Rode Kruis neemt dit jaar 134 Zeeuwen mee op reis Goes kiest voor tracé Kruiningen ,Jk heb tabak van de grote stad" Boer zag piloot niet uit vliegtuig komen STRAF VOOR STRAF EXPEDITIE BRUG-TUNNEL: Green Spot zender prik Green Spot zonder prik BEELDHOUWER-GRAFICUS JAN WOLFFERS: RAADSELS ROND JAGER Gesprek Brabantse ondernemers met Britse handelsafdeling stad 1 streek 1M—am—mmmm Middelburg het beste van twee landen samen op RAI-standnr.203 DAF en Volvo VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 (Van onze correspondente) MIDDELBURG - Dit jaar mogen 134 zieke en gehandi capte Zeeuwen een week va kantie houden op kosten van het Rode Kruis. Vorig Jaar kwamen er 104 Zeeuwse zie ken en invaliden in aanmer king. Volgens de kringsecretarie van het Nederlandse Rode Kruis in de provincie Zeeland, de heer J. Martijn, kunnen er 74 patiënten mee op de Henrl Dunant en tweemaal een groep van 30 Zeeuwen naar het vakantiehuis Valkenberg ln De Steeg. „Ondanks het feit, dat die Rode-Kruisreiaen in heer Ne derland bekend zijn, talijken er toch steeds weer mensen tussen kaai en schip te val len" zegt de heer Martijn. „Er zijn nl. invaliden of bedlegeri- gen waar de dokter in geen jaren over de vloer hoeft te komen. In die situaties wordt zo iemand ook niet bij het Rode Kruis voorgedragen. En dat is een trieste zaak", stelt de heer Martijn. „Verder hoor je wel eens de klacht, dat deze of gene nu al voor de derde of vierde keer is meegeweest met de Henri Dunant. Maar men beseft nog té weinig, dat voor dit soort mensen een reisje met de Henri Dunant de enige manier is om er eens uit te komen. Wij, als Rode Kruis, mogen toch niet onder druk van de publieke opinie beslissen dat iemand niet meegaat. Men is gekozen op voordracht van huisartsen en wijkverpleeg sters". Het ligt in de bedoeling om volgend jaar ook een soci aal-welfareformulier in te voeren, dat gebruikt loan wor den door de welfare-werk sters. Deze mensen komen nl. wél bij bedlegerigen en invali den aan hu-is, die niet zijn aangemeld voor de reis. De tocht van de Henri Du nant met de Zeeuwse deelne mers vanaf 32 jaar, is 25 t.m. 30 augustus. Voor huize Valkenberg in De Steeg van 19 t.m. 24 mei voor llchtge- handicapten, vanaf 55 jaar en van 13 tot IS oktober voor mannen en vrouwen tussen de 22 en 55 jaar. markten GOES-KRAiBBENDJJXiï; 20 februari Golden Delicious. KL.l 80-85 66—70, 75-80 70-72, 70-80 70—71, 70-76 «6—68, 66- 70 62—63, 60-65 48. KL.II 80 85 58—68, 75-80 58—65, 70-80 50, 70-75 58—63, 65-70 48—59, 60-65 4547. Winston. KL.l 5-80 128—133, 70-75 137—140, 65-70 123—129, 60-65 84—92, 55-60 43, 1155-60 40. Conferen- 85, 55-60 6566. Totale aan voer hard fruit 4100 colli. GRUBBENVOHST, 20 fe bruari Centraal Verkoop kantoor Champignonprijzen: fijn 335—399, fijn C 310—368, middel 318—416, middel C 308-359, kruis Oijn 291—320, kruis gr»f 278—297, 4 kg. 235—291, H 4 kg. 218—235, UIA 4 kg. 201—221, niB 4 kg. 185—202, afwijkend 4 kg. 50— 123. 7.WUNDRECHT, 19 februari - Andijvie 178—181, spinazie 195—217, prei 40—68, uien 12-26, veldsla 30—140, groe- nekool 1822, boerenkool 34 36 spruiten A 93120, B 100-119, C 64—79, AD 94—130, witlof AH 127—219, Bil 77— 179, sla AI 12—22, knolselderij 20-30. komk. 40 pl 95, 35 plus 83, 30 pl 68—72, 25 pl 61—64, 20 pl 46, selderij 30 43, peterselie 38—42, conferen ce 30—80, golden delicious 30—46. DRUKEN, 20 febr. Eruit: Appelen 20134, peren 27 109, andijvie 127142, knol selderij 2039. komkommers 38—104, kool: boeren 1348, savooie 2635, witte 30-37, pe terselie 26, prei 2072, rabar ber 105117, radijs 57, selderij 10—30, sla 1219, spinazie 159 —166, spruiten (gesch.) 45-288. (ongeschoond) 28159, uien 3540, waspeen 3747, wor telen 22—42, witlof 117' 239. Botsing Op de Koude- kerkseweg is donderdagmor gen tegevolge van de glad heid een personenauto be stuurd door mevrouw A. vA. V. uit Middelburg ge slipt. Hierdoor schepte zij de 20-jarige mejuffrouw M.C.G. eveneens woonachtig te Mid delburg. Mejuffrouw M.C.G. is met zeer zwaar hoofdletsel nvergebracht naar het Gast huisziekenhuis te Middelburg. