Mogelijk nog meer veranderingen in Spans kabinet LEVE DE WINTER Aanslag beraamd op Thieu Koffie kies je met zorg. Koffie is niet iets waarmee je risico's neemt.Want koffie drink je immers wanneer 't gezellig is. En juist voor zulke momenten kies je lekkere, geurige koffie. Daarom hou je 't op Roodmerk. Vertrouwd.Van Douwe Egberts. oduwi* Ford: situatie Cambodja kritiek Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. Twee proefvaarten met eerste gclcidc-wapcnïrejjat zich niet met situatie Dagblad van het Oosten binnenland buitenland Na altreden De la Fuente /oor uw pen Anti-Zionisme Kerk eri politiek (2) Bij Dc Schelde* Samenwerking vrouwen organisaties UDA in Ulster vormt eigen politiemacht (je weet dat 't goed is) Roodmerk228 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 15 MADRID (AFP) Het aftreden van de Spaanse minis-1 ter van arbeid, Licinio de la Fuente, heeft in Madrid ge leid tot een golf van speculaties over mogelijke politieke gevolgen. Vrjj algemeen wordt aangenomen dat premier Arias Navarro van de gelegenheid gebruik zal maken om een min of meer ingrijpende kabinetswijziging aan te brengen. Gisteren is officieel bekend gemaakt, dat de minister van Arbeid is afgetreden. Ken na dere toelichting werd niet ge geven. De minister ligt op het mo ment in het ziekenhuis voor een lichte operatie. Dat zou overigens kunnen bevestigen dat hij inderdaad om gezond heidsredenen is afgetreden. Vorige week werd als reden voor zijn afwezigheid op een ministerraad namelijk ziekte opgegeven. Volgens zegslieden in Ma- papier Sriftwn voor dsxe rubriek meefM met volledig» naam en adres worden «ndertekand. Bij pwblikatle zullen cfez» varmeld worden. Slechts bij hoge uit- londaring cal van deze regel werden afgeweken. Naam en edrea zijn den bij da redactie bekend. Publikatle ven brie van (verkort of onverkort) betekent nle? dat de radactie het In elle gevallen aam b ma* Inhoud, c*. «trekking Vorige week konden we in de pers o.a. volgende berich ten lezen: Arabische landen eisen in diverse documenten een verklaring van niet-jood zyn: Banken met joodse be langen worden geboycot; Fir ma's die contacten onderhou den met Israël wordien geboy cot; En als klap op de vuur pijl: Het Palestina Comité knjgt 20.000,- voor een film, waaivan de strekking bij voorbaat vastligt. Zekere in stantie wil ook nog 100.000,- in feite voor de strijd tegen Israël. Men zegt dan: we zijn niet tegen de joden maar te gen het Zionisme. Zionisme is niets andei's, dan het eeuwen oude, onverwoestbare heim wee en verlangen van de jo den naar het land hunner va deren In de eerste eeuw na Clir., probeerden de Romeinen bel jodendom voorgoed te elimine ren door massamoorden en door verdrijving van de over gebleven joden. Daarna begon het Zionisme. Al die tijd is in de joden het onblusbare harts tochtelijke verlangen naar^ Is raël levend gebleven. Dat Zio nisme stelde hen 1800 jaar lang in staat om de zwaarste vervolgingen, de meest on menselijke vernederingen en de gruwelijkste moordpartijen te doorstaan. Ondanks Romeinen, Christe nen helaas, en Hitier bestaai er nog steeds anti-semitis- me. Dat woord durven nu niet goed te verkopen, zo vlak na Hitler. Men noemt het nu anti zionisme. Het is zonder meer duidelijk, dat er weer een gro te progrom bezig is. Heel dui vels en sluw opgezet. Ondanks alle mooie woorden zijn de motieven van o.a. het Palesti na Comité duidelijk. 't Gaat echter te ver ats onze regering, omwille van een paar vaten olie, zichzelf en ons hele volk zo diep wil vernederen, door verraad van een volk. RUCPHEN P. C. MARIJNTS- SEN ln een artikel van 1.2-2-75 in uw dagblad, vraagt de heer G. J Roos de lezers een discussie ie beginnen aan de hand van de beschouwing van Peter Hulshof over „kerk en poli tiek". Ik heb daar tot op he den nog niet veel van gemerkt (ligt wel niet aan de redac tie). Jammer dat bet grootste ge deelte van ons blijft zwijgen. Do stukken, die pater Hulshof schrijft, zijn zeker het lezen het overwegen waard. Waarom getuigen wij katholie ke dan niet. Geloven wil wel? God zij dank hebben wij 'n ons landje nog vele goede vooruitstrevende priesters, die