atro Vrile Zeeuw Onderwijs geen middel om maatschappij te veranderen N.K.V. HULDIGDE LEDEN Arbeidsonrust 1 Clinge krijgt geld voor eeuwfeest Barbara en haar vormen Gent wil Sluis voor 125.000 tonners A.R.-KAMERLID KRAAYEVELD: Kunstenaarscentrum geopend PZEM-computer weer oorzaak schadepost Nieuwe structuur culturele raad Politierapport stad streek CDA in Zeeland boekl vooruitgang tg rij zacht Zeeuwsvlaamse £emeentebo( I en niet in Kring SCHOOLSTRIJD GESPREK Gefeliciteer Oma klinkt Boerenschuur Driewegen kan theater worden WENS NAAR WESTERTERP ROTTERDAM Luxor Theater, 20.00 uur. „Grafin Mariza" van Emmt. rich Kalman door de Hoofa. stad Operette Pauluskerk, 2015 uur; Or gelconcert door André Ver woerd m.m.v. Ars Cantandi en Ars Musica o.l.v. Al je Bolt. TERNEUZEN Luxor. 20.00 uur: The great Gatsby. 14 j. Stadhuis, expositie aquarei- len, georg. door de Nederland, se Kunststichting (t.m. j maart) Open ma. t.m. vrijd. van 8.00-18.00 uur, bovendien vrijd. van 19 00-21.00 uur, zat. en zond. 14.30-16.30 uur. VLISSINGEN Alhambra. 20.00 uur: Waar is toch die verrekte 7e com pagnie gebleven? 14 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20.00 uur; „Sunshine Boy" vaa Nedl Samon. GENT Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: Musical „Cabaret'' van Joe Masteroff, Fred Ebb en John Kander. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op de Zoetevaart te Hulst kwam de 78-jarige bromfietser R.S. uit Stekene (B), die op het linkerfietspad reed. in botsing met 'n fietser. G. Th. uit Sint Jansteen. Bei. den liepen verwondingen op Dokter Caspari, die de eerste hulp verleende, liet de belde slachtoffers voor onderzoek naar het St.-Llduinaziekenhuis overbrengen. SINT JANSTEEN Zater- dagmiddag is de personenauto van A.P.R. uit Linnen (Lim burg) die in de Jos Everaard- straat stond geparkeerd, uitge brand. De heer R., die bezig was de binnenzijde van de motorkap met benzine schoon te maken, zag plotseling een grote steekvlam. SLUISKIL Op de boerde rij van de heer D. in de Coe- gorspolder, nabij Sluiskil, werd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Vermist worden diverse kippen en 120 eieren. TERNEUZEN In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de banketbak kerij van de heer K. in het winkelcentrum Zuidpolder te Terneuzen. Er werden twee kassa's meegenomen, waarvan er later een aan de Guido Gezellestraal werd terugge vonden. In geen van beide was echter geld aanwezig. TERNEUZEN Vrijdaga vond werd er een groot aantal vernielingen aangericht. Vier auto's, dde nabij de Goede- Herderkerk stonden gepar keerd, werden beschadigd door het afbreken van anten nes, buitenspiegels en ruite- wissers. Van een van de auto's werd de dop van de benzine tank gestolen. Voorts werd de lantaarn, bij het tunneltje naar het Scheldebad, vernield. Van het gebouwtje aan het Schel debad werden diverse ruiten stukgegooid. TERNEUZEN Door de Terneuzense gemeentepolitie werd Axelaar J.J.P. aangehou den op vermoeden van poging tot inbraak te Terneuzen en diefstal van een televisietoe stel uit een van de bungalows ln de Braafeman. P. ontkent. itschappij De Stem B.V. tl. 01150-7920 (4 lijnen): HULST: (3 lijnen); GOES Klokstraat 1. en 13.30 - 17.00 uur. 20.00 uur, en zondag van 20.00 40-3751. Midden-Zeeland 01100- lugustijn, kantoor Nieuwstraat 9- rivé Lorentzlaan 50, Terneuzen, acteur Zeeland drs. J Bouwman* sl. 01100 - 8030. privé Zuidvliet- 138, redacteur Midden-Zeeland: rat 1 Goes, tel. 01100 8030, pri« 02 2320. redacteur voor Terneu- hlpper kantoor Nieuwstraat rivé Noordstraat 45 Hoek, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 4, Hulst. teL 01140 - 3751. P"vê 140 4159 i-Vlaanderen: R. van der Hel®; 1170 - 3370; foto-lournalist v0°. sr Nieuwstraat 9, Terneuzen, Creek 56. Terneuzen. tel. 011°v" Koomen. Troelstralaan 8, Axel s,'tel 01140 - 3751. 