)OR vs 100 miljoen voor uitbreiding Moerdijk Kabinet bekijkt bouw Westerscheldebrug Regering pompt weer half miljard in economie Uitspraak over vaste oeververbinding geeft Zeeland moed personen auto rai LOS! Bejaarde met neveninkomsten houdt minder over dan AOW'ers teatsteweekend binnenhuis DRS. M. C. VERBÏJRG: Nachtdienst vergroot kans op ziekte I DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx I Hoofdre<iacteur k- Leijendekker I Redactie- en administratie-adres I Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)-79 20 I Gironummer 1114111 Klundert Breda Bergen op Zoom Temeuzen aantrekkelijk gemaakt voor investeerders Goes Vlissingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering blijft streven naar w erk voor ieder een. Daarom pompt zij 550 miljoen naast de 3 ¥2 miljard van eind vorig jaar in de economie. SPECIALE ZORG VOOR DE BOUW GEZONDHEIDSZORG ARBEIDSBEMIDDELING Dollar goedkoop Ruim zestig mille buit bij bankoverval Journalist in Noord-Ierland doodgeschoten Spoedige beslissing Extra geld Korter iverken voor ruim 1000 man bij Sphinx als u van wonen houdt, mag u binnenhuis niet missen AMSTERDAM Fai Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. |t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 27e jaargang No. 7591 (Van onze parlemen taire redactie! DEN HAAG De regering heeft besloten f 100 miljoen uit te trekken voor de verdere uitbreiding van het industrie- en havengebied Moerdijk. Men hoopt hiermee de werkgele genheid in West-Brabant op grootscheepse wijze verder te kunnen stimuleren en voor de toekomst zeker te stellen. Me de in verband met de te ver wachten werkgelegenheidsont wikkeling in West-Brabant en Zeeland zal de regering tevens nagaan of het verantwoord is cen vaste oeververbinding over de Westerschelde te laten aanleggen. Dit staat te lezen in de werkgelegenheidsnota die minister Boersma gister middag aan de Tweede Kamer heeft gepresenteerd. Het kabi net verwacht, dat het indus triegebied Moerdijk na de vol tooiing werk voor 8000 a 10.000 arbeidsplaatsen kan verschaffen. Men kent aan het industrieterrein een bijzonder groot belang toe, vooral gezien de gunstige ligging t.o.v. het Waterweggebied. Door de in jectie van f 100 miljoen zal de ongunstige financiële positie, waarin het industrie- en ha venschap Moerdijk zich mo menteel bevindt volgens de werkgelegenheidsnota weer aanvaardbaar worden ge maakt- In de uitwerking van de re geringsplannen ter bestrijding van de werkloosheid wordt een bedrag van f 120 miljoen beschikbaar gesteld voor de onmiddellijke uitvoering van een aantal grote projecten over het gehele land. Noord- Brabant krijgt hiervan f 19 miljoen, verdeeld over twee projecten. Het grootste van dit tweetal betreft Klundert (tota le kosten f 23,5 miljoen; subsi diebedrag f 17 miljoen). Voor een bedrag van f 2 miljoen zal voorts de verlegging van de Zuid-Willemsvaart bij Hel mond worden gesubsidieerd. De totale kosten van dit pro ject bedragen f 70 miljoen. Uit een bedrag van f 80 miljoen, dat de regering ter beschikking heeft gesteld voor verbetering van de bereik baarheid van belangrijke ge bieden in ons land. Daarbij wordt in de werkgelegen heidsnota de doortrekking ge noemd van de Moerlakenweg in Breda ter verbinding van het bestaande industriegebied Krogten-Emer met het nieuwe plan Haagse Beemden. In dit project zit eveneens begrepen de aanleg van een brug over de Mark. Nieuwe industrievestigingen in Bergen op Zoom, die een belangrijke bijdrage geven aan de werkgelegenheid krij gen, aldus de nota, een pre mie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Met het oog op de te verwachten werkgelegenheidsontwik - keling in Zeeland en West- Brabant wil de regering de mogelijkheden gaan onder zoeken van de aanleg van een brug over de Wester schelde. Dit staat te lezen in de werkgelegenheidsnota, die gisteren door minister Boers ma is uitgebracht. In de nota, die een uitge breid programma bevat van maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, kondigt de regering voorts aan, dat voor nieuwe vestigingen op de industrieterreinen van Temeuzen een stimulerings premie zal worden uitge keerd aan de investeerders. Een voorwaarde voor de toe kenning van