Maart begint hoopvol MOEILIJKE REDDINGSACTIE IN TUNNEL VOL SCHROOT 'andaag Minstens 29 doden en 75 gewonden in Londense metro DEN IIÏL: TERUGGANG IN BOUW NIET AAN CRUIJTERS TE WUTEN METROBESLUÏT NIET HERZIEN Uit schoenen- nieuws slen binnenhuis Huwelijk Christina 2 da^n vervroegd Premier Den Uyl: Voorzitter ZLM wil oprichting van Station Middelburg krijgt tunnel en zuidelijke uitgang Voorbereiding verhoging dijk en rond Oosterschelde begonnen Van der Stee maakt zich als minister onmogelijk 2.174/ 294/ Verandering inkomensgrens kinderbijslag zelfstandigen Kreten Kruisinga beneden peil Vertrapt Gejammer Lijkkisten MILITAIR ZAG HET NTET MEER ZITTEN Wilde vlucht uit hospitaal in Bergen op Zoom Valse dollars in Terneuzen KKTiN G AXEL ZLM: ais u van wonen houdt, mag u binnenhuis niet missen hoe en smorgasbord eten: >dse grenen '75 is ;r en gaver van vorm dan k maar eens naar de fraaie ktie van de voet van deze irachtig-afgewerkte, ■door grenen tafel. En let hoe heerlijk dat gladde ivoelt. Dè manier om je mörgüsbord te serveren! 2,-. Armstoel, zitting in een reep naar keuze 282,-. Stoel, 2,-. Tafel met 4 stoelen Tafel met 2 armstoelen O ^5 p <3 O Q of speelgoed uit 1 tot z'n recht (èn 't is lurlijk grenenhout uit hoge en lage elementen kan zien. De wand zoals dia hoe enschommelen': gesprek'n lekker glas en gaan er graag voor zitten wij). En waarin kan dat an in zo'n traditionele, ïllige schommelstoel in een al aditioneel materiaal: teak. ig-afgewerkte, super-gave il met losse rug- en zitkussens .'art-witte ruit recht/Nieuwegein; •-tunnel, m van Meerdervoort. oluon) bij de Rijksweg ward 1945. >p vrijdagavond!) 4 verdiepingen De Sniep, Directeur Dr. W. A. J M. Hoofdredacteur-: L. Bejjendekker Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tei. (01150)-79 20 Gironummer 1114111 t.av. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW ZATJSKDiio i9 J 27e jaargang No. 7597 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. -"eerkundige medewerker) D '-maand maart begint deze met aanvankelijk zon en 1 -dagavond een iets grotere regena, ..aar wel zachte lucht. Met eetd zuid-oost tot zuidelijke wind wordt lucht wa Frankrijk aangevoerd, waar het kwik al tot 15 a 18 graden stijgt, in ons land tot 10 a 13 graden. De achter ons liggende drie wintermaan den waren opvallend warm. Het werd zelfs een record over 270 jaar. De februarimaand is sinds 1920 in ons land niet zo zonnig ge weest. Het hogedrukgebied dat vele dagen volop zonnig gaf, is naar de Middellandse Zee weg getrokken, waardoor zwakke fronten via de Golf van Biscaje en West-Frankrijk dichter bij ons land gaan komen. DEN NP) De datum i veiijk van prinses n de heer Jorge Guinermc is nader vast gesteld op zaterdag 28 juni a.s. Aanvankelijk was sprake van 30 juni. De Amsterdamse Nièuw- markt-buurt wordt steeds metroostelozer. ■-iK Verdwaasd, met zwarte hoofden en haastig verbonden wachten gewonden van de metroramp op vervoer. (Van onze parlementaire DEN HAAG Bij de Twee de Kamer wordt een wetsont werp ingediend tot verhoging van de inkomensgrenzen voor het recht op kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. - Bij aanvaarding van dit V -rstei zullen zelfstandigen, wier inkomen over 1974 niet meer bedroeg dan f 13.850 in 1975 liet recht op kindierbij- .-lag hebben voor het eerste en het tweede kind. Bedroeg het inkomen over 1974 meer dan f 13.850 maar minder dan f 14.500 dan bestaat in 1975 al leen het recht op kinderbijslag Voor het tweede kind. DROOG Droog met schapewol ken. Hoogste tempera turen tussen 8 en 13 graden. stad EN STREEK België heeft zware klus aan schoonmaak Wester- schelde. Pagina 3 De klad in berging sche pen. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Parijse bankovervallers ontkwamen. .Pagina 13 Suriname: hou je rekru ten maar: Pagina 15 Jaarverslagen voldoen maar net aan wettelijke eisen. Pagina 17 sport Okker in halve finale. Pagina 21 VRIJUIT Hef gaat er niet om wét maar dat je ieest. Geen werk voor 3000 academici. Nieuwe Moerdijk- brug: veilig, mooi, goedkoop. Tussen de wielen. Instituut Reve op dood spoor. Hoffotograaf door toeval in het vak. merijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De 'kreten van mijnheer Kruisinga zijn beneden elk peil. De cijfers die deze week verstrekt zijn over de bouw -Paren ook al te lezen in de werkgelegenheids- nota. Toen heeft Kruisinga ge zwegen. Hij heeft ook gezwe gen toen eind verleden jaar de begroting van volkshuisvesting in de Kamer werd behandeld. Natuurlijk mag Kruisinga het aftreden van een. minister ei sen. Zijn argumentatie is zwak, dus zijn de kreten ook losse flodders". Sarcastisch reageerde minis ter president De Uyl gistera vond na afloop van het kabi netsberaad op de uitlatingen van fractieleider Kruisinga van de CI-IU. H i verweet hen: en anderen die bouwminister Gruijter.s fel hebben aangeval len, geen rekening te houden met de realiteit. „Ik onder schrijf graag wat Aantjes ge zegd heeft, de teruggang In de bouw kan niet aan Gruijters - of het kabinet geweten wdr- den. Ik zelf heb bij het eerste optreden van dit kabinet, op 28 mei 1973, gewaarschuwd dat de bouw op instorten stond. Dat is nk i tegengespro- (Van onze correspondent) LONDEN Tenminste 29 mannen en vrouwen zijn gis teren in de Londense metro omgekomen in een rampzalige treinbotsing.' 75 ^personen werdeif gewónd. De tri. »- sv-ïèlf- mee ze gistermorgen naar hun werk reden in de City was er niet in gesïaagd in zijn eindstation Moorgate te stoppen. Men veronderstelt dat de remmen niet werkten. Hij vced door de buffers en sloeg te pletter in een doodlopende tun nel. Gisteravond bevonden zich in het eerste platgedrukte rijtuig nog 15 personen waarvan er twee springlevend waren. Een er van was een jonge vrouwelijke agent van politie. Ze kon met de redders praten via microfoons en luidsprekers en maakte zelfs grapjes. „Zullen we een paar van je vriendinnen naar je toe sturen om wat met je te komen kletsen?" vroeg men haar op een gegeven moment. Door de luidsprekers kwam dit antwoord: „Neen, stuur liever een paar flinke kerels". De fatale metrotrein, die uit zes wagons bestond, was in Drayton Park vertrokken om 8.37 uur Engelse tijd. Hij zat vol mannen en vrouwen die gingen werken in de city. Om 8.46 uur bereikte de trein z'n eindstation Moorgate, waar ro de lampen aanduidden, dat het spoor doodloopt. In plaats van vaart te verminderen, behield de trein zijn vrij hoge snel heid. Hij begon te schudden en schoot rakelings langs het perron. Daarna botste hij in de doodlopende tunnel op de buf fers, om tot stilstand te komen tegen een blinde muur. De ontvoerders van de West- berlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz hebben gisteren deze foto van Lorenz zonder bril en zittend op een bed ge stuurd naar het persbureau DPA. De tekst voor hem luidt: „Gevangene van de 2e juni- beweging". Intussen is de vrij lating van zes gevangen' leden van de Baader-Meinhofgroep geëist. (Zie pagina 13) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister president Den Uyl heeft geruchten als zou overwogen worden Amsterdam onder het bestuur van een regeringscommi '.iris te plaatsen „volstrekte" onzin genoemd. Na afloop van hel kabinets beraad gisteravond zei de pre mier desgevraagd dat er „naar mijn indruk geen nieuwe fei ten zijn gekomen die zouden moeten leiden tot heroverwe ging van hel democratisch ge nomen besluit om de metrolijn door te