Presentatie beleid soms te provocerend u %jckho^ KA T-EXPO Egyptisch compromis-voorstel geeft Kissinger nieuwe kansen WAARDERING VOOR EN KRITIEK OP MINISTER PRONK Binnen korte tijd medebeslissingsrecht van werknemers Bonden juichen over vonnis Meeus Transport LUNS PLEITTE VOOR KLM DubbelZout commentaar Turkije niet bij NAVO-oefening YF 16 wint slag om straaljager Losgeld in Syrië nog lang niet terug binnenland buitenland FRANCO THUIS Daley wint voorverkiezing in Chicago Meeus-conflict DUISENBERG Te impulsief Cuba Nog meer kritiek Telegraph Londen: oorbaars mantels Juichstemming Verbaasd ■a Regering wel op de hoogte In mineur DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 13 *- *'h" ■Pm rev.,-''->>r_? Copyright De Stem Het Parool CHICAGO (UPI) De 72- jarige Richard J. Daley, die al 20 jaar burgemeester van Chi cago is, heeft getriomfeerd over drie rivalen en heeft een democratische voorverkiezing gewonnen voor een zesde ambtstermijn van vier jaar. Daley leidde het veld met meer dan 60 procent van het totaal ondanks de klachten dat zijn leeftijd en een recente hersenbloeding hem te oud maakten voor een laatste over winning, en de beschuldigin gen inzake een reeks gevallen van corruptie in de afgelopen vier jaar. (ADVERTENTIE) lekkere drop van Langenberg De onafhankelijke rechter heeft vonnis gewezen in de twee procedures, die een rechtstreeks gevolg waren van het langlopende conflict tussen Meeus Transport en de drie ver- voersbonden. Diezelfde kantonrechter stelde vorige week vrij dag tijdens de zitting al vast, dat beide procedures nauwelijks iets bijdragen tot de oplossing van het totale conflict, waarvan zij slechts een klein onderdeel zijn. Dat was een wijze opmerking, want door beide vonnissen worden de goede verhoudingen tussen de bonden en de di rectie en tussen de twee groepen werknemers niet van de ene dag op de andere hersteld. Consequenties van beide vonnis sen is dat de 25 uitgesloten werknemers weer in dienst zijn van het bedrijf en terugkeer van deze groep houdt in, dat de kiem van een nieuw conflict aanwezig zou kunnen zijn. Beide partijen zullen daarom met veel wijsheid moeten opereren om een harmonieuze inpassing van deze groep mogelijk te maken. Dat is geen gemakkelijke opgave, maar evenmin een on mogelijke. ROTTERDAM (ANP) Minister Duisenberg (Finan ciën) is ervan overtuigd dat de werknemers binnen af zienbare tijd medebeslis singsrecht zullen krijgen binnen de particuliere onder nemingen. Hij zei dit in Rot terdam op een bijeenkomst van de VVD. „Ik voorspel nu. dat wat wij op gang hebben zien komen op de universiteiten, dat dat ook komt bij het bedrijfsleven", aldus de bewindsman. Dat medebeslissingsrecht is een van de eisen die Duisen berg stelt aan het systeem van ue vrije ondernemersgewijze Produktie, waarvan hij overi gens voorstander zei te zijn. Een andere eis van de minister in dit kader is dat de werknemers een groter aan- aee' krijger, in het bruto-inko- men van een onderneming. Hij vertelde dat het kabinet hard werkt aan een voorstel om te komen tot een vermogensaan- was-deing. De persoonlijke oor keur van Duisenberg is «at n dergelijke regeling ten fjoedo zal komen aan alle Ne derlandse werknemers en niet aueen aan de werknemers in TO°Pt' renr'pvende bedrijven. Wat het meebeslissen van Pe werknemers betreft vindt Uuisenberg. dat dat moet ge beuren via een delesatie van bevoegdheden. Hii zei er niet voor te zijn. dat een bedr-if bestuurd wordt door middel van ..volksstemmingen" Dui ten berg meent dat de werkne mer" zouden kunnen deelne men in het beleid doordat hun vertegenwoordigers worden opgenomen in de raad van