OOK HISWA Lichte huttent weer in opmars EXTRA PRIJSSTIJGINGEN BEHEERSEN SOS-lamp voor op en in het water Slaapzakken zijn wat goedkoper kleurrijk R IJ-complex Nieuwe botenmooiere tenten en veel accessoires in OPMARS CATAMARANS „OPTIMIST" VOOR JEUGD D e optimistklasse is vorig jaar bij de allerjongste zeilers zeer enthousiast ontvangen en het is daarom niet vreemd dat er juist in deze klasse een nieuw ruim aanbod is. Zeilers en zeilertjes van 8 tot 15 jaar met wedstrijd-aspiraties kunnen met deze scheepjes (o.a. geïmporteerd door Sailspirit BV) de eerste ervaringen opdoen. De prijzen van de Optimist, die zowel van hout als polyester worden gemaakt, variëren van rond f 900,- tot zo'n f 3000,-. In de prijsklasse onder f 1400,- kan met al uit verschillende typen kiezen Gescheiden 14% omhoog Naar het water Wereldprimeurs 9 9 Vele nieuwtjes in de sector van accessoires op twintigste Hiswa Snelheidsmeter Water zuiveren Barbecue Vanaf dinsdag 4 maart tot en met zondag 9 maart zijn de imposante hallen van het RAl-complex te Amsterdam weer gewijzigd in een „voorjaarstuin". De 20ste Hiswa- tentoonstelling wordt in die periode gehouden en dat betekent dat liefst 323 exposanten uit 21 landen hun produkten uit de watersport- en kampeerwereld in ruime mate tonen. AMSTERDAM De Hiswa-tentoonstelling van dit jaar is in meer dan een op zicht een belangrijke gebeurte nis. Niet alleen geeft de show een welhaast 100% beeld van al les wat in Europa en ver daar buiten wordt aangeboden, door de splitsing die de Hiswa dit jaar brengt, is er ook veel meer ruimte beschikbaar gekomen 7'''- De Catamarans, die enkele jaren geleden voor het eerst enige vaste voet op de vaderlandse watersportbodem kregen, hebben een duidelijk marktaandeel weten te veroveren En dat is zeker een gevolg van het feit, dat deze schepen veelal gemakkelijk als bouwpakket zijn te kopen De kosten zijn niet groot en de bouwer behoeft niet zo'n groot knutselaar te zijn Deze Elwood Jr. Catamaran heeft afmetingen van 3.35 meter x 1.68 meter, een zeiloppervlak van 8.3 vierkante meter en een gewicht van 65 kg. Prijs compleet bouwpakket (waarin reeds 10 uur fabriekswerk is opgenomen het grove werk is gebeurd) bedraagt f 2.460,- inclusief BTW voor de exposanten, waardoor men de artikelen, en zeker de omvangrijke schepen in een wat natuurlijker, ruimere aanblik kan laten zien. Voor het eerst in de geschiedenis van de 20-jarige Hiswa zijn na melijk op deze tentoonstelling niet meer de geweldige motor schepen te bewonderen Voor deze boten is een plaats inge ruimd op de Motor Hiswa die van 18 tot en met 23 maart, eveneens in de RAI, wordt ge houden. De Hiswa, die dagelijks geopend is van 10.00 tot 17 00 en van 19.00 tot 22.00 uurfalleen zondag niet tijdens de avondu ren), geeft een geweldig over zicht uit het totale programma van zeilboten en motorzeilers, kampeerartikelen, roei-, vis-, bouw- en opblaasboten, moto ren en toebehoren, alsmede na tuurlijk een grote afdeling met accessoires, beslag, en nauti sche apparatuur. In deze tijd van prijsverhogin gen kan natuurlijk ook deze Hiswa niet om dit probleem heen. In vergelijking met de Hiswa van vorig jaar moet thans gerekend worden met een kos tenstijging van gemiddeld on geveer 14%. Toch houdt men er ook dit jaar rekening mee dat de jaarlijkse groei van het botenpark op zo'n 10% gehandhaafd zal blijven. Het totale botenarsenaal, dat thans rond de 123.000 bedraagt, bestaat uit een kleine 50.000 zeilboten en ruim 70.000 motor boten; een totale waarde verte genwoordigend van een geschat bedrag van ruim 150 miljoen gulden Als men hierbij nog telt de ongeveer 100.000 kleine niet opblaasbare bootjes, zo'n 55.000 opblaasboten waarvan er weer meer dan eenderde be schikt over een buitenboordmo tor, dan mag men ervan uit gaan dat met de totale marktomvang van pleziervaartuigen, buiten boordmotoren en onderhouds middelen een bedrag van zo'n 225 miljoen gulden mee ge moeid is. Nu de campings in Nederland steeds voller komen te staan, trekken hoe langer hoe meer kampeerders naar het water, want na de Duitse watersport liefhebber heeft thans