F 8,5 miljoen aanvullende werkgelegenheid „Westerschelde niet eenvoudig schoon te krijgen" ALLEEN DE VOLHOUDERS KUNNEN WINNEN Molens in oude ansichten 1 STATEN VAN ZEELAND: ZET VAART BRIIGT11NNEL Adviezen voor wie zijn aow nog niet heeft GEVEN VOOR Oplossing puzzel 21: stad streek MtttffTTOiririi DR. N. DE PAUW IN GENT: Vrij zacht Waterfiels BRIEVEN VAN LEZERS Ziekenhuis ZATERDAG 1 MAART 1975 - Koewacht en St.-Jan- Dokter H. Brabers, 140-2361. jen, Hoedekenskerke, ïrenhoek en Ovezande praktijk van de huis J. Kole, S. nann en H. Z-warte lé t tot maandagochtend uur waargenomen door i' J. Geldof, Kortweg Driewegen, tel. 01195- Dokter J. van der Oostsingel 118, tel. Philippine en Sluiskil okter M. Jongsma, Juli- raat 2 te Hoek, tel, :-lS56. b.g.g. 1345. Dokter W. Eysink, sweg 50, tel. 2060. ,ge, Wemeldinge, Ka- Biezelinge en Katten- Dokter Vreeswijk ipelle, tel. 91102-ia». jrzande Dokter H. alda, Cloosterstraat 72 loosterzande, tel. 01148- Tot maandagmorgen uur. burg Doter J. Do- jus, Dam 5# tel. 12830, 25555 (zaterdag) en jr H. Delfos, Rouaanse- 47, tel. 12637 (zondag), es aanvragen voor 10.00 Spreekuren zaterdag en 1 ag voor dringende ge in van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. rswaal Dokter P. Al- jn te Kruininigen, tel. 1-1566 voor de dorpen sweert, Kruiningen en eke. Dokter J. Kamps tilland-Bath, tel. 01135- voor de dorpen Krab- lijke en Rilland-Bath. an Gent Dokter F. laert, Oostkade 19 te Sas Gent, tel. 1366. izen Dokter R. Bau- s, J. v. Lennepstraat 87, )ll'50-3768. ïgen Dokter F. Velle- tel. 3933 (tot zaterdag uur) en dokter A. llieff, tel. 2525 (van za ag 24.00 uur tot zondag uur). Visites aanvra- voor 10.00 uur. Spreek- i zaterdag en zondag dringende gevallen van D-13.00 en van 17.30- uur. taarlsdijk, 's-H. Arends- re en Heinkenszand ter D. van Driel te 's-H. ndskerke, tel. 01106- slag Dokter W. Fraan- Plein 42 te Zaamalag, tel. 13-1244. ARTSEN Vlaanderen Tandarts Neve, Rooseveltlaan 51 Axel, tel. 01155-2332. eekuren zaterdag van '0-10.30 en van 18.00- ■0 uur, zondag van 12.00- 0 uur. Vlaanderen Tandarts van Herk te Oostburg, 01170-2493. Spreekuren ïrdag en zondag van 0-12.30 uur. ïeren Tandarts G. van •gen, Damplein 37 te Idelburg, tel. 01180- 36. Spreekuren zaterdag zondag van 11.40-12.00 N. Beveland Tandarts Tamminga, Grote Kade te Goes, tel. 01100-6727. "eekuren zaterdag en zon- J van 9.00-10.00 uur. ENARTSEN Z. Beveland Dieran- s G. Boneschanscher te uiningen, tel. 01130- 3. Vlaanderen De dieren- sen C. Cysouw, Stations- aat 10 te Axel, tel. 01155- 8 en E. de Nijs, Wilhel- nalaan 11 te Hulst, tel. 40-3004. heren en deel N. Beve- .d Dierenarts L. Sclio- rts te Vlissingen, tel. 84-4699. Consult alleen telefonische afspraak. Vlaanderen Dierenarts v.d. Vijver, te Oostburg, 01170-2103. THEKEN Goese apotheek, tel, 14. lelburg Apotheek L. 1. Boogert, Vrijlandstraat tel. 27471. euzen Apotheek Klaas- winkelcentrum Zuidpol- r, tel. 01150 tf90. Zondag apend van 11.30-12.30 en n 17.30-18.30 uur. Verder sluitend voor spoedgeval- en recepten. iingen Apotheek J- ï-Meyer. Scheldestraat tel. 12025. KVERPLEGING lenburg, Cadzand, Oost en Sluis Zr. Derk- 1 te Zuidzainde, tel. 170-2367. vliet, Breskens, Groede. (ofdplaat, Schoondijke en zendijke Zr. Adriaanse. irnebeekstraat 1 te Groe- el 01171-1367. ivoutsdijk e.o. Zr J- J' el. Pold-r^-apt 13 te amslag, tel. 01153-1343. i, PhMiopine en Sluiskil Zr. Bouwens, Langestraat te Hoek, tel. 01154- t en Honteniss" •rreecken, tel. O'll 1 344. ",re, „d-Bath Zr. N. R°else' W. Frisostraat 9 te Krab" ndiike tel 0113^-1510. van Gent Zr. J van t -^°l?er. Be^eluxstraat 8. tel. 01158-1916. ^el^inge. Kanelle-Biezeiin- K'oetinee, 's-H. 