commissarissen. „Een werkne mer loop wellicht meer risico in een bedrijf dan een aan deelhouder, die zich vrij ge makkelijk kan terugtrekken als het minder goed gaat. En dus heeft een werknemer ook recht op mondigheid". Het recht van de werkne mer op vermogensaanwas-de ling is voor Duisenberg een vanzelfsprekende zaak. „Waar om zouden alleen oorspronke lijke verschaffers van het ka pitaal moeten profiteren van de groei van een onderne ming? Die groei Is immers mede te danken aan de in spanningen van de werkne mers". Duisenberg vroeg de ondernemers aandacht te wil len besteden aan het feit, dat de vakbonden in Nederland „gematigde" looneisen stellen De werkgevers zouden er vol gens de minister verstandig aan doen. als zij op een ander gebied (bijv. dat van de ver- mogensaanwas-deling) de bon den tegemoet zouden komen. (AFP) Turkije zal niet deelnemen aan de NAVO-oe- fening „Vinpex" die in de loop van maart in de Egelische zee wordt gehouden. Het Turkse blad „Cumhuri- yet" dat dit gisteren meldde, schreef dat de beslissing een gevolg is van de opschorting van de Amerikaanse militaire bijstand. te nationaliseren. Met name de VVD en de CHU vinden het een goede zaak als particuliere investeringen van uit ons land in ontwikkelings landen worden bevorderd. Bij omvorming van de FMO za-1 de investeringsgeneigdheid af nemen. CHU-w-oordvoerder Van der Mei hield opnieuw een pleidooi voor sociale ver zekeringsuitkeringen aan de werkers van missie en zen ding De VVD diende tenslotte nog een motie in waarin regering wordt verzocht valu ta-risico's bij de hulpverlening aan ontwikkelingslanden voor eigen rekening te nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel minister Pronk van Ontwikke lingshulp gisteren in de Tweede Kamer veel waardering kreeg voor zijn voortvarendheid in het beleid, werd hij toch van verschillende zijden bekritiseerd. Hij werd aange vallen op de presentatie van zijn beleid, dat soms te pro vocerend werkt. Ook de bemoeizucht van de minister in binnenlandse aangelegenheden van ontwikkelingslanden werd gehekeld. Betreurd werd tevens, dat het stuwmeer aan ontwikkelingsgelden weer is opgelopen met 100 mil joen gulden. De PvdA-fractie had kritiek op de medewerking van de regering aan de tot standko- ming van het EEG-verdrag met 46 ontwikkelingslanden. Woordvoerder Van der Hek kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat verschillende posten uit de rijksbegroting onder ontwikkelingshulp zijn gebracht, die er niet verband mee houden. Hij eiste van de regering een duidelijke uit spraak over de hoogte van ontwikkelingshulpplafond in de komende jaren. Over zijn persoonlijk optre den werd minister Pronk aan gevallen door de KVP-fractie. Woordvoerder Aarts zei, dat het al te impulsief en primair reageren van de minister niet bevorderlijk is voor het berei ken van de doeleinden. Dat werkt naar de mening van Aarts soms te provocerend. De minister mag er voor uitko men, d-at hij een socialist is, maar hij moet er rekening mee houden, dat in Nederland meei stromingen zijn. Hij is geen minister van een deel, maar van de gehele Neder landse bevolking. Kritiek was er in de Kamer vooral op het concentratiebe leid van de minister. Met dit beleid wordt ontwikkelings hulp versterkt aan die landen die naar Nederlandse maatsta ven daarvoor in aanmerking komen. De hulpverlening wordt getoetst aan bepaalde criteria, waaronder ook het politieke klimaat in de betref fende landen. Een deel van de Kamer is van mening, dat dit wel eens willekeur in de hand zou kunnen werken. Gevraagd wordt dan ook overleg met het parlement alvorens tot aanwij zing van een nieuw