Al Ion waarschuwt voor Arabische boycot f Lubbers zet toch door RIJKSWACHTERS GEBRUIKEN JONGEN ALS SCHIETSCHIJF Directeur Amsterdamse G6 en GD door onbekende getreiterd Publiciteit maakt psychiatrische patiënt kritischer uit Augustin rechtzaal verwijderd m Belg heeft kimwèe naar moeder 560 Kleuterleidsters extra door verlaging leerlingenschaal NEDERLANDS BAADER-MEINHOFSTRIJDER WILDE ZIJN ADVOCAAT AANVALLEN binnenland buitenland WIJZIGING SELECTIEVE INVESTERINGSREGELING HINDERT INDUSTRIE NIET Fisser overleeft 25 dagen op zee Uit de boot Vader verhindert verkrachting van zijn dochtertje Verspilling Abe Nathan in Amsterdam Woede Medestrijdster Afgewezen 12 13 15 daarmee kuil je i dan tien verschillen' bereiken. Over iitl loopt een schal. En die kan om te be I al in verschillen^ en gepl&kt wofj(. rf bezit, zet er <j! in, en knipt de baan j, om dan weer ee> antal variatiemogelib over te houden. £cu hangetje voor men», het plakwerk al ia„ oeite meer hebben, len laten zien wat dezelfde fabriek komt el behang voor de kin. er. Het heeft een p,] an vrij grote ovalen harlekijnfiguren xhJ I ld. Bij elke rol krijg i, I se harlekijn, waarvan I maten en andere on. I zijn voorgestanst. op een plaats, b,T I het ledikantje, knip j, I de baan zo'n ovja I daarin bevestig je d, arlekijn. Een touwtji n je hebt „levend" b«. otte een mtachki ige raad: als u gut n, neem dan de moeit, ie behang eraf te ut. I te stomen. En maak puistjes en scheuren in ïr glad. Het kost nat extra, maar het womi een heel stuk mooier ADVERTENTIE) M5 (Van onze correspondent) TEL AVIV De Israëli sche minister Allon van bui tenlandse zaken heeft in de Kuesseth, het parlement, ern stig gewaarschuwd voor de politieke gevolgen van de uit breiding van de Arabische economische boycot van Israël tot joodse banken in West- Europa en de V.S. In een emotioneel door (1e rechtse Li koed-partij aange spannen debat over deze kwestie, waarin herinnerd werd aan de stelselmatige wij maatregelen tegen de economi ze waarop Hitier zijn campag ne tegen de joden via econo mische maatregelen tot de gaskamers opvoerde, zei mi nister Allon dat de huidige inspanning het Israëlisch-Ara- bisch conflict in de banen van een vergelijk te leiden, door de Arabische economische boycot in gevaar wordt ge bracht. Israël heeft dit standpunt ln alle duidelijkheid aan minister Kissinger en ministers van fi nanciën in West-Europa uit eengezet. j.Een der echte aan wijzingen voor de werkelijke gevoelens van de Aara- bische buurlanden is of zij hun boycot-politiek en econo mische oorlogsvoering aan de kant willen zetten", zei minis ter Allon. Dertig jaar na de nederlaag van het „nazi-beest" is de westerse wereld volgens mi nister Allon opnieuw getuige van een nieuw racisme dat de olie-dollar i.p.v. de gaska mer als wapen hanteert. Minister Allon zei te gelo ven, dat de Verenigde Staten en andere westerse landen sche boycot van joodse banken zullen nemen. Hij sprak de overtuiging uit dat het joodse volk de Arabische uitdaging krachtig tegemoet zal tre den. Volgens minister Allon wij ken landen die tot dusverre de Arabische economische druk hebben weerstaan, niet voor de macht van de olie-dollar. Landen daarentegen die eer der het hoofd bogen, worden nu door de Arabieren verder uitgeperst, waarmee minister Allon duidelijk doelde op Frankrijk waar joodse banken de gevolgen van de Arabische druk ondervinden. Volgens het blad Davar ondervindt de export van pro- dukten van de Israëlische elektronische industrie naar West-Europa als gevolg van de Arabische economische boycot moeilijkheden. In sommige gevallen zijn Is raëlische firma's verplicht hun artikelen onder de naanp van Europese fabrieken af te zet ten. Desalniettemin is er een groeiende vraag