's-Gravennolder. Hoed n«ke"ke en Raarlatid Ij. TVTf»v^r-.TOp rstrpof 13 te Kapelle. te 102-1360. ;ekP Kr'iininffen, eert en Sob ore Zr. *y „ji, „0V te Yerseke, tel- 131-1488. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het regi onaal coördinatiecollege voor openbare werken in Zeeland heeft in het kader van het regieprogramma 1975 een elf tal werken voor uitvoering vrijgegeven. Met deze elf wer ken :s een investeringsbedrag gemoeid van 2,5 miljoen gul den. Daarnaast heeft Zeeland, zo als wij gisteren reeds bericht ten, van Den Haag toestem ming gekregen werken te la ten uitvoeren voor een bedrag van 6 miljoen gulden. Dat is het derde gedeelte van het aantal projecten, dat Zeeland bij de regering had voorgedra gen om uit te voeren in het leader van de bestrijding van de werkloosheid. In Zeeland kunnen nu dus daadwerkelijk werken in uitvoering worden genomen ter waarde van 8,5 miljoen gulden. Voor de genoemde zes mil joen gulden zullen de volgen de projecten van start gaan: uitbreiding kleedaccommodatie sportveld Zoutelande, recon structie wegen industrieterrein Sint-Maartensdijk, verbetering rioollozing Ossenisse en Hengstdijk (gemeente Honte- nisse), aanleg riolering bin nenstad Vlissingen, tweede ge deelte, herbouw toren Nieu- werkerk, verbetering ontslui tingswegen noordzijde kom Krabbendiijke, doortrekken Willem de Zwijgerlaan in Ter- neuzen, verbetering provincia le weg Zierikzee - Haamstede met aansluiting St.-Hilaire, bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie in Bruinisse en verbetering van de wegen in 's Gravenweg, Achterweg, N. Havenpolderweg en Graafjans- dijk in Oost burg door het Vrije van Sluis. De elf regiewerken zijn wat goedkopere werken en ook matig arbeidsintensief. Het geld voor deze werken komt uit het tweede extra werkge legenheidsprogramma 1974. Voor de vrijgegeven 2,5 mil joen gulden van deze categorie kunnen de volgende projecten worden aangepakt: aanleg sportpark Breskens tweede gedeelte, aanleg sportcomplex plus onderhoud stadsgracht Brouwershaven, aanleg recrea tiegebied Hollandsche Hoeve eerste gedeelte te Goes, uit breiding begraafplaats Krab bendijke, uitbreiding sport complex Kwadendamme, aan leg eerste gedeelte sportcom plex Dauwendaele te Middel burg, uitbreiding sportpark oost-Souburg, aanleg groen strook Vrijstraat Sas van Gent, aanleg sportveld Stave- nisse, onderhoud beplanting ge- hied Veerse Meer derde ge deelte, beplanting en gelijk maken gronden in Vlissingen- oost. (Van een onzer verslaggevers) GENT Enorm veel werk zal door België moeten worden verzet voordat het Wester- scheldewater in met name het Belgische gedeelte weer van redelijke kwaliteit is. In dit deel van de Westerschelde is het water zo goed als dood. Aan zuurstof zit er minder in dan één miligram per liter, terwijl Nederland in de onderhandelingen rond het Baalhoekka- naal als eis stelt dat de Belgen moeten zorgen voor minstens vijf miligram zuurstof in