concentra- tieland over te gaan. Van VVD-zijde werd een motie ingediend, waarin de re gering wordt verzocht Cuba van de lijst van concentratie- landen af te voeren. CHU- woordvoerder Van der Mei wees de minister erop, dat de ze zelf heeft gezegd, dat er in Cuba politieke gevangenen zijn en dat er rechtsonzeker heid bestaat. Bovendien func tioneert in Cuba het parlement niet meer. Dit land ontvangt bovendien veel hulp uit Rus land. Voor een deel van de Kamer is het dan ook een volstrekt raadsel waarom Ne derland Cuba financiële hulp verleent. Kritiek was er in de kamer, ook op het plan va-n minister Pronk om de Nederlandse Fi nancieringsmaatschappij voor Ontwikkelingslanden (FMO) (ADVERTENTIE) LONDEN (UPI) De Amerikaanse YF-16 heeft de Europese slag om de opvolging van de eveneens Amerikaanse Starfighter gewonnen, bericht te gisteren de Telegraph in Londen. De luchtvaartcorres pondent van het blad, kolonel vlieger E.M. Donaldson, schreef dat de Amerikaanse vliegtuigbouwers General Dy namics van plan zijn 1500 YF- 16 toestellen te bouwen, waar van 88 procent in licentie in België en Nederland. De toe stellen kosten volgens D nald- son 6.76 miljoen dollar per stuk. Breda-Roosendaal - Goes Tilburg- Bergen op Zoom- DEN HAAG (ANP) De Nederlandse rege ring heeft geen duide lijkheid kunnen verkrij gen over wat is gebeurd met het losgeld van 300.000 dollar dat na de gijzeling op de Franse ambassade in Den Haag aan de Syrische autori teiten in bewaring werd gegeven. Premier Den Uyl heeft dit gisteren geantwoord op de schriftelijke vra gen van VVD-fractie- voofzitter Wiegel. Wel is dezer dagen duidelijk geworden dat er niet langer reden is voor de verwachting dat de daartoe bij de Syri - sche regering onderno men stappen tot eniger lei positief resultaat zul len leiden. In het licht van de nu ontstane situatie wordt met de Franse regering overleg gevoerd ter be reiking van een voor beide partijen aanvaard bare regeling van deze kwestie. Drs. Den Uyl deelt nog mee dat de afgelopen maanden, in nauw overleg met de Franse regering, inten sief getracht is ophelde ring te verkrijgen over de verblijfplaats van het aan de Japanse terroris ten betaalde losgeld, zulks teneinde de terug gave daarvan te bevor deren. in KYNOCH- TWEED JERSEY KAMGAREN tot maat 56 Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 hoek van Coothplein Breda - tel. 01600 -34965 's Maandags de gehele dag gesloten DEN HAAG De actrice Ine Veen als superpoes met een van de deelnemers aan de Kat-Expo, die tijdens het weekeinde van 1 2 maart in het Congrescentrum te Den Haag wordt gehouden. (Vervolg van pag. 2) In zijn vonnis in de ontbin dingszaak veegde de kanton rechter alle argumenten van Meeus Transport van tafel, die aan moesten tonen dat er sprake was van gewichtige re den tot ontbinding'. De som van de beweringen over de misdragingen van de 25 ten aanzien van het overige perso neel noemde hij klein. Hij vroeg zich af of de gedragin gen wel zo zw-aarziehti'g zijn- geweest met de opmerking dat werknemers in een groot ver voersbedrijf zich toch niet als diplomaten gedragen. Hij vond bovendien dat uit de proces stukken niet valt op te maken dat Do Meeus een serieuze poging heeft gedaan de kloof te overbruggen. Aan mogelijk» conflicten bij terugkeer tilide hij ook niet zwaar. De kanton rechter loste wel een schot voor de boeg met de opmer king, dat de vraag onbeant woord blijft of er niet in de toekomst een verandering in de werkomstandigheden zal optreden die kan leiden tot ontbinding. De vervoersbonden en de 25 verkeerden nia de uitspraak in juichstemming- Algemene op vatting was dat dirt een