naar elektro nische artikelen uit Israël. AMSTERDAM Een on bekende .fanaticus" die vol gens het slachtoffer zelf goed thuis moet zfjn in de medische wereld, treitert met het opge ven van valse bestellingen al sinds juni van het vorig jaar de directeur van de Amster damse GG en GD, dr. J. Allema Bij diens gezin in Buitenvel- dert worden vrijwel dagelijks gebruiksvoorwerpen, boeken en tijdschriften bezorgd, die hij zelf helemaal niet heeft be steld, maar waarvoor hem wel de rekening wordt gepresen teerd. Het blijkt dan dat zijn onbekende vijand deze order plaatst op bestelformulieren, die als drukwerk huis aan huis in de bus worden geworpen of in dagbladen staan afgedrukt. Ze zijn steeds met een typema chine ingevuld op naam van dr. Allema. „Het is het ergste voor mijn vtouw", aldus de GGD-direc- teur. .,Z(j krijgt al die bizarre bestellingen als ik niet thuis ben. Ik had gehoopt, dat deze fanaticus er op den duur wel genoeg van zou krijgen, doch hij gaat er nu al maandenlang mee door. Het is voor de fir ma's die my hun bestellingen op hei dak sturen een strop, want ik betaal natuurlijk niets, aangezien ik niets besteld heb. Alle voorwerpen worden dus weer mee teruggegeven en voor de gemaakte kosten en de onschuldige firma's op". Dr. Allema krijgt niet alleen gebruiksvoorwerpen, doch ook abonnementen op zijn dak ge stuurd. „Zo ontvang ik nu al drie TROS-Kompassen en alle andere radio- en tv-gidsen. Ik Iaat dan wel weten dat dit op een misverstand berust, maar mijn naam zit in het adressen bestand en het kost blijkbaar veel moeite die er weer uit te halen. Ze blijven me dus al die weekbladen toesturen met de rekeningen, maar die betaal ik niet". Hij heeft aan alle gedupeer- de bedrijven steeds de valse bestelformulieren opgevraagd en heeft in november het hele pakket aan de politie ter hand gesteld met het verzoek een onderzoek naar de daider in te stellen. „Wij hebben echter geen enkele aanwijzing", aldus de recherche ,.en we hebben dus geen enkele vordering ge maakt". BALBAO Woensdag Is een 38-jarige Fortoricaanse visser in de Panama-kanaalzone aan land gezet na 25 dagen in een open boot op de oceaan te heb ben rondgezwalkt. Hij legde de eed af nooit meer naar zee te zullen gaan. Fundador Vasquez zei dat hij had geleefd op een dieet van rauwe vis en beetjes water uit de Caraibische zee, nadat de motor van zijn boot het op 23 Januari had begeven. De met gezel van Vasquez, de 40-Jarfge Heriberto Iglesias, stierf op de dertiende dag van het drama, in het zicht van een passerend schip dat de vijf meter lange boot niet opmerkte. UTRECHT (ANP) De ve le publiciteit van de laatste hren over de psychiatrie heeft geleid tot een kritischer, meer zelfbewuste houding bij pa tiënten en cliënten. De patiën ten tonen een toenemende wgsl voor de psychiatrische Inrichting en voor medicijnen, ze vragen meer naar gespreks therapie en ambulante hulp. Be publiciteit heeft ook min der vertrouwen in en minder zelfvertrouwen bij de psychia ter tot gevolg. Dit blijkt uit de antwoorden °P een „rondvraag" van de werkgroep publiciteit van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie onder de 900 leden van deze vereniging. Er kwa men 174 antwoorden binnen. Van de psychiaters oordeel de 65 procent overwegend of reer positief over de public! teit, 25 procent even positief a's negatief en 12 procent overwegend of zeer negatief. De argumenten van de post "ef reagerende psychiateis waren onder meer, dat kritiek het werk ten goede komt, dat de psychiater uit zijn ivoren toren wordt gehaald en dat de Patiënt het hulp vragen ge wo oer, minder „gek" gaat vin den. Be psychiaters die niet zo gelukkig zijn met de publici teit, zijn vooral getroffen door de grotere twijfel aan hun Kundigheid. Een