01100 - 4316. MAANDAG 3 MAART 1975 imum (Van een onzer verslaggevers) GOES Het CDA is in Zeeland geleidelijk op weg een politieke eenheid te wor den. De sleutel daartoe zullen de statenfracties van AR, CHII en KVP moeten geven. Ik doe een dringend beroep op alle AR-leden loyaal mee te wer ken aan de goedkeuring vau de ODA-statuten". Dat zei drs. G.M. Kerkhof, voorzitter van de ARP in Zee land, in zijn openingswoord op de jaarvergadering van pro vinciale A.R.-kiesvernigingen in de Prins van Oranje in Goes, De kritiek op het kabi- nets noemde drs. Kerkhof vaak te ongenuanceerd en te emotioneel zonder dat daarte genover een bruikbaar alter natief wordt gesteld. „Hoe hechter de AR is hoe sterker onze greep op het kabinet". De ARP-voorzitter hoopte dat vele ARP-ers het politiek on vermogen van de PPR zullen inzien en deze partij de rug zullen toekeren teneinde weer terug te komen in de rijen van de AR. Morgen, dinsdag 4 maart. Bergen op Zoom 8.09 en 20.37 Hansweert 7.11 en 19.41 Terneuzen 6.39 en 19.08 Vlissingen 6.11 en 18.42 Wenieldinge 8.00 en 20.28 Vooruitzichten voor dinsdag rn woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Vrij zacht met nu en dan "-'gen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land voor dinsdag aantal uren zon: 0 tot 6, min temp.: "mstreeks 4 graden, max. fernp.: omstreeks 12 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent, kans op een gereel droog et maal: 40 procent. Voor woensdag aantal uren zon: 0 tot 6. min. temp.: om streeks 6 graden, max temp.: omstreeks 11 graden, kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal- *0 procent. (Vervolg van pag. 1) Deze voorwaarden zijn: a. ALle betrokken werknemers, zowel van De Schelde als van Boddaert, moeten hun huidige functie in de gieterij bij De Schelde kunnen blijven uitoe fenen. b. Onder vermelding van de termijn, dient met de bouw van de nieuwe gieterij in Mid delburg op korte termijn een begin worden gemaakt, waar bij tevens is bepaald dat voor alle betrokken werknemers hun huidige functie, c.q. hui dig functieniveau, wordit gega randeerd. c. De sociale en economische consequenties voor het perso neel van beide gieterijen, ver bonden aan de tijdelijke over plaatsing van het personeel van Boddaert. dienen vooraf met de vakorganisaties te wor den geregeld, zijnde een on derdeel van het totaal sociaal (begeleidings)plan, dat dient ter begeleiding (c.q. opvang) van de sociale en economische consequenties voor het perso neel tot de definitieve vesti ging in de nieuwe gieterij een feit is. Inmiddels hebben de indus triebonden van het NKV en het CNV de geformuleerde ei sen onderschreven. De drie in dustriebonden hebben de raad van bestuur van Rijn-Schelde- Verolme en de directies van De Schelde en Boddaert schriftelijk verzocht direct te stoppen met het verder infor meren van en het overleggen met de ondernemingsraden in zake deze aangelegenheid tot een, ln overleg met de vakor ganisaties te bepalen nader tijdstip. Ook moeten verdere activiteiten met betrekking tot de overplaatsing van personeel worden gestaakt. (Van onze correspondent) T PIILIPPINE Tijdens de