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Overeenkomstig de voorkeur van B. en YV. heeft de Goese gemeenteraad gisteravond met overgrote meer derheid gekozen voor een tracé van een vaste oeververbin ding over de Westerscheldc bi) Kruiningen. G.R Heerebout koesterde zoveel twijfels over de zowel planologische Hls sociaal-eco nomische kanten van een vas te oeververbinding dat hij weigerde een beslissing te ne men op grond van een. naar hij zei „wrakkig raipport (van rijkswaterstaat, red), waarin koeien met gouden horen» worden beloofd, terwijl slechts de nieuwe kleren van de kei zer gepresenteerd worden". B en w. hadden in hun pre-advies aam de raad de na druk gelegd op het grote be lang van een vaste oeverver binding voor de regio in het algemeen en voor Goes in luet bijzonder. Volgens het college kan de conclusie die uit de nota's van rijkswaterstaat be treffende het tracé van de vaste oeververbinding niet an ders zijn dan dat gekozen moet warden voor een tracé bij Kruiningen. B. en w. ma nen dat het nadeel van de peri fere ligging van dit tracé ten opzichte vam de stedelijke concentraties in midden-Zee land een zaak is die zij het node geaccepteerd zal moe ten warden. Het college acht, me de gelet op de diaaruiit voort vloeiende impulsen voor de werkgelegenheid, een spoedig mogelijke uitvoering van die vaste oeververbinding geboden. Drs. Heeretxnrt. die in de PvdA-fractie een strikt per soonlijke visie ten beste gaf, vroeg zich af of een vaste oeververbinding wel het juiste instrument is om de sociaal- ecomomiaohe structuur van Zeeuwsch- Vlaanderen te ver sterken. Ook twijfelde hij sterk aan het werkelijke pro fijt dat uit de oeververbinding zal worden getrokken. Vraag tekens zette drs. Beenebout verder achter de bijna 800 ar beidsplaatsen die de aanleg van de vaste oeververbinding zich zelf zal betalen. Volgens liet PvdA-raadalid is de aanleg van de vaste oeververbinding over de Westerscheide ook in strijd met het planologisch be leid voor Zeeland om een open centraal Deltagebied te creëe- ren zonder sterke stedelijke elementen. Het geld dat door de rijksoverheid in de vaste oeververbinding gestoken zal worden kan volgens drs. Heere bout beter gebruikt worden voor werkelijk rendabele pro jecten met blijvende arbeids plaatsen. Lang stond de raad stiil bij het besluit vam b. en w- om een terrein aan de Kattendijk- se dijk niet beschikbaar te stellen aam de autorallycross- vereniging Zuid-Beveland voor het houden van autocroe- ses. Dit op grand van planolo gische en landschappelijke be zwaren. De heron Duinkerken en Welleman, belden PvdA, en Van Ooi jen (CGG) drongen er bij het college op aan het bedl'uit in zoverre te herroepen dat het de arezb zal worden toegestaan het bedoelde ter rein tijdelijk gedurende maxi maal twee jaar voor autocros sen te gebruiken. Een door genoemde raadsleden inge diend voorstel van deze in houd werd met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Met teleurstelling nam de raaa kennis van het besluit van G.S. waarin goedkeuring wend onthouden aan het Goese raadsbesluit tot beschikbaar stellen van een miljoenenkre diet ten behoeve van de aan passing en verbetering van de schutsluis in het Goese Sas en de kanaalhaven. Besloten were dat de raad binnenkort een bezoek aai brengen aan de sluis om zich van de gebrekki ge toestand daarvan te over tuigen. Daarna zal de naad zich opnieuw over de nodige maatregelen betreffende de schutsluis en het Goese kanaal beraden. Jan Wolffers: „Ik sta met het ene been in Schiedam en met het andere in Kapelle". (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Sinds een jaar woont en werkt de beeldhouwer-graficus Jan Wolffers (41) in Kapelle. In een tot atelier gepromoveer de zolderkamer van zijn huis aan de Bogerdlaan met uit zicht op een door een sin geltje omringd weiland zegt de geboren Rotterdammer: „Ik had tabak van dat grote stadssfeertje. En dan die ho peloze woontoestanden waar ze een mens twaalfhoog in een betonnen bunker from melen. Ik ben weg van dit eindeloze dorp en zijn omge ving, waar je binnen een paar