enkeling voerde aan, dat zijn zelfver trouwen daardoor ook wordt ondermijnd. Be meer zelfbewuste hou- d>ng van het publiek kost de Psychiaters meer tijd om hun behandeling toe te lichten en om bezwaren weg te nemen 'cfen „gewantrouwde" behan delingsvormen. Ben van de gevolgen van de Publiciteit die de psychiaters het meest noemen is het wan trouwen tegen het gebruik van medicijnen. Dat uit zich in verzei tegen louter m"^'"in"te behandelingsvormen, in een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zonder zijn tegenstribbelende partijge noten (KVP) in de gordijnen te jagen en met het ver schaffen van de redelijke zekerheid aan de P.v.d.A., dat er op korte termijn een meldingsplicht zal worden ingevoerd voor investeringen in het SIR-gehied buiten Rijmond, heeft minister Lubbers (Economische Zaken) zijn wijzi gingswet op de SIR-wet door de Kamer geloosd. Hij zal zo spoedig mogelijk een meldingsplicht afkondigen. de vaste kamercommissie voor economische zaken, voordat ergens een meldingsplicht wordt ingevoerd. Als provinci ale besturen meldingsplicht willen zal het voor de CDA- vertegenwordigers in de vas te commissie bijzonder moei lijk zijn alsnog nee te zeggen, tenzij zij in strijd willen ko men met hun beginsel van zo groot mogelijke decentralisa tie. Tegen het wijzigingsontwerp op de selectieve investerings regeling stemden WD, DS'70, SGP, PPR. CHU, CPN, GPV en Boerenpartij. Op het laatste moment viel ook de CHU-frac- tie uit de CDA-boot. Zij had tezamen met Peijnenburg (KVP) en Schouten (ARP) gestreden om het wetsontwerp nog verder van zijn oorspron kelijk bedoelihg regulering van investeringen i.v.m- de te grote opeenhoping van indus trie en handel ook uit een oogpunt van ruimtelijke orde ning af te helpen. Toen dat, althans in de wetstekst en in de motie gelukt was, maar niet inde interpretatie van minister Lubbers, stemde de CH-fractie toch tegen het wets ontwerp. De motie en het Door aanvaarding van een wijzigingsvoorstel-Peijnen- burg (KVP), waarin de minis ter de bevoegdheid wordt ge geven voorlopig af te zien van afkondiging van een meldings plicht en door aanvaarding van een motie-Peijnenburg waarin de Kamer uitspreekt dat meldingsplicht vooralsnog achterwege moet worden gela ten, heeft de kamermeerder heid de bewindsman gebon den aan een ingewikkelde procedure- Maar minister Lubbers heeft op geen enkel ogenblik de in druk gewekt, dat hij zich door die procedure zal laten afhou den van zijn opvatting, dat de meldingsplicht er snel dient te komen. Hij zal nu eerst met provinciale staten van betrok ken gebieden, die voor invoe ring van een meldingsplicht in aanmerking komen, overleg gaan voeren. Dat overleg zal gaan over de vraag of de pro vinciebesturen meldingsplicht noodzakelijk vinden en zo Ja, waar in hun gebied. De uitslag van dat overleg staat bij voorbaat vasthet antwoord van provinciale sta ten zal vrijwel in alle gevallen bevestigend luiden. Om de mo tie-Peijnenburg nog verder te ontkrachten zegde Lubbers toe, dat hij de conclusies van dat overleg zal voorleggen aan amendement Peijnenburg wer den in dezelfde stemverhou ding aangenomen, zij het dat het GPV tegen stemde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van het nieuwe schooljaar zul len 560 kleuterleidsters extra aan de slag kunnen doordat de regering in het kader van de werkgelegenheid de leerlin genschaal voor het kleuteron derwijs gaat verlagen vau 3* tot 33 leerlingen per klas, Met ingang van 1 augustus zial ook de tweede dag gedeel- lijke leerplicht voor 16-jarigen doorgaan. Deze maatregel heeft betrekking op ongeveer 43.200 jongeren. De regering heeft hierover lang geaar zeld. Op diezelfde d^tum zal ook de tienjarige leerplicht worden ingevoerd. Dat houdt in dat alle jongens en meisjes van 15 jaar verplicht zijn een of an dere vormvan volledig dagon derwijs te volgen. Momenteel omvat 4e groep 15-jarigen, ge deeltelijk leerplichtigen, - oq - veer 204X10 leerlinge*!