IJS hs uis breda LEN SER f119 Bejaarde woont in auto Ontvoering CDU-leider in Berlijn schokt Duitsland Vandaag DODEN BIJ TREIN BOTSING IN BELGIË GEVANGENISDIRECTIE WAS GETIPT VOOR GIJZELINGSDRAMA Alvast zes miljoen voor werk gelegenheid Zeeland Marie-Cécile Moerdijk gaat trouwen GERIJ Benzine mogelijk duurder Faal noch teken van kidnappers Politie zoekt onder links-extremen binnenhui; berbedekking CtOkbv SAMMY DAVIS WORDT POLITIECOMMISSARIS VOGELKOOR IN KERK BRESKENS Acupunctuur in kliniek te Haarlem van: B.V. DONGEN 12,00 10,00 8,00 7,00 7,00 3,50 12,00 8,50 ST ASSISTENTE Uitzendburo Klemgereden Controle Vrouw ais u van woner houdt, mag u binnenhuis niet missen [mi rn 12 Staatssecretaris onthult Onvindbaar Verbijsterd schotten aterialen (met kleine ten) indplaten in edele watervast verlijmd. •iplex, multiplex, ook in en enz. m 19-21 uur en elke zater- 1.30 uur op het industrie- tit te Dongen. raat 4 ook uitverkoop van- ISTEN -ADEN UR contant tel. 3119 fOOR 5 0 CENT hulst per kg. per kg. per kg. per kg. per kg. per kg. per kg. per kg. kilo vlees, snhuis vraagt voor direkf als werkzaamheden ngen. ige zelfstandige |oed salaris. d vrijdag 28 februari en orgens van 09.30 - 10.30 de Jong, hoofd civiele t laurens ziekenhuis Ivenhoutselaan 19-21 breda RATIEVE KRACHTEN N 01620 - 22690 naven 14, Bergen op Zoom I 16, Oosterhout raat 60, Roosendaal plein 7 Breda pirecteur Dr. W. A J M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres .Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel (01150)-79 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 VRIJE 27e jaargang No. 7596 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de grondstof, ruwe olie, iets goedkoper is geworden en op zirhzelf een prijsverlaging van benzine met ongeveer een halve cent per liter zon rechtvaardigen, is het toch de verwachting dat de benzi neprijs iets omhoog zal gaan. Minister Lubbers (Economi sche Zakenonderhandelt met de oliemaatschappijen ov'r een nieuwe prijs. In ant woord op vragen van de so- sialist Van der Hek, gaf Lub bers toe, dat de koersdaling van de dollar ertoe geleid heeft dat ruwe olie goedko pen kan worden ingekocht De minister zegde toe dit gegeven bij de onderhandelin gen over de nieuwe benzine prijs te zullen betrekken. Hij wees er echter op, dat aller lei andere kosten die in de eindprijs van benzine tot uit drukking moeten komen, ge stegen zijn. Stookolie- waar bij de grondstoffenprijs een goter deel van de eindprijs uitmaakt dan bij benzine zal vermoedelijk iets in prijs kunnen dalen. LANGSTON (UPI) De Amerikaanse revue-artiest Sammy Davis jr. wordt zater dag beëdigd als politiecommis saris van Langston, een plaats je in het midden van de staat Oklahoma. Davis is de derde artiest die politiechef wordt van een ge heel uit negers bestaande ge meenschap in deze staat. De komiek Redd Foxx bekleedt deze functie in Taft, ASSEN (ANP) De 70-jarige A. Kuipers uit Vries(Dr) leeft en slaapt al enige maanden in zijn autootje om daardoor in Vries een woning toegewezen te krijgen. Nu eens parkeert hij zijn auto onder een viaduct, dan weer op een landweggetje in de gemeente. Alst gevolg van een echtscheiding heeft hij zijn woning in Vries moeten verlaten. Een hem aangeboden woning in het buitendorp Ide heeft hij geweigerd. Hij wil in Vries zelf wonen. Daardoor is de narigheid begonnen volgens de heer H. J. Dollekamp, gemeentesecretaris in Vries. De ge meente is bezig om een oplossing te zoeken. De plaats waar Lorenz werd overvallen. (Van onze correspondent) BONN De ontvoering van de voorzitter van de West- berlijnse CDU, Peter