Rechter geeft vervoersbonden gelijk Vandaag Urogressieven willen gasbel nationaliseren Aisu weet dat coffeïnevrije koffie beter voor u is... KOFFIE HUE is de echte @28.- Beunhazen bezorgen Zeeuwse aannemers veel schade V. d. Stoel somber over gesprek NAVO- Warcliaupacl Leger moest congresleden in Lissabon ontzetten Toekomst van Regionaal Pedagogisch Centrum lijkt verzekerd Uitkeringen oogstschade komen pas half maart Wethouder Riethof uit raad Amsterdam VERNIETIGEND OORDEEL OVER HOUDING MEEUS lil appel Vier fracties doen voorstel aan Lubbers „Weinig nul" Rancuneus zóóó'n idee^, Gemeenschap erniert jubileert Chr.-demoncraten vast in stadion BREDANAAR MAAKT CHINEZEN 11 000 GULDEN LICHTER Bejaarde Tilbnrgse van tas beroofd Directeur Dr. W. A. J M. Harkx jooidredacteur L. Leijendekker Bedactie- en administratie-adres 5,'ieuwsU-aat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Gironummer 1114111 l.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 27e jaargang No. 7595 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het ministe rie van Landbouw hoopt dat midden maart zal kunnen «orden begonnen met de uit betaling van de tegemoetko mingen voor door regenover- last ongeoogst gebleven hecta ren consumptie-aardappelen, uien, bruine bonen en gladio- lenknollen. Het streven was, deze vooral voor de boeren in Zuidwest- N'ederland van belang zijnde uitkeringen eind februari te doen geschieden. De „Stichting uitvoering landbouwmaatrege- len" is op het ogenblik echter nog druk bezig, de aanvragen te toetsen aan de resultaten van de landbouw-meitelling van vorig jaar. Het bedrag van f 115 mil joen, dat het kabinet in augus tus vorig jaar beschikbaar stelde voor een aantal sectoren van land- en tuinbouw waar de bedrijven sterk in hun in komen getroffen zijn, is nu in de vorm van inkomenstoelagen geheel uitgekeerd. Deze toeslagen zijn naar on geveer 80.000 bedrijven ge gaan. Een kleine vierduizend agrariërs reclameerden. Van hen had de helft helemaal geen toeslag ontvangen. Veer tig procent voelde zich tekort gedaan omdat juist tijdens de meitelling 1974 ook bij de ze op de produktie-omvang der bedrijven gebaseerde re geling het criterium hun varkens- of pluimveehokken juist leeg hadden gestaan. Tien procent had andere klachten. Al deze protesten zijn nu in onderzoek. Bedankbrieven kwamen bij het ministerie ook binnen: twee stuks. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Kantonrechter mr. J. Saelman heeft gisteren de drie ver voersbonden volledig in het gelijk gesteld toen hij vonnis wees in de twee procedures, die een gevolg waren van het conflict tussen de bonden en Meeus Transport in Bergen op Zoom. Na een vernietigend oordeel over de houding van directeur Do Meeus bepaalde hij, dat het ontslag op staande voet vajn de 25 stakers nietig is, en hij verwierp het verzoek de arbeidsovereenkomsten met de 25 uitgestotenen te verbre ken. De houding van directeur Do Meeus noemde de kanton rechter, die zijn vonnissen bij zijn afwezigheid liet voorlezen door kantonrechter mr- P- Go- derie, rancuneus en dubieus ten opzichte van de 25 en in strijd met een behoorlijk per soneelsbeleid. J. Doggen, een van de stakende chauffeurs bij Meeus, komt uit het gebouw van het kantongerecht na het voor hem en de zijnen verheugende vonnis. ZONNIG Droog en zonnig. Matige zuidoostelijke wind. Temperaturen tot 9 graden. STAD EN STREEK Vlissingse Limburgs eerste parochie assistente. Pagina 3 Wethouder schrikt van boereninkomen. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Beleid van Pronk soms te provocerend. Pagina 13 Taalkwestie bom onder Belgisch kabinet Pagina 14 Trudeau zoekt steun bij EEG. Pagina ló SPORT Björn Borg schakelt Rolf Thung uit. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE „Kind van de zon" zal bioscoopbezoekers schokken Pagina 19 MERIJNTJE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken heeft gisteren in de Tweede Kamer de optimistische ver wachtingen over het overleg tussen het Sovjetblok en de NAVO tot wederzijdse troepenvermindering volledig de grond in ge boord. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Tweede Kamerfracties van PvdA, D'66, PPR en PSP zijn voorstander van nationalisatie van de aardgasvelden van Slochteren. De fracties hebben mi nister Lubbers van Economische Zaken gevraagd wat hij vindt van een mogelijke onteigening door de staat van de aardgasvelden. Mr. J. Vredjling, de raads man van Meeus Transport, kondigdle aan in appel te zul len gaan van het vonnis van de nietigverklaring van de ontslagen van het vonnis over het niet-ontbindend ver klaren is geen beroep moge lijk. Hij stelt dat appel echter afhankelijk van het resultaat van de besprekingen, die hij gisteren onmiddellijk na de uitspraak begon met de raads man van de vervoersbonden, mr. Steenbenghe. Waarover die bespreking ging wilde de heer Vrei j ling niet zeggen, wel dat hij zeer nuttig was geweest en dat er een mogelijkheid tot een op lossing is. De besprekingen worden deze week afgerond. Burgemeester Van de Laar is ook bij die bespreking ge weest. Besloten is op dit mo ment nog geen beroep te doen op zijn bemiddelingsaanbod. Minister Lubbers heeft eer der te kennen gegeven dat bet idee van nationalisatie hem te ver gaat. Hij vindt dat de oliemaatschappijen, die de aardgasbel exploiteren, een re delijk rendement van hun be moeienissen moeten hebben. De vier progressieve Twee de Kamer Fracties vinden dat het aandeel van de oliemaat schappijen in de opbrengst van de aardgaswinning nog steeds veel, te groot is. De vier fracties stellen voor dat de staat de aardgasvelden ontei gent en de oliemaatschappijen afbetaalt met langlopende staatsobligaties met lage ren te. De economische deskundige van de KVP in de Tweede Kamer, drs. M. Peijnenburg, ziet desgevraagd weinig nut voor de staat in nationalisatie van de aardgasvelden. De olie maatschappijen zullen de staatsobligaties, waarmee zij zouden worden uitgekoulit, omzetten op de kapitaalmarkt, die daardoor leeggezogen zou worden. De staat zou boven dien de inkomsten via de ven nootschapsbelasting uit de (ADVERTENTIES) De Russen willen alleen nog maar praten over bevriezing van de huidige sterkte- „Maar daarvoor gaan we niet naar Wenen- We willen reducties verkrijgen. Ik verwacht dan ook dit jaar geen concrete overeenkomsten. Naar aanlei- ADVERTENTIE) Amsterdam: B Wee. diing daarvan is er geen spra ke van dat de parate sterkte van de Nederlandse landmacht kan worden verminderd". De minister bevestigde daarmee de reeds verleden maand door minister Vrede- ling van Defensie gevraagde extra 47 miljoen voor de strijdmacht. Teigen dit extra bedrag heeft het PPR-kamer- lid Waltmans een amendement ingediend. De minister beleed gisteren opnieuw zijn grote geloof in de NAVO. De minister deelt de zorgen van de kamer over de zwakke zuidflank van de NAVO. Zorgen had de minister met name over de ontwikkeling in Portugal. De beweging der strijdkrachten volgt naar zijn mening een politiek die niet altijd doorzichtig is. De ont wikkeling wordt door die ne gen van de EEG nauwgezet gevolgd, omdat het plan be staat indien de democratische politieke krachten in Portugal de overhand behouden, een volledig verdrag met Portugal te sluiten. Geweldige resulta ten van de Europese veilig heidsconferentie verwacht de minister overigens ook niet. Kantonrechter mr. Saelman kwam in zijn vonnis, waarin hij de nietigverklaring van het ontslag op staande voet van een van d-e stakers, Johan Doggen, uitsprak, zijn uit spraak gold, zo stelde hij ook voor de andere 24 tot een aantal harde uitspraken over de houding van Do Meeus. Hij vond de ontslagaanvraag voor zeven werknemers „evident rancuneus" en in strijd met de afspraak niet te discrimineren na de deoemberstaking, alsook in strijd met een behoorlijk personeelsbeleid. Rancuneus ook vond hij de extra beloning voor de werk willigen en dubieus de in grijpende veranderingen in de werkindeling. Het meedoen aan een staking achtte hij geen dringende reden tot ont slag, omdat hij vindt dat de staker binnen de grenzen van het redelijke af mag gaan op het oordeel en de adviezen van de bonden. Volgens de kantonrechter zou een andere opvatting de staking d.w.z. een officieel door de bonden erkende tot een volstrekt onhanteerbaar midldel maken, omdat de rechtmatigheid ervan pas na het uitbreken kan worden vastgesteM. (Vervolg en commentaar op pagina 13) aardgasvelden moeten