minuten midden in de vrije natuur zit". Toch kan Jan Wolffers Schiedam, waar hij zes jaar heeft gewerkt niet helemaal loslaten. „Ik heb daar nog altijd een ate lier. Je kan dus wel zeggen, dat ik met mijn ene been in Schiedam en met bet andere in Kapelle sta. Maar als ik hier een geschikte werk ruimte kan vinden hoeft Schiedam voor mij niet meer". Het werd Kapelle nadat Jan Wolffers tijdens een be zoek bij vrienden in Zeeland werd opgenomen in een zie kenhuis in Goes. „Mijn vrouw reed min of meer toe vallig door Kapelle en zag dat er hier leuke huizen in aanbouw waren, woningen die voor de meeste mensen in de randstad een droom blijven. Voor ons was het in ieder geval het einde". Tij dens een vijfjarige avondop leiding aan de Rotterdamse kunstacademie werkte Jan Wolffers achtereenvolgens in een bronsgieterij en als cos- tuumontwerper. „Daarna be gon de lijdensweg. Toen moest ik het gaan maken. Rolde van de ene tentoon stelling in de andere. Drie jaar geleden is het goed gaan lopen. Ik maakte toneelde cors en ook de vrije opdrach ten voor particulieren kwa men aardig los. „Als een van zijn grootste successen tot diusver beschouwt Jan Wolf fers zijn uitverkiezing als enige Nederlandse theaterde cor ontwerper voor deelname aan de Biennale in Parijs 1965. Daarna volgden op drachten voor het Neder lands toneel, ontwierp hij constuums voor t.v.-produk- ties en maakte bij maskers voor de opera „Hoffmans vertellingen" van Offenbach. Ook werd hij veel gevraagd voor het geven van adviezen over kleur en vorm. Door zijn veelzijdigheid op het gebied van de beeldende kunst heeft Jan Wolffers om gezondheidsredenen moeten inperken. „Vroeger werkte ik ook veel in polyester, maar dat gesjouw mei zware mallen en gips Jtan ik niet meer. Daarom ben ik me ook steeds meer op de grafische kunst gaan toeleggen". Op het ogenblik bereid hij een tentoonstelling voor die van 22 maart tot 20 mei in de molen in Schiedam wordt ge houden. Daar zijn kleurcolla- ges van Jan Wolffers te zien betrekking hebbend op het motorcrossen. „Waarom de motorcross? Omdat de vor men en kleuren in deze tak van sport mij boeien en om dat ik graag ruimtelijk werk". Een ander niet alle daags onderwerp dat hem als grafisch kunstenaar fasci neert zijn begrafenissen. „Ik ben daar al jaren mee bezig om dat uit te werken. Het leven, pijn en geboorte zijn vrij normale inspiratiebron nen, waarom dan niet het doodgaan en het begraven die toch ook deel uitmaken van de mens? Vooral ouder wetse begrafenissen met bun hele entourage van doodbid ders, lijkkoetsen en hun nog al macabere sfeertje pakken me enorm. Ik heb daar geen verklaring voor." Temidden van stapels gra fisch werk, prenten en schet sen zegt Jan Wolffers te ho pen spoedig in staat te zijn monumentaal werk in brons of chroom te maken. „Maar behalve veel ruimte heb je daar veel geld voor nodig en zowel het een als het ander zit er voorlopig niet in". (ADVERTENTIE) in a - vsnlpRWE* Een toestel van dit type de Messersehmidt M 109 E-4 stortte op 6 februari 1944 tijdens een luchtgevecht boven Oude-Tonge neer. op mijn land moeten komen Dan komen we eindelijk te weghalen, dat zullen ze zeer weten of die Vlieger 31 jaar binnenkort gaan doen met be- geleden inderdaad met zijn hulp van een bulldozer. toestel is begraven of niet". (Van een onzer verslaggevers) OUDE-TONGE 31 jaar na het fatale luchtgevecht hoven de Grevelingen zal de Duitse Messersehmidt BT 109 E-4, eens het paradepaard van de Luftwaffe, uit de spekgladde Zuijspolder onder Oude-Tonge worden opgediept. 