Lorenz, heeft in heel Duitsland een golf van verontwaardiging en algemene gevoelens van on rust veroorzaakt De terneergeslagen stemming breidt zich van uur tot uur uit, omdat de politie er ondanks de meest grootscheepse speuractie in de geschiedenis van de Bonds republiek nog steeds niet in geslaagd is ook maar het ge ringste spoor van de ontvoerde politicus te ontdekken. De massale zoekactie concentreert zich kennelijk op anar chistische kringen, omdat de chauffeur van Lorenz tijdens de ont voering een zekere Angela Luther zou hebben herkend, die al geruime tijd wordt gezocht op verdenking van medeplichtigheid aan het optreden van de Baader-Meinhof-groep. Verder zou zich bij een Westberlijns blad telefonisch een onbekende hebben ge meld met de mededeling dat Lorenz niets zal overkomen als „onze collega" Horst Mahler vóór vrijdagochtend wordt vrijge laten. De advocaat Mahler Is lid van de Baader-Meinhof-groep. Voor aanwijzingen leiden tot arrestatie van de ontvoerders ia een beloning van 100.00U mark uitgeloofd. zonnig Droog en zonnig. Temperaturen tussen 8 en 11 graden. STAD en streek Nog geen literaire prijs in Zeeland. Pagina 3 binnen- en buitenland Stakingen teisteren België. Pagina 13 Burgemeesters worden doorgelicht. Pagina 15 Wie zet de toren vart Pisa recht? Pagina 17 sport Sippie Tichelaar: wereld record op 3 km. Pagina 19 radio en televisie De bizarre Lou Reed komt naar Nederland. merijn Blank Rhodesië: Er is altijd nog (Mees en) Hope. (ADVERTENTIE) Van de 14 miljoen inwoners die ons mudvolle landje rijk is, zijn er 3 miljoen klein. Dat zijn onze kinderen. Dat zijn grote mensen in wording. ~'t Spel dat ze spelen is belangrijk. Daarom zie je ze altijd rennen en vliegen. En tollen, springen of ballen. Tenminste, laten we met z'n allen hopen dat u ze ziet als weggebruiker. Op tijd. De politie. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Zondag om 10 uur vindt er in de r.-k. kerk in Breskens een uitzonderlijke dienst plaats. Behalve door het zondagskoor zal dan de lof van de Heer bezongen worden door het wereldkampioen fiui- terskoor van kanaries uit Breskens. Het quintet, eigen dom van de heer Moreui,, sleepte (leze titel onlangs in de wacht op een expositie in Mechelen. „In de Bijbel staat, dat heel de aarde juicht voor de Heer", verklaart de pastoor O. Giel- liet de aanwezigheid van de vogeltjes in zijn dienst. Rond dit idee is ook de rest van de dienst opgebouwd, zoals het thema: „Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is". In de dienst zal ook veel aandacht besteed worden aan de wonderen van de schep ping. Dat de vogeltjes zullen weigeren te zingen, verwacht pastoor Gielliet niet. „Als het orgel gaat spelen en het koor gaat zingen zullen die vogel tjes ongetwijfeld meedoen", zegt hij. De verkiezingen voor het stadsparlement van West-Ber- lijn gaan zondag gewoon door. Of de ontvoering met deze verkiezingen verband houdt is niet duidelijk. De meeste Duitse commentators hadden Lorenz een goede kans gege ven de sociaaldemocraten in de verdeelde stad voor de eer ste keer in 20 jaar te ver slaan. De 52-jarige Peter Lorenz, ad vocaat en vader van twee kin deren. werd gistermorgen kort voor negen uur gekidnapt toen hij zich op weg naar zijn werk bevond- In het Westber- lijnse district Zehlendorf en op enkele honderden meters aMand van Lorenz' woning werd zijn dienstauto, een zwarte Mercedes, plotseling klemgereden door een vracht wagen die dwars over de weg geplaatst werd en door een achteroprijdende rode bestel auto van Ford. De chauffeur van de dienstwagen remde zo krachtig dat de