ook de Nederlander het „wonen op het water" als rekreatiemogelijk- heid ontdekt. Velen zien dan ook een kajuitjacht als een al ternatief voor de caravan. Maar ook op de plassen wordt het thans steeds drukker en dat heeft er weer toegeleid - en de tentoongestelde boten zijn er een bewijs van - dat de ontwer pers een groot aantal zeiljach ten en -boten hebben ontwor pen en gebouwd die qua ont werp en constructie alle min of meer ook geschikt zijn voor ruimere wateren dan onze pias sen. Naast een aantal noviteiten voor Nederland, zijn er ook heel wat wereldprimeurs op de „Zeil"-afdeling van deze His wa. De polyester Kajuitzeil jacht die ontworpen is door Dick Zaal, is een van deze sche pen. De „Contest 48" meet 14,70 x 4,30 x 1,95 meter. De „Sturgeon 28" is met de afme tingen 8,40 x 2,70 x 1,03 meter een van de wat „kleinere" po lyester kajuitzeiljachten die als wereldprimeur naar Amster dam zijn gekomen De prijs van dit schip met 5 slaapplaatsen ligt onder de 50 000,- Onde de 14 wereldprimeurs be vinden zich ook een aantal sta len zeiljachten, zoals de „Steel- master 32" van de Jachtbouw Noord Nederland, de „Wibo 35" van de Woubrugse Jachtwerf G v Wijk en de omvangrijker jacht van „Interjacht" Waal wijk B V waarvan in de catalo gus geen prijs wordt genoemd De wereldprimeurs bij de po lyester open zeilboten zijn voor een deel wel geprijsd De „Freedom" (4,90 x 1,80 meter) kost bijna ƒ4.000,- en b v. de „Efsix" (6.00 x 2.00 x 0,20/100 meter) van Foacon Holland B V te Heerenveen vraagt voor de aanschaf 9 500,-. De Sportyak (een polyethyleen roei-, zeil- en bijboot) van Ta- bur Nederland B.V. te Maas tricht, is het tot dit moment goedkoopste scheepje in de ca tegorie van zeilboten op de His wa. JACK ARENTSEN Door de scheiding van motorschepen en zeilboten krijgt men op de komende Hiswa een ruime blik op alle noviteiten die er in de watersportwereld zijn. Vooral de zeiler komt ditmaal volledig aan zijn trekken. De Freedomis een van de Nederlandse wereldprimeurs. Het watersportbedrijf Victorie uit Oud Loosdrecht toont met dit schip een polyester familie-zeilboot, die door ingebouwde luchtkasten onzinkbaar is en door de mogelijkheid van het ophalen van het midzwaard, ook geschikt is voor varen in ondiep water. De kajuit biedt slaapruimte aan 2 volwassenen. In standaard-uitvoering kost de „Freedom" f 3995,—. Een beduidend duurdere wereldprimeur is de Steelmaster 32" van Jachtbouw Noord Nederland. In standaarduitvoering zijn de kosten f 65.930,-. Maar dit schip is ook als kasko te koop. De prijs van dit bouwpakket, in alle stadia van afbouw leverbaar, is f 19.255,-. De kampeerliefhebber zal op de Hiswa niet alleen geconfron teerd worden met prijsstijgin gen die rond de 20 procent lig gen, maar de recreant zal tevens opkijken van de vele nieuwtjes die ook dit jaar weer in de droge sector zijn te vinden. Duidelijk is op de Hiswa dat de lichtere huttent weer in opmars is. Deze tenten worden vaak voorzien van een afsluitbare woonruimte voor de slaaptent De combinatietent, bestaande uit 2 huttenten met een grote tussenluifel beleeft dit jaar een come-back. Daarnaast is het opvallend dat de keus voor hen die graag met lichtgewicht spul len op stap gaan. belangrijk gro ter is geworden. Het comfort in algemene zin is ook toegeno men. Zelfs de goedkoopste ny lontent van de Hiswa (de Nip pon van Carl Denig en Van Gent, gewicht 1700 gram, kos ten 85,-) heeft muskietgaas- deuren, ventilatie in de achter wand en rondom afsluitbare ventilatie in de „muren". Hunter Douglas Products- Walker NV introduceert de Combi III en Combi IV-tent Deze combinatie bestaat uit 2 tenten die verbonden zijn door 'n opklapbare luifel. Elke tent kan apart gebruikt worden. De twee dubbeldaks nylontenten „Uhuru" en „Kibo" van Slee Buitensport kunnen als dwars- of langslaper gebruikt worden. De tenten zijn zowel in de breedte als in de lengte te ope nen. Samen wegen de tenten 2800 gram. Obelink BV Sportcentrum toont vier bungalowtenten die liefst een op zeven punten aange brachte stormbespanning heeft. De toenemende vraag naar lichtgewichttenten verhoogt