- Dè - gering -wil de inv.oering de tweëde dag vóór de 16- jarigen zo soepel mogelijk la ten verlopen om een mogelijk toenemende jeugdwerkloos heid tegen te gaan. (Van onze correspondent) BRUÖSEL Alex''," van Schaarbeek", een 14-jarige door heimwee naar zijn moe der geplaagde jongen, dje uit verschillende gestichten weg liep, zal zijn Verdere leven aan een arm en mogelijk ook een been verlamd zijn". Dit hebben twee Belgische artsen ons gisteren meegedeeld. Drie politiemannen van de an ti-gang-brigade van burge meester Nols van Schaarbeek - de burgervader die momen teel in het nieuws is doordat hij als Vlamingenbater de taalwetten naast zich neerlegt - zijn verantwoordelijk voor het onheil dat de geestelijk zwak begaafde AJeX overkwam. Toen Alex onlangs het tehuis waar hij', „was geplaatst ont vluchtte, omdat hij weer heimwee baar zijn moeder kreeg en er geen leraar was die hem in het Nederlands het loodgietersvak kon bijbrengen, ontdekte, de met veel man kracht uitgerukte antisboejyen- brigade het -jochie in"" een Brussels park. Alex stond, met de handen in de zak tegen de afrastering gedrukt, in de hoop niet door de gehelmde en met karabijnen gewapende Rijtoswaehters te worden ge zien. Een ijdele hoop. Twaalf politiemannen omsingelden het van schrik bevende jongetje en drie van hen gebruikten liem als schietschijf. In totaal werden twaalf schoten op Alex afgevuurd. Vijf daarvan troffen doel. Zo goed dat Alex zijn verdere leven heus geen loodgieter meer zal worden, De politiemannen beriepen zich na het incident op wetti ge zelfverdediging. Alex zou hen hebben bedreigd... Hij had zijn handen in de zak en maakte een scbietbeweging, zo zouden de drie politiemannen later zeggen. Maar hun supe rieuren en de Brusselse justi tie geloofden daar niets vpn en al gauw bleek dat Alex helemaal niet had gedreigd. Hij wilde alleen maar naar zijn moeder. De drie politie mannen zullen zich over enke le weken dan ook tegenover de rechter moeten verantwoor den voor bun drastisch optre den. Intussen heeft burge meester Nols van Schaarbeek, wettelijk de baas van de anti- -brigade die in de pr-ak- pchte boeóen uit de weg gaat', zijn mannen geprezen om hun plichtsbesef. Maar het schandaal gaat ver der: Alex werd zwaargewond naar een klinie-k gebracht waar hij voor het eerst in zijn leven liefdevol werd v- pleegd en behandeld door art sen en verpleegsters. Maar de arm van de justitie reikt ver, zeker als de ouders van derge lijke kinderen gescheiden zijn en de kinderen onder toezicht van de jeugdrechter zijn ge plaatst. Nog terwijl Alex m Brussel werd verpleegd kwa men enkele in uniformen ge stoken Rijkswachters naar de behandelende arts en eisten dat Alex met hen zou mee gaan om geplaatst te worden in een tehuis in Mol. De arts weigerde dit op medische gronden en maakte de'gëlaars- de wetsddenaren duidelijk dat gezien de toestand van de pa tiënt een dergelijk krijgshaftig vertoon nu juist datgene was wat Alex op het moment het minst kon gebruiken. De Rijkswachters dropen af naar het Brusselse Paleis van Justi tie waar ze kennelijk opdracht kregen nu in burgerkleding terug te gaan om Alex op nieuw op te eisen. Onder het voorwendsfel dat hij naar zijn moeder zou worden gebracht namen de Rijkswachters de jongen mee eiv brachten hem naar Mol. Daar begon hij ui teraard opnieuw om zijn moe der te roepen en te huilen. In Mol wordt met dergelijke pa tiënten korte metten gemaakt. De jongen werd, zo verklaren getuigen, volgespoten met ver dovende middelen. Het resul taat is nu