V W eerzien met Indonesië G.A.L. neemt overheid en bedrijven op de korrel grensland*; v../" contact oor Doyen ;renzen IN LASTEN- ÏRLAGING" ZEEHENGELEN VOOR A. M. DE JONG-HUIS Weer tal van noviteiten op lentebeurs Gent R- DROOM OUD-STRIJDERS VERVULD Reis naar Indonesië onder de twee mille Mgr. dr. Ramselaar over joodse geloofsbeleving GENTSE BELFORT NOG JAREN IN KEURSLIJF? ÏSèRE }rs. Van ooyen m A,.Am Ere-beker van De Stem stad streek Zachter WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 3 iggevers) alen" hebben, naar eerst >ovenbouw van een pas- ïgen en de glas-in-lood- in Veere vernield en het urg over grote afstanden gebeurde in „Miniatuur ■teur L. van der Graaf van Middelburg, die gis- i voor onderzoek in deze Het blijkt, dat voorbij- in de leeftijd van vier >ben zien rondlopen. Het ■om al kostbaar zijn, om en. Miniatuur Walcheren van hout en hardboard. )ks de schade vrijdag 28 reer voor het publiek te needeelde, is de staf van norm teneergeslagen. De ïtinu bezig geweest, het re seizoen gereed te ma- rigens in de winter bin ds de nu vernielde) blij. eend is geworden, is ook inderen voor 3.000, de ouders vergoed. in een onzer verslaggevers) OSTBURG Tijdens een iding voor de kringverga- ng van de N.C.B. West- jusch-Vlaanderen in hotel Eenhoorn in Oostburg 't staatssecretaris van Fi- iën. drs. M. van Rooyen, zeer talrijke aanwezigen gerekend wat dit kabinet voor belastingmaatregelen r de Nederlandse zelfstan- n en werknemers heeft >men. Bedragen die in de arden lopen. )als bekend heeft de Ne- andse landbouw zijn hoop eld op nationale maatrege- met name in het fiscale nu de prijzen-ontwikke- dusdanig is dat volgens landbouw zelfs de kosten- :ingen niet meer gedekt den. Dlgens de heer Van Rooyen et kabinet hard bezig al- te doen om de mensen die thans h et moeilijkst heb- te helpen. Hij wees erop, de belastingdruk sinds het eden van het kabinet-Den gedaald is, terwijl de pre- Iruk gehandhaafd kon 'en. Naast allerlei andere tregelen heeft het kabinet g jaar ook 350 miljoen ex- ter beschikking van de on- :er 700.000 zelfstandigen eld. len lastenverlaging was Izakelijk", aldus de heer Rooyen, „wij kunnen mee echter niet te vei' 1, er zijn grenzen aan. den wij die niet in het dan brengen wij de gul- .n gevaar." nder de speciale maatrege- wees de staatssecretaris oo vervroegd afschrijven van luwen, zodra de bestelling een bouworder is gedaan, riep voorts de aanwezigen gebruik te maken van de elijkheden voor de fiscale ■dags-reserve en zei, dat ;taat hierbij in feite een renteloze lening ver in de vorm van het niet ii betalen van belastin- wat echter afgerekend worden als het bedrilf wordt afgestoten, et name kring-voorzitter llaeijs had er in zijn inlei- op gewezen, dat die ,.sf" ning" grote bezwaren e" 'lemen met zich zou bren- heer Van Rooyen stipte de verlies-compensatiere- ïg aan, die zelfs kan lel" tot teruggave van belas die in 1973 betaald is. HU iigde een studie aan ovei gevolgen van de inflatie de zelfstandigen. mededeling dat rapport?" hierover zo'n twee a drie zou duren, ontlokte de volle zaal overigens ean e van hilariteit. Na de ding van de heer Va'! ren bestond er gelegenheid iet afvuren van vragen OP forum, waarin naast de ssee retaris ook belasting' ecteur Holtslag had plaat =•- men lienevens het honifl het hoekhoudbureau van NCB. de heer Van PoP" t kt en t De herinnering die deze foto oproept, brengt het ver langen Indonesië weer te zien. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 7 maart vertrekt de heer J. de Lan ge uit Terneuzen voor een week naar Indonesië. Het wordt niet bepaald een plezierreisje, maar een harde werkweek. En een spannende week. Want dan zal moeten blijken of een lang gekoesterde droom van hem en naar zijn zeggen duizenden oud-Indiëgangers werkelijkheid kan worden: als oud-Indiëganger Indonesië weerzien tegen een betaal bare prijs KORE BRITS „De reizen, die door reisbureaus tegenwoordig worden georganiseerd naar In donesië, komen all-in boven de 31)00 of 4000 gulden. Als je er met je vrouw naar toe zou willen, kost dat voor 20 dagen zo'n 8000 gulden. Dat kunnen de meesten van ons, die inder tijd als Jan Soldaat naar Indiè gestuurd werden, niet beta len", aldus de heer De Lan ge. Zelf heeft hij van 1945 tot 1948 in hel toenmalige Neder lands Lndië gezeten. „Dat is toch een stuk van je leven geweest. Je denkt er vaak aan terug. Het contact met de be volking daar was zo bijzonder goed en vriendelijk. Ik geloof, dat de mensen die er gezeten hebben, ernaar verlangen dat contact te hernieuwen. Als je elkaar weer ontmoet op die reünies, dan kom je na al die Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Droog, overwegend zonnig en geleidelijk hogere middag- temperaturen. Weersvooruitzichten In cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 10 min. témp: om streeks 0 graden, max. temp: omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 42 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 10, min. temp: om streeks 0 graden, max. temp: omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 99 procent. waterstanden De waterhoogten van dins dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 289 win 1, Rheinfelden 205 onv, Plittersdorf 344 min 8, Maxau 406 min 5 Plochingen 156 min 2 Mannheim 241 min 7 Stein- oach 181 plius 22 Mainz 278 join 12, Bingen 153 min 7. Kaub 197 min 5. Trier 294 win 2, Koblenz 216 min 12, Keulen 202 min 12, Ruhrort 371 min 12, Lobith 1003 min J5 Pannerdense kop 969 min 17. Nijmegen 805 min 10, IJs- se kop 877 min 11. Eefde IJs- sel 428 min 2, Deventer 301 hj'o 1, Katerveer-Spooldersluis 51 min 5, Monsin 5450 min 10, Borgharen 3916 min 63, Bel- feld 1163 plus 14, Grave bene den de sluis 512 plus 3. Morgen, donderdag 27 febr. Bergen op Zoom 4.37 17.03 Hansweert 3.48 en 16.17 Terneuzen 3.06 en 15.32 Vlissingen 2.38 en 15.00 Wemeldinge 4,28 en 16.54 jaren telkens dat verlangen nog tegen bij die duizenden: „Ik zou nog graag eens terug willen", vertelt de heer De Lange. Dat zovelen verlangen naar een hernieuwde kennismaking met het huidige Indonesië: „Wij gingen er indertijd naar toe om het land te bevrijden van de Jappen. En ook van de extremisten, die de bevrijding tegenhielden. Wij wisten toen niet beter. Nu wel, Het zijn vrijheidsstrijders geweest, die voor een goed recht hebben gevochten. Bij vele van ons als oud-Indiëgangers leeft nu het verlangen dit nieuwe In donesië, de stichters van de republiek, de broederhand te rgiken. Het is de taak van ons oud-soldaten de hand uit te steken. Het klinkt misschien overtrokken, maar zo voel ik het zelf'. Dat wil echter niet zeggen, dat de betaalbare reizen alleen voor de oud-soldaten bedoeld zijn. Evenzeer voor hen, die er gewoond hebben of geboren zijn en nog eens terug willen. „De kosten zitten niet in het vervoer, maar in het verblijf ginds zoals de huidige reizen naar Indonesië worden georga niseerd. Wij zaten toendertijd echter ook niet in drie-ster renhotels. Wij willen gewoon nog eens terug naar de vrien den en kennissen van toen. Kijk, deze foto: Dat wil ik hernieuwen", zegt de heer De Lange met enige stemverhef fing. Hij wil er zich nog niet over uitlaten hoe hij denkt de verblijfskosten te kunnen drukken. „De reiswereld is een keiharde zakenwereld. Je weet nooit, of er roet in het eten gegooid kan worden door de grote reisondernemingen", verklaart hij. is het bereikbaar? Met die vraag heeft de heer De Lange jarenlang rondgelopen. Maar de laatste jaren is hij intensief bezig geweest met plannenma- ken. Twee zaken zijn daarbij van beslissende betekenis ge weest: Een bezoek aan de „Pasar Malam" (Indonesische jaarmarkt) in Amsterdam en het contact met de manager Roel van Heemst van reisbu reau Rouw in Terneuzen. De heer van Heemst heeft er me de zijn schouders onder gezet. Dat Terneuzense reisbureau gaat de reizen dan ook feite lijk organiseren, als alles rond komt. Het streven is erop ge richt de eerste betaalbare reis naar Indonesië