EN Bezwaren olielanden tegen Parijse gesprek Boekenbal mat feest Grootste tanker gedoopt Lon Nol wü wel aftreden Ontvoering torenz Moord op bankloper Kodde opgelost Green Spot zonder prik Green Spot zonder prik Werkgevers in bouw: Gruijters mag blijven Rapport „chemische hersenoperaties" op Sovjet-gevangenen UGBUK binnenland buitenland ISCHILLEN GISCARD WIL CONFERENTIE OP 7 APRIL DUISENBERG: Regering denkt erover arbeid te subsidiëren Filmcensuur in Spanje verruimd Te beperkt Controle van arbeiders zelf op veiligheid bij hun werk Boycotbureau van Arabieren waarschuwt Volkswagen ^Vluo nel- japonnen japonnen met jasjes aponnen 'eax-pieces Sihanoek bereid terug te komen Wankelen Strijd tussen vissers en Libanese leger (S) Alexander Voormolen ar: kamer- en orkestmu- 21.15 (S) Klassieke piano- >k. 22.00 (S) Literama-live: ek over boeken, schrijvers Veel. 23.00 Vrouwen in de 1.: klankbeeld. 23.20 (S) Kamerorkest met zanès- moderne muziek. 23755 HILVERSUM li heel uur Nieuws 7.02 Drie op je boter- (8.03 Radiojournaal.) 9.03 'ep-op-drie: Arbeidsvita- met populaire verzoek- i. 11.03 Radiojournaal. Drie draait op verzoek. (S) Drie tussen de middag. Radiojournaal. 14.06 :ontact I. 15.03 Pop- et II. 16.03 De Hitmees- internationale tophits. Radiojournaal.) NOS: W K. Hockey in Kuala >ur. 18.02 Joost mag niet AVRO: 19.02 Drie loopt r: Rock Roll. VPRÖ: (S) VPRO-maandag: ire platen op het terrein van azz en blues. (20.02 (S) Tilt, ktieprogramma met bonus ien. 21.20 (S) Jazz uit de 22.02 (S) Rik Zaal. 23.02 Vim Noordhoek. 24.02 (S) ionkers) NOS: 1.02 Tineke. Vashandje. VARA: 6.02 Al- ..agarde. BRUSSEL (Nederl.) Nieuws en SOS-berichten. Land- en tuinbouwkro- 13.00 Nieuws en weerbe- 13.10 Actualiteiten. 13.25 miands persoverzicht. Kunst en kuituur. (14.00 ws.) 15.00 Nieuws. 15.03 matief programma. (16.00 ws.) 16.30 Lichte muzieken matie. 17.00 en 18.00 ws. 18.15 Sport.) 18.30 Re is programma. 18.45 Klas- muziek. 19.00 Nieuws en berichten. 19.10 Actualitei- 19.30 Taalwenken. 19.33 ekprogramma. 20.30 ws. 20.33 Concert. 22.00 ws. 22.05 Gevarieerd pro- ma. (23.00 Nieuws. 23.40 ws. 23.45 Scheepvaartbe en en lichte muziek. dunap 'sej uba jasSuaq s '(aisaojuipj suaj 'si)ui( ine 'SJjug aiuep snajq Cfl,r. /a/ WINSCHOTEN (ANP) De regering denkt momenteel over het subsidiëren van de arbeid in plaats van, zoals nu gebruikelijk is, kapitaal. Dit vertelde minister Duisenberg van Financiën zaterdag op een vergadering van de Partij van de Arbeid in Winschoten. Met deze ommekeer zouden vol gens hem in het bijzonder de arbeidsintensieve bedrijven gebaat zijn en aanzienlijk meer werkgelegenheid in de structureel zwakke bedrijven behouden blijven. Minister Duisenberg voegde hieraan toe dat het kabinet zich in de komende maanden hierover zal beraden. Vooraf had de minister erop gewezen, dat de oorzaak van de snel gestegen arbeidskosten hoofd zakelijk heeft gelegen aan het versnellen van de investerin gen in de afgelopen jaren. De minister bleek aarzelend te staan tegenover het nationali seren van het Groninger aard gas. (Van onze redactie buitenland) PARIJS President Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft tien landen uitgenodigd voor een voorbe reidende conferentie van olie-producerende en -consume rende landen die 7 april in Parijs zou moeten worden ge houden. De uitnodigingen zijn zaterdag gezonden aan Al gerije. Saoedi-Arabië, Brazilië, de Verenigde Staten, India, Perzië, Japan, Venezuela, Zaire en de Europese Gemeen schap. MADRID (UPI) De Spaande regering heeft zater dag een nieuwe regering voor de filmcensuur bekendge maakt die de weg opent voor meer bloot maar minder ge weld In de In het land ver toonde films. „Naaktheid zal worden toegelaten wanneer deze nodig is voor het alge heel effect van de film, ver worpen wanneer zij ten doel heeft hartstochten in de nor male toeschouwer op te wek ken of ontaardt in pornogra fie", aldus de nieuwe bepalin gen. Algerije heeft gisteren al bekend gemaakt het niet