Industrie vraagt grote aardappel Pastoor Michielsen in Graauw ter aarde besteld zeeuws Som DUN BIER BIJ GALERIE MARGARETHA DE BOEVé Nieuwe leden regionale raad arbeidsmarkt ntwoord over i van ngen Groothandelsbedrijven gefuseerd Moeilijkheden op Griekse schepen ANWB-technostation open [IJS VOOR lOLOOG ERGADERT Nieuwe kansen Lichte vorst stad \l ImSTERDAM Het be- lir van de Stichting Am- Idam Fonds voor dp kunst lit de Albert van Dalsum- Is 1973-74 groot f 4.001), bekend aan de toneelwerk- fep Proloog in Eindhoven lr aanleiding van de voor- Hingen van de produktie tuis en Ko op zoek naar het |zwegen nieuws". De advie- Tmmissie bestond uit mevr I Heyting, Mare. Chavannes |Jan Paul Bresser. commentaar Expositie van Pierre de Poortere en Paul Damsté FILMS 1 N ZEELAND iiWsa:-;:;-- VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 Sritse conservatieve partij i de oppositie is, lieeft jj lariteit bij de kiezers er fprong van vier procent nen op de regerende soci- che iabourpartij. Ie Braziliaanse staat Per- puco zijn elf leden aange- en van een misdaadsynd- dat op verzoek vijanden j weg; ruimde. Amerikaanse huis van I [aardigden heeft een spe- commissie van tien leden |teid voor een onderzoek de werkzaamheden van |IA en andere Amerikaan-1 |ionage-organisaties. Nederlande Rode Kruis 20.000,- ter beschik- gesteld voor de slachlol van de cycloon Gervaise, Itwee weken geleden enor- 1 schade aanrichtte op he: pd Mauritius in de Ind:- Oceaan. In een onzer verslaggevers' ïet stimuleren van Neder- Idstalige toneel is voor de Viescommissie het criterium br het toekennen van de Al- pt van Daldumprijs. „PoStid- a hiertoe", aldus de commis- in haae motivering, worde» br verschillende toneelgro»- h al enige jaren in toen»- Inde mate ondernomen- n, die voor de sloop zijn I ïstemd. Hoe wei met de eiSe' ïars overeenstemming is b®' kt over de gang van zak®8 j de aankoop van de winkel* oonhuizen is in de commit5 )or gemeentebedrijven kri ek gekomen, onder meer ver het „meten met twee m®'. dat gebeurd zou zijn M vaststelling van de koop' ijs. Verder komen enkele voor* ellen tot het verlenen v'an eun aan onderwijsinstell111' n aan de orde. Zo wil _t semi-permanente school^' iuw aan de Marijkestraat ixel aan het gereformeerd er wijs in bruikleen geven- [etzelfde is het geval met n® ?hoolgehouw aan de Mozan* traat, dat men ter besch}1^ ing van het christelijk na'*JL aal onderwijs wil stellen- a a d* verga de ring begint even uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Het groothandelsbedrijf „Gesehierp B.V." te Heinkenszand heeft besloten tot een fusie met d» groothandelsbedrijven „Van der Pol en Zn. B.V." te Dor drecht en Zuivelcentrum Rand stad Zuid B.V." te Oud-Beijer- land. Bij Geschieren in Hein kenszand werken 30 personen, waarvan er door de fusie geen enkele ontslagen behoeft te worden. De nieuwe combinatie heet „SRV Zuidwest B.V., groothan del in levensmiddelen". Voor de fusie waren de drie groot handelsbedrijven reeds bij de SRV aangesloten. Het hoofd kantoor wordt gevestigd in Dordrecht. De vestiging in Heinkenszand blijft gehand haafd. De vestiging in Oud Beijerland wordt opgeheven. Ontslagen onder de in totaaJ 120 personeelsleden zullen er echter niet vallen. De werkne mers van Oud-Bejjerland zul len te werk worden gesteld in Dordrecht. Het vervoer zal ge schieden met nersoneelsbua- jes. De directie van de nieuwe combinatie wordt gevoerd door de heer N. H. Geschiere uit Heinkenszand, die belast is met de economische leiding, en de heer D. van der Pol uit Dordrecht, die belast is met de commerciële leiding. De gefu seerde bedrijven hebben mo menteel te zamen