: Dierickx (Bel), Van Landeghem (Bel), Gaida (Wdld), Muddemann (Wdld), Gilson (Lux), Van de Wiele (Bel), Ruch (Wdld), Tisch- ler (Wdld).IJsboerke: Swerts (Bel), In 't Ven (Bel), Stevens (Bel), Gilmore (Aus), Jacobs (Bel), Verhaegen (Bel), Borguet (Bel) en Hermans (Bel). (ADVERTENTIE) CX C\r\ DEZE WEEK: BLZ.8 De tijd dat mooie vrouwen hel witte doek beheersten is voorbij. Het zijn nu twee vrouwen die juist niet uitgesproken "mooi"zijn: Barbra Streisand en Liza Minellu Libelle brengt hun succes-verhaal. Een leuke test vertelt u of u een sloddervos of een Pietje Precies bent. BLZ. 45 12 bladzijden met al het nieuws (en ouds!) over de mooie, gekke, zorgeloze, bij- en uitdetijdse, zonnige mod> van zomer 1975. BLZ. 60 Pittige bladzijden vol kruidenwijsheid en recepten. Uitneembaar en dus kant-en-klaar als nuttige keukenwandversiering. BLZ. 62 Een Fries echtpaar verlangde al heet lang naar een kind. Libelle vervulde die droomwens: Scheherazade bracht ze een zoontje uit India. ELKE WEEK THUIS U kunt abonnee worden door een open envelop zonder postzegel, met uw naam en adres op de achterkant, te sturen naar Libelle, Antwoordnummer 7146, Amsterdam. Of bel overdag 020 - 54 11 34 5.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19