eens te zijn met de lijst van tien delegaties die door Frankrijk zijn uitgekozen voor deelname aan een voorbereidende olie conferentie. De Algerijnse minister van industrie, Belaid Abdessalam verklaarde op een personfe rentie dat de Algerijnse rege ring de uitnodiging van de Franse president Veléry Gi scard D'Estaing om deel te nemen aan het overleg heeft ontvangen. Hij voegde er aan toe dat Algerije met een for meel antwoord zal wachten tot de kwestie is besproken op de topconferentie van de olie-ex porterende landen die aan staande dinsdag in Algiers be gint. „Het is aan de topconferen tie om de houding van de leden van de organisatie van olie exporterende landen (O- DEN HAAG (ANP) Mi nister Gruijters van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening mag van de voorzit, ter van het algemeen verbond bouwbedrijf (AVBB), de heer S. van Eijkelenburg, op zijn post blijven. „Een wisseling van de wacht zal ongetwijfeld nog een nieuwe onontkoomba re stagnatie in de bouwpro ductie met zich meebrengen", aldus de voorzitter van het AVBB, de werkgeversorgani satie in de bouw. UTRECHT (ANP) Het boekenbal, dat dit jaar in het teken stond van reizen en le zen en voor de eerste keer in bet verkeersknooppunt Utrecht (in het jaarbeurscon- pescentrum) werd gehouden, fe een mat feest geworden. De meeste prominente schrijvers 'n uitgevers waren na de spe ciale show van Bram Vermeu len en Freek de Jonge, „Neer- lands hoop ingenaaid of ge bonden" al gauw verdwenen oit de betonnen kolos van het Beatrixgebouw, waarin de ball, de foyers en het restau rant „de pepperbox" gereser veerd waren voor het jaarlijks feestgedruis van de boeken wurmen. Vanaf het eerste uur waren 41 bij: mevrouw Den Uyl, bur- Mevrouw Den Uyl en de burgemeester van Utrecht, Vonhoff, op de dansvloer tij dens het Boekenbal. gemeester en mevrouw Von hoff van Utrecht en KVP-frac- tievoorzitter Frans Andriessen en ze hielden het tot laat in de nacht vol. Om twee uur kwam premier Den Uyl nog een dansje wagen. Freek de Jonge zet het al bij de inleiding van de „bonte avond": er moeten méér boe ken worden gelezen en daarin is een taak weggelegd voor de CPNB. „Ik snap dan ook niet waarom ze hun tijd aan dit soort avonden verdoen", voeg de hij eraan toe. (ADVERTENTIE) PEC) te bepalen", aldus Ab dessalam. „Wij zullen een eensgezinde beslissing ne men". Hij herhaalde het Algerijnse standpunt dat op het overleg in Parijs niet alleen over energie gesproken moet wor den, maar dat de energiekwes tie gezien moet worden in het kader van de situatie van alle belangrijke grondstoffen. De Verenigde Staten hebben reeds laten weten sterk ge kant te zijn tegen een derge lijke uitbreiding van de ener giebesprekingen. Abdessalam zei dat de tien delegaties door Frankrijk wa ren uitgekozen op grond van hun olieverbruik of olie-ex port. en dat is volgens het Al gerijnse standpunt een „te be perkte maatstaf". Hij zei dat de lijst diende te worden uitgebreid tot de be langrijke importeurs en expor teurs van de belangrijkste grondstoffen, maar zei niet welke landen hij daarbij voor ogen had. Ondertussen hebben de olie ministers van de 13 OPEC-lan- den een gemeenschappelijk standpunt bereikt over een verklaring over toekomstige olie-leveranties, die de basis moet vormen voor de lang ver wachte dialoog met de oliever- bruikende landen over de ener giecrisis in de wereld. De verklaring, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt, zal dinsdag worden voorgelegd aan de topconferentie van de OPEC. GENèVE (ANP) Arbei ders dienen zelf na te gaan hoe het staat met de veilig heid op hun werk. Hun geko zen vertegenwoordigers moe ten het recht krijgen het werk tijdelijk stil te leggen als vol gens hen de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de arbeiders op het spel staat. Dit is een van de eisen uit twee verklaringen die de Eu ropese vakbeweging zaterdag tijdens een conferentie in Ge- nève heeft aangenomen. Ver tegenwoordigers van de Euro pese (oost- en west) vakcen trales praatten daar twee da gen over de verbetering van werkomstandigheden, in het bijzonder over het werken met gevaarlijke stoffen. Voor Nederland waren onder meer aanwezig NW-voorzitter Kok, NKV-voorzitter Spit en alge meen-secretaris Hordijk van het CNV. (ADVERTENTIES) CAIRO (DPA) De Arabi sche organisatie voor de eco nomische boycot tegen Israël heeft gisteren het Westduitse Volkswagenconcern opgeroe pen binnen drie maanden te bewijzen dat een in het verle den aan Israël verleende li centie voor de bouw van wan kelmotoren is geannuleerd. Mocht het autobedrijf niet aan deze eis kunnen voldoen dan bestaat het gevaar dat alle produkten van het bedrijf op de Arabische boyeotlijst ko men. Het bureau voor Arabische boycot heeft besloten de Ne derlandse luchtvaartmaat schappij KLM niet op zijn zwarte lijst te plaatsen. Dat zal evenmin gebeuren met de afdeling voorlichting van twee Amerikaanse omroepmaat- schappijen. DE NIEUWSTE VOORJAARS COLLECTIES 1975 tot en met maat 56 zijn gearriveerd Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153, hoek van Coothplein Breda - tel. 01600 - 34965 's Maandags de gehele dag gesloten. PHNOM PENH (AFP) Maarschalk Lon Nol, president van Cambodja, heeft meege deeld dat hij bereid is af te treden indien zijn aanblijven een obstakel zou vormen voor een vreedzame oplossing van het conflict met de opstande lingen van de Rode Khmer. Dit is gisteren uit betrouwbare bron in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen. Lon Nol deed zijn uitspraak in een onderhoud met Ameri kaanse parlementsleden die zich van de toestand in Cam bodja en Zuid-Vietnam op de hoogte willen stellen. De maarschalk zei zich te willen terugtrekken indien zijn ver trek de weg zou openen voor een akkoord waarin de vrij heid van het Cambodjaanse volk wordt gegarandeerd. De democratische leider in WASHINGTON (CFI) Russische politieartsen heb ben op ca. 7.000 politieke dis sidenten „chemische herseno peraties" uitgevoerd waarbij het geneesmiddel reserpine en andere medicamenten werden gebruikt. Dit staat in een rap port dat een subcommissie van het Amerikaanse congres za terdag heeft gepubliceerd. Het 121 pagina's tellende rapport gaf bijzonderheden over een reeks psychiatrische misbruiken in de Sovjet-Unie om het gedrag onder controle te krijgen van mensen met „gevaarlijke" politieke inzich ten. Dr. Norman L. Nirt, een Canadese psychiater rel dat artsen in dienst van de Russi sche veiligheidspolitie hadden ontdekt dat grote dosissen re serpine wegkwijning van de hersenen veroorzaken. de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, verklaarde in Was hington dat het aanbod van Lon Nol de weg zou kunnen openen naar onderhandelingen die een einde aan de gevech ten in Cambodja kunnen ma ken. Prins Sihanoek, voorma lig staatshoofd van Cambodja, heeft in het verleden als voor waarde voor onderhandelingen over een vreedzame regeling het aftreden van Lon Nol en andere leden van de huidige regering genoemd. Sihanoek werd in 1970 afgezet en be vindt ziah in ballingschap in China. Prins Norodom Sihanoek en zijn Cambodjaansa regering in ballingschap zijn bereid de af gelopen vijf oorlogsj aren te vergeten om een verzoening te bei-eiken met de Verenigde Staten. Dit blijkt uit een in terview dat de afgezette prins had met de New York Times. Sihanoek werd in 1970 als Cambodjaans staatshoofd ver dreven. Hij leidt nu in Peking de koninklijke regering van nationale eenheid van Cam bodja. Sihanoek zei dat hij serieus een snelle verzoening en nor male betrekkingen met Ame rika wil. „Teneinde dit te be reiken zijn we bereid te ver geten wat sinds 1970 tussen ons gebeurde: dood, lijden, el lende, verwoesting". De enige voorwaarde is dat Amerika zich niet langer inlaat met het regime in Phnom Penh (van generaal Lon Nol) en de Cam- bodjanen voor hun eigen za ken laat zorgen. „Dat is in overeenstemming met de geest van de Ameri kaanse grondwet", aldus Siha noek. Hij