Belastingontvangsten namen vorig jaar toe TAALSTRIJD IN SCHAARBEEK TOEGESPITST OPTIMISTISCHE AUTO W KüNG: LASTIGE VRIJHEIDS AD VOCAAT KLEIN, GRIJS PLASTIC VRETERTJE Nog een kans voor dertienjarigen op extra tandartshulp KERK IN DRIE JAAR 25.000 KUNST WERKEN GESTOLEN IN ITALIË De lichtgewicht Singer Stadet wereldrijk der Eenheidspartij in Perzië binnenland buitenland een miljoen gulden aan prijzen Verhoging larie!' elektriciteit mag tussentijds berekend worden Investeerders zien af van wereldhandels centrum papiet* jw pen Waarheid STRIJDIG Ocm REACTIE KRITIEK OPWINDING DINSDAG 4 MAART 1975 10 13 1 NEW YORK (AP) In Ita lië zijn de drie afgelopen ja ren meer dan 25.000 kunstwer ken gestolen, in 1974 alleen al haast 11.000 zo meldde het weekblad Time Magazine. De Italiaanse autóriteiten waren van oordeel dat achter deze diefstallen benden zitten, in totaal zo'n man of 50 om vattend, die stelen op be stelling of die de waar aan de man brengen als de publiciteit wat geluwd is. De handelaar-helers die de buit opkopen wonen voorna melijk in Zwitserland, West- Duitsland en de V.S., aldus Time. Volgens het blad zijn slechts vijf of zes van Italiës ruim 500 musea en voorname kunst handels voorzien van moder ne en goede alarmsystemen. Wat hun bewakers betreft, „sommigen van hen blinken niet bepaald uit door waak zaamheid, snel optreden of be stand zijn tegen omkoperij" DEN HAAG (ANP) De belastingontvangsten in het jaar 1974 hebben op kasbasis ruim 50 miljard bedragen, wat bijna 5 1-2 miljard (12 procent) meer was dan in 1973. Ongeveer driekwart van de toeneming is gelegen in de sfeer van de belastingen op inkomen, winst en vermogen. De kasontvangsten van deze belastingen stegen namelijk in 1974 met 4. 107 miljoen (15,8 procent) tegen een opbrengst- groei van de kostprijsvcrho- gende belastingen van 1.309 miljoen (6,9 procent). Het mi nisterie van financiën heeft een en ander meegedeeld. In het laatste kwartaal van 1974 werd de ultimo septem ber nag bestaande achterstand bij het evenredige deel van de jiaarraminig rond 450 miljoen volledig ingelopen. De op brengst is dan oo(k 35 mil joen hoger uitgekomen dan in de miljoenennota 1975 was ge raamd. Het accent heeft in 1974 in sterkere mate dan nor maal op de tweede helft c.q. het laatste kwartaal van het jaar gelegen. In de eerste maanden van 1974 werden de ontvangsten nog in sterke ma te ongunstig beïnvloed door de oliecrisis van eind 1973, begin 1974. Nadat de opbrengst van de omzetbelasting aanvankelijk vrij traag toenam (in het eer ste halfjaar van 1974 ongeveer 3 procent), tekende zich in het derde kwartaal een duidelijk herstel af en deze tendens zet te zich voort in het laatste kwartaal. De opbrengstgroei in de tweede helft van 1974 ten (Van onze oorrespondent) BRUSSEL De taalstrijd in de Brusselse gemeente Schaarbeek is weer aanzien lijk toegespitst doordat F.D.F. burgemeester Roger Nols het compromis van de minis ter van binnenlandse zaken Michel inzake de loketten in het gemeentehuis van Schaar beek als „onwettig" heeft ver worpen. De minister had bur gemeester Nols voorgesteld de loketten van het gemeentehuis in Schaarbeek te vervangen door één lange balie waaraan iedereen in zijn eigen taal kon worden geholpen. Minister Michel had als pleis ter op de wonde voor burge meester Nols een concessie ge daan, namelijk diat de ambte naren in het gemeentehuis van Schaarbeek wél aan het pu bliek op een bordje te kennen zouden geven in wélke taal zij het meest bedreven waren. Op dit moment is er in het ge meentehuis in Schaarbeek slechts één loket voor Vlamin gen bestemd, de rest voor Franstaligen en één voor bui tenlanders. Volgens de Belgi sche taalwetten evenwel, moet iedereen in Brussel en in de 19 randgemeenten te woord worden gestaan in de taal die hij wenst, Nederlands of Frans. Nu burgemeester Nols, na be raad in zijn partij, het F.D.F. (Front der Franstaligen), en in het college van B en W, het compromis heeft