Nog onzekerheid over lot van ontvoerde Lorenz Vandaag Snelheidscontrole wordt \a 1980 pensioen naar 70% van laatste loon scherper 1 Deel 3 kenteken: 14 april Bergen op Zoom feeststad MAXIMUM-SNELHEID VAN 100 KM Philips in Stadskanaal: korter werken voor 750 man rlT Vliegtuig vernield bij noodlanding Belgische onderwijzers staken CHARLIE CHAPLIN NU SIR CHARLES Zuidnederlandse weduwen op lentemars d w d v z z TH3 3URG NTIEOORD SSISTENTE maart 5 MAART ctureermachines puters AAN ALLE EISEN IS VOLDAAN or de functie van AFGEMAT SCHEI DE-RUNVERBINDING CIJFERS ANALYSE GORDELS Van Water schoot stelt vragen over uitblijven beslissing avond-havo in Terneuzen Verdachten moord in Gent aangehouden Verkeersdode in Zierikzee 6 20 n 21 22 26 2/ 28 20130 Geïnteresseerden wordt verzocht zich schrifte lijk te wenden aan on derstaand adres onder vermelding van perso nalia, opleiding en erva- ring, liefst voorzien van een recente pasfoto. ALBERTS B.V. Industriestraat 22 Sittard haven van DORUSHAVEN. i uit de serie P350 igwekkende r het kantoor plossing betekenen van Uw ct ook kans een geheel ver- avenhage - 070 - 642808. pirecteurDr. W. A. J. M. Hark* HoofdredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie-adres Xieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) -79 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW WOENSDAG 5 MAART 1975 27e jaargang No. 7600 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland werd vannacht nog steeds be heerst door een wurgende onzekerheid over het lot van de in West- Berlijn ontvoerde CDU-politicus Peter Lorenz. Gis teravond om half zeven al was aan alle eisen van de ont voerders voldaan; de politie vroeg toen ook de onmiddel lijke vrijlating van Lorenz. Maar bij het sluiten van deze editie was over zijn lot nog niets bekend. V jr- itterdam Bank NV izoen (1 mei - 1 oktober) behulpzaam zijn, op afwisse- ïle verzorging van de gasten. eling weekend oor strandgenoegens 'Amsterda', Noordstraat 21 (tel. 01188-1307). Met het uitspreken van een korte verklaring voor de Ber- lijnse televisie voldeed de oud-burgemeester van Berlijn, nu dominee Heinrich Albertz aan de laatste eis van de ont voerders. Albertz kwam toen rechtstreeks uit Aden, waar hij vijf vrijgelaten anarchisti sche gevangenen had afgele verd. Hij had van hen een verklaring bij zich, die hij op las. Daarin stond: „In de morgen van de vierde maart 1975 ver lieten wij, de vijf bevrijde gevangenen, de bemanning en dominee Albertz de machine van de Lufthansa. In de hal van het vliegveld van Aden kwamen we samen met de se cretaris van het ministerie van buitenlandse zaken van Je men. Hij bekrachtigde nog maals het besluit van zijn re gering ons in Zuid-Jemen, waar wij ons onbegrensd en volledig vrij kunnen ophou den, op t« nemen. De regering gaf haar woord, dat zij aan deze voorwaarden voor ons 149.117 BUITJE Mogelijk ochtendmisf. Hier en daar een buitje. Maximumtemperatuur rond 9 graden. STAD EN STREEK Geen Gelders kwik in Zeeuwse bunkers Pagina 3 Slapende tankerkapitein voor de rechter. Pagina 5 BINNEN. EN BUITENLAND Dialoog zwart-blank In Rhodesië in gevaar. Pagina 9 Nederlandse hulp aan Suriname weinig effectief. Pagina 11 kleine stem Kinderen, die van alles willen weten Pagina 13 sport Hockeypioeg verliest. Pagina 14 RADIO en televisie Spaanse furie over Jesu; Christ Superstar Pagina 15 merijntje: VS in Cambod|a: Phnom Penhouder verblijf zou voldoen, in ruil voor ons woord, dat deze tekst de voorwaarde voor de vrijla ting van Peter Lorenz sohept". In de door alle vijf onderte kende verklaring, deden zij verder de