PSV-DOELMAN JAN VAN BEVEREN Arbitraal trio WK-schaken FC Amsterdam wacht een zwaar karwei MALEISIË OPNIEUW GELIJK 914 Pandbriefbiljetten ir toïiirr, Peelman wint TV-nitzcnding PSV-Benfica Banik Ostrawa zit Borussia danig dwars Bolhuis behandelt Steens Bredase scheidsrechter Frans Derks geschrokken Uw Kunstgebit REGEN BEHEERST OOK DERDE WK-DAG Westland Utrecht Russen toch naar het rillli-ronjrrs sport Handdruk Bewondering Protest Russen tegen verhoogde afgifteprijs Dinsdag maahi ia/a „Nooit meer een stap in Roda-bestnnrskamer (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Op een slechts voor tijdelijke behuizing bere kend zolderkamertje van zijn pas aangekocht landhuis in de Bredase dreven, zat arbiter Frans Derks gistermiddag ge fascineerd kranten door te bladeren, waarin zijn leiding van het duel Roda JC. - Ajax werd bekritiseerd. Zijn ogen werden als vraag tekens toen hij de lang niet malse kritiek in zich opnam. „Is dat rechtvaardig, is dat ob jectief?", was zijn eerste vraag. Het was op een moment van diepe stilte dat hij plotseling met een vinger onze richting uitwees en zei: „Ik heb in ne gen jaar betaald voetbal al veel meegemaakt. Ik ben door diepe dalen gegaan en heb hoge bergtoppen beklommen. Ik ben beschimpt, uitgelachen en verguisd. Ik ben bejubeld, bekroond en ik heb schouder klopjes gehad. Wat ik echter afgelopen zondag in Kerkrade beleefde, was nieuw voor mij. Zo nieuw, dat ik ervan ge schrokken ben. De wedstrijd (zijn 318-de, red.) was een uur voorbij, toen ik in een goede stemming de bestuurskamer van Roda JC betrad. In de wedstrijd was absoluut niets gebeurd. Vrijwel geen blessu res, want ik had preventief ge floten. Geen ruziënde spelers, want ik had het duel in de hand. In de bestuurskamer vroeg ik een pilsje, omdat men geen cola had. Vooraf liet een bestuurslid zich ontvallen: Hij mag er niet in, zo wel, dan stap ik op" En de man vertrok. Ik voelde pure vijandigheid om mij heen. Weet je, ik ben na een wedstrijd altijd ontvanke lijk om over ontstane proble men te discussiëren. Maar....niet met het mes op de keel. In de bestuurskamer hing een sfeer alsof messen in de ta fel waren gestoken". „Na zeven minuten had ik het wel gezien, na links en rechts insinuerende opmer kingen geslikt te hebben. Ik stond van tafel op, gaf drie mensen een hand, maar de vierde, een dame, weigerde mij de hand te drukken. Een vol gende deed dat ook en toen zei ik: U bent wel een dame. Toen ben ik opgestapt. Buiten ston den enkele jongetjes mij op te wachten voor een handteke ning. Dat was een verademing voor me. Op weg naar huis dacht ik: dergelijke besturen lijken wel voetbaldesperado's. Geloof me, ik zal nooit meer een stap in de bestuurskamer van Roda zetten Als ik Roda weer eens moet fluiten, dan gebeurt dat met dezelfde inte resse als in het verleden Dan zal ik bij aankomst laten we ten dat ik er ben en duik mijn kleedkamer binnen. Nou heb ben de scheidsrechters wel geen mooie kleedkamers, maar dat geeft niet....". Nadat Frans Derks zonda gavond de tv-beelden intensief had bekeken, met speciale aandacht voor het eventuele handsgeval van Dus ba ba, waarna de spelers van Roda een strafschop eisten, was hij ervan overtuigd dat zijn be slissing juist was. „Al zou men dat moment honderd keer via de tv herhalen, ik bl ijf erbij dat het geen opzettelijk handsge val was, zo hij de bal met zijn hand heeft aangeraakt Als het wel zo was, dan zou ik de eer ste zijn die zegt: het spijt me, een mensenstreek. Ik zou zelfs kwaad op mezelf zijn Maar het zijn de negativisten die in dat moment een opzettelijk handsgeval