de premie is wel. dat het betreffende pro- ject een concrete bijdrage moet leveren aan de oplos sing van al lange tijd be staande arbeidsmarktproble- men Tevens zal voor investerin gen op industrieterreinen in Vlissingen-Oost en Goes de mogelijkheid worden gescha pen tot incidentele uitkering van premies. Het zal hier uitsluitend nieuwe industrië le vestigingen betreffen, die een belangrijke betekenis hebben voor de regionale werkgelegenheid. De hierbo ven genoemde maatregelen zullen voorlopig tot 1 januari 1977 gelden. In het kader van de bestrijding van de werkloosheid in de bouw heeft het kabinet f 120 mil joen ter beschikking voor subsidiëring van een aantal grote projecten over het ge hele land, die onmiddellijk uitgevoerd kunnen worden. In Zeeland wordt hiervan voor een bedrag van f 3.5 miljoen de aanleg van een gedeelte van de centrale ri oolwaterpersleiding op Wal cheren gesubsidieerd. Dit project zal in totaal f 5 mil joen kosten. Een bedrag van f 80 mil joen heeft het kabinet uitge trokken voor verbetering van de infrastructuur in een aan tal landelijke regio's. Zo zal begonnen kunnen worden met de aanleg van een twee de roU-on-roll-off-haven in T rneuzen, de voltooiing van de aanleg van de basisweg op het industrieterrein Vlis- singen-Oost en de eerste fase van de aanleg van een trans portleiding voor de Water maatschappij Zeeland vanaf Biezelinge tot Krabbendijke. In totaal is voor deze drie projecten een bedrag van f 10,7 miljoen uitgetrok ken. FORSE AANVAL OP WERKLOOSHEID Deze bedragen zijn nodig voor bijna 60 maatregelen, oude en nieuwe. Het belangrijkste is, dat direct 29 grote bouwprojecten met veel werk kunnen itarlri). droog en zonnig Maximumtemperatuur: zeven graden. stad en streek Industrie wil grotere aardappel Pagina 3 Vastenactie in Kanaal zone Pagina 5 binnen- en buitenland Tweede Kamer vergat Gouden Delta niet Pagina 11 Behang is grappiger dan u denkt Pagina 12 Augustin de rechtzaal uitgesleurd Pagina 13 Nederlandse vracht rijders in opspraak Pagina 14 sport Theo Platjouw start met zege In NK-tibre ereklasse Pagina T7 Zeeuwse volleybalbond wil regionalisering Pagina 19 radio en televisie Ierse volksmuziek uit de kroeg Pagina 9 merijntje: We niet meeus Is, is tegenu} Daarvoor is dit jaar 150 miljoen beschikbaar van de 800 miljoen die deze projecten gaan kosten. Tevens wil de regering de werkgelegenheid bevorderen door de moge lijkheid te laten nagaan van een brug over de Wester schelde. De regering wil ook de arbeidskosten gaan drukken. In plaats van investeringsaftrek zoekt zij naar mogelijkheden van inves teringssubsidies ongeacht de financiële positie van een bedrijf (zie elders in deze krant). Verder gaat de regering het NKV plan tot vervroegde pensionering aan deskundigen voorleggen voor nadere uitwerking. „Al deze maatregelen hebben een aanjagend karakter voor de economie", aldus premier Den Uyl in een toelichting op de defi nitieve nota over de werkgelegenheid. „Wij hebben alle denk bare instrumenten nagegaan en in alle hoeken en gaten gezocht welke stimulansen er zijn om de werkloosheid terug te drin gen". De minister-president twijfelde of er voldoende gebruik zal worden gemaakt van alle aangeboden maatregelen. Het ef fect ervan op het verminderen van de werkloosheid is niet te beramen. Momenteel telt ons land 206.000 werklozen. De nieuwe werkgelegenheidsnota richt zich speciaal op de hardnekkige (structurele) werkloosheid in de bouw. Nu is 10% van de beroepsbevolking in deze bedrijfstak werkzaam. Zonder verdere steun komen volgend jaar nog meer bouwvakkers op straat. Naast de speciale zorg voor de bouw wil het kabinet met de gerichte maatregelen het aanbod van werknemers zoveel mogelijk afstemmen op de vraag naar werknemers. De regering is er zelf uitdrukkelijk van overtuigd niet de sleutel te hebben tot oplossing van de economische problemen in Nederland, om dat ons land sterk afhankelijk is van het buitenland. De mede werking van het bedrijfsleven (ondernemers en werknemers) acht het kabinet „onontbeerlijk" ter bestrijding van de werk loosheid. Met de „investeringspremie-nieuwe-stijl" wil de rege ring vooral de ondernemers tegemoet komen. De hoge arbeids kosten zijn voor vele ondernemers