dat Alex er slap willoos en apathisch bij ligt dankzij de goede zorgen van de maatschappij, alias de jeug drechter, in dit geval nog wel een vróuw. papier jw pen Brtev«n voor deze rubriek moeien mei volledige naanr» en adre» worden ondertekend Bij publikatie rullen aere vermeld worden. Slecht» bij hoge uh- iordering ral van deze regel worden afgeweken. Naam en adre» rijn dan bl| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) bvtekent nleC dat de redactie het h» alle gevallen een» k met Inhoud, c-q. tVrekkin». DEN HAAG Woensdaga vond 'heeft in Den Haag een Vadër weteh të verhinderen dat zijn 8-jarig dochtertje ver kracht werd. Het meisje was rriet een vriënd'ifinetje aan het rolschaatsen oJ> èen fabriéks- tórréiri aan het Scheldepl'ein toen een man verscheen. Hij slelurde hef'mëisje' een sleuf in. Het vriendinnetje wist weg- te vluchten en waarschuwde de vacte*rvaw mtfcja. Toen- de vacler' herscheen vluchtte ••de aanrander weg. Dë vader- -.wist met behulp van. omstan ders, dë. man te grijpen en vast te boude* tot de politie ter- plaatse was. Deze heeft hem, een. ,38-jarige Hagenaar, inge sloten. In de rubriek „Deze Tijd" schrijft Merijn: „Wel praten over 'verspilling en zo, maar doen, ho maar". Over verspilling geschreven, wil ik U melden, dat er op bet gebted van lichtverbruik heel wat wordt verspild. Vele be drijven laten in de avond bverbodig veel lampen bran den in vertrekken waar nie mand, ook geen schoonmaak ster, aanwezig is. Wanneer de huurders of eigenaars van dik wijls grote panden, die de electriciteitsrekenin-g moeten voldoen;- er op toezien dat on nodige lichtgebruik zoveel mo gelijk wordt tegengegaan, be tekent dit een aanzienlijke kostenbesparing. Een jaar geleden was deze bezuiniging „in", maar nu duurt het dikwijls veel te lang voor het licht uit is. BREDA E. HOOGSTRATEN AMSTERDAM (ANP) Vredestichter Abe Nathan, de Israëlische staatsburger die al jarenlang een eenmansactie voert om een einde te maken aan de vijandelijkheden in het Midden-Oosten, wordt vandaag uit Amerika in ons land ver wacht. Volgens uit de V.S. gekomen berichten is Nathan al ruim een maand in hongerstaking, omdat hij in New York ner gens meer gehoor vond in zijn streven nieuwe financiële middelen bijeen te brengen voor een lang verblijf op zijn vredessohip in het oostelij-k deel van de Middellandse Zee. Net zoals in de afgelopen ja ren wil Nathan daar gaan lig gen om via de zich aan boord beVihdende radiozender aaq- „drarig op alle partijen uit te oefenen vriendschap te slui ten. Het geld voor dit vredes- schip heeft hij enkele jaren geleden voor het grootste deel in Nederland bijeen weten te garen. nadrukkelijke vraag om meer gesprekstherapie en soms in het abrupt weggooien van me dicijnen. Veel psychiaters vin den de afweer tegen medicij nen vaak te ongenuanceerd. Ze menen dan ook, dat er meer voorlichting over het werkelijke nut van medicijnen moet worden gegeven. Een aantal psychiaters pleit voor voorlichting over de rela tie hulpvrager - hulpgever, ge richt op het verduidelijken van wat psychiater en patiënt, afzonderlijk of samen, wel en niet kunnen. „Men meent steeds vaker, dat lang praten moeilijkheden ook oplost", aldus een van de psychiaters, die daarmee even als veel van zijn collega's aan gaf dat er sprake is van een „publieke druk" naar meer gesprekstherapie. Voor zo'n aanpak is echter maar weinig tijd en man-kracht beschikbaar en uit de reacties van de psy chiaters valt af te leiden, dat de vraag op dit punt het aan bod voorbijsnelt. Zoals gezegd hebben de psy chiaters ook een groeiende soms ongenuanceerde weer stand tegen opname in een psychiatrische inrichting ge constateerd. Een minderheid van de antwoordende psychia ters geeft een negatieve uitleg