zagen. Je weet, ik ben geen thuisfluiter. Was ik dat wel, dan zou men voor mij geen enkel respect hebben. Als je diep in mijn hart kijkt en naar mijn persoonlijke mening vraagt, dan zeg ikik wilde dat Roda JC kampioen werd. Mijn antecedenten zijn toch be kend Ik heb acht jaar in de buurt van Vaals gewoond, ben geboren en opgegroeid in Limburg. Ik realiseer me echt wel wat er bij en met Roda JC aan de hand is Vorig seizoen vechten tegen degradatie, dit jaar spelen voor een kokende massa mensen. Derks is geen anti-Roda-man. Als je zoiets zegt, getuigt dat van een underdog-positie". Het is bekend dat Frans Derks de publiciteit verre van schuwt. Hij zegt de dingen zoals ze zijn en hij kan kritiek verdragen Hij geeft zijn ijdel- heid openlijk toe, maar men moet hem niet op zijn hart trappen. „En dat hebben ze bij Roda gedaan", vindt hij. „Ik heb bewondering voor Jacobs en zijn spelers Dijkstra is een goede aanvoerder en het elftal voetbalt gedurfd. Maar het be stuur zal zich moeten realise ren dat zijn beleid afstraalt op de spelers De anarchie op de voetbalvelden begint vaak bij het bestuur. Noem je jezelf prof, als je het de arbiter in de bestuurskamer zuur maakt. Ik zeg, en dat kan ik hard maken in Nederland zijn geen echte profs. Bij de spelers niet en bij de bestuursleden niet. Waai leidt dit alles toe? De lol gaat er echt vanaf. Straks breekt nog eens de pleuris uit over een doodgewone inworp. De voet balmassa moet zuinig zijn op zijn arbiters". Frans Derks is geschokt door de gebeurtenissen in Kerkrade, een gemoedstoe stand, waarin je hem zelden aantreft. „Ik was gast van Roda JC. Als ik dan genegeerd wordt, dan komt dat mijn vriendelijkheid te na. Betreu renswaardig, echt hoor. Ik vind dat het publiek zich snel ler had hersteld dan het be stuur. En het publiek stelt zich toch ook op achter de wense lijke mening Ik vind het goed dat je als arbiter met je fouten geconfronteerd wordt. Het is al erg genoeg dat je met je bil letjes bloot moet, iedere zon dag, maar zondag was ik blij Frans Derks met die herhaling op de tv. Men maakt zich zo druk over dat handsgeval, maar je kunt ook zeggen ik heb versteld ge staan dat Steffenhagen zo maar vijf mensen passeert en de bal tegen het net schopt". Gisteravond heeft een be stuurslid van Roda JC zijn ex cuses aangeboden bij Frans Derks over het gebeurde in Kerkrade. LEO VAESSEN TITEL GAAT VOOR DE EUROPACUP (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Jan van Beveren piekert zich suf om de oorzaak te vinden voor het minder goed draaien van PSV. De Eindhovense ploeg heeft voor wat het veroveren van de landstitel betreft er in een dergelijk vergevorderd stadium van de competitie nog nooit zo goed voorgestaan. De voorsprong van 1 en twee punten op respectievelijk Feyenoord en Ajax en het gegeven dat de Eindhovenaren van de titelkandidaten het beste programma hebben, zouden de ploeg van Rijvers moeten laten barsten van zelfvertrouwen. Maar het tegendeel is waar. Al weken kampt PSV met vormver lies en wel zodanig dat regelma tig punten worden verspeeld. Desastreuze gevolgen heeft dat tot nu toe niet gehad omdat ook de concurrentie zo vriendelijk is om het er met een regelmaat van een klok bij te laten zitten. Maar dat stelt Jan van Beve ren met gerust. De aanvoerder van PSV vreet zich tijdens de wedstrijd waarin het niet goed draait op van de zenuwen en da gen later heeft hij het er nog slecht mee. „Het heeft geen be trekking op mezelf", zegt Van Beveren. „Ik draai op het ogen blik best.. Ik voel me sterk en ik heb totaal geen last meer van mijn blessure. Maar dat bevre