een omzetni veau van ruim 50 miljoen gul den. Over enkele noodzakelij ke fuktiewijzigingen als ge volg van de fusie en de daar mee samenhangende sociale problemen is overleg geweest met de vakbonden. Deze pro blemen zullen worden opgelost in het kader van een opgesteld SRV-sociaal-begeleidings-plan. Zuidwest-Nederland mag, menen wij, niet ontevreden zijn over de gisteren ingediende werkgelegenheidsnota. Zee land en West-Brabant zijn daarin door de regering bepaald niet vergeten. De zuidelijke delta heeft belangrijke projecten toege wezen gekregen en wat misschien nog belangrijker is: de nota als geheel bevordert de uitstraling van werk en welvaart van de Randstad in zuidwestelijke richting: langs de lijn Moerdijk Bergen op Zoom Goes Terneuzen. Meer werk nu, meer werk straks. Dat is een hoopgevend perspectief, vooral omdat daarin projecten voorkomen als de verdere ontwikkeling van het Moerdijkproject en wellicht - een vaste oeververbinding voor de Westerschelde, zaken, die de hele ontwikkeling van de zuidelijke delta zullen beïnvloeden. Ten goede hopen wij. Zeeland en Brabant kunnen niet vol staan met een dank-je-wei aan de regering en verder maar zien wat er van komt. Er zal van dit gebied een grote inspanning worden gevraagd om uit de geboden nieuwe kansen het grootst mogelijke voordeel te kunnen halen. En om te bereiken dat wel vaart en welzijn hand in hand blijven gaan. Het zou goed zijn als de colleges van G.S., die een pluim verdienen voor de zo succesvol gebleken activiteiten, die zij in „Den Haag" ontwikkeld hebben, straf coördinerend optreden bij de opzet en aanpak van de nieuwe plannen. En dat zij zulks doen, niet meer de rug naar elkaar maar in samenspraak. Voor de ontwikkeling van de zuidelijke delta zijn West-Brabant en Zeeland op elkaar aangewezen. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Onder grote belangstelling van zijn paro chianen en vertegenwoordigers uit de geestelijke wereld is gistermorgen de zondag over- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Lichte vorst en plaatselijk mist in nacht en ochtend. Overdag zonnige pe rioden en vrij zacht Vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: om streeks 1 graad; max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: «0 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 9: min. temp.: 1 Sraad; max. temp.: 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Konstanz 293 onv. Rheinfel- den 215 or.v. Plittersdorf 376 plus 19, Maxau 433 plus 13 Plochingen 172 plus 15 Mann heim 266 plus 7, Steinbach 175 Plus 15 Mainz 299 plus 7 Bin- gen 169 plus 6 Kaub 213 plus o Trier 333 plus 35, Koblenz 237 plus 7 Keulen 212 min 6 Ruhrort 382 min 5. Lobith '017 min 3 Pannerdense kop ™l min 6 Nijmegen 813 min 9 Usselkop 886 min 3 Eefde IJs- "d 446 plus 6 Deventer 314 Plus 5 Katerveer Spooldersluis y plus 1. Monsin 5470 plus 18 Borgharen 4010 plus 40 Bei- Ma 1180 min 3 Grave beneden oe sluis 520 onv. Morgen, zaterdag 22 febr. ^rgen op Zoom 12.14 ttansweert 11.37 Terneuzen 11.01 en 23.34 viissingen 10.32 ei, 23.10 "emeldinge 12.05 leden pastoor A. J. Michielsen van Graauw naar zijn laatste rustplaats gebracht. Aan de teraardebestelling ging een misviering vooraf, die werd voorgegaan door de ken A. Blommerde uit Middel burg en met voorts pastoor A. Pick uit Hulst, pastoor F. van Putte uit Ossenisse, kapelaan A. Verhagen, werkzaam in GiJze en pater E. van Acker. Deken Blommerde tekende de overleden pastoor Miehiel sen als een stille figuur, waar achter een onvermoeide kracht schuilde, die hem de rust gaf om het zware lijden door zijn ziekte alg een priester te dra gen. Woensdagavond tijdens een eucharistieviering in een ge heel gevulde kerk te Graauw maakten vele parochianen van de gelegenheid gebruik om pastoor Michielsen een laatste groet te brengen. Op zijn ver zoek lag de overleden pastoor in priesterkleding opgebaard. Aan de diensten werd ook meegewerkt door het dames koor, d:at pastoor Michielsen in Graauw van de grond heeft gekregen. De kransen, die pas toor Michielsen naar zijn graf begeleidden werden gedragen door de misdienaars, die ook aan de misviering deelna men. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De aardappelverwerkende industrie heeft in de toekomst grotere aardappelen nodig. In dit ver band ziet het ernaar uit dat het ras Bintje, dat in Zuidwest- Nederland veel wordt geteeld, door andere en grotere ras sen zal worden verdrongen. De vraag naar grotere aard appelen zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat er grote prijsverschillen gaan ontstaan tussen grote en kleine aard appelen. Het is voor de boer dus zaak om grotere aardap pelen te gaan telen. Dit alles deelde gisteren de heer J. Huige, algemeen directeur Mc. Cain Europ B.V. te Lewe- dorp mee tijdens een bijeenkomst van de telersvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen. Mc- Cain in Lewedorp expe rimenteert zelf al met het telen van grotere aardappelen. Op een terrein van vijftig hecta re worden de Engelse rassen Pentland Dell en Pentland Crown gepoot. Levert dat suc ces op dan gaat deze aardap pelverwerkende industrie vol gend jaar honderden hectarpii van dit soort aardappelen kwek en- De heer Huige bad verder voor de aardappeltelers een weinig opwekkend betoog. Niet a'lleen verklaarde de heer Huige dat de kwaliteit van de aardappelen - niet alleen in Nederland, maar in de hele wereld - erg slecht is, maar bovendien wees hij erop dat de Nederlandse aardappelteler op nauwelijks hogere prijzen hoeft te rekenen. Hij deelde mee dat de in dustrie er wdl van overtuigd is dat de teler een zodanige prijs moet krijgen, dat het hem winst oplevert. De han del, die het produkt bij de consument bren/gt heeft vol gens hem echter geen bood schap aan deze filosofie. Inte gendeel, de aardappel wordt door winkelbedrijven vaak ge bruikt als een lokmiddel - dus tegen lage prijzen - om klan ten in de winkel te krijgen. „Aardappel is een geliefd arti kel, maar daaromheen is er een moordende concurrentie strijd," al-dus de heer Huige. Verder signaleerde hij dat Ne derland Tnaiuweflijks invloed heeft op de Europese aardap pelprijs. Wordt het areaal in andere Europese landen inge krompen. dan heeft de Neder landse teler tijdelijk kans od een wat betere prijs. Wordt Frankrijk en Duitsland het die prijs inderdaad beter, dan wordt meteen in landen als Frankrijk en Duitsan dl tareaal uitgebreid, zodat daarna dan de prijs weer omlaag gaat. Meer mogelijkheden dan wat de prijzen betreft zaïg de heer Huige voor de telers in een snelle expansie van de aardappelverwerkende indus trie en een betere structure ring van de afzetorganisatie. Over dit laatste werd gister middag ook heel wat gezegd want op dit gebied is er de laatste jaren heel wat gebeurd. Drie jaar geleden is in Zuid west-Nederland een aardappel afzetorganisatie ontstaan ten dienste van zes telersvereni gingen, waaronder de telors- verenniging van Zeeuwsch- VTaanderen. De afzetorganisa tie van Zuidwest-Nederiand heeft zich vorig jaar aangeslo ten bij de toen opgerichte Agrico Holland B.V., die nu zorgt voor de levering van dertig procent van de Neder landse consumptie-aardappe len. De her W. Brooijmans uit NTieuw-Vossemeer, één der ne gen commissarissen van de af zetorganisatie voor