tin Narcotica-raad V.N. heeft kritiek op Nederland Bonn onder druk van weging 2 juni Libelles ;©ü®sl mm BESCHIETING PHNOM PENH DUURT VOORT Afschaffing voorbereidend jaar h.b.o. uitgesteld Gangsters wisten te ontkomen na overval in Parijs 914 Pandbriefbiljetten 3ÜÊ jr.*# W Vrouwen-bevrijding DE ONTVOERING VAN PETER LORENZ Ondernemingsraden KNSM contra Amerikaans rapport Becht voorzitter onderzoekscommissie ziekenfondsen O Westiand Utrecht j& De Priester jwexpert binnenland buitenland s kijken in s te doen? ïumschool west-brabant Hasj moord na twee jaar opgelost *n METZLER- Zuivering m Griekse leger HEEF T VAN DE BUIT IN HAAST VERLOREN tegen verhoogde afgifteprijs (TERDAG 1 MAART 197s oogwaardige Luxe tuimelramen, der pansoort. geprofileerde indplaten met stalen teriaal en inde plafonds van riateriaal. Vele- dekking van hout tot ilag. oering hoeft in de geen probleem te zijn. over een eigen ng werken, aste dienst kunnen ïvangrijke werken in in tijd verwezelijken. gen interieurontwerp ïogelijk. ZATERDAG 1 MAART 1975 13 17 lewH 1 j. Kijken kost niets, e raad is niet duur. ekwame binnenhuis- en U graag hun visie van Uw woning, ziet U meteen at. Neem dus eerst <huis voor U gaat ouwen. ichte dag- en avond- opleidingen voor be- sektor jn via hel voorberei- OAKLAND, Calif. V.S. Meer dan 500 vrouwen van Synanon-gemeenschappen in Californië hebben het hoofd kaalgeschoren in een uiting van vrouwenbevrijding. De ge schoren hoofden symboliseren het feit, dat Synan on vrouwen een gelijke verantwoordelijk heid als Synanonmannen aanvaarden in de stichting, die zich bezighoudt met de her- op\ oeding van druggebruikers, jeugdige delinquenten en andere mentaal-ontspoorde men sen. (Van 0112e redactie buitenland) GENèVE Functionarissen van de Verenigde Naties die zich bezig houden met de strijd tegen de verdovende middelen maken zich in stij gende mate bezorgd over de situatie in Nederland en hebben kritiek op wat zij noe men „de liberale houding van de Nederlandse regering ten opzichte van het misbruik van cannabis (marihuana, hasjieJj). De uit elf leden bestaande controleraod voor de narcotica van de VN zegt in zijn rap port dat de situatie rond de verdovende middelen in Ne derland „reeds enige tijd schijnt te verslechteren, in het bijzonder door de illegale han del" en ongerustheid heeft veroorzaakt in verscheidene buurlanden Volgens het rap port van de raad komen aan zienlijke hoeveelheden canna bis Nederland binnen van AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse moordbrigade die :n 1974 alle tien in de hootdstad gepleegde moorden tot een oplossing heeft ge bracht, heeft in samenwerking met de politie van Parijs en Brussel nu ook een twee jaar oude hasjmoord in de Bijlmer meer opgelost. In gevangenissen in Parijs, Brussel en Amsterdam bevin den zich thans vijf buitenlan ders die op enigerlei wijze met de zaak te maken hebben gehad. Van hen heeft de 25- jarige Bulgaar Bogamil K. be kend in de nacht van 28 op 29 januari 19.73 op de parkeer plaats van het toen in aan bouw zijnde flabgeouw Ech- tenstein in de Bijlmermeer de 37-jarige Surinamer A. H. S. Loswijk met pistoolschoten om het leven te hebben gebracht. Aanleiding .voor de schiet partij was het leveren door Loswijk van een grote partij nep-hasjiesj aan de buitenlan ders. (Van onze correspondent) In tegenstelling tot de alge mene verwachtingen werden op de lange lijst van voor waarden niet de namen van de zogenaamde harde kern van de Baader-Meinhof-beweging genoemd, maar alleen die van reeds veroordeelde gevange nen In hun brief dreigen de afzenders dat zij Peter Do rent2 dood zullen schieten wanneer de autoriteiten: niet, of maar ten dele aan hun ei sen voldoen Voor de vlucht van de vrijgelatenen verlan gen zij een viermotorig straal vliegtuig van het type" Boeing 707 dat begeleid dient te wor- ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM (ANP) De gekozen leden van de voorlo pige centrale Ondernemings- ADVERTENTIE) UNIEBOEK-TOPTIEN be tien meest gekochte boeken in februari 1975: 1. Bob Tadema Sporry Het we reldrijk der farao's f 17,50 (Fibula-Van Dishoeck). 