digt me toch niet, omdat de AMSTERDAM (ANP) - De plaatsvervangend Fide- president J.G. Prentice (Cana da) heeft bekend gemaakt dat - overeenkomstig de suggesties van president Max Euwe - tot hoofdsrheidsrerhter van de match om het wereldkampioen schap schaken 1975 benoemd is de heer Paul Klein uit Ecuador en tol assistent-arbiters de Oos tenrijker dr W Dorazil en de Italiaan dr. E. Paoli. Het Russische persbureau Tass heeft zich maandag uitge sproken tegen de aanstelling van Paul Klein uit Ecuador als hoofdscheidsrechter bij de tweekamp om de wereldtitel tussen Bobby Fischer (VSt) en Anatoli Karpov (Sov). Tass vindt het besluit van de Fide een schending van de reglementen „In de reglementen staat dat de keus van de scheidsrechters wordt gemaakt overeenkomstig de wensen van beide deelne mers En de lijst die Karpov heeft verstrekt bevat niet de naam Klein", aldus Tass. in zijn totaliteit het niet goecTdoet Pak nou die wedstrijd tegen NAC Ik kreeg bijna niets te doen. Als je dan ziet dat het maar niet wil lukken dan ga je de gevolgen van eventueel pun tenverlies op een rijtje zetten. Een gelijk spel tegen NAC zou voor ons dramatisch zijn ge weest, zowel voor de competitie als voor het Europacupduel tegen Benfica. Dit soort toe standen is goed om je een hart kwaal te bezorgen". Uit het relaas van Van Beve ren blijkt overigens wel dat de competitie bij hem op de eerste plaats komt. H j droont er al ja ren van om ooit nog eens een landstitel te pakken, reden waarom hij zelfs het interes sante Europacupduel tegen top club Benfica naar het tweede plan schuift. „Uiteraard is de wedstrijd tegen Benfica voor ons van be lang. PSV moet zich uiteraard ook internationaal zien waar te maken. Maar ik geloof eerlijk gezegd dat we niet zoveel moeite met Benfica zullen hebben. Ze zijn een te sluwe ploeg om zich van het veld te laten spelen, maar winst zie ik voor PSV wel zitten. Benfica mag vroeger dan een grote ploeg zijn geweest, ik geloof dat die periode nu wel ver voorbij is. Het feit dat ze weer bovenaan staan in Portugal wijt ik eerder aan de zwakte van de tegenstanders dan aan de kracht van Benfica. Maar met Kees Rij vers geloof ik, dat ik in onze (ADVERTENTIE) Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bi) het eten, lachen of niezen» Een weinig Oentofix 's morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrikbaar op zijn Plaats en doet U alle vroegere onge bakken vergeten Oentofix is verkrijg baar bij apotheken en drogisterijen ALICANTE (AP) - De eerste etappe van de wielerronde van Valencia is door de Belg Eddie Peelman gewonnen in de eind sprint. Het aantal deelnemende ren ners bedraagt 55 Zij zijn af komstig uit vijf landen: drie ploegen komen uit Spanje, een uit Portugal, een uit België, een uit Nederland en de vijfde is een gemengd Frans-Portugese ploeg De uitslag van de tweede etappe was bij het sluiten van onze editie nog niet bekend ploeg de man ben die alles opzij wil zetten voor het behalen van het nationale kampioenschap. Europacup en Nederlands elftal komen voor mij op de tweede plaats". Jan van Beveren ziet dat kam pioenschap overigens toch wel zitten ondanks de zorgen waar PSV momenteel mee kampt Hij veronderstelt dat de taak van topploeg op de mentaal nog niet sterke PSV'ers zwaar drukt. Maar ook de tegenstanders heb ben toch moeite mee „Iedereen heeft momenteel respect voor ons en dat heeft ook zijn voorde len. Dat komt omdat wij in het begin van de competitie zo enorm sterk speelden. Daar hebben wij de concurrentie bang mee gemaakt Ook clubs als Ajax en Feyenoord zullen het zich tegenover