jaarvergadering van de afde ling Philippine van de indus triebond N.K.V. werden een drietal trouwe leden gehul digd. Zij ontvingen de speld jes, behorend bij hun respec tieve jubileums. De heer A. Kamnieloo herdacht het feit dat hij 40 jaar lid was van de bond, de heren E. llaers en A. llamerlinck waren een kwart eeuw vakkondslid. Helaas wa ren laatstgenoemden wegens ziekte niet in staat de vak bondsonderscheiding in ont vangst te nemen. De echtgeno te en de zoo» van de heer llamerlinck namen daarom in zijn plaats de huldeblijken in ontvangst. Tijdens de bijeenkomst, die werd gehouden in samenwer king met de Agrarische Voe ding en Genotmiddelen bond in De Meerpaal, vonden ook bestuursverkiezingen plaats. Gekozen werden de heren I,. Taalman, A. llamerlinck, A. Ploegaert en J. de Clerck. Districtsbestuurder F. de Vries, die ook de onderschei dingen had uitgereikt, hield na de bestuursverkiezingen een inleidin> over het jongeren werk van de Industriebond N.K.V. Na het officiële ge deelte volgde nog een gezellig samenzijn, waarbij o.m. een kaartje kon gelegd worden. (Van onze correspondent) OOSTBURG Tijdens de vergadering van de ver eniging van gemeenteboden in Zeeuwsch-Vlaanderen is be sloten niet toe te treden tot de provinciale kring van gemeen teboden Zeeland. Na een uit voerige discussie hierover vonden de Zeeuwsch-Vlaamse boden niet te moeten toetre den omdat hun vereniging vol ledig functioneert en in die vijf jaar is uitgegroeid tot een hechte vriendenkring. Erop gewezen werd dat de doelstel ling van de vereniging een gezelligheidskring is die men niet wil opofferen door zich bij de provinciale kring aan te sluiten. De Zeeuwsch-Vlaamse boden vereniging zal in november zijn eerste lustrum herdenken. Penningmeester C. Maas is al druk in de weer hiervoor een programma op te stellen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De overheid moet van de doelstellingen van het christelijk onderwijs afblijven. De mensen dienen vrijgelaten te worden in de door hen zelf gekozen doelstellingen. Ze mogen door de overheid niet in een ond&rwijskeurslijf geregen worden, als instrument om de maatschappij te veranderen. Deze duidelijke taai sprak mevrouw J.G. Kraayeveld- Wouters, onderwijsspecialiste van de AR Tweede Kamer fractie, op de zaterdag in de Prins van Oranje in Goes ge houden jaarvergadering van de Zeeuwse AR-kiesverenigin- gen. Uitgangspunt van het ka merlid vormde de onderwijs nota van het college van ad vies van de ARP in Zeeland. Overigens werd tijdens de jaarvergadering enkele malen benadrukt dat deze onderwijs nota niet het standpunt van de AR vertolkt. Mevrouw Kraayeveld was van mening dat de schoolstrijd min of meer herleefd is. Zij achtte het onontkoombaar en zelfs noodzakelijk dat onder wijs en maatschappij elkaar beïnvloeden. Het onderwijs maig echter het kind niet in een bepaald denkkader dwin gen. We hebben steeds meel de behoefte ons zelf te zijn ij om onze kinderen in een gro ter verband te zetten dan ooit het geval is geweest. Daarom, moeten ouders alle ruimte hebben om in het onderwijs te participeren. Het is een gelukkig verschijnsel dat steeds meer ouders daadwer kelijke belangstelling tonen voor de school en het onder wijs van hun kind". Mevrouw Kraayeveld trok in twijfel of de huidige minis ter van Onderwijs het onder wijs alle vrijheid geeft die noodzakelijk is. „Het is niet aan de centrale overheid om ln te vullen waar het met ons onderwijs heen moet. De over heid mag wel