2. Jan Brusse Tussen tienmil- ,ioen Parijzenaars 9,90 (Van Holkema Warendorf) 3. Jean Dulieu/Leen Valkerier Paulus de boskabouter TV- album 3,95 (De Gooise Uitgeverij) 4 Dagelijks leven in bijbeltijd 45, (National Geografie Society/ De Haan). 5-Cornelius Ryan Een brug te ver 39.50 (Van Holkerha Warendorf). 6 Rien Poortvliet Hij was een van ons 95, (Van Holkema Warendorf) '- Ria Holleman Uit grootmoe ders keuken 14.25 (Van Dishoeck). °- Dr. Sophie Ramondt Mythen en sagen van de Griekse we reld paperback 12,50 (Fibula-Van Dishoeck). "Janice James De gebroeders Hammond paperback 9,90 (De Gooise Uitgeverij). 13. E.J. Baas-Harmelink Super puzzelwoordcnhoek f 12,90 (De Gooise Uitgeverij). Verkrijgbaar in pMïp bocki* 'el BONN De crisisstaven van de Westduitse regering en Berüjnse senaat worden door de volksopinie in Berlijn on der heftige druk gezet ent toe te geven aan de eisen van de ontvoerders van de CDU-voorzitter Peter Lorenz. De kidnappers meldden ziek gistermorgen als leden van de „Beweging van dc Tweede Juni" bij het Westberlijn.se bu reau van het persagentschap DPA in een expressebrief. In de brief eisen zij de vrijlating van de advocaat Dorst Mahler en van vijf andere anarchisten. den door de voormalige burge meester van West-Berlijn Heinrich Albertz die ra zjjn mislukte poging in de politiek een gewaardeerd geestelijke in de protestantse kerk werd! Onmiddelijk nadat de in houd van de brief bekend werd keerde Albertz, die zich op reis bevond, naar Berlijn terug. Volgens de Westduitse instanties zullen Noord-Korea, Libye en Irak waarschijnlijk bereid zijn de vrijgelaten Duitse gevangenen asiel te verlenen. Tot de eisen van de kidnap pers behoort ook een bedrag van zes maal 20.000 mark, dat kennelijk na de vrijlating van de gevangenen bedoeld is voor hun levensonderhoud. De ont voerders stellen bovendien als voorwaarde, dat hun brief in talrijke Westduitse dagbladen als advertentie -gepubliceerd zal worden. De kosten hier voor dienen door de CDU ge dragen te worden. Op de poli tie deden zij een dringend be roep geen gebruik te maken van vuiiywapens en geen wo ningen te doorzoeken, omdat anders het leven van Lorenz in gevaar zou worden ge bracht. Voor de inwilliging van hun eisen stellen de ontvoerders een ultimatum van 72 uur. Dit maakt het zeker, dat het ont- voeringsdrama nog tot de af loop van dit ultimatum zal voortduren, omdat de regering tot het laatste moment elke ge legenheid te baat wil nemen om Lorenz te bevrijden zonder de eisen van de kidnappers in te willigen. Spoedenquêtes in West-Ber lijn tonen aan, dat een over grote meerderheid van de be volking de vrijlating van de zes gevangenen verlangt wan neer hierdoor het leven van Peter Lorenz gered kan wor den. De West-Berlijners staan op het standpunt dat men ze ker de vrijlating van de CDU- voorzitter Duitse gevangenen kan laten lopen, nadat Pales tijnse vrijheidsstrijders er al enige keren in zijn geslaagd door ontvoeringen de bevrij ding van Arabische terroristen te bewerkstelligen. Aan de expressebrief met de eisen hadden de ontvoerders een foto toegevoegd waarop Petr Lornz. zonder bril en zittend op een bed te zien is. Op de voorgrond had de foto graaf een bankje geplaatst met het opschrift: ..gevangene van de Beweging van de Tweede Juni". Deze beweging werd op gericht uit solidariteit met de student Benno Ohnesorg, die op 2 juni 1967 in West-Berlijn tijdens relletjes rond het be zoek van de sjah van Perzië door een rechercheur van poli tie we'-d doodgeschoten. Tijdens een later gevoerd proces bleek dat de recher cheur het dodelijke schot zon der enige noodzaak had afge- vuurd. De „Beweging van de Twee de Juni" streeft dezelfde anar chistische doeleinden na als de RAF van de Baader-Meinhofs, maar het is niet bekend in toeverre hun organisaties in elkaar lopen. De Beweging