Zuiidrwest- Nedierland wees de leden op het belang aangesloten te zijn bij deze organisatie- De leden hebben de zekerheid dat ze via bun organisatie aillle aardappelen kunnen kwijtra ken- Zogenaamde vrije telers kunnen met hun aardappelen terecht op de z.g. oversehot- tenmarkt als er een gebrek aan aardappelen is. Is er een overschot aan aardappelen, dan blijven zij ermee zitten. (Van een onzer verslaggevers) GENT-VLÏSSINGEN Zo wel in Gent als in Vlissingen zijn deze week moeilijkheden geweest op schepen van Griekse rederijen. In Gent stapte een aantal Ceylonese be manningsleden van een Grieks schip aan wal wegens onvrede met de gage. In Vlissingen deed zich hetzelfde geval voor, met het gevolg dat veertien Grieken gisteren het vliegtuig naar Athene namen. Het Griekse schip Erino (tienduizend ton) ging dinsdag in de haven van Gent aan de ketting, wegens een geschil tussen de eigenaar en de be vrachter. Een aantal Ceylone- zen die het schip bemanden, maakte van de gelegenheid gebruik om aan wal bij de havenautoriteiten hun bekl-aig te doen. Volgens hun verkla ring zouden ze een voedselte kort hebben gehad en ontbe ringen hebben geleden. Het Griekse schip „Kef Pe ter" (dertienduizend ton), dat sinds 1 december al ie Vlis singen aan de ketting ligt, is vandaag veertien bemannings leden kwijt geraakt. De Grie ken waren aan het morren ge gaan omdat de hun bel-oofdie gage voortdurend uitbleef- In middels is een regeling getrof fen door de tussenkomst van de Griekse ambassade- Het ge volg van de regeling was dat veertien man afmonsterde. De rest van de totaal vijfendertig bemanningsleden bleef op het schip -achter. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Burge meester drs. P. A. Wolters van Middelburg heeft gistermiddag het nieuwe ANWB-technosta tion in zijn gemeente officieel geopend. De openingshande ling bestond in het openen van een deur, waarna de auto van de heer Wolters werd binnen gereden om een keuring te ondergaan. Voor de openings plechtigheid had de ANWB ook een twintigtal gewone le den uit Walcheren uitgeno digd, die via een computer waren uitgekozen. In zijn toespraakje herinner de de heer Wolters eraan, dat de gemeente Middelburg de ANWB een hint had gegeven tijdens een informatie-avond om in de Zeeuwse hoofdstad een technostation te vestigen. Men had de wind in de zeilen gehad in verbamd met de op komst zijnde verplichte veilig heidskeuringen. Middelburg was in elk geval ingenomen met het technostation, zei bur gemeester Wolters. Dat de ANWB juist Middelburg voor vestiging had gekozen, vond hij logisch omdat de Zeeuwse hoofdstad ook het bevolkings centrum van de provincie is. De werkzaamheden van de ANWB liggen tegenwoordig vooral op het gebied van de auto. Maar de heer Wolters greep terug op het wielrijders tijdperk. Hij vond het nodig dat de ANWB zich ook in het Zeeuwse weer meer ging rich ten op de wielrijder, en dan met name op de aanleg van een rijwielpadennet, op het platteland maar vooral in de stad We hebben erop gerekend met de bouw om hier 35.000 tot 40.000 verplichte veiligheids keuringen per jaar te kunnen verrichten", verklaarde ir. J. Barkhof, voertuigtecbnisch di recteur van de ANWB. De ac tuele functie was echter het verrichten van onderhouds- en aankoopkeuringen voor leden en niet-leden. Het Middel burgse technostation heeft de eerste drie weken van zijn proefperiode 100 auto's voor een volledige keuring aange boden gekregen. Dat is vol gens de heer H. Verhoef van de ANWB-voorlichtingsdienst een bevredigend resultaat. Zo als bekend vergoedt de ANWB het veergeld aan Zeeuwsch-Vlamingen en het bruggeld aan Schouwenaren en Duivelanders