Ll Maart, april, mei zijn drie maan den waarin Zeeuwsch- Vlaanderen nog een groot aantal theaterevenementén te verwach ten heeft. Toneel, muziek, film en dans, alle met het handelsmerk „Uit Zeeuwsch-Vlaanderen".Een gevarieerd aanbod dat zeker uw aandacht verdient. Daarom bren gen we deze extra-theaterkrant in samenwerking met „Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen", de pu- blieksorganisatie, die gesteund door subsidies van de acht Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en de provincie Zeeland, zo goed als alle theater- en concertge beurtenissen in dit gewest voor bereidt en in openbare uitvoering aan u, het hooggeëerde publiek presenteert. - UIT IN ZEELAND We zetten de zaken nog even voor u op een rijtje. In Zeeuwsch-Vlaanderen en ook in het Zeeuwse aan de overkant, wijkt de organisatievorm van het thea terleven sterk af van het landelijke pa troon. Afgezien van het feit dat de pro vincie Zeeland geen beroepstoneel- of muziekgezelschap binnen zijn grenzen huisvest is het opvallend dat de Zeeuwse theaters en schouwburgen geen van alle een artistieke directie hebben. De programma-taak voor de theater- en muziekcultuur in deze pro vincie is geheel in handen van het pu bliek. Werkgroepen van theaterbezoe kers voeren de eigenlijke directie over het programma, dat in theaters, cultu rele centra en dorpshuizen wordt ge presenteerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen kennen we vijf werkgroepen: Uit-Oost (voor Hulst en Hontenisse), Uit-Sas van Gent, Uit-Axel, Uit-Terneuzen en Uit- De Nieuwe Scene, een jong Vlaams acteurs-collectief, brengt voor Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen als een extra voorstelling Mistero Buffo op zaterdag 8 maart in Terneuzen. Een mysteriespel in de Middeleeuwse traditie, doorweven met sociale kritiek op Vlaamse toestanden, dat is het thema. Maar de belangrijkste reden van de opvoering is eerder het spel, de ens cenering en de muziek. Want iedereen die Mistero Buffo vorig jaar in Gent, Antwerpen of Amsterdam heeft gezien, is er nog steeds diep van onder de in druk. West (voor Oostburg, Aardenburg en Sluis). Zij te zamen, zo'n zestig theater-liefhebbers van heel verschil lende pluimage, vormen de regionale organisatie Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor de uitvoerende taken die aan het programmabeleid uiteraard zijn verbonden, functioneert de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland. Deze in stelling heeft daarvoor in Terneuzen een filiaalbureau onder de naam theater-coördinatie-bureau Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd. Laten we er niet te veel over schrijven. Wel dat Mistero Buffo overrompelend, aangrijpend totaaltheater is. Een bijna onmogelijke prestatie van Nederland stalige acteurs en actrices. Met steen goede teksten, een formidabele regis seur (Arturo Corso) en geweldige mu ziek (van Wannes van de Velde). Dit alles in tien taferelen afgewisseld met monologen van een Arlequino, ge speeld door Charles Cornette. Ontroe rend naar de twee uitersten van lachen en huilen. Mistero Buffo. Dat moet u gezien heb ben. v.v.'fa

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 35