had zich oo-k solidair verklaard met de moord op rechter Gun- ther von Drenkmann op 9 no vember j.I. in Berlijn. Na het bekend worden van de inhoud van de expressbrief kwam het vermoeden op, dat de anarchisten uit tactische overwegingen niet de vrijla ting van Ulrike Meinhof, An dres Baaider, Ronald Auigustin en de overige leden van de Baader-Meinhof-groep hadden geëist. Het proces tegen Au- gustin, dat momenteel in Dückeburg plaatsvindt en dat tegen de overige led-en, dat op 22 mei in Stuttgart begint, biedt de anarchisten een unie ke gelegenheid om tijdens een grootscheepse show propagan da voor hun zaak te maken, zoal3 uit het proces in Dücke burg al blijkt Gezien het feit dat de kidnappers alleen maar de vrijlating van reeds veroor deelde gevangenen hebben geëist, vermoedt men dat zij eerst het proces tegen de „harde kern" willen afwach ten, om daarna door middel van een nieuwe spectaculaire ontvoering ook hun vrijlating af te diwingen waar zij hun weg vinden naar de omliggende landen, in het bijzo-nder de Duitse Bondsrepubliek. De heroïne handel is de afgelopen twee jaar sterk gestegen, aldus de raad. De omvang van de be slagleggingen welke door de Nederlandse autoriteiten wor den gemeld „zijn een voldoen de bewijs van de em-stige aard van de handel en de activitei ten van de diensten die belast zijn met het toezicht op nale ving van de wet", aldus de narcotica-raad van de V.N. (ADVERTENTIE) geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt, maar redelijk gebruik niet leven om te verdienen, maar verdienen om te leven, jf niets ten koste, alles ten dienste van de ander. deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we anderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhoven. (ADVERTENTIE) komt op maandag 3 maart in 'net Turfschip te BREDA. Prijs: 3,50 p.p. Aanvang: 14.30,19.00 en 21.15 uur. Kaartverkoop: aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. PHNOM PENH OPnieuw zijn gisteren gevechten ont staan op de oostelijke oever van de rivier de Mekongy te genover de Cambodjaanse hoofdstad. Het beschieten van Phnom Penh en het vliegveld van de stad duurde voort. Sinds dagen is de strijd de stad niet zo dicht genaderd, aldds is in militaire kringen te Phnom Penh gezegd. Bij een aanval der commu nistische opstandelingen te Preik Loeong, acht kilometer ten noordoosten van Phnom Penh, zijn enige dorpen vero verd na gevechten van man tot man. Er zijn versterkingen naar Perk Loeong gestuurd en de strijd daar duurde gisteren nog voort. In weerwil van de gevechten gaat de Amerikaan- DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen is teruggekomen op zijn plan om het voorbereidend jaar bij het hoger beroepson derwijs voor het komende studiejaar af te schaffen voor mavo-abiturienten. De af schaffing zal wel per 1 au gustus 1976 een feit woiHen. Dr. Klein zal zijn nota over de afschaffing op korte ter mijn aanvullen, zodat meer aandacht wordt gegeven aan de problematiek van de door stroming van het secundair onderwijs naar het tertiair on derwijs. Daarbij zal ook over legd worden met staatssecreta ris Veerman. De bewindsman heeft zijn beslissing genomen, na het overleg met de onderwijscom missie van de Tweede Kamer. In zijn nota sprak dr. Klein wel over extra faciliteiten voor het hoger beroepsonder wijs voor een betere opvang van studenten. De leden van de commissie vonden dit te vaag om daaraan de afschaf fing te kunnen koppelen. De afschaffing van het voor bereidend jaar met ingang van augustus aanstaande voor mavo-abituriënten betreft de hogere technische scholen, de hbo-b-opleidingen van de scholen voor laboratoriumper- soneel en de academie voor expressie door woord en ge- baai. ATHENE (RTR) Premier Karamanlis. van Griekenland heeft in het parlement ver klaard dat hij de officieren die bij de mislukte staatsgreep van maandag waren betrokken streng zal straffen. Hij wil de legerleiding' vervangen efi de officieren die onder de dicta tuur waren