uitte kritiek op het geven van meer Amerikaanse hulp aan Phnom Penh en vindt het een misvatting te spreken van de val van Ca«n- bodja. „Wat er gebeurt is dat het regime van Lon Nol wordt verslagen door het verenigd nationaal front van Cambodja, welks troepen uitsluitend be staan uit Cambodj anen", aldus de prins. (Vervolg van pag. 1) Onmiddelijk nadat bekend was geworden dat Kodde als gevolg van een misdrijf om het leven was gekomen werd een speciale rechercheploeg geformeerd, die zich met het onderzoek zou gaan bezighou den. Deze uit 25 man bestaan de groep bestond uit recher cheurs van de Rotterdamse politie, het regionale bijstand team Zuidwest en van de rijkspolitie in Zeeland. In eer ste instantie hielden de re chercheurs zich wekenlang be zig met het reconstrueren van de route die Kodde dinsdag 12 november, de dag van zijn verdwijning, op zijn bromfiets had afgelegd. De politie ontdekte o.a. met behulp van een deel van de 550 tips die over deze zaak binnenkwamen, dat de banklo per die dinsdagmorgen tussen acht en twaalf uur meer dan twintig geldwisseltransacties overal in Rotterdam had ver richt Merkwaardig genoeg kwamen er geen meldingen binnen dat Kodde ook 's mid- dars zaken had gedaan. De mensen met wie Kodde dinsdagmorgen contact had, kwamen bij de recherche op een verdachtenlijst te staan. Op die lijst verschenen ook de namen van Jan W. en Cor B. De politie nam het tweetal al in het beginstadium van het onderzoek drie verhoren af met het doel hun alibi te toet sen. De twee hadden in eerste instantie verklaard op die be wuste dinsdagmorgen Jacob Kodde inderdaad ontmoet te hebben in hun winkel aan de Buijslaan. Ze hadden hem daar ontboden, zo vertelden ze, om geld te wisselen in verband met een reis naar Le Havre, waar zij aan boord van een schip een installatiekarwei moesten opknappem. Cor B. en Jan W. hielden vol dat zij dinsdag rond het middaguur rechtstreeks naar Le Havre waren gereden en vrijdagavond terug waren ge komen in Rotterdam. Weken lang is de recheroheploeg, met behulp van Scotland Yard, de Fra-nse politie en Interpol be zig geweest het verhaal van het tweetal na te trekken. Een week of twee geleden werd duidelijk, zo vertelde re cherchecommissaris Blaauw gistermiddag op een perscon ferentie in Roterdam, dat het verhaal van de twee Rotter dammers over hun reis naar Le Havre op tal van punten niet klopte en dat hun alibi begon te wankelen. Zo kon de politie ondanks hevig speur werk niet het schip achterha len aan boord waarvan de twee in Le Havre zouden heb ben gewerkt. Voorts klopten de adressen niet van de hotels in de Fran se havenplaats, waar ze zou den hebben overnacht. De ze kerheid dat Jan W. en Cor B. iets met de moord op Jacob Kodde te maken hadden kreeg de recherche toen bleek dat de twee de nacht van 12 opl3 no vember niet in Le Havre maar in Brussel hadden doorge bracht en dat zij in de middag van de 12de november in Goes waren gesignaleerd, niet zo ver van de plaats waar twee dagen later het lijk van Kodde werd gevonden. Afgelopen vrijdag besloot de recherche dat arrestatie van Cor B. en Jan W. wegens ver denking van moord op Jacob Kodde gerechtvaardigd was. Tijdens de verhoren gaven de twee Rotterdammers toe dat zij al wekenlang met het plan hadden rondgelopen Kod de te doden om op die manier aan geld te komen Ze hadden de bankloper gevraagd om op dinsdagmorgen 12 november om even over acht uur naar de winkel aan de Buysstraat te komen om daar geld te wisse len. Kodde verscheen inder daad, maar de moed om de bankloper om te brengen was het tweetal in de schoenen gezonken. Zij vroegen Kod de om in de loop van de morgen nog eens terug te ko men omdat zij nog geen geld van de bank hadden ge haa-ld. Tegen het middaguur kwam Kodde terug. Hij ging in de stoei zitten die hem werd aan geboden - een stoel op wiel tjes - en opende de geldtas om de wisseltransactie af te wik kelen. Een van de twee com pagnons was achter Kodde gaan staan en schoot de be