de reden om mensen te ont slaan, zoals de minister-president erkende. Daarom wil het ka binet de arbeidskosten (o.a. lonen) meer afstemmen op de ar- beidsproduktiviteit (prestaties van werknemers). Behalve de specifieke maatregelen voor het bedrijfsleven, voor het regionaal beleid en het onderwijs (zie elders in deze krant) zijn voor 600 miljoen voor werkgelegenheidsobjecten en 80 mil joen voor verbetering van de regionale infrastructuur (beide bedragen uit de 3% miljard van vorig jaar) toegewezen. Tot stimulans van de bouwsector gaan de premie voor de eigenaar/ bewoners van een nieuw te bouwen woning omhoog met een bedrag ineens. Voor bouwwerken in de gezondheidssector is het bedrag verhoogd tot een half mijard. Ook zijn er extra facilitei ten voor de bouw van politiebureaus. Daarnaast komt sneller dan het oorspronkelijke plan de nieuwe wet op de stadsvernieu wing. Ook wordt de controle op de beunhazerij in de bouw ver scherpt. De speciale maatregelen hebben vooral betrekking op ue ar beidsbemiddeling, zoals meer mankracht op arbeidsbureaus, in formaties over vacatures op de radio, oprichting vacatureban ken en verplichte melding van collectief ontslag. Andere maatregelen zijn 100 miljoen aan premie voor werkgevers, die jeugdige lang durige werklozen in dienst nemen, 30 miljoen aan werknemers, die gehandicapten in dienst nemen, 35 miljoen voor experimenten ter verbetering van de werk situatie in de bedrijven, meer ambtenaren voor uitvoering van het regeringsbeleid, oprichting onderwijsplanbureau en beter registratiesysteem van leerlingen. (Zie ook pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op de Amsterdamse wisselmarkt is de dollar gesloten op f 2,3870 wat een nieuw absoluut diep tepunt betekent. IN de Chinese volksrepubliek en met name de provinciestad Nanking, zijn weer muurkran ten verschenen. Ze hebben be- '.rekking op Peng Tsjoeng, de voorzitter van 'iet revolutio naire comité van de provin cie Kiangsoe. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Een 65-plusser die behalve de AOW-uitkering ook inkomc'ten heeft uit andere bron, bijvoorbeeld een bedryfs- pensioentje, houdt netto minder over dan iemand die het alleen met de AOW moet doen er toe leiden dat iemand een bruto neveninkotnen van meer dan f 120.- per maand moet hebben, wil hij netto meer overhouden dan bejaarden die uitsluitend AOW krijgen. Het negatieve verschil is het grootst (bijna f 40,-) bij een neveninkomen van f 30,- per maand. Bij een verdere verhoging van de AOW-uitkering w-ordt het gat nog groter en treedt er als gevolg van het verschil in fiscale behandeling pas een positief verschil in de netto inkomsten op bij een hoger bedrag aan extra inkomsten dan f 120,- Indien de premie in de laag ste klasse van het bejaarden ziekenfonds op f 0,- zou wor den gesteld, wordit het verschil voor aanvullende inkomens tot f 26,- niet groter, maar daar boven heeft een verdere pre miereductie in de laagste pre mieklasse ook een vergroting van de verschillen tot gevolg en wel met het bedrag van de reductie. Dit blijkt uit een technische nota over de verhouding tus sen netto AOW-plus (AOW met geringe negeninkomsten en netto AOW, die aan de Sociaal-Economische Raad is voorgelegd. Het stuk is opge steld door het directoraat-ge neraal voor Sociale Voorzie ningen van het ministerie van Sociale Zaken. Het rapport concludeert, dal de fiscale „noodwet" van vorig jaar en de prermiestructuur van het bejaardenziekenfonds (Van onze red-actie binnenland) IJSSELSTEIN Gistermor gen hebben twee mannen een overval gepleegd op de Arnro- bank in het Utrechtse IJssel- stein Toen een der perso neelsleden het bankgebouw wilde openen kreeg hij een pistool in de rug gedrukt en eisten twee mannen geld op. De overvallers namen 50.000 gul den aan Nederlands geld en 15.000 gulden aan buitenlandse valuta mee. Een der mannen is vermoedelijk een Turk of een Marokkaan. De overval lers zijn tot nu toe spoor loos Twee gewapende mannen voorzien van valhelmen hebben donderdag bij een overval op het kantoor van de bouwbond NKV in Helmond een bedrag van f 400 buit gemaakt. Zij verdwenen per bromfiets. Onderonsje tussen pre mier Den Uyl en minister Boersma tijdens de aankon diging van nieuwe maatre gelen tegen de werkloosheid. BELFAST (UPI) Twee gewapende mannen hebben woensdagavond in Lurgan op 40 kilometer ten zuidwesten van Belfsast de 45-jarige rooms-katholieke journalist James Breen doodgeschoten. Hij was op hun bellen naar de voordeur gekomen. Enige getuige was Breens vrouw, die op het geluid van de schoten naar voren was ge komen. Zij zag de twee man nen wegrennen, vermoedelijk naar een klaarstaande auto. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De mededeling in de werkgelegenheid dat de regering zal bekijken of het verantwoord is op korte termijn een begin te maken met de aanleg van de vaste oeververbinding is in Zeeland enthousiast ontvangen. met name de veerhavens van Breskens en Vlissingen reke ning met het binnen niet al te lange termijn starten van de aanleg van de vaste overver- binöing. Gaat dat niet door dan zal veel geld extra moeten worden uitgegeven voor het handhaven van alle bootver- hindingen. Ook tijdens het Kamerdebat over de begroting van Verkeer en Waterstaat stond de vaste oeververbinding over-onder de Westerschelde in het zoeklicht. Nog onkundig van de werkge legenheidsnota drongen drs. P.A Roels (Partij van de Ar beid), H. Koning (VVD) en P.A.M. Cornelissen (KVP) op een spoedige beslissing over de totstandkoming aan. „Het geeft ons moed te ho pen dat dit jaar nog begonnen kan worden", was de reactie van de Zeeuwse ETI-directeur drs. M.C. Verburg als be stuurslid van de Stichting Vaste Oeververbinding. Hij voegde er meteen aan toe dat er nog heel wat werk gedaan moe, worden voordat met de aanleg kan worden gestart. Met name zal het een heel karwei zijn om de financiële kanten van het plan rond te krijgen. De mededeling in de werk gelegenheidsnota noemde drs. Verburg positief en hij was verheugd hierover omdat volgens hem tot nu toe een beetje de indeuk is gewekt dat het werkgelegenheidsvraag stuk in Den Haag niet zo'n rol speelde bij het bepalen van de prioriteit van de vaste oever verbinding. „Met zo'n medede ling wordt het werkgelegen heidsaspect toch weer meer op de voorgrond geschoven", al dus drs. Ver burg. Overigens is drs. Verburg van mening dat een beslissing over de aanleg van de vaste oeververbinding zeker dit jaar genomen zal moeten worden. Anders komt Zeeland te zeer in de knel. Zeeland houdt na melijk met de plannen voor onderhoud en verbetering van (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT N.V. Ko ninklijke Sphinx zal voor de derde maal werktijdverkorting aanvragen. De maatregel geldt voor 1012 van de 1208 mede werkers in de afdeling sani tair. Deze mensen zullen gedu rende zes weken 50 pet. korter werken, aldus Sphinx. ahoy' - zuidplein - rotterdam nationale woonmanifestatie 1975 21 febr. 22 febr 23 febr 24 febr. (ADVERTENTIE) i® dagelijks open van 11-17 en van 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 uur geopend 10-17en van 19-22 uur, zatetdagsen zondags 10-17 uur, toegang f5.- Trein-Toegang-biljetteri bij NS-stations BAD SEGEBERG (ANP) Volgens de Westduitse profes sor Gerhard Lehnert betekent nacht- en ploegendienst een grote belasting voor de ge zondheid. Met name de kans op maag- en darmziekten wordt erdoor aanmerkelijk vergroot. Professor Lehnert directeur van liet centrale in stituut voor bedrijfsgenees kunde in Hamburg, zei dit op een congres voor Hamburgse bedrijfspredikanten in Bad Segeberg. Van iemand die 's nachts werkt wordt, aldus pro fessor Lehnert, een grote pres tatie verlangd op een tijdstip, dat het lichaam moeilijk tot het leveren van prestaties in staat is. Het grootste probleem bij nachtwerk, veronderstelde prof. Lehnert, is het slapen overdag. De nachtwerker slaapt, blijkens wetenschappe lijke onderzoeken, gemiddeld slechts vijf uur. Bij huisvrou wen met een gezin ligt het gemiddelde zelfs op 2 a 3 uur. Mede daarom meent prof. Lehnert, dat nachtdienst voor vrouwen vrijwel altijd moet worden afgeraden. Prof. Leh nert meent dat mensen die 's nachts werken niet jonger mo gen zijn dan 25 en niet ouder dan 50 jaar. Wij mogen boven dien geen aanleg hebben voor maag- en darmziekten, en zij mogen evenmin lijden aan sui kerziekte of vallende ziekte hebben.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1