ons niet veroor loven om roekeloos te spelen. Ze passen zich aan ons aan Maar in plaats van dat wij hierdoor ster ker spelen, gaat het minder Voor mij een onbegrijpelijke zaak. We zullen toch brutaler moeten worden. Ik wil beslist niet meegaan met de modekreet dat PSV te provinciaals is. Dat is beslist niet waar. Daarvan hebben we deze competitie, o.a. tegen Feye noord, duidelijk het bewijs gele verd. Maar iets meer lef zou ons niet misstaan. Een kampioen schap kan tegenwoordiger niet alleen met goed voetbal worden behaald". HARRY VERMEULEN Jan van Beveren: Competitie ts belangrijker (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Hel Europa cupduel PSV-Benfica dat mor genavond in Eindhoven ge speeld wordt zal rechtstreeks door de televisie uitgezonden worden De tv-uitzending be gin! i»m 20 011 uur BELGRADO (REUTER) - De Sovjet Unie zal toch vertegen woordigd zijn op het buitenge wone congres van de wereld schaakbond (FIDE), dat van 17 l/m 21 maart in Amsterdam wordt gehouden. Viktor Batoerinski, de viee- voorzitter van de Russische schaakbond, verklaarde in Be lgrado dat zijn land nog steeds tegen het buitengewone congres is „Wij achtten het nu eenter noodzakelijk dat wij ons stand punt nog eens uiteenzetten in zake de wedstrijd om hel we reldkampioenschap tussen ti telhouder Robert Fischer en Anatoli Karpov," aldus Batoe rinski „Wij stellen ons principi eel op Wijzigingen van de reg lementen en de voorwaarden voor de wedstrijd, die gemaakt zijn tijdens het FIDE-congres van vorig jaar in Nice, zijn on juist" (Van een onzer verslaggevers) KÖLN - FC Amsterdam wacht morgenavond om acht uur in het Müngersdorf-stadion te Köln een warme ontvangst. Het stadion, dat vanwege de in gang zijnde verbouwing niet meer dan 99.000 toeschouwers kan bevatten, zal na de formi dabele zege in de uitwedstrijd tegen Kickers Offenbach tot aan de nok toe gevuld zijn. FC Köln draait de laatste tijd voortreffe lijk omdat de drie internationals van de ploeg Kullmann, Flohe en Wolfgang Overath in top vorm zijn. Uit de laatste dertien wedstrijden in de Bundesliga veroverde de ploeg er 21 punten. In de reeks werd slechts eenmaal verloren: tien dagen geleden tegen Fortuna Düsseldorf met 3-0, toevallig de ploeg die in de vorige UEFA-cuprondedoorFC Amsterdam tweemaal werd ver slagen. FC Amsterdam, dat zondag een slechte wedstrijd tegen FC Den Haag speelde (1-1), heeft dus nog oop, al waren trainer Pim van der Meent en de spelers erg onder de indruk van de tele visiebeelden van Offenbach- Köln (1-4). De hoop wordt nog versterkt door een oud en be kend spreekwoord: een slechte generale repetitie wordt gevolgd door een goede première.- Als dat spreekwoord weer op geld doet, zal het grillige FC Amsterdam opnieuw voor sen satie zorgen. Trainer Chick Caj- kovski, aie de Amsterdammers driemaal aan het werk zag (on der andere tegen Ajax) maar nooit onder de indruk raakte van het getoonde spel is niette min een voorzichtig man „Het is een raar ploegje, dat Amster dam. We mogen beslist niet den ken, dat we er al zijn, want wie Interen Fortuna Düsseldorf uit schakelt, moet toch wat kunnen. Maar wij hebben tegen Offen bach geweldig gespeeld. Spelen wij tegen Amsterdam ook zo, dan zijn de Nederlanders ner gens". De vermoedelijke opstellin gen van FC Köln en FC Amster dam zijn: Köln: doel Schuma cher, achter Glowacz, Strack, Konopka, Kuhlmann en Sim- met. Midden: Neumann, Flohe en Overath. Voor: Müller en Zimmerman. Amsterdam: doel Jongbloed, achter Flinkevleugel, Hüsers, Koopman en Btanci. Midden: van der Ban, van der Merkt en Visser. Voor: Otto en