eerlingen (mnl/vrl) Roosenborch tl.. ':1\ ERASMUS et tlageman Cor de Boer Patroonheilige sstraat sch alles zou 3n wereld frootste deel die mensen, itaat gedrukt: srboeken jonboeken at je daar vlisschien zo innig estaan. ijks bezig- kte woord dat zijn thografen en snaars et een dege- irin aan el aandacht Negen pastoors eken ie talen, de, maat- it ze werken r door V. de Leeuwerk tubertusdonk 5 loosendaal. Tel. 42627 >-3 en mavo-4 diploma, die in een verschillend vers". ;n zijn de ouders dage- fingen. aart vindt onmiddellijk ts. vies van het hoofd van iet adres van de school Het eeuwenoude orgel, dat voor in de kerk staat. net de coördinatie van ende afdelingen. tie is hij/zij verantwoor- ïg van zaken. !t bestuur, Hofstraat 2A, Deze prachtige muurschildering, voorstellende twee zingende engelen, siert de wand in de H. Henricus! rk. Een overzicht van de H. Henricuskerk, die op 3 maart honderd jaar bestaat. rochie. De bisschop kon deze echter niet geven, omdat er te weinig geld zou zijn. Burge meester Vercautcren en juf frouw Smet schonken ieder nog eens 10.000,- waarop de toe stemming wel werd verkregen. Op 3 maart 1875 werd de paro chie van de H. Henricus officieel opgericht. van de kerk, die in 187 a gereed kwam. Wie de patroonheilige van de parochie is, weet men niet met zekerheid te vertellen. Wel ver moedt men, dat bisschop Van Beek de kerk genoemd heeft naar zichzelf, omdat dit de eer ste kerk is geweest, die hij heeft ingewijd. Als eerste werd in de H. Henricus gedoopt Maria Clo tilda Parmentier. Deze doop plechtigheid vond op 27 maart 1875 plaats. Fransiscus Wee- maesen Maria Hendrickx waren de eersten, die elkaar in de Hen ricuskerk het ja-woord gaven. De eerste pastoor, Andreas Koremans legde, blijkens bet Liber Memoralis van de paro chie. een geweldige activiteit aan de dag. Hij wist de bewoners op vele manieren voor zich te In 1925 werd op een grootse manier het vijftigjarig bestaan van parochie en kerkgebouw gevierd. Een grote stoet trok toen door het dorp. Tot eerste pastoor werd be noemd de 35-jarige kapelaan Andreas Koremans uit Hulst. Hij was de jongste pastoor in Nederland destijds. Zijn eerste daad was het stichten van een noodkerk, die voor een bedrag van 645,- werd gebouwd. Het gebouw stond op de plaats waar nu de kleuterschool staat. In de honderd jaar van haar bestaan heeft de H. Henricuspa- rochie meer dan vijftig kape laans gehad. Pastoor Koremans kreeg als eerste kapelaan J. Buysrogge toegevoegd. Dat was in het jaar 1890. Zij hebben el kaar opgevolgd, tot in 1907. Na het vertrek van kapelaan A. Verhagen in dat jaar is er geen nieuwe kapelaan benoemd. In de honderd jaar van de pa rochie hebben negen pastoors de H. Henricus gediend. Pastoor Chr. Verbunt, die in 1919 naar Clinge kwam, werd bekend om zijn organisatie van de reizen naar Lourdes. Tijdens zijn pas- Met de bouw van de huidige pastorie, kon direct een aanvang worden gemaakt. Aannemer was de heer C. Bleyenberg, die ook belast werd met het bouwen Het Madonnabeeld op het Maria-altaar. Pastor J. van der Heyden is een liefhebber van het orgelspel De pastor heeft bezoek.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9