in september te laten vertrekken. „Nu is het de tijd. De meeste van ons zijn rond de vijftig. Nu kan het nog en bovendien zitten velen voor hun 25-jarig huwe lijksfeest. Een reis naar Indo nesië spreekt hen vaak meer aan dan een feest". Veel reacties heeft de heer De Lanige al gehad. „Uit Noord-Brabant belde iemand me op met de mededeling: We hebben 300 man om mee te gaan. De mindere man moet ook de kans krijgen eens te» rug te gaan. Daarvoor 8000 gulden uitgeven, kan hij niet verantwoorden", zo zegt de nud-Indiëganger tot slot. MIDDELBURG Op vrij dag 14 maart wordt in het gebouw Kloveniersdoelen in Miciaelburg de Zeeuwse Cen trale Discotheek geopend. De opening zal worden verricht door de heer B. Uyterlinde._ voorzitter van het Actiecomité Disco, om 16.30 uur. De Zeeuwse Centrale Discotheek is een activiteit van de Sticn- ting Zeeuwse Centrale Mu ziekbibliotheek. Boekje „Populair Maleis" is nooit weg voor de oud-Indië gangers. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De prijs, die de Nederlandse oudstrij ders zullen moeten gaan beta len voor een tocht naar Indo nesië, zal volgens de heer R. A. van Heemst van het reisbu reau Reburo in Terneuzen on der de f 2000,- voor een retour plus volledige verzorging ko men te liggen. De heer Van Heemst: „Een retourtje Amsterdam - Djakar ta kost nu ongeveer f 1900,- tot f 2000,-. Wij gaan een vol ledige arrangement bieden be neden de prijs van f 2000,-. Hoe de prijs precies zal wor den is op dit moment nog niet bekend", aldus de heer Van Heemst. Volgens hem zal er voor de ze goedkope „Indië-reizen" veel belangstelling zijn. Rebu ro heeft saimen met de organi satie van oud-strijders een markt-onderzoek gehouden. Op basis van dit markt-onder zoek zegt de heer Van Heemst:,,Door de verwachte lage prijs die wij zullen bere kenen, denken we dat tot 2000 oud-strijders van de gelegen heid zullen gebruikmaken om Indonesië weer eens te zien. Ter voorbereiding van deze reizen heeft Reburo al contact gehad met de Indonesische ministeries van defensie en Toerisme. Donderdag vertrekt de heer Van Heemst met de heer De Lange naar Indonesië om de organisatie verder te regelen- (Van eën onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de bijeen komst van liet Genootschap Nederland-Israël, afdeling ZeeuwschVlaanderen, die donderdag 6 maart in De Hal le te Axel wordt gehouden, zal mgr. dr. A.C. Ramselaar spre ken over de huidige joodse geloofsbeleving. Mlgr. Ramse laar staat bekend als kennei van Israël en het joodse volk De bijeenkomst begint om 20 urn. OP het industrieterrein van Weurt bij Nijmegen is giste ren een loods van de firma Lorijn, waarin 500 ton oud pa pier lag opgeslagen, tot de grond toe afgebrand. Op zondag 9 maart a.s., drie weken voor de opening van het A. M. de Jonghuis in Nieuw Vossemeer, wcucJt ten bate van de Stichting A. M. de Jong een internationaal zeehengel- concours gehouden. Het concours begint om 13.30 uur en wordt georgani seerd door „De Eendrachtvissers" te Nieuw-Vossemeer. Men heeft gekozen voor de dijk achter St.-Philipsland, een parcours waarmee de meeste vissers wel vertrouwd zullen zijn. De Stem, die eerder met de Merijntje Gijzenposters een actie voerde ten bate van het A. M. de Jong-museum stelt voor de besle individuele prestatie een beker beschik baar als ereprijs I Het bestuur van de Eendrachtvissers verwacht dat het concours (inschrijfgeld 5 gulden) een prachtige benefiet wedstrijd zal worden voor de Stichting A. M, de Jong Verenigingen en individuele vissers kunnen tot vrijdag 7 maart voorinschrijvingen plaatsen bij M. Verhagen, Van Treslonglaan 2, Nieuw-Vossemeer (tel 01676 - 510) en bij hel Wagenhuis te Nieuw-Vossemeer (tel. 01676 - 475). Verder kan men nog inschrijven op de dag van de wedstrijd van 09.30 tot uiterlijk 12.30 uur in „Het Wa genhuis" te Nieuw-Vossemeer, waar ook de voorinschrij- vingskaarten kunnen worden afgehaald. Zowel voor de verenigingen als voor de vissers met de beste prestaties 