groeten aan hun nog gevangen kameraden. „Wij zullen onze energie aanwen den dat voor hen ook spoedig zo'n schitterende dag zal aan breken". Rond half vijf was Heinrich Albertz, geteisterd door een griep en een gestoorde bloeds omloop van zijn avontuurlijke tocht met de terroristen op het vliegveld van Frankfort terug gekeerd. Zichtbaar afgemat stapte hij uit de Boeing 707 „Africa", dezelfde machine die hem ook naar Zuid-Jemen ge vlogen had, maar die gister morgen in Addis Abeba een nieuwe en uitgeruste beman ning van de Lufthansa gekre gen had. Hier vertrok die vol- getankte machine tegen half tien. Onmiddellijk na zijn aankomst in Frankfort werd Alibertz met een snel militair toestel van de Amerikanen na-ar West- Berlijn gevlogen. Hier stond onder de scherpste veilig heidsmaatregelen een helikop ter gereed, die de huidige pre dikant en voormalige burge meester van West-Berl'ijn naar de studio van de „Sender Freies Berlin" vloog. De doortocht van de „Afrika" over talrijke landen van het Midden Oosten en Afrika, die 10 uur lang duurde en voorn deze enkele reis naar schatting alleen al 100.000 gulden kost te, was tegen 8 uur maandaga vond in Aden geëindigd. Voor de passagiers was het een cu linaire reis, waarop de Stewart als ontbijt per man drie roer eieren, vier soorten kaas, vier soorten wordt en vier soorten brood presenteerde. Als mid dagmaal waren er zeetong, drie verschillende soorten ■vlees in witte wijn, appeltaart en pudding en voor het avond eten deelde de stewart gevul de kalkoen, rosbeaf, kippe- boutjes, worst, kaas, brood, pudding en weer appeltaart op. Aan drankjes alcohol vrij en sigaretten was er ook geen gebrek. Voligens de regering van Zuid- Jemen had zij alleen maar toestemming voor de landing gegeven, omdat de benzine tanks van de „Afrika" leeg dreigden te raken. Ook had zij de vrijgelaten anarchisten pas na dringende verzoeken van de Westduitse regering toege laten. Inderdaad had Bonn zich rechtstreeks tot de Jeme- nitische regering gewend en zijn ambassadeur in Noard-Je- men naar Aden gestuu-rd. Alle ■tekenen wijzen erop, dat de anarchisten slechts een tijde lijke verblijfsvergunning heb ben gekregen en dat zij bin nenkort contact zullen opne men met Palestijnse vrijheids strijders in wier kampen ook al Ulrike Meinhof. Andreas Baadei en een aantal van hun geestverwanten werden opge leid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Automobilis ten moeten met ingang van 14 april a.s. het deel 3 van het nieuwe kentekenbewijs zicht baar op hun auto hebben aan gebracht. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteravond ln de Tweede Kamer meegedeeld. Oorspron kelijk zou de kentekenplicht al op 1 februari j.l. zijn inge gaan. Technische en admini stratieve problemen waren de oorzaak ervan dat dit werd uitgesteld. Half april moeten ongeveer 3,7 miljoen Neder landse auto's voorzien zijn van deel 3. Pas eind vorige maand ls de computerverwerking van de z.g. „witte kaarten" gestart. Tot eind februari werden on geveer 2,7 miljoen delen 3 af gegeven. Tot en met overmor gen zullen 650.000 acceptgiro kaarten worden verstuurd. Na invulling ervan kunnen auto mobilisten in het bezit komen van deel 3 van het nieuwe kentekenbewijs. Minister Westerterp ver wacht dat eind deze week alle acceptgirokaarten „het huis uit zijn". Via de witte kaarten die verkrijgbaar waren, konden automobilisten die nog geen acceptgirokaart hadden ont vangen, voor hun deel 3, zo'n kaart aanvragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bergen op Zoom zal, naar wij verne men, het centrum zijn van de