elke liter Westerscheldewater. Om de waterkwaliteit te verbeteren moet er in ieder geval voor gezorgd worden dat het rioolwater van Antwerpen en Brussel -waarvan de rom mel via Rupel en Schelde uit eindelijk toch in de Wester schelde terecht komt- wordt gezuiverd. En dat kost alle maal zoveel geld en voorberei ding dat België niet in staat zal zijn o p korte termijn te voldoen aan de Nederlandse eisen. Dit alles stelt de pas tot doctor gepromoveerde Gentse bioloog N. de Pauw, werk zaam ais wetenschappelijk medewerker van het aan de rijksuniversiteit verbonden la boratorium voor biologisch on derzoek van milieuverontreini- Sing- Dr. De Pauw is op 7 februa ri gepromoveerd op een proef schrift over milieu en plank ion in de Westerschelde. Het Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI vrij zacht met plaatse lijke regen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 6. min. temp.: om- omstreeks 4 graden, max. temp. omstreeks 11 gTaden. kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 7. min. temp.: om streeks 5 graden, max. temp.: omstreeks 11 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. waterstanden De waterhoogten van vrij dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 286 (min 1), Rheinfelden 194 (min 0, Plittersdorf 344 (onv), Maxau 396 (min 2), Plochin- gen 174 (Onv.). Mannheim 229 (min 2), Steimbach 150 (min 12), Mainz 262 (min 7), Bin- gen 140 (min 2) Kaub 102 ("Wn 3), Trier 279 (plus 4), Koblenz 195 (min 15). Keulen 1'4 (min 9), Ruhrort 338 (min 0). Lobith 968 (min 8), Pan- nerdense Kop 935 (min 8), Mjmegen 769 (min 7), IJssel- kop 957 (min 2), Eefde IJssel 100 (min 8). Deventer 278 (min 5). Katerveer-Spoolder- sluis 42 (min 2), Monsin 5462 (plus 18), Borgharen 3918 (min 23). Belfeld 1148 (min 1), Grave beneden de Sluis 515 (plus 2). Morgen, zondag 2 maart, bergen op Zoom 6.45 en 19.10 Hansweert 5.42 en 18.08 Terneuzen 5.04 en 17.28 Vlissingen 4.35 en 17.00 Wemeldinge 6.36 en 19.01 Maandag 3 maart. bergen op Zoom 7.26 en 19.53 Hansweert 6.22 en 18.48 Terneuzen 5.47 en 18.13 vlissingen 5 19 en 17.40 Wemeldinge 7.17 en 19.44 is voor het eerst dat een der gelijke milieustudie aan de Westerschelde werd gewijd. Vanaf Vlissingen tot Antwer pen en op de Schelde van Antwerpen tot Gent heeft dr. De Pauw drie jaar lang, name lijk in 1967, 1968 en 1969 elke maand op 23 vaste bemonste ringsplaatsen monsters van water op Belgisch gebied was schillende manieren onder zocht. Ook werden diverse an dere onderzoekingen ver richt. De belangrijkste conclusie van dr. De Pauw is dat de waterkwaliteit van de Wester schelde op Belgisch gebied - van Antwerpen tot Zandjvliet- enorm slecht is, dat in het „overgangsgebied" van Zand vliet tot Hansweert de kwali teit van het water stukken beter is en dat verderop naar Vlissingen toe van goed water kan worden gesproken. In een toelichting op zijn proefschrift zegt hij dat de toestand, zoals hij die van 1967 tot en met 1969 aantrof, niet veel is veranderd. „Het water op Beogisch gebied was toen al zodanig dat het niet meer kan verslechteren", zegt hij hierover. Belangrijk vindt hij dat met zijn studie de toestand van de Westerschelde van die jaren is vastgelegd. „Op basis van mijn gegevens kan men straks bekijken of er iets verbetert", verklaart dr. De Pauw. Wat