2ijn er aantrekelijke prijzen te winnen, zoals een draagbaar televisietoestel, een vouwfiets en nog vele andere prijzen De Eendrachtvissers, gevestigd ln Het Wagenhuis te Nieuw-Vossemeer, is een vereniging van ongeveer 1.000 leden. Ze is aangesloten bij de Delta-federatie. Als er in Vlaanderen één tijdschrift is dat zich toelegt op de milieuproblematiek, dan is het wel de GAL-krant, de drie maandelijkse uitgave van het Gents Actiecomité Leefmilieu. De benaming doet je denken aan bitterheid en dat zal dan vooral wel het geval zijn bij de openbare instanties en bij de directies van de grote bedrijven in de Gentse kanaalzone, die in het overigens degelijk uit gegeven krantje, geregeld op de korrel worden genomen. Veelal terecht, want het is tot nog toe niet bekend dat de uitgevers onjuistheden zouden hebben gepubliceerd. Pe milieu-informatie, die er- In verstrekt wordt en waar bij de vele heilige huisjes in Vlaanderen niet ontzien wor den, stemt met andere woor den met de werkelijkheid overeen. Een realiteit, die dikwijls ais zonderling overkomt. Want na het lezen van de GAL-krant kan men zich maar moeilijk aan de indruk onttrekken dat belangen van overheid en bedrijf verstren geld zijn of dat althans on der één hoedje wordt ge speeld. Het verhaal van prof. Heyndrickx, tot voor kort ondervoorzitter van de Oost- viaamse provinciale commis sie voor het leefmilieu, wijst althans in die richting. Hij zegt: „Als bewijs van de kwaliteit en de objectiviteit van de commissie wordt steeds mijn deelname aan de commissie gegeven, als de overheid nu belet dat we ernstig werk leveren dan wil Ik geen deel meer uitmaken van een commissie, die klaarblijkelijk toch als schijn- instelling fungeert. Zo iets kan., ik voor mezelf niet ver antwoorden". Grond voor die stellingna- me vond prof. Heyndrickx, een internationaal erkende autoriteit, .op gebied van mi lieuhygiëne, in de volgende gang van zaken. In november 1973, zes maanden na de be noeming, werd de secretaris van de commissie door de gouverneur ontslagen. Dat gebeurde enkele uren voor een commissievergadering en zonder dat voor het ontslag enige reden werd opgegeven. Op de volgende vergadering had de commissie zelfs geen secretaris en evenmin dos siers. Op de daaropvolgende vergadering fungeerde een lerares van het provinciaal handels- en taaiinstituut als secretaris. Voor prof. Heyn drickx was dat te veel en daarom nam hij ontslag. En kele tijd lager werd de com missie opgedoekt. Door een provinciaal gede puteerde werd nu de oprich ting van een provinciale dienst voor het leefmilieu in het vooruitzicht gesteld. Vol gons prof. Heyndrickx is er een onafhankelijke admini stratie nodig, die geleid en geruggesteund wordt door eer commissie van onafhan kelijke experts. Deze dienst zou advies moeten geven aan de bestendige deputatie om- trent de exploitatievergun- ningen en betreffende de bouwvergunningen. In België is het zodat bouwvergunnning wordt ge geven aan een bedrijf zonder dat men er rekening mee hcudt' welke activiteit er zal worden ontplooid. Wanneei het gebouw er staat durven de autoriteiten de exploita tievergunning niet meer te we-geren. Volgens prof. Heyndriokx („de exploitatie vergunningen van alle pollu- erende bedrijven van de Gentse kanaalzone, van de Linkeroever en van het Ou denaardse werden onderzocht en geen enkele bleek in or de te zijn") kan alleen op die manier een einde ge maakt worden aan een er barmelijke toestand. Een paar voorbeelden of gevolgen van deze erbarme lijke toestand zijn: Het bedrijf Sadacem be schikt sinds geruime tijd over nieuwe Japanse ovens, die aangekocht werden met regeringssteun om milieuver vuiling bij de produktie voor het grootste deel uit te scha kelen. Het bedrijf blijft ech ter ook de oude ovens ge bruiken waardoor de situatie niets verbeterd is. Leden van een water sportclub op de Moervaart zijn verplicht zich tegen een hele boel ziekten te laten inenten voor het geval ze in het water van het kanaal