Suriname redt het alleen met internationale hulp l«eÏ£ËÏ ffüiis* Frauduleuze RECHT Aan de ketting op groen wachten ITALIAANSE VLIEGVELDEN IN VAAK ZEER SLECHTE TOESTAND NATIONALE ADVIESRAAD: BottlSss»» Wie 7% rente wenst zonder boete of opzegtermijn neemt de... Lachertje Onrust Bejaarde op Sardinië regelt zijn eigendure begrafenis Turkse journalist schrijft open brief aan koningin binnenland buitenland Ontstemming in Rotterdam over stop handelscentrum Reserve-geldrekening 7 Spaar bij de Banque via uw bank-, post-, of gemeentegirorekening. Anfi-zionisme II Uranium LEEFMILIEU- ACTIE VIRO WOENSDAG 5 MAART 1975 11 13 DEN HAAG (ANP) Het resultaat van de toekomstige samen werking tussen Nederland en Surianme zal bescheiden zijn, zo verwacht de Nationale Raad van Advies inzake hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen (NAR), in een „Advies Suriname" dat gisteren is uitgebracht. De Nationale Advies Raad bestaat uit 63 leden en brengt de minister van ontwikkelingssamenwerking advies uit over de Nederlandse hulpverlening aan minder ont wikkelde landen. De verhouding Nederland- Sunname, worat aldus de NAR, sterk beïnvloed door historische gegevens en moet zich ontwikkelen tegen een achtergrond van internationale verhoudingen waaraan beide partners weinig kunnen veran deren. De huidige politieke structuur van Suriname en de zwakke administratie, welke eveneens ernstige belemmerin gen vormen voor het ontwik kelingsbeleid, onttrekken zich aan de Nederlandse beïnvloe ding. De raad komt tot een meer derheidsadvies waarin onder meer staat dat een goede sa menwerking tussen Nederland en Suriname zou worden ge diend door een zekere interna tionalisering van de Neder landse bijstand door deze te leiden via een breder forum dan een adviserend samenwer kingsorgaan van de beide be trokken landen alleen. De raad adviseert de Neder landse regering de mogelijk heid van een internationaal consortium te onderzoeken zo (ADVERTENTIES) leWf1 s -v "Ra iejW» fll' ^vutten plicW IA- nieten „n pet 3ia^ mogelijk met medewerking van de wereldbank. Door deel name van donorlanden kan de eenzijdige afhankelijkheid van Nederland worden vermin derd. Andere suggesties zijn: de hulp dient in de toekomst in hoofdzaak gericht te worden op het bevorderen van produk- tieve en werkgelegenheidsver- grotende activiteiten. Sociale voorzieningen moeten in be ginsel niet uit ontwikkelings hulp maar uit de eigen midde len van Suriname betaald worden. De sanering van de schul denpositie kan bereikt worden door een beter belastingsys teem en de sanering van het ambtenarenapparaat. Een gehe le of gedeeltelijke kwijtschel ding van de schuld door Ne derland zonder garanties voor een beter begrotings- en ont wikkelingsbeleid in Suriname zou weinig positief effect heb ben, aldus de NAR. Een minderheidsgroep (ne gen leden) wijst erop dat het ontwikkelingsbeleid zowe] de buitenlandse als de binnen landse machtsverhoudingen moet trachten te wijzigen. Het internationale economische systeem werkt in het voordeel van de rijke landen en Neder land als rijk land heeft specia le verantwoordelijkheid ten aanzien van Suriname. Neder land moet de schuld van Suri name kwijtschelden en in de toekomst zuilen de hogere in komensgroepen en de buiten landse ondernemingen in Suri name meer belasting moeten betalen, aldus de minderheids groep. ROTTERDAM (ANP) De beslissing van de pensioen fondsen van Philips en Shell om zich definitief terug te trekken uit het project voor een wereldhandelscentrum aan de Leuvehaven in Rotterdam is in gemeentelijke kringen ingeslagen als een bom. Een belangrijk deel van de colle gevergadering van gistermor gen werd besteed aan het maandagmiddag bekend gewor den besluit. Na