trekken". Den Uyl voegde daaraan toe: „Voor zo ver ik het kan overzien". Op de vraag of hij rellen verwacht wanneer volgende week huizen in de Nieuw- marktbuurt moeten worden ontruimd zei de oud-wethou der van Amsterdam: „Het kli maat in de stad loopt nogal warm Het gebeurt zo vaak dat grote dingen die men ver wacht toch uitblijven. In Am sterdam ontstaan rellen altijd onverwacht. Toch verwacht ik geen rellen, maar ik ben uiter aard geen profeet. Ik vertrouw fat iedereen wil bijdragen tot Twee wagons werden volledig in elkaar gedrukt. Hef was of een reusachtige voet de speel goedwagentjes vertrapt had. De derde wagen schoot over het puin de hoogte in en bleef rechtop staan, zodat hij de in gang van de tunnel compleet ulokkeerde. De botsing in de duistere smalle tunnel veroorzaakte een zwarte stofwolk en het geluid van een donderslag, die zwaar weergalmde in de na- bijliggende tunnels en de gan gen van het metro-station. normalisering van de verhou dingen in Amsterdam". Het bestuur van de afdeling Amsterdam van de PPR heeft nu aan B. en W. verzocht „een situatie te scheppen waarin overleg met alle betrokkenen kan plaatsvinden". De Tweede- Kamerfractie van de PSP heeft de Amsterdamse ge meenteraad gevraagd de be slissing in heroverweging te willen nemen. De bewoners van de Nieuw- marktbuurt hebben een motie aangenomen waarin aan alle Amsterdammers wordt ge vraagd ervoor te zorgen dat de voorbereidende metrowerk zaamheden in hun buurt wor den opgeschort. B. en W. van -Amsterdam hebben gisteren besloten de taken van de afgetreden wet houder Huib Riethof, tijdelijk te verdelen. (Zie ook pag. 15) Pas toen dit geluid verstomd was, hoorde men uit de com pleet vernielde treinwagens het gejammer en het geweek laag van de slachtoffers opstij gen Tientallen reizigers kwa men ongedeerd uit de laatste drie wagens, met de inzitten den van de eerste v^as het erg gesteld. Korte tijd na het on geluk werden uit de derde treinwagen 29 zwaar- en licht gewonden gehaald. De politie riep bloeddonors op en sloot het centrum van de city af voor alle verkeer, behalve am bulances en de wagens van de reddingsbrigades van de brandweer. Meer dan 200 brandweer- en politiemannen, dokters en ver pleegsters werden ingezet voor een bovenmenselijke reddings operatie, gehinderd door het verwrongen metaal, het ge brek aan licht en lucht en de grote hitte. In de nauwe tun nel was het spoedig even warm als in een kolenmijn. De redders moesten om het uur aan de oppervlakte komen om wat verse lucht te happen. Om de slachtoffers te kunnen bereiken in de twee platge drukte treinwagens - de trein bestuurder zat nelemaal voor- aai» - dienden de redders zich een weg te banen door de vloer van het rechtopstaande Tierde rijtuig en het dak van de tweede in elkaar gedrukte wagen. Zij maakten daarbij gebruik van snijbranders en kranen. Deze moeilijke taak nam vele kostbare uren in be slag. Heel de tunnel zat vol wrakstukken, zodat het zelfs onmogelijk was om naast het spoor tot bij de slachtoffers te komen. GOES - De voorzitter van de Zuidwestelijke Landbouw organisatie (ZLM) ïr. D. Luteijn, zal tijdens de voor jaarsvergadering van het Ne derlands Landbouweomité de oprichting van een boerenpar- lement bepleiten. In dat parlement moeten de voltallige hoofdbesturen van de drie landelijke standsorga nisaties en de voorzitters van ie provinciale organisaties di rect wórden betrokken bij de besluitvorming van het land bouwbeleid. De afstand tussen top en achterban zal dan tot een minimum worden be perkt. Volgens ir. Luteijn is het idee niet helemaal nieuw. Een soortgelijke werkwijze heb ben de organisaties al toege past tijdens de moeilijkheden in de afgelopen zomer. Ook na de vapr