dat verbeteren betreft ziet hij alleen maar heil in het bouwen van de nodige riool- zui ceringsstations. „Het pro bleem aanpakken bi'j de bron'", is zijn opvatting. Veel geld en moeite gaat dat eChter kosten, Voor wat het afvalwater van Antwerpen en Brussel betreft gaat Het om twee tot drie miljoen inwanerequivalenten. „Als je bekijkt dat het zuive ren van 200.000 inwonerequi- valenten van Oostende één miljard francs gaat kosten, leven Nog 43.000 gulden en het vierde miljoen in de nationale puzzelactie Geven voor Leven voor het Koningin Wilhel- mina Fonds is bereikt. En dan zit de mogelijkheid erin dat voor de eerste maal in de geschiedenis van een puzzelactie in dagbladen vijf miljoen bijeen wordt gepuzzeld. Deze week kwam er voor Geven voor Leven ruim 178.000, binnen zodat de stand na puzzel 21 is: 3.957.953,63. Ook de extra-prijzenpot werd nog voller. Die ging namelijk van f 20 983,45 naar f 25.786,68. Oplossing puzzel 21: „Alleen de volhouders kunnen winnen". WEEKHOOFDPRIJZEN: Auto, type Peugeot 104: Mevrouw A. F. Silvius-Versnel, Schout van Groenewegenstraat 1 A, Rotterdam 8. Philips kieurenteievisie: Mevrouw R. A. Bieze-Vos, Wes- tenbergstraat 16 Eindhoven. Olga springboxcombinatie: Mevrouw D. E. Bouman-v. d. Molen Bogaardlaan 41, Apeldoorn. Baukrechi vaatwasautomaat: W. Wejjers, Bronkhorstweg 25. Grave (N B Waardebon van 1.000,van Witteveen: G. B. Sprak- kereef. Van Bronkhorststraat 25, Borculo (Gld.). Peugeot damesbromfiets: G. H. C. van Oosterhout, Papa verhof 10 Den Haag. Petri fotocamera plus tas: N. Vos-Annot, Laan van Vollen hoven 2017 Geroflat, Zeist. Singer Starlet naaimachine: M. D. W. N. den Bekker, Van Cleefstraa< 45 Venio. Home-trainerfiets Carnielli: J. van Dijk, v. d. Heistraat 33, Alkmaar Vier Conti TS autobanden: J. Vingerhoeds-Jolie, R. van Dalemstiaat 12. Dongen (N.-B.). WEEKPRIJZEN: Een Moulinex Grill: Mevr. v.d. Heijning, Goedentijd 45, Alphen. PINGUIN-voetbal: L. Schuller, Rooseveltlaan 176, Bergen op Zoom en D.J. Flipse, Padweg 9, Oost-Souburg f 30,- levens middelen van VIVO: H. Göp- pel-Sorée, Rode Poort 50, Et- ten-Leur, A. van Looij-Wen- ting, Smitsstr. 58, Bergen op Zoom; A.J. Monseurs, Leeuwe- rikstr. 68, Breda; Mevr. A. van Bedegem-de Jonge, Julianastr. 61. Axel. Verschuyl's puzzel- encyclopedie Mej. A. P. M. Verhoeven, Hertogenlaan 8 Oosterhout. dan moet je eens zien welke bedragen je voor Antwerpen en Brussel nodig hebt", zegt hij. Later vult hij het aan met: „In België zijn vijf jaar geleden dure zuiveringsbek kens opgericht, één voor het kustfoefcken, één voor het ScheMebekken en één voor het Maasbekken. Die bekkens zijn tot nog toe nag niet van de grond gekomen. Op politiek niveau zou men sneller in dit soort zaken moeten reageren. Maar helaas, de moeilijke eco nomische situatie speelt ook hierin een rol". En als het geld er zou zijn, dan zou nog hard gewerkt moeten worden om binnen redelijke termijn de Westerschelde weer wat schoon te krijgen. Dr. De Pauw hierover: „Deskundigen zouden tien jaar lang band moeten werken opdat we de normen misschien zouden kun nen hailen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben de minister van Bin nenlandse Zaken schriftelijk gevraagd nu toch spoedig ant woord te mogen ontvangen op de - vele malen herhaalde verzoeken tot het afwerken van de