missen. Drs. Peijnenburg ziet hooguit op wat langere termijn voor delen van nationalisatie. Bij een nieuwe energiecrisis zou de regering de zaak volkomen in de hand hebben, zelf de prijzen kunnen vaststellen bij voorbeeld. De fracties van PvdA, D'66, PPR en PSP hebben hun nati onalisatie-idee neergelegd in een reactie op de energienota van de regering. De fracties menen dat de staat ook een groter aandeel (nu 40%) moet hebben in de winning van olie en gas op het continentaal plat in de Noordzee. Zij herinneren ten slotte aan hun standpunt dat de meeropbrengsten van „Sloch teren" als gevolg van de ver hoging van óc aardgasprijzen voor 100 procent aan de ge meenschap ten guede moeten komen. Shell weigerde gister avond elk commentaar op het progressieve voorstel. deze week één van onze speciale aanbiedingen MONARCH Stereo Tuner Versterker 2x22 Watt Type SR 1200 De Monarch Hi-Fi topkwaliteit is bewezen in vele testrapporten. Adviesprijs 784.- Expert jubileumprijs Ook bij U in de omgeving is een Expertzaak. Voor leKDBrtl nadere adres- informatie tel.03494 - 2841. Uitsluitend op werkdagen (Van onze redactie buitenland) LISSABON Portugese militairen en politiemannen hebben gisteren schoten in de lucht afgevuurd om een me niigte te verspreiden die chris ten-democratische congresgan gers verhinderden een stadion in Lissabon te verlaten- De menigte had het stadion om singeld en verscheidene auto'; in brand gestoken om vervol gens er de uitgangen mee te blokkeren- Volgens een zegsman van een ziekenhuis zijn ter plaatse zeven mensen behandeld voor lichte verwondingen. Niemand hoefde in een ziekenhuis op genomen te worden. De christen-democraten hiel den een congres in het stadi on. Militairen met pantser voertuigen en bereden politie hadden drie uur nodig om het gebied te ontruimen zodat de congresdeelnemers naar huis konden gaan. De protestactie tegen de christen-democraten was geor ganiseerd door de Luar (Liga van eenheid en revolutionaire actie), een anarchistische groepering die ondier S-alazar en Caetano een aanzienlijk aantal aanslagen en sabotage daden op zijn naam bracht. In januari nam de Luar ook deel aan de betogingen tegen het congres van het CDS (sociaal en democratisch centrum) in Oporto. (Van een onzer verslaggevers! BREDA De Bredase poli tie heeft de 45-jarige Breda- naar A.M. aangehouden, ver dacht van oplichting van drie Chinezen voor een bedrag van 11.000 gulden. De man is na verhoor in afwachting van zijn berechting in vrijheid gesteld. M. kende de Chinezen vrij goed en maakte hem wijs, dat hij wel zou kunnen zorgen voor de horecadiploma's, die zij nodig hadden om een res taurant aan de Bisschopshoeve in Breda te drijven. Omdat het drietal nauwelijks een woord Nederlands spreekt zou het deze diploma's zelf slechts met de grootste moeite en pas na geruime tLid kunnen krii- gen. Omdat M. in Breda een baan als gevangenbewaker heeft en in China de gevange nissen door de politie bewaakt worden hadden de drie Chine zen de indruk, dat M. als in vloedrijk „politieman" echt voor de diploma's zou kunnen zorgen. Zij betaalden hem daarvoor op voorhand 8000 gulden. Ook gaven zij hem 3000 gulden om er voor te zorgen, dat hun restaurant geen afzuiginstallatie nodig zou hebben. De gemeente Bre da had dat op grond van de Hinderwet geëist. Toen M. daarin niet slaagde kwam de oplichting aan het licht. Daarop hebben de Chinezen aangifte gedaan bij de politie. Een pikant detail is, dat M, van het ontvangen geld samen met het drietal een reis naar Hongkong heeft gemaakt. M heeft aangeboden de 11.000 gulden terug te betalen. AMSTERDAM (ANP) Burgemeester Samkalden van Amsterdam heeft gistermiddag megedeeld dat de PSP-wet- houder Huib Riethof heeft besloten met ingang van 19 maart 1975 te bedanken als lid van de gemeenteraad. De heer Riethof heeft vol gens burgemeester Samkalden (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG-GOES De Zeeuwse aannemers hebben tot nu toe een schade van 3.4 miljoen kunnen constateren, hen toegebracht door beunha zerij in de bouw. Volgens een mededeling van voorzitter J. Barendregt van de Zeeuws- Vlaamse afdeling van de Alge mene Vereniging Bouwbedrijf neemt Zeeuwsch-Vlaanderen hiervan 2,4 miljoen voor