de boer teleurstellen de EEG-prijsvoorstellen van de afgelopen maand hebben de organisaties gezamenlijk ver- gadrd. De heer Luteijn vindt dat deze bijeenkomsten al zo- vee! positieve reacties hebben opgeleverd dat het idee uitge werkt zou moeten worden, zo dat nog voor de zomer het bóeren-parlement opgericht kan worden. (ADVERTENTIE) Toer, de noodzakelijke verbin ding met de vernielde wagens tot stand gebracht was, bleek dat slechts drie brandweer mannen en drie dokters in het platgedrukte eerste rijtuig konden kruipen dat vol zwaar gewonde, kreunende en bid dende slachtoffers zat. Wegens het gebrek aan lucht werden de brandweermannen en dok ters uitgerust met zuurstof- flessen,- die ze ook konden ge bruiken voor de gewonde rei zigers Tot grote verbazing van de redders bleven de slachtoffers rustig en gelaten, ondanks het feit dat zij er zeer ernstig aan toe waren. Breda: De nieuwe voorjaars collectie modeschoenen is nu ai in de meeste zaken te bewon deren. Schoenboetiek MAYFAIR, Rei gerstraat 11 Breda, brengt zéér gedurfde exclusieve modellen. Voor de dames zijn er weer veel klompen met alleplei zo len. Nieuw zijn ook jeans laar zen die ook bij zomerse kleding erg leuk staan, deze laarzen zijn exclusief voor Mayfair ge maakt van oude jeans broeken uit Amerika. Bij de nieuwe herenschoenen zie je veel hogere hakken en de leestvorm is iets slanker gewor den. Het is echt de moeite waard eens te gaan kijken en passen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Een militair gelegerd in de Cort Heyligerskazerne in Bergen op Zoom, heeft gisteren voor eni ge opwinding in de binnenstad gezorgd, door uit een raam op de benedenverdieping van het militair hospitaal aan de Wouwsestraat te springen. De man zat in zijn kazerne ln justitieel voorlopig arrest, omdat hij niet op tijd was teruggekeerd naar zijn onder deel. Aangezien hij daarvoor als reden had opgegeven dat hij „het niet meer helemaal zag zitten" oordeelde de com mandant van de Cort Heylj- gers het verstandiger de man medisch te laten onderzoeken. Hij werd onder begeleiding naar het militair hospitaal ge bracht, sprong tijdens het on derzoek door een gesloten venster en ging er vandoor De begeleider ging m,?t ge trokken pistool achterai verklaarde hij dit nooit ge bruikt te zullen hebben in dc drukke winkelstraat achter hem aan, roepend „houd die man", en „sta of ik schiet". De vluchteling koos eieren voor zijn geld en ging vrijwil lig mee terug naar het hospi taal. Van zijn sprong door de ruit heeft hij, behalve een paar lichte snijwonden geen nadelige gevolgen ondervon den. ken. De enige die daaraan nu op een fatsoenlijke manier aan herinnert is Aantjes. De premier wees er op dat bij het optreden van het kabi net duidelijk werd, dat het aantal in de tweede helft van 1972 en in de eerste helft van 1973 uitgegeven vergunningen sterk gedaald was. Ook AR- fractieleider Aantjes heeft daarop gewezen toen hij don derdag zei dat de geringere produktie die nu uit de pijp lijn komt, er al in gestopt is onder verantwoordelijkheid van de vorige bouwminister Udir/ (CHU). (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het spoorweg station van Middelburg krijgt de door de inwoners van Mid delburg-Zuid en Dauwendale zozeer begeerde uitgang aan de zuidkant van het station. Bovendien zal er een tunnel worden gemaakt onder de spoorbaan door, waardoor de tijdrovende gelijkvloerse over gang tussen het eerste en tweede perron kan verval len. Een en ander is mogelijk geworden dank zij het werk gelegenheidsprogramma dat de regering de afgelopen week bekend heeft gemaakt. Dit project zal i-i totaal ongeveer anderhalf miljoen gulden kos- tenl waarvan de regering ne gen ton zal