ons voorgaan. Laat hen mer ken dat wij achter hen staan en laten wij ook bidden, dat Z|j mogen volbrengen wat God van hen verwacht n.l de ■heusheid dichter bij God te brengen. De artikelen „kerk in beweging" dragen daar zeker "°e bij. HULST G. VENNIX drid naim minister Licinio de la Fuente zijn definitieve be sluit om af te treden afgelopen maandag tijdens een vergade ring met zijn naaste medewer kers. Hij zou het oneens zijn met de andere ministers wat betreft een wetsontwerp van zijn hand waarin het stakings recht wordt geregeld. Tot dus ver zijn stakingen in Sipanje verboden. De meerderheid van het kabinet wilde alleen ak koord gaan met het wetsont werp als daarin een artikel uit de huidige wetgeving wordt overgenomen, dat een werkge ver het recht geeft een staker te ontslaan, tegen betaling van een schadevergoeding. Het conflict tussen De La Fuente en de overige minis ters kwam tot uiting tijdens een vergadering van een deel van de ministerraad van vori ge week donderdag. Het ontslag van de la Fuen te biedt premier Arias Navar ro gelegenheid verdere wijzi gingen aan te brengen in zijn regering. In Madrid wordt daarbij gedacht aan de minis teries van onderwijs Vakbon den, de Beweging (Moviemen- to) en Voorlichting. De oproerpolitie heeft giste ren in Madrid een betoging van 300 studenten uiteenge dreven. Volgens ooggetuigen werden tenminste drie studen ten meegenomen. De betoging was het gevolg van een oproep van clandes tiene linkse groepen de straat Op te gaan om hervormingen op het gebied van het onder wijs en de politiek af te dwin gen. De Spaanse politie-autori- teiten hebben verder heftig gereageerd op de oproepen van de oppositie tot het hou den van een boycot-actie. De hoogste politic-instantie heeft 14 vrouwen en buurtvereni gingen in Madrid verboden drie maanden lang enige acti viteit te voeren omdat zij de openbare orde zouden hebben verstoord. De verenigingen hadden, zich geschaard achter de oproep van de oppositionele „Comisiones Obreras", die de 20e februari tot „Dag van de strijd" had uitgeroepen om te protesteren tegen het stijgen van de prijzen. ('Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het eerste geleide-wapenfregat van de Koninklijke Marine, Harer Majesteits Tromp, zal in maart zijn eerste proefvaart maken. Omdat de Tromp een schip van een geheel nieuw type is, waarin tal van vindingen voor het eerst wordien toegepast, wordt er een afzonderlijke proefvaart van de werf, de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. gehou den Als die slaagt, vindt die officiële marine-proeftocht be gin april plaats. De Tromp zal in de herfst in dienst worden gesteld. Het tweede geleide wapenfregat, Harer Majesteits De Ruyter. dat ook bij De Schelde in aanbouw is, is in januari van het volgend jaar aan zijn proefvaart toe. Verder vindt dit jaar nog de kiellegging plaats wan drie standaard-fregatten, die even eens op de Vlissingse werf word»n gebouwd: op 8 april voor de Kortenaer. begin juli voor de Oallenburgh en in september tenslotte voor de Van Kinsbergen. Het overige nieuwbouwpro- gramma van de Koninklijke Marine omvat het bevoorra dingeschip „Zuiderkruis", dat op 25 a/prill een proefvaart maak' vanaf de werf Verolme- IJsse'monde. terwijl medio IJsselmonde. terwijl medio mei de kiellegging plaats heeft voor de oceanograaf Tydeman bij die werf De Merwede te Hardinxveld LAOS wil voortaan de komst van hippies gaan verhinderen. Laotiaanse ambassades in het buitenland hebben instructies geen visa te verlenen aan mensen van wie „de kleding en de levenswijze in strijd zijn met en schadelijk voor de Laotiaanse gewoonten". SAIGON (REUTER, AP) Een 21-jarige Vietnamees is dinsdag tot 20 jaar gevange- nisstral met dwangarbeid ver oordeeld in verband met een complot president Nguyen van Tliicu te vermoorden. De moordaanslag zou drie jaar geleden hebben moeten plaatshebben in een dorpje ten westen van Saigon. Het is voor het eerst dat aan dit complot bekendheid wordt ge geven. De verdachte ontkent de po ging tpt moord op Thieu, maar heelt bellend dat hij een agent van de Vietcong was. Voor wat betreft Cambodja heeft president Ford