feestelijkheden, waarmee de officiële opening eind september van de Schel- de-Rijnverbinding gepaard zal gaan. Er is thans op hoog niveau overleg gaande over de opzet van de feestelijke openings dag, waarop onder meer het Nederlandse en het Belgische koningspaar worden ver wacht. In Bergen op Zoom zelf bestaan plannen om rond die dag een week vol festivi teiten te organiseren omdat de stad door de Schelde- Rijnverbinding belangrijke nieuwe toekomstmogelijkhe den krijgt. Een tweemotorige Zweed se Piper-Aztec is gisteren bij een noodlanding op het vlieg veld Eelde in plaats van op de landingsbaan ongeveer 50U meter daarvoor in een weiland terechtgekomen Het toestel werd door de ver keerde landing geheel ver nield. De vijf inzittenden kwamen er met de schrik af. (Van onze redactie binnenland) STADSKANAAL Bij de halfgeleidersproduktie van de Philipsvestiiging in Stadska naal is werktijdverkorting van twee dagen per week aange vraagd voor 750 werknemers. De werktijdverkorting moet ingaan op 21 maart en beslaat een tijdvak van twaalf we ken. Bij de beeldbuizenfabriek van Philips in Stadskanaal be staat al een werktijdverkor ting voor 750 werknemers. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vanaf 1980 gaat het pensioen voor werk nemers in fases naar 70% van het laatst verdiende loon. In het gunstigste geval kan dit al omstreeks 2000 het geval zijn. Over vijf jaar start de nieuwe wettelijke pensioenplicht. In de nieuwe regeling is de AOW bodempensioen. Alle pensioen verzekeringen zullen worden gelijkgeschakeld. Werkgevers en vakbeweging willen uiteindelijk een waar devast pensioen (aangepast aan de prijsstijgingen). Een pensioen van 70% van het laatstverdiende loon kan in de meeste gevallen pas worden bereikt na 40 jaar te hebben gewerkt (hoeft niet bij dezelf de baas). Dit pensioen wordt ten hoogste 70% van het maximumniveau van de WA- O-uitkering (nu f 42.640,-). De nieuwe pensioenregeling ls een verbetering voor die (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Veel Belgische scholen var liet kleuter-, la ger en middelbaar onderwijs in de Belgische provincies West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen, hebben gisteren leeg gestaan als gevolg van een „beurtstaking" van het Belgisch onderwijzend perso neel Maandag al staakten de leerkrachten in de provincies Brabant en Limburg, De on- derwijsvakbonden in België willen elke dag andere provin cies door hun staking treeffen. Deze Belgische Oltderwi) s- Staiking is voornamelijk het gevolg van een aantal grieven dat het onderwijzend perso neel al geruimee tijd heeft Er bestaat ongenoegen over het onregelmatig uitbetalen van wedden (een achterstand van drie maanden is soms geen zeldzaamheid), het onderwij zend personeel op de kleuter scholen wil hogere salarissen, T ls angst voor werkloosheid (vooral bij het Vlaamse perso neel, omdat in Vlaanderen al duizenden onderwijzers wer keloos zijn) en er bestaat on gerustheid over voortdurend half doorgevoerde hervormin gen in het onderwijs. Er is ook een koninklijk be sluit uitgevaardigd dat de vor dering mogelijk maakt van personeel van waterleidingbe drijven. Dat is gebeurd omdat, door een staking van het per soneel (2.500 man) van de na tionale maatschappij der wa terleidingen, de drinkwater voorziening voor ongeveer vijf miljoen Belgen in het gedrang dreigt te komen. werknemers, wier pensioenen weinig of bijna geen gelijke tred houden met de prijsontwik kelingen. De wettelijke pensi oenregeling wordt gefaseerd ingevoerd mede ter vermij ding van snelle premiestijgin gen. Naast het financiële voor