afloop van deze vergade ring gaven b. en w. een uit voerige reactie op de o nver- wachte stappen van de pensi oenfondsen, waarin met name de argumentatie van de fond sen om zich uit het project terug te trekken wordt bekri tiseerd. Zo wiizen b. en w. het verwijt van de hand dat het gemeentebestuur zelf door een onzekere houding mede debet is aan de genomen beslissing. De doelstelling met betrekking tot het wereldhandelscentrum, zoals die tussen de partiien op 27 iuni 1973 in een convenant 's uitgewerkt is voor zover het de gemeente Rotterdam be treft aan geen enkele wijzi ging onderhevig geweest. (Van onze correspondent) ROME „Het heeft me 600.900 lire gekost, maar nu ben ik ook zeker van een mooi begrafenisfeest". De 73- jarige Don Vineenzo Corrado is dik tevreden nu hij heel opgewekt zijn begrafenis gere geld heeft en daarvoor zo'n 2500 gulden heeft uitgetrok ken. De bejaarde Corrado is Sicili- aan van geboorte, maar ver ruilde zijn geboorte-eiland in 1948 voor Sardinië, een eiland waar tradities minstens zo in ere worden gehouden als cao Sicilië. De ..Don" heeft nooit willen vertellen waarom hij Sicilië verlaten heeft, maar in ziin Sardijnse omgeving is men er zeker van, dat de oude herder bijtijds vertrokken is om aan een of andere vete te ontsnap pen. Sinds de oorlog leeft Corrado een soort kluizenaarsbestaan zonder enige rijkdom, maar waar wel altijd wijn voorhan den is. „Mijn enige luxe," zegt de be jaarde man zelf, die zuinigjes leeft, eens per week inkopen doet en zodoende een aardig zakcentje gespaard heeft. Maar dat is nu grotendeels belegd in zijn eigen begrafe nis. Hij heeft op voorhand tien mooie meisjes afgehuurd, die hem in him folkloristische cos- tuums ten grave zullen dra gen. Bij een keurige begrafe nisonderneming heeft Corrado de duurste kist uitgezocht ge reserveerd en vooruit betaald, en bijna de helft van het geld deponeerde hij bij de pastoor om er 115 heilige missen van te laten lezen. Op Sardinië vindt men dat de Sieiliaan de zaken keurig ge regeld heeft, al hoopt men dat het begrafenisfeest voorlopig nog niet „gevierd" behoeft te worden, want men wil de po pulaire kluizenaar nog niet graag missen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De in Neder land wonende Turkse journa list Ilhan Karacay, correspon dent van het dagblad Hürriyet heeft in een open brief aan de koningin de burgemeester van Helmond beschuldigd van discriminatie. In zijn brief wijst hij er de koningin op dat „In Nederland reeds geruime tijd buitenlandse kinderen op scholen worden gediscrimi neerd". De aanleiding van de brief is gelegen in het incident dat kort geleden plaats had in Helmond toen zoals door ons gemeld 72 Turkse en 40 Marokkaanse kinderen de toe gang werd ontzegd tot de Sint Jozefschool waar zij 's zater dags culturele lessen volgden. De raden die het schoolhoofd opgaf was dat er 130 gulden gestolen was. Eerder had hij zich beklaagd over het lawaai dat de kinderen volgens om wonenden zouden maken. De boekhouder, die zich on langs voor het Gerechtshof in Den Bosch verzette tegen een hem opgelegde navorderings aanslag in de inkomstenbelas ting, deed me denken aan Al Capone. Ook deze legendari sche onderwereldkoning, met standplaats Chicago, kon zich niet indenken dat hij inkom stenbelasting verschuldigd zou zijn over wat hij oneerlijk verdiend had. Onvoorstelbaar was het in zijn ogen dat de l egale overheid een aandeel toekwam in illegale inkom sten. Hoewel hij in het alge meen de wet bijzonder goed kende, was het blijkbaar niet tot hem doorgedrongen dat het Amerikaans Hooggerechtshof in het Sulliva-geval van 1927 had laten weten dat er géén gronden zijn illegale transac ties niet en legale transacties wél te belasten! Eenzelfde