wanneer zij voor een keuring van hun auto naar Middelburg komen. Deze tegemoetkoming in de kosten blijft nog zeker een paar maanden geldig, zo werd gis teren bekend gemaakt. Bovendien houdt de ANWB in het Middelburgse technosta tion van 24 tot en met 28 februari een verlichtingsactie. Van 8.00-16.30 uur kan dan iedereen gratis de verlichting van zijn auto laten testen. Er is nauwelijks een groter verschil denkbaar dan tussen de vorige expositie - die van de Duitse schilder Nikolaus von Georgi - en de thans lopende van de eveneens (al heeft hij dan een puur Vlaamse naam - Duitse schil der Pierre de Poortere en de Nederlandse beeldhouwer Paul Damsté. Alle genoemde kunstenaars zijn aanhangers en belijders van het con structivisme. de kunstrich ting die de compositie op bouwt met geometrische vor men en figuren. Bij Nikolaus von Georgi ken men het fascinerende wonder meemaken dat de geometrische vormen bezield en bevlogen waren, geladen met spanning en lyriek, bij de exposanten van het ogen blik ziet men wat er gebeurt wanneer bezieling en inven tief vermogen onvoldoende zijn. Dan wordt het con structivisme dor, slap, le venloos en saai, d'an blijft er niet veel meer over dan dat iemand met geometrische vormen bezig geweest is als met een nobeler soort huis vlijt. Althans ontstaat er niets dat men met het begrip kunst zou willen bestempe len Deze indruk wekt vooral het werk van Pierre de Poortere. Bij voortduring in sisteert hij op het vierkant, onlokt er duizend mogelijk heden aan, maar nergens slaat een vonk op de be schouwer over of komt een werkelijke communicatie tot stand. Wat wél overkomt is 'de kracht van een taaie, hardnekkige vlijt. Een vera deming na en tussen zijn te keningen zijn enkele zeef drukken en een serie metaal schilderingen, maar ook deze neemt men in laatste instan tie toch slechts voor kennis geving aan. Of men ervaart ze als geometrische analyses waaraan alle synthese, die kunst tot stand brengt, ont breekt. Het moet gezegd worden dat het werk van de Arnhemse beeldhouwer Paul Damsté zeer goed bij dat van De Poortere past. Damsté neemt plakjes en staafjes marmer en bewerkt deze met geometrische figuraties, die erg eenvoudig en gemak kelijk leesbaar ziin. Er is op deze tentoonstelling maar een zwart marmertje van htm met een aantal rechte symmetrische lijnen er in gekerfd da.t iets van de in druk van een meditatieob ject bij de beschouwer wak ker roept en dat door zijn dodelijke eenvoud geheim zinnig wordt en communica tie tot stand brengt. De an dere „beelden" blijven stuk jes bewerkt marmer en ook al weer een vorm van nobele huisvlijt. De expositie is te bezichtigen tot 3 maart a.s. WILLEM ENZINCK Eindredactie Rein van der Helm 'lat TERNEUZEN Luxor- tlieater: The Sting. Na een triomftocht door theaters over de gehele wereld draait nu eindelijk in Terneuzen de kostelijke film The Sting. De filmmuziek uit deze film zal niemand onbekend in de oren klinken, want geruime tijd prijkte de Entertainer op dé hitlijsten. Paul Newman en Robert Redford geven in deze met 7 Oscars bekroonde film een heerlijke vertolking van een tweetal oplichters die een valstrik leggen voor de grote boevenbaas van Chicago. De film draait tot en met volgende week dins dag Zondagmiddag kan de jeugd om 14.00 uur genieten var een nieuw avontuur S.iors en Sjimmie en de Re bellen OOSTBURG Ledelthea- ter: Emmanuelle. Voor de vierde achtereenvolgende week kunnen en belevenis sen van Nederlands nieuwste sexsymbool - inmiddels ove rigens al moeder geworden - in Oostburg gevolgd worden. Sylvia Kristal zal er daarom wel in slagen ook deze week het nodige publiek binnen de