afgewezen, wacht hem vrijwel zeker een schorsing. De leiders van de grote politieke partijen in Bel gië hebben een dergelijke maatregel van burgemeester Nols geëist. De regering legt een weifelende houding aan de dag en heeft de „zwarte Piet" nu doorgespeeld naar de Raad van Staten, die. nu maar moet uitmaken wie er gelijk heeft. Eerder al had de Raad van Staten beslist dat burge meester Nols in strijd met de taal wetten handelde. De rege ring heeft nu om een defini tief en bindend advies ge vraagd.. De Belgische regering vreest dait als zij burgemeester Nols te hard aanpakt, deze de martelaar zal worden van de Franstalige Brusselaars van het Waalse gedeelte. Minister Michel van binnen landse zaken, zelf een waal die verweten wordt Nola te sparen, heeft ons gisteren ge zegd dat burgemeester Nols weliswaar allerlei juridische beschouwingen ten beste heeft gegeven, maar dat de burge meester moet bedenken dat de huidige toestand in Schaar beek als een krenkende discri minatie tegenover de Neder landstalige Brusselaars moet worden beschouwd. Premier Tindemans heeft al eerder ge zegd dat burgemeester Nols aan segregatie doet in zijjn gemeente. D»e Vaste Commissie V-oor Ta-al toezicht en de Vlaamse Kamer van de Raad van Sta ten zijn gisteren gezamenlijk bijeen geweest om de toestand in Schaarbeek te bespreken. Komt het tot een veroordeling van burgemeester Nols, dan wacht hem behalve een officië le berisping ook een schorsing «n zal een van de wethouders hem opvolgen. Maar omdat dit een soacialist is, verandert er niets aan de gang van zaken in Schaarbeek, want de socia listen doen mee aan de apart heidspolitiek van Nols tegen over de Vlamingen. (ADVERTENTIE) De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n-compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant tb.v. de kankerbestrijding In Nederland. Puzzel meel opzichte van d-e overeenkom stige periode van 1973 beliep daardoor ca. 13 1-2 pot. Naast de stagnerende beste- dingsontwïkkeling eind 1973 en begin 1974, in het bijzonder bij de woningbouw, hebben ook wijzigingen in het fiscale regime het accrespercenta-ge in het eerste halfjaar per saldo enigszins gedrukt. Dit geldt voor de tijdelijke wijziging van het landbouwforfait (die per 1 mei 1974 ongedaan werd gemaakt) en voor de voltooiing van de afbraak van de omzet belasting op investerinigsgoe- deren per 1 januari 1973. Als gevolg van de betalingsover- loop was namelijk in de eerste maanden van 1973 nog een bedrag aan omzetbelasting ontvangen over in 1972 aange schafte bedrijfsmiddelen. De loonbelasting heeft in 1974 131 miljoen meer opge bracht dan in de jongste mil joenennota was geraamd. De stijging van de opbrengst van deze belasting in 1974 beslaat ruim tweederde van de op brengst-groei van het totaal der niet-toahierbelastinigen. In het laatste kwartaal van 1974 bleef de, toeneming van de ontvangsten ten opzichte van een overeenkomstige periode van 1973 (bijna 20 procent) ruim achter bij die welke in de eerste 9 maanden werd ge remiseerd (25,5 procent), fïïerin weerspiegelt zich de opbrengstdrukkende werking van de verhoging van de be- lastingivrije sommen per 1 juli van dat jaar, waarmee voor de loonbelasting in 1974 een be drag van naa-r schatting 140 miljoen is gemoeid. DEN HAAG (ANP) Mi nister Lubbers (Economische Zaken) heeft er „in het alge meen" geen bezwaar tegen als elektriciteitsbedrijven tussen tijdse tariefverhogingen reeds vooraf in rekening brengen, mits dit wordt gedaan tegen een gemiddelde tussen het ou de en nieuwe tarief. De elek triciteitsbedrijven kunnen niet anders, omdat zij slechts een keer per jaar de meters afle zen, en voor de verbruiker maakt het financieel niets uit, aldus de bewindsman in ant woord op schriftelijke vragen van het kamerlid Van der Sanden (KVP). Deze had zijn vragen toege spitst op het elektriciteitsbe drijf Delfland, dat vorig jaar een tariefverhoging van 3,6 cent per kwü (ingaande in het