jaarde man driemaal door het hoofd. De twee reden de zwaargewonde daarna met stoel en al naar een werklo kaal bij de winkel en wurg den hem daar met een elektri- citeitssnoer. Cor B. en Jan W. brachten de bromfiets die Kodde voor de winkel had neergezet in hun auto naar een plek langs de Schie tussen Kethel en Delft en gooiden de brommer daar In het water. Zij reden vervolgens terug naar d!e winkel, wikkelden het lichaam van Kodde in plastic en reden naar Rilland-Bath waar zij het lijk, verzwaard met een steen, in een afwate-, ringssloot gooiden. Vervolgens gingen zij met de 70.000 naar Brussel, waar zij over nachtten, en later naar Le Ha vre. Op de Verolmewerf op Ro zenburg is zaterdagmorgen de grootste in Nederland gebouw de tanker, de 318.000 ton me tende Lepton, gedoopt. De doop is verricht door mevrouw C. van Doormaal-Cabos, echt genote van een van de com missaris van de Koninklijke Petroleum Maatschappij. Het schip zal worden ingezet voor olietransporten van de Perzi sche golf naar Rotterdam. De 352 meter lange en 55,4 meter brede Lepton is in opdracht van de Koninklijke Shellgroep gebouwd door de Verolme Verenigde Scheepswerven. BEIROET (AP) Libanese vissers hebben in de haven stad Sidon aan de Middelland se Zee bloedige gevechten ge leverd met troepen van het Libanese leger. Het opperbe vel van de strijdkrachten in Beiroet maakte bekend dat vijf militairen om het leven zijn gekomen en tien soldaten werden gewond. De vissers protesteren tegen de verlenging van visserijrech ten aan de Libanese onderne ming „Proteïne". De protesten begonnen verledfen week woensdag en groeiden uit tot felle gevechten met de plaat selijke politie. Inwoners van Sidon verklaarden dat ook nog minstens tien burgers bij de gevechten zijn gedood. (Vervolg van pag. 1) Intussen hadden de westelijk geallieerden, die nog steeds het monopolie van het lucht verkeer door de luchtcorridors van en naar West-Berlijn be zitten, zich zaterdagavond be reid verklaard een vliegtuig ter beschikking te stellen. Zij wilden echter niet verder vlie gen dan Frankfurt en lieten de eventuele verdere reis van de vrijgelatenen naar het bui tenland aan de Lufthansa over. Er dreigde echter een spaak in het wiel te komen, omdat de voormalige advokaat Horst Mahler en de 22-jarjge anarchiste Gabriéle Kröcher- Tiedemann weigerden van de hen aangeboden vrijheid ge bruik te maken. In een drama tische verklaring voor de tele visie, die in de gevangenis op genomen werd, zei Mahler, dat hij zich van de „Beweging van de tweede Juni" had gedistan tieerd. Zijn oude revolutionai re ideeën had hij echter niet opgegeven. Terwijl ook hij de ontvoering van Lorenz veroor deelde, richtte hij een gloed volle oproep tot de Duitse ar beiders legen „het uitbuitende systeem" in opstand te komen, waarbij hij de revolutionaire neigingen van de Duitse arbei dersmassa zwaar overschatte. Deze door Mahler verlangde revolutie zou dan automatisch zijn vrijlating tot gevolg heb ben. Evenals Gabriéle Kröoher-Tiedemann legde Mahler zijn verklaring op ver zoek van de kidnappers voor de televisie af om zodoende de echtheid van zijn weigering de gevangenis te verlaten te be wijzen. Intussen had de politie door middel van een „bode" een geluidsbandje ontvangen, waarop Lorenz met zijn eigen stem Heinrich Alberts bedank te, dat hij voor zijn vrijlating als gijzelaar wilde fungeren. Lorenz deelde op het bandje mee, dat hij ongedeerd uitge leverd zou worden, wanneer <ie vrijgelaten gevangenen in veiligheid zouden zijn en Al berts naar Berlijn was terug gekeerd. Met grote nadruk verzocht hij Alberts en de po litie geloof te hechten aan de aanwijzigingen en de verzeke ringen van de kidnappers. De voormalige burgemeester, on der wiens bewind de studen tenbetogingen in 1967 in Ber lijn begonnen, verscheen hier op voor de televisie met de verklaring, dat hij geen enkele gewelddadige actie van de po litie zou dulden. Hierbij herin nerde hij aan het Beierse vliegveld Fürstenfeldbruck, waar