Ford op de Mercedes schoof. Onmiddellijk hierop sprongen twee zwaar bewapende mannen en een vrouw uit de vrachtwagen en uit de Ford- Zij renden op de dienstwagen toe en sloegen de chaulfeur hiervan in een kort gevecht bewusteloos. Nadat ze hem op straat gesleurd had den, sprongen de drie bandie ten in de dienstwagen en raas den met grote snelheid in onbekende richting weg. De Ford en de gehuurde vracht wagen, die voorzien was van een complete telefooninstalla tie, lieten zij op de plaats van de overval achter. Enkele uren later werd Lorenz' dienstauto in een parkeergarage van de binnenstad teruggevonden. Uit het feit, dat de voorruit hier van verbrijzeld was, leidt de politie af, dat er een fel ge vecht heeft plaatsgevonden. Hoewel de politie korte tijd later op alle belangrijke kruis punten van de -stad met pa trouillewagens een scherpe controle begon uit te oefenen, kon zij geen enkel spoor van de inzittenden ontdekken. Het gerucht deed hierop de ronde, dat de overvallers Lorenz in een ambulance-auto gedwon gen en hierin de barricades omzeild hadden. Het wordt echter als absoluiut uitgesloten beschouwd, dat zij West-Ber- lijn kunnen verlaten. De gehe le stad is omgeven door het grondgebied van de DDR. waar alle bezoekers scherp ge controleerd warden. Daarenbo ven heeft de regering van de DDR haar medewerking aan de -opsporing van Lorenz toe gezegd. Ook een vlucht met een particulier toestel is on mogelijk. omdat alle luchtwe gen van en naar Berlijn nog steeds onder controle staan van de voormalige grote vier. In alle kringen van de Bonds republiek werd de ontvoering van Lorenz onmiddellijk in verband gebracht met de anar chistische Baader-Meirthof-be- weging. Elk moment wordt er op gerekend, dat de ontvoer ders zich bij de politie zullen melden en de vrijlating van hadden, beëindigden zij allen op hetzelfde tijdstip hun hon gerstaking om sterk genoeg te zijn voor hun vlucht. Verloopt de ontwikkeling volgens deze vermoedens, dan moet er ook een of -ander Arabisch land bereid zijn de vluchtelingen op te nemen- De Baader-Mein- hofs ontvingen in het Midden oosten h-un opleiding tot stad- guerrilla's van Zuidamerikaans model. Een niet te onderschatten aan wijzing, dat hier de „Rote Ar- mee-Frafction" van de Baader- Meinhofs de hand in het spel heeft, is de omstandigheid, dat aan de ontvoering van Lorenz een vrouw heeft deelgenomen. Ook bij bankovervallen van de RAF speelden vrouwen meestal een beslissende rol- De daders van de reeds lang geplande en met zorg voorbe reide overval moeten boven dien gezocht worden in de krinigen rond de moordenaars van rechter Günther von Drenkmann, die op 9 novem ber j.l. in West-Berlijn dood geschoten werd. Hierbij was het kennelijk slechts de be doeling hem als gijzelaar te ontvoeren. Het dodelijke schol viel toen de rechter zich met alle kracht tegen de overval lers weerde. Angela Luther, die als een van de ontvoerders her kend zou zijn. Lorenz zullen aanbieden in ruil voor die van de gevangen leden van de Baader-Meinhof- groep, zoals Ulrike Meinhof en Andreas Baader in de gevan genis van Stuttgart. Wanneer zij consequent zijn, zou hier toe ook de Nederlander Ro nald Augustin moe-ten beho ren, aangezien hij zich met strikte solidariteit aansloot bij de honger- en dorststaking. Het einde van deze staking van alle Baader-Meinhof's in het begin van deze maand wordt intussen met de ontvoe ring van Peter Lorenz in ver- bana gebracht. Aangezien zij de gijzeling van een of andere politicus in Duitsland in rui) voor hiun vrijlating verwacht BRUSSEL (ANP) Don derdagavond om 18.55 uur is