31 jaar heeft men het vliegtuiggraf ongemoeid gelaten, omdat aan genomen werd dat de Duitse QP 976A J (Van een onzer verslaggevers) BREDA Onder auspiciën van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor weste lijk Noord-Brabant zal maan dag een bijeenkomst plaats vinden tussen leden van de handelsafdeling van de Britse j ambassade te Den Haag en ondernemers uit westelijk Noord-Brabant. De bijeen komst wordt gehouden op de Kamer van Koophandel en Fa brieken aan de Julianalaan in Breda. Onderwerpen, die bij het gesprek aan de orrV zullen comen, zijn onder andere de samenwerking met Britse on dernemingen, toelevering door Britse ondernemingen en het verzorgen van introducties aan Nederlandse zakenlieden, die Groot-Brittannië willen bezoe ken. Tot op heden hebben 34 bedrijven zich bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken ■ingemeld om aan deze han delsbijeenkomst deel te ne men. Vade) en zoon Faase graven op de plek waar het Duit se jachttoestel zich in de grond boorde. (ADVERTENTIE) jager onbemand was toen het toestel zich op februari 1944 bodem boorde, nadat de piloot in een ongelijke strijd tegen een eskader van 60 Engelse en Amerikaanse bommenwerpers het onderspit moest delven. Nooit is echter met zeker heid vastgesteld dat de be stuurder tijdig zijn neerstor tende machine heeft kunnen verlaten, zowel destijds) de Duitse in Oude-Tonge geleger de Feldgendarmerie als later de Nederlandse luohfmachtau to riteiten namen als zeker aan dat de Duitse vlieger nog had getracht zich met zijn para chute te redden, maar in de Grevelingen terechit was geko men en daarbij was verdron ken. Maar in Oude Tonge en naaste omgeving wonen oogge tuigen van het luchtgevecht, die nog volhouden dat de Mes sersehmidt zijn piloot nog aan boord had toen het toestel op die februaridag neerstortte. Vooral op grond van deze ge tuigenverklaringen hebben de Nederlandse luchtmacht en de oorlogsgravendienst alsnog be sloten het vliegtuigwrak op te graven om alle onzekerheid over de vraag of het wrak wel of niet de stoffelijke resten van de Duitse vlieger bevat voorgoed een eind te maken. Een van die Oude-Tonge- naars die stellig gelooft dat de piloot met en in zijn toestel is omgekomen is de 60-jarige boer Bram Faase. Op zijn ak ker dook de Messersehmidt 31 jaar geleden de grond in. De heer Faase zag het ludhtdrama vlak voor zijn ogen gebeu ren. „Ik herinner het me nog als of het gisteren is gebeurd. We moesten van de Duitsers eva cueren omdat het eiland onder water zou worden gezet. Tk stond op het land en zag een luchtvloot van wel 60 Engelse en Amerikaanse bommenwer pers, waaronder de zgn. vlie gende forten overtrekken. Plotseling doken er een stuk of zes Duitse jagers op die dp bommenwerpers begonnen aan te vallen. Die Duitse Messerschmidts doken draaiden als razende wespen om de bommenwer pers die van alle kanten vuur den. Ik zag dat een van de bommenwerpers wat achter bleef kennelijk om de jagers naar zich toe te lokken. Dui delijk zag ik dat een van de Messerschmidts door het vuur van het vliegend fort werd getroffen en daarna in duik vlucht over Oude Tonge saheerde. Ik heb niemand uit het toes tel zien springen. Enkele se conden later schoot het vlieg tuig op een 100 meter van me vandaan met een akelige klap de grond in. Ik ben direct naar de plek gegaan waar het vliegtuig halverwege in een diepe kuil zat. Alleen een stukje van de staart stak bo ven de grond uit. Er lag ook een plas benzine in het gat. Iemand heeft er nog een brandende lucifer in gegooid. Later kwaim er een vent van de Duitse Feldgen darmerie bij en die vertelde dat de piloot er boven de Gre velingen uitgesprongen was. Toen ik zei dat de vlieger waarschijnlijk nog jn het toes tel zat, omdat ik er niemand uit heb zien springen snauwde hij me toe dat ik beter mijn mond kon houden als ik niet eingesperrt wilde worden. Een tijdje daarna hebben de Duit sers het gat dichtgegooid. Bij na 30 jaar lang bleef het stil rond het begraven vliegtuig wrak in de Zuijspolder van Ou de-Tonge, totdat van de zijde van de Duitse oorlogsgraven dienst steeds dringender ver zoeken kwamen de resten van de Messersehmidt op te gra ven om zekerheid te krijgen over het lot van de onbekende vlieger. De heer Faase: „Er wordt nl. nog steeds door nabestaan den van gesneuvelde of ver miste militairen in Nederland navraag gedaan naar de plaats waar deze begraven liggen. Van zeer velen is dat nog niet bekend. Dat is blijkbaar ook het geval met de omgekomen piloot van deze Messersch midt". De heer Faase heeft samen met zijn 13-jarige zoon René geprobeerd het vlieg tuigwrak