enor me overwinning is binnen het beroepsgoederenvervoer en dat andere werkgevers zich voort aan nog wel een keer zullen bedenken voor ze hetzelfde gaa,n doen- Daarbij werd de waarschuwende vinger onder meer bij wijze van voorbeeld geheven naar een transportfir ma in Oosterhout, Van der Ham, waar eveneens moeilijk heden dreigen over de cao. De vervoersbonden hebben •alle acties onmiddellijk stop gezet en zullen initiatieven nemen in de richting van ge sprekken met de directie en gesprekken tussen de tweo groenen werknemers. niet terug willen komen", zei een diep teleurgestelde chauf feur. Do Meeus zelf, ook dui delijk aangeslagen, zei het vonnis .zoals eerder toegezegd, te zullen uitvoeren, maar voegde eraan toe niet de con sequenties te kunnen overzien. „Een zware, bijna bovenmen selijke opgave'noemde hij de opdracht het klimaat zo te beïnvloeden dat terugkeer van de 25 mogelijk wordt. Hij is overtuigd van moeilijkheden en het vertrek van een flink deel van het personeel. Mr. J. Vreijling stelde zijn he-le leven verbaasd te zullen zijn over het vonnis in de ontbindingszaak. „Zelfs als de schuld helemaal bij Meeus zou liggen, zou er nog ontbinding moeten vol-gen, alleen met een hoge vergoeding", zei hij, erop wijzend dat het betreffende wetsartikel gecreëerd is om een arbeidsovereenkomst te ontbinden wanneer die twee partijen het niet meer met el- kia-ar kunnen vinden. Hij vond d-ait in de zaak van de nietig verklaring de kantonrechter mensen, d'ie aan een staking meedoen, onkwetsbaar heeft gemaakt. Gisteren dus beide heer Cor in de middag. Ik zei: „Vertel man", waarop hij meedeelde dat de cursieve zetmachine een snipperdag had genomen en u derhalve vet gezette stukjes aantreft, op de plaats waar u normaal cursieve ofwel schuingedrukte stukjes ge wend bent aan te treffen. Heer Gor zei dat het morgen weer normaal zou zijn. Daar houd ik hem aan. Ik heb zo een flauw ver moeden dat er in Amsterdam meer niet aan de oppervlakte mag komen dan alleen maar een metro-tunnelbuis. Toch opmerkelijk dat er zg- veel aandacht in alle media wordt besteed aan een (Am sterdamse) d-orpsrel over een aantal wethouders en een bur gemeester en een tunneltje on der de grond. „Ik weet niet of God de olie daar moest leggen waar deze nu is" (Henry Kissinger). In de oost-Franse stad Metz is midden in de stad een vrouw aangehouden „wegens het rijden met een kinderwa gen onder invloed van sterke drank". De jonge vrouw in kwestie rende met haar kin derwagen tussen het verkeer d-oor, botste tegen voetgangers op, ging stoepen op en af tot -de politie zich genoodzaakt zag in te grijpen. De Jonge moeder bleek zwaar beschonken te zijn en zonder de mogelijkheid zich aan een handvat van de kin derwagen te kunnen vastklam pen was zij niet meer in staat recht overeind te blijven. De baby bleef ongedeerd. Onverantwoordelijk hoor, en dat in het Jaar van de Vrouw. Aansluitend daarom even een uitspraak van de Amster damse wethouder Lammers, uit wiens mond ook wel eens merkwaardige opmerkingen komen, behalve controversiële „Ik ben voor emancipatie, maar ik heb 'n erge hekel aan het dikkerige ikke. Het zijn altijd de meiden met de bete re opleiding, die de mond vol hebben van werken buitens huis. De elite onder me kaar Ze moeten wel heseffen dat er maar weinig leuke ba nen zijn". Vul nou voor de grap In plaats van meiden eens man nen in. Wat is het effect? Hetzelfde gaat op. Ik voel me opgelaten. MERIJN. Bij Meeus Transport was de stemming in mineur. Of de stichting Meeus 1975 wat gaat doen moet noig worden beslist. Vast staat echter dat de 75 „werkwiligen" zich diep ge krenkt voelen door de beide