Gent-Terneuzen zouden val len pische Spelen, in hun nieuwshonger even te vol doen. Er ls natuurlijk meer te zien dan alleen maar een voorsmaakje van de Olympi sche Spelen. De lentebeurs Organisators van beurzen laten zich te Gent niet uit het lood slaan door slechte tijdingen en economische stagnatie of niet in te tomen inflatie. Deze week wordt in het Floralia Paleis voor de vijfde keer de lentebeurs ge houden, „een uitnodiging om even de grijze wolken, de regen en alle pessimisme te vergeten en aandacht te be steden aan de herlevende na tuur, de zon en de vakantie" zoals de inrichters het op de openingsplechtigheid tijdens hel weekeinde voorstelden. Het moet zijn, dat dit initi atief hun nog geen windeie ren gelegd heeft. Integendeel stelt men vast, dat de organi sators van de Herfstjaarbeurs in Gent, die ai sinds meer dan 20 jaar telkens in sep tember gehouden wordt, ook met deze lentebeurs in de roos mikten. Elk jaar zijn er meer deelnemers, terwijl ook het aantal bezoekers steeds maar groter wordt. Dit is geen toeval, maar houdt ver band met de rustige sfeer, die op deze beurs heerst en met de vele nieuwe initiatie ven, die hier ontwikkeld worden. Een voorbeeld is, dat er deze week een afvaardiging van Montreal aanwezig is, beladen met vrachten docu mentatie over de Olympische Spelen van volgend jaar. Overigens was de voorzitter van het organisatorisch comi té van deze Olympische Spe len, de Canadees Roger Rousseau, de ere-gast op de openingsplechtigheid. peningsplechtigheid. 'sMid- entie, waarop enige nieuw- jes heet van de naald aan gaande de Olympische Spe len werden meegedeeld, b.v. dat de mascotte van deze internationale manifestatie een bevertje is, dat de naam van Amik kreeg. Niet be paald om wakker van te lig- en, maar toch voldoende be langwekkend om hen, die in teresse hebben in de Olym- legt het accent op de vrije tijd en dat laat zich merken aan de uitgebreide afdelin- en en studiedagen, die ge wijd zijn aan het toerisme, het autorijden - toch ook een middel om aan vrijetijdsbe steding te gaan doen - de sport en aan de literatuur. Gisteren b.v. was gewijd aan het toneel. De dag ervoor besteedde men aandacht aan de bloem- en knolgewassen in de tuin. Op 2 maart is er een complete noviteit. Het Haflinger-paard wordt er bijgehaald en zal in demon straties zijn makheid bewij zen voor de ruiters en de amazones. GENT Eind februari wordt de aanbesteding ge houden van de herstelling van het Gentse belfort. Reeds meer dan 5 jaar staat deze fiere getuige van een groots verleden in een lelijk keurslijf, dat moet beletten dat bepaalde scheuren groter worden. Deze barsten traden op toen in de nabijheid een heel complex woonhuizen werd afgebroken, waardoor een aanzienlijke belasting van de grond weggenomen werd en de stabiliteit van het belfort verbroken werd. Vermoedelijk zal het ech ter nog wel een paar jaar duren voordat deze toren uit zijn stellingen verrijst. Al leen reeds de hoogst nodige verstevigingswerken zullen tenminste anderhalf jaar ln beslag nemen. De vraag blijft wanneer zal worden begonnen want de uitslag van de aanbesteding moet nogmaals de centrale over heid passeren om goedkeu ring te krijgen. En dat kan lang duren. Het Belgische ministerie voor cultuur gaf aan de stad reeds zijn fiat voor de. aan besteding van de werken, maar de administratieve weg die daarna nog moet worden afgelegd, voordat werkelijk met het werk kan woren be gonnen is vandaag de dag nog niet te overzien. Ondertussen blijven Gen tenaren en toeristen ook ver stoken van het geklingel van de beiaard. Deze bevindt zich bij een gespecialiseerde fir ma in (Nederlands) Limburg, waar hij hersteld werd. Hij kan echter pas opgehangen worden nadat het belfort de finitief hersteld is. En hoe veel jaren dat nog zal duren durft niemand te voorspellen, afgaande op de snelheid waarmee de dossiers in Brussel worden afgewerkt. Eindredactie 'Rein ran der Helm

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3