initiatieven ne men, maar dient in te spelen op de ruimte van het particu lier initiatief", zei het AR- kamerlid. Van groot belang vond me vrouw Kraayeveld het gesprek tussen ouders en leerkrachten over onderwerpen als leer planprogramma's, leerplicht- verlenging en het nut van een middenschool. Zij herinnerde aan de grote moeilijkheden rond de partiële leerpiicht en de weinig rooskleurige erva ringen met vormingsinstituten. „Gaan we niet te ver met deze vorming. Kunnen we de moti vatie van onze jongeren met betrekking tot de partiële leer plicht wel gaande houden?" Volgens het kamerlid dient inzake het experiment van de middenschool vooralsnog een afwachtende houding aange nomen te worden. Grote waar de hechtte zij aan de opleiding van mensen die binnen het onderwijs moeten functione ren. Mevrouw Kraayeveld con cludeerde dat bijzonder onder wijs geen verouderde opstel ling Is. Zij achtte het integen deel een goede zaak voor het onderwijs om vanuit de zui lengedachte te werken aan de vorming van christelijke men sen. (Van een onzer verslaggevers) HULST - Een bijna geheel met Clingenaren gevulde pu blieke tribune (er moest zelfs een bank worden bijgesleept) hoorde gisteravond hoe de raad Hulst zich akkoord ver klaarde met een gift van 5000 gulden aan het feestcomité, dat de viering van het eeuw feest in Clinge aan het organi seren is. Kennelijk geïnspireerd door zoveel belangstelling maakten verschillende raadsleden van de gelegenheid gebruik om hun instemming met het plan nog eens extra mondeling te betuigen. Niettemin ware er toch en kele raadsleden, die wat kriti sehe geluiden ten aanzien van het voorstel lieten horen. De her Ecman vroeg zich af of het niet beter is een vaste regeling te treffen voor toet toekennen van dergelijke sub sidies. De lieer De Rechter zei ri'amens zijn fractie, dat het niet eerlijk was om ook geld voor een geluidsinstallatie op de begroting te zetten. „Die kan laiter ook voor andere zaken worden gebruikt", zo zei hij. Burgemeester Molthoff ant woordde dat er geen gevaar voor precedenten was ge schapen, omdat we hier het feit hebben willen honoreren, dat men in Clinge zelf via een collecte 5000 gulden op denkt te kunnen brengen. „Wellicht dat onze gift, omgerekend naar een bedrag per inwoner, in het vervolg als maatstaf voor het toekennen van dit soort subsidies kan gelden", zo zei hij. Hoewel de heer De Rechter nog opmerkte, dat het gevaar lijk kan zijn om „een ver wachtte collecte-opbrengst te verdubbelen" ging ook hij met toet subsidievoorstel ak koord. (Van een onzer verslaggevers) HULST-KLOOSTERZAN- DE Sinds vrijdag hallgen in de foyer van Den Dullaert een 23 forse vellen wit karton, be plakt met allerlei uit stukjes gekleurd papier vervaardigde vormen. Dat zijn de zoge naamde „bouges", die Barbara Jean van der Braak uit Kloos- terzande daar tot en met 14 maart tentoonstelt. Een oppervlakkige voorbij ganger zal in deze „bouges" weinig opzienbarends ontdek ken. Voor Barbara Jean (en naar zij hoopt voor zeer veel geestverwanten) vormen al deze 23 stukjes „kunst" ieder een wereld apart. Dat valt al thans te concluderen uit het nog wat moeilijke Nederlands van deze uit Amerika afkom stige vrouw. Barbara Jean werd 29 jaar geleden geboren in Californië. Volgens haar zelfvervaardigde biografie volgde ze in haar geboorteland vele opleidingen aan kunstin stituten en waren haar voort brengsels tc zien op heel wat tentoonstellingen. Ze reisde daarna door Europa en Noord- Afrlka en kwam