laatste kwartaal) aan het be gin van dat jaar doorbereken de, zij het met een gemiddelde van 1,8 cent per kwartaal. Het is niet ongebruikelijk, aldus Lubbers, dat electrici- teitsbedrijven alvast een ver hoging doorvoeren met de ver melding, dat het gebeurt onder voorbehoud van goedkeuring door de minister van Economi sche Zaken. Door de veelheid van aanvragen rond een be paalde datum kan vertraging op het departement voorko men. Dank zij de onvergankelijk heid van aardwerk weten we lioe en waar onze verre voor ouders geleefd hebben. Dank zij de onvergankelijkheid van plastic zullen de nazaten van onze overbevolkte, overdadig levende wereld, zich geen raad weten met die troep. De ze theorie is al bijna even oud als de vermaledijde uitvinding van die onvergan kelijke kunststof. Geen wonder dat er al spoe dig sprookjesvertellers op kwamen dagen om ons te ver tellen dat er binnenkort wel een klein- grijs plasticvretert'e bedacht zon worden en dat dit vretertje alle plastic in een mum van tijd om zou zetten in vruchtbare aarde. Omdat ik de jaren van het 'heilig geloof in sprookjes te boven ben, heb ik nooit enige aandacht ge schonken aan het kleine grijze plasticvretertje, maar me wel zorgen gemaakt over de hoe veelheid plastic die een mens op een dag achterlaat, of hij nu een kop koffie met een broodje neemt in de trein of diepvries, watten, of brood koopt. Al die zorgen zijn nu verle den tijd. De kranteberichten vertellen ons immers dat er een plastic etende bacterie is ontdekt, die al etende en zich vermeerderende alle plastic ontleedt. Zowaar het ei van Columbus, zolang je niet door denkt. Doe je dat wel dan ts het even schrikken geblazen. Er is namelijk nogal wat plas tic om ons heen dat beter niet opgevreten kan worden door een bacterie. Ik ben eens in mijn eigen huis rond gegaan om tot de conclusie te komen dat alle leidingen inclusief de dakgoten van plastic zijn, DOOR: GREET BUCHNER evenals de rug van de kokos matten en van het vilttapijt. De keukendeurtjes zijn ook al van plastic en een deel van het aanrecht is ermee bekleed. In het kastje onder het aanrecht staan plastic emmers met plas tic sponzen en plastic trekkers voor het raam. In de badkamer staan plas tic bekertjes met plastic tan denborstels en plastic nagel borstels en op de grond ligt een mat die ook al verdacht veel op deze kunststof lijkt. Mijn telefoon is van... ja goed geraden en een deel van de machine waarop ik dit schrijf eveneens. De hoezen van de ballpoint zijn van plastic en de zolen van mijn schoenen. Bovendien heb ik een vriend in wiens lichaam een stukje ader door teflon, ook al een Plastic-variant, is vervangen en als ik goed ben ingelicht dan zijn de zogenaamde hart- versterkertjes van plastic, evenals gehoorapparaten, bril monturen, lenzen en andere hulpmiddelen die ons over al lerlei handicaps heen moet helpen. Mijn vraag, tevens zorg, is nu wat er gebeurt als die keu rig op een bepaald piastictyPe geprogrammeerde bacterie zijstammen gaat ontwikkelen die elders hun heil zoeken? Het zou niet de eerste keer zijn dat de almachtige biolo gen ons iets voorschotelen dat zich weldra tegen onszelf keert. Ik denk in dit verband bijvoorbeeld aan eem groot aantal insektenverdelgings- middelen die niet alleen resis tente rassen tot gevolg hebben gehad, maar via lange omwe gen uiteindelijk in ons li chaam terecht komen en daar ziekten kunnen veroorzaken. Ik denk aan de myxomathose tegen de konijnenplagen die ook al geen succes bleek te zijn, aan de onkruidbestrijden- de middelen die sterkere en nog moeilijker te verdelgen onkruiden tot gevolg hebben enzovoorts enzovoorts. De na tuur heeft miljoenen jaren no dig gehad om tot een zeker evenwicht te komen, we heb ben dit evenwicht al danig verstoord, zal het kleine grijze plasticvTetertje daar nog een extra aan toevoegen of wel licht de befaamde druppel in de befaamde emmer zijn? Het ls maar een vraag. HET Tweede Kamerlid Jüur gens (PPR) heeft gisteren in schriftelijke vragen aan minis ter Lubbers van economische zaken bezwaren ontwikkeld tegen de beslissing, om aard gasleidingen vanaf de Noord zee bij Callantsoorg de duinen te laten kruisen. Een wagen met ingebouwd optimisme: Je komt er altijd mee vooruit. AMSTELVEEN (ANP) De ziekenfondsraad heeft ge adviseerd, de overgangsrege ling voor het zogenaamde 13- jarigenplan met vier maanden te verlengen. Dit plan houdt in, dat elk jaar alile kinderen die dertien jaar oord worden het recht krijgen op integrale tandheel kundige hulp, dat wil zeggen een uitvoeriger en dus duur dere behandeling dan het nor male ziekenfondspakket biedt. Dit is alleen mogelijk, als hun gebit nog in een redelijke staat verkeert en als ze er zelf aan meewerken, het ook zo' goed mogelijk te houden. Omdat het besluit „integrale tandheelkundige hulp" zieken fondsverzekering" pos op 1 ju li 1974 in werking is getreden, waardoor voor in 1961 geboren kinderen maar een half jaar beschikbaar bleef voor het noodzakelijke onderzoek, is indertijd bepaald, dat zij tot en met februari 1975 tónden worden onderzocht om voor de uitgebreide hulp in aanmer king te komen. Inmiddels is gebleken, dat de betrokken tandartsen nog niet genoeg gelegenheid heb ben gehad om de in 1961 ge borenen te onderzoeken. Bo vendien zijn de ziekenfonds verzekerden nog niet allemaal op de hoogte van de nieuwe strekking. Behalve verlenging van de overgangsregeling heeft de ziekenfondsraad staatssecreta ris Hendriks (Volksgezond heid) geadviseerd, „te bevor deren dat ook van overheids wege door gerichte publiciteit bij 1 de betrokken verzekerden meer belangstelling wordt ge wekt voor deze nieuwe moge lijkheid. tot verkrijgen van een meer uitgebreide tandheelkun dige hulp". Deze mogelijkheid houdt in, dat 13-jarigen die eenmaal in het „plan" zijn opgenomen, het recht op de „dure" behan deling behouden, zolang Ze zelf ook hun gebit goed blij ven verzorgen en op tijd naar de tandarts gaan. ROTTERDAM (ANP) Zowel het Shell-pensioenfonds als de pensioenfondsen van Philips zien af van de plannen tot investering in de bouw van het wereldhandelscentrum in Rotterdam. Het besluit is ge nomen op grond van de huidi ge economische situatie en de onzekere houding van de Rot terdamse gemeenteraad. Ook de selectieve investeringshef fing voor Rotterdam heeft hierbij een rol gespeeld. Het wereldhandelscentrum zou worden gebouwd aan de Leuvehaven. Het project, dat in drie fasen zou worden uit gevoerd, omvatte in totaal 60.000 tot 80.000 vierkantie meter verhuurbare kantoorop pervlakte. Bri»v«n voor dez* rubriek moetat met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen aeza vernield worden. Slechr» bij Hoge uit- zondering zal van deze regel werden afgeweken. Naam en edree zijn den bl| de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eem I» met inhoud, cq. «trekkln» Volgens de Stem van vrij dag, is prof. Schillebeeckx nog steeds aan het bikken om de kerk te bsohadigen. Weer worden bissohoppeen smadelijk besproken, en verklaard dat de kerk heeft afgedaan. Wat een zegen zou het zijn als zulke mensen zwegen én gezwegen hadden!. Aan zulke worden n.b. onze jongeren „toevertrouwd uitgeleverd. Bij al hun geleerdheid onder kennen zij niet dat hun eigen niets ontziende geldingsdrang hun zo doet spreken. Want ze hebben de waarheid niet in pacht. Slopers zijn het. Beder vers. RIJEN M. VAN DER WOLF (ADVERTENTIE) voordeelprijs 17,50 na 30 april 1975 27,50 verkrijgbaar in de boekhandel Fibula-van Dishoeck - Bussum TEHERAN (UPI) Alle politieke partijen in Perzië zijn gisteren ontbonden op last van de overheid. Er komt één nieuwe partij, de Herrijzenis- partij. Zondag deelde de sjah op een persconferentie mee dat de nieuwe partij onder toezicht staat van de premier. Communisten «n andere tegen standers van de monarchie mogen desgewenst het land verlaten. Er bestonden vier grote partijen in Perzië, die alle voor de monarchie