goedkeuringsprocedure voor de N.V. Vaste Oeverver binding Westerschelde. Gedeputeerde Staten sohrij- ven de minister daarbij zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat de behande ling van deze zaak op het ministerie van Binnenlandse Zaken niet die aandacht krijgt, die redelijkerwijs voor een pro ject van dit formaat mag wor den verwacht. Zo is bijvoor- beel tot op de dag van van daag nog geen antwoord ont vangen van het ministerie op een brief van 18 september 1973. Gedeputeerde Staten geven in hun brief aan de minister nog eens de volgorde aan van hetgeen zich tot op heden heeft afgespeeld rond de zaak van de N.V. Vaste Oeververbin ding. Provinciale Staten beslo ten te zamen met de gemeenten Reimerswaal en Hontenisse in april 1971 de N.V. op te richten. Doel was: de voorbe reiding, de bouw en het ex ploiteren van een vaste oever verbinding over de Wester schelde. In oktober 1971 liet de toen malige staatssecretaris Gede puteerde Staten weten be zwaar te hebben tegen de naamloze vennootschapsvorm. Daarover zijn toen gesprekken gevoerd. In november 1972 werd besloten, dat de ministe ries van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat een nadere studie zouden ple gen, omdat de kwestie van de tolheffing niet tot een bevre digende oplossing kom worden gebracht. In de daaropvolgende jaren hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland herhaalde keren geïnformeerd naar deze studie. „Gelet op de vooruitgang, die er op ander terrein bestaat ten aanzien van de realisering van de vaste oeververbinding, achten wij het van groot be lang, dat deze aangelegenheid op korte termijn wordt gere geld", schrijven Gedeputeerde Staten tenslotte in hun brief aan de minister van Binnen landse Zaken. Een dezer dagen is een boekje verschenen dat hoewel met zijn 24,90 be paald niet goedkoop be langstellenden Zeeuwen en molenliefhebbers van bui ten de provincie een goede kijk geeft op wat Zeeland nu en in het verleden aan rijk geschakeerde molens herbergt en herbergde. Het boekwerk, zo mag je het met 153 afbeeldingen van molens - al dan niet nog be staand - wel noemen, is voor zien van een zeer lezens waardige inleiding van schrijver L. van Oambalgen. „Zeeland, land van de zee. Echter niet alleen van de zee, maar ook van de wind en dus een ideaal molen- land", zo staat in deze inlei ding te lezen. Onze provincie telt thans nog 76 bestaande molens, 60 zijn er in de loop der achter liggende jaren verdwenen en -als je de nostalgische pren ten uit het verleden bekijkt- dat is eigenlijk doodjam mer. Door Deltawerken en het opengooien voor industrie is het zo knusse Zeeuwse we reldje eigenlijk aan het ver dwijnen. Met de „moderne tijd" ook b.v. de kleder drachten en de lokroep van bet verleden doet zich erg sterk voor als je -zoals op verschillende foto's in dit boek het geval is- zowel een molen als een of meer men sen in klederdracht ziet. (Zoals op bijgaande foto van molen in Zaamslag). De andere foto toont ons de Markt van Terneuzen in een toch wel ver verleden. Terneuzen had vroeger drie molens. Deze op de foto werd gebouwd in 1853 op de plaats van de stadsmolen die al voorkomt op een afbeel ding uit 1674. De molen werd onttakeld in 1917 waar na de romip nog dienst heeft gedaan als uitzichttoren over de Westerschelde. In