ontslagen weer in dienst te nemen. se aanvoer door de luc'ht van rijst, munitie en andere goede ren voort. In Saigon maakt zich momenteel een Ameri kaanse congres-delegatie ge reed om naar Phnom Penh te vertrekken om zich op de hoogte te stellen van de situa tie in Cambodja. De delegatie zal een ontmoeting hebben met de Cambodjaanse rege ringsleider Lon Nol. UIT de laatste contacten van Washington met Tel Aviv en met Cairo blijkt duidelijk dat de mogelijkheid bestaat dat er een overeenkomst op handen is waarbij Israël zich terug trekt uit de strategische berg passen van Milta en Gissi en de olievelden van Aboe Ro- deis, die alle in het bezette schiereiland Sinai gelegen zijn. Dit stond gisteren in de Cai- rose krant Al Gomhoeria, een seini-officieel blad. DE Sowjet-Unie en Egypte hebben een handelsovereen komst ter waarde van 2,2 mil joen gulden ondertekend en dit wordt als een grote stap gezien naar verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. DE overeenkomst van ome het nieuwe samenwerkings verdrag tussen de Europese gemeenschappen en 46 ont wikkelingslanden is gisteren in de hoofdstad van het Afri kaanse land Togo, Lome, on dertekend. OP het PPR-congres, dat op zaterdag 31 mei gehouden wordt, komt een bestuursvoor stel aan de orde over de wijze, waarop Nederland uit de NA VO moet treden. FRANKRIJK zal spoedig zijn eerste ondergrondse kernproef nemen Dit zal volledig in het geheim gebeuren. De Franse chef-staf, generaal De Bois- sieu, heeft dit tijdens een persconferentie bekendge maakt in Papeete op Tahiti. raad van de KNSM, de onder nemingsraden van KNSM BV en Vrachtmail BV, alsmede de ondernemingscommissies van NRM en Steac hebben de raad van bestuur van het scheep vaartconcern meegedeeld, dat zij in overgrote meerderheid van mening zijn dat gesprek ken met het bestuur alleen verder mogelijk zijn, als daar bij het CMP-rapport niet als uitgangspunt wordt genomen. Dit rapport, uitgebracht dour een 'Amerikaans Organi satiebureau, leidde tot de aan kondiging, dat 222 van de 750 man walpersoneël bij de KNSM moesten afvloeien. Als het bestuur meent niet aan het verzoek van de onder nemingsraad te kunnen vol doen, zal dit voor deze. met uitzondering van de onderne- mingscommissie van Steac, aanleiding zijn om hun afge vaardigden uit dr voorlopige centrale ondernemingsraden terug te roepen Dit besluit zal voor een aantal ondernemings raden eveneens consequents hebben, aldus een,gisteren uit gegeven verklaring. De gekozen ler>n riln van mening dat de gegeven:, waar op het CMP-rapport tot - stand is gekomen op misleidende wijze bij het personeel zijn Ingewonnen. Daarom rnoet aan u» betrouwbaarheid van deze opgevers, en de conclusies u>. Ti ernst: p Wi get wij o'-l it i. (Van onze correspondent) PARIJS - Twee jonge gang sters, die donderdagnamiddag in Parijs een bankoverval pleegden waarbij twee doden vielen, zijn gistermorgen vroeg, doordat zij gijzelaars ter bescherming met zich mee voerden, ontkomen. Donderdag roofden zij een som geld in een bank in ooste lijk Parijs, maar werden bij het naar buiten komen door de politie onder vuurl genomen, waarbij een hunner (20 jaar) gedood werd. De beide ande ren vluchtten de bank weer binnen e.n grepen zes gijze laars, een daarvan een 59-jari- ge kassier -trachtte het alarm systeem in werking te stellen waarop hij onmiddellijk door een van de misdadigers dood geschoten werd. Zij dreigden één van de overige gijzelaars (2 mannen en 3 vrouwen, allen in de bank werkzaam) om het half uur te vermoorden (ze hadden de gijzelaars al laten loten om de beurt vast te stellen) als hun eisen niet ingewilligd werden. Deze eisen werden per tele foon kenbaar gemaakt aan de politie, die in een nabij gele gen kapsalon haar hoofdkwar tier gevestiged had. De gang sters, die vastbesloten Teken tot'het uiterste te gaan eisten twee miljoen franc, verder vuurwapens, hechtpleisters, een snelle BMW en qen op de luchthaven Orly gereed staand vliegtuig om te