bloot te leggen. Ver der dan een kuil van ongeveer een meter en anderhalve me ter diep zijn ze niet gekomen Volgens René is hij met zijn spa op een groot stuk metaal mogelijk van de romp of de vleugel gestoten. Ook heeft hij verscheidene kleine onderde len van de Messerschmidtiager opgegraven. Door de regen van de laatste'dagen is de kuil voor de helft gevuld met wa ter waardoor verder speur werk ondoenlijk in. De heer Faase: „Ik heb al een paar telefoontjes van een majoor gekregen dat ik niet verder mag graven omdat het vliegtuigwrak eigendom van de staat is. Ik heb hem geant woord dat ze dan op het spul (Van onze correspondente) Middelburg - De politierechter in Middelburg heeft donder dag een 18-jarige jongen uit Middelburg veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand en een geldboet van 250,- en zijn 43- jarige moeder tot 750,- boe te, waarvan 450,- voorwaar delijk. Op 26 juli van het vorig jaar sloeg een groep van tien Zuid-Molukse jongeren in Middelburg de inboedel van de woning van de heer L. Moerings kort en klein, terwijl Moerings zelf ook rake klap pen opliep. Aanleiding tot deze straf-ex- peditie zou de hulp zijn, die de fam. Moerings een 18-jarig zusje en dochter van de fam. N. had geboden. Het meisje nam rijles bij de heer Moe rings. Na enige tijd zocht het kind, die zei in grote gees telijke en lichamelijke nood te verkeren, steun bij de familie Moerings. Ze werd onderge bracht op een schuiladres er gens in Brabant, waar ze nu nog verblijft met medeweten van diverse instanties, zoals de Kinderbescherming. Omdat de Middelburger weigerde de verblijfplaats van liet meisje bekend te maken aan de vader en deze daarna niet meer naar huis terugging, raakte de 43- jarige moeder in paniek. Ze toog met een autobusje naar Vlissingen en trommelde in een bar haar zoon en een tien tal jongelui op om, zoals ze voorstelde, snel en vakkundig af te rekenen met de Middel burger.. Via de keukendeur van het huis, waarvan de jon gelui het raam kapot sloegen, kwamen ze naar binnen, waar de heer en mevrouw Moerings en hun drie kleine kinderen bijeen waren. Daar hebben de jongelui de heer Moerings in elkaar geslagen evenals het meubilair. De straf-expeditie verliep zeer efficient en in zeer korte tijd. De officier van justitie mr Munten, was er van overtuigd, dat zowel dt- moeder als de zoon een grote rol hebben gespeeld bij de he le affaire. Omdat niet voldoen de aangetoond kan worden wat nu precies de rol van de tien meelopers is geweest is de zaak tegen hen gesepo neerd. De heren zijn ver schrikkelijk tekeer gegaan, vertelde de officier van justi tie. Ze hebben het recht van vrij wonen ernstig geschon den. Toch kan zoon Eli niet als initiatiefnemer van het plan worden aangemerkt, meende de officier van justitie. On danks het feit, dat hij wél de keukendeur heeft ingeslagen en het slachtoffer heeft mis handeld. De officier eiste te gen de nu 18-jarige Eli één maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar met aan dit vonnis de bijzondere voor waarde gekoppeld, dat van de 3 a 4.000 gulden aangerichte schade een deel, n.l. 500,- moet worden terugbetaald. Te gen mevrouw P.A.N. -T eiste de officier van justitie een geldboete van duizend gulden, waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De verdediger van Eli N„ mr. Janssen van Oos ten, achtte niet bewezen dat de jongen werkelijk betrokken was geweest bi) het aanbren gen van de vernielingen in het huis, maar dat hij zich uitslui tend heeft bezig gehouden met het afstraffen van de heer Moerings. Bovendien, kun je volgens mevrouw Janssen-van Oosten geen schadevergoeding eiser als alles door de verze kering terugbetaald wordt. Mr. E. Schutte, de advocaat van de moeder, vroeg begrip voor het gebeurde. Ze was uiteindelijk erg ongerust over het verdwij nen van haar dochter stelde hij Alles was gnctvevaan met het meirie volgens mr Schut- tp tn+oJ"* 7p r'iloc horj Of^nO- men bij de heer Moerings. Mevrouw zou in paniek-toe stand ge1- nd»ld hebben, aldus de verdediger.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7