bijdragen. VANDAAG als extra- bijlage de UIT-krant voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Op vier pagina's klein formaat geven wij u informatie over de culturele evenemen ten die voor de rest van het seizoen op het pro gramma staan. De met veel foto's geïllustreer de krant kwam tot stand in samenwerking met ,Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een opva rende van een Liberiaans zee schip heeft vorige week in Ter neuzen een aantal goederen betaald met een vals biljet van honderd dollar. Dat het biljet vals was, bleek pas, toen het via een Terneuzense han delaar in scheepsbehoeften, bij een bankinstelling in Amster dam terecht kwam. De politie is gisteren van de zaak op de hoogte gebracht. Het schip, de „Capri Corn" is ondertussen al lang en breed onderweg naar Ameri ka. De naam van degene die het dollarbiljet heeft ingele verd is bij de politie bekend. Het gaat bij het genoemde bil jet om een voor de politie niet onbekende vervalsing, van een Amerikaans type. Via de Am sterdamse politie zijn de Ame rikaanse autoriteiten van het onderweg zijnde schip op de hoogte gebracht. De korpschef van de gemeentepolitie in Ter neuzen verzekerde dat het valse dollarbiljet totaal geen verband hieid met andere val se dollar-zaken, die zich in het verleden hebben afgespeeld. DEN HAAG (ANP) - De organisatorische opzet ten be hoeve van de te verwezenlij ken dijkverhoging rond het Oosterscheldebekken is ter hand genomen. Het laat zich aanzien dat in 1975 met dijk verzwaringswerkzaamheden kan worden begonnen op Schouwcn-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland. Deze mededeling heeft mi nister Westerterp gisteren ge daan in schriftelijke beant woording aan de Tweede Ka mer na gestelde vragen tijdens het begrotingsdebat van Ver keer en Waterstaat. Vooruitlopend op de defini tieve bezetting van het „Bouwbureau Dijkverster kingen" zijn de werkzaamhe den gestart met reeds op het bouwbureau te werk gestelde ambtenaren van rijks- en pro vinciale waterstaat en de wa terschappen Noord-Be-veland en Schouwen. Met de opbouw van het bouwbureau, dat in Goes zal worden gehuisvest, worden goede vorderingen gemaakt. Ter ondersteuning van het bouwbureau zullen een techni sche adviesgroep Zeeland en een technische adviesgroep Noord Brabant worden inge steld. Een versnelde procedure voor de verwerving van de benodigde gronden is in voor bereiding. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De leden van de kring Axel van de Z.L.M. vin den dat minister Van der Steen de belangen van de landbouw volkomen onvol doende behartigt en zich als minister onmogelijk maakt. Hij moet verantwoordelijk ge steld worden voor alle gevol gen van acties die nu of in de toekomst zouden kunnen vol gen. Dit schrijft de afdeling in een brief aan de minister waarin tevens de verontrus ting over het beleid van de minister van landbouw wordt uitgesproken. De kring eist in de brief onmiddellijk nationa le maatregelen om de voorge- calculeerde kostenstijging voor 1975 en de 6 procent die de landbouw na de onderhande lingen in Brussel is tekortge- komen te vergoeden, zowel voor land- ais voor tuinbouw. In de brief herinnert men de minister verder aan zijn bel-ofte, aan de agrarische loonwerkers gedaan in oktober 1974. „Zij hebben recht om de hectares die zij in 1974 niet konden oogsten, vergoed te krijgen", aldus de afdeling in zijn brief. Van de brief is een afschrift gestuurd aan de drie voorzitters van de c.l.o.'s in Zeeland. (ADVERTENTIE) ahoy' - zuidplein - rotterdam nationale woonmanifestatie 1975 dagelijks open van 11-17 en van 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 utv

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1