een doorgaande trein van Charleroi naar Brussel in bot sing gekomen met een stop trein die uit het Belgische Ei- genbrakel kwam. Bij dit onge luk zijn drie mensen omgeko men. Zes personen werden zwaar gewond. Het ongeluk beeft zich voor gedaan bij Lillois, een klein plaatsje in de nabijheid van Waterloo. De twee locomotie ven van de treinen zijn bij de botsing van de rails geraakt. Ze ramden het huis van de familie Lelievre. Het gezin dat dit huis bewoont (man, vrouw en een dochter van 17 jaar) bleef ongedeerd. De gewonden zijn overge bracht naar ziekenhuizen te Nijvel en te Eigenbrakel. Eer ste hulp werd verleend door bewoners van huizen in de nabijheid. Enige tijd na het ongeval werd de hulp geboden door brandweerkorpsen uit de buurt. Ook de dienst Bescher ming Bevolking was snel ter plaatse. ahoy' - zuidplein - rotterdam nationale woonmanitestatie 1975 ■H I febr-l I mrt.l |mrt dagelijks open van 11-17 en van 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 uur De ontvoerde CDU-voorman Peter Lorenz. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Steeds nieu we onthullingen worden toege voegd aan 't gijzelingsdrama in de Scheveningse strafgevange nis. Staatssecretaris Glas tra van Loon van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer o.m. meegedeeld, dat de twee Palestijnse vliegtuig kapers Nuri en Tamimah in het Haarlemse huis van bewa ring al een poging tot brand stichting hadden gedaan, dat zij na hun scheiding steeds telefonisch contact met elkaar mochten hebben, dat twee jus- titie-ambtenaren enkele dagen onbereikbaar zijn geweest en dat een duidelijke waarschu wing niet door de gestichtsdi rectie aan het departement is doorgegeven. De staatssecretaris gaf in antwoord op mondelinge vra gen van de heer Kosto (PvdA) ook een schets van de onderlinge verhouding tussen de twee Palestij nen. Tamimah was de leider van het tweetal. Door zijn positie in de Pales tijnse beweging en door zijn persoonlijk optreden had hij aanvankelijk een sterk over wicht op Nuri. Aanvankelijk waren de bei de kapers opgesloten in het huis van bewaring te Haarlem. Nadat zij daar een poging tot brandstichting hadden gedaan, werden zij van elkaar geschei den en in strafinrichtingen in Den Haag en Amsterdam on dergebracht. De directies van deze gestichten vonden het goed, dat de twee Palestij nen regelmatig telefonisch contact met elkaar hadden omdat zij anders erg geïsoleerd zouden zijn. Bij deze contacten bleek Nuri zich geleidelijk meer en meer te verzetten tegen de invloed, die Tamimah op hem had. Een psycholoog, die met bei den Palest ijnen in Haarlem contact had gehad, wist Tami mab er van te overtuigen dat hij zijn contacten met Nuri toch moest aanhouden. Woensdag, vier dagen voor de gijzeling, deelde Tamimah aan de Haarlemse psycholoog mee, dat Nuri met plannen voor een gijzeling rondliep. Al eerder had Tamimah gewaar schuwd, dat Nuri „evil thoughts" slechte gedachten zou hebben. De psycholoog (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vincie Zeeland heeft enkele weken geleden voor achttien miljoen gulden aan projecten aangemeld, die zouden kunnen worden uitgevoerd ter bestrij ding van de werkloosheid. Vanuit Den Haag is in Middel burg bericht ontvangen dat al vast voor zes miljoen gulden kan worden uitgevierd. De gemeenten, waarvan bij deze eerste ronde geen projec ten worden vrijgegeven, moe ten niet wanhopen. Het is mo gelijk dat hun projecten bij de tweede ronde aan bod komen," zo werd gisteren in Middel burg meegedeeld. Om welke projecten het exact in de eer ste ronde gaat zal vandaag worden