bioscoop te krijgen. Zondag middag wordt deze film af gewisseld met Norman Wis dom's „Do Lefschopper", een goede - zij het oude - lach film HULST Koning van En geland; The Sting (zie Ter neuzen). Zondagmiddag een avonturenfilm voor alle leef tijden „Texas across the Ri ver". VLISSINGEN Alham- bra: The Last Detail. Tot en met zondagavond draait deze kostelijke film met in de hoofdrollen Jack Nicholson pn Otis Young. Het is het verhaal van twee geharde beroepsmarinemensen die een tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld jongmaatje naar de gevangenis moeten brengen. Zij krijgen tijdens d'e reis sympathie voor het ventje en besluiten hem „de week van zijn leven" te be zorgen. Als nachtfilm begint vrijdagavond om 23.00 uur „Gejodel onder Tiroler rok jes' De titel spreekt voor zich, een niet van huinor ge speende niemandalletje waarbij mooie vrouwtjes centraal staan (of moeten we zeggen liggen). Zondag tot en met dinsdag draait in Vlissingen de harde politie film „Poppen aan 'n touw tje", waarin heroïnehandel en moorden - waarvan in deze film drie in Amsterdam plaatsvinden - centraal staan. De jeugd kan zondagmiddag genieten van „Sjors en Sjim mie en de Toverring". MIDDELBURG Citytliea- ter. Paniek in het Grand Restaurant. Louis de Funès maakt het in deze film als restaurant-houder weer erg boni. Een bevriend staats hoofd verdwijnt uit zijn ho tel, iedereen is in paniek en de restauranthouder komt in de meest vreemde situaties terecht. Voor liefhebbers van de Funès een film die niet gemist mag worden. Zondag- en dinsdagavond „Frankenstein" van Andy Warhol. Nu is Frankenstein normaliter al een griezelfilm, maar als Andy Warhol, de beroemde Amerikaanse kun stenaar er zich mee gaat be moeien, onstaan er toch nieu we dimensies. GOES Grand-theater; Samson en Delila. Het oerou de bijbelse gegeven van de oersterke Samson die zijn kracht kwijt raakt als hij zijn haren laat knippen is al vcschiltende malen ver filmd. De versie die deze week in Goes draait kent in de hoofdrollen Hedv Lamarr en Victor Mature. Vrijdaga vond wordt gedraaid „The Wild Angels" met n.m Peter Fonda en Nancy Sinatra in de hoofdrollen. De jeugd kan 7ondagm;ddrg genieten van ..Siors en Sjimmie en de Toverring". (Van onze Haage redactie) DEN HAAG De sociaal economische raad zal vandaag de nieuwe leden benoemen van de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Zeeland voor de zittingsperiode van 1 aipril 1975 tot en met 31 maart 1.979. Als onafhankelijke leden wor den benoemd: A. Hendriks, se- i cretaris K.V.K. te Terneuzen, ter van Goes, A. J. Kaland uit mr. F. G. A. Huber. burgemees- uit Middelburg, dir. stichting A.J.H.M. Mutsaers uit Middel burg, dir. stichting prov. op- bouivorga-an, mr. W.M. Otten uiit Veere, secretaris K.v.K. te Middelburg, drs. M.C. Verburg uit Middelburg, dir- stihiteng economisch-technologisch in stituut voor Zeeland- Als ondernemersleden zullen 4 worden benoemd: drs- J.R Glaubitz uit Middelburg, egio- naal vertegenwoordiger VNO. M.C.J. Kosten, landbouwer te Thoien, dr. ir. J. Nijman uit 's-Gravenpolder, dir. Hoechst- Holland n.v. J. Siteur uit Sas van Gent, seer. kring van werkgevers kanaalzone. M.W Temme uit Middelburg, dir. „De Lichtbron". Tot werknemersleden zullen worden benoemd: Th. H.M- Ackermans te Sluiskil, be stuurder Industr.ebond NKV. H. Guichelaar te Goes, be stuurder Industriebond CNV, W.M. Pel te Middelburg, dis- t.rietsoestuurder NVV. C. Pinxteren te Middelburg, dds- trictsbestuurder CNV, J. Sche pers te Goes bestuurder in dustriebond NVV. S. Stroek te po1 H.dislrictsbe- illurd-v NKV.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3