waren. De communistische partijen werden in 1949 verboden. „God save the Kiing" kon men in juli 1973 in de „Süddeutsche Zeitung" lezen. De Romeinse Congregatie voor de Geloofsleer had toen juist de verklaring „Mysterium Ec clesiae" uitgegeven, die ge richt was tegen Küngs opvat tingen in het onfeilbaarheids- vraagstuk Noch de naam van Küng noch de titels van zijn boeken werden in deze verklaring ge noemd, maar de strekking was duideling genoeg en beloofde in ieder geval niet veel goeds met betrekking tot de uitslag van twee leerstellige onder zoeken tegen Küng, die op dat tijdstip lopende waren. Het ging om de volgende studies van Küng: „Die Kirche" (1967) en „Unfeihlbar? Eine Anfrage" (1970). Küng zelf zag in de verklaring van 1973 een onrechtmatige inbreuk op de procedure van het leerstel lig onderzoek, dat toen nog niet afgesloten was. Dit laatste is donderdag 20 februari gebeurd, toen de Ro meinse Congregatie voor de Geloofsleer een korte verkla ring gaf, waarin enkele opvat tingen uit genoemde boeken van Küng als strijdig met de katholieke leer worden afge wezen. In een korte inleiding legt de verklaring er de na druk op dat Küng verschillen de keren gelegenheid is gebo den zijn opvattingen schrifte lijk of mondeling toe te lich ten. De redenen waarom Küng niet op deze uitnodigingen is ingegaan, worden niet ge noemd. Küng had namelijk te kennen gegeven alleen in Ro me te willen gaan praten, wanneer aan een aantal voor waarden zou zijn voldaan. Hij kon geen procedure als recht matig erkennen, die hem geen kennisname van de documen ten toestond, die hem een ver dediger gaf, die hij niet had gekozen, en die geen beroep op een hogere instantie in het vooruitzicht stelde. In het document van 20 fe bruari worden drie opvattin gen van Küng strijdig met de katholieke leer genoemd: „De opvatting die het dogma zelf van de onfeilbaarheid in de kerk op zijn minst in twijfel trekt of herleidt tot een soort leerambt van de Kerk zich fundamenteel in de waarheid blijven van de Kerk met de mogelijkheid dat hetleerambt van de Kerk zich vergist bij uitspraken, die op een defini tieve manier aan ons geloof worden voorgehoudeen. Deze opvatting is in strijd met de leer, die door het Vatica- num I is vastgelegd en door het Vaticanum II is bevestigd. Een andere dwaling die een ernstige smet werpt op de leer van professor Küng betreft zijn mening over het leerambt van de Kerk. Hij houdt zich niet aan de ware opvatting over het authentieke leerambt dat de bisschoppen in de Kerk ziet als „authentieke", dat wil zeggen met het gezag van Christus beklede leraren, die aan het hun toevertrouwde volk het geloof als geestes- en levensregel voorhouden" (Lu- men Gentium, nr. 25). „De taak om het geschreven of overgeleverde woord van God op een authentieke manier uit te leggen is alleen toever trouwd aan het levende leer ambt van de Kerk" (Constitu tie Dei Verbum, nr. 10). Even eens wijzen we op een opvat ting die professor Küng reeds in zijn boek over de Kerk voorzichtig naar voren heeft gebracht. Volgens deze opvat ting zou de eucharistische con secratie minstens in geval van nood op geldige wijze door leken kunnen worden voltrok ken. Deze opvatting is niet in overeenstemming te brengen ste theologische discussie in de katholieke kerk na Vatica num II op gang bracht, ging het hem niet om een theologi sche detailvraag van academi sche aard. Het onfeilbaarheidsvraag- stuk drong naar alle kanten diep in de kerkelijke realiteit Küng wilde met zijn boek doelbewust de kerkelijke praktijk onder de loep nemen. Hij wilde de fundamenten van een kerkelijke gezagsuitoefe- met de leer van het IVe Late- raanse en het lie Vaticaanse concilie". Tenslotte vraagt de verkla ring van 20 februari aan Küng deze opvattingen niet meer te doceren. De bisschoppen van Duitsland en van andere stre ken waar de opvattingen vaa Küng ingang vinden, wordt verzocht hun gelovigen op de hoogte te brengen van de ver klaring „Mysterium Ecclesiae" en het onderhavige document. Blijkens de slotformule be schouwt de Congregatie voor de Geloofsleer de verklaring als het sluitstuk van het on derzoek tegen Küng. Voor Küng is de vraag zelf daarmee niet van de baar.. In een eerste reactie verklaarde hij: „Het gaat er niet om wie gelijk krijgt, maar waar de waarheid ligt". Toen Küng met zijn boek „Unfehlbar? Ei ne Anfrage" in 1970 de groot- ning onderzoeken, die zichzelf al te gemakkelijk boven kri tiek en rechtvaardiging verhe ven acht. Hij wilde een pro» test laten horen tegen de har de, doctrinaire, koers van de kerkelijke leiding in de perio de na het concilie (geboorten- regeling, gemengd huwelijk, celibaat, bisschopskeuzen, Ne derlandse kerk, Credo van paus Paulus). Hij wilde één van de grootste obstakels in het proces van de eenwording van de kerken helpen verwij deren. Tenslotte wilde Küng een hernieuwde bezinning op de bijbelse grondbetekenis van waarheid en geloof oo gang brengen Küngs boek „Unfehlbar? Ei ne Anfrage" heeft heel veel kritiek gekregen. De discussie rond het boek heeft bewezen dat het open gesprek tussen theologen een beter leerstellig onderzoek oplevert dan hat geheime onderzoek binnen de Romeinse Congregatie voor de Geloofsleer. Bekende theologen als Rahner, Kasper, Ratzinger en Congar hebben op belang rijke punten kritiek naar bo ven gebracht. Vrij algemeen was boven dien de kritiek op de ietwat agressieve, polemische stijl van het boek, die bij heel wat lezers in het verkeerde gat is geschoten. Maar Küngs boek getuigt in ieder geval van een grote kerkelijke betrokken heid. Küng bereikte wat hij wilde: dat een brede discussie in de katholieke kerk op gang kwam over de houdbaarheid van de idee van de onfeilbaar heid: „Nadat bij de verant woordelijke personen zachtere tonen niet waren overgeko men, moest tenslotte de wek ker ratelen". „En waarom moeten juist in de theologie hoge wetenschap pelijkheid en pittige serieuze polemiek elkaar uitsluiten? Ie dereen hoeft toch niet direct langdradig te schrijven en al leen aan degenen die met kerk en theologiegescheidenir niet vertrouwd zijn, is het onbe kend, hoeveel belangrijke be slissingen sedert tijden van de kerkvaders in de polemiek zijn gevallen. Men zou daarom mogen wensen: liever opwin ding daar waar zij op haar plaats is". Intussen is de opwinding verdwenen, de vraag zelf niet. Daar zal ook de wens van de Congregatie voor de Geloofs leer, dat Küng de betreffen de opvattingen niet langer do ceert, niets aan kunnen veran deren. Theologie is gee" kwestie van goede wil, maar van argumenten. En ondanks alle kritiek die van verschil lende kanten tegen Küng naar voren is gebracht, blijven Küngs vragen: 1. Waarop is de leer van de onfeilbaarheid uit eindelijk gebaseerd, waar ligt de basis voor deze leer in schrift en overlevering? 2. Hoe is het te verklaren dat de geschiedenis méér dan één voorbeeld biedt van duidelijk feilbare uitoefening van het leergezag? 3. In hoeverre heb ben alle menselijke uitspraken als zodanig een beperkt ka rakter? 4. Is de leer van de onfeilbaarheid er niet de oor zaak van dat gezagsdragers aan de inhoudelijke bestude ring van problemen niet vol doende toekomen, daar ze te eenzijdig bedacht zijn op een (formele) continuiteit met het verleden? 5. Worden de bij belse beloften van de trouw van de Heer aan zijn Kerk het dogma van de onfeilbaar heid niet vervreemd in een eenzijdig begrippelijke manier van denken? Küng voelt er blijkbaar niets voor deze vragen nu maar in de ijskast te zetten. De Congregatie voor de Ge loofsleer is niet Rome en Ro* me is niet de Kerk, zo ver klaarde Küng kortgeleden: „Roma locuta, audiatur Eccle sia". De Congregatie voor de Geloofsleer kan zich intussen troosten met Küngs opmer king: „De schrijver van he' boek Unfehlbar heeft het 'e allen tijden openhartig kend: hi' is niet onfeilbaar" Pater dr. J. HULSHOF

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10