bekendgemaakt. Vast staat dat er procenten bijzitten als het doortrekken van de Willem de Zwijgerlaan in Ter- neuzen en de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstalla tie in Bruinisse. In Terneuzen was men gisteren verheugd „binnen de prijzen te vallen." Deze vreugde kwam gistera vond tijdens de gemeenteraad tot uiting. meende, dat de laatste uitla ting over een gijzeling in de samenhang met eerdere op merkingen van Tamimah over Nuri van een zo ernstig ka rakter was, dat het ministerie van Justitie daarover moest worden ingelicht. Hij probeer de twee hem bekende ambte naren te bereiken, doch die waren onvindbaar. Daarop heeft hij vrijdag aan de direc tie van de betrokken strafin richting meegedeeld, dat er volgens Tamimah een gijzeling ophanden zou zijn, ma-ar dat Tamimah Nuri van dat idee zou hebben afgebracht. De directie beoordeelde deze mededeling tegen de achter grond van allerlei tips, die ii de voorafgaande maanden wa ren binnengekomen over voor genomen wapensmokkel, be vrijdingsacties en dergelijke, doch die bij onderzoek geen resultaat' hadden opgeleverd. Daarom zag de directie geen aanleiding om het departement te waarschuwen of om extra personeelsversterking te vra gen. Staatssecretaris Van Loon ontkende, dat er waarschuwin gen zou zijn veronachtzaamd, want er zijn wel enkele extra maatregelen genomen door de gestichtsdirectie. Achteraf kan men zich volgens de staatsse cretaris echter we] afvragen of die maatregelen voldoende zijn geweest. De voorzitter van de vaste kamercommissie voor Justitie mr. Geurtsen (VVD), was door de uiteenzetting van de staatssecretaris „verbijsterd" Waarom heeft de bewindsman al deze mededelingen niet ge daan in zijn uitvoerige uiteen zetting van enkele maanden geleden in de kamer?". Die uiteenzetting, aldus de heer Geurtsen, leek een heldendicht te zijn, maar nu komt zij neer op het verslag van de geslaag de blussing van een brand door de man, die zelf verant woordelijk was voor het ont staan van de brand. Op een nadere vraag van ds. Abma (SGP) erkende de staatssecretaris, dat het inder daad bekend was, dat Nuri bijzondere relaties onderhield met twee andere gedetineer den. die ook actief bij het gijzelingsdrama betrokken rijn geweest HAARLEM (ANP) In de Anglo-Dutch acupunctuur-poli kliniek in Haarlem wordt op 1 maart begonnen met de acu punctuurbehandeling van pa tiënten. De kliniek, de eerste in ons land, is gevestigd aan de Oosterhoutlaan 11 te Haar lem Dit blijkt uit een circulaire die namens de directie van de acupunctuur-kliniek onder pa tiënten is verspreid door het centraal bureau voor natuurge- neeskunst te Hilversum. De acupunctuur-behandelin gen in de kliniek te Haarlem worden verricht door ervaren Britse acupuncturisten. De behandelingen in de po likliniek te Haarlem vinden voorlopig alleen op zaterdag plaats. De behandelingen zijn uitsluitend therapeutisch (ge nezend), anesthesie (verdo ving), tandheelkundige behan deling en operaties worden in de kliniek niet verricht. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE De bekende Zeeuwsch-Vlaamse zangeres Marie-Cécile Moerdijk zal bin nenkort in het huwelijk tre den met de heer Jan Daudy, die een adviserende functie bij Philips heeft. Na hun huwelijk zal het paar zich in Leende vestigen. Marie-Cécile Moerdijk woonde de laatste jaren in Zeist. De zangeres, die negen jaar weduwe is, zal ook in de toe komst doorgaan met haar werk. Dit bestaat onder ande re uit optredens tijdens cultu rele avonden, plubiceren en verzorgen van radioprogram ma's.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1