ge luid liet ook onze Hoge Raad in 1929 boren toen hij asl zijn oordeel te kennen gaf dat voor de heffing van belastin gen geei onderscheid te ma ken valt tussen op zedelijke en op onzedelijke wijze ver kregen inkomsten. De hiervoor genoemde boek houder die zich ten koste van zijn werkgever verrijkt had met een bedrag van f 7000 en daarover een navorderingsaan slag in de inkomstenbelasting op zijn dak kreeg, maakte dan ook (evenmin als zijn grote voorganger Al Caponeenige indruk met zijn verweer dat het genotene slechts te danken was aan „boekhoudkundige manipulaties". Het Hof handhaafde de aanslag, zij het niet op de door de inspecteur aangevoerde grond dat de uit de malversaties verkregen gel den tot het „loon" behoorden maar omdat ze als inkomsten uit „losse" werkzaamheden dienden te worden aange merktOp de man zelf zal dit verschil in motivering wel weinig indruk gemaakt heb ben. Of hij door de kat of door de hond gebeten werd, liet hem koud. Toch gaat dit laatste niet al- tijd op. Dit leerde me een geval daf lang geleden ergens in Zeeland speelde. De ontrou we dienstknecht was in casu een kassier van een 'plaatselij ke boerenleenbankDeze man die officieel een salaris genoot van f 5000 per jaar zag kans in het noorden van ons land kapitale boerderijen te kopen en te verkopenDe belasting inspecteur die via de openba re registers bericht krijgt van alle aan- en verkopen van vast goed in ons land, vroeg de man vergeefs om inlichtingen. Om hem tot. spreken te dwin gen begon de inspecteur hem een aanslag inkomstenbelas ting op te leggen van f 120.000. Tot zijn verbazing be taalde de man dit bedrag zon der enig protest- Het volgend jaar draaide ae inspecteur de duimschroeven iets meer aan door hem een aanslag op te leggen van f 190.000,-. Maa/r ook nu voldeed de man de aanslag zonder te piepenInmiddels had de con troledienst van de bank lont geroken. Bij het onderzoek bleek al spoedig dat de man niet alleen zijn vastgoed-spe culaties maar ook zijn betas tingaanslagen gefinancierd had uit de kas van dè bank. Om te redden wat er nog te redden viel, liet de bank zich alle vorderingen en rechten cede ren die de mam kon doen gel den jegens de fiscus vanwege de dwaas hoge aanslagen. Bij de onderhandelingen bleek echter al spoedig hoe moeilijk het is geld van de fiscus los te peuteren, ook al betreft het geld afkomstig van fraude. De inspecteur stelde zich op het standpunt dat het ontvreemde geld terecht in de belastingen was betrokken. Immers de dienstbetrekking had de kas sier in staat gesteld tot de malversaties. En de wet be paalt nu eenmaal dat al het geen uit een dienstbetrekking wordt genoten „loon" is in de zin van de inkomsten- en loonbelasting. Later als de man het door hem ontvreemde aan de bank zou restitueren, zou er een negatief inkomen ontstaan dat t-z.t- gecompen seerd kon worden met positie ve inkomens. Een schrale troost nu de man inmiddels voor ettelijke jaren in de ge vangenis verdween! De Boerenleenbank liet het er echter niet bij zitten. Haar repliek ivas dat er geen spra ke was van „loon". De man had volgens haar naast zijn dienstbetrekking als kassier een afzonderlijk beroep opge bouwd en wel van handelaar in vast goed. Het ging nu om de vraag hoe de winst uit dat beroep berekend moest wor den. De bank stelde zich daar bij op het standpunt dat de verplichting tot restitutie van het uit de. kas genomen geld terstond als passiefpost diende te worden opgevoerd. Dienten gevolge was er geen sprake van winst. De aanslagen wa ren derhalve ten onrechte op gelegd en de fiscus diende het teveel betaalde te restitueren- De inspecteur zwichtte voor dit betoog. En zo kreeg <!e Boerenleenbank een deel van hd.hr centen terug. Ditmaal maakte het dus wél verschil wie de man gebeten had: de kat of de hond. D'OUWE 1) HR 73-3-1929 B 4431. 