deel ervan kunnen werkne mer j gemakkelijker van baan veranderen, omdat het pensi oen bij de nieuwe werkgever gewoon doorloopt. De z.g. pensioenibreuk (bij verande ring van werkgever) vervalt in de toekomstige pensioen plicht door gelijkschakeling van alle pensioenverzekerin gen. Vanmiddag in Den Haag ruimen de pensioendeskiundi- gen van werkgevers en vakbe weging de laatste obstakels voor de nieuwe pensioenrege ling uit de weg. De rest van dit jaar is nodig voor de uit werking van technische de tails. Eind dit jaar of begin 1976 is het pensioenadvies van het bedrijfsleven (Stichting van 'de Arbeid) beschikbaar. Vervolgens moet de SER het kabinet daarover nog advise ren. De regering kan dan pas een wetsontwerp opstellen. Behandeling door het parle ment van het pensioenwets voorstel zal pas tegen 1980 zijn afgerond, aldus de pensi oendeskundigen uit het be drijfsleven. De laatste obstakels tussen werkgevers en werknemers over de pensioenplioht betref fen inschakeling van bedrijfs pensioenfondsen, onderne mingsfondsen en particuliere verzekeringsmaatschappijen bij de uitvoering van de pen sioenplicht. Binnen de vakcen trales bestonden nogal wat be zwaren tegen de bemoeienis van verzekeringsmaatschappij en. Men is overeengekomen dat zij hierbij geen winst mo gen maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijkspolitie gaat binnenkort een inten sieve snelheidscontrole op autosnelwegen houden. Als proef worden een halfjaar v(jf cabines voor vol-automatische verkeersradarapparatuur ingezet. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteravond meegedeeld tijdens het debat over zijn begro ting. De verkeersdienst van de rijkspolitie surveilleert op ongeveer 1000 km van het autosnelwegennet T De maximumsnelheid van 100 km per uur op autosnel wegen blijft alsnog gehand haafd, ook na tien uur 's avonds. De bewindsman wees er op dat juist bij duisternis verhoudingsgewijs veel ver keersongelukken ""beuren. Van alle verkeersdoden buiten de bebouwde kom valt 40% bij duisternis en van alle ge wonden 36%. De minister wil pas een ver hoging van de maximumsnel heid overwegen, „wanneer er een redelijke zekerheid be staal. dat een dergelijke ver hoging geen verhoging van het aantal ernstige ongevallen tot gevolg heeft". In zijn besluit wil hij ook de mogelijkheid betrekken van een doeltref fende controle op het snel heidsgedrag. Uit de cijfers die drs. Wes terterp gisteren opsomde, blijkt, dat: In de periode januari - ok tober jl. vergeleken met de- (Van onze redactie buitenland) LONDEN Charlie Cha plin, de vagebond met z'n grappige manier van lopen, is dinsdag in Buckingham Palace door koningin Elizabeth van Engeland tot ridder gesla gen. Zeer tot zijn spijt kon de grote acteur en filmregisseur die de volgende maand 86 jaar wordt, niet voor de koningin neerknielen. Gezeten in een rolstoel boog hij het hoofd toen de koningin hem met een ceremonieel zwaard op beide schouders een tikje gaf waardoor Charlie Chaplin sir Charles Chaplin, commandeur in de orde van het Britse im perium, werd. Toen het Chaplins beurt was om een woordje te zeggen, kon hij geen geluid over zijn lippen krijgen. „Ik stond per plex". zo zei hij na afloop van de plechtigheid. zelfde periode in 1973 is het aantal verkeersdoden op snel wegen van 104 tot 68 vermin derd. Dit is een daling van 35%. In dezelfde periode op an dere rijkswegen daalde het aantal verkeersdoden van 280 tot 204: een daling van 27%. Verder blijkt uit een analy se van het aantal verkeersdo den op snelwegen per miljard voertuigkilometers dat de ver- keersdodenlijst op deze wegen