ook de vraag naar soortgelijke rugzakken. Een bijzonder nieuwtje is de Versa-Pac, een frame-rugzak, die ook op de ba gagedrager van een fiets past. Kog ail,jd wordt in de kampeer-sector gezocht n- 'ai t.t- ste en toch duurzaam materiaal Neef Sport brengt deze Super lichtgewicht nylon dioarsslaper met een ademende" nylon bin- nement Gewicht: 240(1 gram. Vrijs I 4S0, De nylonrugzak heeft een inge bouwd ladderframe Zweedse Haglof rugzakken, die prak tisch op elke stand te zien zijn, onderscheiden zich door het grote draagvermogen, waar tegen het frame bestand is. 70 kg. Er is verder een Japanse rugzak met 3 etages en 8 buiten zakken te zien bij Neef Sport. Ook bij de slaapzakken is er weerheteenen ander gewij zigd Fjallraven brengt een slaapzak met korte mouwtjes, die van on deren open kan, zodat men er mee kan lopen. Jaren wegge weest en weer terug is de slaap zak met een 100% scheerwol vulling, die doordat het een na- tuurvezel betreft, ook veer kracht bezit. Voor grote zware mensen, die graag ruim willen slapen, zijn er donzen slaapzak ken (220 cm lang en 88 cm breed bij Neef Sport en 225 x 90 bij Carl Denig.) Op het gebied van de rugzakken biedt de Hiswa-zeil en kampeer bijzonder veel nieuws. Het ge makkelijk en licht dragen van de bagage staat natuurlijk cen traal. Door een nieuwe opberg-techmekblijkt ook dat men ineens veel meer. in een rugzak kan meenemen. Naast alle prijsverhogingen van de laatste tijd, ditmaal een gun stig geluid uit de sector van de slaapzakken. Door een nieuwe wijze van stikken, heeft men de prijzen van de slaapzakken in vergelijking met voorgaande ja ren in verhouding iets goedko per kunnen maken. De Hellamarine SOS-lamp kenmerkt zich door een erg klein formaat O nder de accessoires in de zeil en kampeersector zijn natuur lijk ook dit jaar weer een aantal nieuwtjes te vinden. Een kleine greep uit de noviteiten. Een technisch goede SOS-lamp die toch een handig formaat heeft, wordt uitgebracht door Hellamarine. Deze lamp is licht van gewicht en kan daardoor gemakkelijk op het lichaam ge dragen worden. De lamp blijft altijd drijven en de kop van de lamp richt zich automatisch naar boven en steekt boven het water uit. Prijs 54,50 Holland Nautic Apeldoorn BV brengt een reddingvest dat zichzelf automatisch opblaast Zelfs indien de drager buiten kennis is, treedt het opblaasme- chanisme in werking (prijs 180,De Crewsaver Mari ner van Sailspirit BV houdt het midden tussen een reddingsvest met vast opdrijvend materiaal en een vest dat al of niet auto matisch opgeblazen wordt Het vest heeft zelf-oprichtende eigenschappen die o.a. een be wusteloze drenkeling binnen 5 sec. in een stand draait waarbij mond en neus boven water wor den gehouden. Op elke zeilboot, mits de spie- gelhoogte niet meer bedraagt Het nieuwe type reddingsvest dat niet geschikt is voor niet- zwemmers. dan 91 cm, kan de „Sailometer" worden gemonteerd. Deze snel heidsmeter 191,40) heeft een bereik van 0 tot 15 knopen. Een bijzonderheid is nog de z.g „Sount-Trim" waarmee hoor baar is of de snelheid toe- of af neemt. De „Filopur" van Neef Sport i.» een waterzuiveringsapparaa! waarmee men van rivier- en meerwater of zelfs slootwater helder en fris drinkbaar water maakt. Prijs ƒ39,50. Bij zuive ring wordt het water ontdaan van alle bacteriën, zwevende Voor de montage van de nieuwe snelheidsmeter van Taselaar BV" behoeven geen speciale voorzieningen te worden getrof fen. deeltjes, alle stoffen die water vertroebelen of verkleuren en alle elementen die smaakbeder- vend zijn. De mineralen die in het water aanwezig zijn, wor den niet aangetast Niet nieuw, maar voor de man en de vrouw op het water en op de camping, toch wel belangrijk hulpmiddel, is de vernuftig uit gedachte barbecue-starter die Borsumij Sport B V. heeft ge lanceerd. Binnen 5 minuten heeft men met dit eenvoudig apparaat (ƒ19,75) een goed brandend houtskoolvuur Je hebt een zaag niet altijd no dig, maar het is wel gemakkelijk als je deze oprolbare zakzaag bij de bagage hebt. Het gewicht is 40 gram en de kosten f 9.50.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15