uiteindelijk in Kloosterzande terecht door dat ze trouwde met een Ne derlander. In de Kerklaan nummer 1 woont ze daar nu met haar man en twee kinde ren. Barbara Jean over haar „bouges" (een vorm, waar ze voor zover bekend als enige in Nederland gebruik van maakt en waarmee ze nog experi menteert): „Je kunt er eigen lijk alle kanten mee uit. Het zijn willekeurige dingen, waarin iets gebeurt, waarin •en spanningsveld zichtbaar is. Dat spanningsveld heeft iets te maken met het universum, net uitstralingen. Het is meer psychisch, het is geen sociale boodschap". Het eerste wat opvalt wanneer je de „bouges" bekijkt is, dat het vaak gaat om dingen die vliegen of in beweging zijn. In de vormen zijn pyramides en driehoeken te ontwaren. ..Ik probeer de dingen van alle kanten te be kijken en zo een eenheid te maken" reageert Barbara Je an. Ik wil iets van het leven laten zien, spelen met vormen en weergeven hoe de dingen in elkaar zitten. Alles wat lijkt op een onbenullige ge beurtenis heeft toch wel zin". (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) T TERNEUZEN DE Ter neuzense Culturele Raad zal donderdagavond een hele ver gadering wijden aan de her structurering van de raad. Manco is dat de in 1971 Inge stelde raad geen "structuur' heeft weten te krijgen waar door geen garanties werden verkregen om voorwaarden te scheppen voor de individuele ontplooiing. In een nieuwe structuur, waarnaar men donderdaga vond op zoek gaat, zou - aldus het bestuur in zijn voorstel - zouden betrokkenheid, des' kundigheid en mobiliteit ken merken moeten zijn. Verwacht wordt dat hieraan het best vorm kan worden gegeven in een culturele raad die is sa mengesteld uit kleine werk groepen met specifieke taken. „Hierbij zouden bestaande in stellingen - bibliotheek, mu ziekschool, filmliga-filmhuis etc. - een belangrijke rol moe ten spelen. Het schema dat men voor de nieuwe raad heeft samenge steld heeft als leidraad de vormgeving van de Zeeuwse Culturele Raad gehad Oe werkgroepen kiezen - als men met dit plan instemt - een eigen voorzitter en secretaris en kunnen zich terzijde laten staan door deskundigen niet- leden van de werkgroep. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zaterdag- niddag is aan de Lange Noordstraat in Middelburg het kunstenaarscentrum in Zee and officieel geopend door de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Geesbergen. Het centrum is bedoeld als expositie- en ontmoetingsplaats voor kunste naars in Zeeland. Elke drie weken wordt er een nieuwe expositie gehouden en er wor den regelmatig bijeenkomsten georganiseerd waarin dichters, schrijvers en musici anderen met hun nieuwe werk kennis kunnen laten maken. Ter gele genheid van de opening van het centrum is er een tentoon stelling gewijd aan de nieuw ste dichtbundel van de Zeeuwse dichter Hans Warren en het werk van de illustrator van deze bundel de schilder H. J Slijper uit Baarn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De wat hardleerse nieuwe computer van de PZEM zal er ook dit jaar weer de oorzaak van zijn dat dit bedrijf een schadepost moet incasseren van fl. 700.000,Dat komt doordat de computer het ponsen van de verbruikersnota's niet kan bijhouden. (ADVERTENTIE) fleuriger met 'n bloemetje van Fleurop. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Fleurop Interflora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De pu- bliekswerkgroep Terneuzen van UIT in Zeeuwsch-Vlaan deren vindt dat oip korte ter mijn iets gedaan moet worden om tot een verbeterde accom modatie voor het vestzakthea- tergebeuren te komen. Thans wordt hiervoor gebruikge maakt van het podium in het Ziuidilandtheater. In het rapport aan het be stuur, dal woensdagavond 5 maart tijdens een bestuursver gadering in het Terneuzense stadhuis wordt behandeld, worden een aantal aanbevelin gen gedaan. Als ideale ruimte zag men overigens een vrijko mende boerenschuur in Drie wegen, wat voor het bestuur van het Zuidlandtheater aan leiding is voor te stellen bij B, en W. een claim op deze ruim te te loggen. Verder wil men binnen de begroting ruimte zoeken om het Podiumthea ter" qua accommodatie wat te verbeteren. Zo wordt het wenselijk ge acht de entree te verbeteren, de foyer, bar en garderobe aan naar de zaal te creëren en de te passen, een afscheiding opstelling van de zitgelegen heid wat te vereenvoudigen. Globaal wordt geschat hier voor f 3.500 nodiig te hebben, met dien verstande dat de veranderingen in eigen beheer worden uitgevoerd. Onderwerp van gesprek donderdagavond zal ook zijn de verhuurprijzen van ruimten in het Zuidlandtheater, Voorgc stela wordt een zodanige huurprijs bij dansschool Bil- derbeeik te bedingen dat in feite een korting van 12 pro cent wordt gegeven, Het Film huis (een initiatief dat in Ter neuzen goed is aangeslagen) aan te slaan volgens het z.g. (lagere) b-tarief en in inci dentele gevallen voor tentoon stellingen, als die geen blok kade vormen en selfsupporting zijn, een symbolische huur van 25,- in rekening te bren gen. Vorig' jaar bi] de ingebruik name van de computer liep de zaak helemaal uit de hand. Toen bedroeg het renteverlies op de achterstallige inning van de verbruikersnota's ongeveer t' 2 miljoen. Maar, zo zeggen G.S. in antwoord op vragen uit de staten, naar aanleiding van de PZEM-begroting over 1975, do volgende jaren hoopt de PZEM een oplopende ren tewinst te bereiken van f 1,5 miljoen. Want nu is er een nieuw systeem van meterop- nemen voor de gebruikers vastgesteld. De meter wordt nu in het vervolg nog maar een keer per jaar rond de jaarwisseling op genomen. Voor de administra tie zal dit systeem niet veel moeilijkheden opleveren, zeg gen G.S., ook niet bij de ver bruiker. Want bij de inning van de forse jaarnota's zal soepelheid betracht worden. De verbruiker krijgt pas na veertien dagen na niet betalen van de nota zijn eerste waar schuwing, aldus G.S. (Van onze correspondent) GENT De Belgische mi nisters zullen tijdens bespre kingen op 22 april minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat officieel op de hoogte brengen van de Gentse verlangens voor een sluis van 125.000 tons schepen in Ter neuzen en een aangepast ka naal van Gent naar de Wester- schelde. Dit deelde zaterdag burge meester G. van den Daele van Gent mee op de algemene ver gadering van de vereniging voor expediteurs en douane agenten van West- en Zuid- Bel gië. Tijdens die besprekingen met. de Nederlandse minister nemen overigens de Belgische plannen voor de bochtafsnij ding bij Bath de grootste plaats in. Het is de eerste keer dat officieel aan Nederland mede deling wordt gedaan van wat Gent nodig acht voor zijn ha ven. Burgemeester Van den Daele noemde dit „een grote stno vooruit" Hii maakte ook melding van de geraamde uit gave voor een nieuwe sluis mot aangepast kanaal, name lijk 20 miljard Belgische frank „Een schatting die in mijn ogen fel overdreven is", zo voegde hij eraan toe.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3