2) Hof Den Bosch 15-2-1974 BNB 16-12-1974. Door het veelvuldig aan de ketting hangen van fietsers, die tegenover het Amsterdamse Rijksmuseum voor het rode stoplicht moeten wachten, is de verbinding aan de paal volledig doorgesleten. De verbinding aan de andere kant kan ieder moment bezwijken. BANQUE Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3000,-per maand. Voor bedragen boven f 3000,- per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén jTfour-rente over opgenomen bedragen! P BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NM Amsterdam - A'dam Buitenveldert - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven - Haarlem - Heerlen.- Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. (Van o»ze correspondent) ROME Van de 36 vliegvel den, die in Italië geopend zijn voor de burgerluchtvaart, vol doet er volgens de Italiaanse verkeersvliegers maar één aan alle veiliigheidisvoorschriften. Dat is de luchthaven van de Noorditaliaanse stad Genua. Aan alle overiige 35 velden mankeert wel het een en an der, of in het ergste geval mankeert er van alles. Zes vliegvelden zijn door de ver keersvliegers veroordeeld als „onverantwoord riskant". Ook de twee vliegvelden van Rome zijn volgens het jongste rapport van de Bond van Itali aanse piloten niet voldoende uitgerust met moderne appara tuur en bieden onvoldoende garanties voor binnenkomende en vertrekkende vliegtuigen. Vrijwel tegelijk met de publi catie van dit jongste vliegers rapport zijn in Rome twee op merkelijke besluiten genomen: de derde landingsbaan op het Romeinse hoofdvliegveld Fiu- micino is voor de derde keer sinds de opening een jaar ge leden gesloten en het burger- militaire vliegveld van Ciam- pino gaat binnenkort, voor twee maanden dicht. Die maatregelen zijn genomen om alsnog te trachten de beide landingsbanen in optimale conditie te brengen. In luchtvaartkringen in Rome spreekt men van een ramptoe stand, dat uitgerekend met een super-drukke Pasen in het vooruitzicht, twee belangrijke landingsbanen geblokkeerd worden. Ciampino, iets ten zuiden van Rome, vangt vrijwel alle char tervluchten op. Die zullen nu tussen begin maart en begin mei ingeschakeld moeten wor den op de luchthaven Fiumici- no. „Uitgerekend in de drukste periode van het jaar," aldus een commentaar van KLM-zij- de in Rome. „Wij hebben zelf als KLM weinig charters op Ciampino, maar als alle char tervluchten van dat veld ge weerd worden, betekent dat een overbelasting van Fiumici- no en daar marcheert liet toch al verre van soepel." Aan staande Pasen zal het temeer druk zijn vanwege de tientalle extra charters met Heilig-jaar Delgrims. De geschiedenis met de roem ruchte ,derd'e baan" van Fiu- micino is een komedie. Jaren terug werd besloten dat de capaciteit van de voornaamste Romeinse luchthaven moest worden uitgebreid. Er kwam geld beschikbaar en er werd gestart met de aanleg van een nieuwe baan, de derde od de luchthaven. In de loop van vorig jaar werd die baan met veel vlag vertoon geopend, maar kort daarna weer gesloten omdat ze eigenlijk nog niet helemaal klaar was. Toen de baan weer voor het luchtverkeer werd opengesteld weigerden de pi loten er gebruik van te ma ken. Volgens hen zou de baan nog niet voldoende beveiligd zijn. Ook buitenlandse piloten heb ben van begin af aan regelma tig toestemming aan de ver keerstoren gevraagd om op een van de twee andere banen te mogen landen. Men koos nog liever voor wat extra rondjes boven de stad om zijn landingsbeurt af te wachten, dan de gloednieuwe derde piste te benutten. De grootste klacht was en is dat het moderne aanvliegsys- teem niet