in 1972 alle Joodse gijze laars en hun Palestijnse kid nappers na de dramatische ontvoering tijdens de Olympi sche Spelen door het optreden van de politie doodgeschoten werden. -\ De verdienste van alle za- terdagavondse Bingo's en Wie- kent-kwissen is dat ze het be zoek aan het horeoawezen aanzienlijk stimuleren. Thuis blijvers kregen evenwel gelijk door te wachten op de Brand- puntuitzending waarin bewo ners van de Amsterdamse Nieuwmarkt konden vertellen waarom ze niet van plan zijn zich neer te leggen bij Sam- kaldens en Lammers' eisen. De Nieuwmarkt moet tegen de grond omdat volgens Lammers de metro toch eens het cen traal station moet bereiken. In de studio was het Steve Davidson die uitlegde dat de aanleg van de metro nogal een dubieuze zaak is, dat fracties in de gemeenteraad niet hun achterban vertegenwoordigen en dat „het maffe lijntje" wordt doorgedrukt zonder de buurt daarin te kennen. De bij de haren erbij gesleepte Gro ningse wethouder Max van der Berg voegde daaraan toe dat het aan een fundamentele discussie ernstig heeft ontbro ken. Met dit alles ben ik het roerend eens. Maar nu, de par tijen staan onverzoenlijk tegen over elkaar en dinsdag wer den de eerste huizen ont ruimd. Na enkele doordrammende vragen van de interviewer zei Davidson sprekende namens de Nieuwmarkt dat zij zich tegen de ontruiming zullen verzetten. Manco aan deze Brandpunt was dat niet duide lijk werd gemaakt hoe onver zoenlijk de partijen tegenover elkaar staan en of de ontrui ming wel doorgaat. Ik kan me niet voorstellen, zeker niet na het zien van de emotionele laatste buurtvergaaering dat een politieknuppel een einde aan dit conflict kan maken. Buurtbewoners die al jaren vechten voor een rechtvaardi ger leven in een gespannen sfeer van onzekerheid, en kun nen alleen maar emotioneel reageren. Ik noteerde een uit spraak van een van de actie- leiders" Des te groter zal de woede worden als we over onze angst heenkomen". Beel den Jieten zien dat de tijd van ludieke lies als Provo defi nitief tot het verleden beho ren. In Een op Zondag spraken drie bewoners over deze zaak. De tegenargumenten werden op een rijtje gezet. „Waarom wordt er nog steeds actie ge voerd" daarop moéten zaj ant woorden. Nou vraag ik je. De hele zondag was het een druk te van belang op de Nieuw markt. Solidariteit of aapjes kijken. Het riekt naar sensa tiezucht. „Het probleem van de Nieuwmarkt speelt ook in andere gemeenten", werd opge merkt, vandaar dat de zaak nu een landelijke aangelegenheid is geworden. De eerste stap is aan het gezag. Ik ben geen politiek commentator maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat als B. en W. het tot een uitbarstir^j laten komen dat een blunder van de eerste orde is. In dezelfde Een op Zondag wera heil gezocht in een cen trale ceremoniedienst om het te veel aan schoolboeken op te heffen. De moeilijkheid is dat er nog geen normen zijn waar mee reze organisatie zal moe ten werken. Een kleine tekort koming in de discussie lijkt nu dat schoolboeken Neder lands als vergelijkbare groot heden worden gezien. Er zijn talloze opvattingen over hoe literatuur onderwezen dient te worden en over het nut van de trad'tionele taalkunde. Om te komen tot een algemeen norn enstelsel lijkt me een ho peloze zaak. Het Nederlandse tv-drama is een zaak van vallen en op staan, schreef Jungmann. Gis teravond was het een kwestie van vallen met het spel „Op weg naar de hemel". Dat het me nauwelijks kon bekoren lag niet aan de prestaties van Loudi Nijhoff of Lo van Hens- bergen, zij doen hun werk uit stekend, maar omdat het ver haal van Roald Dahl zich niet leent voor dramatisering. De spanning die wordt opgeroe pen met naar een climax toe werkende koperen instrumen ten is maar een zwak aftrek sel van de spanning die de schniver in zijn verhalen op roept. Dahl moet je lezen maar niet zien zoals je Peyton Place moet zien en zeker niet moet lezen. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5