film zuidlandtheater terneuzen ook voor u, als vereniging of particulier ,en i V doel J gebruik te maken van de beschikbare ruimten zoals: ji bet toneel de grote zaal de kleine zaal de garderobe de artiestenfoyer u te laten profiteren van de bij ons aanwezige mogelijkheden u hiermede van dienst te kunnen zijn. QNVT33Z NI 1ID 't KIEKKOT - Achter deze naam verschuilt zich het initiatief van het Zeeuwsch-Vlaams reizend filmhuis. Om de paar weken in Sas van Gent (de Speye), Terneuzen (Zuidland-podium- theater), Oostburg (Buitenlust) en Hulst (Den Dullaert). Waarom nu zo een film huis, naast een bioscoop en een liga. Daarover het volgende: het bioscoop bedrijf is een commerciële onderne ming, evenals de grote filmproduktie- maatschappijen. Kortom film is net als wasmiddelen, auto's en televisietoe stellen, een produkt waar geld mee te verdienen is. Dat is op zich niet erg. Het wordt pas vervelend als het gaat bete kenen dat kunstenaars die een be paalde film willen maken en in vertoning brengen, vastlopen op het „systeem". Het systeem waarbij het onderwerp van de film, de rolbezetting, kortom de hele artistieke visie van de film wordt getoe tst aan het criterium „is er geld mee te verdienen?" Naarmate de filmmaat schappijen commerciëler werden om tegen de televisie te kunnen concurre ren, zijn de laatste tien jaren vele goede films gewoon niet gemaakt of in ieder geval niet in de bioscopen in vertoning gekomen. Drie jaar terug hebben een aantal Nederlandse ontevredenen met succes een poging ondernomen om al thans voor de Nederlandse markt dit systeem te doorbreken. Een doorbraak die onder namen als „alternatief film huis" en „vrij circuit" met steun van het filmvakblad „Skrien" eerst aansloeg in Amsterdam (The Movies), Rotterdam (De Lantaarn) en Utrecht ('t Hoogt) en daarmee uitwaaierde tot in de verste hoeken van heel Nederland. Om duide lijk te maken dat men ver wil blijven van de (commerciële) bioscoop, gebruikt men nu alom in Nederland de term Filmhuis (zoals vroeger gesproken werd van arthouses) in plaats van bio scoop voor die plaats waar gedraaid werd. ,,'t Kiekkot'' en al eerder Jeugd en Muziek in Middelburg zagen door deze doorbraak de mogelijkheid geopend om de films die door het systeem nooit in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland terecht kwamen nu in regelmatige ver toning te brengen. En daar ligt dan ook het verschil tussen Filmliga Terneuzen en 't Kiekkot. De Filmliga haalt de beste films uit het „systeem" naar Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl 't Kiek kot de beste films van buiten het sys teem kan draaien. 't Kiekkot draait in de komende we ken nog: „Family Situations", op 12 maart in Sas van Gent, 13 maart in Ter neuzen, 14 maart in Oostburg, 15 maart in Hulst en „Weg met de boeken" op 2 april in Sas van Gent, 3 april in Terneu zen, 4 april in Oostburg en 5 april in Hulst. De Filmliga Terneuzen draait nog „Medea" van Pasolini op 20 maart in het Luxortheater Terneuzen en Le Grand Blond op 17 april in het Luxor theater Terneuzen. Jongeren willen ook wel eens uit of tewel J'UIT. Dat is een dochterorgani satie van UIT in Zeeuwsch- Vlaanderen, die al drie seizoenen actief is in West Zeeuwsch-Vlaanderen en nu ook sinds januari met een afdeling in Terneuzen succesvol draait. In de afge lopen maanden bracht J'UIT West reeds de Dizzy Mans Band en Alquin, twee uitstekende Nederlandse pop groepen naar West Zeeuwsch- Vlaanderen en verder Willem Verman- dere, Jan de Wilde en Les Turpulins in een Vlaams programma waar echt niet alleen de jeugd op afkwam en de Ke telshow, een maf soort cabaret dat he laas een veel beperkter publiek kreeg dan het verdiende. Terwijl J'UIT Ter neuzen, Kayak in een popconcert pre senteerde. De J'UIT-organisatie werkt niet op lange termijn, zodat we nu „slechts" aan u kunnen doorgeven wat er in maart en april gebeurt. Het mei/juni-programma staat nog niet vast. Op 7 maart brengt J'UIT West in de Soos Oostburg een programma van de toneelwerkgroep Proloog: „Maak van je hand een vuist". U weet dat Proloog nogal wat kritiek en subsidieproblemen ondervindt. J'UIT organiseert deze voorstelling in de eerste plaats om in formatie te geven over wat Proloog is en hoe het werkt. Voor iedereen die informatie wil hebben over vormingsto neel, politiek theater of hoe we het kun nen noemen, is dit een uitgelezen avond voor informatie en discussie. Op tweede paasdag, 31 maart in Sluis een optreden van de bekende folk- popgroep Fungus, terwijl J'UIT Terneu zen op zaterdag, 22 maart een festival van zes uur tot één uur 's nachts orga niseert met zes Zeeuwse pop-, country-, folk-groepen. Een eigen bodem-festival dus. Op zaterdag, 5 april brengen we dan de Amerikaanse folksinger Derrol Adams (oud, maar nog steengoed) in Hoofdplaat en op 20 april, zondag in Groede komt dan eindelijk Wannes van de Velde! UIT IN ZEELAND. Q deze kan afzonderlijk gehuurd worden voor b.v. repetities e.d. en is ook als zaal te gebruiken. kan afzonderlijk gehuurd worden voor b.v. vergaderingen, kongressen e.d. waarbij het toneel als zodanig niet wordt gebruikt kan eveneens apart gehuurd worden, los van de grote zaal wordt bij gebruik van de grote en/of kleine zaal altijd mee gerekend. Wel zou de mogelijkheid kunnen ontstaan de garderobe afzonderlijk te gebruiken indien de omstandig heden dit toelaten. is ook als ruimte afzonderlijk te gebruiken voor b.v. kleine vergaderingen, kursussen enz. tot ongeveer 25 personen vraagt onze uitgebreide informatiemap. iïram5nheat" tel. 01150-4900

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 36