functioneert. De baan kan dus alleen op „zicht" en niet op de „instumenten" worden aangevlogen, en de meeste piloten bedanken voor die eer. Bovendien deugt de asfaltlaag niet helemaal en kampt, een aantal verouderde brandweer wagens met moeilijk te repa reren mankementen, zodat ook de brandbewaking niet is wat ze zijn moet. „De regering vindt alleen het feit van de feestelijke opening belangrijk: niet of zo'n baan daarna functioneert of niet," aldus de kritiek uit de hoek van de verkeersvliegers De sfeer op de grootste Ro meinse luchthaven is er de laatste tijd toch al niet beter op geworden, omdat in ver band met reorganisaties onrust heerst bij veel personeelsle den. Er wordt momenteel aan ge werkt om de totale organisatie van het vliegveld in één semi- staatsonderneming te brengen. Dat betekent, dat alle perso neel dat nu nog werkzaam is bij buitenlandse luchtvaart maatschappijen bij die nieuwe overkoepelende monopolisti sche onderneming zou moeten gaan werken Er zijn garanties voor werkgelegenheid, de sa larissen blijven normaal, de vakbonden steunen de veran deringen omdat er geen ont slagen zullen vallen, maar veel personeelsleden voelen er des ondanks weinig voorh un ver trouwde werksfeer van de ene dag op de andere in te wisse len voor een nog onbekende en nieuwe werkgever. Het is daarom verre van uitgesloten dat het tot prikacties zal ko men, stiptheidsacties of sta kingen en dat zal de chaos binnenkort nog verhogen De Italiaanse verkeersvliegers blijven inmiddels alarm slaan over de vliegonveiliigheid. „In de lucht vliegen we met het modernste materieel, maar op tte grond is het een grote puinhoop," aldus de vliegers, die teikens weer wijzen op bizarre en kritieke situaties. Al jaren geleden werd aange kondigd dat er miljarden lires zouden worden vrijgemaakt om de mees* noodzakelijke vernieuwingen en restauraties te bekostigen In de praktijk veranderde nauwelijks iets. Dat is de reden dat de Bond van Verkeersvliegers opnieuw in de publiciteit is gekomen met een rapport waarin de 36 bestaande velden worden „doorgelicht." Slechts één vliegveld (Genua) haalt royaal een voldoende en wordt volkomen veilig ge, noerrad. Het merendeel van de vliegvelden vertoont gebreken en op die onvoldoende van accommodatie voorziene lucht havens speelt zich 70 procent van het totale vliegverkeer in Italië af. Ook de grote internationale luchthavens van Rome en Mi laan vinden in de ogen van de piloten geen genade. Of er ontbreekt radarapparatuur, of het radioverkeer is te gebrek kig, of de grondvoorzienigen zijn ontoereikend, landingsba nen m slechte staat van onder houd, er ontbreken veilig heidsbakens en het ontbreekt aan een goede coördinatie. Alitalia-piloten hebben bij herhaling geklaagd lat zij bij het aanvliegen van Fiumicino last hebben van militaire toe stellen. die voor hen uitvliegen naar d-e iets mee? zuidelijk geleger militaire basis. De zes rondui? gevaarlijk ge noemde velden zijn kieinere vliegvelden op Sardinië en Si cilië, en verder de luchthavens van Pari en Taranto in het uiterste zuiden, en de toeris tisch druk bevlogen velden van Florence en Villiï. pl»Df«P iw pen Brieven voor deze rubriek moe?e* met volledige naam en adres worden ondertekend B|| publikatie zullen aeze vermeld worden. Slechts bi] hoge uit zondering zal van deze regel wedden afgeweken Naam en adrea zijn dan W| de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkorf o4 onverkort) betekent nl«C dat de redactie het In alle gevallen eens la «net Inhoud* c-q. strak kin*, Inhakende op het ingezon den stukje van dihr. Marijnis- sen wil iik hiermee mijn volle instemming betuigen met wat hij daarin naar voren brengt. Wat mij bijzonder opviel met de laatste oorlog in het Mid