tegenover hel Amerikaanse Huis van Af gevaardigden verklaard dat het Cambodjaanse regerings leger zich binnen enkele we ken aan de opstandelingen van de Rode Khmer zal moeten overgeven wanneer het huis geen goedkeuring geeft voor extra-militaire steun ter waar de van 222 miljoen dollar. In een brief aan Carl Albert, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, zei Ford dat het Cambodjaanse leger zon der de Amerikaanse hulp bin nen een maand zonder munitie zal komen te zitten. Ford noemde de toestand op het ogenblik in Cambodja op hot ogenblik „uitermate kri tiek". De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft de val van de Cambodjaanse regering in Phnom Penh zeker ge noemd als het congres binnen de komende weken niet in stemt met aanvullende steun voor de regering Lon Nol. Kissinger zei later dat de situ atie in Zuidvietnam niet veel verschilt van die in Cambodja. Hi j sprak zich uit voor een militair hulpprogramma, dat over maximaal drie jaar zou moeten lopen. De Amerikaan se ambassadeur in Phnom Penh John Gunter Dean heeft de militaire situatie in Cam bodja beschreven als „beroerd maar niet wanhopig". Indc Cambodjaanse hoofd stad zijn gisteren studenten benden geweldadig opgetreden tegen Chinese winkeliers, ter wijl raketten van de opstande lingen in Phnom Penh terecht kwamen, waardoor een inwo ner om het leven kwam en enkele inwoners gewond wer den. Groepjes studenten die door de straten zwierven ranselden Chinezen af. die hun winkels gesloten hadden. Winter of geen winter, de wintersport gaat nooit verlo ren. Een van de meest aan trekkelijke wintersportgebie den is Sport-Gastein, gele gen bij Badgastein en Hof- gastein in de Oostenrijkse provincie Salzburg. Veel sneeuw en vooral veel zon. Zonnebaden is er minstens zo aantrekkelijlk als skiën. Op deze foto geven de mees te mensen de voorkeur aan het eerste. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA In april valt de beslissing over de samenwer king van drie verschillende vrouwenorganisaties in de nieuwe „Nederlandse Vrouwen Raad". Vorig jaar spraken de Natio nale Vrouwenraad van Neder land, het Nederlands Vrou wencomité en de Nederlandse Federatie voor Vrouwenlij ke Vrijwillige Hulpverlening af om samen te gaan werken in de Nederlandse Vrouwenraad. Provinciaal en plaatselijk is hier en daar al sprake van een (versnelde) vorm van samen werking. Het is de bedoeling dat de provinciale en plaatse lijke vrouwenraden twee „pei lers" zullen hebben: de maat schappelijke dienstverlening en permanente educatie. Het Overlegorgaan Provinci ale en Grootstedelijke Raden heeft tot doei te zorgen voor een goed contact tussen de plaatselijke besturen van de Vrouwenraad en het hoofdbe stuur. BELFAST (UPI) De pro testantse extremistische groep Ulster Defence Association heeft gisteren verklaard dat zij een eigen politiemacht gaat vormen voor de protestantse wijken nadat in het IRA- weekblad Phoblacht gedreigd was met het vormen van een „vredesmacht van de gemeen schap" wanneer de Noordierse politie zou blijven verschijnen in „vijandelijke" wijken. Er zou zelfs een eind kun nen komen aan het 18 dagen oude bestand, zo werd ge zegd. De Britse minister voor Noord-Ierland Merlijn Rees gaf hierop slechts als commen taar: „Er zal geen onofficiële politie in Belfast komen". DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn (CRM) kan niet tussenbeide komen in liet conflict rond de overname van het Dagblad van het Oosten (Hilarius b.v.) door Van der Loeff Enschede. Tussen Hilari us en Van der Loeff zijn na melijk bindende afspraken ge maakt over de verkoop van aandelen, aldus Van Doorn in antwoord op schriftelijke vra gen van het kamerlid Beek mans (D'G6). Zoals bekend ging het groot ste deel van de redactie van het Dagblad van het. Oosten vorige week één dag in sta king uit protest tegen de reor ganisatieplannen van Van der Loeff. De minister is wel bereid te bemiddelen als de partijen daarom vragen. Uit zijn ant woord blijkt dat Hilarius en Van der Loeff geen beroep hebben gedaan op het Be drijfsfonds voor de Pers. "v DOUWE EGBERTS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15