Meyer. FC Amsterdam zal overigens zijn sterke middenvelder Leen van de Merkt moeten missen. In de wedstrijd tegen FC Den Haag van afgelopen zondag verliet Van de Merkt geblesseerd het veld en de foto's hebben maan dag uitgewezen dat het jukbeen is gebroken. sport in 't kort VOETBAL - De amateur voetbalclub RIOS uit Dordrecht heeft een kort geding aange spannen tegen de KNVB Het zal donderdag a s. (14 00 uur) die nen voor de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V J A van Dijk. De Dordtse voetbalclub mag tot 1 juli 1976 niet meer voetbal len, omdat enkele - inmiddels afgezette - bestuursleden zich op financieel gebied zouden hebben misdragen. ATLETIEK - In Edmonton (Can) heeft de Canadese atlete Joanne Taggart tijdens interna tionale indooratletiekwedstnj- den het wereldrecord op de 300 meter dames verbeterd en ge bracht op 38,2 seconden Het oude record stond met 38,8 op naam van de Russische atlete Loedmilla Samotesova. •BRIDGE -Het nationale brid- gekampioenschap voor ge mengde paren, waarom het afge lopen weekeinde in hotel Gooi land werd gespeeld, is op verras sende wijze gewonnen door het Rotterdamse paar G A Dumee en mevrouw H van der Wild. MÖNCHEN-GLADBACH (SID) - Banik Ostrawa, morgen tegenstander op eigen veld van Borussia Mönchen-Gladbach in de kwartfinales van het toernooi omdeUEFA -beker, heeft het de Westduitsers niet gemakkelijk gemaakt De Duitse club bij voorbeeld kreeg geen toestem ming om een waarnemer naar Tsjechoslowakije te sturen ten einde inzicht te krijgen in de kwaliteiten van Banik en de om standigheden waaronder ge voetbald moet worden Weis- weiler heeft zich daardoor via- via op de hoogte moeten stellen en hij vertelde maandag: „Ik weet nu ongeveer wal ik te ver wachten heb van de komende tegenstander en van het systeem dat wordt gespeeld". Er waren meer punten waar over de Duitsers zich boos heb ben gemaakt Pas maandag kre- en vijf van de zes journalisten ie een visum hadden aange vraagd de verlangde reispapie- ren De zesde aanvraag werd met gehonoreerd De Tsjechen stonden Borussia evenmin toe met een chartervliegtuig te ko men Daarom moet Borussia dinsdag met drie maatschap pijen en via overstapjes in Frankfort en Praag naar Ostrawa vliegen Weisweiler: „Dat is nu een zaak waar de Eu ropese Voetbal Unie zich eens ernstig mee bezig zou moeten houden". (Van onze speciale verslaggever) KOEALA LOEMPOER - De regen heeft ook de derde dag van het hockeytoernooi om het wereldkampioenschap in Ko- eala Loempoer beheerst. Welis waar kwam het niet zo ver dat de wedstrijden Spanje - Maleisië (0-0) en West-Duitsland - Ar gentinië (4-2), net als de dag er voor Nederland - Spanje, moes ten worden afgelast, maar het scheelde weinig, en het was mis schien beter geweest. Want nu moesten vier ploegen onder ab normale omstandigheden hoc key spelen, en het moet nog worden afgewacht hoeveel energie dat heeft gekost. Op het veld, dat overdekt was met plassen, heeft Europees kampioen Spanje niet van Ma leisië kunnen winnen. Onder voor hockey totaal ongeschikte omstandigheden konden beide teams niet in hun spel komen pushen was vrijwel onmogelijk en men kon alleen maar hopen met lange klappen een medespe ler te bereiken. Spanje kreeg drie strafcorners te nemen, Ma leisië drie. De Spanjaard Juan Amat, die normaal als strafcornerspecia list te boek staat, liet die taak nu aan Jorge Fabregas over. De be ste kansen ontstonden in het laatste gedeelte van de wed strijd, toen de verdedigingen - moe gespeeld - fouten gingen maken. De voor Maleisië spe lende Chinees Poen Foe Loke had pech met een slim