tn dezelfde periode is gedaald ten opzichte van hetzelfde tijdvak in 1973: 5,7 dodelijke ongevallen in 1974 tegen 8,3 in 1973 Volgens de minister valt hieruit te concluderen dat nog steeds het aantal verkeersdo den vermindert. Daarom wil hij de maximumsnelheid van 100 km en 80 (voor vrachtau to's) op snelwegen handha ven N De draagplicht van auto gordels, die op 1 juni a.s. in gaat. geldt, zo deelde de mi nister nog mee, niet: voor huis-aan-huis bezor gend verkeer; tijdens het achteruitrij den; voor taxi-chauffeurs, wan neer zij passagiers tegen beta ling vervoeren; voor personen niet langer dan 1,50 meter; voor bestuurders van aan gepaste voertuigen met het oog op hun lichamelijk ge brek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de be handeling van de Onderwijs begroting heeft de Zeeuwse senator Van Waterschoot (PPR) gisteren aan de rege ring gevraagd waarom nog steeds geen gunstige beslissing is genomen voor de start van een avond-havo in Terneuzen. Daardoor zou deze onderwijs vorm bereikbaar kunnen wor den voor het geïsoleerde Zeeuwsch-Vlaamse gebied. Nu is de dichtsbij zijnde avond-havo in Bergen op Zoom. Dat betekent dat die school voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen absoluut onbereikbaar is, zo hield de heer Van Waterschoot de rege ring voor. Hij pleitte ook voor een tweede onderwijsvorm, die nog in dit gebied wordt ge mist, namelijk een school voor lager economisch en admini stratief onderwijs. Ook deze vorm van onderwijs is voor leerlingen uit Zeeuwsch- Vlaanderen slechts met zeer lange reistijden te bereiken. De senator vroeg de regering of er in deze twee gevallen gunstige beslissingen te ver wachten zijn. omdat het hier gaat om geografisch benadeel de groepen. (Van onze correspondent) GENT De beide vermoe delijke moordenaars van de bejaarde man die maandag morgen in zijn woning in Gent dood werd aangetroffen zijn aangehouden. De jongste, de 26-jarigé I. v. G. kon reeds maandagavond toen hij gezien werd op de plaats van de misdaad gear resteerd worden. Zijn vriend N.N. en die vermoedelijk de hoofddader is van de moord op de 70-jarige Leopold Loose werd dinsdagavond in Ant werpen opgepakt. Het motief van de moord is nog niet exact vastgesteld. Vermoedelijk gaat het hier om een wraakneming. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Weduwen uit Noord-Brabant, Zeeland en Limburg zullen als mevrouw Jenny van der Putten-van der Meer, haar zin krijgt op vrij dag 21 maart in 's-Hertogen- bosch een protestmars houden, om op die manier de aandacht van de autoriteiten te vestigen op de problemen waarmee we duwen te kampen hebben. Zo vindt de weduwe Van der Putten dat de uitkering volgens de AWW tot het mini mum loon moet worden opge trokken, pleit zij voor goedko pere creches zodat moeders die met kinderen achter blij ven in staat zullen zijn voor hur gezin te gaan werken en wil zij voorrang voor wedu wen bij het toewijzen van wo ningen waarvan de huren in overeenstemming zijn met de f;v,nn„i„ip mogelijkheden van de weduwe. (Van onze correspondente) OUWERKERK Dinsdag middag om 14.00 uur is een personenauto in Zierikzee op onverklaarbare wijze van de Zuidbout in een kreek gere den. Daarbij kwam de 41-jari- ge mevrouw J.A. Menheere- Bordui door verdrinking om het leven. Mevrouw Menheere laat zeven kinderen achter. (ADVERTENTIE) YuS geopend van 10-17 en 19-22 uur; ia. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,- (perkeer) «inderen tot 14 jaar f 2,50 Amsterdam ■~<3l K Trein-Toegang-biljetten bij NS-station®

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1