den-Oosten, die Egypte begon en vooral met de olie-crisis, was, d'at iedereen zweeg als het graf. Met de autoloze da gen was er volop plaats om te protesteren, maai- niets van dit alles. Het meest verontrusten de was, dat de jeugd totaal niets van zich liet horen. Waar waren de demonstraties voor Israël? Want diet was toch het land dat aangevallen werd. Waar waren de protestdemon straties bij vliegtuigkapingen door Palestijnen, waarbij on schuldige mensen in koelen bloede vermoord werden? Wij in Nederland die zo graag opkomen voor b.v. Grie kenland, Portugal, Spanje, ste ken onze kop in he* zand als het om Israël gaat. En ook onze regering. Wij hebben de les van de geschiedenis niet geleerd. Ik wil deze gelegen heid aangrijpen mij te distan tiëren van iedere actie tegen Israël gericht uit welke hoek die ook moge komen. Dat is mij wel een paar vaten olie waard om in zee te gooien beter dan de joden erin te dril-ven RUCPHEN R. DE GIER Onlangs heb ik in De Stem gelezen dat de SEP, 2000 ton uranium voor snelle kweekre actors gekocht heeft. Deze gevaarlijke aankoop door de SEP onder het voor wendsel van de zogenaamde elektriciteitsgroei in de toe komst, demonstreert niet al leen de kortzichtigheid in de beleidslijn van de gezamenlij ke elektriciteitmaatschappijen maar ook de eenzijdigheid van de enorme commerciële belan gen. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, het in bewaring nemen van natuurlijk uranium vereist speciale maatregelen. Het behoeft geen betoog wat dat betekent. En dan te be denken dat bij een eventueel politieke overval zo'n object bovendien een heel aantrekke lijk doelwit kan zijn. De enorme kosten die het bewaarsysteem met zich mee brengt gedurende de periode liggende tussen bouwbeslissing en het bedrijfsklaar zijn van de kweekreactors maken juist de kweekreactors erg duur. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de SEP-direeteur met zijn mede deling het publiek wil doen geloven dat door tijdig kopen van een natuurlijk uranium de brandstofvoorziening van de kweekreactors veilig wordt gesteld. Dat is een bedenkelij ke zaak. Volgens mij is het gewoon hun eigen huid redden ten koste van de milieuveilig heid. Het is immers een be kend feit dat de door de SEP geplande „groei" als wapen gehanteerd wordt om de kern energie te billijken. Zolang zich deze tak van wetenschap nog in een experimenteel sta dium bevindt, betekent het ook dat hij nog niet is afge rond. M.a.w. zolang er nog geen zekerheid bestaat t.a.v. het totale veiligheidssysteem is het verstandig de zaak niet te forceren door vooruit te lo pen op een beslissing van de regering. Dat de SEP voor de gevaarlijkste en de duurste oplossing kiest voor zijn brandstofprobieem zonder een zekere graad van veiligheid te garanderen t.a.v. het milieu getuigt hier van een gevaar- liik beleid en van ondeskun digheid. BREDA, J. J. LATUNY. DEN HAAG (ANP) Voor het tweede achtereenvolgende jaar gaat de Nederlandse vere niging voor de Verenigde Na ties (VIRO) de aandacht vra gen van de Nederlandse jeugd van tien tot vijfentwintig jaar voor het milieu. Vorig jaar heette het natio nale leefmilieucompetitie, maar het woord competitie is te ne gatief geladen, zei mejuffrouw G.M de Boer van de VIRO tijdens een persconferentie gisteren in Den Haag. De be doeling van de actie is dat jeugdigen een beter inzicht krijgen in de samenhang van de vele factoren die het milieu beïnvloeden. Het is de bedoe ling dat de jeugd in groepen of ais individu een onderzoek gaai. doen naar zaken die het milieu betreffen. Daarvan moet aan de VIRO schriftelijk worden gerapporteerd. Een aantal nzt-nders krijgt een prijs: de milieuwisselkikker.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11