de mo lenromp heeft ook indertijd de soos Tiffany een onder dak gevonden. De gemeenteraad van Ter neuzen is verheugd over het feit dat het er steeds meer op gaal lijken dat de vaste oeververbinding over en on der de Westerschelde na vele jaren praten en plannen ma ken ook eindelijk zal worden aangelegd. De vreugde daar over kwam tijdens de laatste raadsvergadering tot uiting. Raadslid H. Magermans van de P.P.R. vroeg zich af hoe nu fietsers en bromfiet sers naar „de overkant" zul len moeten. Hij had een ge sprek gehad met een deskun dige van rijkswaterstaat, die hem had verteld: „We heb ben niet aan fietsers en bromfietsers gedacht. Dat zijn we gewoon vergeten". „Als er nu fietsers of brom fietsers over de Westerschel de willen, hoe moet dat dan wilde de heer Mager mans toch weten. Een van de wethouders wist de oplos sing. „Nemen ze een water fiets", zei hij met een serieus gezicht. Eindredactie 'Rein van der Helm In Terneuzen blijkt een aantal bejaarden nog steeds geen A.O.W. te hebben ge kregen. De gemeentelijke so ciale dienst van Terneuzen heeft uitgezocht, waar dat nou aan ligt. Het gaat om mensen, die op 13 februari hun maandelijkse A.O.W. hadden moeten ontvangen. Sommigen van hen hebben hun geld nu nog niet. De sociale dienst heeft contact opegenomen met het Voorlichtingsbureau Sociale Verzekering' in Amsterdam. Daar verklaarde men, dat de betalingen op tijd via de So ciale Verzekeringsbank en de giro de deur waren uit ge gaan. Daarna is er iets mis gegaan. Wat precies weet men niet, maar men ver moedt dat een ponsband of een postzak verloren is ge gaan. De sociale dienst heeft drie adviezen voor de mensen die hun AOW nu nog niet heb ben ontvangen. Men kan zich wenden tot de Sociale Verze keringsbank, telefoon 020- 5722345. De heer Benevente neem daar de klachten op. Wie via de Raad van Arbeid zijn AOW ontvangt, kan con tact opnemen met de Raad van Arbeid in Middelburg. Tenslotte kan men ook naar ieder postkantoor gaan. Daar moet men naam, geboorteda tum en uitkeringsnummer opgeven, waarna de PTT voor de verdere afwerking zorgt. Het Voorlichtingsbu reau Sociale Verzekering ga randeert dat men dan uiter lijk binnen 10 dagen het be- wijsje, waarmee men zijn geid kan afhalen, ontvangt. De sociale dienst wijst er op. dat bovenstaande alleen geldt voor personen die AOW genieten, en die hun uitkering van 13 februari nog niet ontvangen hebben. Wie re&ds bij één van bo venstaande instanties ge klaagd heeft, hoeft dat niet opnieuw te doen. Er is veel te doen in Zeeuwsch-Vlaanderen over de ziekenhuizen. Er zou er maar een overblijven. Afge lopen zondag heb ik om 15 uur al de auto's geteld die hier in Sluiskil bij het zie kenhuis stonden. Met die au to's waren bezoekers van pa tiënten gekomen. Ik stond ervan te kijken, het waren 210 auto's. Als nu de ziekenhuizen op één na alle moeten sluiten dan moeten ze in Terneuzen een parkeerterrein aanleggen van 1 hectare. Ik voel mij verplicht om dit stukje te schrijven want zoiets wil de bevolking van Zeeuwsoh- Vlaanderen niet. Als er men sen zijn uit oost- of west- Zeeuwsch-Vlaanderen, die hier ook zo over denken stuur mij een kaartje. Ik wil dan zo vlug mogelijk een grote vergadering beleggen omdat het zo niet kan. SLUISKIL Honoré Colsen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3