schot en invaller Borrell had aan de an dere kant geen succes met twee gevaarlijke solo's. Het was een vrij hard duel, waarin de Spanj aard Salles tweemaal de groene kaart kreeg van de Westduitse scheidsrechter Heim, en de Ma- leisiër Balasingam een keer. De Westduitsers waren maar matig tevreden na hun overwin ning met 4-2 op Argentinië. Net als andere Europese spelers klaagden de Duitsers over de omstandigheden waaronder ge speeld moest worden. Na de tro pische regenbui was de tempe ratuur weliswaar slechts 24 graden, maar het luchtvoehtig- heidspercentage bedroeg 96. Op zichzelf waren die punten geen afdoende verklaring vooi net tegenvallende spel van de Duitsers in de eerste helft Met individuele acties probeerden de Europeanen openingen te vinden in de verdediging van de Zuidamerikaanse ploeg, die in de twaalfde minuut op 1 -0 was gekomen door Jorge Sabbione na een korte hoekslag Vier mi nuten later was de stand, even eens na een corner, weer geluk door Wolfgang Strodter De zwaar bevochten overwinning kregen de Duitsers na rust in zicht. De omzetting van Peter Trump van de linker- naar de rechtervleugel bleek een verbe tering en door Peter (40 straf bal), Kaesmann (42 en Trump (57 liep Duitsland uit tot 4-1 Albert Sabbione maakte kort voor tijd uit een strafbal de tweede Argentijnse treffer •TURNEN - De Nederlandse junioren-turnpleog (jongens) heeft zaterdag in Crawley (GBR) met een verschil van bijna vier punten verloren van Engeland: 238,65 tegen 242.35 punten. (Van een speciale verslaggever) KOEALA LOEMPOER - Nederland is de enige ploeg, die in de eerste drie dagen Van het toernooi nog niet in actie is geweest. Maandag waren spe lers en official uitgenodigd de lunch te gebruiken aan boord van het schip „Nedlloyd Delft", dat in het 49 kilometer van de hoofdstad gelegen Port Kelang geneerd lag. Captain Ruitenburg en zijn bemanning hadden coach Cees Tania en zijn pupillen een hartelijke ontvangst bereid. Van de spelers ontbraken aanvoerder André Bolhuis en Ron Steens Laatstgenoemde had 's nachts last gekregen van hevige kiespijn en tandarts Bolhuis zorgde in een plaatse lijke kliniek zelf voor af doende behandeling De Nederlanders, die maan dag nieuwe ultralichte shirtjes uit Nederland ontvingen, heb ben met welgevallen kunnen constateren, aat er in groep A alleen nog maar gelijke spelen werden genoteerd Gastheei Maleisië bleef zowel tegen Nieuw-Zeeland als tegen Spanje op 0 -0 steken en Poïen hield tot veler verrassing Azia tisch kampioen Pakistan op 2-2 Een voor Nederland be paald niet ongunstige ontwik keling Wel reden tot ontevre denheid geven de plannen van de F1H om de zondag uitge stelde wedstrijd Nederlanc Spanje op donderdag 6 maart te spelen De ploegleidingen van Nederland en Spanje ma ken hiertegen bezwaar en coe- len meei voor maandag 10 maart „Anders moeten we vier keer achtereen spelen", aldus teamarts John Wesse- ling, „en dat lijkt ons wat te veel van het goede". (ADVERTENTIE) Er is een ideale manier van sparen: Pandbrielbiljetten van de Weslland- Utrech! Oat zijn waardepapieren aan toonder me! een looptijd van 5 jaar, in coupures van,/ 1.000,-en 10.000,-. Tot nader aankondiging is de afgifte prijs van 9'/«% Pandbriefbilietten verhoogd met 15,- voor coupures van 1 000,- en 150,- voor coupuresvan/ 10.000,- Hiermee Is het rendement gebracht op 8,92%. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor hel verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus veilig belegd. hypotheekbank nv Middelburg Lange Delft 72-74, 01180 25955.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13