aan deze verschuivingen in de vraag. Zij spreken over „een hetze tegen de inrichtingen" en „te veel bemoeienis van psychologen met patiënten" of ze stellen dat „de psychiater verantwoordelijk hoort te zijn en te blijven". Globaal gezien hadden net zoveel psychiaters een goede als een slechte dunk van jour nalisten. Vrij veel deelnemers aan het onderzoek pleitten er voor „de psychiater alleen voor te stellen als iemand die helpt in psychische moeilijk, heden en niet als de alleswe- .pr „.o„„M„o„v^t,praar of des- kond'^e ;n maatschappelijke processen". (Van onze correspondent) BÜCKEBURG Ronald Augustin is gistermiddag door vier parketwachters met geweld uit de rechtzaal van Bückeburg gesleept, nadat hij een poging had on dernomen de hem toegevoegde advocaat Heinz Blaser aan te vallen. Aanleiding tot dit felle incident was het besluit van de rechtbank om Augustin tussen twee ci piers en niet meer tussen z(jn advocaten, waar hq sinds dinsdag zat, te laten plaatsnemen. H" Nog voordat Gerhard Haack het besluit ten einde gelezen had, sprong Augustin krijtwit overeind en rende hij met 'n verbeten gezicht op Blaser af. De overval geschiedde zo snel, dat de parketwachters te laat reageerden en Blaser naar de deur moest rennen. Toen Au gustin door twee parket wachters gegrepen werd. verzette hij zich zo fel. dat de hulp van twee assisten nodig w na Het viertal droeg Augustin spratelend naar de uitgang. Maar hier zag hij kans op de grond te springen en zijn ver zet met wilde gebaren voort te zetten. Om hem te kalmeren draai den de parketwachters hem zijn armen zo stevig op de rug, dat Augustin brulde: „Au, au. Ik kan het niet meer uithouden, breng me te rug naar de cel". Het incident rond de door Augustin fel geweerde Bla ser was opnieuw opgelaaid naar aanleiding van de sim pele vraag of de 70-iarige mevrouw Irna Rührwin - Lükemeyer als tolk ontslagen kon worden, omdat men haar na het verhoor van Ronalds moeder niet meer nodig had. Voor de goede orde vroeg de president alle betrokkenen of zij hiermee akkoord gingen. - Toen raadsman Blaser ook met „ja" antwoordde, protes teerde de door Augustin vrij willig gekozen advocaat Klaus Croissant, dat Blaser geen enkel recht had Augus tin te verdedigen. Blaser ant woordde hierop, dat hij zich niet met de verdediging in juridische zin had belast, maar slechts een beslissing in een technisch detail he kend had gemaakt. Deze woorden deden Augus tin in woede ontsteken en hij riep Blaser toe: ..Hou je hek. hou je smoel. Jij hoeft je niet om mijn zaak te bekom meren. Hou je smoel". Na deze uitval kreeg presi dent Haack kennelijk de vrees, dat het wel eens tot handtastelijkheden zou kun nen komen en daarom ver zocht hij Augustin zijn plaats naast de advocaten te verla ten en tussen de twee cipiers te gaan zitten. Augustin deed echter alsof dit verzoek hem niet aanging en voor de rechtbank werd dit aanlei ding zioh in beraad terug te trekken om deze kwestie door middel van een officieel be sluit te regelen. Toen de president na een pauze van een kwartier ver- xo.iu.gue ctac Augustin zijn plaats moest verlaten, rea geerde aeze met zijn aanvat op de ad vocaat. Na zijn verwijdering uit de zaal verzocht de president de parketwachters Augustin- weer naar binnen te brengen, omdat de eis van het parket hem een disciplinaire straf van drie dagen op te leggen, zijn aanwezigheid vereiste. Door middel van de parket wachters gaf Augustin echter te kennen, dat hij in zijn cel wilde blijven. Nadat de rechtbank zich weer eens in beraad had teruggetrokken, verklaarde de president dat de geëiste straf niet no olegd zou worden, omdat dit het laatste disciplinaire middel was, waartoe men zijn toe vlucht kon zoeken. 