ontkomen. Na urenlange onderhandelin gen namen de gangsters ge noegen met twee miljoen franc en een auto, waarmee zij tegen halfdrie vluchtten na de beide mannelijke gijzelaars in vrijheid gesteld te hebben. Een dolle rodeo door Parijs volgde. De rovers schoten een achtervolgende bestuurder een kogel in zijn been. Tijdens de razende rit door Parijs raakte de politie het spoor kwijt. Later werd de wagen, waarin de gangsters met hun drie vrouwelijke gij zelaars ontkomen waren in een zijstraat van de Champs d'Elysée teruggevonden, waar zij een Jaguar gestolen had den. Om 5.15 uur werden de drie vrouwen in de Rue d'Am sterdam bevrijd en het spoor van de gangsters werd in de westelijke voorstad Neully verloren. De helft van de geëiste losprijs van twee miljoen werd in de bank teruggevonden, waar de misdadigers deze in hun haast vergeten hadden. We zullen positief beginnen: Modekoningen over de hele wereld hebben een lijst sa mengesteld van een dozijn da mes en een dozijn heren, die het best gekleed gaan. Voor de volledigheid geven we die twee lijsten even hier, maar om eerlijk te zijn moeten we bekennen dat er nogal wat onbekende grootheden op voorkomen. Dames gaan voor: mevr. Buckley, mevr- Camu, prinses Caroline van Monaco, mevr. Catroux, baronesse de Rosnay en de echtgenoten van Etehe- varria, (Gerald) Ford, Gra ham, Kissinger, Harding Law rence, Melhado en Wey mouth. Dan de heren: Cisard d'Es- taing, prins Charles, Guy Bur- ges, Angerlo Donghia, Frank GiffordJ.J. Hooker, Johnny Miller, Thomas Schippers, Tel ly Savalas, John Tunney, Yvez Vidal en Free Williamson. Nou gefeliciteerd, hoor, be kende en onbekende vogels. Belangstellenden bij de be grafenis van Fernand Seigneu- ri in Deauvilie ontvingen een kaartje waarop het volgende stond: „Ferdinand bedankt u voor uw komst en nodigt u uit voor een berzoek aan de slij ter". Bij de slijter kregen zij een fles rode Bordeaux. Zoals u zich nog wel zult herinneren circuleerden on langs berichten door de pers dat de heer Breznjev. partij leider, ziek was, ernstig ziek, soms ook minder ernstig ziek; dat hing maar van de krant af. Voor de „Last toast*- De alom wakkere Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft 'U de knoop doorgehakt en is met de allesomvattende waarheid gekomen. Uitgespro ken door CIA-hoofd William Colby, een waarheid die de wereld zal verbazen. •Cr BREZNJEV WAS TIJDE LIJK WEG OMDAT HIJ KIESPIJN HAD. Juist, daar valt de bek van open, nietwaar. Ttot zal de Amerikaanse spionnen moeite hebben gekost om daar achter te komen. Ik dacht ook steeds: wat lacht die Breznjev toch.... Maar nu is het duidelijk' Bedankt William Colby. Je hebt m'n weekeinde goed ge maakt. De wurgende onzeker heid pijnigde mijn bestaan, maakte het leven tot een hel. Kiespijn dus. Nu ben ik ge rust. ■Cr En kan lk rustig aan van daag en morgen beginnen. Van p hoop ik hetzelfde. MERIJN UTRECHT (ANP) Mr. C.J.G. Becht, oud-burgemees ter van Tilburg is voorzitter van de commissie die de Zie kenfondsraad heeft ingesteld op verzoek van staatssecretaris J.P.M. Hendriks van Volksge zondheid. „In verband met on gewenste ontwikkelingen bij de bij de uitvoering van de bestaande overeenkomsten tussen medewerkers en zie kenfondsorganisaties". Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft een paar weken geleden om een dergelijke commissie gevraagd, mede naar aanleidingen van uitlatingen van het kamerlid Beekmans (D'66) en publica ties over fraude en „verschrij vingen" in de gezondsheids- zorg. (ADVERTENTIE) Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,- en 10.000,-. Tot nader aankondiging is de afgifte prijs van 91/4% Pandbriefbiljetten verhoogd met ƒ15,- voor coupures van 1.000,- en 150,- voor coupures van 10.000,-. Hiermee is het rendement gebracht op 8,92%. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus veilig belegd. hypotheekbank nv Middelburg, Lange Delft 72-74, 01180-25955.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13