zijn rekening. Secretaris J. M Goedemondt van het Alge meen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid heeft gezegd dat de schade benoorden de Westerschelde thans ruim 1 miljoen is. De heer Goedemondt voor ziet dat de aannemingsbedrij ven de das wordt omgedaan door de toenemende beunhaze rij. „Het zijn vooral de kleine bedrijfjes tot 10 werknemers die ervan te lijden hebben. Deze bedrijven moeten het hebben van dezelfde soort projecten als beunhazen uit voeren: het zetten van wonin gen en verbouwen van kleina panden". Omdat deze bouwmarkt ook deelt in de algemene malaise ziin de beunhazen geduchte concurrenten geworden van de kleine aannemers. „Er zijn nog geen bedrijven kapot gegaan maar het zit er wel aan te komen", aldus de heer Goede mondt Bedrijven die eroto projecten uitvoeren hebben van de beunhazerij geen hin der. zo liet hii weten. (Zie ook pagina 3) Huib Riethof zijn besluit genomen omdat het hem naar aanleiding van de diverse verklaringen inzake het metro-beleid niet meer mogelijk is in het progressief akkoord mee te werken. Wethouder Riethof was be last met het openbaar vervoer, het verkeer, het gemeentever voersbedrijf, personeelszaken, pensioenzaken en kunstza ken. Wethouder Huib Riethof zei kort nadat zijn aftreden open baar was gemaakt: „Toen de burgemeester en de wethou ders van de Partij van de Arbeid verklaarden geen sa men werkingsbasis meer met mij te hebben was het mij onmogelijk in het kader van het progressief akkoord verder deel uit te maken van het college". B. en W houden vast aan de ontruiming van do te slopen panden in de Nieuwm-arkt- buurt met ingang van 3 maart. „De politie zal erop berekend moeten zijn de ontruimings- taak te vervullen", zo zei bur gemeester Samkalden. Als echter die situatie ter plaatse dreigt te escaleren zal de poli tie zich terugtrekken. Het sociaa' cultureel wijk centrum „d'Oude Stadt" heeft gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam ge vraagd het college van B. en W. te veroordelen tot rectifica tie van zijn verklaring naar aanleiding van de verijdelde metro-aanslag (Van onze correspondent) TILBURG Een 70-jarige Tiiburgse dame is in haar woonplaats op klaarlichte dag beroofd van haar boodschap pentas, waarin zich o.m een bedrag van 4500,- bevond. De dader, een lange jongeman, rukte de tas onverhoeds van haar arm en maakte zich daar op ijlings uit de voeten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het pro bleem „Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland" lijkt te zijn opgelost. Binnen enkele weken kan overeenstemming worden verwacht tussen de betrokken partijen over de wijze waarop het R.P.C.Z. bestuurlijk en fi nancieel zal worden voortge zet. Dit is het resultaat van een vergadering, die deze week op initiatief van de Pro vinciale Onderwijscommissie Zeeland in Middelburg werd gehouden. De kern van het RPCZ-pro- bleem was de mate van in vloed van elk der betrokken partijen in het bestuuir van het RPCZ met name van de zijde van het bijzonder onderwijs woog zwaar welke invloed de gemeentebesturen konden heb ben op de inhoudelijke kant van het werk van het RPCZ. Bii de gemeenten leefde daar entegen de wens om een reëel inzicht en inspraak te hebben od bestuursniveau, nu de ge meenten ook de financiële middelen od tafel gingen leg gen. De partiien zijn elkaar op deze punten zo dicht gena derd dat binnen enkele we ken een comnromis kan wor den verwacht, zn werd giste l-er van bevneedp zijde be- keno' gemaakt. Alle nartiien haddor) 7|Vh uitdrukkelijk Op Het standmut cre°tpld dat het PiKTinnaat P-ii r trnCTla-ch Cen trum vppliri-i KrViuudpri dient te hliivpn *«n rpdartlpnom- missio wsiarin -1 kp riartii pen A or,+ofTonx*7n.oT"4i «Tor- Vi r|o Vior><4 locftror) naTl dp on Gitoru. tïorvi oar) «r»Vt i^ke rptfolincf on tovoBo oon «van Ko prol InefciViv'.o-f orvc+ollort VOOT* de <TO~*Ï oörttoVioeturen. DE Indiase minister van zaken. T^cU^an- trao Tsjavan, heeft een voor genomen bedoek on 13 en 14 maart aan Waphln^ton afge zet we^ns bet Amerikaanse besluit om bet wn^enombargo te^en Pakistan on te beffen. Dit besluit geldt overigens ook voor <1^ wapenleveranties aan India zelf.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1