vonnissen. „Ik hoop dat die 25 zoveel respect hebben diat ze (Van onze parlementaire- redactie) DEN HAAG In tegenstel ling tot de verklaring van mi nister-president Den Uyl van verleden week vrijdag was de regering; wel op de hoogte.dat de secretaris-generaal Luns van de NAVO zijn _bezoek aan de Amerikaanse president zou gebruiken om te pleiten voor de KLM. Zoals bekend wil Amerika dat de luchtvaart maatschappij de vluchten op Amerika met de helft moet inkrimpen. Minister Van der Stoel zei CAIRO (UP) Een door Egypte voorgesteld compro mis zal vermoedelijk de Amerikaanse minister Kis singer in staat stellen een tweede troepenscheidingsak koord tussen Egypte en Isra el tot stand te brengen als hij op 7 maart zijn volgende bezoek aan het Midden- Oosten brengt. Dit hebben diplomatieke kringen in Cai ro meegedeeld. Het plan behelst het opge ven- door Israël van de Mitla- en de Giddipas en de olievel den van Aboe Rodeis, in ruil voor afzonderlijke schriftelijke beloften van beide partijen aan de V.S. dat zij zullen af zien van militaire vijandelijk heden zolang de vredespogin gen voortduren, zo werd ge zegd. Egypte zou onder die om standigheden bereid zijn de passen te laten overnemen door de VN-vredesmacht in de Si-nai en het Suezkanaal te openen. Egypte zou goederen vervoer naar en van Israël op het Suezkanaal op niet Israëli sche schepen toestaan, maar schepen onder Israëlische vlag zouden geen gebruik van het kanaal mogen m-aiken. Volgens genoemde kringen zouden de V.S. de „bewaker" van de gelijkluidende beloften zijn en zouden zij de antwoor den moeten vinden voor de situaties die zouden voort vloeien uit mogelijke overtre dingen. Als Kissinger er in slaagt een akkoord tot stand te bren gen, zou dit vermoedelijk in Genève worden getekend op een bijeenkomst van de Egyptische-Israëlische militai re commissie die op de eerste bijeenkomst van de conferen tie in Genève in december 1973 werd ingesteld. Kissinger kan dan, naar ver wacht wordt, vrijwel onmid dellijk zijn aandacht richten op de mogelijkheid van een over eenkomst tussen Israël en Sy rië over een aanvullende - ofschoon beperkte - Israëlische terugtrekking in het gebied van de Golan. Een dergelijke ontwikkeling streeft president Sadat na om Syrië gelijke tred met Egypte te laten hou den in de stapsgewijze bena dering van Kissinger om tot vrede te komen. gisteren tot verbazing in de Tweede Kamer: „Dat de se cretaris-generaal van de NA VO, die tevens Nederlander is. reeds eerder zijn visie met betrekking tot de KLM en Amerika had kenbaar ge maakt, omdat ook Denemar ken en België met dezelfde problemen worstelen. De se- cretaris-generaaj heeft voor zijn vertrek gezegd, dat hij in Washington zou laten blijken, dat dit wel eens een belasting zou kunnen zijn voor de At lantische betrekkingen", aldus minister Van der Stoel. „De regering heeft geen behoefte gevoeld om de heer Luns van deze stap te weerhouden", zei de minister van Buitenlandse Zaken. DUIZENDEN leerlingen, voornamelijk van middelbare scholen, zijn gisteren in Ant werpen en Brussel op straat gekomen om te demonstreren tegen de uitgave van 30 mil jard Belgische franks voor nieuwe gevechtsvliegtuigen. De jongelui hielden „zitakties" die, zowel in Antwerpen ais in Brussel, het verkeer slechts weinig hinderden. DE VVD heeft gisteren ver zocht h et dezer dagen uitge brachte bouwprogramma 1975 van minister Gruijters op de agenda van de Tweede Kamer te plaatsen. „De VVD-fractie is diep geschokt door de voor spellingen ten aanzien van de bouwproduktie", zo liet de li berale bouwspecialist De Beer weten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13