'Het- be- sluit om Augustin - voor ,de rest van de dag van het pro ces uit te sluiten had geen praktische betekenis meer omdat de beklaagde zelf niet meer naar de zaal 'teriigwil- dn. In de ochtendzitting had me vrouw Jos Augustin zich voor eèn waardige ideologi sche medestrijdster van baar zoon uitgegeven. Door de rechtbank als getuige opge roepen om de persoon van Ronals scherpere contouren te geven, was zij vrijwillig van Amsterdam naar hei verre Nedersaksische stadje gereisd, maar eenmaal voor de rechters gezeten, bleek zij niet bereid haar medewer king te verlenen. Met zacht stemgeluid, dat nog gestoord werd door overvliegende he likopters, demonstreerde zij haar opvatting van de huidi ge Westduitse staat: „Ik wei ger iets te zeggen omdat Ik de fascistische „Staatsschutz" geen informaties wil geven over een anti-imperialistische strijder". Deze „anti-imperialistische strijder" was uiteraard haar zopn, maar het bieel een on- beihelpen poging van een wafihopige moeder die haar krijd terug probeerde te win ner met een slogan omdat 'defce nog steeds in zijn on aangetaste ideologie past. Mevrouw Augustins kort stondige optreden leidde tot de ondeskundigevertaling van de tolk tbt een tragi komedie, waarbij de oude dame de tranen in de ogen kwamen. Zij bracht de in het Nederlands gesproken zin zo gebrekkig in het Duits over. dat- raadsman Klaus Crois sant verontwaardigd op sprong met de woorden: „Als hagr Du-ts al zo slecht is. höq.zal dan wel haar Neder lands zijn?". Zelfs langdurig werken aan de vertaling be vredigde president Haack niet. zodat hij de aanwezige Nederlandse journalisten vroeg of zij niet behulpzaam wilden zijn. Een woordvoer der van hen wees dit ver zoek echter af, niet uit on welwillendheid, zo zei hij namens allen, maar omdat zulks niiet in overeenstem ming was met hun functie van neutrale en onafhanke lijke verslaggevers. President Haack kón 'dit volledig on derschrijven. Een andere poging om een correcte vertaling te vervaar digen strandde op de onwil ligheid van Ronald. Toen president Haack mevrouw Augustin vroeg of zij de ver klaring op papier wilde zet ten, bèzwoer Ronald haar 'met ëen gebaar van zijn zwaaiende wijsvinger: ..Dat hoef jij niet te doen". Het proces werd hervat mei een verklaring van de presi dent dat ook het tweede ver zoek van de verdediging om Augustin door een arts van zijn eigen keuze te laten on derzoeken ana: en -■ .i.-. De rechtbank wees in alle om standigheden en vooral Ro nalds uitval van woensdag te gen raadsman Blaser erop. dat de beklaagde lichamelijk en geestelijk volledig in staat was het proces te vol gen. De president wees erop. dat deze aanval, waarbij Au gustin de ordners 'van Blaser op de grond had gesmeten, wel .deel zou uitmaken van de politiek gemotiveerde strategie van de verdediging. Twee verdedigers van Ronald Augustin, Köhnke en Groenewald, komen met ordners vol juridisch materiaal het zwaarbe waakte gebouw van de rechtbank in Bückeberg binnen. Voordat het mislukte verhoor van mevrouw Augustin be gon, was- ook een poging van de president om Ronald rechtstreeks naar zijn perso nalia te vragen jammerlijk spaak gelopen. Op de vraag van de president: „Herr Au gustin. hoe heet u met uw voornaam?', gooide Ronald zijn hoofd grijnslachend naar links, waarhij hij zijn min achting uitdrukte met de woorden:„Ik praat niet met jou". Haack: „Dan neem ik aan. dat u niets meer te zeggen hebt". Na de incidenten eindigde ook de derde dag ermee, dat men met het eigenlijke pro ces nog geen stap verder ge komen waa» hiervoor zorgden nieuwe eisen van de advoca ten onder andere het uit zichtloze verzoek hem vrij te laten. Iedereen vraagt zich daarom af of er dinsdag enig schot in de zaak zal komen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13